MENÜ
Arşiv
Etiketler

Muammer ELVEREN Fransa Yazıları - Fransa Haberleri

Fransa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fransa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 51 Fransa haberi bulunmuştur.
Muammer ELVEREN

Fransa Haberleri

Fransa'da Cumhurbaşkanı kim olacak ?

Fransa'da Merkez Sağ şaşırttı. Birinci turu 23 Nisan, ikinci turu 7 Mayıs 2017 de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez sağın adayını belirlemek için gerçekleştirilen ön seçimin ilk turunun sürpriz sonuçlarından sonra gözler Sosyalist Partinin seçeceği adaya çevrildi.

22.11.2016

Türkiye'deki darbe girişimi Fransa'da olsaydı…

Türkiye'de 15 Temmuz gecesi başarısızlıkla sonuçlanan kanlı darbe girişiminden sonra dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı sesler, çeşitli yorumlar geldi.

24.7.2016

İsrail ve Rusya'dan sonra Mısır'la yeniden ama…

Mısır diyor ki "Türkiye ile ilişkilerin iyileştirilmesinde başlangıç noktası 30 Haziran 2013 devrimiyle temsil olunan Mısır halkının meşru iradesi ile bu devrim sonucu oluşan meşru kurumları tanımak ve onlarla çalışmak olmalıdır" Bu ne demek?

9.7.2016

Hürriyet Spor Müdürü Mehmet Arslan'ın ibretlik yazısı

Gazetemiz Hürriyet'in Spor Müdürü Mehmet Arslan Euro 2016'ya katılan millilerimizin krize dönen 'Prim kavgası' ile ilgili ibretlik bir habere imza attı. Yazmayayım, yazmayayım dedim ama haberi okuyunca Türk futbolu ve seyircisi adına çok ama çok üzüldüğüm için yazayım dedim.

26.6.2016

Fransa'daki Türk Ordinaryüs Profesörün müthiş hayat hikâyesi…

Malatya'dan çıkıp Ordinaryüs Profesör olduğu 46 yıllık Fransa macerasını doğduğu Malatya'da devam ettirecek.

29.4.2016

Nedir bu Dağlık Karabağ meselesi? Birde benden dinleyin...

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 2 Nisan 2016 Cumartesi günü başlayan şiddetli çatışmalar beni 25 yıl önce Azeri-Ermeni savaşında Dağlık Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgal edildiği günlere götürdü.

9.4.2016

Saraybosna; 24 yıl önce bugün

- Bosna-Hersek'te 1992-1995 yılları arasında Saraybosna bütün dünyanın gözü önünde tam 44 ay boyunca ağır silahlı Sırp çeteciler tarafından abluka altına alınarak büyük bir katliama sahne oldu. 11 binden fazla sivil öldürüldü.

30.3.2016

Krallar, Kraliçeler, Devlet Başkanları ve Yaşar Kemal

Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun

28.2.2016

Suriye savaşının şifreleri

Suriye savaşının bölgesel aktörleri kim?, Uluslararası aktörler kime destek veriyor? Suriye'de kim kimi destekliyor?, kim kimi vuruyor?, kim kime yardım ediyor?

11.2.2016

Fransa terör suçlularını vatandaşlıktan çıkaracak mı?

Fransa'da Ulusal Meclis terör suçu işleyenlerin vatandaşlıktan çıkarılmasını görüşüyor. Olağanüstü hal yetkisinin de tartışıldığı toplantılar 10 Şubat gününe kadar sürecek.

5.2.2016

Fransa'dan IŞİD karşıtı propaganda

Kanlı terör örgütü IŞİD'in hunharca katlettiği insanları ve eli kanlı teröristlerinin yer aldığı terör videolarına karşı Fransa kamuoyunu uyarmak amacıyla karşı propaganda yapıyor

29.1.2016

IŞİD'in silahları savaştığı ülkelerden…

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki iç savaş, ayaklanma ve bölgesel çatışma olan ülkelere düzeni sağlamak için soyunan ülkelerin çoğu aslında bunlara milyarlarca dolarlık silah satıp dünya silah pazarını elinde tutan ülkelerden oluşuyor.

