MENÜ

Federal Meclis

Federal Meclis ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Federal Meclis haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.116 Federal Meclis haberi bulunmuştur.

Federal Meclis Haberleri

İlk buluşmadan herkes memnun ayrıldı

İlk buluşmadan herkes memnun ayrıldı

Almanya’da Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) yöneticileri arasında büyük koalisyonun kurulması hedefiyle ilk görüşme dün akşam yapıldı.

14.12.2017Dünya
Çifte vatandaşlığa hayır

Çifte vatandaşlığa hayır

Almanya’da kana dayalı ‘ius sanguinis’ vatandaşlık yerine, doğulan yere (ius soli) dayalı vatandaşlık, Gerhard Schröder’in başbakanlığı döneminde Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümeti tarafından 1 Ocak 2000 tarihi itibariyle uygulamaya konuldu.

13.12.2017Dünya
Yurt dışındaki Alman askerlerinin görev süreleri uzatıldı

Yurt dışındaki Alman askerlerinin görev süreleri uzatıldı

Almanya'da Federal Meclis, hükümetin, uluslararası misyonlarda yer alan ve daha önce görevleri yıl sonunda ve Ocak 2018 sonunda bitmesi öngörülen Alman askerlerinin görev sürelerini 3 ay uzatma kararını onayladı.

12.12.2017Dünya
Baden Württemberg’e başbakan mı oluyor

Baden Württemberg’e başbakan mı oluyor?

Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir’in adı koalisyon görüşmeleri sırasında Dışişleri Bakanlığı’na geçiyordu. Ama Jamaika koalisyonu kurulamadı. Yeşiller Eşbaşkanlığını bırakacak olan Cem Özdemir’in siyasi geleceği büyük merak konusu.

11.12.2017Dünya
SPD kongresinde koalisyon görüşmelerine yeşil ışık

SPD kongresinde koalisyon görüşmelerine yeşil ışık

Sosyal Demokrat Parti kongresine delegeler, Hıristiyan Birlik partileri ile olası bir koalisyon hükümeti kurulması konusunda masaya oturulmasına karar verdi. Tarafların haftaya bir araya gelebileceği bildirildi.

8.12.2017Dünya
‘Avrupa’da kemer sıkmaya son verelim’

‘Avrupa’da kemer sıkmaya son verelim’

Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) lideri Martin Schulz, ekonomide kemer sıkma politikaları yerine euro bölgesi bütçesi için yatırım yapılması gerektiğini ve insanların serbest dolaşım haklarının olmadığı bir Avrupa istemediğini söyledi.

7.12.2017Ekonomi
‘Türkiye ile ilişkimiz stratejik ve kalıcı’

‘Türkiye ile ilişkimiz stratejik ve kalıcı’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen, “Türkiye ile ilişkimiz stratejik ve kalıcı” dedi. Cohen, Washington yönetiminin YPG ile ilişkisi için 6 ay önce yaptığı “geçici, taktiksel ve al-vere dayalı” tarifinin hâlâ geçerli olduğunu da vurguladı.

5.12.2017Dünya
AfD yine sünnete taktı

AfD yine sünnete taktı

Almanya'da sağ popülist Almanya İçin Alternatif’in (AFD), 24 Eylül’de yapılan genel seçim öncesi hazırladığı seçim programında, Müslüman ve Musevi çocukların sünnet edilmesinin yasaklanması da yer aldı.

2.12.2017Dünya
‘Almanya yabancılaşıyor’ yalanı

‘Almanya yabancılaşıyor’ yalanı

Dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da toplumun her kesiminde yabancı düşmanı tavır sergileyenler bulunmaktadır.Bu yıllardır bilinen ve yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında da açık bir biçimde ortaya çıkan bir gerçektir. Ancak 2014 yılı Ekim ayında ‘Pegida’ kısa adıyla tanınan ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatanperverler Avrupalılar’ sokaklara dökülerek bu yabancı ve İslam düşmanlığını daha da artırdılar.

1.12.2017Dünya
Büyük koalisyon için Steinmeier devrede

Büyük koalisyon için Steinmeier devrede

Almanya’daki hükümet kurma krizini aşmak için Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Hıristiyan Demokrat Birlik lideri Merkel ile Sosyal Demokrat Parti lideri Schulz’u bu akşam ağırlamaya hazırlanıyor.

