MENÜ

Gebelik

Gebelik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gebelik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.276 Gebelik haberi bulunmuştur.

Gebelik veya hamilelik; erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesi ile meydana gelen fetusun kadın organ ve dokularında değişiklikler meydana getirdiği, doğuma kadar geçen yaklaşık 9 aylık (266-270 günlük) dönem.

Gebelik Haberleri

Kilo verdiren tartılar

Kilo verdiren tartılar

Akıllanan tartılar artık daha zeki oldu. Wi-Fi veya bluetooth üzerinden akıllı telefonlara bağlanan yeni nesil akıllı tartılar, kullanıcıların aldığı kiloya, vücudundaki su oranına ve bazal metabolizmasına göre diyet programı hazırlamaya başladı. Hatta spor tavsiyesini bile bu cihazlardan alabilirsiniz.

10.02.2019Ekonomi
Gebeliklerde haftalık takip nasıl yapılır

Gebeliklerde haftalık takip nasıl yapılır?

Gebelik müjdesi aldıktan sonra anne ve bebek sağlığı açısından gebelik takip sürecinin iyi yönetilmesi gerekir. Aslında gebelik takibi gebelik başlamadan 3 ay önce başlamaktadır. Bir anne adayı sigara ve alkol kullanıyorsa onları bırakması gerekmektedir. Bunun yanı sıra folik asit kullanılmasını da önermekteyiz.

8.02.2019Sağlıklı Yaşam
İleri yaşlarda uygulanacak tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli

İleri yaşlarda uygulanacak tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Aslında kadınlar için en iyi üreme çağı 20’li ve 30’lu yaş grubudur. İleri yaştan kastımız 35 yaş grubu, gebelik adaylarının bulunduğu gruptur. Yaş ilerledikçe yumurta rezervleri ve yumurta kalitesi bozulmaktadır. Günümüzde modern toplumlarda evlenme yaşı ve buna bağlı olarak gebelik yaşı gecikmektedir. Artık bu hasta grubuyla daha fazla karşılaşmaktayız.

8.02.2019Sağlıklı Yaşam
Lohusalık nedir Lohusalık döneminde ne gibi değişiklik görülür

Lohusalık nedir? Lohusalık döneminde ne gibi değişiklik görülür?

Lohusalık bir kadının doğumdan sonra yaşadığı süreci tanımlayan döneme verilen isimdir. Lohusalık döneminde ciddi ve uzun süreli sorunlar yaşanabilir. Bu süreçte yeni annenin yakınlarına da büyük bir sorumluluk düşmektedir. Peki, lohusalık döneminde ne gibi değişiklikler görülür?

5.02.2019Gündem
İlaç saklayana ceza geliyor

İlaç saklayana ceza geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İlaçların bulunamadığı yönündeki haberlerden sonra baktık ki geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında üreticiden depoya, yüzde 16 oranında depodan eczaneye ilaç sevkıyatında artış var. Yani ilaç fazlasıyla var, ancak elde tutuyorlar. Son bir haftada 12 ilde 23 depo denetledik. İlaç saklayan mutlaka ceza alacak” dedi. Hürriyet Ankara Bürosu’nun konuğu olan Koca, şu mesajları verdi:

1.02.2019Gündem
Kış aylarında bu dörtlüyü sofranızdan eksik etmeyin

Kış aylarında bu dörtlüyü sofranızdan eksik etmeyin

Diyetisyen Nur Tatlıoğlu, kış sebzelerinin kış aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitamin desteğini sağlayarak, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi. Kış sebzelerinin doğal olarak, kış aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurduğunu belirten Tatlıoğlu, bu aylarda alınacak ıspanak, kereviz, brokoli ve pırasanın vücudu hastalıklardan koruyacağını ifade etti. Tatlıoğlu, kış beslenmesine dair şu bilgileri verdi:

30.01.2019Mutfak Tüyoları
O düğün yapılmayacak

O düğün yapılmayacak

Cinsel istismar sonucu bir bebek dünyaya getiren 16 yaşındaki lise öğrencisi Ş.A.’nın istimarcısı ile evlenmek için açtığı davada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi “Çocuk yaşta anne olmanın, eş olmanın, evlenmenin sorumluluğunu üstlenmesinin getireceği yükümlülükleri sağlıklı şekilde değerlendiremediği anlaşılmıştır” raporu sundu.

