MENÜ

Feriye Sarayı

Feriye Sarayı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Feriye Sarayı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 165 Feriye Sarayı haberi bulunmuştur.

Feriye Sarayı Haberleri

Feriye Sarayı halka açıldı

Feriye Sarayı halka açıldı

Osmanlı döneminde padişahların ve saray mensuplarının saraydan denize ulaşımı için kullanılan İstanbul’daki Feriye Sarayı’nın işletmesini 3 yıl önce devralan GO Proje Yönetim Kurulu Başkanı Göktuğ Özdemir, 10 milyon liralık yatırımla Feriye’nin konseptini değiştirdi. Özdemir, “Burası davetle gelinen bir yer olmaktan çıktı” dedi.

4.05.2019Ekonomi
Ön cephesi korunmalıydı

Ön cephesi korunmalıydı

Galatasaray Üniversitesi’nin restorasyon projesini yürüten mimar Sinan Genim, kendilerine izin vermeyen Koruma Kurulu’nun Kabataş Erkek Lisesi’nin yatakhane bölümünün yıkılıp yeniden yapılmasına izin vermesini eleştirdi.

11.03.2018Kitap Sanat
İş makineli restorasyon

İş makineli restorasyon

Feriye Sarayı’nın Kabataş Erkek Lisesi olarak kullanılan tarihi binası restorasyon adı altında iş makineleriyle yıkılıyor. İstanbul Valiliği ise tarihi yapıya sonradan eklenen betonarme kısımların yıkıldığını ileri sürdü. Ancak uzmanlar kepçelerle yapılan yıkımın tarihi yapıya onarılamaz zararlar verdiği görüşünde.

8.03.2018Gündem
Serhat Hacıpaşalıoğlu: Türkiye adına yarışmak isterdim

Serhat Hacıpaşalıoğlu: 'Türkiye adına yarışmak isterdim'

Bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nda San Marino’yu temsil edecek olan Serhat Hacıpaşalıoğlu, önceki gün Feriye Sarayı’nda basın mensuplarının karşısına geçti.

20.01.2016Magazin
Eflatunun izinde Boğaziçi

Eflatunun izinde Boğaziçi

Lale mevsimini festivallerle kutlayan İstanbul, kentin özgün ağacı erguvanların çiçeklenmesini ihmal eder nedense. Oysa Bizans’ta, Osmanlı’da baştacı edilmiştir bu güzellik. İstanbul âşığı yazar Süheyl Ünver 1960’larda “Mayısa erguvan, Boğaziçi’ne Erguvan Boğazı diyelim” çağrısı yapmıştı. Madem duyan olmadı, biz de kendi şölenimizi düzenleyelim...

14.04.2013Kelebek
Akademisyenler TestIstanbul 2011’de

Akademisyenler TestIstanbul 2011’de

TestIstanbul 2011 Konferansı kapsamında 26 Mayıs’ta düzenlenecek panelde insan-bilgisayar etkileşimi tartışılacak.

21.04.2011Teknoloji
Askeri darbenin ilk ve tek fotoğrafı

Askeri darbenin ilk ve tek fotoğrafı

Türkiye ilk askeri darbeyle bundan 129 yıl önce, 1876’nın 30 Mayıs’ında tanışmış, darbeciler Sultan Abdüláziz’i tahtından indirmiş ve dört gün sonra öldürmüşlerdi. Abdüláziz’i darbeden hemen sonra darbecilere yakın kişilerin laubali hareketleri arasında gösteren bu fotoğraf, geçtiğimiz hafta önsözünü Ömer Koç’un yazdığı ve Aygaz’ın yayınladığı ‘Hátıra-i Uhuvvet’ isimli albümde yayınlandı.

5.03.2005Gündem
Mahyacılığın son büyük ustası Şehzade Seyfeddin Efendi idi

Mahyacılığın son büyük ustası Şehzade Seyfeddin Efendi idi

Ramazan geceleri camilerin minareleri arasında ışıldayan ve bugün elektrik sayesinde kolayca aydınlatılan mahyaların kurulmasında geçmişte kandillerden istifade edilir, mahyalar minarelere binbir zahmetle gerilirdi ve 1924 yılına kadar mahyacılığın en mahir ustası, Sultan Abdüláziz’in bu işi sadece zevk için yapan en küçük oğlu Şehzade Mehmed Seyfeddin Efendi idi.

14.10.2004Gündem
‘İyi ki oradaydım’ diyeceğiniz konserler

‘İyi ki oradaydım’ diyeceğiniz konserler

Yarın akşamdan itibaren 18 Temmuz’a kadar şehrin pek çok mekânından caz melodileri yükselecek. İKSV 26. İstanbul Caz Festivali için gün sayarken caz müzisyenlerine, cazsever gazeteci ve yazarlara festivalin kaçırılmayacak konserlerini sorduk...

27.06.2019Kitap Sanat
Yazı unutulmaz yapacak 60 güzel öneri

Yazı unutulmaz yapacak 60 güzel öneri

Ne şanslıyız değil mi, bu sene sezon bayram tatiliyle, resmi olarak ‘bayram gibi’ başladı. Yazlık sinemalar, konserler, festivaller, spor aktiviteleri, yaz şarkıları, yaz dizileri, tiyatro turneleri, sahiller, beach club’lar, restoran ve eğlence yerleri tam tekmil emir ve görüşlerinize hazır. Ama yüzlerce alternatif arasından hangilerini seçmeli, nerelere gitmeli, kimleri izlemeli, ne yemeli, ne içmeli, ne giymeli? Hepsi alanlarında uzman arkadaşlarımla birlikte 2019 yazında bilmeniz gereken en önemli kültürel, sportif ve sosyal faaliyetleri belirledik. Seçin, beğenin, deneyin. Bakarsınız, umduğunuzdan güzel geçer yaz...

