MENÜ

Galaksi

Galaksi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Galaksi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 598 Galaksi haberi bulunmuştur.

Galaksi Haberleri

En parlak galaksi komşularını yiyor

En parlak galaksi komşularını yiyor

Evrendeki en parlak galaksi W2246-0526'nın üç küçük komşusunun kütlesinin neredeyse yarısını söküp aldığı ortaya çıktı.

18.11.2018Teknoloji
Hubble Teleskobu uzayın derinliklerindeki cüce galaksiyi fotoğrafladı

Hubble Teleskobu uzayın derinliklerindeki cüce galaksiyi fotoğrafladı

Hubble Uzay Teleskobu, Güney Tacı Takımyıldızı'ndaki "ESO 338-4" adlı cüce galaksiyi fotoğrafladı.

15.11.2018Teknoloji
Samanyolunun yakınında cüce galaksi keşfedildi

Samanyolu'nun yakınında cüce galaksi keşfedildi

Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Gaia Uzay Teleskobu, Samanyolu Galaksisi yakınında daha önce varlığı bilinmeyen bir galaksiyi kayda geçirdi.

14.11.2018Teknoloji
İlk kez keşfedildi: Bu bir galaksi hayaleti adeta

İlk kez keşfedildi: "Bu bir galaksi hayaleti adeta"

Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Gaia Uzay Teleskobu, Samanyolu Galaksisi yakınında daha önce varlığı bilinmeyen bir galaksiyi kayda geçirdi.

13.11.2018Dünya
Nebula (bulutsu) nedir

Nebula (bulutsu) nedir?

Tüm yıldızların doğum yeri olan bulutsular (nebula), galaksilerin temel bileşenlerindendir. Bir Nebula oluşmadan önce bir yıldızdır. Bu yıldız büyüdükten sonra ya beyaz cüce ya nötron yıldızı ya da bir karadelik olur. Fakat bütün yıldızlar bunlardan biri olmadan önce kırmızı süperdev haline gelir. Peki, Nebula (bulutsu) tam olarak nedir?

3.10.2018Gündem
Ruslar ve Türkler yeni galaksiler peşinde

Ruslar ve Türkler yeni galaksiler peşinde

TÜRK ve Rus bilim insanları, Antalya'da 2547 metre yükseklikte kurulu, dünyanın en önemli uzay gözlem merkezlerinden TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG), Ruslara ait RTT 150 teleskobuyla yeni galaksi keşifleri için çalışma başlattı.

30.08.2018Gündem
Samanyolu’nu alın 2’yle çarpın

Samanyolu’nu alın 2’yle çarpın

Hubble Uzay Teleskopu, minicik bir parçası olduğumuz Samanyolu Galaksisi’nin 2 katı büyüklüğündeki spiral galaksi ‘NGC 6744’yi görüntüledi.

1.08.2018Dünya
Hubble, Samanyolunun ablasını görüntüledi

Hubble, Samanyolu'nun "ablasını" görüntüledi

Hubble Uzay Teleskobu, Samanyolu galaksisine benzerliğiyle bilinen, ancak onu 2 katı büyüklüğündeki spiral galaksi "NGC 6744"yi görüntüledi.

1.08.2018Teknoloji
Evrendeki yıldız sayısı, Dünyadaki kum tanesi sayısından fazla mı

Evren'deki yıldız sayısı, Dünya'daki kum tanesi sayısından fazla mı?

"Evrendeki tüm yıldızların sayısı, Dünya'daki bütün kumsallardaki kum taneciklerinin sayısından fazla."

25.07.2018Teknoloji
Sosise benzer cüce galaksi, uzun zaman önce Samanyoluna çarpmış

Sosise benzer cüce galaksi, uzun zaman önce Samanyolu'na çarpmış

Uzak geçmişte Samanyolu'na çarpan sosise benzer bir galaksinin, gök adanın şeklini değiştirmiş olabileceği bildirildi.

