MENÜ

Finansal İstikrar Kurulu

Finansal İstikrar Kurulu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Finansal İstikrar Kurulu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 709 Finansal İstikrar Kurulu haberi bulunmuştur.

Finansal İstikrar Kurulu Haberleri

G20 zirvesi ne zaman G20 zirvesi konuları neler

G20 zirvesi ne zaman? G20 zirvesi konuları neler?

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20 zirvesi için geri sayım sürüyor. G20 zirvesinde dünya liderleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘önce Amerika’ politikasından kaynaklanan eylemlerine karşı ‘ticareti daha da serbestleştirme’ görüşünü masaya getirecek. Peki, G20 ne zaman gerçekleşecek? G20 zirvesi konuları neler?

19.06.2019Ekonomi
Bitcoin 7500 doların altında

Bitcoin 7500 doların altında

Kripto para birimi Bitcoin düşüşe geçti. G20 zirvesinde kripto para birimlerine ilişkin olarak risk incelemesi yapılması kararının ardından düşüş etkili oldu.

10.06.2019Ekonomi
Finansal İstikrar Kurulu İstanbulda toplandı

Finansal İstikrar Kurulu İstanbul'da toplandı

Finansal İstikrar Kurulu Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Danışma Grubu'nun 15'inci toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.

6.05.2019Ekonomi
Almanyanın bütçe fazlası 58 milyar avro oldu

Almanya'nın bütçe fazlası 58 milyar avro oldu

Almaya’da federal devlet, eyaletler ve belediyeleri kapsayan bütçe fazlası geçen yıl 58 milyar avro olarak gerçekleşti.

22.02.2019Ekonomi
G20 liderleri serbest küresel ticareti genişletmeye çalışacak

G20 liderleri serbest küresel ticareti genişletmeye çalışacak

Küresel ekonomik sorunlar ve göç konusunda önemli platformlardan olan G20 Liderler Zirvesi, 30 Kasım-1 Aralık’ta Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilecek.

28.11.2018Ekonomi
Küresel başarı: Çetinkaya’ya eşbaşkanlık

Küresel başarı: Çetinkaya’ya eşbaşkanlık

TÜRKİYE’nin iki başarılı kurumuna ilişkin iki büyük haber aynı gün geldi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Finansal İstikrar Kurulu Eşbaşkanı olurken, Türkiye Varlık Fonu, Uluslararası Varlık Fonları Forumu (IFSWF) üyeliğine kabul edildi.

16.05.2017Ekonomi
Merkez Bankası Başkanına uluslararası görev

Merkez Bankası Başkanı'na uluslararası görev

TCMB Başkanı Çetinkaya, G20 Finansal İstikrar Kurulu MENA Bölgesel Danışma Grubu Eşbaşkanı oldu.

16.05.2017Ekonomi
Şirketlerin kur riski için çalışıyoruz

Şirketlerin kur riski için çalışıyoruz

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, şirketlere yönelik kur riskine ilişkin, “Aslında ufak tefek birtakım sınırlamalar var ama belki de arzuladığımız düzeyde değil. Şimdi ciddi şekilde çalışıyoruz. Yarın öbür gün Finansal İstikrar Kurulu toplanacak, orada biz bu konuları konuşacağız. Bu riski nasıl yönetiriz, riskin daha da artmaması için ne tür tedbirler alınabilir” ifadelerini kullandı.

27.12.2016Ekonomi
G20 liderleri Çinde buluşuyor

G20 liderleri Çin'de buluşuyor

Dünyanın en büyük 20 ekonomisi Çin'in ev sahipliğinde 4-5 Eylül tarihlerinde Hangzhou'da bir araya gelecek

2.09.2016Ekonomi
G-20 zirvesine bu kez Ahmet Davutoğlu gidecek

G-20 zirvesine bu kez Ahmet Davutoğlu gidecek

Dünya liderlerinin buluştuğu G-20 Liderler zirvesine bu kez Türkiye adına Başbakan Ahmet Davutoğlu katılacak. Daha önce yapılan 8 zirveye ise 'Başbakan' sıfatıyla Recep Tayyip Erdoğan katılmıştı.

6.11.2014Gündem
Müsteşarlık rekorunu kırdı

Müsteşarlık rekorunu kırdı

IMF İcra Direktörlüğü görevine getirilen ilk Türk olan İbrahim Halil Çanakçı, Hazine Müsteşarlığı koltuğunda da en uzun süre kalan bürokrat unvanının da sahibi. Kamunun en zor görevlerinden biri olan Hazine Müsteşarlığını 2003 yılından bugüne sürdüren Çanakçı'nın, IMF görevi nedeniyle Ağustos'ta Hazine'den ayrılması bekleniyor.

