MENÜ

Feza Gürsey

Feza Gürsey ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Feza Gürsey haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 136 Feza Gürsey haberi bulunmuştur.

Feza Gürsey Haberleri

Fizik dünyasının evrensel değeri: Feza Gürsey

Fizik dünyasının evrensel değeri: Feza Gürsey

Fizik alanında yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında adından söz ettiren Feza Gürsey, vefatının 27. yılında anılıyor.

14.04.2019Teknoloji
Müfredat 2017

Müfredat 2017

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın önceki gün açıkladığı yeni müfredat 2017 - 2018 döneminde 1, 5 ve 9. sınıflarda, 2018 - 2019’da ise tüm kademelerde uygulanacak. Hürriyet uzmanlarla konuşarak eski ve yeni müfredatı karşılaştırdı:

19.07.2017Eğitim
Galatasaray mezunlarını uğurladı

Galatasaray mezunlarını uğurladı

Galatasaray (GS) Lisesi 148’inci dönem mezunlarını 28 Haziran’da verdi. Liseyi birincilikle bitiren Merve Akyol, “Bu okulda eğitimden siyasete her şey tartışılıyor. Üzeri örtülen her şey dile getiriliyor, olması gerekenler davranışlarla resmediliyor. Hiçbir şeye duyarsız kalınmıyor, her şey takip ediliyor” dedi. Okul müdürü Meral Mercan’ın ise geçirdiği bir ameliyat nedeniyle törene katılamadığı belirtildi.

30.06.2016Eğitim
Ünlü Fizikçi Feza Gürseyin oğlu Yusuf Gürsey sokakta kalacak

Ünlü Fizikçi Feza Gürsey'in oğlu Yusuf Gürsey sokakta kalacak

“Nobel Fizik Ödülü'ne en çok yaklaşan Türk” olarak anılan ünlü fizikçi ve matematikçi bilim adamı Feza Gürsey’in oğlu, uygulamalı fizikçi ve dilbilimci 61 yaşındaki Yusuf Gürsey, Antalya’da zor şartlarda yaşamını sürdürüyor. Bayram günü sokakta kalma ile karşı karşıya kalan Gürsey, kalacak bir yer ve çalışmaları için internet istedi. Gürsey, teklif gelmesi halinde üniversitelerde fizik dersi verebileceğini de belirtti.

19.07.2015Gündem
Ankarada yeni hayallere yelken açtılar

Ankara'da yeni hayallere yelken açtılar

Hürriyet’in okuyucularının katılımıyla sürdürdüğü Soma’nın Hayalleri Var kampanyasında, Başkent durağı tamamlandı. Nadide, Sıla, Sümeyye, Şule, Halil, Anıl, Mahmut, Engin ve Atakan yıllarca süren savaşların ardından kurulan Cumhuriyet’in, yeni umutların simgesi olan Ankara’da tarihe, bilime, sanata, eğlenceye yolculuk yaptı. Anıtkabir’de aslanların üzerine çıktı; İlk Mecliste sıralara oturdu; akvaryumda köpekbalığını gördü; bilim merkezinde deneylerin heyecanını yaşadı; lunaparkta çarpışan otolarda coştu… TBMM’de gongu çaldı, kürsüye çıktı, ceylan derisi koltuklarda vekillik provaları yaptı… Havacılık müzesinde gökyüzüne; Harikalar Diyarında masallara daldı…

30.06.2015Gündem
TÜBİTAKtan 700 uzman gitmiş

TÜBİTAK'tan 700 uzman gitmiş

Mahkemenin 4 harddiskle ilgili analiz talebini, “Kadromuzda bunu yapabilecek ehliyetli elemanımız kalmadı” diyerek geri çeviren TÜBİTAK’ta son dönemde, “Taraflı rapor yazdıkları” iddiasıyla yaklaşık 700 kişinin işine son verildiği veya kurumdan uzaklaştırıldığı bildirildi.

9.03.2015Gündem
Nobelli fizikçiyle ortak makale yazdı

Nobelli fizikçiyle ortak makale yazdı

Yardımcı Doç. Dr. Çiğdem Yalçın, atomaltı parçacık fiziğinde çığır açan ‘Quark’ları keşfedince ‘Quark’ların babası’ olarak tanınan, ünlü Santa Fe Enstitü’nün kurucularından 1969 Nobel Fizik Ödüllü Prof. Dr. Murray Gell-Mann ve karmaşık sistemler alanındaki önemli bilimsel çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Alberto Robledo ile birlikte çalışma yaptı.

