MENÜ

Fransizca

Fransizca ile ilgili tüm haberleri, son dakika Fransizca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Fransizca haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 11.073 Fransizca haberi bulunmuştur.

Fransizca Haberleri

Dolmabahçe Sarayının duvarından asırlık gazete çıktı

Dolmabahçe Sarayı'nın duvarından asırlık gazete çıktı

Milli Saraylar İdaresine bağlı Dolmabahçe Sarayı'nın Süfera Salonu'nda devam eden restorasyon çalışmaları sırasında, duvar sıvasının altından asırlık gazete parçaları çıktı.

22.01.2020Keyif
Dolmabahçe Sarayında yapılan restorasyonda yüz yıllık gazete kupürleri bulundu

Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan restorasyonda yüz yıllık gazete kupürleri bulundu

MİLLİ Saraylar İdaresi'ne bağlı Dolmabahçe Sarayı'nın Süfera Salonu'nda yapılan restorasyon çalışmaları sırasında duvar sıvasının altından 1917 tarihli gazete parçaları çıktı. Osmanlıca ve Fransızca yazılı haberlerin olduğu gazete parçasında Osmanlı'nın ilk uçakları olan 'Osmanlı' ve 'Prens Celaleddin' uçaklarının 40 dakikalık seferlerini başarıyla gerçekleştirdiğini yazıyor.

22.01.2020Gündem
Dolmabahçe Sarayındaki restorasyon sırasında bulundu

Dolmabahçe Sarayı'ndaki restorasyon sırasında bulundu!

MİLLİ Saraylar İdaresi'ne bağlı Dolmabahçe Sarayı'nın Süfera Salonu'nda yapılan restorasyon çalışmaları sırasında duvar sıvasının altından 1917 tarihli gazete parçaları çıktı. Osmanlıca ve Fransızca yazılı haberlerin olduğu gazete parçasında Osmanlı'nın ilk uçakları olan 'Osmanlı' ve 'Prens Celaleddin' uçaklarının 40 dakikalık seferlerini başarıyla gerçekleştirdiğini yazıyor.

22.01.2020Gündem
Emektar vapur yeniden Boğazda İstanbulun tanıtımını yapacak

Emektar vapur yeniden Boğaz'da! İstanbul'un tanıtımını yapacak

İlk olarak 1976'da suya indirilen, 37 yıl boyunca şehir hatlarında hizmet ettikten sonra emekliye ayrılan ve şimdi de tekrar İstanbullularla buluşan eski ismiyle Şehit Adem Yavuz vapuru, Türk turizmine katkı için İstanbul Boğazı'nda gezi turlarına başladı.

22.01.2020Seyahat
ÖSYM YÖKDİL geç başvuru tarihini duyurdu: 2020 YÖKDİL sınavı ne zaman

ÖSYM YÖKDİL geç başvuru tarihini duyurdu: 2020 YÖKDİL sınavı ne zaman?

2020 YÖKDİL/1 (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) başvurularının sona ermesiyle geç başvuru tarihi adayların gündemine gelmeye başladı. ÖSYM internet sitesinden 2020 YÖKDİL geç başvuru tarihini duyurdu. Alana özgü yapılan YÖKDİL sınavlara katılım sağlamak isteyen adaylar, YÖKDİL geç başvuru ve sınav tarihini sorguluyor. Peki, YÖKDİL geç başvuruları ne zaman? 2020 YÖKDİL sınavı hangi tarihte? İşte, YÖKDİL sınavıyla ilgili detaylı bilgiler.

20.01.2020Gündem
Hariciye’nin ‘uğurlu’ masası

Hariciye’nin ‘uğurlu’ masası

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nde Osmanlı zamanından beri kullanılan tarihi masanın çekmecesi Türk diplomasi tarihinin 113 yılına şahitlik ediyor. Masanın çekmecesinde 1907’den beri o masada çalışmış diplomatların elyazılarıyla isim ve imzaları var. O imzaların sahipleri daha sonra elçiliğe kadar yükselmiş. Büyükelçi Ümit Yalçın’ın ‘İngiltere’deki diplomasimizin tarihini anlatıyor’ dediği ve Türk Hariciye tarihinde özel bir yeri olan uğurlu masanın hikâyesini oturan ve imza atanlardan dinledik...

