MENÜ

Galatasaray

Galatasaray ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Galatasaray haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 126.830 Galatasaray haberi bulunmuştur.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ

Galatasaray 1905 yılının sonbaharında, Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından bir futbol kulübü olarak kuruldu.  Ancak futbol kulübü kurulmadan öncede Galatasaray Lise’sinde diğer sporlar yapılmaktaydı. Aynı zamanda Galatasaray, Ali Sami Yen önderliğinde Türkiye’nin ilk futbol takımı olarak kurulmuştur.

Galatasaray’ın Tarihi

1905 1482'de kurulan mektep II. Beyazıt tarafından kurulmuş, adını ise kurulduğu bölgeden almıştır. O dönemde Beden Eğitimi dersi modern aletler eşliğinde Monsieur Curel tarafından verilmekteydi. 1970 yıllarında Kağıthane’de bir idman bayramı düzenlenir öğrenciler bu sayede çeşitli oyunlarla başarılar elde eder ve madalya kazanırlardı. Elde edilen başarının ardından öğrencilere kuzulu pilav vererek motiveleri sağlanırdı. Günümüzde bu gelenek Galatasaray Pilavı adını almıştır.

Monsieur Curel'in ardından; Monsieur Moiroux, Signor Martinetti, Stangali gibi isimlerde jimnastik, atletizm, yüzme, kürek vb. sporların başlamışına öncülük etmişlerdir. Faik Üstünidman önderliğinde; izcilik, tenis ve hokey gibi sporları da öğrenen öğrenciler; yine Üstünidman'ın desteklemesi ile futbol ile tanışır. Ancak bu dönemde sporcular aşina olmadıkları futbolun kurallarını da pek tanımazlar. 1911 'de İstanbul'da yaşamakta olan James Lafontaine ve Horace Armitage adında ki iki İngiliz; yabancılardan oluşan Kadıköy Futbol Kulübü'nü kurarlar; ancak anlaşmazlıklar yaşayan ikili 1903'de Moda Kulubü'nü kurmaya karar verirler. Strugglers, Elpis ve Imogen'in de bir araya gelmesiyle İstanbul Futbol Birliği'nin de kurulmasının ardından, Papazın Çayırı denen yerde Union Club-İttihat Spor sahası olarak karşılaşmalar yapmaya başlarlar. Bu dönemde yabancılar tarafından oynanmayan futbol Galatasaray Lisesi öğrencilerini harekete geçirmiştir.

1 Ekim 1905 tarihlerinde; Mehmet Ata Bey'in dersi sırasında arkadaşlarıyla konuşan Ali Sami Yen; bir futbol kulübü kurmaya karar verir. Asım Sonumut, Reşat Şirvani, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Kamil Bey'in de ortaklığıyla; Refik Cevdet Kalpakçıoğlu asbaşkanlığında kulüp kurulur. Bu dönemde oyunculardan her hafta birer kuruş toplanır, kulübün maddi gelirleri bu şekilde sağlanırdı. Ali Sami Yen kulübün toplarıyla ilgilenir yaptığı işe dört kolla sarılırdı. Hatta domuz yağı ile temizlenen futbol topu hasar görünce; Ali Sami Yen ayakkabasının bir parçasını keserek yama yapmıştır. Cevdet Kalpakçıoğlu da formaları yıkayarak kulübe maddi yardımın yanına çok büyük manevi yardımlarda sağlarlardı.

Galatasaray ismini almadığı sıralarda, Gloria ya da Audace koyulması istenmiştir. Ancak takımın oynadığı ilk maçında Rum rakibini 2-0 yenerken seyircilerin onlardan "Galata Sarayı efendileri" diye söz etmesiyle bugünkü isim doğmuştur.

Ali Sami Yen tarafından söylenen bir söz; Galatasaray Spor Kulübü'nün kuruluş ve varoluş amacını belirleyecektir: "Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek."