30.11.2017Dünya
Cem Özdemir, 2018’de parti liderliğini bırakacak

Cem Özdemir, 2018’de parti liderliğini bırakacak

2008 yılından beri Yeşiller Eş Başkanlığı yapan Cem Özdemir, gelecek yıl ocak ayında yapılacak genel kurulda aday olmayacağını açıkladı.

26.11.2017Dünya
İki hafta sonra karar verilecek

İki hafta sonra karar verilecek

Almanya’da yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürecek olan işbaşındaki büyük koalisyonun küçük ortağı CSU‘nun lideri Horst Seehofer’in, siyasi geleceğiyle ilgili karar, iki hafta sonra verilecek.

24.11.2017Dünya
Hakaretten aldığı ceza yarı yarıya düşürüldü

Hakaretten aldığı ceza yarı yarıya düşürüldü

Almanya’nın Duisburg kentinde sosyal medya üzerinden Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir’e hakaret ettiği gerekçesiyle aldığı 30 gün hapis cezası 2 bin 100 euro para cezasına çevrilen Bekir Sipahi’nin itirazı sonuç verdi.

24.11.2017Dünya
‘Avrupa’da 500 bin sünnetli kadın yaşıyor, 180 bin genç kız tehdit altında’

‘Avrupa’da 500 bin sünnetli kadın yaşıyor, 180 bin genç kız tehdit altında’

Berlin'de eylem düzenleyen kadın hakları örgütü Terre des Femmes, kadınların sünnet edilmesini ve kadınlara yönelik şiddeti protesto etti.

23.11.2017Dünya
Berlinde hükümet krizi...

Berlin'de hükümet krizi...

Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in hükümet krizine çözüm bulma çabaları sürüyor. Cumhurbaşkanı bugün Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz’u kabul edecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel büyük bir çıkmazda görünüyor.

23.11.2017Dünya
Polis, CDU genel merkezinde arama yaptı

Polis, CDU genel merkezinde arama yaptı

Alman polisi, Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) genel merkezi ile Mainz kentindeki Rheinland Pfalz eyalet teşkilatında çarşamba günü arama yaptı.

23.11.2017Dünya
UETD: Sadece kınamayla geçiştirilemez

UETD: Sadece kınamayla geçiştirilemez

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Almanya’da Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in Federal Mecliste terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ait flamayı açmasına tepki gösterdi.

23.11.2017Dünya
77 bankaya vergi kaçırma cezası

77 bankaya vergi kaçırma cezası

Almanya tarihindeki en büyük vergi kaçakçılığını bankaların yaptığı ortaya çıktı. Almanya’da faaliyet gösteren 77 banka, vergi kaçırdıkları gerekçesiyle yaklaşık yarım milyar euro ceza ödeyecek.

22.11.2017Ekonomi
Steinmeier bir kez daha hatırlattı

Steinmeier bir kez daha hatırlattı

Almanya’da yaşanan koalisyon krizinin ardından bu soruna çözüm aramak amacıyla Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ilk olarak Yeşiller Eş Başkanları Cem Özdemir ve Simone Peter, FDP Genel Başkanı Christian Lindner ile ayrı ayrı bir araya geldi.

22.11.2017Dünya
Avrupa Birliği’nin lokomotifi tekledi

Avrupa Birliği’nin lokomotifi tekledi

Avrupa Birliği’nde (AB) derin ve köklü reformların hayata geçirilmesinin planlandığı bir dönemden geçiyoruz. Almanya’yı daha ileri taşıyacak köklü reformların hayata geçirilmesinin hedeflendiği bir dönemden geçiyoruz.

22.11.2017Dünya
Skandal hareket Türkiye kökenli milletvekili Alman meclisini karıştırdı

Skandal hareket! Türkiye kökenli milletvekili Alman meclisini karıştırdı

Almanya'da Sol Partili milletvekili Sevim Dağdelen, Alman meclisinde, Almanya'nın terör örgütü DEAŞ'a karşı yürüttüğü operasyonlarına yönelik yapılan bir oturumda terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin bayrağını açtı.

