MENÜ

Gaziantep Mutfağı

Gaziantep Mutfağı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Gaziantep Mutfağı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Gaziantep Mutfağı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 503 Gaziantep Mutfağı haberi bulunmuştur.

Gaziantep Mutfağı Haberleri

Gaziantep yemekleri kitabı dünya ikincisi oldu

Gaziantep yemekleri kitabı dünya ikincisi oldu

Kurulduğu 2016 yılından beri Gaziantep’in kültür, sanat, tarih ve turizm alanında yayın ve araştırmalar yapan ve bu zamana kadar 31 kitap, 6 belgesel ile 10 çocuk dergisi çıkaran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Gazikültür A.Ş. önemli bir başarıya daha imza attı.

Belgradlılar baklava ile katmere hayran kaldı

Belgradlılar baklava ile katmere hayran kaldı

Belgrad'da düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali'ne Gaziantep mutfağı damgasını vurdu.

Anadolunun üç şehri üç lezzet önerisi

Anadolu'nun üç şehri üç lezzet önerisi

Öğlen yemeği öncesi, yüzlerce lezzet çeşidini bünyesinde barındıran Anadolu'dan üç şehir ve üç lezzet önerisi... Soğuk kış günlerinde kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan Şanlıurfa'nın yöresel lezzetlerinden tirit, gastronomi dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilen Gaziantep mutfağının yeni tadı kiremitte lavaş kebabı ve Bursa'nın Kazancı Mahallesi'nde yıllar sonra kokusu yeniden yükselen Boşnak böreği...

29.01.2019Seyahat
Gaziantep usulü nohut dürümü nasıl yapılır

Gaziantep usulü nohut dürümü nasıl yapılır?

Gaziantep mutfağı denince aklımıza genellikle çeşit çeşit tatlılar ve kebaplar geliyor. Ancak Antep mutfağı bununla sınırlı değil. Nitekim, gastronomi dalında UNESCO tarafından ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmiş olması da Gaziantep yemeklerinin aslında ne kadar çeşitli olduğunun bir göstergesi adeta… Bugün sizin için Antep’in en meşhur lezzetlerinden biri olan nohut dürümünü mercek altına aldık. “Nohut dürümü nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?” sorularına cevap aradık. Evinizde kolayca yapabileceğiniz bu tarifi bir yere mutlaka kaydedin…

Yıldızlı şeflerin kalbini fetheden Antep lezzetleri

Yıldızlı şeflerin kalbini fetheden Antep lezzetleri

Antep’te dünyanın en ünlü yıldızlı şefleriyle birkaç gün geçirdim. Gaziantep gastronomi festivalinde Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden gelen yüzlerce şef Antep yemeklerini tattı, pişirdi, Antep’in geleneksel ürünlerinden birbirinden ilginç yemekler yarattı ve en sevdiği yemekleri menülerine koymaya karar vererek ayrıldı.

5.10.2018Seyahat
30 milyar dolarlık gastro ekonomisi

30 milyar dolarlık gastro ekonomisi

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) tarafından 29 Mart’ta Türkiye’nin ilk ‘Global GastroEkonomi Zirvesi’ düzenleniyor. TURYİD Başkanı Kaya Demirer, “Türkiye’nin 2023 turizm hedefi 50 milyar dolar. Turist başına ortalama 670 dolarda kalırsak, bu hedefe ulaşamayız. Oysa gastroekonomiyle öne çıkıp bu geliri 1250 dolara çıkarırsak 65 milyar doları yakalayabiliriz” dedi.

23.03.2018Ekonomi
Gaziantep’te mutlaka yemeniz gereken 10 lezzet

Gaziantep’te mutlaka yemeniz gereken 10 lezzet

Antep’te lezzet keşfine çıktığınızda midenizi bayram ettirecek onlarca tat arasında kaybolacaksınız. Dünyaca ünlü baklavadan, etin bin bir türlü haline kendinize "dur" demekte zorlanacağınız yemekler arasında jürimizin seçim yaparken zorlansa da kentin en iyi 10 lezzetini doğru adresleriyle birlikte sizin için belirledi.

15.05.2017Seyahat
ITB Berlinde Türkiye standı Avrupa ikincilik ödülünü aldı

ITB Berlin'de Türkiye standı Avrupa ikincilik ödülünü aldı

Türkiye standının girişinde yer alan Gaziantep mutfağı ise sunumlarıyla fuarın gözdesi oldu.