10.12.2015

Kimdir bu silah tüccarları?

Başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın birçok yerinde çıkan ayaklanmalar, çatışmalar ve Suriye, Irak, Ukrayna gibi iç savaş hali olan ülkelerde nasıl oluyor da bazen düzenli orduların bile elinde olmayan her çapta silah ve mühimmat terör gruplarının eline geçiyor?

2.12.2015

Nedir kadınların erkeklerden çektiği?

Yıl 2015 Avrupa'da 5 kadından biri tecavüz, fiziksel ya da psikolojik şiddet mağduru

27.11.2015

Neden sadece Avrupalıları suçluyoruz?

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Af Örgütü, İnsan hakları izleme Komiteleri ve dünyada birçok gazete ve gazeteci soruyor "Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır hatta savaş hali olan Irak bile Suriyeli mülteci kabul ederken dünyanın en zengin Müslüman 6 körfez ülkesinin kapılarını Suriyelilere kapatmalarına neden kimse ses çıkartmıyor?"

5.9.2015

Le Pen, Yahudi Soykırımı, Erbakan

Irkçı bir liderin çöküş hikâyesi…

23.8.2015

Süleyman Demirel'in hatırlattıkları

Demirel'i Hürriyet Gazetesi Paris temsilcisi olarak başta Fransa olmak üzere yurtdışına yaptığı bazı seyahatlerde izledim. Demirel'in "Bayrak, Cumhuriyet, Laiklik, Dil, Din, Irk, Hukuk devleti, Çoğulcu Demokrasi, Avrupa, Mezhepler, Tarikatlar ve daha birçok konuyla ilgili görüşleri neydi?. Bunları Cumhurbaşkanlığı döneminde Ankara'ya gittiğimde Çankaya köşkünde yaptığım röportajlarda açık yüreklililke anlattı.

17.6.2015

Hollande'ın tarihi Küba ziyareti

Küba'ya tarihi bir ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 88 yaşındaki devrim lideri Fidel Castro'yu Havana'daki evinde ziyaret etti. Görüşmede Hollande Castro'ya "Karşımda tarih yazan bir adam duruyor" dedi.

13.5.2015

Obama, Putin, Hollande, Gauck ve Türkiye'nin 24 Nisan Sendromu

Türkiye her 24 Nisan yaklaştığında dünya liderlerinden kim 'soykırım' diyecek kim demeyecek Sendromuna kapılıyor. Ülkelerin öncelik sırasına göre önce Amerika sonra Rusya Fransa ve Hollanda liderleri 'Soykırım' diyecek mi? sorusuna odaklanılıyor.

26.4.2015

Sakıp Sabancı: Ölüm yıldönümünde özel arşivimden anı ve fotoğraflar

Sakıp Sabancı... Bürokratı, Memuru, Genci, Yaşlısı, Fakiri, Zengini, Köylüsü, Şehirlisi Türkiye'de hemen hemen herkesin tanıdığı çok yakın dostum 'Vatandaş Sabancı'yı 11.ci ölüm yıldönümünde bu yazı ve fotoğraflarla bir kez daha anıyorum. Işıklar içinde yatsın

10.4.2015

S.O.S Kosova...!

Evet... yıllar sonra yine yazıma 'S.O.S Kosova' başlığı atıyorum çünkü 23 yıl önce Sırp askerleri ve çetecilerinin katliamlarına karşı direnerek bağımsızlık savaşı veren Kosova'lılar şimdi kanlarıyla kazandıkları ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor... Niçin mi? ... Okuyalım

5.2.2015

Fransa'nın terör sicili

FRANSA'da terör saldırılarının tarihi Cezayir savaşının olduğu 1960'lı yıllara dayanıyor. 1960 yılından bu yana geçen 55 yılda kaç terör saldırısı oldu? Terör saldırılarını kimler ve hangi örgütler yaptı? Bu saldırılarda kaç kişi öldü? İslam korkusunun İslam düşmanlığına dönüşeceğini 22 yıl önce kim öngördü?

