MENÜ

Genel Sağlık

Genel Sağlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Genel Sağlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 53.126 Genel Sağlık haberi bulunmuştur.

Genel Sağlık Haberleri

Bakan açıkladı Katılım payı alınmayacak

Bakan açıkladı! Katılım payı alınmayacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Depremden etkilenen Elazığ ve Malatya’da vatandaşlarımız prim borçlarına bakılmaksızın ve katılım payı ödemeksizin sağlık hizmeti alabilecek” dedi.

28.01.2020Ekonomi
Mide Problemi Yaşayanlara 7 Önemli Öneri

Mide Problemi Yaşayanlara 7 Önemli Öneri

Sağlıksız besin tercihleri, abur cubur alışkanlıkları, düzensiz öğün aralıkları ve stres gibi nedenler mide sorunlarının yaşanmasına yol açıyor. Midedeki herhangi bir problem de sindirim sisteminin bütününü ve genel sağlık durumunu olumsuz etkiliyor. İşlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durmak, düzenli bir şekilde doğal besinler tüketmek mide sağlığını geri kazanmaya yardımcı oluyor. Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan, mide sağlığını korumak için alınması gereken 7 önlem hakkında bilgi verdi.

21.01.2020İyi Yaşam
Hoş ‘Kel’diniz

Hoş ‘Kel’diniz

Sağlık turizminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin, bu sektörden 1.5 milyar dolarlık gelir elde ettiğini belirten DEİK Sağlık Komisyonu üyesi Dr. Servet Terziler, yaklaşık 1 milyar dolarlık kısmının saç ekiminden geldiğini ifade etti. Saç ekimi için gelen 500 bin kişinin yüzde 50’sinden fazlasının Avrupalı olduğuna dikkat çeken Terziler, Türkiye’nin estetik konusunda da ciddi talep gördüğünü belirtti. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak da İtalyanların ilk sırada yer aldığını söyledi.

18.01.2020Ekonomi
Aralıklı Oruç Diyeti Haftada 2-3 Gün Uygulanmalı

Aralıklı Oruç Diyeti Haftada 2-3 Gün Uygulanmalı

Aralıklı oruç diyeti gündemi son zamanlarda oldukça meşgul etti. Aralıklı oruç diyetinin kilo kontrolü ve genel sağlık üzerinde birçok yararlı etkiler sağladığını belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, aralıklı oruç diyetini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu. Erdoğan, Selahattin Demirtaş'ın yazdığı tiyatro oyunu ile ilgili "Enteresan olan bir şey var; bir bakıyorsunuz ki ana muhalefetin başı ve heyeti, o parti ile birlikte bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro izliyorlar. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti geldiğinde bunlara da gereken dersi verecektir." ifadelerini kullandı. "Libya'daki meşru hükümetin ayakta kalması için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz." diyen Erdoğan, "Türkiye'nin güvenliğinin sınırları dışında başladığının bilinciyle siyasi, ticari, insanı, diplomatik ve askeri tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

16.01.2020Gündem
Bakan Selçuk: GSS ve Bağ-Kur prim borçluları sağlık hizmeti almaya devam edecek

Bakan Selçuk: GSS ve Bağ-Kur prim borçluları sağlık hizmeti almaya devam edecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur prim borcu olanların bu yıl sonuna kadar hastanelerden sağlık hizmeti almaya devam edeceğini bildirdi.

8.01.2020Ekonomi
Yurt İçinde ve Yurt Dışında Emekli Olmak

Yurt İçinde ve Yurt Dışında Emekli Olmak

Emeklilik, kişinin hayat içerisindeki önemli değişim dönemlerinden biridir. Emekli olan kişi öncelikle gelir kaybına uğrayacak, bunun yanında sosyal rol ve yetkileri de değişecektir. Çalışma hayatının getirmiş olduğu birçok ayrıcalıktan faydalanan bireyler, emeklilik sürecine girdiklerinde boşalan vakitlerini ve azalan gelirlerini daha iyi değerlendirme çabasına girerler.