2.01.2015Eğitim
Nobelli fizikçiyle ortak makale yazdı

Nobelli fizikçiyle ortak makale yazdı

YARDIMCI Doç. Dr. Çiğdem Yalçın, atomaltı parçacık fiziğinde çığır açan ‘Quark’ları keşfedince ‘Quark’ların babası’ olarak tanınan, ünlü Santa Fe Enstitü’nün kurucularından 1969 Nobel Fizik Ödüllü Prof. Dr. Murray Gell-Mann ve karmaşık sistemler alanındaki önemli bilimsel çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Alberto Robledo ile birlikte çalışma yaptı.

1.01.2015Gündem
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014 Hayat
TUBİTAK genimizi okuyacak

TUBİTAK genimizi okuyacak

TÜBİTAK’ın Türkler’e özgü olası hastalıklara karşı gen haritamızı çıkarma çalışmalarını sürdürdüğünü açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, katıldığı bir toplantıda ünlü yazar Dan Brown’un son kitabı Cehennem’in sonunu söyledi.

27.05.2013Gündem
Bakan Ergiün:  Gen haritalarını tamamen kendimiz çıkarmaya başladık

Bakan Ergiün: " Gen haritalarını tamamen kendimiz çıkarmaya başladık "

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nde çok güzel çalışmaların yapıldığını belirterek, "Biz de gen haritalarını tamamen kendimiz çıkarmaya başladık ve insan geniyle hastalıklar arasındaki ilişkileri tespit etmeye başladık. Bildiğimiz kadarıyla en az 3 hastalıkla genetik yapı arasındaki ilişkinin doğrudan tespit edildiği bir çalışmayı arkadaşlarımız yaptılar ve sağlık sektörüyle birlikte bu çalışmaları yürütmeye devam ediyorlar" dedi.

27.05.2013Ekonomi
CERN defterini kapatınca neler kaçıracağız

CERN defterini kapatınca neler kaçıracağız?

Dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma merkezi olan CERN'e üyelikten vazgeçtiğimiz bu günlerde, CERN’de yapılan ‘Yüzyılın Deneyi’ne katkı sağlamış bir Türk akademisyenle sohbete buyrun…

26.11.2012Gündem
Bu 21 Aralık’ta kıyamet kopmayacak ama...

Bu 21 Aralık’ta kıyamet kopmayacak ama...

CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı 21 Aralık’ta tam kapasite çalıştırılınca “kıyametin kopacağı” iddiaları sosyal medyada... Ama ‘Yüzyılın Deneyi’ne katkıda bulunarak ‘Tanrı Parçacığı’nın keşfedilmesine teorik katkı sağlayan Prof. Dr. Mehmet Koca, dünyanın sonunun geleceği iddialarını yalanladı ve ekledi: “LHC 16 Aralık'ta kapatılacak ve enerji seviyesi iki katına çıkarılacak.”

15.11.2012Gündem
Cumhuriyet Cehalete Bir Baş Kaldırı

Cumhuriyet Cehalete Bir Baş Kaldırı

Bir takım köşe yazarları ve bir takım kendisini tarihçi sananları, son otuz kırk senedir, her nedense, bir Osmanlıya toz kondurmama hastalığına yakalanmışlardır.

29.10.2012Teknoloji
Bu yıl siber tatbikatta gerçek saldırı yapılacak

Bu yıl siber tatbikatta gerçek saldırı yapılacak

Siber saldırılara karşı önlem alınması amacıyla 2012 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan 2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı'nın hazırlık çalışmaları başladı.

9.08.2012Ekonomi
1915 olayları Türkiye ve Ermenistanın işi

"1915 olayları Türkiye ve Ermenistan'ın işi"

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen, 1915 olaylarının nasıl tanımlanacağını belirlemenin ABD Kongresi'nin işi olmadığını, bunun yerine, konunun en iyi şekilde doğrudan Türkiye ve Ermenistan tarafından ele alınabileceğini belirterek, “Türk ve Ermeni tarihçilerin, işbirliğini içeren ve olumlu bir süreç üzerinden bu trajik olayları gözden geçirmesi yönündeki teklifi kuvvetle destekliyorum” dedi.

1.12.2011Gündem
Erdoğan İÜde konuştu

Erdoğan İÜ'de konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Üniversitesi yeni akademik yılı açılış töreninde konuştu.

