MENÜ

Fobi

Fobi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Fobi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Fobi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 678 Fobi haberi bulunmuştur.

Fobi Haberleri

Bilinçli kullanım için internet reçetesi

Bilinçli kullanım için 'internet reçetesi'

Trabzon'da, Doğru Taraftan Bak Sivil İnisiyatif Grubu'nca düzenlenen ve toplumda internetin var oluş amacına uygun kullanımının artırılması amaçlanan 'İnternet reçetesi' programında, sosyal medyanın önlenemez yükselişi ile internet bağımlılığı gibi konulara ilişkin sunumlar yapıldı. Grup kurucularından oyuncu Seymen Aydın, internetin muhteşem icat olduğunu belirterek, "İnternet uçsuz bucaksız bir derya. İçerisinde boğulabilirsin, kulaç da atabilirsin. Samimi bir ortamda öğrenci arkadaşlarımızla karşılıklı fikir alışverişi yapmak istedik" dedi.

30.10.2019Teknoloji
Ben Sana Güvenmiyorum, Çevrendekilere Hiç Güvenmiyorum: Othello Sendromu

Ben Sana Güvenmiyorum, Çevrendekilere Hiç Güvenmiyorum: Othello Sendromu

Kıskançlık kimileri için ilişkinin olmazsa olmazı kimiler içinse bir güvensizlik meselesi. Ancak belli ölçülerde kaldığında normal karşılanabilir bir duygudur. Ölçüsü kaçtığında, ve saplantılı bir hal aldığında ise artık hastalık olarak değerlendirilir. Nörolog Mehmet Yavuz, patolojik kıskançlık olarak da bilinen Othello Sendromu'nu anlatıyor.

Tripofobi nedir, Tripofobi sadece delik fobisi midir

Tripofobi nedir, Tripofobi sadece delik fobisi midir?

Tripofobi nedir sorusu bir çok kişi tarafından internette en çok aranan konular arasındaki yerini alırken, en bilinen özelliği olan delik fobisi, Tripofobi'nin tek özelliği olarak bilinse de bir çok farklı fizyolojik etkisi bulunuyor. Peki Tripofobi nedir, Tripofobi sadece delik fobisi midir?

20.09.2019Sağlık
Kadınlar Bu Hastalığı Ertelememeli

Kadınlar Bu Hastalığı Ertelememeli!

Vajinismus, tedavisi mümkün olan ancak tedavi edilmediğinde evliliklere zarar veren bir hastalıktır. Vajinismus, kadının tedaviye gelmesi için cesaretini zorlukla topladığı bir sorundur. Bu haliyle vajinismus ‘’erteleme hastalığı‘’ olarak da adlandırılır. Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer vajinismus ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Bir kedinin üstüne kaynar su döküldü, bir köpek sahibi tarafından arabanın arkasına bağlanıp yolda sürüklendi, bir koca karısını öldürdü, bir kadın intihar etti, bir çocuk tecavüze uğradı… Adları farklı ama şiddet sarmalına dolanan toplumun hikayesi aynı… Her gün canımızı acıtan, ‘Bu kadar da olmaz’ dedirten bu vakaları hayatı boyunca onbinlerce insanın ruhlarına dokunmuş bir psikiyatri duayeni, hocaların hocası Prof. Dr. Özcan Köknel ile konuştuk. Geçtiğimiz günlerde deneyimlerini Mert İnan’ın yayına hazırladığı ‘Bilgenin Aynası’ kitabında anlatan 91 yaşındaki Köknel ile topluma ayna tuttuk. Yapacak çok iş var. Bunlardan biri anne-baba okulları açmak, diğeri cinsel eğitimi müfredata sokmak…

5.08.2019Gündem
İtalyada cep telefonu bağımlılığıyla mücadele için yasa tasarısı

İtalya'da cep telefonu bağımlılığıyla mücadele için yasa tasarısı

İtalya'da özellikle gençlerde görülen "cep telefonuna erişimsiz kalma fobisi" ile mücadele amacıyla bir yasa tasarısı hazırlandı.

30.07.2019Teknoloji
Mavi Balina tehlikesine karşı ne tür koruyucu önlemler alınabilir

Mavi Balina tehlikesine karşı ne tür koruyucu önlemler alınabilir?

TBMM'de kurulan Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu, Türkiye'de özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden "internet bağımlılığı"na hangi etkenlerin neden olduğunu ve ne tür koruyucu önlemler alınabileceğini inceliyor.