6.07.2018Teknoloji
Einsteinın izafiyet teorisi Güneş Sistemi dışında kanıtlandı

Einstein'ın izafiyet teorisi Güneş Sistemi dışında kanıtlandı

Alman bilim adamı Albert Einstein'ın izafiyet teorisinin, Güneş Sistemi dışında başka bir galakside ispat edildiği bildirildi.

25.06.2018Teknoloji
QI’ra kadar kavgacı degilim

QI’ra kadar kavgacı degilim

Drama Centre London’da sahne eğitimi alsa da kariyerini tiyatro ile sınırlamadı, BBC One’da yayınlanan “Doctors”ta misafir oyuncu olarak televizyon dünyasına ilk adımını attı. Uluslararası çıkışını, “Game of Thrones”ta platin saçlı masum prenses Daenerys Targaryen olarak yaptı. Son olarak ülkemizde 25 Mayıs’ta gösterime girecek “Han Solo: A Star Wars Story”de rol alan Emilia Clarke ile Los Angeles’ta buluştuk, hem son filmini hem de “Game of Thrones” ile ilgili merak edilenleri konuştuk.

19.05.2018Magazin
Spesifik zevklere hitap eden şehir: New York

Spesifik zevklere hitap eden şehir: New York

New York, her an bir yeniliğin icat edilip, insanların beğenisine sunulduğu bir şehir. İstediğiniz her şeyi bulabilirsiniz burada; New York seyahatiniz, spesifik zevklerinize göre defalarca, onlarca farklı şekilde planlanabilir. Ne kadar çılgın olursa olsun ya da ne kadar küçük bir grubu ilgilendirirse ilgilendirsin, her ilgi alanına uygun uzmanlaşmış bir mağaza, müze ya da kulüp bulmak mümkün New York’ta...

3.05.2018Seyahat
Samanyolu komşu galaksi Andromedaya doğru genişliyor

Samanyolu 'komşu galaksi Andromeda'ya doğru genişliyor'

Bilim insanları, güneş sistemimizi de içinde bulunduran Samanyolu Galaksisi'nin genişlediğini ve komşu galaksi Andromeda'ya doğru yayıldığını tespit etti.

4.04.2018Teknoloji
Samanyolunun merkezinin yaş haritası çıkarıldı

Samanyolu'nun merkezinin yaş haritası çıkarıldı

Science Daily'nin haberine göre, Avrupa Güney Gözlemevinde görevli astronomlar tarafından yürütülen uluslararası çalışma, galaksinin merkezindeki karmaşık yapıyı oluşturan yıldız oluşumunun yaklaşık 4 milyar yıl sürdüğünü gösterdi.

3.04.2018Teknoloji
Hubble Teleskobu en uzak yıldız gözlemini yaptı

Hubble Teleskobu en uzak yıldız gözlemini yaptı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Teleskobu, derin uzay gözlemleri sırasında Dünya'dan 9 milyar ışık yılı uzaktaki bir yıldızı görüntüledi.

3.04.2018Teknoloji
Hubble Teleskobu en uzak yıldız gözlemini yaptı

Hubble Teleskobu en uzak yıldız gözlemini yaptı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Teleskobu, derin uzay gözlemleri sırasında Dünya'dan 9 milyar ışık yılı uzaktaki bir yıldızı görüntüledi.

2.04.2018Dünya
Rus kozmonot uzaydaki 6 ayını anlattı

Rus kozmonot uzaydaki 6 ayını anlattı

1997 yılında Soyuz TM-25’le uzaya giden ve Mir Orbital kompleksinde 184 gün kalan Rus kozmonot Alexander Lazutkin, çeşitli toplantı ve konferanslar için geldi Ankara’da Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

29.03.2018Dünya
Karanlık maddenin bulunmadığı galaksi keşfedildi

Karanlık maddenin bulunmadığı galaksi keşfedildi

Yale Üniversitesinden Prof. Pieter van Dokkum ve ekibi, Dragonfly Telephoto Array isimli özel bir teleskop kullanarak Samanyolu Galaksisi büyüklüğünde karanlık maddesi olmayan bir galaksi keşfettiklerini açıkladı.