18.03.2017Dünya
Zekeriyaköy’de keşfetmeniz gereken 9 mekan

Zekeriyaköy’de keşfetmeniz gereken 9 mekan

Şehrin içinde ama bir o kadar da şehirden uzak olup karmaşadan kaçmak isterseniz Zekeriyaköy’ü rotanıza ekleyebilirsiniz. Peki ya Zekeriyaköy’de nasıl vakit geçirilir, hangi mekanlara gidilir? Yanıtları, Zomato kullanıcılarının en yüksek puanları verdiği 10 Zekeriyaköy mekanı listesinde görebilirsiniz…

Döner’se senindir

Döner’se senindir!

Anadolu’nun dünyaya armağanı döner, bugün Sibirya steplerinden Afrika çöllerine, Arjantin’den Japonya’ya kadar her yerde. Peki nasıl oldu da dünyayı ele geçirdi, bir beslenme sistemi haline geldi?

Kış hastalıklarının ilacı soğan kebabı

Kış hastalıklarının ilacı soğan kebabı

UNESCO gastronomi şehri olan ve birbirinden farklı lezzetleri ile mutfakta bir dünya markası haline gelen Gaziantep mutfağı, kış aylarının gelmesi üzerine artan hastalıklara soğan kebabı ile deva oluyor.Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan soğan kebabı, içerisinde en az portakal kadar bulundurduğu C vitamini sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı antibiyotik görevi görüyor. Zengin Gaziantep mutfağında birçok sebzenin kebabı yapılırken, kış mevsiminde genelde sofralarda soğan kebabı yer alıyor. Kebap ustası Uğur Acıoğlu, özellikle Kış aylarında soğan kebabına yoğun talep aldıklarını belirterek şöyle konuştu:"Soğankebabı kış mevsiminde hastalıklara karşı doğal bir antibiyotik ve gripilacıdır. Kış aylarında soğan yiyen insanların vücutları salgınlarakarşı daha dirençli olduğu için daha az hasta olurlar. Özellikle kışmevsiminde yaptığımız bu yemek oldukça zahmetli ve zamangerektiren bir yemektir. Soğan kebabının eti özel olarak koyununboşluk, kuyruk ve ön bacağından alınır ve et zırhla çekilerek ince halegetirilir. Daha sonra soğanlar ikiye bölünerek şişlere soğan-et şeklindesıra ile saplanır. Kebaplar közde piştikten sonra, terlemeye alınır.Bir süre sonra terleyen kebaplar nar ekşisi ile terbiye edilerek servisyapılır."

2.11.2016Haber
Kış hastalıklarının ilacı soğan kebabı

Kış hastalıklarının ilacı soğan kebabı

UNESCO gastronomi şehri olan ve birbirinden farklı lezzetleri ile mutfakta bir dünya markası haline gelen Gaziantep mutfağı, kış aylarının gelmesi üzerine artan hastalıklara soğan kebabı ile deva oluyor.

2.11.2016Gündem
Kış hastalıklarının ilacı soğan kebabı

Kış hastalıklarının ilacı soğan kebabı

UNESCO gastronomi şehri olan ve birbirinden farklı lezzetleri ile mutfakta bir dünya markası haline gelen Gaziantep mutfağı, kış aylarının gelmesi üzerine artan hastalıklara soğan kebabı ile deva oluyor.

2.11.2016Gündem
Sahrap Soysal #SoruHürriyetinde: Türkiyenin dünyada markalaşmış tek mutfağı Gaziantep

Sahrap Soysal #SoruHürriyeti'nde: Türkiye'nin dünyada markalaşmış tek mutfağı Gaziantep

Hürriyet'in Facebook sayfası üzerinden gerçekleştirdiği #SoruHürriyeti programının bugünkü konuğu Sahrap Soysal oldu. Soysal, Anadolu'nun tadına doyulmaz lezzetleriyle ilgili birçok ilginç ayrıntıyı seyircilerle paylaştı.

1.11.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Gaziantep Mutfağı’ndan Bodrum atağı

Yazın en cafcaflı anlarını yaşadığımız bu çekici Temmuz günlerinde gözüm kulağım turizmimizde olan biten gelişmelerde.

18.07.2018

Azerbaycan'da karanfilin ağladığı gece

OCAK 1990’da yaşanan ve ‘Bakü Katliamı’ olarak bilinen olaylar, aynı zamanda Azerbaycan’da Kara Ocak (Qara Janvar) olarak da adlandırılmaktadır.

17.01.2017

Suriyelilerle uzun yaşam planlıyoruz

KAMPLARDA 50 bin, şehirde ise 350 binin üzerinde Suriyeli mülteci ağırlayan Gaziantep’in her türlü fırtınayı atlatma, hayata asılma kapasitesine hayran kalmamak mümkün değil.

1.12.2016