MENÜ

Geleneksel Ürünler

Geleneksel Ürünler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Geleneksel Ürünler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.148 Geleneksel Ürünler haberi bulunmuştur.

Geleneksel Ürünler Haberleri

Küçük ev aletleri sektörünün büyüklüğü 1,4 milyar liraya ulaştı

Küçük ev aletleri sektörünün büyüklüğü 1,4 milyar liraya ulaştı

Küçük ev aletleri sektörünün büyüklüğü bu yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 1,4 milyar liraya çıktı.

13.07.2019Ekonomi
Hopa Laz böreği, coğrafi işaretli lezzetler arasına katıldı

Hopa Laz böreği, coğrafi işaretli lezzetler arasına katıldı

Artvin'in yöresel lezzeti "Hopa Laz Böreği" coğrafi işaret olarak tescillendi.

Kartpostal resimlerini aratmayan şehirler ve Noel pazarları

Kartpostal resimlerini aratmayan şehirler ve Noel pazarları

Avrupa’da Noel pazarlarının ışıltısı kasım ortalarında başlıyor ama en parlak halini aralıkta alıyor. Geleneksel el sanatlarından yerel lezzetlere, tasarım ürünlerden kült yılbaşı süslerine kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Bu pazarlar sadece bir alışveriş buluşması değil, Avrupa’nın görkemli mimarisiyle birleşen masalsı bir yolculuk, bir festival... Peki ama hangisine gitmeli? İşte yazarlarımızın önerileri...

4.12.2018Seyahat
Ekonomideki büyümeden pay alamıyoruz

Ekonomideki büyümeden pay alamıyoruz

Axa Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, sigortacılığın Türk ekonomisinin yüksek büyümesinden yeterli payı alamadığından şikâyet ederek, “Her üç araçtan biri sigortalı. Sigortalı konut sayısı ise sadece yüzde 35. Daha gidecek çok yolumuz var” dedi.

1.07.2018Ekonomi
Avrupa’nın en güzel noel pazarları

Avrupa’nın en güzel noel pazarları

Aralık başı gelince yılbaşı heyecanı içimizi kaplamaya başlıyor. Ay sonuna kadar Avrupa’nın dört bir yanında kurulan pazarlarda vakit geçirip kendinizi tarçın, kestane, çikolata kokuları içinde noel havasına kaptırmak, bir an önce yola çıkmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin...

18.12.2017Seyahat
‘İhracatın Yıldızları’ ödüllendirildi

‘İhracatın Yıldızları’ ödüllendirildi

BU yıl 16’ncısı düzenlenen ‘İhracatın Yıldızları’ yarışmasında kazananlar belli oldu. Yarışmada “Yılın İhracatçısı” Assan Alüminyum seçildi. Yarışmanın ödül töreninde 23 firma 14 ayrı kategori ve özel değerlendirmeler bazında ödül aldı. Düzenlenen ödül törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de katıldı.

28.09.2017Ekonomi
Geleneksel ürünler tescil bekliyor

Geleneksel ürünler tescil bekliyor

Bakan Faruk Özlü, Türkiye’de 2.500 ürünün coğrafi işaret sahibi olabileceğini açıkladı. Metro Toptancı Market, 5 yıldır yürüttüğü proje ile yerel bazı lezzetlerin coğrafi ürün statüsüne alınıp Avrupa’da kendi yöre markasıyla satılması için çalışmalar yürütüyor. Bunun için üreticiye destek veriyor, yerli tohum kullanımını özendirmeye çalışıyor. Finike portakalı, Taşköprü sarımsağı bu sayede Avrupa’da raflara kendi adlarıyla çıktı.

3.08.2017Ekonomi
Saffet Emre Tonguçun kaleminden 48 saatte Çeşme

Saffet Emre Tonguç'un kaleminden 48 saatte Çeşme

Bu hafta eski adı ‘Kyssus’ olan Çeşme’deyiz. Günümüzün bu popüler sayfiyesi İyon Birliği’nin 12 şehrinden biriymiş. Osmanlılar zamanında deniz üssü olarak kullanılmış. 1770’te Çeşme açıklarında Ruslar tarafından yakılan Osmanlı donanması hâlâ Ege’nin derinliklerinde yatıyor. İlçe merkezindeki en etkileyici yapı olan kale Cenevizliler tarafından inşa edilmiş, Fatih’in oğlu Sultan Bayezid tarafından da onarılmış. Kalenin önünde kölelikten sadrazamlığa yükselen Cezayirli Gazi Hasan Paşa’nın bir heykeli bulunuyor.

3.08.2014Seyahat
Alkol yasağı mahkemeye gidiyor

Alkol yasağı mahkemeye gidiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alkol düzenlemesinin iptali için yargıya başvurduklarını bildirdi.

12.09.2013Ekonomi
36 saatte Bangkok

36 saatte Bangkok

Renkli, sıcak, çok hareketli bir şehir Bangkok. Modern fakat steril değil.

21.04.2013Seyahat
Ekmek ve geleneksel ürünler “katkısız” oluyor

Ekmek ve geleneksel ürünler “katkısız” oluyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca görüşe açılan yönetmelik taslağına göre, yaklaşık 18 çeşit katkı maddesi bulunan ekmeğe un, su, tuz ve mayadan başka madde eklenemeyecek. Düzenlemeyle sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köfteye “Çin tuzu” olarak anılan glutamikasitin de aralarında bulunduğu lezzet verici katkı maddeleri konulamayacak.

