MENÜ

Fintech

Fintech ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fintech haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 218 Fintech haberi bulunmuştur.

Fintech Haberleri

İki yılda teknolojiye 400 milyon dolar

İki yılda teknolojiye 400 milyon dolar

Türkiye’den ilk kez bir banka ‘Dünyanın En İyi Dijital Bankası’ seçildi. Ödülü alan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “İlk kez bir gelişmekte olan ülke bankası bu ödülü kazandı. Bu ödül sektörümüz ve Türkiye için gurur verici. Bu yıl teknolojiye 200 milyon dolar yatırım yapacağız. Bu yatırım ülkemize duyduğumuz güvenin de göstergesi” dedi.

16.07.2019Ekonomi
Üzerinden para kazanılacak bir ülke değiliz

"Üzerinden para kazanılacak bir ülke değiliz"

Türkiye’nin artık gelebilecek kur ataklarına karşı eskisinden daha iyi şekilde mücadele edecek önemli tecrübeler kazandığını vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İçiniz rahat olsun. ‘Türkiye artık üzerinden para kazanılacak bir ülke değil. Türkiye vaat ettikleriyle sürdürülebilir şekilde para kazanılacak bir ülke” dedi.

6.07.2019Ekonomi
PayU, Red Dot Paymentın çoğunluk hissesini satın aldı

PayU, Red Dot Payment'ın çoğunluk hissesini satın aldı

Naspers'ın ödeme ve fintech şirketi PayU, bugün Güneydoğu Asya odaklı online ödeme çözümü sağlayıcısı Red Dot Payment'ın (RDP) çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.

5.07.2019Teknoloji
Bakan Albayrak: Türkiye üzerinden para kazanılacak bir ülke değil

Bakan Albayrak: Türkiye üzerinden para kazanılacak bir ülke değil

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Finansal Kurumlar Birliği’nin 7. Olağan Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak AK Parti iktidarı döneminde ilk kez cari fazla verileceği söyledi.

5.07.2019Ekonomi
Yıldız Teknoparka Maslakta yeni kampüs yapılacak

Yıldız Teknopark'a Maslak'ta yeni kampüs yapılacak

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Maslak’ta yer alan arazisi için harekete geçildi. Toplam 15 bin 280 metrekarelik arazinin 6 bin 807 metrekarelik bölümüne teknopark;8 bin 473 metrekarelik bölümüne de üniversiteye ait birimler, sürekli eğitim merkezi, kongre merkezi, mesleki eğitim merkezi ve uygulamalı bilimler fakültesi yapılacak.

25.06.2019Teknoloji
Güvenlik ona emanet

Güvenlik ona emanet

E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken en çok korkulan konu tabii ki güvenlik. Dev şirketler yüksek güvenlik önlemi alıyor. Peki ya küçükler ne yapıyor? İşte bu sorunu Türk bir startup olan ‘PCI Checklist’ çözüyor.

13.06.2019Ekonomi
Girişimi olan kazanıyor

Girişimi olan kazanıyor!

BU hafta Türkiye’deki startup’lar için unutulmazdı. Kendi alanlarında öne çıkan 3 startup, yerli ve yabancı rakipleri tarafından satın alındı. Önce yerli e-dönüşüm şirketi Foriba, vergi yazılımları ve raporlama çözümleri alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Sovos’a satıldı. Ardından haber bulut tabanlı finansal yönetim uygulaması Paraşüt, Turkven ve Earlybird’ün yatırımcısı olduğu Mikro ve Zirve’nin oldu. Son olarak finans teknolojileri ve ödeme altyapısı geliştiren Iyzico, en büyük rakibi PayU çatısı altına girdi. İşte bu startup’ların hikâyeleri ve onları el değiştirmeye götüren süreç...

31.05.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanlığı Ağbal: Bütçe yapımızı değiştirmeye çalışıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Ağbal: Bütçe yapımızı değiştirmeye çalışıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal "Türkiye olarak bugünlerde bütçe yapımızı değiştirmeye çalışıyoruz. Yapıyı artık programa bağlı bir harcama sistemine göre çevirmek istiyoruz" dedi.

