MENÜ

Fıstıklı Baklava

Fıstıklı Baklava ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fıstıklı Baklava haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 233 Fıstıklı Baklava haberi bulunmuştur.

Fıstıklı Baklava Haberleri

Yılbaşında satışları yüzde 20 arttı

Yılbaşında satışları yüzde 20 arttı

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, yeni yılda baklava satışlarının önemli ölçüde arttığını belirterek, "Yılbaşı satışlarımızda yüzde 20 artış yaşandı. Yeni yılı evinde ya da eş, dost, akraba ziyaretlerinde karşılayan tüketiciler baklava almayı ihmal etmedi." dedi.

4.01.2019Ekonomi
Kurban Bayramında baklava üretimi katlandı

Kurban Bayramı'nda baklava üretimi katlandı

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, “Türkiye genelinde günlük ortalama bin 50 ton ile bin 100 ton arasında bir üretimimiz var. Kurban Bayramı'nda bu, üç-dört katına çıkıyor. Bayramda günlük üretimimiz 4-4,5 tonu buluyor." dedi.

21.08.2018Ekonomi
Antalya’da sanayiciden ’uzlaşı’ çağrısı

Antalya’da sanayiciden ’uzlaşı’ çağrısı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ekonominin güçlenmesi, huzur ve güven için uzlaşmanın zorunlu olduğunu söyledi. Çetin, OHAL’in kaldırılmasının yabancı sermayeye güven vereceğini ve Türkiye’nin dış imajını düzelteceğini kaydetti.

26.06.2018Ekonomi
Turizmde 2014 rakamlarını geçmiş bulunuyoruz

"Turizmde 2014 rakamlarını geçmiş bulunuyoruz"

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında yüksek artışlar görüldüğünü belirterek, "Turizmde 2014 rakamlarını haziran itibarıyla ilk kez geçmiş bulunuyoruz." dedi.

26.06.2018Ekonomi
Baklavacı boykot etti 210 TLye fırlayan fıstık fiyatları 1 haftada...

Baklavacı boykot etti! 210 TL'ye fırlayan fıstık fiyatları 1 haftada...

Ramazan ayıyla birlikte 70 TL’den 210 TL’ye fırlayan baklavalık fıstığın fiyatı baklavacıların boykotu ve Bakan Fakıbaba’nın açıklamalarıyla 1 haftada 50 TL birden geriledi.

30.05.2018Ekonomi
Gaziantepte baklavaya zam yok

Gaziantep'te baklavaya zam yok

Gaziantepli baklavacılar fıstık fiyatlarındaki yükselişe rağmen ramazan ayında ürünlerine zam yapmadı.

24.05.2018Ekonomi
Baklavaya zam gelecek mi Baklavacılar açıkladı

Baklavaya zam gelecek mi? Baklavacılar açıkladı

Gaziantep Baklavacılar ve Aşçılar Derneği (GABADER) Başkanı Bahattin Sökmen, "Mübarek ramazan ayında halkımızın sofrasından baklava eksik olmasın diye zam yapmadık dedi. Ayıntap Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş da, "Gaziantepli baklavacılar olarak fıstıklı baklavadan vazgeçmeyeceğiz. Bu ramazanda fedakarlık edeceğiz ve ürünlerimize zam yapmayacağız" diye konuştu.

24.05.2018Ekonomi
Fıstık fiyatları artınca zeytinli baklava yaptılar

Fıstık fiyatları artınca zeytinli baklava yaptılar

Yeşil zeytin üretiminde önde gelen Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bazı üreticiler, ham madde fiyatlarındaki artış nedeniyle Antep fıstığı yerine zeytinli baklavaya yöneldi. Üreticiler, Ramazan Bayramı için de Antep fıstıklı baklava yerine zeytinli baklava çıkaracak.

23.05.2018Ekonomi
Bir şehirde daha dükkan camlarına bu yazı asıldı

Bir şehirde daha dükkan camlarına bu yazı asıldı

Bursa Tatlıcılar Odası Başkanı Necip Daş, 2 ay önce 90 liraya aldıkları iç Antep fıstığının 15 gün önce 150 liraya Ramazan'ın başladığı gün ise 220 liraya çıkması üzerine Bursa'dan başlayarak protesto eylemi başlattı.

18.05.2018Ekonomi
Baklavacıya giren bu yazıyı gördü

Baklavacıya giren bu yazıyı gördü

İZMİR’de fıstıklı baklava ve tatlı üretimi yapan firmalar, Antep fıstığındaki fiyat artışlarını protesto etmek için aldıkları boykot kararını hayata geçirdi. Tatlıcıların 4 günlük fıstıklı baklava satmama kararına şaşıran İzmirliler, cevizli tatlılardan satın alarak boykota destek verdi.

17.05.2018Ekonomi
Bakandan fındıklı baklava önerisi

Bakandan fındıklı baklava önerisi

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba: "Piyasayı gözetliyoruz, fiyatlar gereken ayarın altına düşmediği taktdirde gerekli tedbirleri alırız. Eğer ben çocuğuma baklava götüreceksem mutlaka cevizli götürmek zorunda mıyım? Yani bu konuda da üretici arkadaşlarımızın çeşitliliği artırması gerekir" açıklamasında bulundu.