23.1.2015

Paris'in 'Çakma Müslüman' teröristleri

Paris'te elliye yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanının katıldığı 'Cumhuriyet yürüyüşü 'ne neden olan saldırıları yapan teröristlerin tutarsız açıklamaları, İslam ve İslamcı gruplarla ilgili söyledikleri hem El Kaide ve IŞİD'le hem de Müslümanlıkla ilgilerinin ne kadar 'derin !' olduğunu ortaya koydu.

12.1.2015

Paris'te öldürülen Karikatürist Cabu İslam dini için ne düşünüyordu?

Mizah Dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan terörist saldırıda öldürülen Karikatürist Cabu bana İslam dünyasının tepkisini çeken Peygamber karikatürlerini çizip yayınlarken ne düşündüğünü, İslam dünyası ve Müslümanlara nasıl baktığını anlatmıştı.

8.1.2015

Fransa'da 'Peçe' takılan heykel dergiye kapak olunca

Dünyanın birçok ülkesinde özellikle Ortadoğu, Afrika ve Asya'da artan İslamcı terör İslamofobi'nin tırmanmasına neden oldu. Birçok ülke bu nedenle dini kıyafetlerle sembolleri yasaklama yoluna gitti. İslam karşıtlığının her geçen gün arttığı Fransa'da bir dergi 'Marianne' heykeli büstüne 'Peçe' takarak kapak yaptı.

5.1.2015

Fransa'daki Müslümanlara sınır dışı tartışması

Gazeteci, ırkçı ve faşist olur mu? Faşist, faşisttir. Irkçı da ırkçıdır, gazeteci de olsa bu gerçek değişmez.

23.12.2014

Uygur Ana Rabia Kadir'in çağrısı:Bir milyon Suriyeliye kucak açtınız, Tayland'ta tutuklu Uygur Türklerine de sahip çıkın

Türkiye bu kadar Suriyeliyi Müslüman oldukları için alıyorsa, kimsenin yardım elini uzatmadığı Uygurlar hem Türk hem de Müslüman. Onlara da el uzatsın. Çünkü onlar başımıza bir şey gelse Türk olduğumuz için Türkiye bize yardım eder, bize sahip çıkar ümidini taşıyorlar.

14.12.2014

Fransa Ermeni Lobisine karşı S.O.S

Fransa Anayasa Mahkemesinin İptal ettiği 'İnkâr Yasası'nı hazırlayan Valerie Boyer ve arkadaşları yine sahnede

6.11.2014

Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu ne düşünüyor?

Hakkında binlerce makale ve yazı yazılan Profesör Ekmeleddin İhsanoğlu’nu CHP ve MHP Cumhurbaşkanlığı adayı olarak öne çıkardı. Ben İhsanoğlu ile Paris’e ‘Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi’ ödülü almaya geldiğinde özel bir röportaj yapmıştım. Üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen sorduğum sorular ve verdiği cevaplar bugünde güncelliğini aynen korurken İhsanoğlu’nun çeşitli konularda neler düşündüğünü belgelemesi açısından son derece önemli.

4.11.2014

İstanbul'lu Yahudi Senatör 'Fransa Filistin'i resmen tanısın'

Yok yok... Başlıkta hata yok… Doğru okudunuz, Filistin'in ezeli düşmanı olarak kabul edilen İsrail'e rağmen İsveç'ten sonra bir başka AB ülkesinde bir Türk Yahudi'si Filistin'in resmen devlet olarak tanınmasını istiyor. İstemekle de kalmıyor, Senato'da önerge veriyor ve tanıma konusunda ülkesini sıkıştırıyor.

31.10.2014

Korku ve Şiddet size neyi hatırlatıyor?

Nazım Hikmet'in 'Anamız, Avradımız, Yârimiz' dediği, Annemiz… Kız kardeşimiz… Eşimiz… Hayat arkadaşımız.