29.01.2019Gündem
Cüzzam nedir Cüzzam hakkında merak edilenler

Cüzzam nedir? Cüzzam hakkında merak edilenler

Halk arasında 'cüzzam' olarak bilinen 'mycobacterium leprae' isimli bakterinin yol açtığı kronik hastalık olan cüzzam, yol açtığı sosyal damgalanma ve dışlanma gibi olumsuz etkileri nedeniyle özel bir sağlık problemi olarak gösteriliyor. Peki, cüzzam nedir?

25.01.2019Sağlık
Çocuk parası ne zaman yatar Kimler çocuk parası yardımı alabilir

Çocuk parası ne zaman yatar? Kimler çocuk parası yardımı alabilir?

Çocuk parası ne zaman yatar sorusu sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılan çocuk parası başvuruları, yeni doğum yapmış annelere büyük kolaylık sağlıyor. Peki, çocuk parası ne zaman yatar? Kimler çocuk parası yardımı alabilir?

24.01.2019Gündem
Toksoplazma paraziti nedir

Toksoplazma paraziti nedir?

Toksoplazma paraziti gündemdeki haberler ardından yeniden gündeme geldi. Kedi dışkısı ile çevreye yayılan toksoplazma paraziti, körlük, beyin tutulumuna bağlı havale, ateş, kusma gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Peki, toksoplazma paraziti tam olarak nedir?

23.01.2019Sağlık
Koryon villus biyopsisi nedir

Koryon villus biyopsisi nedir?

Genetik hastalıklar insanda var olduğu tahmin edilen 35.000 kadar genden herhangi birinin değişikliğe uğraması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Peki Koryon villus biyopsisi nedir, tedavisi için neler yapılmalıdır?

19.01.2019Gündem
Mutfaktaki düşman: Trans yağ

Mutfaktaki düşman: Trans yağ

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yeni hedefi trans yağlar. Pasta, kurabiye, bisküvi, pizza, soslar, kızartmalar, şekerlemeler ve daha pek çok gıdada bulunan, farkında olarak veya olmayarak yüksek oranda tükettiğimiz endüstriyel olarak üretilen trans yağların her yıl 540 bin ölüme yol açtığı hesaplanıyor. WHO tam da bu nedenle 2023 yılına kadar endüstriyel trans yağların kullanımdan kaldırılmasını hedefliyor.

6.01.2019Gündem
Hamile ve engelli sivil gazi ile kocasına trafikte saldırı

Hamile ve engelli sivil gazi ile kocasına trafikte saldırı

Ankara'da, trafikte kornaya bastığı öne sürülen Umut Öğüt (43) ile 2011 yılında Ankara'da meydana gelen patlamada yaralanan sivil gazi ve 5 aylık hamile olan eşi Berna Öğüt (31), F.C.'nin sopalı ve yumruklu saldırısına uğradı.

4.01.2019Gündem
Trans yağ nedir Trans yağlar hakkında bilinmesi gerekenler

Trans yağ nedir? Trans yağlar hakkında bilinmesi gerekenler

Unlu mamullerden, hazır yiyeceklere, patates kızartmasından gofret ve çikolataya kadar çok geniş bir yelpazede kullanılan trans yağlar, birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, trans yağların, koroner kalp hastalığı ve inme riskini artırmasının yanında, tip 2 diyabet, insülin direnci, metabolik sendrom, obezite ve kanser gibi birçok hastalığa neden olduğunu söylüyor. Peki, trans yağ nedir?

4.01.2019Sağlık
Çocuk parası ne zaman yatar İşte merak edilen sorular

Çocuk parası ne zaman yatar? İşte merak edilen sorular

Çocuk parası ne zaman yatar sorusunun yanıtı, yeni doğum yapan vatandaşlar tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Çocuk parasının ne zaman yatacağıyla ilgili araştırmalarını sürdüren vatandaşlar, internet üzerinden cevap arıyor. Peki, çocuk parası ne zaman yatar? İşte merak edilen sorular.

3.01.2019Gündem
Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı: 413 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı: 413 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; “ 45’i  kanser ilacı olmak üzere 413 ilacı daha geri ödeme listesine aldık” açıklamasında bulundu.

28.12.2018Ekonomi
Hamile olduğunu sanıyordu, doktora gidince şoke oldu

Hamile olduğunu sanıyordu, doktora gidince şoke oldu!