Prim borcu olan Bağ-Kur ve GSSlilere iyi haber Hastane hizmetlerinden yararlanabilecekler

Prim borcu olan Bağ-Kur ve GSS'lilere iyi haber! Hastane hizmetlerinden yararlanabilecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla prim borcu olan Bağ-Kurlu ve GSS'liler sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar yararlanabilecek.

8.01.2020Ekonomi
Apple Watch sağlık asistanı olarak neler yapabiliyor

Apple Watch sağlık asistanı olarak neler yapabiliyor?

Sağlığınızı yakından takip edebilmeniz için Apple Watch kalp atış hızınızı takip ediyor ve yolunda gitmeyen bir şey olduğunda size haber veriyor. Menstrüel döngünüzü izlemenize yardımcı oluyor. Bulunduğunuz ortamdaki ses seviyesi işitme duyunuzu etkileyecek noktaya çıktığında sizi uyarıyor. Dilerseniz Nefes, Kalp Atış Hızı ve Gürültü gibi komplikasyonları gün boyunca gözünüzün önünde olmaları için saat kadranınıza da ekleyebiliyorsunuz.

7.01.2020Teknoloji
Ocakta gündem yoğun

Ocakta gündem yoğun

Yeni yılla birlikte ekonomiyi yoğun bir gündem bekliyor. Ocak ayı bitmeden önce TBMM’ye ekonomiyle ilgili yeni bir torba teklifin sunulması bekleniyor. Bir süredir kurumlar konuyla ilgili çalışmalarını sürdürürken, gelecek düzenlemeler arasında asgari ücret konusunda işverene her ay destek verilmesi düzenlemesinin de bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor. Asgari ücret görüşmelerinde, gelecek yıl için tüm işverenlere her asgari ücretli için aylık 75 TL’lik destek verilmesi konusunda işveren temsilcileri ve hükümet arasında uzlaşma sağlanmıştı.

1.01.2020Ekonomi
Asgari ücret net 2 bin 324 TL oldu

Asgari ücret net 2 bin 324 TL oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün son kez toplandı ve çalışanın eline geçecek net ücretin 2 bin 324 TL olduğu açıklandı. Asgari ücretin genel sağlık sigortasından yaşlı aylığına kadar birçok alanı etkilediğini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu sene asgari ücret desteğinin tüm işletmeler için 75 lira olarak süreceğini ifade etti.

27.12.2019Ekonomi
Bağ-Kur borçluları son 6 güne dikkat

Bağ-Kur borçluları son 6 güne dikkat!

Genel sağlık sigortası borcu olanlar devletin sunduğu sağlık sigortasından yararlanamıyor. Ancak prim borçlusu Bağ-Kur’lulara, borçları baki kalmak suretiyle, sene sonuna kadar hak tanındı. Bu süre 6 gün sonra doluyor. Aileleri ile birlikte yaklaşık 1.8 milyon kişi sene başından itibaren sağlık hizmeti alamayacak.

26.12.2019Ekonomi
TESKten emeklilikte yaşa takılanlar için sigorta desteği çağrısı

TESK'ten emeklilikte yaşa takılanlar için sigorta desteği çağrısı

TESK Genel Başkanı Palandöken "Emeklilik yaşını beklerken çalışmayanlar, tıpkı emekli olanlar gibi prim ödemeden ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeli" dedi.

20.12.2019Ekonomi
Menopoz Sonrası Kanama Neden Olur

Menopoz Sonrası Kanama Neden Olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mesut Polat, rahim kanserinin 60-61 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görüldüğünü söyleyerek menopoz sonrası meydana gelen kanamanın rahim kanserinin habercisi olabileceği uyarısında bulundu.