17.07.2014Ekonomi
Dönem başkanlığına hazırız

"Dönem başkanlığına hazırız"

Türkiye'nin 2015 yılında G20'nin dönem başkanlığını üstleneceğini de hatırlatan Babacan, kendi dönem başkanlıklarına yönelik şimdiden hazırlıklara başladıklarını belirtti.

13.10.2013Ekonomi
Büyümenin Lokomotifi

Büyümenin Lokomotifi

Türk finans sektörünün büyüklüğü 2.5 trilyonu aştı

26.09.2013Advertorial
Kredi ajansları arkamızdan geliyor

Kredi ajansları arkamızdan geliyor

Moody’s’in Türkiye’nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükseltmemesini eleştiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Kredi ajansları, olup biteni geriden izliyor. Türkiye yatırımcının gözünde zaten yatırım yapılabilir seviyeye çıkmış durumda” dedi.

22.11.2012Ekonomi
SPK Başkanı IOSCO Başkan Yardımcılığına seçildi

SPK Başkanı IOSCO Başkan Yardımcılığına seçildi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü'nün (IOSCO) Başkan Yardımcılığına seçildi.

17.05.2012Ekonomi
Yüksek enflasyonun izi hafızalardan silinmedikçe mevduat vadesi uzamaz

Yüksek enflasyonun izi hafızalardan silinmedikçe mevduat vadesi uzamaz

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, tasarrufların özendirilmesini değerlendirirken, “Yılların alışkanlığını kısa sürede değiştirmek kolay değil. Yüksek enflasyonda günlük yaşamaya alışmış Türkiye’nin uzun vadeli tasarrufa geçişte sosyolojik süreye ihtiyacı var” dedi. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de, “Yüksek enflasyon hafızalardan silinmedikçe mevduat vadesi zor uzar” diye konuştu.

24.02.2012Ekonomi
Başçı: Kredi notlarının önemi giderek azalıyor

Başçı: Kredi notlarının önemi giderek azalıyor

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Davos’ta katıldığı oturumda uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarını değerlendirdi.

28.01.2012Ekonomi
Davosu gördükten sonra yüzde 4 konusunda çok rahatım

"Davos'u gördükten sonra yüzde 4 konusunda çok rahatım"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'nin 2012 yılı ekonomik büyüme tahminleriyle ilgili, “Ben Davos'u gördükten sonra yüzde 4 büyüme konusunda çok rahatım” dedi.

28.01.2012Ekonomi
Bankalar kredi sınırı için sorgulanmayacak

Bankalar kredi sınırı için sorgulanmayacak

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredilere getirilen yüzde 25’lik artış sınırı konusunda “Bankaları tek tek sorgulamayacağız. Önemli olan sektör ortalaması” dedi. Bu esnekliğin vatandaşa ‘Harcamayın’ tavsiyesinin de esnemesi anlamına gelip gelmediği sorusuna ise Babacan, “Tavsiyelerimiz hâla aynı, herkes ayağını yorganına göre uzatsın” yanıtını verdi.

29.09.2011Ekonomi
Piyasa ‘Biliyordum’a oynadı sakin havayı dış etki bozdu

Piyasa ‘Biliyordum’a oynadı sakin havayı dış etki bozdu

Sandık tahmini tutan piyasa, seçim sonrası ilk işlem gününü sakin geçirdi. Açılışta yükselen borsa, dış piyasalardaki olumsuzlukla fren yaptı. Cari açıkla moral bulan borsa günü yüzde 0.28 düşüşle kapattı. Önce 1.56’ya inen dolar ise sonradan 1.57’nin üzerine çıktı.

13.06.2011Ekonomi
BDDK Başkanı Bilginden vergi açıklaması

BDDK Başkanı Bilgin'den vergi açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, kurum olarak Türk bankalarına ön verginin gereksiz olduğuna inandıklarını belirterek, “Ama unutmayınız ki bankacılarımız çok zeki insanlardır. Bir yere vergi koyduğunuz zaman bunun maliyetini çok kolay başka bir yere yansıtabilirler. Dolayısıyla bunların çözüm olmadığına inanmak lazım” dedi.