Diyarbakır’da 15 yıldır çocuk hasreti çeken ve şişlik nedeniyle 8 aylık hamile olduğu sanılan Hülya Yolaçan’ın karnından 16 santimlik miyom çıktı.

27.12.2018Gündem
Smear (PAP) testi nedir Smear testi kimlere yapılır

Smear (PAP) testi nedir? Smear testi kimlere yapılır?

Smear ya da bir diğer ifade ile pap smear testi kadınlarda rahim ağzından bir fırça yardımı ile sürüntü alıp, rahim ağzı hücrelerinin değerlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Smear testi ile rahim ağzı kanseri taraması, rahim ağzı hastalıkları taramaları yapılarak, erken teşhis ile hem önlem alınabilir. Peki, smear (PAP) testi nedir? Smear testi kimlere yapılır?

7.12.2018Sağlık
Doğum simülasyonu

Doğum simülasyonu

Dünyada da artma eğilimi gösteren sezaryen ile doğum oranlarının Türkiye’de aşırı artması ve tüm doğumların yüzde 53’ünün sezaryen yöntemi ile yapılması anne ve bebek sağlığını tehdit eder düzeye ulaştı. Çünkü sezaryen normal doğumun doğal bir alternatifi değil, anne ve bebek sağlığı için zorunlu olduğu hallerde uygulanması gereken bir ameliyat yöntemi. Dünya Sağlık Örgütü de sezaryen oranlarındaki artışı gözlemleyerek, sezaryen ameliyatının zorunlu olduğu hallerde yapılmasını önermiş ve bu operasyonların normal doğumlara oranının yüzde 15’i geçmemesi gerektiğini bildirmişti.

7.12.2018Gündem
Şeker hastalığı (Diyabet) nedir

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir?

Diyabet halk dilinde bilinen adıyla şeker hastalığı, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur. Dolaşımdaki şekerin hücre içine girememesi kan şekerinin yükselmesine ve böbreklerden süzülerek idrarla atılmasına neden olur. İşte, şeker hastalığıyla ilgili diğer detaylar

6.12.2018Sağlık
Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır Çocuk parası ne zaman yatar

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Çocuk parası ne zaman yatar?

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı, yeni doğum yapmış vatandaşlar tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. 2015 yılının mayıs ayından itibaren gerçekleştirilmeye başlanan doğum yardımı için internet üzerinden araştırmalar devam ediyor. Peki, doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Çocuk parası ne zaman yatar?

5.12.2018Gündem
Servikal yetmezlik nedir

Servikal yetmezlik nedir?

Vatandaşlar tarafından rahim ağzı yetmezliği olarak da bilinen servikal yetmezliğin nedeni tam olarak bilinmiyor. Erken doğumlara ve düşüklere neden olan servikal yetmezliğin ne olduğunu merak eden vatandaşlar konuya dair araştırma yapıyor. Peki, servikal yetmezlik nedir?

3.12.2018Sağlık
’HIV Virüsü, dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmaz’

’HIV Virüsü, dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmaz’

OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsünün (HIV), dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmayacağını söyledi.

30.11.2018Gündem
Pamukçuk hastalığı nedir

Pamukçuk hastalığı nedir?

Pamukçuk hastalığı, emzirme döneminde sık görülen, emzirme kalitesini ve süresini olumsuz etkileyen önemli sağlık sorunlarından biridir. Anne sütü ile beslenen bebekte pamukçuk oluştuğunda, annenin meme ucu bu enfeksiyondan etkilenebilmektedir. Aynı şekilde annenin meme ucunda başlayan Candida enfeksiyonu da bebeği etkiler. Peki, pamukçuk hastalığı tam olarak nedir?

26.11.2018Sağlık
10 kadından  5’i  ‘susuyor’

10 kadından 5’i ‘susuyor’

BUGÜN 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Hemen her gün kadına yönelik şiddet haberleri tüm insanlığı derinden yaralıyor.

25.11.2018Gündem
Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır Çocuk parası ne zaman yatar

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Çocuk parası ne zaman yatar?

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı vatandaşların sorguladığı konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 2015 yılının mayıs ayından itibaren gerçekleştirilmeye başlanan doğum yardımı için başvuruların nasıl yapılacağı merak ediliyor. Peki, doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Çocuk parası ne zaman yatar?