12.03.2013Ekonomi
Çin tuzuna yasak

Çin tuzuna yasak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na göre bağımlılık yaptığı öne sürülen ‘Glutamikasit’ (Çin tuzu) artık geleneksel ürünler olan sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köftede kullanılmayacak.

8.03.2013Ekonomi
Sosyeteye bıttım ve Zile pekmezli terapi

Sosyeteye bıttım ve Zile pekmezli terapi

İstanbul sosyetesinin önemli isimlerine doğal malzemelerden ürettiği kremlerle cilt ve vücut terapisi yapan Siirtli İnci Soydan, Etiler'de ve Antalya’da iki mekan açıyor.

31.08.2012Ekonomi
Maçahel’e gitmek için beş neden

Maçahel’e gitmek için beş neden

Artvin’in Borçka ilçesinde, Gürcistan sınırına bitişik yüksek dağların arasında gizli bir cennet Maçahel. Yolu öylesine sarp ki kış aylarında erişmek zor. Baharda dünyaya kapılarını açıyor. Avrupa’nın sayılı yaşlı ormanlarından birine, nadir bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip.

1.07.2012Seyahat
Şikoku’nun 88 tapınağı

Şikoku’nun 88 tapınağı

Şikoku, Japonya’nın kurulduğu dört büyük adadan en küçüğü, ücrası. Esoterik Budizm’in ünlü mezhebi Shingon’un doğuş yeri. Yılda 100 bin Budist hacı adayı bu adaya geliyor, 88 tapınağı tavaf ediyor. 1200 kilometrelik rotada yürürken ruhlarının tekamül ettiğine inanıyorlar. Gezgin okurumuz Selman Arınç geçen ay gitti, izlenimlerini yazdı.

18.03.2012Seyahat
Türk ayakkabısı Çin Seddi’ni aştı

Türk ayakkabısı Çin Seddi’ni aştı

Son yıllarda özellikle ayakkabı sektörünün korkulu rüyası olan Çin’e mağaza açan İzmirli Zandar, bu ay ikincisini faaliyete sokacak, hedef üç yılda 14 mağazaya ulaşmak.

4.07.2011Ege
İftariyeliğin en iyi 10 adresi

İftariyeliğin en iyi 10 adresi

İyi bir iftar sofrası sadece ana yemekten oluşmaz. Bir kere oruç açmak için masada mutlaka iyi cins bir zeytin bulunmalı. Sonra ağız tatlandıracak bir hurma, beyaz peynir, pidenin arasına konulacak pastırma ve diğerleri... İftariyelik çeşitleri o kadar zengin ki sadece oruç tutanların değil herkesin iştahını kabartıyor; çarşı pazar gezmeyi zevkli bir hale getiriyor. Bu haftanın jürisi Ramazan sevincine ve bereketine ortak oldu iftariyeliğin en iyi 10 adresini belirledi

13.08.2010Seyahat
Türkiye Ortadoğuya süt içiriyor

Türkiye Ortadoğu'ya süt içiriyor

Türkiye genelinde son yıllarda süt ve süt ürünleri üretimine yönelik büyük ve modern çiftliklerin kurulmasıyla ihracatta da artış yaşanıyor. Türkiye en fazla süt ihracatını Irak, Sudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere gerçekleştiriyor.

9.07.2010Ekonomi
En büyük hediyem kahvaltı masasında bulduğum besteler

En büyük hediyem kahvaltı masasında bulduğum besteler

Taş plaklardan kalma, insanın içine işleyen bir sesle söylüyor şarkılarını Melihat Gülses. Popüler olmak uğruna da klasik çizgisinden ödün vermeden ilerliyor. Gerçi “Ihlamurlar Altında” dizisinde söylediği “Çok Aşığın Var Diyorlar” şarkısı adının yayılmasını sağladı ama yıllardır geniş bir hayran kitlesi vardı. O, Türk Sanat Müziği’nin özgün ve özel bir ismi olarak anılacak.

15.05.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Bir Ömür ‘lük hayat, Puglia!

Puglia (Pulya okunur) da ne o la ki diyecekleriniz olacaktır doğal olarak.

8.10.2018

Ayağımdaki Diken

Geçtiğimiz gün Anadolu’nun bağrında, çok uzun zamandır gitmeyi düşlediğim bir köye gittim.

14.07.2017

Öğle yemekleri için 10 mühim tavsiye

Özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız öğle yemeklerini muhtemelen siz de evinizde değil, dışarıda yiyor olmalısınız. Yalnız işadamları, çalışanlar ve öğrenciler değil, çoğu ev kadını da öğle yemeklerini ev dışında yiyor. Hal böyle olunca da öğlen sofralarına biraz daha itina göstermeniz gerekiyor. Nelere mi dikkat edilecek? Buyurun...

26.11.2015

Bugünlere nasıl geldik...

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, İstanbul’da Babıâli toplantısında ‘Tarih-Coğrafya-Dünya-Türkiye Ekseni’nde Topluma, İnsana ve Geleceğe Bakış’ başlıklı ilginç bir konuşma yaptı.

22.06.2012

Turizm’de ‘küçük düşüş’ gene de iyi mi sayılmalı

ANTALYA’nın ‘turizmde’ biraz keyfi yok. Gelen turist sayısında bir artış yok. İlk beş ayda düşüş var; bunun yaklaşık yüzde 10 dolayında olduğu söyleniyor.

21.06.2012