Amblemi

Günümüzde bilinen Galatasaray amblemi kurulduğu ilk dönemlerde ağzında futbol topu taşıyan kanatları gerili bir kartalı içeriyordu. Galatasaray Lisesi öğrencisinin çizdiği bu amblem benimsenmemiştir. Bugünkü amblem ise 1923 yılında yine lise öğrencilerinden 74 Ayetullah Emin tarafından resmedilmiştir. Yeni çizim, geometrik çizgilerin uyumlu olmasıyla birlikte, iç içe geçmiş sarı-kırmızı renklerde "GS" harflerini içermektedir. İşte bu amblem o günlerde mektup kağıtlarına, zarflara ve lise ceketlerine işlenmeye başlar ve günümüze kadar gelir.

 Sarı-Kırmızı Renklerinin Serüveni…

Galatasaray’ın renkleri sarı-kırmızı olmadan önce kırmızı-beyazdı. Osmanlı İmparatorluğu'nun giderek yükselen bir Türkçülük hareketinden korkması ile; bu renklerin kullanılması yasaklanır. Bunun üzerine; Ali Sami Yen'in söylemiyle birçok dükkan gezilerek "vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı" ve "içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı" renkleri Galatasaray ile buluşur. Bunun yanı sıra; kuruculardan Bekir Sıtkı Bircan da; Gül Baba'nın II. Bayezit'e verdiği sarı kırmızı güllerden esinlendiğini söyler. Bunun üzerine; Ali Sami Yen'in deyimiyle birçok dükkan gezilerek "vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı" ve "içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı" renkleri Galatasaray ile bütünleşir.

 

GÜNÜMÜZDE GALATASARAY

Galatasaray UEFA Kupası'nı yenilmeden ve Şampiyonlar Ligi gruplarını 3. olarak bitirip kazanan tek takımdır. 1999-2000 yılında, UEFA Kupası finalinde İngiltere'nin Arsenal kulübünü penaltılarla yenerek, bir Avrupa Kupası kazanan ilk ve tek Türk futbol kulübü olmayı başarmıştır. Avrupa'da en fazla başarı yakalamış Türk takımıdır.

 

Galatasaray Haberleri

Şenol Güneşe hoca dayanmıyor Tam 8 isim...

Şenol Güneş'e hoca dayanmıyor! Tam 8 isim...

Tecrübeli teknik direktör Şenol Güneş, Beşiktaş'ta göreve başladığından bu yana başarıdan başarıya koşarken Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'da 8 teknik adam değişti. Beşiktaş'ta 2015'te göreve başlayan Şenol Güneş'e şampiyonluktaki iddialı rakipleri teknik direktör dayandıramadı.

18.12.2017Futbol
Roberto Manciniden Galatasaraya mesaj var

Roberto Mancini'den Galatasaray'a mesaj var

Galatasaray'ın eski çalıştırıcılarından Roberto Mancini, sarı-kırmızılılara mesaj gönderdi.

18.12.2017Futbol
Ayhan Akman: Konuşma zamanımız geldi

Ayhan Akman: Konuşma zamanımız geldi

Galatasaray’da teknik direktör Igor Tudor’un yardımcılığını yürüten Ayhan Akman, ayrılığın ardından açıklamalarda bulundu. Görevini en iyi şekilde yaptığını söyleyen Akman, "Biz görevimizi en iyi şekilde yaptık. Görev var dediler geldik, yok dediler gittik. Konuşma zamanımız geldi" dedi.

18.12.2017Spor Arena
Aykut Kocaman saha dışında da kazandı Tudor...

Aykut Kocaman saha dışında da kazandı! Tudor...

Muhabirimiz Ahmet ERCANLAR, Fenerbahçe - Karabükspor mücadelesinin öncesinde yorumlarda bulundu...

18.12.2017Futbol
Ayhan Akman: Konuşma zamanımız geldi...