21.11.2017Dünya

Son dakika... Merkel'den erken seçim çağrısı

Almanya'da genel seçimin ardından yapılan koalisyon ön görüşmelerinden sonuç alınamamasının ardından Başbakan Angela Merkel, erken seçim çağrısında bulundu. Merkel, azınlık hükümetine karşısında yeni seçimlerin yapılmasını tercih edeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier sorumluluklardan kaçmamalarını isterken Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz da erken seçimden çekinmediklerini söyledi.

20.11.2017Dünya
Almanyada koalisyon görüşmeleri çöktü Erken seçim gündemde

Almanya'da koalisyon görüşmeleri çöktü! Erken seçim gündemde

Almanya'da liberal Hür Demokrat Parti'nin koalisyon görüşmelerinden çekilmesiyle Almanya'da yeni hükümet konusunda belirsizlik yaşanmaya başladı. Başbakanı Angela Merkel ya Yeşiller Partisi ile bir azınlık hükümeti kuracak ya da erken seçim kararı alacak.

20.11.2017Dünya
‘Pazar akşamı bitsin’de uzlaştılar

‘Pazar akşamı bitsin’de uzlaştılar

Almanya’da koalisyon hedefiyle dört haftadan beri toplantılar yapan CDU/CSU, FDP ve Yeşiller arasındaki ön görüşmelerin bu akşam sonuçlanması hedefleniyor.

18.11.2017Dünya
Koalisyon görüşmeleri yarına sarkabilir

Koalisyon görüşmeleri yarına sarkabilir

CDU/CSU, FDP ve Yeşiller, ‘Jamaika koalisyonu’nu kurmak için sürdürdükleri ön görüşmeleri uzatıyor. Federal Meclis’in yanındaki ‘Parlamentarische Gesellschaft’ binasında bir araya gelen partilerin müzakere heyetleri, yaklaşık 15 saat süren görüşmelerin ardından toplantıyı erteleme kararı aldı.

17.11.2017Dünya
Alman ordusunda Leopard skandalı

Alman ordusunda "Leopard" skandalı

Alman ordusunda bulunan Leopard-2 tanklarının yarısından fazlasının çalışamaz halde olduğu iddia edildi.

17.11.2017Dünya
Suudi Arabistan Orta Doğuda silahlanma yarışını önde götürüyor

Suudi Arabistan Orta Doğu'da silahlanma yarışını 'önde götürüyor'

Çok sayıda prens ve bakana düzenlediği tasfiye operasyonu ile dünya kamuoyuna oturan Suudi Arabistan, son dönemde ABD ve Avrupa ülkelerinden yapılan silah ihracatının rekor seviyelere ulaşması nedeniyle Orta Doğu'da silahlanma yarışını tetiklemekle suçlanıyor. ABD'nin bu yıl 110 milyar doların silah sattığı Suudi Arabistan, son iki yılda İngiltere'den aldığı silah miktarını yüzde 500 oranında artırdı. Almanya Ekonomi Bakanlığı ise yılın üçüncü çeyreğinde Suudi Arabistan'a satılan silahların bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 350 arttığını duyurdu. Hurriyet.com.tr’ye konuşan ABD’li Orta Doğu uzmanı Joshua Landis, İran ve Suudi Arabistan’ın bölgede karşılıklı bir silahlanma yarışıma girdiğini, Batı merkezli silah firmalarının ise sadece ‘kârlı anlaşmalar’ imzalama peşinde olduğunu söyledi.

16.11.2017Dünya
Parti temsilcileri son kez toplanıyor

Parti temsilcileri son kez toplanıyor

Almanya’da CDU/CSU, FDP ve Yeşiller, koalisyon görüşmelerinin sonuna geldi. Daha önce yaptıkları açıklamaya göre partiler bugün son kez buluşacak. Bu buluşmada koalisyon kurulup kurulmayacağına karar verilecek.

16.11.2017Dünya
Sosyal yardım alana Türkçe uyarı mektubu

Sosyal yardım alana Türkçe uyarı mektubu

Berlin’in Friedrichshain-Kreuzberg Belediyesi, kentte yaşayan ve sosyal yardım alan Türkiye kökenlilere Türkçe mektup göndererek yurt dışında 4 haftadan fazla kalmamaları konusunda uyardı.

16.11.2017Dünya
Almanya’da YPG paylaşımına operasyon

Almanya’da YPG paylaşımına operasyon

ALMANYA’da Münih yerel mahkemesinin kararıyla terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin flamalarını sosyal medya hesabında paylaşan 31 yaşındaki Kerem Schamberger’in evi basıldı.