Zehirlenme şüphesiyle hastanelik olan öğrencilerden 100ü taburcu edildi

Zehirlenme şüphesiyle hastanelik olan öğrencilerden 100'ü taburcu edildi

ÇORUM'un Osmancık ilçesindeki kız öğrenci yurdunda, doğal gaz bacasının yerinden çıkmasıyla içeri sızan karbonmonoksitten etkilenip, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan 103 öğrenciden 100'ü, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Yoğun bakım servisindeki 3 öğrencinin sağlık durumunun iyi olduğu, 'ihmal' iddialarına ilişkin başlatılan adli ve idari soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

13.12.2019Gündem
Apple Watchun dikkat çeken 10 kullanışlı özelliği

Apple Watch'un dikkat çeken 10 kullanışlı özelliği

Apple Watch, kalp atış hızınızı takip ediyor ve yolunda gitmeyen bir şey olduğunda size haber veriyor. Menstrüel döngünüzü izlemenize yardımcı oluyor. Bulunduğunuz ortamdaki ses seviyesi işitme duyunuzu etkileyecek noktaya çıktığında sizi uyarıyor. Dilerseniz Nefes, Kalp Atış Hızı ve Gürültü gibi komplikasyonları gün boyunca gözünüzün önünde olmaları için saat kadranınıza da ekleyebiliyorsunuz. İşte Apple Watch'ların kullanışlı özellikleri...

12.12.2019Teknoloji
Nefesinizi doğru kullanmayı öğrenirseniz...

Nefesinizi doğru kullanmayı öğrenirseniz...

‘Genleriniz Kaderiniz Değildir’ adlı kitabında sağlıklı ve iyi hissetme halini yaşamının geneline yaymak isteyenlere rehberlik eden bütünsel sağlık ve ayurveda uzmanı Ebru Şinik, kitabını anlatıyor...

9.12.2019Kitap Sanat
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Macronun o sözlerine sert tepki: Karşımızda susuyor

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'un o sözlerine sert tepki: Karşımızda susuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yönelik, "Siz, İslami terör ifadesiyle barış ile terörü nasıl bir araya getiriyorsunuz? Böyle bir şey olamaz. Karşımızda susuyor, son NATO Zirvesi'nde aynı ifadeleri kullanıyor. Ne oldu şimdi? Paris'te sarı yelekliler çıktı. Hadi çöz bakalım, durdur bakalım. Niye durduramıyorsun? Niye onları barış havzası içinde yola koyamıyorsun? Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Bunu böyle bilesin." dedi.

9.12.2019Gündem
Cildimizin Temel Yapı Taşı: Kolajeni Daha Yakından Tanıyalım

Cildimizin Temel Yapı Taşı: 'Kolajen'i Daha Yakından Tanıyalım

Kolajen kavramını çok sık duyuyoruz. Her yerde karşımıza "Kolejen cilt için şöyle gerekli, böyle gerekli", "Bu besinler kolajen içeriyor, mutlaka tüketin" gibi söylemler çıkıyor. Kolajen, aslında sandığımız gibi sadece cilt için değil genel sağlık için büyük önem taşıyor. Cildin yapı taşı olarak tanımlanan kolajeni daha yakından tanımak için Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar'a danıştık.

Akciğer kanseri nedir Akciğer kanseri belirtileri nelerdir

Akciğer kanseri nedir? Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Tüm dünyada en çok ölüme yol açan kanser türlerinde ilk sıralarda yer alan akciğer kanseri, erkekler arasında daha yayın görülüyor. Akciğer kanserine en büyük nedenlerin başında ise sigara tüketimi geliyor. Peki, akciğer kanseri nedir? Akciğer kanserinin belirtileri neler?

4.12.2019Sağlık
İşsizlik maaşı başvuru süresi nedir İşsizlik maaşı nasıl alınır, şartları nedir

İşsizlik maaşı başvuru süresi nedir? İşsizlik maaşı nasıl alınır, şartları nedir?

Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir. Peki İşsizlik maaşı başvuru süresi nedir? İşsizlik maaşı nasıl alınır, şartları nedir?

3.12.2019Gündem
Ambulansın önünü kesip çatışmada vurulan arkadaşını bindirdi

Ambulansın önünü kesip çatışmada vurulan arkadaşını bindirdi!

Denizli’de bir iş yerinde yaşanan silahlı çatışmada 3 kişi yaralandı. Oto kiralama dükkanında yaşanan olayda baba ve oğlu ile karşı taraftan bir kişi yaralandı. Çatışmada vurulan yaralılardan birisini arkadaşı hastaneye götürürken, yolda gördüğü ambulansın önünü kesip arkadaşının silahla vurulduğunu söyleyip, sağlık görevlilerinden kendisini hastaneye götürmelerini istedi.