18.9.2014

Yılmaz Güney'le 30 yıl önce

Türk Sinemasına Cannes Film Fetivalinde ilk 'Altın Palmiye'yi kazandırmıştı

9.9.2014

Gerçekten o kızla yatıyormusun?

Devlet Başkanının yatak odasından mahrem konuşmalar…

8.9.2014

Fidel Castro'nun öteki yüzü

Küba'nın Efsane lideri Fidel Castro'nun yakın koruması Sanchez, Castro’nun halkına ve kamuoyuna gözüktüğünün aksine sanıldığı gibi sade bir yaşam sürmediğini, halkçı bir Komünist gibi değil milyarder bir kapitalist gibi çok lüks bir yaşam sürdüğünü söyledi.

4.8.2014

Papa'nın Pedofil Karikatürü Mahkemelik.

Fransız Karikaürist Plantu dine hakaretten yargılanıyor.

1.7.2014

Fransa’da genç Sosyalistler dönemi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yerel seçimlerde başarılı olamayan Sosyalist Parti hükümetini feshettikten sonra yeni kurulan hükümette yer alan Fransa Sosyalist Partisi’nin 3 genç ve dinamik politikacısı önümüzdeki 15 yılda Fransa politikasına damgasını vuracak.

14.4.2014

Katliamın ayak sesleri

Yıl, 1991 Eylül 25…Sovyetler Birliği’ni oluşturan 15 Cumhuriyet’te bağımsızlık hareketlerinin olduğu yıllar. Azeri-Ermeni çatışmasının sürdüğü Dağlık Karabağ’da ilan edilmemiş bir İç savaş var. Gün geçmiyor ki ölü ve yaralı olmasın... Ermeni militanlar, Azeri köylerine otomatik silahlarla, roketatar ve bombalarla saldırıyor... Sovyet Kızıl Ordu askerleri ise olaylar karsısında aciz ve seyirci kalıyordu. Dağlık Karabağ'daki Ermeni ablukası dünyadan saklanan bir iç savaş gibiydi. Namluların çevrildiği Azeri köyleri, yakılan, yıkılan evler, bombalanan, kurşunlanan Azeriler. Havada uçuşan roketler, mermiler, Otomatik tüfekler, kurdukları barikatlarda kımıldayamayan Sovyet tankları ve kızıl Ordu birlikleri, Esirler, Yaralılar, Ölüler, kaçırılıp rehin tutulan Azeri Türkleri ve dünyanın duyamadığı imdat çığlıkları...

9.3.2014

İsviçre’den sonra Fransa mı?

Avrupa’da her geçen gün yabancılara karşı artan tepki yasal yasaklamalara zemin hazırlıyor. İsviçre’den sonra Fransa’da da yabancı girişinin kısıtlanması için kitlesel sokağa inme çağrısı yapıldı.

25.2.2014

Fransız demiryolu şirketine ‘Soykırıma iştirak’ suçlaması

Fransa’nın en büyük kamu şirketlerinden kısa adı SNCF olan, devlet demir yolları ‘ Societe Nationale des Chemins de fer Français’, Nazi soykırımına iştirak ettiği gerekçesiyle Amerika’da girdiği 6 Milyar dolarlık ihaleyi kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

16.2.2014

Hollande’dan görkemli Türkiye çıkarması

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, François Mitterrand’dan tam 22 yıl sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetiyle bugün (27.01.2014) Türkiye’ye ilk resmi devlet ziyaretine başladı. Hollande beraberinde yedi bakan, Senato ve Ulusal Meclis Fransa-Türk Dostluk grubu başkanları, Fransız Uluslararası İş Geliştirme Ajansı Başkanı, Fransa İşverenler Derneği Başkanı ile Fransa’yı Fransa yapan 39 Sanayi ve Endüstri şirketinin başkanını getirdi.

3.2.2014

Erdoğan ve Sarkozy’nin toplantılarını korumuştu

Paris’te otomobiliyle Seine Nehri’ne uçarak can veren Türk işadamı Selahattin ilkuçan ile ekibi, Erdoğan ve Sarkozy’nin toplantı salonlarının yanı sıra Bülent Ersoy ve Müslüm Gürses gibi birçok ünlü Türk ve Fransız sanatçının korumalığını yaptı.