14.11.2017Dünya
Bakan, mülteciler için hızlı polis önerdi

Bakan, mülteciler için hızlı polis önerdi

Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken, olaylara karışan kaçak göçmenlere hızlı şekilde müdahale edilmesi için ‘hızlı polis timi’ kurulmasını önerdi. Francken’e tepki gösteren Türkiye kökenli milletvekili Emir Kır ise “Siz kendi konularınıza odaklanın” dedi.

14.11.2017Dünya
Uzlaşma bekleyen 11 konu daha var

Uzlaşma bekleyen 11 konu daha var

Almanya’da koalisyon görüşmeleri perşembe günü son buluyor. Başbakan Merkel, “Görüşmelerin üçüncü etabına geldik. Şimdi uzlaşma için çok çalışmalıyız” dedi. Dört parti henüz birçok konuda uzlaşma sağlayamadı.

13.11.2017Dünya
Hükümet sözcüsü: O söz bugün de geçerli

Hükümet sözcüsü: O söz bugün de geçerli

DW Türkçe’ye açıklama yapan Alman hükümet sözcüsü, Başbakan Merkel’in NSU cinayetlerini aydınlatma, benzer olayların tekerrür etmemesi için gereken her şeyi yapma sözünün arkasında olduğunu söyledi.

9.11.2017Dünya
Brüksel’e Katalan çıkarması

Brüksel’e Katalan çıkarması

AZLEDİLEN Katalan lider Carles Puigdemont’un, İspanyol yargısından kaçmak için Brüksel’e gelmesinin ardından Katalonya sorunu Belçika siyaset sahnesini her geçen gün daha yoğun şekilde işgal etmeye başladı. Gelişmeler sadece siyasi boyutla da sınırlı kalmıyor. Katalonya bölgesinden, bağımsızlık yanlısı 200 belediye başkanı bugün Brüksel’e çıkarma yapıyor.

7.11.2017Dünya
NSU’yu bağımsız komisyon araştırsın

NSU’yu bağımsız komisyon araştırsın

Federal Meclis Yeşiller milletvekili Canan Bayram, sekizi Türkiye kökenli 10 kişinin katili ırkçı terör örgütü NSU’nun devlet içindeki bağlantısının ortaya çıkarılması için bağımsız komisyon kurulmasını önerdi.

7.11.2017Dünya
‘Merkel’in AB’yi ileriye götürecek fikri yok’

‘Merkel’in AB’yi ileriye götürecek fikri yok’

Yaklaşık sekiz aydır yürüttüğü Almanya Dışişleri Bakanlığını devretmeye hazırlanan Sigmar Gabriel, bundan sonraki yaşamı üzerine eşi Anke Gabriel ile aralarında geçen esprili bir konuşmayı, Bild am Sonntag gazetesine anlattı. Gabriel, Başbakan Merkel’i de AB konusunda eleştirdi.

5.11.2017Dünya
‘NSU 3 kişiden çok daha geniş’

‘NSU 3 kişiden çok daha geniş’

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü İlker Duyan, aşırı sağcı terör örgütü NSU tanıklarının peş peşe ölmesine ve istihbarat servislerinde bu örgütle ilgili imha edilen belgelere dikkat çekerek “Aslında 3 kişiden çok daha geniş bir ağ. ben kendimi Almanya’da güvende hissetmiyorum“ dedi.

4.11.2017Dünya
Merkel Jamaikadan umutlu

Merkel ''Jamaika''dan umutlu

Angela Merkel, Yeşiller ve FDP ile koalisyon kurulması konusunda umutlu olduğunu söyledi. SPD lideri Schulz ise Merkel’in girişimlerinin başarısız olması halinde‚ ''büyük koalisyona'' gitmeyeceklerinin altını çizdi.

4.11.2017Dünya
Demokrasiye asıl kimler saldırıyor

Demokrasiye asıl kimler saldırıyor?

Almanya’da 24 Ekim’de resmen başlayan yeni yasama dönemi öncesi, başkent Berlin’de bir protesto gösterisi düzenlendi. “Federal Meclis’te kin ve ırkçılığa karşı” sloganıyla ‘Reichstag’, ‘Bundestag’, yani Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu binasının bitişiğindeki tarihi Brandenburg Kapısı önünde düzenlenen bu gösteriye binlerce kişi katıldı.