3.12.2019Gündem
Kerkük’te 3 patlama, 16 yaralı

Kerkük’te 3 patlama, 16 yaralı

Irak'ın Kerkük kentinde eş zamanlı olarak 3 patlama yaşandı, 16 kişi yaralandı.

30.11.2019Dünya
Asgari ücret mesaisi başlıyor Tahmini zam yüzde 15

Asgari ücret mesaisi başlıyor! Tahmini zam yüzde 15

2020 yılında asgari ücretlilerin alacağı maaşa ilişkin toplantı Aralık ayında başlayacak. Bazı veriler alt alta konduğunda ortalama olarak yüzde 15'lik zam öne çıkıyor.

28.11.2019Ekonomi
Emekli maaşına haciz konanlar dikkat

Emekli maaşına haciz konanlar dikkat!

Emekli maaşı üzerine haciz konan kişiler icra müdürlüğüne başvuru yaparak konan haczi kaldırabiliyor.

27.11.2019Ekonomi
Saçımız çok şey söylüyor

Saçımız çok şey söylüyor

Uzmanlar kişilerin genel sağlık durumu hakkında saçların çok önemli ipuçları verdiğini söyledi.

27.11.2019Dünya
Komisyonda kabul edildi

Komisyonda kabul edildi

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, İçişleri Komisyonunda kabul edildi.

21.11.2019Gündem
Tarihi bütçe

Tarihi bütçe

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bütçesi, tarihte ilk kez 500 milyar lira sınırını geçiyor. 2020 yılında SGK’nın bütçesi 524 milyar TL olacak. Türkiye bütçesi ise, aynı tarih itibariyle 1 trilyon 95 milyar TL olacak. Emekli aylıklarına aktarılan tutar da 342 milyar TL’ye kadar çıkacak.

20.11.2019Ekonomi
Bakan Selçuktan EYT açıklaması: En az 10 analiz yaptık... İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlarda son gelişmeler

Bakan Selçuk'tan EYT açıklaması: En az 10 analiz yaptık... İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar'da son gelişmeler

Kamuoyunda bir süredir yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuyla ilgili hükümetten ve MHP lideri Bahçeli'den gelen peş peşe açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Sözcüsü Çelik'in ardından Bakan Zehra Zümrüt Selçuk da konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak "En az 10 analiz yaptık" ifadelerini kullandı. Peki, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'da son durum ne? İşte EYT haberlerinde son gelişmeler.

19.11.2019Ekonomi
EYTde son durum ne Devlet Bahçeliden Emeklilikte Yaşa Takılanlar açıklaması

EYT'de son durum ne? Devlet Bahçeli'den Emeklilikte Yaşa Takılanlar açıklaması

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son günlerde açıklamalar ardı ardına geliyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı'nın açıklamasının ardından, dün AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik konuya dair açıklamalarda bulunmuştu. Bugün ise MHP lideri Devlet Bahçeli'den bir EYT açıklaması geldi. İşte, EYT'de son gelişmeler...

19.11.2019Gündem
Ücretsiz seyahat hakkından kimler yaralanmaktadır

Ücretsiz seyahat hakkından kimler yaralanmaktadır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği ”04.03.2014 tarihli ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Peki Ücretsiz seyahat hakkından kimler yaralanmaktadır? İşte detaylar

19.11.2019Gündem
Toplu Konut İdaresince (TOKİ) faizsiz konut kredisi kimlere verilmektedir Faizsiz kredi başvuru şartları nedir

Toplu Konut İdaresince (TOKİ) faizsiz konut kredisi kimlere verilmektedir? Faizsiz kredi başvuru şartları nedir?