İstanbul Caz Festivali 26 yaşında

İstanbul Caz Festivali 26 yaşında

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen "26. İstanbul Caz Festivali", "Caza Dokunan Eller" sloganıyla 29 Haziran'da başlayacak.

26.03.2019Keyif
26. İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

26. İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

Caz müziğin usta isimlerinden güncel müziğin tanınmış ekiplerine, 300'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı festival, 27 farklı mekanda 50'nin üzerinde konseri sanatseverlerle buluşturacak...

26.03.2019Kitap Sanat
23 adımda Beşiktaş

23 adımda Beşiktaş

Beşiktaş, Bizans dönemine uzanan yerleşimi ile Boğaziçi’nin en eski köylerinden. Sarayları, parkları, köklü okulları, kozmopolit yaşamı, çok katmanlı kültürel mirası bu semtle ilgili aklımıza ilk gelenler. Genç, dinamik nüfusu, aktif kültür hayatı ve ÇARŞI’sıyla gönlümüzde ayrı bir yeri var. Beşiktaş’ın semt kimliğine eşlik eden güçlü aidiyet duygusunun bir nedeni de kuşkusuz bu semtte kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü. BJK, taraftar kitlesini oluşturan semt sakinleriyle birlikte varlığını sürdüren şanslı kulüplerden. Barbaros Hayrettin Paşa’nın heykelinin altında, aylarca çalışarak turu hazırlayan Beşiktaş JK Müzesi Müdürü Canan Cürgen ve 1001 İstanbul rehberi Nihan Vural ile buluşuyoruz. Vural anlatmaya, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kaptan-ı deryası, Akdeniz’i bir ‘Türk Gölü’ haline getiren Barbaros Hayrettin Paşa’dan başlayarak Beşiktaş’ın kaptan-ı deryalar semti olduğunu vurguluyor. “Dünyada donanması olan tek takımın Beşiktaş olması hiç de tesadüf değil” diye araya giriyor Beşiktaş JK Müze Müdürü Canan Cürgen. Aklıma şampiyonluk kutlamaları sırasında Boğaz’ı dolduran ve ‘Beşiktaş Donanması’ denilen irili ufaklı yüzlerce tekneden oluşan konvoy geliyor. Hepimiz gülüyoruz ve turumuz başlıyor.

10.12.2018Seyahat
Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Karsak: Kimsenin sabrı kalmadı

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Karsak: Kimsenin sabrı kalmadı

Galatasaray Üniversitesi’nin tarihi binasında 22 Ocak 2013’te çıkan yangının ardından restorasyon çalışmaları bir türlü başlayamayınca geçen ekim ayında geçici ahşap çatı yapılmasına karar verildi. Geçici çatının bu ay sonunda bitmesi öngörülüyor. Rektör Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, “Üç yıl çok uzun bir süre. Bir an önce uyuşmazlığın çözülmesini hedefliyoruz. Artık kimsenin beklemeye sabrı kalmadı” dedi.

28.12.2015Eğitim
204 filmlik maraton

204 filmlik maraton

34’üncü İstanbul Film Festivali 4 Nisan’da başlıyor. İki hafta sürecek festivalde 20’nin üzerinde bölümde 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filmi gösterilecek.

10.03.2015Keyif
Osmanlı’nın şölen yemekleri

Osmanlı’nın şölen yemekleri

Karidye pilaki’den Vartabid’e, Boran-i Hassa’dan Terkib-i Zirva’ya uzanan bir ziyafet sofrası... Kulağımıza uzak gelen bu isimler, padişahların sevdiği saray lezzetleriydi.

20.09.2014Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Edis’e ne olmuş

“Görkemli bir coşku, enerjisi tavan bir gece, genci yaşlısı açığı kapalısı her kesimden insanı dans ettiren bir yıldız...

28.06.2019

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunu

HÜRRİYET Dünyası olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin beslendiği ortamı etkisiz kılmak için bir çalışma başlattık.

11.03.2018

Lüks tarifsiz

Levent Penso’nun Rolls Royce’dan ilham alarak tasarımına imza attığı Bodrum’daki “Bitez Yalıları Exquisite” adlı proje, Kenan Doğulu’nun caz performansı eşliğinde tanıtıldı.

1.12.2016

Galatasaray Üniversitesi değil de Feriye Sarayı yanıyor deseydik…

Fanatik insanların kötücül hastalığı yerini insafa bırakır mıydı acaba?

22.01.2013

‘A-9 Ülkeleri’ne doğru

ESKİ bir Rusya uzmanı olan Fransız dostum Avrupa’nın geleceğiyle ilgili roman yazıyor. Ortaköy’de, Feriye Sarayı’nda başlayan kitabın konusu İstanbul- Kiev hattında gelişiyor. Ne var ki herkes bu kadar geniş perspektifli değil. Rusya, gelecekten söz edenlerin bugünlerde unuttuğu ülke.

11.06.2010

Bush’un Ortaköy’de konuştuğu yerde Sultan Abdüláziz’i öldürmüşlerdi

ABD Başkanı George W. Bush’un geçen salı günü Galatasaray Üniversitesi’nin rıhtımında yaptığı Ortaköy Camii ve Boğaz Köprüsü dekorlu konuşma, Türkiye’nin gündemini daha uzun süre meşgul edecek.

3.07.2004

Tuba 'İnci Küpeli Kız' oldu

Tuba Ünsal, Karaca’nın inci kullanılarak ürettiği yemek takımı “Fine Pearl”ün reklam yüzü oldu. Koleksiyonun tanıtımı için objektif karşısına geçen Ünsal, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in başyapıtlarından “İnci Küpeli Kız” tablosundaki pozu verdi.

13.10.2016