27.05.2019Ekonomi
Türkiye fintechte dev markalar çıkaracaktır

"Türkiye 'fintech'te dev markalar çıkaracaktır"

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, "Fintech alanında, milyar dolar değerlemeye sahip yerli dev şirketlerin çıkmasını bekliyoruz." dedi.

24.05.2019Teknoloji
Türk fintech’leri yurtdışına açılacak

Türk fintech’leri yurtdışına açılacak

Visa, Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay sürecek programa dahil olacak fintech’ler tasarım odaklı düşünme programlarıyla ürün ve hizmetlerine değer katacak, girişim ve iş modellerini geliştirmek üzere eğitimler alacak ve Visa’nın global iş ağından yararlanacak. Fintech’ler, program kapsamında dijital ödemeler, sınır ötesi harcamalar, altyapı ve kart kabulü alanlarında yeni nesil çözümler üzerinde çalışacaklar.

22.05.2019Teknoloji
Alibaba’nın ödeme platformu Alipay resmen Türkiyede

Alibaba’nın ödeme platformu Alipay resmen Türkiye'de!

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın şirketlerinden ödeme platformu Alipay, Türkiye’de faaliyetlerine başlıyor. Bunun için yeni nesil ödeme platformu ininal ile el sıkışan Alipay, Türkiye’de Çinli turistlere hizmet vermeye başladığını duyurdu.

21.05.2019Teknoloji
‘Bankacılar danışmanlık yapacak’

‘Bankacılar danışmanlık yapacak’

Çalışanlarının yüzde 40’ının master’lı olduğunu ya da master’a devam ettiklerini söyleyen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Suat İnce, “7 sene içerisinde gelirimizin yüzde 10’unu danışmanlıktan karşılamamız gerekiyor” diyor. Bankada İnce’nin gelişi ile başlayan dönüşüm kapsamında Girişimcilik Vakfı ile işbirliği yapıldı, tersine mentorluk, CEO danışmanlığı gibi projeler hayata geçti. Suat İnce ile insan kaynaklarındaki dönüşümü konuştuk.

Türkiye İnovasyon haftası başlıyor

Türkiye İnovasyon haftası başlıyor

TÜRKİYE İnovasyon Haftası, Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

23.04.2019Ekonomi
Türkiye İnovasyon Haftası, 3-4 Mayısta gerçekleşecek

Türkiye İnovasyon Haftası, 3-4 Mayıs'ta gerçekleşecek

Türkiye'de inovasyon kavramının yerleşmesine ve gelişmesine katkı sağlayan etkinlik, Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla TİM tarafından İstanbul'da düzenlenecek.

22.04.2019Ekonomi
İnovasyon için dev etkinliğe geri sayım

İnovasyon için dev etkinliğe geri sayım

Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda TİM'in organizasyonunda düzenlenen "Türkiye İnovasyon Haftası" 3-4 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek.

21.04.2019Ekonomi
İşler ‘biyonik’ hallediliyor

İşler ‘biyonik’ hallediliyor

Türk Ekonomi Bankası (TEB), iş süreçlerinde “Biyometrik İmza” kullanımını başlattı. TEB, tablet veya telefonlara uygun kalem ya da el ile atılan “Biyometrik İmza”yı, Fintech partnerlerinden olan Techsign ile hayata geçirdi.

12.04.2019Ekonomi
Alman fintechlere yatırım 686 milyon euroya ulaştı

Alman fintech'lere yatırım 686 milyon euroya ulaştı

Almanya’da yeni veya genç girişimcilerin kurduğu fintech start-up'ların aldığı toplam yatırım tutarı bu yılın ilk çeyreğinde 686 milyon avroya ulaştı.

