MENÜ

filo kiralama sektoru

filo kiralama sektoru ile ilgili tüm haberleri ve son dakika filo kiralama sektoru haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 79 filo kiralama sektoru haberi bulunmuştur.

filo kiralama sektoru Haberleri

Dev şirket Japonlara sattığı hissesini geri aldı Yüzde 100 yerli oldu

Dev şirket Japonlara sattığı hissesini geri aldı! Yüzde 100 yerli oldu

Filo kiralama şirketi Intercity, 2008'de Japonlara sattığı yüzde 47 hissesini geri aldı, yeniden yüzde 100 yerli oldu. Şirket, 2020’de 4 milyar TL ciro hedefliyor.

27.08.2018Ekonomi
Hormonlular havlu atacak

Hormonlular havlu atacak!

Son yıllarda otomobil pazarının büyümesinde en etkin role sahip olan filo kiralama sektörü, kur oranlarındaki büyük artış nedeniyle köşeye sıkıştı. Intercity’nin sahibi Vural Ak, “3 yılda yüzde 80’e varan oranda artan Euro, Euro’yla borçlanıp, Euro’yla kiralama yapan ama ikinci elde TL ile satmak zorunda kalan 5-6 şirketi havlu atma noktasına getirdi. Hormonlu büyüyen bazı şirketlerin borçları sermayelerinin 50 katına ulaştı” dedi.

13.05.2018Ekonomi
ABD’de 5, Türkiye’de 1 Mustang

ABD’de 5, Türkiye’de 1 Mustang 

TÜRKİYE’de hızla büyüyen ve toplam otomobil alımındaki payı yüzde 25’lere kadar çıkan filo kiralama sektörü sıfır kilometre araç fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor.

18.05.2017Ekonomi
Çürükler elenecek, işini doğru yapanlar devam edecek

Çürükler elenecek, işini doğru yapanlar devam edecek

Vural Ak, ‘Filo Kiralama Sektörü’nün el kitabını yazdı

16.11.2016Ekonomi
Oto satışları nasıl şişiyor

Oto satışları nasıl şişiyor?

 OCAK-haziran döneminde toplam otomotiv satışları (otomobil-hafif ticari araç) geçtiğimiz rekor yılın yüzde 1.45 üzerinde büyüyerek şimdiden 438 bin 817 adede ulaştı. Bunda otomobil satışlarındaki yüzde 3.24’lük büyüme etkili oldu.

17.07.2016Ekonomi
Filo kiralamada araç çalınmalarına karşı önlem

Filo kiralamada araç çalınmalarına karşı önlem

İki yıl önce piyasadaki 450 aracı çalınan filo kiralama sektörü, araç çalınmalarına karşı önlem almak için çalışma başlattı. TOKKDER öncülüğünde kurulacak bir platform üzerinde Kara Liste hazırlayacak olan sektör temsilcileri, şüphe içeren durumlarda sistem üzerinden sorgulama yapabilecek.

30.05.2016Ekonomi
Ticari araçta kiralık umut

Ticari araçta kiralık umut

Üretim üssü olduğumuz hafif ticari araç satışlarında ciddi kan kaybı yaşanıyor. Son 10 yılda hafif ticari araç satışları yüzde 10 düşerken, pazardan aldığı pay ise yüzde 25’e geriledi. Bu sınıfta çıkışın filo kiralamadan geçtiğini kaydeden yetkililer, bu araçların kiralanabilmesi halinde yerli araç satışının artacağını, bunun da cari açığa olumlu yönde katkı sağlayacağını kaydediyor.

1.04.2016Ekonomi
Üretim üssü olduğumuz hafif ticari araçta kayıplara çare aranıyor

Üretim üssü olduğumuz hafif ticari araçta kayıplara çare aranıyor

Avrupa’nın üretim üssü olmamıza ve ÖTV avantajına rağmen son yıllarda Türkiye’de hafif ticari araç satışlarında ciddi kan kaybı yaşanıyor. Son 10 yılda yüzde 60’ı yerli olan hafif ticari araç satışlarında yüzde 10 kayıp yaşanırken, pazardan aldığı pay ise yüzde 25’e kadar geriledi. Bu sınıfta çıkışın filo kiralamadan geçtiğini kaydeden yetkililer, bu araçların kiralanabilmesi halinde yerli araç satışının artacağını, bunun da cari açığa olumlu yönde katkı sağlayacağını kaydediyor.