Ayhan Akman: 'Konuşma zamanımız geldi...'

Galatasaray'da teknik direktör Igor Tudor'un yardımcılığını yürüten Ayhan Akman, ayrılığın ardından açıklamalarda bulundu.

18.12.2017Futbol
Ayhan Akman: Konuşma zamanımız geldi

Ayhan Akman: "Konuşma zamanımız geldi"

Ayhan Akman: "Konuşma zamanımız geldi"

18.12.2017İstanbul
Mert Çetinden Tudora teşekkür

Mert Çetin'den Tudor'a teşekkür

Mert Çetin'den Tudor'a teşekkür

18.12.2017İstanbul
Tudor Galatasaray tarihine geçti Fatih Terim...

Tudor Galatasaray tarihine geçti! Fatih Terim...

Galatasaray'ın en az 10 maça çıkmış son 10 teknik direktörü ve galibiyet yüzdeleri...

18.12.2017Futbol
Galatasaray Başkanı Özbek, Tudor ve seçim kararı ile ilgili konuştu

Galatasaray Başkanı Özbek, Tudor ve seçim kararı ile ilgili konuştu

Galatasaray Başkanı Özbek, Tudor ve seçim kararı ile ilgili konuştu

18.12.2017İstanbul
Rıdvan Dilmen: Fatih Terim oylama yapılacak kişi değildir

Rıdvan Dilmen: Fatih Terim oylama yapılacak kişi değildir

Rıdvan Dilmen, Galatasaray'ın aldığı olağanüstü seçim kararını yorumladı

18.12.2017Futbol
Dursun Özbek: Terim ile ilgili tartışma çıkmadı

Dursun Özbek: 'Terim ile ilgili tartışma çıkmadı'

Tudor ile yollarını ayıran Galatasaray'da Başkan Dursun Özbek açıklamalarda bulundu.

18.12.2017Futbol

flaş

flaş

18.12.2017İstanbul
Galatasarayda olağanüstü seçimli genel kurul kararı alındı

Galatasaray'da olağanüstü seçimli genel kurul kararı alındı

Galatasaray'da olağanüstü seçimli genel kurul kararı alındı

18.12.2017İstanbul
flaş

flaş

flaş

18.12.2017İstanbul
Kardemir Karabüksporun eski başkanı kendini savundu

Kardemir Karabükspor'un eski başkanı kendini savundu

Kardemir Karabükspor'un eski başkanı kendini savundu

18.12.2017Karabük
Galatasarayda Tudor dönemi sona erdi

Galatasaray'da Tudor dönemi sona erdi

Galatasaray'da Tudor dönemi sona erdi

18.12.2017İstanbul
Galatasaraydan Tudora teşekkür

Galatasaray'dan Tudor'a teşekkür

Galatasaray'dan Tudor'a teşekkür

18.12.2017İstanbul
Şenol Güneşe rakip dayanmadı

Şenol Güneş'e rakip dayanmadı!

Şenol Güneş'e rakip dayanmadı!

18.12.2017İstanbul
Galatasaray, Tudoru resmen açıkladı

Galatasaray, Tudor'u resmen açıkladı

Galatasaray, Tudor'u resmen açıkladı

18.12.2017İstanbul
Son dakika... Galatasarayda seçim kararı...

Son dakika... Galatasaray'da seçim kararı...

Galatasaray'da Teknik Direktör Igor Tudor ile yollar resmen ayrıldı. Bu karardan sonra iddialara göre Başkan Dursun Özbek'in Fatih Terim'i takımın başında görmek istemesi yönetim içinde tartışma çıkarttı. Bazı yöneticiler Terim ismine karşı çıktı. Sarı kırmızılı yönetim bu gelişmelerin ardından olağanüstü genel kurul kararı alındı. Sarı-kırmızılular 13 Ocak ya da 20 Ocak 2018'de seçim için toplanacaklar...