18.01.2020Gündem
Ömer Türkeş’in konuğu Hakan Günday

Ömer Türkeş’in konuğu Hakan Günday

‘Kinyas ve Kayra’, ‘Daha’, ‘Piç’ gibi romanlarıyla tanınan Türkiye’de yeraltı edebiyatının en önemli isimlerinden Hakan Günday, bugün saat 18.00’de Beyoğlu’ndaki Mephisto Kitabevi’nde düzenlenecek söyleşide Hürriyet Kitap Sanat’ın usta roman eleştirmeni Ömer Türkeş’in sorularını yanıtlayacak.

17.01.2020Kitap Sanat
Usta gazeteci Birand’ı anıyoruz

Usta gazeteci Birand’ı anıyoruz

GAZETECİ-yazar Mehmet Ali Birand ölümünün 7. yıldönümünde bugün anılıyor.

17.01.2020Gündem
Fenerbahçenin yeni transferi Simon Falette: En büyük avantajım hızlı oynamam

Fenerbahçe'nin yeni transferi Simon Falette: 'En büyük avantajım hızlı oynamam'

Sarı lacivertlilerin Frankfurt’tan kiraladığı Fransız savunma oyuncusu Simon Falette düzenli olarak 11’de oynamak istediğini dile getirdi. Yanal’ın bu oyuncuyu, özellikle kontratak oynayan takımlara karşı ağır kalan Fenerbahçe defansına ilaç olarak gördüğü de öğrenildi

15.01.2020Futbol
Orjinal nasıl yazılır TDKya göre orijinal mi orjinal mi

Orjinal nasıl yazılır? TDK'ya göre orijinal mi orjinal mi?

Dilimize Fransızcadan geçen, kökeni Fransızca olan 'orijinal' kelimesinin doğru kullanımı merak edilmektedir. Sıklıkla kullanılan bu kelimeye ilişkin detaylar aktarılırken; ne anlam ifade ettiği, orjinal nasıl yazılır ve TDK Sözlüğüne göre yazımı nedir sorularının cevapları da aktarılmıştır.

13.01.2020Gündem
Global ne demek Global nedir Sofistike TDK kelime anlamı

Global ne demek? Global nedir? Sofistike TDK kelime anlamı

Global kelimesinin anlamı son günlerde en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Öte yandan sofistike kelimesinin TDK anlamı da araştırılıyor. Peki, Global ne demek? Global nedir? Sofistike TDK kelime anlamı ne?

13.01.2020Gündem
Revize ne demek Revize nedir Revize TDK kelime anlamı

Revize ne demek? Revize nedir? Revize TDK kelime anlamı

Revize kelime anlamı merak edilen kelimeler arasında yer almaktadır. Cümle içerisinde ya da açıklama şeklinde sıklıkla kullanılmaktadır. Revize kelimesi çok kullanılan ve merak edilen bir kelimedir. Revize ne demek? Bu sorunun cevabını TDK açıklamalarına göre yanıtlamak gerekmektedir.

13.01.2020Gündem
Rasyonel ne demek Rasyonel nedir Rasyonel TDK kelime anlamı

Rasyonel ne demek? Rasyonel nedir? Rasyonel TDK kelime anlamı

Türkçe'ye Fransızcadan geçen rasyonel kelimesi; iktisat, matematik, felsefe ve genel terim olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. Bazı alanlarda ne anlam ifade ettiği bilinmesine rağmen anlamlarının tamamı bilinemeyebilir. Rasyonel kelimesinin içerdiği anlamların tamamına ilişkin detaylarıysa sizler için derledik, buyurun inceleyelim.

