MENÜ

Galeri Nev İstanbul

Galeri Nev İstanbul ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Galeri Nev İstanbul haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 201 Galeri Nev İstanbul haberi bulunmuştur.

Galeri Nev İstanbul Haberleri

Galeri Nev İstanbul’a yeni ortak

Galeri Nev İstanbul’a yeni ortak

Merve Çağlar, Mayıs 2019 itibariyle Galeri Nev İstanbul bünyesine ortak olarak katıldı. Galeriden yapılan açıklamada Çağlar’ın Galeri Nev’in 32 yıllık tarihinde, çalıştığı sanatçılar ve gerçekleştirdiği faaliyetlerle oluşturduğu birikimi sürdürerek; galerinin yönetiminde ve gelecek vizyonunun belirlenmesinde rol alacağı belirtildi.

7.05.2019Kitap Sanat
Bir galeri retrospektifi

Bir galeri retrospektifi

İstanbul’da henüz hiçbir özel müzenin olmadığı yıllardan başlayarak ilk sergilerini açtığı bir kuşağı bugünlere taşıyan, uluslararası sanat ortamıyla tanıştıran Galeri Nev İstanbul, açılışından 2018 yılı sonuna kadar 101 sanatçıyla gerçekleştirdiği 254 sergiyi belgeleyen ‘ARŞİV: 1987-2018’e ev sahipliği yapıyor. Sergi vesilesiyle buluştuğumuz galerinin kurucusu Haldun Dostoğlu’yla hem Nev’i hem de çağdaş Türk sanatının son 30 yıllık serüvenini konuştuk.

28.03.2019Kitap Sanat
Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

21 Mart’a dört gün kaldı. Yani gün ve gecenin eşitleneceği, sonra da hayatımızda ışığın, karanlıktan daha çok yer tutacağı döneme. Buzlarımız yavaş yavaş çözülecek; kışlık giysilerimizden, kabuklarımızdan çıkacağız ve sıcak günlere hazırlanacağız.Bahar geliyor! Çiçekleriyle, renkleriyle, sesleriyle bizi yaza hazırlayacak bahar... Sadece tabiat mı? Kent hayatı hareketleniyor; sokaklar, semtler, mekânlar şenleniyor; festivaller, konserler, açık havada spor ve yarışlar başlıyor. Sadece biz mi? Doğa uyanıyor, hayvanlar canlanıyor, Anadolu en güzel yeşiline bürünüyor. Sadece Türkiye mi? Seyahat edilecek yerler, keşfedilecek maceralar, tanışılacak yeni insanlar, kültürler de kendilerini bu cümbüşe hazırlıyor.Şimdi uyanma, gerinme ve ciğerlerimizi temiz havayla doldurma vakti.Sadece bedenlerimizi mi? Zihinlerimizi de sanat, yeni fikirler ve yeni umutlarla gençleştirme zamanı.Yaşasın bahar ve kalplerimizi her seferinde aşkla dolduran coşkusu!

17.03.2019Hürriyet Pazar
Bedri Baykam’ın 10 yılı, Murat Morova’nın evreni

Bedri Baykam’ın 10 yılı, Murat Morova’nın evreni

Haftanın sergileri arasında Bedri Baykam’ın son işlerinden bir seçki sunan ‘Göreceli Zamanlar’ ve Murat Morova’nın, Doğu-Batı sentezi üzerinden yaptığı evren tasvirlerini konu alan ‘Cosmic Latte’ de bulunuyor. (Erkan Aktuğ)

‘Alev’ rengi bir ‘sır’

‘Alev’ rengi bir ‘sır’

Seramik sanatının efsane ismi Alev Ebüzziya, imzası haline gelen çanaklarıyla Galeri Nev İstanbul’a konuk oluyor. 19 adet sarı ve kırmızı çanağa dikkatli baktığımızda, ince nüanslarda farklı tonlara sahip olduklarını fark ediyorsunuz. Burada ‘alev’ rengi bir ‘sır’ var.