17.05.2018Ekonomi
Bir fıstık boykotu da İzmirden

Bir fıstık boykotu da İzmir'den

İzmir'de Antep fıstığı fiyatlarındaki artışı protesto eden baklava üreticileri, 4 gün boyunca fıstıklı baklava üretmeme kararı aldı.

16.05.2018Ekonomi
İzmirde baklavacılardan fıstık boykotu

İzmir'de baklavacılardan fıstık boykotu

İZTO Meclis Üyesi Veysel Murat: "Biz İzmirli tatlıcılar olarak, Antep fıstığı fiyatlarındaki bu anlamsız artışı ürünlerimize yansıtarak müşterilerimiz karşısında zor durumda kalmaktansa fıstıklı baklava üretimini durdurma kararı almış bulunmaktayız. Bu kararımız 17-20 Mayıs'ta 400 satış noktasında uygulanacak ve istisnasız olarak fıstıklı baklava satılmayacaktır" açıklamasında bulundu.

16.05.2018Ekonomi
Antep fıstığı için bakanla görüşecekler

Antep fıstığı için bakanla görüşecekler

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, artan fıstık fiyatları nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşeceklerini belirterek, "Bu ramazanda Antep fıstığı fiyatlarının acilen düşmesi lazım. Bunun en hızlı yolu ithalatın önünün açılması." dedi.

16.05.2018Ekonomi
Baklavada stokçu etkisi

Baklavada stokçu etkisi

RAMAZAN ayına sayılı günler kala baklava üretiminde büyük kriz çıktı. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, çiftçiden 60 TL’ye alınan baklavalık fıstığın, ramazan öncesi stokçular tarafından 210 TL’ye piyasaya sürüldüğünü söyledi.

12.05.2018Ekonomi
Ramazan’da fıstıklı baklava olmayacak

Ramazan’da fıstıklı baklava olmayacak

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD), fıstık fiyatlarının 210 liraya ulaşmasıyla fıstıklı ürün üretmeyerek bu durumu protesto etme kararı aldıklarını duyurdu.

12.05.2018Haber
Baklava üreticilerinden protesto Fıstıklı baklava yapımı durdu…

Baklava üreticilerinden protesto! Fıstıklı baklava yapımı durdu…

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD), fıstık fiyatlarının 210 liraya ulaşmasıyla fıstıklı ürün üretmeyerek bu durumu protesto etme kararı aldıklarını duyurdu.

12.05.2018Ekonomi
Sevgilinizin sadece iyi insan olmasının yetmediğine dair 5 işaret

Sevgilinizin sadece iyi insan olmasının yetmediğine dair 5 işaret

İnsan iyi bir ilişki için hep iyi bir insana ihtiyacı olduğunu düşünür. Sanki o zaman her şey tamamlanmış gibi hisseder. Tabii ki iyi bir insan olmak da çok önemli bir erdemdir. Ancak aşk bu ya, sevgilinizin iyi biri olması ona karşı derin duygular beslemeniz için yeterli olmayabilir.

26.03.2018Hayat
Nusr-Et’in saltanatı bitti mi yoksa yeni mi başlıyor

Nusr-Et’in saltanatı bitti mi yoksa yeni mi başlıyor?

Tuz serpme hareketini imzası haline getirerek fenomen olan kasap-şef Nusret Gökçe, restoran zincirinin yeni mekânını New York’ta açtı. Yemek eleştirmenleri de soluğu bu yeni restoranda aldı. İlk çıkan yazılarda eleştiriler ağırlıktaydı. Etler aşırı yağlı ve sert, hesap ‘gereksiz’ pahalı bulundu. Yerinde inceledik. Görünüşe göre ne Nusret’in kendisi ne de hayranları eleştirileri umursuyor...

27.01.2018Hürriyet Pazar
Antep baklavasına yüzde 15lik fıstık zammı

Antep baklavasına yüzde 15'lik 'fıstık zammı'

UNESCO'nun gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği Gaziantep mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alan "Antep baklavası", Antep fıstığında yaşanan fiyat artışı nedeniyle zamlandı. Geçen sene fıstığın kilogramı 45-55 lira, baklava 60 liraydı. Şimdi fıstığın kilogramı 120 lira oldu, baklava ise 70 liraya yükseldi. Baklavaya yüzde 15 gibi zam yapıldı.

26.08.2017Ekonomi
Milli tatlımız baklavanın İstanbul’daki en iyi adresleri

Milli tatlımız baklavanın İstanbul’daki en iyi adresleri

İncecik açılan yufkanın arasına serpilmiş bol fıstık ya da cevizin yoğun şerbetle buluşması ve ardından oluşan o mükemmel lezzet… Bayramda seyranda tabakları şenlendiren baklavanın İstanbul’daki en iyi adreslerini Zomato kullanıcıları rehberliğinde bulduk.