30.07.2019Teknoloji
Antidepresan İlaçlarla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Antidepresan İlaçlarla İlgili Bilmeniz Gerekenler

"Halka arasında tüm psikiyatri ilaçlarına antidepresan denir. Antidepresan ilaçlar ilk olarak depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak kullanılmaya başlandı. Bugün pek çok psikiyatrik bozuklukta bu ilaçlar kullanılmaktadır" diyen Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, antidepresan ilaçlarla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Sosyal Fobi Nedir Sosyal Fobi İle Başa Çıkma Yolları

Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi İle Başa Çıkma Yolları

Toplum önünde konuşmak, birçok kişi için oldukça zor bir durum olarak görülüyor. Konuşma sırasında heyecanlanmaktan korkan bireyler, kendilerini ifade etmekten çekinerek, sessizliğe bürünüyor. Bu durum, hayatın birçok alanında kısıtlamalara yol açarken, depresyona sürükleyebiliyor. Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, sosyal fobininin tedavi yöntemleri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

9.07.2019İyi Yaşam
En Büyük Korkunuz Kalabalıklar mı

En Büyük Korkunuz Kalabalıklar mı?

Sürekli izlendiğini düşünmek, kalabalıklar karşısında çıplakmışçasına savunmasız hissetmek ve her an hata yapacağına ve bu sebeple eleştirileceğine inanmak… Sosyal fobisi olan kişilerin her gün yaşadığı duygular tam olarak bu şekilde ifade edilebilir.

Premier Ligde Pazartesi mesaisi Arsenalin iddaa oranı...

Premier Lig'de Pazartesi mesaisi! Arsenal'in iddaa oranı...

İngiltere Premier Lig'de Pazartesi akşamı Watford, Vicarage Road'da Arsenal'i konuk edecek. Takımlardan son haberlere ve iddaa oranlarına göz atalım...

14.04.2019Futbol
Karsinofobiye Karşı 7 Etkili Öneri

Karsinofobiye Karşı 7 Etkili Öneri

Yurtdışında yapılan çalışmalara göre kanser en çok korkulan hastalıkların başında yer alırken, kanser fobisi de günümüzde hızla yaygınlaşıyor. Birçok insan fobileriyle korku kaynağından uzak durarak baş eder fakat karsinofobi yaşayan insanlar bu korkudan sakınamazlar. Çünkü bu çoğunlukla kişinin içinde, düşüncelerindedir. Psikoonkolog Işıl Yıldız, karsinofobiye karşı 7 etkili önerisini sıraladı; önemli uyarılarda bulundu.

Devlet desteği ile şirket kuran öğrenci, sanal gerçeklik yazılımı yaptı

Devlet desteği ile şirket kuran öğrenci, sanal gerçeklik yazılımı yaptı

Elazığ'da TÜBİTAK ve KOSGEB'den destek alarak şirket kuran üniversite öğrencisi, mimari ve sağlık alanında kullanılmak üzere sanal gerçeklik yazılımı geliştirdi.

25.03.2019Kampüs
Nokianın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti

Nokia'nın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti

Nokia'nın yeni telefonu 9 PureView yenilikçi özellikleri dışında tasarımıyla da dikkatleri üzerine topladı. Yeni nesil akıllı telefonların çoklu arka kamera kullanımı furyasına katılan Nokia, Tripofobi rahatsızlığı bulunan kişilerin tepkisini çekti. Peki, Tripofobi nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o telefon hakkında bazı bilgiler

27.02.2019Teknoloji
Histeri nedir Histerikli kişide görülen özellikler

Histeri nedir? Histerikli kişide görülen özellikler

Günlük hayatta kullanılan bir terim olan histerinin altında pek çok neden yatar. Histerik bireyin en başat özelliği reddedilmekten korkmak ve sürekli birileri tarafından onaylanma arzusudur. İşte, histeri hakkında diğer detaylar

26.02.2019Sağlık
Oscar adaylarına 100 bin dolarlık teselli

Oscar adaylarına 100 bin dolarlık teselli

24 Şubat’ta 91’incisi düzenlenecek olan Oscar adaylarına 100 bin dolar değerinde hediye paketi hazırlandı.

21.02.2019Dünya
Korkuların Sebebi Nedir

Korkuların Sebebi Nedir?

Dönüp baktığınızda pişmanlıklarla dolu bir hayat mı görüyorsunuz? Yaptıklarınız veya yapamadıklarınız mı en çok canınızı acıtıyor? Erteledikleriniz birer birer karşınıza çıkarken kendiniz için bir şey yapamamış olmanın acısını çekiyor musunuz? Eğer tüm soruları siz de kendinize soruyor ve neden yapamadığınızı sorguluyorsanız bunun arkasında yatak duygunun korku olduğunu bilmelisiniz. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, korkunun bilinmeyenlerini anlattı.

24.01.2019İyi Yaşam
Bu Korkuları Yaşıyorsanız Dikkat

Bu Korkuları Yaşıyorsanız Dikkat!