18.12.2017Futbol
Erdoğan konuştu, Quaresma dikkatle dinledi

Erdoğan konuştu, Quaresma dikkatle dinledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Göçmenler Günü vesilesiyle ATO Congresium’da düzenlenen “Anadolu Dünya Dolu” Programı’nda konuştu. Erdoğan'ı dinleyenler arasından Beşiktaş'ın Portekizli yıldızı Ricardo Quaresma ve Galatasaray'ın Uruguaylı file bekçisi Fernando Muslera da vardı. Erdoğan konuşmasında Kudüs konusuna değinerek, "Kudüs, İsrail’in işgalinden beri adaletsizliğin yaşandığı bir yer haline gelmiştir. Kudüs konusunda elle tutulur gözle görülür netice almaya yönelik adımlar atmak zorundayız. Bu mübarek topraklar geçmişte çok büyük acılara şahitlik etti. Üzerine dökülen çok kanı emmek zorunda kaldı. Ağlatılan her çocuk, acı çektirilen her anne, vurulan dövülen her insan, yaklaşan yeni bir fırtınanın habercisidir. Adaletin olmadığı yerde evet zulüm vardır. Aynı zamanda bir uyanış da vardır, başkaldırı da vardır. Kudüs meselesi insanlığın, özellikle de Müslümanların uyanışına vesile olacaktır" dedi.

18.12.2017Gündem
Galatasarayda Yılmaz Vural çılgınlığı

Galatasaray'da Yılmaz Vural çılgınlığı

Igor Tudor'un Galatasaray'daki macerasının sonuna gelindi. Sarı-kırmızılı ekipte yeni teknik direktörün kim olacağı sorusu tartışılıyor. Sosyal medyada kümelenen Galatasaray taraftarlarından bazıları, yıllardır büyük takım çalıştırma özlemi çeken Yılmaz Vural'ın ismini ön plana çıkardılar. İşte Twitter'da öne çıkan Yılmaz Vural mesajları...

18.12.2017Futbol
(Ek bilgilerle) - Mesut Yılmazın oğlu Yavuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

(Ek bilgilerle) - Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

(Ek bilgilerle) - Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

18.12.2017İstanbul
Tudorun ipini deplasman maçları çekti

Tudor'un ipini deplasman maçları çekti!

Galatasaray'da Teknik Direktör Igor Tudor'la yolların ayrıldığı iddia edilirken, Hırvat çalıştırıcının gönderilmesindeki en büyük etken, büyük maçlardaki kötü futbol ve son 4 deplasmanda alınan 4 mağlubiyet.

18.12.2017Futbol
Geniş haber // Mesut Yılmazın oğlu Yavuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

Geniş haber // Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

Geniş haber // Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

18.12.2017İstanbul
Akhisarspor’dan kötü seri 8 maç...

Akhisarspor’dan kötü seri! 8 maç...

Süper Lig’de evinde Kayserispor’a da 2-0 yenilerek galibiyet hasretini 8 maça çıkaran Teleset Mobilya Akhisarspor, son 2 sezonun en kötü serisini yakaladı.

18.12.2017Futbol
Hikmet Karaman kimdir kaç yaşındadır

Hikmet Karaman kimdir kaç yaşındadır?

Hikmet Karaman, adının dönem dönem üç büyüklerle anılması ve teknik direktörlük kariyerinde elde ettiği başarılarla vatandaşların sorguladığı isimler arasında yer alıyor. Kariyeri boyunca birçok takımda görev yapan Hikmet Karaman, 2014 yılından bu yana Çaykur Rizespor'u çalıştırmaktadır. Peki, Hikmet Karaman kimdir kaç yaşındadır? İşte, ünlü teknik adam hakkında detaylı bilgiler

18.12.2017Spor Arena

Necati Ateş bombayı patlattı! Fatih Terim...

Galatasaray'ın eski futbolcularından Necati Ateş, Teknik Direktör Fatih Terim ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak sarı-kırmızılı takımın başına geçmesi çağrısında bulundu.