2.01.2019Kitap Sanat
Seddigh’in düşünme pratiği

Seddigh’in düşünme pratiği

Galeri Nev İstanbul, yeni sezonu Aras Seddigh’in sergisiyle açıyor.

3.10.2018Kitap Sanat
Bu galerilere dikkat

Bu galerilere dikkat!

20 – 23 Eylül tarihleri arasında 13'üncüsü düzenlenecek Contemporary Istanbul’da yer alacak dikkat çeken sanat galerilerini derledik...

13.09.2018Kitap Sanat
Sergi sezonu kullanma kılavuzu

Sergi sezonu kullanma kılavuzu

20-23 Eylül arası düzenlenecek Contemporary İstanbul ve 22 Eylül’de başlayacak 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin rüzgârını arkasına alan sanat galerileri yeni sezona en iddialı sergileriyle hazırlanıyor. Müze ve galerilerin sezon açılış sergilerini derledik...

30.08.2018Kitap Sanat
Galeri Nev İstanbul evine geri döndü

Galeri Nev İstanbul evine geri döndü

Galeri Nev İstanbul, bir sezonluk Karaköy molasının ardından yeniden 2007'den beri bulunduğu Mısır Apartmanı'na geri döndü.

3.07.2018Kitap Sanat
Toprağın her hali

Toprağın her hali

Seramik sanatının duayen ismi Alev Ebüzziya, Baksı Müzesi’ndeki ‘Toprak’ başlıklı sergide, günümüzde hammaddesi toprak olan üretimini olağanüstü tekniği ve mükemmel formlarıyla zirveye taşırken, yan salonda sergilenen, Anadolu kadınlarının ellerinden çıkmış, kullanıma dönük objeler ise en saf, en naif halleriyle karşımızda.

28.06.2018Kitap Sanat
Gelenek ve modernin  toprakta buluşması

Gelenek ve modernin toprakta buluşması

Çalışmalarını Fransa’da sürdüren ve sergi için Bayraktar köyüne gelen sanatçı Alev Ebuzziya Siesbye, “Beni en heyecanlandıran sergilerimden biri oldu. Eserlerimin Anadolu’da böylesine mucize bir mekânda sergilenmesi çok gurur verici” dedi.

21.06.2018Kitap Sanat
Nejad Devrim: Espasın gücü

Nejad Devrim: Espasın gücü

‘Nejad Devrim: Soyutun İnşası’ sergisi, Türkiye’de soyut resmin ilk kurucusu kabul edilen sanatçının 1949’dan 1980’lerin ortalarına uzanan çalışmalarından bir seçki sunuyor. Devrim’ı büyük usta yapan espasın ahengini yakalamış olması...

1.03.2018Kitap Sanat
Elvan Alpay: İyilik geçirmek istiyorum

Elvan Alpay: İyilik geçirmek istiyorum

Tuvalden taşan coşkulu resimlerin yer aldığı ‘Oyun Bitti/ Hadi Oynayalım’ sergisiyle Galeri Nev İstanbul’a konuk olan Elvan Alpay, “Karşımdakine iyileştirici bir etki geçirebiliyor olması benim kıstasım. Paylaşabileceğim tek şey o, iyilik geçirmek istiyorum. Niye resim yapıyorum? Kendimi tedavi ediyorum” diyor.

28.12.2017Kitap Sanat
Atölyeden içimin sıkıntısı boşalmış olarak çıktım

Atölyeden içimin sıkıntısı boşalmış olarak çıktım

‘Şimdiki Zaman’ başlıklı yeni sergisinde 80’lerde deneyip vazgeçtiği ‘buruşmuş kâğıt’ formunu yeniden ele alan heykel sanatının büyük ismi Seyhun Topuz, “Görüyorsunuz dünyamızın halini... Bir atılmışlık söz konusu; kâğıt gibi değerli bir şeyin atılması. Bunu insanlara çevirirseniz çok değerli insanların yok sayılması gibi... Böyle böyle çoğaltılabilir anlamları” diyor.