Evden çıkmakta zorlanıyor, kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor, tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte hatta kapalı otoparklarda bulunmaktan ve asansör, uçak, otobüse binmekten korkuyorsanız agorafobi olabilirsiniz! Uzm. Klinik Psikolog Serkan Elçi, agorafobi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Fatih Terim: Derbi bizi psikolojik olarak yordu

Fatih Terim: Derbi bizi psikolojik olarak yordu

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda oynayacakları Schalke maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Terim, Fenerbahçe derbisinin fiziksel ve psikolojik açıdan takımı yoruduğunu söyledi. Tecrübeli çalıştırıcı, olaylı Fenerbahçe maçı ile ilgili soruları da maçtan sonra yanıtlayacağını dile getirdi.

5.11.2018Futbol
Tuzla’daki anaokulu skandalında kan donduran ifadeler

Tuzla’daki anaokulu skandalında kan donduran ifadeler

Tuzla’da bir anaokulunda öğretmenin öğrencilere şiddet uyguladığı, kız ve erkek öğrencileri çıplak halde tuvalete götürdüğü iddiasına ilişkin davada, mağdur çocukların aileleri dinlendi. Olaya ilişkin görüntüleri çeken müşteki, “Sanığın çocuklara defalarca vurduğunu ve çocukların alt tarafı çıplak vaziyette yan yana tuvalete götürüldüğünü gördüm” dedi.

31.10.2018Gündem
Contemporary İstanbul İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman: Bu fuarı gezdikten sonra  farklı bir insan olacaksınız

Contemporary İstanbul İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman: Bu fuarı gezdikten sonra farklı bir insan olacaksınız

Şehrin en heyecan verici etkinliklerinden biri olan Contemporary İstanbul başladı. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen çağdaş sanat fuarımıza, 54’ü yabancı 83 galeri katılıyor. Dünyanın dört bir yanından, yaklaşık 2 bin çok çarpıcı yapıt bugün ve yarın İstanbul’da olacak. İçlerinde Picasso’lar, Dali’ler, Miro’lar da var, çok genç sanatçıların dijitalle buluşan eserleri de... Fuarı, yöneticilerinden Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’la dolaştık.

Misofobi nedir

Misofobi nedir?

Misofobinin ne olduğu özellikle son dönemlerde çok sayıda kişi tarafından merakla araştırılıyor. Bazı insanların adeta korkulu rüyası olan bu fobi hakkında merak ettikleri sorulara internette yanıt arayan vatandaşlar, konu hakkında doyurucu bilgi edinmek istiyor. Peki, misofobi nedir?

3.08.2018Gündem
Bölüm seçerken kendinizi şartlandırmayın

Bölüm seçerken kendinizi şartlandırmayın

Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana ülkemizde en çok önem verilen sektörlerin başında gelen ‘havacılık ve uzay sanayi’, günümüzde de artan çalışma ve iş alanlarıyla aday öğrenciler tarafından en çok talep gören sektörlerin başında geliyor. Uçak ve uzay mühendisliği hakkındaki detaylara girmeden önce tercih döneminde karar vermenize faydalı olabilecek genel tavsiyeler vererek başlayacağım.

30.07.2018Eğitim
Diş doktoru korkusu sardı dört yanımı

Diş doktoru korkusu sardı dört yanımı

Hayatta en büyük korkunuz nedir? Karanlık... Yükseklik korkusu.. Belki de fobi düzeyine ulaşmış diş doktoru korkusu... Peki hiç aklınıza gelir miydi güzel görünmek için ne gerekiyorsa yapan, hatta gülüşleri ışıl ışıl parlayan ünlülerin diş doktorunun ofisinden içeri girerken dizlerinin titrediği?

20.07.2018 Magazin
Tripofobi nedir Tripofobi ne demek

Tripofobi nedir? Tripofobi ne demek?

Dünya genelinde yüz binlerce insanın şikayetçi olduğu tripofobi, zaman zaman oldukça sinir bozucu olabilecek bir fobidir. Daha önce tripofobiyi duymayan vatandaşlar da tripofobi hakkında merak ettikleri detayları internette araştırıyor. Peki, tripofobi nedir? Tripofobi ne demek?

6.07.2018Sağlık
Gençlik ve Spor Bakanlığından e-spor raporu

Gençlik ve Spor Bakanlığından "e-spor" raporu

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye'nin yanı sıra dünya genelinde de özellikle çocuklar ve gençler arasında hızla yayılan, bir sektör haline gelen "e-spor"u tüm yönleriyle ele alan bir rapor hazırladı.