3.04.2019Teknoloji
Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir

'Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir'

Visa, start-up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kez dünya çapında sadece kadın start-up’lara özel gerçekleştiriyor. 2015 yılından bu yana ödeme sistemlerinde inovasyonu teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma, bu yıl ‘Fintech’ ve ‘Sosyal Fayda amaçlı teknoloji çözümleri’ kategorilerinde gerçekleşiyor. Yarışmanın her bir kategorideki kazananı, 100 bin dolar büyük ödül ve aynı zamanda mentorluk desteği, Visa ürün ve programları ile ödeme sektöründeki uzmanlara erişim olanağı elde edecek.

22.03.2019Teknoloji
Singapur Bilişim ve Siber Güvenlik Bakanı Türkiyeye geliyor

Singapur Bilişim ve Siber Güvenlik Bakanı Türkiye'ye geliyor

İstanbul Fintech Week’19, Beşiktaş Stadyumu’nda, 2-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Dört gün boyunca sürecek etkinlikte, konunun yerli ve yabancı uzmanları finans sektörünün geleceğine ışık tutacak.

18.03.2019Teknoloji
2018 fon yılı oldu

2018 fon yılı oldu

Melek yatırımcılara göre daha profesyonel yönetilen yatırım fonlarının kuruluşu konusunda geçen yıl Türkiye’de rekor kırıldı. 11 yatırım fonu hayata geçirildi. 2019’da ise Hazine Müsteşarlığı ve TÜBİTAK ile başlatılan ‘Tech-InvesTR’ programıyla yeni bir rekor gelmesi bekleniyor.

Şimşek açıkladı: 1.7 milyar insan bankaya erişemiyor

Şimşek açıkladı: 1.7 milyar insan bankaya erişemiyor

Dünya Melek Yatırım Forumu'nda konuşan eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek "Dünyada 1,7 milyar insan halen bankaya ulaşamamış durumda. Bankaya erişim sağlayamamış insanların çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor" dedi.

18.02.2019Ekonomi
İstanbula milyarderler akın edecek

İstanbul'a milyarderler akın edecek

Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF), İstanbul'da gerçekleştirilecek. Yapılacak forumda yeni küresel ekonomideki melek yatırımcılığının konumlanması gibi konular ele alınacak.

17.02.2019Ekonomi
Birleşik Krallık Türk yatırımcıları çağırıyor

Birleşik Krallık Türk yatırımcıları çağırıyor

Birleşik Krallık'ta çoğunluğu küçük ve orta ölçekli olan 900'den fazla teknoloji şirketini bünyesinde barındıran bir kuruluş olan TechUK'in Uluslararası Ticaret Program Yöneticisi Dominykas Broga, Birleşik Krallık'ın Türkiye'den gelecek yatırımcıları desteklemek ve onlara yardım etmek konusunda istekli olduğunu belirtti.

1.02.2019Ekonomi
Silikon Vadisi yatırımcılarıyla bir araya geldi

Silikon Vadisi yatırımcılarıyla bir araya geldi

StartersHub, Startupbootcamp ve Starcamp iş birliğiyle farklı coğrafyalardan ölçeklenme aşamasında olan girişimleri Silikon Vadisi’nde konuk ederek küresel pazara hazırlayan 3S Landing Pad programı tamamlandı. Altı ay boyunca startup dünyasının zirvesinde çalışan 12 girişim, düzenlenen tanıtım etkinliklerinde teknoloji alanında en büyük yatırımcılara çözümlerini anlattı.

22.01.2019Teknoloji
Bitcoin 3,500 doların üzerinde tutundu

Bitcoin 3,500 doların üzerinde tutundu

Birleşik Krallık Merkez Bankası Guvernörü Baş Danışmanı Huw Van Steenis, kripto para birimlerinin değersiz olduklarını ve temel testlerde başarısız olduklarını söyledi, yüzde 0.73 düşen Bitcoin 3,500 dolar üzerinde tutundu.

22.01.2019Ekonomi
Bölgesel FinTech ekosistemi 2019’da nasıl şekillenecek

Bölgesel FinTech ekosistemi 2019’da nasıl şekillenecek?

