MENÜ

Genelkurmay

Genelkurmay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Genelkurmay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 44.787 Genelkurmay haberi bulunmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı (eski adıyla Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Reisliği), Türk Silahlı Kuvvetleri'ni komuta eden ve yönlendiren Çankaya, Ankara'daki en üst düzey askerî birim olup Genel Kurmay Başkanı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 117. Maddesi gereğince Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanı olarak Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Görevlerinden dolayı Başbakan'a karşı sorumludur. Mevcut dönemin Genelkurmay Başkanı 2015 yılı Ağustos ayından beri Orgeneral Hulusi Akar'dır.

DEVAMI

Genelkurmay Haberleri

SON DAKİKA Hulusi Akardan dikkat çeken mesajlar: Ciddi kırılmalar meydana geldi

SON DAKİKA! Hulusi Akar'dan dikkat çeken mesajlar: Ciddi kırılmalar meydana geldi

Milli Savunma Bakanı Akar, terörle mücadele konusu hakkında açıklamalar yaptı. Akar, "Kararlı mücadele sonucu terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi, terör faaliyetleri son derece kısıtlandı" dedi.

16.12.2018Gündem
Askerlik süresi kısalacak mı İşte tek tip askerlik yasasıyla ilgili son durum

Askerlik süresi kısalacak mı? İşte tek tip askerlik yasasıyla ilgili son durum

Askerlik süresi son günlerin en çok araştırılan konularından biri oldu. Halihazırda kısa dönemler için 6 ay, uzun dönemler için 12 ay olarak uygulanan askerlik süresinin tek tip hale gelmesi gündemde. Peki, tek tip askerlik yasası çıkacak mı? Askerlik süresi düşecek mi? İşte tek tip askerlik yasasıyla ilgili son durum

15.12.2018Gündem
Son dakika... Hava operasyonuyla ilgili çarpıcı ayrıntılar: Bakan Akar komutanlarla birlikte takip etti, Karacak ilk kez vuruldu

Son dakika... Hava operasyonuyla ilgili çarpıcı ayrıntılar: Bakan Akar komutanlarla birlikte takip etti, Karacak ilk kez vuruldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere yönelik harekatı, TSK komuta kademesiyle Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden takip etti. Karacak Dağı bölgesinin ilk kez vurulduğu harekata 20'den fazla savaş uçağı, İHA ve tanker katıldı. Baskın tarzında gerçekleştirilen harekat kapsamında 30'dan fazla hedef imha edildi. Bakan Akar, "Bu görev bitti, bundan sonraki görevler için de hazırlıklarımızı aynı ciddiyetle, samimiyetle yaparak hazır olacağız" dedi.

14.12.2018Gündem
ABD’den tank gücünde tüfek

ABD’den tank gücünde tüfek

ABD ordusunun 2022’den itibaren tank gücünde atış yapabilen ‘Next Generation Squad Automatic Rifles’ (NGSAR) diye anılan makineli tüfekleri kullanacağı bildirildi.

14.12.2018Dünya
ABD Genelkurmay Başkanı Dunforddan Orgeneral Gülere Suriye telefonu

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'dan Orgeneral Güler'e Suriye telefonu

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'un Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'le telefonda görüştüğü bildirildi.

13.12.2018Gündem
Bakan Akardan ABD Genelkurmay Başkanı Dunforda tepki

Bakan Akar'dan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'a tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında, ABD'nin YPG/PKK'lıları eğitmesine ilişkin "Teröristlerin eğitilip donatılması kabul edilemez" dedi.

12.12.2018Haber
SON DAKİKA... Bakan Akardan ABD Genelkurmay Başkanı Dunforda tepki

SON DAKİKA... Bakan Akar'dan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'a tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında, ABD'nin YPG/PKK'lıları eğitmesine ilişkin "Teröristlerin eğitilip donatılması kabul edilemez" dedi.

12.12.2018Gündem
Tek tip askerlik yasası ne zaman çıkacak Askerlik süresi kısalacak mı İşte gündemden son haberler

Tek tip askerlik yasası ne zaman çıkacak? Askerlik süresi kısalacak mı? İşte gündemden son haberler

Yeni askerlik sistemi adıyla gündeme gelen askerlik süresi, Milli Savunma Bakanlığı'nın gündeminde yer almaya devam ediyor. Halihazırda kısa dönemler için 6 ay, uzun dönemler için 12 ay olarak uygulanan askerlik süresi, birçok vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Peki, askerlik süresi düşecek mi? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

12.12.2018Gündem
Fırat’ın çevresi kuşatılıyor

Fırat’ın çevresi kuşatılıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye sınırında hem Fırat Nehri’nin doğusuna hem de batısına asker ve araç sevkıyatı devam ediyor.