6.03.2017Lezizz Yemek Kültürü
Türkiye’nin kültür sanat kalesi: DTCF

Türkiye’nin kültür sanat kalesi: DTCF

İsim babası Mustafa Kemal’den duvarlarına imzasını atan mimar Bruno Taut’a, Muhsin Ertuğrul’dan diğer tüm efsane hocalarına kadar modern Türkiye’yi var eden pek çok ismin emeğinin geçtiği bir eğitim ekolü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi. Kısaca DTCF... Mezunları, bugün ülkenin kültür sanat hayatına yön veren isimler. Bu isimlerden biri de tiyatro bölümü mezunu, yazar Murathan Mungan. Bu hafta başında yayımlanan 686 sayılı KHK ile beş öğretim görevlisini kaybederek fiilen kapanma noktasına gelen okulunu, savunulması gereken bir kültür sanat kalesi olarak tarif ediyor.

11.02.2017Gündem
Baklavaya bayram sonrası zam

Baklavaya bayram sonrası zam

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, son 4 ayda un, şeker, ceviz, yağ fiyatında yaşanan artışa rağmen Ramazan Bayramı öncesinde baklavaya zam yapılmayacağını kaydetti. Sevimçok, maliyet artışı nedeniyle bayram sonrası baklava fiyatında yüzde 10 artış yapılmasının düşünüldüğünü dile getirdi.

16.07.2014Ekonomi
Ortadoğunun en iyi lezzetleri

Ortadoğu'nun en iyi lezzetleri

İngiliz The Guardian gazetesi, meşhur gurmelere, aşcılara sorarak Ortadoğu'nun en iyi 10 yemeğini listeledi. İnternette kısa bir gezinti yapınca, bu tür başka listelerle de karşılaştık. İşte o listelerde yer alan Ortadoğu'nun en iyi yemeklerinden bazıları...

25.11.2013Dünya
Baklavanın tadı kaçtı

Baklavanın tadı kaçtı

Antep yerine bundan sonra kaymak kullanılacak.

15.09.2013Ege
Baklavada Antep fıstığı yerine kaymak kullanılacak

Baklavada Antep fıstığı yerine kaymak kullanılacak

TÜRK mutfağının önemli damak tatları arasında yer alan baklavada, Antep fıstığı krizi başladı. Antep fıstığının kilogramının 70- 75 TL’yi buldu. Üreticiler zor günler yaşıyor. İzmir Ticaret Odası meclis üyesi Veysel Murat, "Eğer fiyatlar bu şekilde seyrederse elimizdeki Antep fıstığı stoğunu bitirdikten sonra Antep fıstıklı baklava üretmeyeceğim" dedi.

15.09.2013Ekonomi
18 liraya baklava olur mu

18 liraya baklava olur mu?

Baklava markası Faruk Güllüoğlu'nun sahibi Faruk Güllü, "Baklava ürettirmek için dünya artık üretici firma arıyor. Bizim bunu iyi göğüsleyip iyi bir vuruşla gole çevirmemiz lazım" dedi. Güllüoğlu, fiyat konusunda da uyarılarda bulunarak, ""18 liraya Antep fıstıklı baklava görüyoruz ama bu baklavanın Antep fıstık neresinde?" dedi.

11.08.2013Ekonomi

Yazar Sonuçları

Had bildirme işi

SANATÇI Barış Atay, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in, dört yıl önce Soma’da tekmelediği madenciden özür dilemesi üzerine Twitter’da yazmıştı:

20.05.2018

Bayramlık fiyatlar yolda!

Geçen Pazar günü eski “Merinos”, yeni adıyla Koyunculuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’ne gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ‘Ramazan geliyor, fiyat artırayım’ diyen kasapları uyarınca sadece bayramlarda değil önemli günlerde de normal giden fiyatların birden nasıl anormal hale geldiği geldi aklıma…

18.05.2018

Türkiye'nin en lezzetli şehri! Bu yemekler damak çatlatıyor...

'Türkiye'de mutfağı en iyi olan şehir deyince aklınıza neresi gelir?' diye bir soru sorulsa sanırım bir çok kişi Gaziantep cevabını verir. Öyle bir şehir ki, Gaziantep'in tarihi güzellikleri, müzelerinin önüne geçmiş yemekleri... Katmerden yuvalamaya, kebaptan baklavasına bir çok detay var. Gaziantep'i hâlâ görmediyseniz, yemeklerini tatmadıysanız hayatınızda büyük bir eksik var demektir. Gaziantep, gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağı”na giren Türkiye’deki iki şehirden biridir.

26.01.2018

Nasreddin Hoca da çok sevinmişti

YANDAŞ basında yazılanlara bakılırsa, ekonomimize silah doğrultan yabancı güçlerin oyunu boşa çıkartılmış.

9.12.2016

Büyülü Macar

“Tüm zamanların en iyi…”, “Gelmiş geçmiş en büyük…”, “Dünyanın en güzel…” filan diye başlayan cümleleri çok severim ben. Bazısı sevmez. Ben severim.

17.11.2016

40 yıllık mekanda hatırlı lezzetler

Başkent’te yarım asrı deviren ya da yarım asra yaklaşan kaç mekan var?

29.04.2016