29.03.2018Teknoloji
Ferdinand Macellan kimdir

Ferdinand Macellan kimdir?

Ferdinand Macellan Güney Amerika’nın güney burnunda yer alan Tierra del Fuego’ya ulaşan ilk Avrupalıdır. Peki Ferdinand Macellan'ın hayatındaki önemli olaylar nelerdir?

15.03.2018Gündem
Hawking insanlığı bu konularda uyarmıştı

Hawking insanlığı bu konularda uyarmıştı!

Bilimsel çalışmalarının yanı sıra bilimi herkesin anlayacağı bir dille de anlatması Stephen Hawking'i dünya çapında tanınır bir isim haline getirdi. Hawking sık sık yaptığı açıklamalarla insanlığın geleceğine dair tahminlerini ve öngörülerini paylaşıyordu. İşte Hawking'in insanlığı uyardığı konular...

14.03.2018Dünya
Hubble, Perse Takımyıldızındaki kalıntı galaksiyi görüntüledi

Hubble, Perse Takımyıldızı'ndaki "kalıntı galaksiyi" görüntüledi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, Samanyolu Galaksisi yakınında bir "kalıntı galaksi" görüntüledi.

13.03.2018Teknoloji
E-lon bi-zi u-za-ya gö-tür

E-lon bi-zi u-za-ya gö-tür!

Bugünün dünyasının en ilginç insanlarından biri o. Elon Musk’ın işi geleceği tasarlamak... İnsanlığın çıkışının Mars’ta olduğuna inanıyor, robotları dize getirmek için beynimize bilgisayar yerleştirmek istiyor, eğlenmek için vampirlere karşı alev püskürten silah üretiyor. Geçen hafta uzaya araba gönderen bu adam aslında kim? İşte 20 maddede Elon Musk...

10.02.2018Hürriyet Pazar
Animasyondu gerçek oldu Elon Muskın ilham kaynağı ortaya çıktı

Animasyondu gerçek oldu! Elon Musk'ın ilham kaynağı ortaya çıktı

Silikon Vadisi’nin çılgın mucit lakaplı işadamı Elon Musk’ın dünyanın en güçlü roketi ‘Falcon Heavy’nin içerisine ‘Tesla Roadster’ koyarak Mars’a göndermesi gündeme damgasını vurdu. Üstü açık otomobilin içinde oturan uzay elbiseli ‘Starman’ isimli manken dikkat çekerken, Musk’ın 10 yaşındayken vizyona giren 1981 yapımı animasyon filmi ‘Heavy Metal’den esinlendiği ortaya çıktı. Çünkü o filmde de üstü açık bir Corvette içinde benzer bir sürücüyle uzay yolculuğu yapıyordu.

7.02.2018Ekonomi
Hubble, Yontar Takımyıldızındaki Tekerlek Galaksiyi görüntüledi

Hubble, Yontar Takımyıldızı'ndaki "Tekerlek Galaksi"yi görüntüledi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan yaklaşık 500 milyon ışık yılı uzakta, Yontar (Sculptor) Takımyıldızı'ndaki Tekerlek Galaksi'yi kayda aldı.

20.01.2018Teknoloji
Hubble, 3 katrilyon Güneş kütlesinde galaksi kümesini görüntüledi

Hubble, 3 katrilyon Güneş kütlesinde galaksi kümesini görüntüledi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, 3 katrilyon Güneş'in kütlesine sahip galaksi kümesini kayda aldı.

17.01.2018Teknoloji
2018’de başınıza ne gelecek hiç bilmiyorum

2018’de başınıza ne gelecek hiç bilmiyorum

78. sayımızın İlişki Durumu sayfasında 2018'de burçlar üzerinden ilişki geleceğinizi yorumladığımız eğlenceli bi yazı hazırladık.