16.06.2018Teknoloji
Kilosu sebebiyle mutsuz olan insanlara umut: Sencer Piyancı’dan Kilostrofobi

Kilosu sebebiyle mutsuz olan insanlara umut: Sencer Piyancı’dan Kilostrofobi

Hem ülkemizde hem de dünyada, ideal beden ölçüleri ve tanımlara karşı tek mutluluk reçetesi olmadığı iddiasıyla yeni ve güçlü sesler yükseliyor. Sencer Piyancı’yla kilosu sebebiyle mutsuzluğa mahkum olduğunu düşünenlere bir umut ışığı olmayı amaçladığı yeni kitabı Kilostrofobi’yi konuştuk.

28.05.2018Kampüs
Cimbomda Terim rüzgarı

Cimbom'da Terim rüzgarı!

Son dönemece lider giren Galatasaray’da Fatih Terim etkisi her anlamda ön plana çıktı. Hoca, kendi puan ortalaması rekorunu kırdı. Takım kenetlendi.

5.04.2018Futbol
Her 10 gençten 6sının internetle ilişkisi ‘sorunlu’

Her 10 gençten 6'sının internetle ilişkisi ‘sorunlu’

Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (EGEBAM) yapılan bilimsel çalışmaya göre, lise çağındaki gençlerin yüzde 60'ının günlük yaşamı, ‘sorunlu internet kullanım alışkanlığı’ nedeniyle olumsuz etkileniyor.

12.03.2018Eğitim
“Matematik korkusunun nedeni, oyunla anlatmamamız”

“Matematik korkusunun nedeni, oyunla anlatmamamız”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Oyun, insan gelişiminde çok önemli bir araç. Bizim ve çocukların yetişme tarzı da oyunlar üzerinde kurulu. Eğitim de zaten çoğunlukla oyun halinde verilirse, iyi bir eğitim oluyor. Maalesef bugün eğitimde yaşadığımız sıkıntılardan biri de derslerimizi oyunlaştırarak mantığını çocuğa göre öğretemiyoruz. En basit anlatım, en zor anlatımdır. Basit anlatımı oluşturabilmek büyük bir akademik beceri gerektiriyor" dedi.

23.02.2018Eğitim
Ruhun labirentlerinde yolculuk...

Ruhun labirentlerinde yolculuk...

Psikoterapist ve yazar Sarah Tomley ‘Freud Bu İşe Ne Derdi?’de davranışlarımız, gündelik hayatımız, insanlarla ilişkilerimiz, bizi rahatsız eden duygularımız, neden doğru erkeği/kadını bulamadığımız hakkında psikoloji tarihindeki en önemli insanları konuşturuyor. Kitap bizi hem psikoterapi tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor hem de bir yol gösterici hüviyetine bürünüyor.

21.12.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Fobinizi Karşınıza Alıp İzleyin

Fobilerin erkeklerde görülme oranı yüzde 7, kadınlarda ise yüzde 9 ve genetik faktör oldukça etkili. Fobi yaşayanların, birinci dereceden akrabalarında fobilerin herhangi biri mutlaka görülüyor.

15.05.2019

'Panik atak'ın nedeni gerginlik

Gülben Ergen bu hafta uzman psikolog Elif Özlük ile bir araya geldi. Özlük; uçuş, yükseklik, kapalı alan gibi korkuları tedavi eden sanal gerçeklik terapisinin detaylarını anlattı.

10.10.2018

Zamlar komedi yazarını nasıl etkiledi

Çok şükür vahim bir durumum yok. 19 yaşından beri çok çalışan, televizyon gibi iyi kazandıran bir sektöre yıllardır bir sürü iş yapmış, yapan biriyim. Ama zam konusu çok güncel ve sokakta konuşuluyorsa bu köşede de muhabbeti yapılmalıdır.

4.09.2018

Aile içi kavgalar psikolojimi bozdu

Anne babamın bitmek bilmeyen kavgalarının ortasında büyüdüm. Bundan dolayı birtakım psikolojik sıkıntılar yaşıyorum. Sosyal anksiyete bozukluğu nedeniyle kalabalık ortamlara giremiyor, akrabalarımla bile iletişim kuramıyorum.

9.07.2018

“Çocukları sakın korkutmayın!!!”

Dış dünya ile uyumlu olursanız “Başarılı olursunuz…” Dış dünya ile uyumsuz olursanız “Kaygı” başlar dedi ve devam etti… İç dünya ile uyumlu olursanız “Huzurlu” olursunuz… Dış dünya ile uyumsuz, iç dünya ile de uyumsuzluk olursa “Depresyon”dur

4.06.2018

‘Fobi’den ‘hobi’ye

SÜPER Lig’e daha devre arasında veda ettiğini ilan eden, hem takım kalitesi hem de mental olarak zaten küme düşen bir takımla oynamak, Galatasaray için gerçek bir deplasman mıdır? Normalde bu soru sorulmaz ama bu sene sarı kırmızılıların dış saha performansı dikkate alınınca önemli bir soru haline geliyor.

3.03.2018