16.11.2017Kitap Sanat
Karaköy’e sanatı yeniden getirdiler

Karaköy’e sanatı yeniden getirdiler

Bir zamanlar sanat galerilerinin art arda açıldığı, sonrasında aynı hızla kapandığı Karaköy eski günlerine dönüyor. İstanbul’un önde gelen çağdaş sanat galerilerinden Pi Artworks, Galeri Nev İstanbul, artSümer ve Mixer’i bünyesinde bulunduran Juma Art binası hafta başında kapılarını açtı. Karaköy’de yeniden yeşerecek sanat ortamına can suyu veren oluşumu kahramanlarıyla konuştuk.

21.09.2017Kitap Sanat
Sualtında bir yüzleşme

Sualtında bir yüzleşme

Sualtı fotoğraflarında uzman fotoğraf sanatçısı Nejdet Demirtaş, konuya dikkat çekmek için yoğun bir çaba harcadı ve modellerini sualtına indirerek aylarca çalıştı ve AYNA isimli sergiyi ortaya çıkardı.

3.03.2017Keyif
Açılsın ‘Algı Kapıları’...

Açılsın ‘Algı Kapıları’...

Yunan sanatçı Maro Michalakakos’un Galeri Nev İstanbul’daki ‘Algı Kapıları’ sergisi, kimlik, kadınsılık, aşk ve ölüm arasında ‘düşleyecek ve düşünecek materyal’ vermekte ve ‘algı kapıları’mızı açmakta.

16.02.2017Kitap Sanat
Yaşamın gizemini gösteren resimler

Yaşamın gizemini gösteren resimler

Sanat eleştirmeni Lydia Harambourg, Mubin Orhon için şu sözleri söyler: “Mübin’in resimleri bize iç ışığı, yaşamın gizeminin ışığını gösterir.”

8.11.2015Keyif

3 bin eser sergilenecek

Bu yıl 13 Kasım’da başlayacak olan Contemporary Istanbul, 520 sanatçı, 3 bin eser, 22 ülkeden 104 çağdaş sanat galerisi ile beraber 75 binden fazla ziyaretçiyi İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda buluşturacak.

17.10.2014Keyif
Sahte Nejad Melih tablosu Sotheby’s’den nasıl döndü

Sahte Nejad Melih tablosu Sotheby’s’den nasıl döndü

Modern resmin büyük ismi Nejat Melih Devrim’in sahte bir tablosu az daha dünya müzayede devi Sotheby’s’de satışa çıkıyordu. Sahtecilik olayını Galeri Nev’in sahibi Haldun Dostoğlu fark etti.

28.01.2014Kelebek
Kızlar artık yabancı, tehlikeli ve ürkütücü bir dünyada

Kızlar artık yabancı, tehlikeli ve ürkütücü bir dünyada

Nazif Topçuoğlu üç yıl aradan sonra Galeri Nev İstanbul’daki yeni kişisel sergisiyle karşımızda.

31.05.2013Kelebek
İspanya’da odak noktası Türkiye olacak

İspanya’da odak noktası Türkiye olacak

Dünyanın önemli çağdaş sanat fuarlarından İspanya’nın başkenti Madrid’de 13-17 Şubat tarihleri arasında yapılacak Arco’nun 2013 yılı konuk ülkesi ‘Türkiye’.

9.02.2013Kelebek
Tophane’de sanat yürüyüşü

Tophane’de sanat yürüyüşü

Tophane Art Walk, yaz sezonunun ardından 7 Ekim’de yeniden başlıyor. Bilmeyenlere hatırlatalım; Tophane bölgesinde yer alan galeriler, her sergide bir pazar kapılarını açıyor.