1.04.2016Ekonomi
İstanbul Park oto pazarı oluyor

İstanbul Park oto pazarı oluyor

Geçtiğimiz yıllarda milyonlarca lira yatırımla kurulan, Formula 1'e 3 kez ev sahipliği yapan İstanbul Park, Türkiye'nin en büyük oto pazarı haline geliyor.

28.08.2015Ekonomi
50 bin araçlık park 400 milyon Euro ciro

50 bin araçlık park 400 milyon Euro ciro

Türkiye’nin en büyük operasyonel filo kiralama şirketi olan Intercity, otomotivdeki olumsuzluklara rağmen 2014 yılında araç parkını 35 binden 50 bine, cirosunu ise 250 milyon Euro’dan 400 milyon Euro’ya çıkartmayı hedefliyor.

4.03.2014Ekonomi
350 milyon yatırımla hedef 21 bin araç

350 milyon yatırımla hedef 21 bin araç

TÜRKİYE operasyonel filo kiralama sektörünün öncü markalarından Hedef Filo, 2013 yılını 350 milyon TL yatırım ile yüzde 24 büyüyerek tamamladı. Hedef filo, yaklaşık 13 bin 500 olan araç parkını da 18 binin üzerine çıkarttı.

3.03.2014Ekonomi
Yerli oto bahane ‘kiralama’ şahane

Yerli oto bahane ‘kiralama’ şahane

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak 2011’de ilk olarak TÜSİAD Genel Kurulu’nda dile getirdiği ve hükümetin 2023 programı içindeki en önemli hedeflerden biri olan ‘Yerli oto projesi’ 2 yılda firmaların ‘PR’ çalışmalarının ötesine geçemedi. ‘Yerli oto’ gündeme gelme, basında geniş yer alma adına önemli bir koz oldu ama sadece bununla sınırlı kaldı.

27.12.2012Ekonomi
‘Babayiğit’ bahane reklam şahane

‘Babayiğit’ bahane reklam şahane

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak 2011’de ilk olarak TÜSİAD Genel Kurulu’nda dile getirdiği ve hükümetin 2023 programı içindeki en önemli hedeflerden biri olan ‘Yerli oto projesi’ 2 yılda firmaların ‘PR’ çalışmalarının ötesine geçemedi. ‘Yerli oto’ gündeme gelme, basında geniş yer alma adına önemli bir koz oldu ama sadece bununla sınırlı kaldı. Bunun son örneği ise Japon Corolla'ya elektrikli motor koyan Derindere oldu. Derindere'nin bu çalışması 'babayiğitlik' olarak lanse edildi.

27.12.2012Ekonomi
Kaynaktan ‘akıllı raf’a geçti, sıra ikinci fabrikaya geldi

Kaynaktan ‘akıllı raf’a geçti, sıra ikinci fabrikaya geldi

Sivaslı Halil İbrahim Gül, 1977’de 12 yaşında taşındığı İstanbul’da kaynakçı ustası oldu. Askerlik dönüşü, çalıştığı şirkete ortak girdi. Merter Keresteciler’de tekstilcilere çelik çatılar yapan Gül, onların yönlendirmesiyle raf üretimine başladı. Sanayicilere ve lojistik şirketlerine ‘akıllı depo rafları’ üreten Gül’ün şirketi Temesist Raf, 2009’da 15 milyon lira ciro yaptı.

3.05.2010Ekonomi
Doğuş, LeasePlan’la ortak oldu, KDV zammına üzüldü

Doğuş, LeasePlan’la ortak oldu, KDV zammına üzüldü

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, finansal kiralama sektöründe (leasing) uygulanan KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılmasına iş dünyasının tepkisinin filo kiralama sektörü tarafından gelmediğini belirterek, "Yaptığımız işin avantajı sadece vergi olmamalı. Şu anda otomobil piyasası açısından durumun daha eşitlik ilkesine uygun hale geldiğini kabul etmek gerekir" dedi.