13.01.2020Gündem
Arena ne demek Arena nedir Arena TDK kelime anlamı

Arena ne demek? Arena nedir? Arena TDK kelime anlamı

Hem belli bir anlam konusunda hem de mecazi olarak değerlendirilen Arena kelimesi, günümüzde değişik tabirler üzerinden değerlendirilmektedir. Pek çok insan Arena nedir ve Arena kelimesi nasıl kullanılır merak etmekte ve araştırma yapmaktadır. İşte bu konudaki diğer detaylar.

13.01.2020Gündem
İstanbul Havalimanı’nda yolculara 36 dilde anlık çeviri hizmeti

İstanbul Havalimanı’nda yolculara 36 dilde anlık çeviri hizmeti

İSTANBUL Havalimanı’nda, yabancı yolcuların iletişim sorunu yaşamaması için terminalin 35 farklı noktasında, 36 dilde ve 80 lehçede yolculara ’anlık çeviri hizmeti’ verilmeye başlandı. İngilizce, Fransızca, İspanyolca gibi yaygın konuşulan dillerin yanı sıra Rusça, Farsça, Korece, Danca, Çekçe, Urduca gibi toplam 36 dilin bulunduğu çeviri hizmetinden yolcular memnun kaldı.

9.01.2020Ekonomi
Beşiktaştan Fortuna Sittard Kulübü ile iş birliği

Beşiktaş'tan Fortuna Sittard Kulübü ile iş birliği

Beşiktaş, Avrupa’da yaşayan Türk kökenli genç yetenekleri keşfetmek amacıyla Hollanda’nın Fortuna Sittard Kulübü ile iş birliği anlaşması imzaladı.

9.01.2020Futbol
Cemal Süreya vefatının 30. yılında anılıyor

Cemal Süreya vefatının 30. yılında anılıyor! 

Türk edebiyatının usta şairlerinden Cemal Süreya, ölümünün 30. yılında sevenleri tarafından yad ediliyor. Asıl adı Cemalettin Seber olan şair, yazar ve çevirmen Cemal Süreya, ardında onlarca unutulmaz şiir bıraktı. İşte, usta şair Cemal Süreya hakkında merak edilenler...

9.01.2020Gündem
Cemal Süreya ölümünün 30. yılında anılıyor

Cemal Süreya ölümünün 30. yılında anılıyor

Asıl adı Cemalettin Seber olan şair, yazar ve çevirmen Cemal Süreya'nın ölümünün üzerinden 30 yıl geçti.

8.01.2020Keyif
YÖKDİL başvuruları başladı

YÖKDİL başvuruları başladı

YÖKDİL başvuruları başladı. Adaylar, 16 Ocak’a kadar başvuru yapabilecek. YÖKDİL 1 Mart’ta; ilkbahar döneminde İngilizce'de fen, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında, Arapça'da da sosyal bilimler alanında yapılacak.

8.01.2020Eğitim
Belçika’da erken seçim konuşuluyor

Belçika’da erken seçim konuşuluyor

Geçen 26 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerden beri yeni federal hükümetin kurulamadığı Belçika’da erken seçim, seçenekler arasında sayılmaya başlandı. Hafta başında ülkenin güçlü kanadı Flaman kesimi iş çevrelerinden siyasilere ‘ya hükümet kurun ya erken seçim yapın’ çağrısı geldi.

7.01.2020Avrupa
Fadik Sevin Atasoy kimdir, kaç yaşında, babası kim

Fadik Sevin Atasoy kimdir, kaç yaşında, babası kim?

Gözlerden uzak bir yaşam süren Fadik Sevin Atasoy, tiyatro projeleri ve konuk olarak katıldığı programlarla gündeme geliyor. İngiltere, Fransa, Rusya ve Bulgaristan'da tiyatro üzerine eğitim alan Fadik Sevin Atasoy, tiyatro ve sinema oyuncusu Sönmez Atasoy'un kızıdır. Peki, Fadik Sevin Atasoy kimdir?