5.10.2012Kelebek
Şiddeti meşrulaştıranlara karşı ayaklandık

Şiddeti meşrulaştıranlara karşı ayaklandık

Galeri Nev İstanbul’un devam eden sergisi ‘Öteki Ayaklanmalar’, şiddetin bir araç haline getirilerek meşrulaştırılmasına dair eleştirel eserleri bir araya getiriyor.

3.08.2012Gündem
Konuk sanatçılar Teşvikiye’de

Konuk sanatçılar Teşvikiye’de

Sezon başında aramıza katılmıştı Teşvikiye’deki Galeri Miz.Sanata hep ilgisi olan, üniversitede branş olarak okuyamasa da, kendini sonradan geliştirmeye adamış Ayşegül Arayıcı tarafından kurulmuştu.

27.07.2012Kelebek
Bu eserler Türkiye’de hiç sergilenmedi

Bu eserler Türkiye’de hiç sergilenmedi

Resimle yapmak istediğini gazel formuyla modern şiir yazmak olarak özetlerdi, Türk çağdaş resminin önemli isimlerinden Erol Akyavaş.

6.04.2012Kelebek
Kendinizi ayrıksı değil bütünün parçası olarak görün

Kendinizi ayrıksı değil bütünün parçası olarak görün

1990’dan bu yana hem Türkiye hem de Fransa, Almanya, Amerika ve İngiltere gibi pek çok ülkede kişisel sergiler açmaya devam eden sanatçı Elvan Alpay, bu kez Kirpi’yle karşımızda. İstanbul’daki Galeri Nev’de açtığı sergideki duvar heykelleri ve resimlerinde kuşlar, kirpiler ve mantarımsı formlar dikkat çekiyor.

27.01.2012Kelebek
Teknoloji ve sanat Bice’de buluştu

Teknoloji ve sanat Bice’de buluştu

HP Görüntüleme ve Baskı Grubu Ülke Müdürü Fikret Ergüder, Galeri Nev İstanbul Yöneticisi Haldun Dostoğlu, Ali Esad Göksel ve Yurtsan Atakan Ritz Carlton'daki dünyaca ünlü İtalyan restoranı Bice'de sanat ve teknoloji ilişkisini konuştu.

12.06.2008Kelebek
Nazan’lar nasıl karıştı

Nazan’lar nasıl karıştı

Yayın dünyasında son yılların en gözde türü nehir söyleşiler. Kendi alanında öne çıkmış biriyle günler süren upuzun bir söyleşi yapıyorsunuz, bu dev röportajı yayınlıyorsunuz. Böylece birçok önemli insanın bütün hayat hikayesi, kariyeri, dünyaya bakışını kendi ağzından okuyabiliyor okuyucu. Bu röportajlı biyografiler okurların da çok ilgisini çekiyor.

8.12.2007Kelebek
Abidin Dino

Abidin Dino

Abidin Dino'nun başlıca eserleri.

20.04.2007Eğitim
Abidin Dino

Abidin Dino

Çağdaş Tük resim sanatının öncülerinden olan sanatçı, yaşamının büyük kısmını yurtdışında geçirmiştir. Bundan dolayı Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da kendi dallarında tanınmış sanatçı ve aydınlarla tanışıp dostluklarını pekiştirme olanakları bulmuştur. Akademik bir eğitim almamasına rağmen birçok konuda kendisini geliştirmiş ve düşüncelerini açıkça söylemekten geri durmamıştır. Siyasi görüşleri dolayısıyla dönemin yönetimleri tarafında soruşturmalara maruz kalarak Anadolu’da sürgün dönemleri yaşamıştır.

19.04.2007Eğitim
Putin, KGBdeyken Akyavaş sergisini gezmiş

Putin, KGB'deyken Akyavaş sergisini gezmiş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in henüz daha KGB’de çalışırken ünlü ressam Erol Akyavaş’ın 1990 yılında Petersburg’da açtığı sergiye katıldığı ortaya çıktı.