27.05.2010Ekonomi
Uluslararası planlardan medet ummayız, biz kendimize bakarız

Uluslararası planlardan medet ummayız, biz kendimize bakarız

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yaşanan ekonomik krizden çıkış noktasında G-20 ülkelerinin tartıştığını ancak ortak bir karar alınmasının kolay olmadığını belirtirken, “Biz öncelikle kendimize bakacağız, biz Türkiye için doğruları yapacağız. Uluslararası düzenlemelerden medet umar bir pozisyonda olmayacağız, olamayız” dedi.

20.05.2010Ekonomi
Bankalar parmakla gösteriliyor, sıkıntı yaratacak adım atmayız

Bankalar parmakla gösteriliyor, sıkıntı yaratacak adım atmayız

Bankacılık sektörü için yeni bir çalışma yaptıran Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün Ankara’da banka genel müdürlerini dinledi.

19.05.2010Ekonomi
Erdoğan: Bizim bankacılığımız iyi

Erdoğan: "Bizim bankacılığımız iyi"

G-20 zirvesinde konuşan Başbakan Erdoğan, krizin bir çok ülkenin bankacılık sistemini sarstığını ama Türk bankacılık sisteminin bundan pek etkilenmediğini söyledi

25.09.2009Gündem
G20de gevşeme için henüz erken kararı

G20'de gevşeme için henüz erken kararı

Dünyanın önde gelen ülkelerinin oluşturduğu G20 yetkililerinin haftasonundaki toplantısında, global finans sisteminin tekrar ayağa kalkması için bir dizi karar alındı.

7.09.2009Gündem
Merkez Bankası: Krizden çıkış kolay değil

Merkez Bankası: Krizden çıkış kolay değil

Merkez Bankası, Finansal İstikrar Raporunda küresel krizden çıkışın kolay olmayacağını söyledi

28.05.2009Ekonomi
İşte G20 zirvesinin sonuç bildirgesi

İşte G20 zirvesinin sonuç bildirgesi

Küresel finansal krizle mücadele ve gelecek krizlerin engellenmesi için Londra'da toplanan G-20 zirvesinin sonuç bildirgesinde, “krizle mücadele için küresel çözüm gerektiği” vurgulandı.

3.04.2009Dünya
Son dakika... Merkez Bankası Başkanı Uysaldan önemli açıklamalar

Son dakika... Merkez Bankası Başkanı Uysal'dan önemli açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, "Sağlıklı ve kapsayıcı bir büyüme fiyat istikrarının sürdürülebilirliğini güçlendirir. Küresel konjonktür ve sermaye akımlarının seyrine göre, rezervlerimizi güçlendirmek için mevcut araçlarımızda revizyona gidebiliriz. Para politikası süreçlerinin tasarımında, makroekonomik göstergelerin tamamını dikkate alan veri odaklı bir yaklaşım ile hareket edeceğiz. Kurumsal şeffaflığımızı artırmaya ve politika iletişimimizi güçlendirmeye yönelik bazı iyileştirme adımlarının üzerinde çalışıyoruz. Enflasyon görünümünü etkileyen bütün faktörleri yakından izleyerek, gerek beklentiler gerekse kendi projeksiyonlarımızı dikkate alan makul bir reel getirinin korunduğu bir çerçeveyi esas alacağız. Mevcut gelişmeler para politikasında hareket için bir manevra alanı oluştuğuna işaret ediyor. Bu çerçevede Para Politikası Kurulu açıklanan bütün verileri analiz ederek, ortak akıl ve istişare çerçevesinde uygun kararı verecektir " açıklamasında bulundu.

15.07.2019Ekonomi
Piyasalarda 15 Temmuzun etkileri çabuk sarıldı

Piyasalarda 15 Temmuz'un etkileri çabuk sarıldı

3 yıl önce yaşanan darbe girişimi sonrası bir anda artan risk algısı sebebiyle zorlu bir döneme giren Türk ekonomisi, hızla uygulamaya alınan finansal önlemler sayesinde şoku kısa sürede atlattı.

14.07.2019Ekonomi
Dijital Merkez Bankası Parası uygulamaya konulacak

"Dijital Merkez Bankası Parası" uygulamaya konulacak

On Birinci Kalkınma Planı'na göre, blok zincir tabanlı dijital merkez bankası parası hayata geçirilecek. İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü kurulacak, finansal piyasalara ilişkin düzenleyici ve denetleyici kuruluşlar "Türkiye Finansal Hizmetler Kurulu" çatısı altında toplanacak.