1.11.2017Dünya
Erken seçim mi

Erken seçim mi?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerde yüzde 20.5’le Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) tarihinde aldığı en büyük yenilgi akşamı, Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, “Bizim yerimiz muhalefet.

30.10.2017Dünya
Weidel: Orta vadeli hedefimiz iktidar

Weidel: Orta vadeli hedefimiz iktidar

24 Eylül seçimlerinde 92 milletvekiliyle Bundestag’a girmeyi başaran AfD’nin bir sonraki seçimlerde hedefi iktidar olmak.

29.10.2017Dünya
Alman politikacıların kâbusu Atinada yakalandı

Alman politikacıların kâbusu Atina'da yakalandı

Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble dahil birçok Alman politikacıya bombalı paket gönderen kişi Atina’da yakalandı.

29.10.2017Dünya
Dağdelen, Sol Parti grup başkanvekili oldu

Dağdelen, Sol Parti grup başkanvekili oldu

Federal Meclis milletvekili Sevim Dağdelen, Sol Parti’nin ilk Türkiye kökenli grup başkanvekili oldu.

27.10.2017Dünya
Nelerde uzlaştılar, nelerde ayrı düştüler

Nelerde uzlaştılar, nelerde ayrı düştüler?

Almanya’da ‘Jamaika koalisyonu’nu kurma hedefiyle bir araya gelen CDU/CSU, FDP ve Yeşiller, ön görüşmelerde Avrupa, iklim, enerji ve çevre konularını ele aldı. Türkiye’nin ise ‘hala önemli bir konu başlığı olacağı’ açıklandı.

27.10.2017Dünya
Schaeuble, AfD’yi yola getirebilecek mi

Schaeuble, AfD’yi yola getirebilecek mi

Wolfgang Scaeuble... Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu’nun tarihinde en uzun süre milletvekilliği yapan politikacı. Tam 45 yıl. Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’li (CDU). Salı gününden beri de Federal Meclis Başkanı.

27.10.2017Dünya
Başkanvekilliğine 4. kez aday olacak

Başkanvekilliğine 4. kez aday olacak

Federal Meclis başkanvekilliği için üç kez aday olan ancak seçilemeyen aşırı sağcı parti AfD’li Abrecht Glaser dördüncü kez aday olacak.

25.10.2017Dünya
Alman basını yazdı... Koalisyon görüşmelerinde Türkiye anlaşmazlığı

Alman basını yazdı... Koalisyon görüşmelerinde Türkiye anlaşmazlığı

Almanya'da koalisyon ön görüşmelerine Türkiye damgasını vurdu. CSU partisi Türkiye ile AB müzakerelerinin durdurulmasında ısrarcı olacağını vurgularken, Yeşiller bunun yanlış sinyal olacağı görüşünü yineledi.

25.10.2017Dünya
Koalisyon görüşmelerinde Türkiyeyi tartıştılar, anlaşamadılar

Koalisyon görüşmelerinde Türkiye'yi tartıştılar, anlaşamadılar!

Alman basınına göre Almanya'da koalisyon ön görüşmelerine Türkiye damgasını vurdu. CSU partisi Türkiye ile AB müzakerelerinin durdurulmasında ısrarcı olacağını vurgularken, Yeşiller bunun yanlış sinyal olacağı görüşünü yineledi.

25.10.2017Dünya
Şimdi de başbakan yardımcısı sancısı

Şimdi de başbakan yardımcısı sancısı

Almanya’da ‘kardeş partiler’ veya Birlik Partileri olarak bilinen Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında ‘Jamaika Koalisyonu’ (siyah-sarı-yeşil koalisyon) oluşturmak için görüşmeler başladı.

25.10.2017Dünya
501 oyla Federal Meclis Başkanı

501 oyla Federal Meclis Başkanı

24 Eylül seçimlerinin ardından ilk oturum için Federal Meclise gelen milletvekilleri, yeni meclis başkanını seçti. 704 geçerli oyun 501’ini alan CDU’lu Wolfgang Schaeuble meclisin yeni başkanı oldu.

24.10.2017Dünya