9.01.2018Kampüs
2017 yılında uzayda neler oldu

2017 yılında uzayda neler oldu?

Dünya Güneş çevresindeki yaklaşık 1 milyar km’lik bir turunu daha tamamlamak üzere. Elbette hareket eden sadece Dünya değildi. Güneş de galaksi merkezi etrafında 1 yılda yaklaşık 6 milyar km yol aldı. Ay Dünya etrafında nerdeyse 12 tur tamamladı. Birkaç gün sonra 2017 yılına elveda deyip yeni yılı karşılayacağız. 2018 yılında Dünya taze bir tura daha başlayacak. Peki 2017 yılında Dünya’da uzay bilimlerinde ne tür gelişmeler oldu? Bu yazıda 2017 yılında gerçekleşen önemli olduğunu düşündüğüm birkaç uzay olayının listesini bulacaksınız.

18.12.2017Astronomturk
Jedi düzeni değişiyor

Jedi düzeni değişiyor

Efsane serinin önceki filmi ‘Güç Uyanıyor’ klişeleri tekrarlarken yeni film ‘Son Jedi’ tüm klişeleri yerle bir ediyor, hayranların ezberlerini bozuyor. Daha ilk sahneden, “Bugüne kadar izlediklerinizi unutun” deme cesaretini gösteriyor...

16.12.2017Hürriyet Pazar
Evrendeki en eski galaksilerden biri kayda alındı

Evrendeki en eski galaksilerden biri kayda alındı

Gök bilimciler 12,8 milyar yıl önce oluştuğu tahmin edilen, evrendeki en eski galaksilerden birini kayıt altına almayı başardı.

8.11.2017Teknoloji
Hubble Teleskobunun galaksi tuvalinde asteroid lekeleri

Hubble Teleskobu'nun galaksi tuvalinde asteroid lekeleri

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Hubble Uzay Teleskobunun "Frontier Fields" (Sınır Bölgeleri) projesi kapsamında kaydettiği uzak galaksi görüntülerinden örnekler yayımladı.

7.11.2017Teknoloji
Google Mapse müthiş özellik

Google Maps'e müthiş özellik

Google Maps etki alanını genişleterek Güneş sistemini dolaşmanıza olanak sağlamaya başladı.

21.10.2017Teknoloji
Uzayda buz yağmurlarıyla beslenen karadelik keşfedildi

Uzayda buz yağmurlarıyla beslenen karadelik keşfedildi

Şili’deki ALMA Teleskobu’nu kullanan uluslararası gökbilimci ekibi, şimdiye kadar eşi benzerine rastlanılmayan bir hava olayına şahit oldu. Dünya’dan yaklaşık 1 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galaksinin merkezinde konumlanan süper kütleli karadeliğin üzerine donmuş gazlardan oluşan yağmurlar yağdığı tespit edildi.

12.10.2017Seyahat
Google Pixel Buds: Googledan 40 dilde simultane tercüme yapabilen kulaklık

Google Pixel Buds: Google'dan 40 dilde simultane tercüme yapabilen kulaklık

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, Çarşamba akşamı San Francisco'da düzenlediği etkinlikte aralarında yeni model akıllı telefonlar, mini kamera ve kulaklığın da bulunduğu yeni cihazlarının tanıtımını gerçekleştirdi.

5.10.2017Teknoloji
Kızılay’da bir Stormtrooper

Kızılay’da bir Stormtrooper

Gezi eylemleri sırasında İstanbul Bağdat Caddesi’nde yürüyen Darth Vader görmüştük. Şimdi de Vader’a hizmet eden klon birliklerinden bir Stormtrooper, Ankara Kızılay’da görüldü. ‘Star Wars’ (Yıldız Savaşları) fanatiği Alp İlkkurşun, film için kostüm üreten şirkete beden ölçülerini göndererek orijinal bir Stormtrooper üniforması aldı ve bizimle Kızılay’da dolaşmaya çıktı. ‘Yıldız Savaşları’ koleksiyonunda 300’den fazla parça olan İlkkurşun’un en büyük hayali, Vodafone Park’ta Darth Vader kostümlü biriyle Beşiktaş taraftarına üçlü çektirmek.