9.07.2019Ekonomi
Son dakika... 11. Kalkınma Planı TBMMye sunuldu

Son dakika... 11. Kalkınma Planı TBMM'ye sunuldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu. Plana göre, 2023 yılında gayri safi yurt içi hasılanın 1 trilyon 80 milyar dolara, kişi başına gelirin 12 bin 484 dolara yükseltilmesi, ihracatın 226,6 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. İşsizlik oranının yüzde 9,9'a düşürülmesi, enflasyon oranlarının kalıcı bir biçimde düşük ve tek haneli rakamlara indirilmesi hedeflenen plana göre, söz konusu dönemde 4,3 milyon ilave istihdam yaratılacak. Planın vizyonu "Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye" olarak belirlendi.

8.07.2019Ekonomi
Hasan Çetinkaya açıkladı: Volkan Demirel ve Emre Belözoğlu...

Hasan Çetinkaya açıkladı: Volkan Demirel ve Emre Belözoğlu...

Eski Fenerbahçe İdari Menajeri Hasan Çetinkaya, eski kulübü hakkındaki soruları yanıtladı.

8.07.2019Futbol
BDDK Başkanı Akben: Sektör yüzde 380 büyüdü

BDDK Başkanı Akben: Sektör yüzde 380 büyüdü

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben "Son 11 yılda yüzde 380 büyüme ile neredeyse 5 katına ulaşmak üzere olan sektörün güçlü bir büyüme performansına sahip olduğu gözlenmektedir" dedi.

5.07.2019Ekonomi
BDDK ve SPKdan önemli açıklamalar

BDDK ve SPK'dan önemli açıklamalar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), "Onlarca kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz iddiaları gerçeği yansıtmıyor" açıklamasında bulundu. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'ndan yapılan açıklamada ise, ''Piyasalarda tedirginliğe ve yatırımcıların zarara uğramasına çalışıldığı tespit edilmiştir.'' denildi.

14.06.2019Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankası enflasyon raporunu açıkladı

Son dakika... Merkez Bankası enflasyon raporunu açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya yılın ikinci enflasyon raporuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çetinkaya, "2019 yılının ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette bir önceki döneme göre kısmi bir toparlanma gözlenmiştir." dedi.

30.04.2019Ekonomi
Son dakika... Bakan Albayrak ekonominin yeni yol haritasını açıkladı

Son dakika... Bakan Albayrak ekonominin yeni yol haritasını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u duyurdu. Bakan Albayrak, ekonomi ve yargıda reformların yapılacağını söyledi.

10.04.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Malatya güvenli ama gelemeyiz

İKİ-ÜÇ ay önce İnönü Üniversitesi Karaciğer Enstitüsü Başkanı Prof. Sezai Yılmaz’dan mesaj geldi:

23.10.2014

Maliye 750 bin ev sahibine hazır beyanname gönderecek kira vergisinde iz sürecek

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, önceki akşam İstanbul Etiler’deki Tavacı Recep Usta’dan içeri girdiğinde önce özür diledi:

7.02.2012

Yeni TTK’yla mahremiyet bitip ticaret zora girecek, acil değişiklik bekliyoruz

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa Senatosu’ndaki oturumu izledikten sonra Paris’ten Ankara’ya dönerken, güncel konularla ilgili sohbete 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu’ndan (TTK) girdi:

26.01.2012

Seçim yaklaştı ekonomi bakanlarının söylemi değişti

TÜRKİYE ekonomisinin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak, ekonomiyle ilgili bakanların söylemleri son günlerde değişmeye başladı.

8.06.2011

Zor dönemde ekonomi yönetimi

SEÇİMLERE artık bir hafta kaldı. Ekonomi yönetimi bu seçim sürecini kazasız belasız atlattı sayılır.

5.06.2011

W, U ya da V krizden çıkışın şekli bize bağlı

HENÜZ 48 yaşında.
Dışişlerinden IMF’ye, Merkez Bankası (FED) New York başkanlığından Amerika Hazine bakanlığına çok önemli görevler üstlenmiş olmasına rağmen yakından tanıyanlar onun için ‘yetenekli Bay Ripley’ e atıfla ‘yetenekli genç Tim’ diyorlar.

5.10.2009

’Halkın durumu iyi’ sözümün altında yatanı anlatayım

RADİKAL Gazetesi’nin dünkü manşeti şöyleydi: "Bakan harikalar diyarında."

9.04.2009

’Halkın durumu iyi’ sözümün altında yatanı anlatayım

RADİKAL Gazetesi’nin dünkü manşeti şöyleydi: "Bakan harikalar diyarında."

9.04.2009

Ekonomide yapısal reformlar bekleniyor

SEÇİMLERE günler kala dolarda yaşanan ani yükseliş, gözlerin tekrar ekonomiye çevrilmesine yol açtı.

27.03.2019