5.01.2020Televizyon
Gezici hizmet, ambulans uçak, dövizle askerlik... Dışişleri Bakanlığı...

Gezici hizmet, ambulans uçak, dövizle askerlik... Dışişleri Bakanlığı...

Dışişleri Bakanlığı, yurt dışındaki temsilcilikleriyle 7 gün 24 saat çalışarak 1 yıl içinde 2.2 milyondan fazla konsolosluk işlemi gerçekleştirdi.

3.01.2020Avrupa
Döpiyes ve tayyör nedir

Döpiyes ve tayyör nedir?

Fransızca'dan gelen tayyör ve döpiyes bir döneminde modasıydı. Döpiyesin parçası olan ceketin içine bir şey giyilmezken, tayyörün giyiliyor. Yani tayyör, üç parçadan oluşuyor. Peki, döpiyes ve tayyör nedir?

2.01.2020Gündem
2020 YÖKDİL sınavları ne zaman

2020 YÖKDİL sınavları ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavının 2020'de hangi tarihlerde yapılacağı merak konusu oldu. Alana özgü yapılan YÖKDİL sınavlara katılım sağlamak isteyen adaylar, şimdiden söz konusu sınavların 2020 takvimini araştırıyor. Peki, 2020 YÖKDİL sınavları ne zaman?

30.12.2019Gündem
Türkiye Yazma Eserler Kurumu personel alımı yapıyor Başvuru şartları neler

Türkiye Yazma Eserler Kurumu personel alımı yapıyor! Başvuru şartları neler?

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığının merkez teşkilatında boş bulunan bulunan yazma eser uzman yardımcılığı kadrolarına alım için yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı sınav yapılacak. Peki, Türkiye Yazma Eserler Kurumu personel alımı başvuru şartları neler?

30.12.2019Gündem
Belçika’da ‘yerli imam’ polemiği yeniden gündemde

Belçika’da ‘yerli imam’ polemiği yeniden gündemde

Belçika’da 2016’da yaşanan bombalı saldırılar sonrasında başlayan ‘yerli imam yetiştirilmesi’ konusu yeniden gündeme geldi. Geçen hafta Belçika basınında çıkan bir haber üzerine yaşanan gelişmelere, Türk makamlarından resmi açıklamayla cevap verildi.

29.12.2019Avrupa
ÖABT 18 alanda yapılacak

ÖABT 18 alanda yapılacak

MEB tarafından gelecek yıl düzenlenecek Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), 18 alanda yapılacak.

28.12.2019Eğitim
İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ölüm yıl dönümünde anılıyor – İşte Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair bilgiler…

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ölüm yıl dönümünde anılıyor – İşte Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair bilgiler…

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi İstiklal Marşı'nı yazan Mehmet Akif Ersoy, 83. Ölüm yıl dönümünde anılıyor. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında "2018 Yılı Vefa Ödülü"ne layık görülen Mehmet Akif Ersoy, ‘vatan şairi’ ve ‘milli şair’ olarak da Türk insanının kalbindeki yerini koruyor. İşte Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair bilgiler…

27.12.2019Gündem
Fransa’da öldürdü, Bursa’da itiraf etti

Fransa’da öldürdü, Bursa’da itiraf etti

Fransa’nın Marsilya kentinde dayısının oğlunu öldürdüğü iddiasıyla Bursa’da tutuklanan sanık, duruşmada suçunu itiraf etti.

26.12.2019Avrupa
Ağaoğlunun yeni CEOsu Burak Kutluğ oldu

Ağaoğlu'nun yeni CEO'su Burak Kutluğ oldu

Ağaoğlu Şirketler Grubu’na 2015 yılında İş Geliştirme Grup Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi olarak katılan Burak Kutluğ, grubun yeni CEO’su oldu.