12.12.2018Gündem
Orduevine giriş yasağı şahsıma değil TSK’ya yönelik söylemler içindi

Orduevine giriş yasağı şahsıma değil TSK’ya yönelik söylemler içindi

ANAYASA Mahkemesi’nin emekli Albay Hüsnü Şimşek’e altı ay süreyle TSK’nın sosyal tesislerine giriş yasağının yasal dayanağının olmadığı, ifade özgürlüğüne müdahale edildiği gerekçesiyle verilen ihlal ve 4 bin lira tazminat kararı üzerine dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Hürriyet’e açıklama yaptı.

12.12.2018Gündem
Titiz ve iyi niyetli bir çaba yürüyor

Titiz ve iyi niyetli bir çaba yürüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İYİ Parti ile yürütülen yerel seçimlerde işbirliğine dair müzakerelerle ilgili olumlu konuşarak, “Bu tür görüşmelerin doğası gereği iniş çıkışlar olur, tıkanmalar olur. Bu tür şeyler olur” dedi.

12.12.2018Gündem

Mısır'da sarı yelek satışı yasaklandı

Mısır yönetimi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifasıyla sonuçlanan 2011'deki halk devriminin yıl dönümü öncesinde Fransa'daki protestoların simgesi haline gelen sarı yelek satışını ülke genelinde yasakladı.

11.12.2018Dünya
AK Parti MKYK sonrası önemli açıklamalar... Erdoğan - Bahçeli görüşme tarihi beli oldu

AK Parti MKYK sonrası önemli açıklamalar... Erdoğan - Bahçeli görüşme tarihi beli oldu

AK Parti MKYK sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin şehit olduğu saldırıyla ilgili başsağlığı dileyerek açıklamalarda bulundu. Çelik "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli yarın saat 16.00'da bir araya gelecek" dedi.

11.12.2018Gündem
SON DAKİKA... 5. Reform Eylem Grubu Toplantısında önemli mesajlar

SON DAKİKA... 5. Reform Eylem Grubu Toplantısı'nda önemli mesajlar

5. Reform Eylem Grubu toplantısı Ankara’da düzenlendi. Reform Eylem Grubu Bildirisi'nde "Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerinin bir an evvel başlaması hem AB hem de Türkiye'nin yararına olacaktır" denildi.

11.12.2018Gündem
Orduevlerine giriş yasağına tazminat

Orduevlerine giriş yasağına tazminat

Anayasa Mahkemesi (AYM), eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından konulan orduevi yasağının ifade özgürlüğüne müdahale olduğu gerekçesiyle, emekli albayın ihlal başvurusunu kabul etti. AYM, emekli albaya 4 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Karar, Genelkurmay’a girişi yasaklanan ve davaları reddedilen askerlere de tazminat yolunu açıyor.

11.12.2018Gündem
Tek tip askerlik yasası ne zaman çıkacak Askerlik süresi düşecek mi İşte son haberler

Tek tip askerlik yasası ne zaman çıkacak? Askerlik süresi düşecek mi? İşte son haberler

Birçok vatandaşın gündeminde yer alan ve yeni askerlik sistemi, 'Askerlik 9 aya düşecek mi' soruları ile gündemde yer alıyor. Son günlerde bazı gelişmelerle gündemde yer alan askerlik sistemi hakkında Milli Savunma Bakanlığının çalışması sürüyor. İşte, resmi kulislerde konuşulan yeni askerlik sistemi süreci hakkında bazı detaylar ve 'Askerlik düşecek mi?' sorusuna cevaben bazı detaylar