9.01.2008Gündem
Ulaşım sektörüne kadın dokunuşu: Carbon

Ulaşım sektörüne kadın dokunuşu: Carbon

Toplumsal alanındaki erkek egemen algıyı yıkmak adına akıllı ve güçlü kadınlar her geçen gün daha da fazla inisiyatif alarak cesurca öne çıkıyor, önyargıları yıkacak hamleler yapıyor. Duygu Aynur da Carbon ile ulaşım sektörüne şahane bir girişimle adım atmış. Aynur’la Girişimcilik Vakfı aracılığıyla güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

2.12.2018Kampüs
100 bin araç izin bekliyor

100 bin araç izin bekliyor

ÖTV ve KDV desteği otomotive önemli bir nefes olsa da tüm sorunları çözemedi. Son 2 aya elinde 150 binden fazla stokla giren 47 markanın, buna ek olarak gümrüklerde beklettiği yaklaşık 2.5 milyar dolar değerinde 100 bin aracı da 31 Aralık’a kadar çekmesi gerekiyor. Bu araçları çekseler bile satamayacaklarını belirten yetkililer, bakanlıktan dış ticaret dengelerinin bozulmaması adına ithalatın 30 Haziran’a kadar yapılabilmesi için izin istiyor.

4.11.2018Ekonomi
Ankaraya ortak ses

Ankara'ya ortak ses!

Kur ve faiz artışına TL’ye geçiş konusunda alınan önlemlerin de eklenmesiyle köşeye sıkışan otomotiv sektöründe ilk kez tüm paydaşlar ‘ortak bir dil ve akıl birliği’ içinde çalışarak Ankara’ya sunacakları bir öneri paketi hazırlıyor. OSD, ODD, OYDER, OİB, TAYSAD ve TOKKDER’in birlikte hazırladıkları öneri paketinin en geç 2 hafta içinde Ankara’ya iletilerek bakanlara sunulması planlanıyor.

16.09.2018Ekonomi
Sigorta sermaye hareketliliği

Sigorta sermaye hareketliliği

Bir yıldır sigorta pazarında sermaye hareketliliği yaşanıyor. Alman Talanx, ABD’li Liberty Sigorta’yı alırken, 30 yıl önce kurulan Magdeburger Sigorta yerli sermayeye satıldı. Acıbadem Sigortayı ise İngilizler aldı. Maher Holding de Hariri Ailesine ait Turkland Sigorta’yı alıyor.

9.09.2018Ekonomi
Tek kurtuluş vergi indirimi

Tek kurtuluş vergi indirimi

Son yıllarda otomotiv pazarının dinamosu olan filo kiralama sektörünün kur artışlarından olumsuz etkilenmesi, iç pazardaki satışları da önemli ölçüde etkiledi. Bankaların kredi musluğunu kapatması sonucu filo şirketleri araç alımını keserken, buna kurlara bağlı zamlanan fiyatlar ve uzun bayram tatili de eklenince ağustosta pazar 35 binin altına geriledi. Sektör temsilcileri durumun daha da kötüleşmemesi için acil vergi indirimi bekliyor.

3.09.2018Ekonomi
Bitcoin’e bile fark attı Hisse değeri 2 ayda tam 13 kat arttı

Bitcoin’e bile fark attı! Hisse değeri 2 ayda tam 13 kat arttı

Kripto para birimi Bitcoin’in değeri bile son 2 ayda sadece 2 kat artarken, ‘Beyaz Filo’ isimli bir otomobil kiralama şirketinin hisseleri tam 13 kat arttı. 27 Ekim’de 7 TL olan hisseler bugün 89 TL olurken, şirketin piyasa değeri ise 1 milyar doları aştı. Peki bu şirket uçan otomobil mi üretecek? Bir açıklama gerekmez mi?