Finans dünyası yeni yılda da teknoloji ekseninde dönüşümünü sürdürüyor. Gelişmekte olan pazarlar için tasarlanan kullanıcı dostu çözümlerin ivme kazandığı 2018 yılının ardından, bölgesel finansal teknolojiler (FinTech) pazarını hareketli bir 2019 bekliyor. MenaPay Genel Müdürü Tolga Odoğlu, yasal düzenlemelerde yapılacak değişikliklerden, blockchain teknolojisinin yeni kullanım alanlarına kadar 2019'a damgasını vuracak 5 FinTech trendini sıraladı.

18.01.2019Teknoloji
Aklınıza gelen her şey ödeme yapabilir hale gelecek

'Aklınıza gelen her şey ödeme yapabilir hale gelecek'

Türkiye'de FinTeck ekosistemi nasıl görünüyor? Ödeme sistemlerinin geleceği nasıl olacak, bizi neler bekliyor? Visa Avrupa FinTech ve Stratejik Ortaklıklar Başkanı Vish Sowani, ödeme teknolojilerinin son durumunu masaya yatırdı ve Visa'nın bu kapsamda çalışmalarını hurriyet.com.tr'ye anlattı.

3.01.2019Teknoloji
Yapay zeka BESledi

Yapay zeka 'BES'ledi

Son yılların en iyi tasarruf aracı olan Bireysel Emeklilik’te (BES) paranın daha doğru değerlendirilmesini sağlayan ‘AkıllıBES’ isimli platform, yapay zekâ sayesinde yılda 6 kez olan fon değişikliğini daha kazançlı yapıyor. 15 yıllık bankacı olan Onur Yurtsever tarafından kurulan AkıllıBES, şimdiden sektörün yüzde 25’ine ulaştı.

3.01.2019Ekonomi
Gelirinin yüzde 93’ünü yurtdışı pazarlardan

Gelirinin yüzde 93’ünü yurtdışı pazarlardan

Sinemia, ABD açılımı ardından son bir yılda global gelirlerini 38 kat büyüttü. Geçtiğimiz yıl ABD ile birlikte Kanada ve Avustralya açılımını da başlatan ve şu an Türkiye, ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya pazarlarında faaliyet gösteren Sinemia, toplam gelirinin %93’nü yurtdışından elde ediyor. 2018’de üyelik sistemi ABD’de hızla yaygınlaşmaya başlayan ve global açılımlarla büyümeye devam eden Sinemia, ayda 5 milyon üstünde tekil sinemasevere ulaşırken, toplam 6,500 sinema salonu ve 56,000 ekranda hizmet sunuyor.

2.01.2019Ekonomi
Banka müşterilerinin yüzde 48’i mobil bankacılık uygulaması kullanıyor

Banka müşterilerinin yüzde 48’i mobil bankacılık uygulaması kullanıyor

Teleperformance’ın Müşteri Deneyimi Araştırma Merkezi (CX Lab), 14 ülkede 18 sektörü kapsayan ve yaklaşık 200.000 cevap alınmış bireysel bankacılık araştırmasını sonuçlandırdı. Sonuçlara göre her iki kişiden biri mobil bankacılık uygulaması kullanıyor.

26.12.2018Teknoloji
Workup Girişimcilik Programı üçüncü dönem mezunlarını verdi

Workup Girişimcilik Programı üçüncü dönem mezunlarını verdi

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup girişimcilik programının üçüncü dönem girişimleri 14 Aralık’ta Kolektif House Maslak’ta gerçekleşen Demo Day etkinliği ile mezun oldu.

17.12.2018Kampüs
Son dakika... Bakan Albayraktan Emlak Bankası açıklaması

Son dakika... Bakan Albayrak'tan Emlak Bankası açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin, Borsa İstanbul'da 20. Olağan Genel Kurulu'nda ekonomiye ilişkin önemli mesajlar verdi. Bakan Albayrak açıklamasında KOBİ'lerin alacaklarının alamaması durumu için oluşturdukları sistemi yeni yılda, Emlak Bankası'yla ilgili çalışmaların ise yıl sonunda neticeleneceğini ifade etti.