24.12.2019Ekonomi
Liberal ne demek Liberal nedir Liberal TDK kelime anlamı

Liberal ne demek? Liberal nedir? Liberal TDK kelime anlamı

Liberal kelimesinin anlamı internette aranan konular arasında yer alıyor. Peki Liberal kelimesinin anlamı nedir, TDK sözlük anlamında Liberal kelimesi ne anlama geliyor?

20.12.2019Gündem
YLSYye başvurular yüzde 27 arttı

YLSY'ye başvurular yüzde 27 arttı

MEB, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih Kuzu, yurtdışı eğitim programıyla ilgili, "YLSY programına önceki yıla göre 30-40 daha az kontenjan açmamıza rağmen başvuran öğrenci sayısında yüzde 27 artış oldu" dedi.

20.12.2019Eğitim
Sofistike ne demek Sofistike nedir Sofistike TDK kelime anlamı

Sofistike ne demek? Sofistike nedir? Sofistike TDK kelime anlamı

Sofistike kelimesi, TDK'daki kelime anlamı ile merak ediliyor. Türkçe'ye Fransızca'dan geçiş yapan Sofistike kelimesi TDK tarafından tanımlanmıştır. Peki, sofistike ne demek? İşte, sofistike nedir sorusuna TDK'dan verilen cevap

20.12.2019Gündem
Dışişleri Bakanlığı uzman yardımcısı alımı başvuru şartları neler

Dışişleri Bakanlığı uzman yardımcısı alımı başvuru şartları neler?

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığının merkez teşkilatında görev yapmak üzere yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre 22 Avrupa Birliği İşleri Uzman Yardımcısı alınacak. Söz konusu ilanın başvuru şartları ve diğer detayları vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, Dışişleri Bakanlığı uzman yardımcısı alımı başvuru şartları neler?

20.12.2019Gündem
Lansman ne demek Lansman nedir Lansman TDK kelime anlamı

Lansman ne demek? Lansman nedir? Lansman TDK kelime anlamı

Lansman kelimesi düzenlenen davetler ve basında yer alan bazı haberlerin ardından aranan kelimeler arasında yer alıyor. Peki Lansman kelimesinin anlamı nedir? İşte Lansman kelimesinin sözlük anlamı.

19.12.2019Gündem
Entelektüel ne demek Entelektüel nedir Entelektüel TDK sözlük anlamı

Entelektüel ne demek? Entelektüel nedir? Entelektüel TDK sözlük anlamı

Son dönemde özellikle sosyal medyada karşımıza çıkan ‘Entelektüel’ kelimesinin ne anlama geldiği merak konusu oldu. Fransızca kökenli bu kelimenin ne anlama geldiği vatandaşlarca merak ediliyor. Peki, Entelektüel ne demek? Entelektüel nedir?

18.12.2019Gündem
Stabil ne demek Stabil nedir Stabil TDK kelimesinin anlamı

Stabil ne demek? Stabil nedir? Stabil TDK kelimesinin anlamı

Doktorların hastanın durumunu belirtmesi için kullandığı stabil kelimesi, elektronik cihazların durumunu belirtmek için de kullanılmaktadır. Stabil kelimesi Latincede stāre, stāt eyleminden türemiştir. Peki, stabil ne demek? Stabil nedir? İşte Stabil TDK kelimesinin anlamı

18.12.2019Gündem
Milli futbolcu Zeki Çelik: Beni herkes gurçetçi futbolcu sanıyor

Milli futbolcu Zeki Çelik: Beni herkes gurçetçi futbolcu sanıyor

Fransa'nın Lille ekibinde top koşturan milli futbolcu Zeki Çelik, Süper Lig'de forma giymemesinden dolayı herkesin kendisini gurbetçi zannettiğini söyledi.