18.12.2017Spor Arena
Bursaspor değerini yansıttı

Bursaspor 'değer'ini yansıttı

Bursaspor 'değer'ini yansıttı

18.12.2017Merkez
TOFAŞın yenilmezlik serisi bozuldu

TOFAŞ'ın yenilmezlik serisi bozuldu!

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 11. haftasında sahasında Fenerbahçe Doğuş'a 88-71 mağlup olan TOFAŞ'ta, yenilginin yanı sıra "namağlup" unvanını kaybetmenin de üzüntüsü yaşanıyor.

18.12.2017Basketbol
Ahmet Çakardan Tudora: Sen kimsin ulan

Ahmet Çakar'dan Tudor'a: Sen kimsin ulan!

Beyaz TV'de yayınlanan Beyaz Futbol programında konuşan eski hakem ve yorumcu Ahmet Çakar, Yeni Malatyaspor-Galatasaray maçının ardından Tudor'un yaptığı açıklamaları çok sert sözlerle eleştirirken yayında kendine hakim olamadı.

18.12.2017Futbol
Teleset Mobilya Akhisarspordan kötü seri

Teleset Mobilya Akhisarspor'dan kötü seri

Teleset Mobilya Akhisarspor'dan kötü seri

18.12.2017Akhisar
Galatasaray liderliği kaptırdı

Galatasaray liderliği kaptırdı

İşte spor gündeminde son 24 saatte öne çıkan haberler... Spor turu (18.12.2017)

18.12.2017Spor
Sarı kırmızı hüsran sezonu Her branşta kriz...

Sarı kırmızı hüsran sezonu! Her branşta kriz...

Galatasaray futbolda buhranlı haftalar geçirirken, yaşanılan başarısızlıklar sadece yeşil sahalarda kalmıyor.

18.12.2017Futbol
Trabzonsporda kötü günler geride kaldı

Trabzonspor'da kötü günler geride kaldı!

Süper Lig'de 9. hafta deplasmanda Yeni Malatyaspor'a 1-0 mağlup olarak büyük sıkıntı yaşayan Trabzonspor, son 7 haftada aldığı başarılı sonuçlarla zirve yarışına ortak oldu.

18.12.2017Futbol
İşte Ergin Atamanın yeni takımı

İşte Ergin Ataman'ın yeni takımı

Galatasaray Odeabank'tan ayrıldıktan sonra dinlenme sürecine giren Ergin Ataman, parkelere geri döndü.

18.12.2017Basketbol
Tudorun yerine geçecek isim belli oldu

Tudor'un yerine geçecek isim belli oldu!

Galatasaray yönetimi, taraftarın takımın başında istemediği Igor Tudor için kararını verdi.

18.12.2017Futbol
Süper Ligde zirve yangın yeri

Süper Lig'de zirve yangın yeri!

Süper Lig'de zirve yangın yeri!

18.12.2017Merkez
Son dakika: Galatasarayda Tudor dönemi sona erdi

Son dakika: Galatasaray'da Tudor dönemi sona erdi

Galatasaray yönetimi, Igor Tudor ile yollarını ayırma kararı aldı.

18.12.2017Spor Arena
Yavuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı... Yılmaz Ailesinin zor dakikaları...

Yavuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı... Yılmaz Ailesi'nin zor dakikaları...

Yılmaz Ailesi için çok zor gün... Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, bu sabah, oğlu Yavuz Yılmaz'ın cenazesini Gayrettepe'deki özel hastaneden aldı. Yılmaz, oğlunun tabutuna omuz vererek cenaze aracına taşıdı. Berna Yılmaz'ın ise camide beklerken küçük oğlu Hasan Yılmaz'a sarılarak gözyaşları döktüğü görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Ahmet Davutoğlu, siyasiler, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Mehmet Ali Yalçındağ, Hüsamettin Özkan, Aydın Ayaydın, Taylan Bilgel, Necati Kurmel, iş ve spor dünyası, sevenleri cenazede Yılmaz Ailesi'ni yalnız bırakmadı. İmam, namaz öncesi konuşmasının bir bölümünde,Cahit Sıtkı Tarancı'ya ait "35 yaş" şiirinden dizeler okudu. Yavuz Yılmaz'ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Kanlıca mezarlığına götürüldü.