26.1.2014

Fransız siyasilerin gizli aşkları

Fransız siyaset dünyasında metres tutma, gizli aşk yaşama ve eş aldatma nerdeyse bir adet haline geldiği halde bu ilişkiler medya dünyası ile politikacılar arasında yazılı olmayan kurallara göre medyaya yansıtılmıyor.

20.1.2014

Çin diyaloga hazır mı?

Rabia Kadir… Dünya Uygur Kongresi Başkanı ve Uygur Türklerinin sorunlarını dünya gündemine taşıyan kadın...

30.12.2013

Obama Bill Clinton’ı, Hollande Sarkozy’yi neden uçağa almadı?

Güney Afrika'nın efsanevi lideri Nelson Mandela için düzenlenen cenaze törenine 53’ü halen görevde eskilerle birlikte 100’ün üzerinde devlet ve hükümet başkanı katıldı. Güney Afrika, organizasyonu son derece zor olan bu törene dünyanın çeşitli ülkelerinden katılmak isteyen heyetlerdeki sayının az tutulmasını rica etti. Türkiye’nin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la temsil edildiği cenaze törenine ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff kendilerinden önceki Başkanları da davet etti. İngiltere Başbakanı David Cameron da ondan önce görev yapan başbakanları törene katılacaklar listesine aldı. Buraya kadar her şey iyi, peki Johannesburg’a hangi uçaklarla ve nasıl gidildi? Detaylara bir göz atalım.

11.12.2013

Fahişelerle pazarlık yapan yandı

Fransa Ulusal Meclisi aylardır büyük tartışmaların yaşandığı, lehte ve aleyhte gösterilerin yapıldığı ‘fuhuşla mücadele kanunu’ oylamaya sunuldu.

10.12.2013

Paris’te kadınların fuhuş isyanı

Fransa Ulusal Meclisi’nin fuhuşu yasallaştıran kanuna karşı ‘Dünya Kadınlar Yürüyüşü-Marche Mondiale des Femmes’ organizasyonu ‘Fuhuş kadına karşı şiddettir, oyunuzu fahişelik sistemine son vermek için kullanın’ sloganıyla Meclis’e yürüdü.

4.12.2013

Ahmet Kaya’nın mezar taşında ne yazıyor?

Ahmet Kaya’nın ölüm haberini ilk duyanlardanım. Son dönemlerini geçirdiği, onun için bir ‘sürgün yeri’ olan Paris’te kalp krizi geçirdi ve 16 Kasım 2000 günü aramızdan ayrıldı. Ahmet Kaya, hayatını kaybettiğinde henüz 43 yaşındaydı. Bugün düşünüyorum; bence Ahmet Kaya’ya o günlerde ‘Ülkene dön, yargılanmayacaksın’ denseydi, o hala aramızda yaşıyor ve eserleriyle sanatımıza daha birçok değer katıyordu.

28.11.2013

Charles Aznavour’dan şok açıklamalar

Fransa’da yıllardır çeşitli hükümetler döneminde farklı yüzdelerle getirilen “Varlık vergisi” Sosyalist Hollande döneminde yılda 1 milyon Euro’dan fazla kazancı olanlar için yüzde 75’e çıkarılınca işadamı ve sanatçılar ya ülkeyi terk etme yolunu seçti ya da şirket merkezlerini kendilerine göre ‘normal vergi sistemi’ olan ülkelere taşıdı.

24.11.2013

Fransız istihbaratını şoke eden olay

Batı Afrika ülkesi Mali’de El Kaide bağlantılı oldukları belirtilen Ansar Ed-Dine, Aqmi ve Mujao adlı radikal dinci terör örgütleri kanlı saldırılar düzenleyip ülkenin kuzeyini ele geçirmek isteyince Fransa askeri operasyon düzenledi. Bu operasyonun ardından Fransız Senatosu ‘Afrika geleceğimizdir’ başlıklı bir rapor hazırladı.

18.11.2013