3.01.2018Ekonomi
Borsadan son 5 yılın en iyi performansı

Borsadan son 5 yılın en iyi performansı

Geçen yılı 115.333,01 puan ile rekor seviyede tamamlayan BIST 100 endeksi, son 5 yılın en iyi performansını sergiledi. 2017'de yıllık bazda yatırımcısına yüzde 47,6 getiri sağlayan BIST 100 endeksi, 2010'dan bu yana ilk defa 2 yıl üst üste değer kazandı. Sektör endeksleri arasında geçen yıl en fazla kazandıran yüzde 193,3 ile ulaştırma olurken, tek gerileyen ise yüzde 8,1 ile spor endeksi oldu.

1.01.2018Ekonomi
Gündeme oturan yazı: 2. el otomobil alacaklar dikkat Ek vergi sinyali...

Gündeme oturan yazı: 2. el otomobil alacaklar dikkat! Ek vergi sinyali...

Bugün hurriyet.com.tr'de Emre Özpeynirci imzası ile yer alan ‘2.el sıfır km otomobillere ek vergi gelir mi?’ başlıklı yazı otomotiv sektöründe büyük yankı uyandırdı. Sabah erken saatlerden itibaren konuyla ilgili çok sayıda mesaj paylaşıldı. Sektör temsilcileri ise sosyal medyadan “Bombanın pimi çekildi" yorumları yapıyor...

26.12.2017Ekonomi
Otomotiv pazarı 2018de kur baskısında

Otomotiv pazarı 2018'de kur baskısında

Otomotiv markası yöneticileri, bu yıl 950-975 bin seviyesinde tamamlanmasını bekledikleri toplam pazarda, 2018'de döviz kuru nedeniyle bir miktar gerileme yaşanabileceğini öngörüyor.

17.12.2017Ekonomi
Sadece Türkiyede yasaktı Artık değişiyor...

Sadece Türkiye'de yasaktı! Artık değişiyor...

Otomotiv sektörünün en büyük sıkıntılarından olan ve dünyada yalnızca Türkiye’de kiralanamayan ticari araçlar için yeni bir taslak hazırlanıyor.

11.04.2017Ekonomi
Araç kiralamaya yerli turist dopingi

Araç kiralamaya yerli turist dopingi

Yabancı turistlerin seyahatlerini iptal etmesi sonucu düşüşe geçen bireysel araç kiralama sektörünün yüzünü, yılın ilk yarısında yerli turist güldürdü. Bu sene yaklaşık yüzde 25 büyümesi beklenen sektördeki araç sayısı 277 bine yaklaştı.

14.10.2016Ekonomi
Garenta’ya yetmez

Garenta’ya yetmez

2016’nın başında tüm araç kiralama operasyonunu ‘Garenta’ çatı markası altında birleştiren Çelik Motor, bu gelişmeyi müşterilerine ‘Yetmez’temalı yeni reklam filmiyle duyuruyor. Kısa sürede Türkiye’de araç kiralama sektörünün en büyük ilk üç markası arasına giren ve 2015’te yüzde 67 oranında büyüyen Garenta, 2016’da 30 bin adetlik araç parkını yönetiyor.

28.04.2016Ekonomi
Maliye, kredi tutarı ile tapu harcı uyumsuzsa büyük ceza kesiyor

Maliye, kredi tutarı ile tapu harcı uyumsuzsa büyük ceza kesiyor

Maliye, konut kredisiyle yapılan satışları sıkı takibe aldı. Kredi tutarları ve ekspertiz raporlarında belirlenen değerlerle tapu harcına esas tutarlarda uyumsuzluk varsa ağır cezalar kesilmeye başlandı. Bu kapsamda 2015’te 1.036 mükellef incelendi, 129.3 milyon lira ceza kesildi.

13.03.2016Ekonomi
Türkiyedeki toplam otomotiv satışlarının yüzde 40i filo şirketlerine

Türkiye'deki toplam otomotiv satışlarının yüzde 40'i filo şirketlerine

Türkiye’de toplam otomotiv pazarı 2 seçime, kurdaki artışa ve belirsizliğe rağmen yıl sonunda tüm zamanların rekoruna koşuyor. Bunda kuşkusuz en büyük pay ise filo satışları. Bugün toplam satışların yüzde 40’ı yakını filo satışlarından oluşurken, bu alanda satışlarını yükselten rekabette bir adım öne geçiyor. İşte Türk otomotiv pazarının filo analizi...