12.10.2011Gündem
Christian Dior, Marry Quant, Mini Etek ve Kuantum fizik

Christian Dior, Marry Quant, Mini Etek ve Kuantum fizik

Kuantum fiziği biz farkında olsak da olmasak da, üniversitelerimizde okutsak ta okutmasak ta, yirmi birinci yüzyılın sosyo-kültürel, siyasi ve ekonomik haritasını çizecek nanoteknoloji devriminin bilimsel alt yapısını oluşturmaktadır.

29.07.2011Teknoloji

Yazar Sonuçları

Bir yılın görsel özeti: Yılın Basın Fotoğrafları

YILIN Basın Fotoğrafları ‘15* albümü, yıl boyunca bakıp da etkilendiğimiz ama sonra da unuttuğumuz fotoğraflardan oluşuyor.

2.11.2015

Kadri bilinmeyen bir şair: Asaf Hâlet Çelebi

Bugün bu ismi şiir sevenler veya edebiyat tarihini bilenler dışında acaba kimler hatırlıyor? Ne hazin!

14.11.2014

Her alanda Yalçın Yıldırım’lar olmazsa 100. yıl hedefleri zor

Salı günü Cumhuriyetimizin 90. yılını kutlayacağız. Çarşamba günü de, İzmir’de hükümetin de çok büyük önem verdiği bir toplantı başlayacak; İzmir İktisat Kongresi.

26.10.2013

Lozan’a 90. yıl övgüsü

LOZAN Barış Antlaşması’nın 90. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde İnönü Vakfı ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile dün Ankara’da TÜBİTAK Feza Gürsey Toplantı Salonu’nda ‘90 Yılın Ardından Lozan’ başlıklı uluslararası sempozyum düzenlendi.

8.10.2013

Başbakan’ın ‘anadili’ Nursi’nin vasiyetinden

DEMOKRATİKLEŞME paketini açıklayan Başbakan Erdoğan, anadilde eğitim hakkı ile ilgili açıklamasından sonra, bazı özel okullar çalışmalarına başlarken, İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü’nden, Türk dili uzmanı Yrd. Doç. Ramazan Topdemir çalışmalarına dayalı olarak şöyle bir not gönderdi:

5.10.2013

‘Demek sıra bilim insanlarına geldi’

“PROF. Dr. Celal Şengör’ün TÜBİTAK ve TÜBA ile ilgili yazısına yer vermişsiniz. Ben de birkaç gün önce aynı konudaki tepkimizi basına duyurmuştum ama anlaşılan başaramamışız” diyor CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan.

1.09.2011

Ertuğrul Özkök’e fena halde karşıyım...

AKLIMA hiç böyle bir yazı yazmak yoktu ama Ertuğrul Özkök’ün dünkü yazısını okuyunca kendimi tutamadım.

4.08.2011

Hep iyi öğrenciler yetiştirdi, sevildi

YAŞARKEN iyi şeyler yapıp öldükten sonra iyi şekilde anılmak anlamlı ve önemlidir. Öbür dünyaya göç ettikten sonra ardından öğrencilerin, hukukçuların ve onu sevenlerin anlamlı ifadeleri herkese nasip olmuyor bu dünyada... Sevilmek ve saygı görmek başka bir şey...

27.07.2011

Vasatlaşmanın sonuçlarını da yaşadık, yaşayacağız

TÜRKİYE Bilimsel Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK), aslına bakacak olursanız bir ‘Kemalist’ proje.

25.07.2011

Bozuk değilse tamir etme!

SALI günü bu köşede, TÜBİTAK’ın Türkiye’nin yegane temel bilimler enstitüsü niteliğindeki Feza Gürsey Enstitüsü için ölüm fermanı niteliğinde gördüğüm kararını eleştirdim. Hemen o gün TÜBİTAK’tan bir açıklama geldi.

21.07.2011

Bilim Kurulu’ndan Bilim Kurulu’na hançer

AKADEMİK personel sayısı 29’dan 4’e düşürülüyor. Bütçesi kısıtlanıyor, kadroları verilmiyor, projeleri geri çevriliyor.

19.07.2011

Sorunu PKK’yla mı çözeceksiniz, PKK’sız mı?

BAZI gerçekleri açık açık konuşmakta fayda var. Evet, PKK eli kanlı bir terör örgütüdür ama aynı zamanda hiç de azımsanmayacak bir siyasi desteğe sahiptir.

18.07.2011