18.12.2017Gündem
Ve Aboubakarı yakaladı Negredo gaza basınca...

Ve Aboubakar'ı yakaladı! Negredo gaza basınca...

Sezon başındaki suskunluğunu üzerinden atan ve Osmanlı karşısında da sahne alan Alvaro Negredo, böylece geçen sezon ligin ilk yarısını 3 golle tamamlayan Vincent Aboubakar’ı yakaladı.

18.12.2017Futbol
Galatasaray Odeabank, Lietkabelis deplasmanında

Galatasaray Odeabank, Lietkabelis deplasmanında

Galatasaray Odeabank Basketbol Takımı, ULEB Avrupa Kupası B Grubu 9. hafta karşılaşmasında yarın Litvanya temsilcisi Lietkabelis ile deplasmanda karşı karşıya gelecek.

18.12.2017Basketbol
İşte B.Münih-Beşiktaş maçının skoru Kara Kartal...

İşte B.Münih-Beşiktaş maçının skoru! Kara Kartal...

Şampiyonlar Ligi'nde Son 16 Turu'ndaki eşleşmelerinin belli olmasının ardından İngiltere'de bir internet sitesi süper bilgisayara sonuçları merakla beklenen maçların skorlarını tahmin ettirdi.

18.12.2017Futbol
Fenerbahçe’nin zirve inancı

Fenerbahçe’nin zirve inancı

Fenerbahçe’nin zirve inancı

18.12.2017Merkez
Yüzde 95 Gitsin dedi Fatih Terim...

Yüzde 95 "Gitsin" dedi! Fatih Terim...

Galatasaray'ın Malatyaspor'a 2-1 yenilmesinin ardından Galatasaray taraftarı isyan etti. Yapılan ankette %95 Fatih Terim çıktı.

18.12.2017Futbol
Mehmet Demirkoldan flaş sözler... Herkes Terim diyor ama...

Mehmet Demirkol'dan flaş sözler... "Herkes 'Terim' diyor ama..."

Ünlü yorumcu ve yazar Mehmet Demirkol, Fanatik gazetesindeki son yazısında Galatasaray'ın Hırvat teknik adamı Igor Tudor ile ilgili ağır ifadeler kullandı...

18.12.2017Futbol
18 Aralık Pazartesi DHA Spor Gündemi

18 Aralık Pazartesi DHA Spor Gündemi

18 Aralık Pazartesi DHA Spor Gündemi

18.12.2017Merkez

Yazar Sonuçları

ADRES BELLİ

Nihayet beklenen oldu ve Galatasaray'da hiç başlamamış olması gereken Igor Tudor dönemi bugün kapandı. Bugüne kadar hiç bir başarısı olmayan, anlamlı tecrübesi olmayan bir isimdi Tudor, aynı selefi "Riekerink Bey" gibi. Doğru hamle sezona onunla başlamamaktı.

18.12.2017

Hüsran

Lig başlamadan hemen önce 1. ligden gelecek takımların kim olacaklarına dair bir takım görüşlerimizin haklı çıkması bir yana, üç takımında Anadolu takımları olması lige lezzet getireceği kesindi. Ancak bu denli dişli olabileceklerini kimse tahmin etmiyordu. Evet, bu üç takım son derece zevk veren futbol izlettirirken, büyük takımların maçları kumandanın kapatma tuşuna takılıyordu. Tüm bunlar yaşanırken Galatasaray, gümbür gümbür geliyordu.

18.12.2017