15.11.2015Ekonomi
Kiralık büyüme

Kiralık büyüme

Haziran ayında otomotiv pazarı filo satışlarının etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43, mayıs ayına göre ise yüzde 5 büyüdü. Perakende satışların yüzde 10 civarında düştüğü haziran ayında, filonun toplam satışlardaki oranı yüzde 30-35’lerden yüzde 45’lere çıktı. Yetkililer, ”Haziran ayında perakende satışlar düşünce firmalar araçları kiralama şirketlerine verdi” yorumunu yaptı.

3.07.2015Ekonomi
En büyük müşteri

En büyük müşteri

Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan’ın kiralamada ‘liderlik’ istediği Çelik Motor, 30 bin adetlik aracı aşan bir operasyonu yöneterek, 3 yıl içinde hem uzun dönemli hem de günlük kiralamada liderliğe koşuyor. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, “2015’te sattığımızdan daha fazla otomobil alacağız. En büyük müşteri oluyoruz” dedi.

28.12.2014Ekonomi
Bayramda kiralanacak otomobil kalmadı

Bayramda kiralanacak otomobil kalmadı

Tatili nedeniyle birinci ve ikinci el otomobillerin fiyatının artması tüketiciyi başka alternatiflere yönlendirdi. Bayram tatilinin de gelmesiyle vatandaşlar araç kiralama servislerine yoğun ilgi gösterdi. Firmalar yüzde 100 dolulukla çalıştıklarını bildirirken araç kiralamada yoğunluğun 15 Ağustos'a kadar sürebileceği uyarısında bulundu.Otomobil kiralama sektörüne artan talepten firmalar memnun ancak müşteriler, kiralayacak araç bulamamaktan şikayetçi.

27.07.2014Ekonomi
Lüks kiralamanın en önemli adresi

Lüks kiralamanın en önemli adresi

Türkiye’nin 13 noktasında yer alan ‘Borusan Premium Kiralama’ 2 bin 400 adede çıkarmayı hedeflediği filosuyla kiralamada lüksün en önemli adresi olmayı hedefliyor.

5.03.2014Ekonomi
Çekici portföy

Çekici portföy

Operasyonel kiralamada 19 bin araç ve yüzde 10’luk pazar payıyla ilk 3 firma arasında yer aldıklarını söyleyen Avis Türkiye Genel Müdürü İnan Ekici, “Operasyonel kiralamada portföyümüze çekici ve kamyonu da kattık” dedi.

4.03.2014Ekonomi
8.2 milyarlık araç kiraladık

8.2 milyarlık araç kiraladık

AVANTAJLARININ iyice anlaşılmasıyla birlikte Türkiye’de son dönemde araç kiralama sektöründe büyük patlama yaşanıyor. Bu patlama özellikle operasyonel kiralamada, yani şirketlerin kiraladığı araç sayısında yaşanıyor.

4.03.2014Ekonomi
En genç lider olma hedefi

En genç lider olma hedefi

Kiralama sektörünün son dönemde hızlı büyüyen en genç oyuncularından ‘Çelik Motor Filo Kiralama’ hedeflerini yükseltti. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, 2013 yılında 15 bin olan araç parklarını 2014’te 17 bine çıkaracaklarını belirterek, “En geç 2017’de pazar lideri olmayı hedefliyoruz” dedi.

4.03.2014Ekonomi
Günlük babayiğit

Günlük babayiğit

Anadolu Grubu 90 milyon TL’ye günlük kiralamada yerli marka yarattı.

16.12.2013Ekonomi
Günde 17 bin araç kiraladık

Günde 17 bin araç kiraladık

Günlük kiralama özellikle son birkaç yıl içinde önemi bir gelişme göstermeye başladı. Ancak bugün geldiği noktada halen potansiyelinin çok altında. Avrupa’da yüz bin kişi başına 35-60 arası günlük kiralama aracı düşerken bu rakam Türkiye’de 4 seviyesinde.