30.09.2017Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

QI’ra kadar kavgacı degilim

Drama Centre London’da sahne eğitimi alsa da kariyerini tiyatro ile sınırlamadı, BBC One’da yayınlanan “Doctors”ta misafir oyuncu olarak televizyon dünyasına ilk adımını attı. Uluslararası çıkışını, “Game of Thrones”ta platin saçlı masum prenses Daenerys Targaryen olarak yaptı. Son olarak ülkemizde 25 Mayıs’ta gösterime girecek “Han Solo: A Star Wars Story”de rol alan Emilia Clarke ile Los Angeles’ta buluştuk, hem son filmini hem de “Game of Thrones” ile ilgili merak edilenleri konuştuk.

19.05.2018

Güneş

MAÇIN başında, içinde, sonunda Şenol Güneş’e büyük taraftar desteği vardı.

7.05.2018

Spesifik zevklere hitap eden şehir: New York

New York, her an bir yeniliğin icat edilip, insanların beğenisine sunulduğu bir şehir. İstediğiniz her şeyi bulabilirsiniz burada; New York seyahatiniz, spesifik zevklerinize göre defalarca, onlarca farklı şekilde planlanabilir. Ne kadar çılgın olursa olsun ya da ne kadar küçük bir grubu ilgilendirirse ilgilendirsin, her ilgi alanına uygun uzmanlaşmış bir mağaza, müze ya da kulüp bulmak mümkün New York’ta...

3.05.2018

Didim’den Stephen Hawking’e

BÜYÜK patlama 13.7 milyar yıl önce gerçekleşti ve içinde bulunduğumuz evren oluştu. Evrenimizin içinde 500 milyar galaksi var. Bunlardan biri, bizim de içinde olduğumuz Samanyolu Galaksisi.

19.03.2018

Sayın Diyanet Mars'ta da sol elle yemek haram mı

ÖNCEKİ akşamdan beri Elon Musk’ın Mars’a gönderdiği Roadster arabayla ilgili haberleri izliyorum...

7.02.2018

Yalan söyleyen çocuk zeki mi?

New York Times gazetesinde yayımlanan bir araştırma, “Çocukların yalan söylemesi onların zeki olduğunu gösterir” sonucuna vardı ve “Eğer çocuğunuz yalan söylüyorsa bu iyi” açıklamasıyla araştırmayı duyurdu. Oysaki psikologlar bu araştırmanın doğru sonuç vermediğini belirtiyor. Konuyu Çocuk Gelişimi Uzmanı Prof. Dr. Arzu Yükselen’e sorduk.

26.01.2018

Geleceğin teknolojistlerine yatırım

Sosyal becerileri az olduğundan okuldaki çetelerin hedefi haline gelen, içine kapalı, babasıyla sorunlar yaşayan küçük bir çocuktu. Kendini ünlü liderlerin ve bilim adamlarının biyografilerine, fizik kitaplarına ve bilim ve teknoloji müzelerine vermişti. 

20.11.2017

Kilim formunda sanat

Belkıs Balpınar, geleneksel kilim ve halı sanatımız konusunda nice yıl öğrenci yetiştirmiş, çalışmış, yayınlar yapmış; dünyaya dönük çağdaş kişiliğini eserlerine de yansıtmayı başarmış bir isim. Kendisi yaşadığı ve ürettiği yer olan Bodrum’da; Casa Dell’Arte’de açtığı sergiyle bu yaz yine gündemdeydi.

22.08.2017