11.12.2018Ekonomi
Global kripto para devi, Türk Lirası ile işleme geçti

Global kripto para devi, Türk Lirası ile işleme geçti

Küresel kripto para borsası DSX, Türkiye'de kullanıcıların kripto para teknolojilerine yoğun ilgi gösterdiğini açıkladı ve platformda Türk Lirası üzerinden işlemlerin başladığını duyurdu. Aralık ayı içinde Türkçe dil desteği verecek olan DSX, 2019 yılı başında ise akıllı telefon uygulamasıyla mobil platformlarda yerini alacak.

3.12.2018Teknoloji
Blockchain artık hayatın tam içinde

Blockchain artık hayatın tam içinde

Bankalararası Kart Merkezi, Microsoft ve VeriPark ortaklığında geliştirilen belgem.io projesiyle eğitim sertifikaları blockchain tabanlı dijital dünyaya taşınıyor. Tüm dünyayı derinden etkileyecek ve günümüz iş dünyasını dönüştürecek blockchain teknolojisini hayatın içine dâhil eden belgem.io ile eğitim sertifikaları güvenilir bir şekilde dijital ortamda saklanıyor.

28.11.2018Ekonomi
Yazılımcı göçüne karşı tedbir beklentisi

"Yazılımcı göçü"ne karşı tedbir beklentisi

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Türk ekonomisinin soft Power'ı (yumuşak güç) olarak bilinen yazılım sektörünün güncel kodlama dillerine hakim yazılım mühendisi bulmakta güçlük çektiğini belirterek, "Son dönemde önemli sayıda yazılımcı gencimiz yurt dışına gitti ve hala da gitmeye devam ediyor. Burada önemli bir kanama var, bunun bir an evvel durdurulabilmesi lazım." dedi.

24.11.2018Teknoloji
Upbit, Tayland ve Endonezyada kripto borsası açmayı hedefliyor

Upbit, Tayland ve Endonezya'da kripto borsası açmayı hedefliyor

Güney Kore merkezli kripto para birimleri borsası Upbit, küresel genişleme planları kapsamında Tayland ve Endonezya'da kripto para birimleri borsası açmaya hazırlanıyor.

12.11.2018Ekonomi
İstanbulkart mobil uygulama ile bakiye yüklemi işlemi nasıl yapılır

İstanbulkart mobil uygulama ile bakiye yüklemi işlemi nasıl yapılır?

İstanbulkart mobil uygulama işleminin detayları milyonlarca toplu taşıma aracı kullanan vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Tüm şehrin genelinde elektronik para kartı olarak kullanılan İstanbulkart'ın yeni yeniliği olan mobil ödeme işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Peki, İstanbulkart mobil uygulama ile bakiye yüklemi işlemi nasıl yapılır?

6.11.2018Gündem
Yellen’ın açıklamalarıyla düşüş yaşadı

Yellen’ın açıklamalarıyla düşüş yaşadı

ABD Merkez Bankası (Fed) eski Başkanı Janet Yellenın Bitcoinin kullanışlı bir tasarruf aracı olmadığını söylemesinin ardından kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli 10 kripto para biriminden altı tanesi düştü.

31.10.2018Ekonomi
Düzenleme haberleriyle düşüşler sürüyor

Düzenleme haberleriyle düşüşler sürüyor

Yayınlanan yeni bir raporda, Birleşik Krallık genelinde kripto para birimlerine ilişkin oluşturulması beklenen yeni düzenlemelerin, "ülkenin fintech merkezi unvanına zarar verebileceği"ne ilişkin uyarılar yapılmasının ardından, piyasadaki düşüş sürüyor.

30.10.2018Ekonomi
İş Bankası, Çinde inovasyon merkezi açtı

İş Bankası, Çin'de inovasyon merkezi açtı

Türkiye İş Bankası'nın Silikon Vadisi’nden sonra dünyadaki ikinci inovasyon merkezi Çin'de açıldı.

29.10.2018Teknoloji