Toplu Konut İdaresince (TOKİ) projelerinden ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut kredisinde kimlere faizsiz kredi verildiğini ve kimlerin bu imkanlardan faydalanabildiğini merak ediyorlar. Peki bu başvuruyu yapacak olan vatandaşlar şartları yerine getiriyorsa başvuru işlemlerini nasıl gerçekleştirebilirler? İşte Toplu Konut İdaresince (TOKİ) faizsiz konut kredisi kimlere verilmektedir? sorusunun cevabı

19.11.2019Ekonomi
Dik durmaya devam edeceğiz

"Dik durmaya devam edeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün İstanbul’da Fatih, Silivri, Topkapı, Zeytinburnu sağlık sosyal güvenlik merkezlerinin toplu açılışını yaptı. Erdoğan, partililerin “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganlarına, “Dik duruyoruz. Dik durmaya devam edeceğiz. Hangi şartlarda olursa olsun, nerede olursa olsun. Aynen devam edeceğiz” karşılığını verdi.

17.11.2019Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması: ‘Biz bunu yapmayacağız’

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması: ‘Biz bunu yapmayacağız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki toplu açılış töreninde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT ile ilgili yaptığı açıklamada "Tutturmuşlar erken emeklilik diye. İskandinav ülkelerinin çoğu bundan battı. Bu hesap yanlış hesaptır. Seçim kaybetsek de bu işte yokum" dedi.

16.11.2019Gündem
Sağlık karnesi

Sağlık karnesi

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamalar Türkiye’nin sağlık karnesini ortaya çıkardı.

13.11.2019Gündem
EYTlilere kötü haber Noyan Doğan yazdı...

EYT'lilere kötü haber! Noyan Doğan yazdı...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a ilişkin olarak 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda herhangi bir detay yer almadı.

7.11.2019Ekonomi
Bunu yapmayan yandı Her ay 276 TL ceza gelebilir

Bunu yapmayan yandı! Her ay 276 TL ceza gelebilir

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması, yurt dışında yaşayan Türkleri de etkiliyor. Yurt dışında yaşayan ama ikameti hala Türkiye’de bulunan gurbetçiler sağlık primi ödemek zorunda kalabilirken, uygulamadan haberi olmayan vatandaşların borçları ise birikerek hacze kadar gidebiliyor.

1.11.2019Ekonomi
Kızılay personel alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır

Kızılay personel alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır?

Kızılay personel alımı için başvuru süreci devam ediyor. Personel alımı yapılacağını resmi internet sitesi üzerinden duyuran Kızılay, alımların hangi illerde yapılacağını açıkladı. Peki, Kızılay personel alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılabilecek? İşte, Kızılay için yayınlanan ilanlar ve aranan nitelikler hakkında bazı bilgiler

31.10.2019Ekonomi
Son dakika... Bakan açıkladı: Prim ödemeleri 1 ay uzatıldı

Son dakika... Bakan açıkladı: Prim ödemeleri 1 ay uzatıldı

Akçakale, Birecik, Ceylanpınar, Suruç, Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde Bağ-Kur sigortalılarımız, genel sağlık sigortalılarımız, çiftçilerimiz ile tarım sigortalılarımızın son ödeme süresi 31.10.2019 olan prim ödemelerini 2.12.2019 tarihine uzatıldı.

25.10.2019Ekonomi
4.5 trilyon dolarlık sektöre yeni yatırım

4.5 trilyon dolarlık sektöre yeni yatırım

NG Hotels, aldığı yeni yatırım kararları ile 2020 yılında NG Sapanca Club’ı ve 2021’de de NG Phaselis Bay’i hizmete açarak Türkiye’nin turizm gücüne sunduğu katkıyı artıracak.