2.05.2013Ekonomi

Yazar Sonuçları

İndirmiş gibi yapmışlar!

ÖTV indirimiyle birlikte 1 Kasım’dan itibaren küçük ve orta sınıftaki otomobillerin fiyatları yaklaşık yüzde 10 düştü. Ancak tüketiciler her otomobilin fiyatında düşme olmadığını iddia ediyor. Biz de bu doğrultuda pazarda en çok satan modellerin geçmişe dönük 3 yıllık fiyatlarını bugünkü fiyatlarla kıyasladık. Evet ne yazık ki bazı markalar fiyatları ekim ayına göre sadece indirmiş gibi yapmışlar.

26.11.2018

Bakan Albayrak sektörü dinliyor

Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışlarındaki yüzde 68’lik kaybın ardından ekim ayında da pazarın 25 bin adedin altında tamamlayacağına ilişkin beklentiler otomotiv sektörünü tam anlamıyla köşeye sıkıştırdı.

28.10.2018

Yerel fuarlar iptal ya Autoshow!

SON yıllarda tüm dünyada otomobil fuarları konsept olarak sorgulanmaya başladı. Harcanan para ve verilen mesainin artık karşılığını bulamadığı, fuarlar yerine başka alanlara daha müşteri bazlı yatırımların yapılmasının etkili olduğundan bahsediliyor.

20.08.2018

Pazar yüzde 35 düştü 2019’da teşvik şart!

ÖTV ve KDV indirimiyle son 2 ayda bir nebze de olsa nefes olan otomotiv sektörü, resmi olmayan rakamlara göre yılı yüzde 35’lik düşüşle, yaklaşık 620 bin adetlik satışla tamamladı. Şimdi sektörde nefesler tutuldu ve gözler 2019’da teşviklerin devam edip etmeyeceğine çevrildi.

31.12.2018

500 euroluk araç kirası nasıl 1000 Euro’ya çıktı?

Döviz kurlarının artmasıyla araç satış fiyatlarının zamlanması araç kiralama ücretlerini de tırmandırdı. Dövizle kiralamadan Türk Lirası’na zorunlu geçişin de gündeme gelmesiyle birlikte şirketler faiz yükünü de faturalara yansıttı. Böylece 3 ay önce 500 Euro civarında olan araç kiralama bedelleri bugün 1000 Euro’ya (yaklaşık 7 bin 250 TL) karşılık gelmeye başladı.

20.09.2018

Sigortada sermaye hareketliliği

Bir yıldır sigorta pazarında sermaye hareketliği yaşanıyor. Alman Talanx, ABD’li Liberty Sigorta’yı alırken, 30 yıl önce kurulan Magdeburger Sigorta yerli sermayeye satıldı. Acıbadem Sigortayı ise İngilizler aldı. Maher Holding de, Hariri Ailesine ait Turkland Sigorta’yı alıyor.

10.09.2018

Sigortada sermaye hareketliliği

Bir yıldır sigorta pazarında sermaye hareketliği yaşanıyor. Alman Talanx, ABD’li Liberty Sigorta’yı alırken, 30 yıl önce kurulan Magdeburger Sigorta yerli sermayeye satıldı. Acıbadem Sigortayı ise İngilizler aldı. Maher Holding de, Hariri Ailesine ait Turkland Sigorta’yı alıyor.

10.09.2018

İhracat otomotivin emniyet supabı

ABD ile yaşanan rahip krizine, ekonomik ve siyasal yaptırımlar eklenince geçen hafta dolar ve Euro bir günde yüzde 15’in üzerinde yükseldi. Böylece zaten son 2 aydır yüzde 40’a yakın düşen, ocak-temmuz toplamında ise yüzde 16 daralan otomotiv pazarı ağustos ayında tam anlamıyla köşeye sıkıştı.

13.08.2018

Alman devinden samimi açıklama

GEÇTİĞİMİZ hafta en dikkatimi çeken açıklamalardan birini Alman Volkswagen’in pazarlama direktörü Jürgen Stackmann yaptı.

9.07.2017