23.11.2018Gündem
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Kısa süre içinde bebek sahibi olacak çiftlerin en çok merak ettikleri ve araştırma yaptıkları konu hiç şüphesiz doğacak bebeklerinin cinsiyeti. Heyecanla bebeklerini kucaklarına alacakları günü bekleyen anne ve baba adayları, bebeklerinin cinsiyetinin gebeliğin kaçıncı ayında belli olacağını öğrenmek istiyor. Peki, bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

22.11.2018Sağlık
Anadolu mandasını melezleyerek süt verimini ikiye katladılar

"Anadolu mandası"nı melezleyerek süt verimini ikiye katladılar

Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde 20 yıl önce başlatılan proje kapsamında "Anadolu mandası"nın "Bulgar murrahı" ile melezlenmesiyle elde edilen genotiple süt verimi iki katına çıktı.

22.11.2018Ekonomi
Doğum parası nasıl alınır Doğum parası yardımı ne kadar

Doğum parası nasıl alınır? Doğum parası yardımı ne kadar?

Doğum parası yardımı nasıl alınır sorusunun yanıtı binlerce yeni anne olan ve anne adayları tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Çalışan anne adaylarının devlet tarafından aldığı yardım olan doğum parasının ne kadar olduğu da merak ediliyor. Peki, doğum parası nasıl alınır? Doğum parası yardımı ne kadar?

20.11.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Soy sop tartışması nereye gidiyor?

Atina ile Üsküp arasında yaşanan “Makedonya” krizinden söz etmiyorum, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında ortaya atılan “Makedonya kökeni” ile ilgili tartışmayı kast ediyorum.

28.01.2019

Asgari ücretle birlikte her şey değişti

2019 yılı asgari ücret yüzde 26.5’lik artışla brüt 2.558,4 liraya, net de 2.020,91 liraya yükseldi. Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret sadece aylık maaş anlamına gelmiyor. Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşından genel sağlık sigortasına ödenecek primlere, askerlik ve doğum borçlanmasından asgari geçin indirimine, sosyal güvenlik prim cezalarından 65 yaş aylığına kadar yeni yılda değişti. İşte, yeni asgari ücretle birlikte sosyal güvenlik alanında tüm tarafları ilgilendiren değişiklikler.

2.01.2019

Köpek sahiplerine önemli bilgiler

Köpeğinizin sağlığı ve bazı fizyolojik olguları hakkında bilgi edinmek için tabii ki veteriner hekiminize başvurmalısınız.

2.01.2019

Rahim nakli ile doğum

Rahim ağzı ve rahim, embriyonik dönemde müller kanalı ile birleşmesi sonucunda oluşur. Eğer bu birleşme sağlanamazsa, rahim kaynaşması gerçekleşemez ve bu durum rahim anomalilerine götürür. Bu durumdan kaynaklı olarak yaşanılan sorunlar; çift rahim, çift rahim ağzı ya da çift vajina olarak karşımıza çıkar.

29.12.2018

Normal doğum daha sağlıklı

DOĞUM, dünyanın en doğal olaylarından biri belki de.

24.12.2018

Yumurta dondurma işlemi kimlere yapılır?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir alan… Sağlık nedenlerinden dolayı ya da partneri olmadığı için ya da kariyer planlamasından dolayı bebek planlamasını ilerleyen dönemlerde yapmak isteyen kadınların bir seçeneği yumurta dondurmak.

11.12.2018

Dişi köpeklerde hayali gebelik

Dişi köpeklerde sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte daha çok hormonal ve psikolojik faktörlere bağlı olduğu düşünülen, kanamayla karakterize olan kızgınlık ve çiftleşme döneminin 50 ile 70 gün sonrasında herhangi bir erkek köpekle çiftleşme olmamasına rağmen gebelik benzeri psikolojik ve fiziksel bulguların şekillenmesi olgusuna yalancı gebelik ya da hayali gebelik adı verilmektedir.

5.12.2018

Hamilelikte MR çekimi

Hamileyken, hayatınızın günlük akışı içerisinde yapacaklarınızı bile iki kere düşünüyorsunuz. Daha hassas olduğunuz bu dönemde sizde şüphe uyandıran bazı sorularla karşılaşıyoruz. Bunlardan biri de “MR çektirmek bebeğime zarar verir mi?” 

1.12.2018

Her sabah yorgun mu uyanıyorsunuz?

Yetersiz ve kalitesiz uyku yorgunluğun en önemli nedenidir. Kaliteli uykunun sırlarını keşfetmek, yorgunluk hastalığını yenmek için elzem adımdır.

30.11.2018