21.10.2019Ekonomi
THY 700 kabin memuru alımı başvurularında son gün ne zaman

THY 700 kabin memuru alımı başvurularında son gün ne zaman?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz günlerde yapılan resmi duyuru ile 700 kadın kabin memuru alacağını duyurmuştu. Duyurunun ardından THY'nin başvuru adresi yoğunluktan zaman zaman hizmet veremez hale gelmişti.. Peki THY 700 kabin memuru alımı şartları nedir ve başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

17.10.2019Ekonomi
Bakan Selçuk: Dünyada yoksulluk oranını en fazla azaltan ülke olduk

Bakan Selçuk: Dünyada yoksulluk oranını en fazla azaltan ülke olduk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Dünyada yoksulluk oranını en fazla azaltan ülke olduk. Artık aşırı yoksulun bir sorun olmaktan çıktığı rakamlarla kanıtlanmış durumda. İnsani gelişme endeksine baktığımızda BM Kalkınma Programı verilerine göre 2002 yılında orta insani gelişme seviyesindeyken bugün artık yüksek insani gelişme seviyesine ulaşmış durumdayız. 2002'de 96'ıncı sırada olan ülkemiz, 2017 yılında 64'üncü sıraya yükseldi" dedi.

17.10.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Çalışan anneye 2.943 lira destek

Asgari ücretle birlikte doğum sonrası çalışan annelere ödenen yarım çalışma desteği de arttı. 2020’de ilk kez doğum yapacak olanlara, analık izni sonrası 2.943 lira ödenecek. Yarım çalışma ödeneği alınan günler için sağlık sigortası primlerini de devlet karşılayacak. Çocuğu engelli doğan anneler ise 180 gün boyunca destekten yararlanabilecek.

23.01.2020

Emekli ve memurun heyecanlı günü... Zam % 5.71 olur mu?

MEMUR ile emekli aylıklarına yapılacak zam, bugün açıklanacak enflasyon rakamı ile belli olacak.

3.01.2020

Yeni asgari ücret kimi, nasıl etkileyecek

Asgari ücret yüzde 15.03’lük artışla brüt, 2.943 lira oldu. Yeni yılda bekâr bir kişinin eline 2.324.7 lira geçecek. Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşından sağlık primlerine, doğum borçlanmasından 65 yaş aylığına kadar sosyal güvenlik alanında birçok şey de değişti.

2.01.2020

Bağ-Kur borçluları son 6 güne dikkat!

Genel sağlık sigortası borcu olanlar devletin sunduğu sağlık sigortasından yararlanamıyor. Ancak prim borçlusu Bağ-Kur’lulara, borçları baki kalmak suretiyle, sene sonuna kadar hak tanındı. Bu süre 6 gün sonra doluyor. Aileleri ile birlikte yaklaşık 1.8 milyon kişi sene başından itibaren sağlık hizmeti alamayacak.

26.12.2019

Milletvekili yakınlarına tedavi yardımları.... Biraz vicdan lazım

1- Ülkemizde 2006’da sosyal güvenlik ve sosyal sigortalar alanında reform niteliğinde yasal düzenlemeler yapılmıştır.

13.12.2019

Asgari ücret mesaisi başlıyor

Yaklaşık 8 milyon çalışan, 2020 için yeni belirlenecek asgari ücreti bekliyor. Görüşmeler 2 Aralık’ta başlayacak. Asgari ücretle birlikte 2020’de kıdem tazminatından genel sağlık sigortasına, işsizlik maaşından doğum borçlanmasına kadar birçok alanda değişiklik olacak. Bugün için asgari ücret brüt 2.558.40 lira, çalışanın eline ise 2 bin 20 lira geçiyor.

28.11.2019

İşyerlerine sıkı denetim geliyor

İstihdamda kayıt dışılığı azaltmak için 2020’de riskli işyerlerine sıkı denetim geliyor. Resmi Gazetede yayımlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, sosyal güvenlik alanında 2020 yılı hedefleri sıralandı. Ağırlığı ise kayıt dışı istihdam ile mücadele aldı. Aynı zamanda programda, emeklilikte yaşa takılanlara da müjdeli haber çıkmadı.

7.11.2019

Vücuttaki Ödemden Kurtulmanın 8 Yolu

Vücudumuz çoğunlukla sudan oluşur. Su; kan, organlar, kas ve hatta kemiklerimizde bulunur. Bedenimizin suya ihtiyacı vardır. Ancak; bazen vücudumuz olması gerekenden fazla su tutabilir. Bu duruma ödem deriz. Bu durum vücutta şişkinlik şeklinde kendini gösterir. Birçok nedeni olabilir.

18.10.2019