15.12.2019Futbol
Gün Aydınla başlar 12 ay 365 gün Aydın

Gün Aydın'la başlar! 12 ay 365 gün Aydın

Yıllardır deniz, kum, güneşle anılan ülke turizminin lokomotiflerinden Aydın İli, 12 ay boyunca gerçek bir cazibe başkenti olma iddiasını muhteşem bir etkinlikle gün yüzüne çıkarttı.

11.12.2019Ekonomi
Fatih Terim açıkladı Radamel Falcao...

Fatih Terim açıkladı! Radamel Falcao...

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, "En önemli şey, mücadeleyi bırakmadan oynamaktır. Galatasaray'a yakışan da budur" dedi.

10.12.2019Futbol
Bakan Soyludan Fransızca tweet: On met à la porte les importuns

Bakan Soylu'dan Fransızca tweet: On met à la porte les importuns

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter'dan Fransa vatandaşı 11 Yabancı Terörist Savaşçı'nın ülkesine sınır dışı edilmesini, Fransızca 'İstenmeyenleri kapının önüne koyuyoruz' notu ile paylaştı.

9.12.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Fas’ta bir sörf kasabası

Kuzey Afrika’nın her geçen gün daha da popülerleşen mistik ülkesi Fas’ta dünyanın her yerinden insanların akın ettiği bir sörf kasabası olduğunu biliyor muydunuz?

22.01.2020

Yurtdışının gurme kayak merkezleri

Sömestre tatiliyle kayak sezonu da resmi olarak açıldı. İsviçre, Fransa, İtalya, Avusturya… Hangisine giderseniz gidin kar ve kayak keyfi hepsinin olmazsa olmazı. Ama işin içine lezzet de girsin diyorsanız o zaman çok şey değişir. İşte Türklerin yurt dışında en çok rağbet ettiği kayak merkezleri arasında lezzetleriyle öne çıkan adres ve restoranlar…

20.01.2020

Avni Lifij’i okumak/seyretmek

SAKIP SABANCI MÜZESİ’ndeki ‘Çağının Yenisi - Avni Lifij’ sergisini gezemedim.

16.01.2020

Bu rakamları iyi analiz edelim

Türkiye’nin üretim gücüne hep inanmışımdır. Bunu da her fırsatta yazıyorum. İyi organize sanayi bölgelerimiz var ve buradaki bir çok fabrika dünyayla rekabet edebilir üretim yapıyor.

11.01.2020

Trump’ın hamlesini nasıl okumak lazım

İran beklenen hamleyi yaptı. Irak’taki iki Amerikan üssünü füzelerle vurdu.

9.01.2020

Türk Dil Bayramı’nın komşu adresi: Makedonya

Geçen hafta Üsküp’te Makedonya Türk Demokratik Partisi’nin davetiyle Türk Dil Bayramı’na katıldım. Zira 4 Aralık 1944 Türkler için dil bayramı olarak kabul edilmiştir. Bu şüphesiz ki Tito’nun Yugoslavya’sında Makedonya’daki Türk azınlığa verilen eğitim ve kültürel faaliyetleri Türk dilinde yapmak hakkıdır ve sanıyorum Makedonya Türkleri arasında Tito’ya halen duyulan sempatide bunun payı vardır.

29.12.2019

Talât Sait Halman Çeviri Ödülleri belli oldu

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI (İKSV) tarafından bu yıl beşincisi verilen Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nü kazananlar açıklandı.

26.12.2019

Bir bizdeki yardımcılara bakın bir de onlara

Jürgen Klopp’un güzel bir sözü vardır; ‘Bildiğiniz ve bilmediğiniz şeyleri kabul edin, etrafınızı kendinizden daha donanımlı insanlarla kuşatın ve bunu bütünlük, alçakgönüllülük ve tutkulu bir rekabet ruhu ile birleştirin. Bu gerçek liderliğin özüdür’ Ne zaman bu sözü düşünsem aklıma ‘bizim teknik direktörlerimizin yardımcıları kim?’ sorusu geliyor.

20.12.2019