9.12.2018Gündem
Umudun ve  zaferin hikâyesi

Umudun ve zaferin hikâyesi

Bu hafta hem galasıyla hem de sosyal medya paylaşımıyla kafamıza kazınan cümle: “Şşşşt Bold Pilot geliyor!” 90’lardan günümüze miras, umut, aşk ve zafer dolu bu hikâyeyi, yaşayanlarından daha iyi kim anlatabilir? Sinema salonunda adrenalin ve duygu dolu anlar yaşamadan önce, Bold Pilot’ın hikâyesini ailesinden dinleyelim. ‘Senin İçin Şampiyon’u efsane jokey Halis Karataş ve şampiyon safkanın sahibi Atman ailesiyle izledik. m Aslı BARIŞ/abaris@hurriyet.com.tr

9.12.2018Hürriyet Pazar
Son dakika... Trump Genelkurmay Başkanı adayını duyurdu

Son dakika... Trump Genelkurmay Başkanı adayını duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump Genelkurmay Başkanı adayını açıkladı.

8.12.2018Dünya
Trump Genelkurmay Başkanı adayını duyuracak

Trump Genelkurmay Başkanı adayını duyuracak

Trump'ın önümüzdeki yıl ekim ayında görev süresi dolacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford'un yerine mevcut Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mark Milley'i bu göreve getireceği öne sürüldü.

8.12.2018Dünya
Tek tip askerlik yasası ne zaman çıkacak Askerlik süresi düşecek mi İşte gündemden son haberler

Tek tip askerlik yasası ne zaman çıkacak? Askerlik süresi düşecek mi? İşte gündemden son haberler

Askerlik süresinin kısalacağı konusuyla gündeme gelen yeni askerlik sistemi, internet üzerinden araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Son olarak dün akşam saatlerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK'nın komuta kademesinin gerçekleştirdiği toplantının ardından gündeme gelen yeni askerlik sistemi, bir basın mensubunun sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da değerlendirildi. İşte, birçok vatandaşın araştırdığı yeni askerlik sistemi ve askerlik süresi düşecek mi sorusu hakkında bazı detaylar

7.12.2018Gündem
SON DAKİKA Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş açıklamalar

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da cuma namazı çıkışında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

7.12.2018Gündem
Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin Milli Savunma Bakanlığında toplantı yapıldı

Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'nda toplantı yapıldı

ASKERLİK süresinin kısaltılması için bir süredir yürütülen çalışmalarda artık sona gelindi. Yeni askerlik sistemi dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın başkanlık ettiği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanısıra tüm kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının katıldığı toplantıda ayrıntılı şekilde görüşüldü. Milli Savunma Bakanlığı, toplantının görüntüleriyle birlikte “Askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü” açıklaması yaptı.

7.12.2018Haber
Askerlikte yeni düzen Herkese aynı süre, bedelli seçeneği...

Askerlikte yeni düzen! Herkese aynı süre, bedelli seçeneği...

ASKERLİK süresinin kısaltılması için bir süredir yürütülen çalışmalarda artık sona gelindi. Yeni askerlik sistemi dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın başkanlık ettiği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanısıra tüm kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının katıldığı toplantıda ayrıntılı şekilde görüşüldü. Milli Savunma Bakanlığı, toplantının görüntüleriyle birlikte “Askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü” açıklaması yaptı.

7.12.2018Gündem
TSK duyurdu: 8 terörist etkisiz hale getirildi

TSK duyurdu: 8 terörist etkisiz hale getirildi

TSK'dan Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava harekatlarında, üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki 8 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi

6.12.2018Gündem
Son dakika... Askerlik kısalıyor mu Kritik toplantı sona erdi

Son dakika... Askerlik kısalıyor mu? Kritik toplantı sona erdi

Bakan Hulusi Akar ile TSK'nın komuta kademesinin katıldığı toplantıda, askerlik sürelerinin kısaltılması ve yeni askerlik sistemi görüşüldü. Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü.

6.12.2018Gündem
TEM Daire Başkanının ifadeleri kan dondurdu

TEM Daire Başkanı'nın ifadeleri kan dondurdu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin davaya devam edildi.

6.12.2018Gündem
‘Operasyon genişletilebilir’

‘Operasyon genişletilebilir’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan sınır hattında, Şii Hizbullah’ın tünellerine karşı başlatılan ‘Kuzey Kalkanı’ operasyonunun sınırlı olmayacağını ve duruma göre ‘genişletileceğini’ açıkladı.

6.12.2018Dünya
Putin’den ABD’ye INF anlaşması yanıtı

Putin’den ABD’ye INF anlaşması yanıtı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) ile ilgili verdiği 60 günlük ültimatoma yanıt olarak “Biz de aynısını yapacağız” dedi.