28.03.2019Kitap Sanat
Ünlü ressam Bitran hayatını kaybetti

Ünlü ressam Bitran hayatını kaybetti

İstanbul doğumlu ünlü ressam Albert Bitran hayatını kaybetti.

14.11.2018Kitap Sanat
‘Kartaca’ müzayedede

‘Kartaca’ müzayedede

ARTAM Antik A.Ş. tarafından 17 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek ‘Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi’nde Erol Akyavaş, Fahrelnisa Zeid, Burhan Doğançay, Mübin Orhon, Nejad Melih Devrim, Ferruh Başağa, Ömer Uluç, Adnan Çoker ve Orhan Peker gibi önde gelen sanatçıların tabloları satışa sunuluyor.

8.03.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Bir galerinin 30 yılı

İstanbul Galeri Nev’de, 30 yılı aşkın bir süredir modern Türk resminin en iyi örnekleri sergileniyor.

2.04.2019

Başrol oyuncusunu afişten çıkardılar

AFİŞLER filmlerin vitrinidir. Seyirci ilk izlenimini afişe bakarak edinir çünkü. Aksiyon mu, komedi mi, sanat filmi mi, ne tür bir film olduğunu afişe bakarak hemen anlarsınız.

15.03.2018

Birbirimize sahip çıkalım

Uzun zamandır ülkemize korku hakim. Metroya binerken, AVM'ye giderken, kalabalık semtlerde işlerimizi hallederken hep geriliyor, korkuyoruz. Ve korkumuz, hayatımızın her yönünü etkiliyor.

4.11.2016

Kitabın bütün halleri

GALERİ NEV’deki Ali Kazma’nın ‘Kitap’ sergisi –sergi demek doğru mu, bilemiyorum- her kitapseveri cezbediyor.

22.10.2013

Picasso yaşasaydı belki de Ağlayan Çocuk resmi yapardı

Teknolojinin sanatı yaygınlaştırıp yaygınlaştırmadığını sorgulamış Doğan Hızlan, pazartesi günkü yazısında.

18.09.2008

Sanat turu

Başkentte sanatın kalbi geçen hafta ARTANKARA’da attı.

19.03.2019

Misman’dan farklı sergi

Kendisi sanatçıların kategorize edilmesine karşı çıksa da, “gravür sanatı” denelince Hayati Misman akla gelen ilk isimlerdendir.

18.11.2018

İstanbul’dan sevgiler

Bazen plan, program uymuyor.

12.11.2018

Keskinok ve Özer anısına

Çağdaş Türk resminin iki önemli ismi Kayıhan Keskinok ile Söbütay Özer’in sergilerinden bahsetmede biraz geciktim.

18.03.2018

Dünden bugüne Mustafa Ayaz

Türk çağdaş resminin önemli isimlerinden olan, Ankara’ya kendi adını taşıyan müze kazandırmış, bıkmadan, usanmadan çalışmalarını sürdüren Mustafa Ayaz’ın Valör Sanat Galerisi’nde (Yıldız) açılan “Dünden Bugüne Mustafa Ayaz” sergisi retrospektif tadında.

11.03.2018

85 yıl sonra yeniden 'd' grubu

Bu köşeyi takip edenler, yazılarımda ve duyurularda çok ressamlı karma etkinliğe yer vermediğimi anlamıştır.

21.01.2018

Cumhurbaşkanlığı ödülleri üzerine

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 29 Ekim resepsiyonunda bu yıl ‘Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ni açıkladığında, resimle ilgilendiğim için ressam Selahattin Kara’nın resim dalında bu ödüle layık görülmesi benim için sürpriz oldu.

12.11.2017

Sonbaharlık 10 şey!

Sarı yapraklı romantik şeyler önerecek değilim. Benim sonbahar önerilerim, notlarım elbette daha çok sosyal hayat ve izlemelik/görmelik şeyler üzerine. Buyurun 10 maddede sonbaharda geri kalmamanız gerekenler...

23.09.2017