6.12.2018Dünya
‘Enflasyon sofrada sürüyor’

‘Enflasyon sofrada sürüyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK’in enflasyon verilerini değerlendirirken iktidarı eleştirdi: “Yüzde 44’lük düşüşün yüzde 39’u dizel otomobil fiyatlarında düşüş. Bizim bakkal Mehmet Efendi, her sabah sofrada otomobil mi yiyor?” CHP Lideri, partisinin grup toplantısında özetle şöyle konuştu:

5.12.2018Gündem
CENTCOMda görev değişimi

CENTCOM'da görev değişimi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel'in yerine atanacak Korgeneral Kenneth McKenzie, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ne ifade verdi.

5.12.2018Dünya
Netanyahu’dan Lübnan sınırında gerilimi tırmandırma işareti

Netanyahu’dan Lübnan sınırında gerilimi tırmandırma işareti

İsrail Başbakanı Netanyahu, Lübnan sınır hattında Hizbullah'ın tünellerine karşı başlatılan Kuzey Kalkanı operasyonunun sınırlı olmayacağını ve duruma göre genişletileceğini belirtti.

5.12.2018Dünya
Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

4.12.2018Gündem
Genelkurmay arşivlerinden Atatürk ve Türk kadını

Genelkurmay arşivlerinden Atatürk ve Türk kadını

Genelkurmay Başkanlığı, demokratikleşme yolunda atılan en önemli adımlardan Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 84'üncü yılında, arşivindeki özel fotoğrafları Anadolu Ajansı ile paylaştı.

4.12.2018Gündem
Sarı Yelekler protestosunda 80 yaşında bir kadın yaşamını yitirdi

Sarı Yelekler protestosunda 80 yaşında bir kadın yaşamını yitirdi

Fransa'da üçüncü haftasında olan Sarı Yelekler eylemleri sırasında yaralanan 80 yaşında bir kadının hayatını kaybetti.

4.12.2018Dünya
8 ilde FETÖ operasyonu: 2 üsteğmen, 7 astsubay...

8 ilde FETÖ operasyonu: 2 üsteğmen, 7 astsubay...

Trabzon merkezli 8 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda 2 üsteğmen ile 7 astsubay yakalandı.

2.12.2018Gündem
Kuzey Koreli asker Güney Koreye iltica etti

Kuzey Koreli asker Güney Kore'ye iltica etti

Kuzey Koreli bir askerin sınırdan kaçarak Güney Kore'ye iltica ettiği bildirildi.

1.12.2018Dünya
Hulusi Akarı Çankaya Köşküne götürmüştü FETÖcü albay binbaşıya saldırmış

Hulusi Akar'ı Çankaya Köşkü'ne götürmüştü! FETÖ'cü albay binbaşıya saldırmış

FETÖ darbe girişimi sırasında Ankara'daki kritik kamu kurumlarına ateş eden helikopter pilotlarının da yargılandığı davanın sanıklarından eski albay Uğur Kapan'ın, savunmasında kendisini suçlayan ve örgüt elebaşını eleştiren sanık eski binbaşı Ersel Ersoy'a saldırdığı ortaya çıktı. Kapan, 15 Temmuz darbe girişiminin sona erdiği sabah saatlerinde o dönem Genelkurmay Başkanı olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı Akıncı Üssü'nden Çankaya Köşkü'ne götüren pilot olarak biliniyor.

30.11.2018Gündem
Boko Haramın saldırıları sebebiyle 39 asker yaşamını yitirdi

Boko Haram'ın saldırıları sebebiyle 39 asker yaşamını yitirdi

Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın son haftalarda ülkenin kuzeydoğusundaki askeri üslere düzenlediği saldırılarda 39 asker öldü, 43 asker yaralandı.

29.11.2018Dünya
Slovenya, kadın Genelkurmay Başkanı atadı

Slovenya, kadın Genelkurmay Başkanı atadı

Slovenya, Genelkurmay Başkanlığı'na bir kadını atayan ilk NATO ülkesi oldu.

28.11.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Hulusi Akar neye kızdı, CHP’den İstanbul haberleri

Siyasette çok önemli gelişmelerin yaşanacağı bir haftaya giriyoruz. Bir anlamda final haftası diyebiliriz.

3.12.2018