MENÜ

Faysal Sarıyıldız

Faysal Sarıyıldız ile ilgili tüm haberleri, son dakika Faysal Sarıyıldız haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Faysal Sarıyıldız haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 253 Faysal Sarıyıldız haberi bulunmuştur.

Faysal Sarıyıldız 10 Nisan 1975, Cizre, Şırnak doğumlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. ve 25. dönem Şırnak milletvekilidir.
Dicle Üniversitesi Meslek Okulu ve Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunudur.
17 Haziran 2009'da terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklandı ve Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Siyasi tutuklu ve hükümlülerin Türkiye genelinde birçok cezaevinde başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine 15 Ekim 2012'de katıldı. 4 Ocak 2014'te tahliye edildi.

Faysal Sarıyıldız Haberleri

‘Beğeni’li terör davası

‘Beğeni’li terör davası

Amasya Üniversitesi’nde beş öğrenciye, Facebook’tan yaptıkları beğeni ve Twitter’dan takip ettikleri kişiler gerekçe gösterilerek ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

5.09.2018Gündem
CNNTürk Özel Dosya: HDPli vekiller hakkındaki suçlamalar neler

CNNTürk Özel Dosya: HDP'li vekiller hakkındaki suçlamalar neler?

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş cezaevinde olduğu için seçim propagandası yapamıyor. Demirtaş ve diğer HDP’li milletvekilleri hakkında hangi soruşturmalar sürüyor, haklarında yapılan suçlamalar neler?

16.06.2018Gündem
İki eski vekile 109 bin liralık icra

İki eski vekile 109 bin liralık icra

MECLİS Başkanlığı, milletvekillikleri düşürülen iki HDP’li Tuğba Hezer Öztürk ile Faysal Sarıyıldız’dan toplam 109 bin 782 lira alacak için icra süreci başlattı.

22.01.2018Gündem
İki yeni KHK Resmi Gazetede...Çok sayıda ihraç var...Tek tip ve taşeron da KHKda

İki yeni KHK Resmi Gazete'de...Çok sayıda ihraç var...'Tek tip' ve taşeron da KHK'da

Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlandı. Toplam 2 bin 756 kişi kamu görevinden çıkarıldı, 115 kişi ise eski görevlerine dönebilecek. Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan, istifa eden veya başka bir sebeple ayrılan 22 subayın rütbesi alındı. 7'si dernek, 7'si vakıf, 2'si gazete ve biri sağlık kuruluşu olmak üzere 17 kurum kapatılırken, daha önceden kapatılan bir vakıf açıldı, yurt dışında öğrenim gören 6 kişinin ise öğrencilikle ilişiği kesildi. Darbe sanıklarına 'tek tip kıyafet' geliyor. Taşeronla ilgili düzenleme de KHK'da. İhraç edilenler arasında 105 akademisyen bulunuyor. FETÖ kapsamında tutuklanan eski vali ile eski kaymakam da ihraç edildi. CHP'den ise KHK'lara tepki geldi.

24.12.2017Gündem
Beytüşşebap eski Kaymakamı Kadir Güntepe de ihraç edildi

Beytüşşebap eski Kaymakamı Kadir Güntepe de ihraç edildi

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi eski Kaymakamı olan ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklanarak yargılaması devam eden Kadir Güntepe de 695 sayılı KHK ile ihraç edildi.

24.12.2017Gündem
Demirtaşın bireysel başvurusuna ret kararının gerekçesi açıklandı

Demirtaş'ın bireysel başvurusuna ret kararının gerekçesi açıklandı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulunun, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bireysel başvurusunu kabul edilemez bulmasına ilişkin kararında, Demirtaş'ın terör eylemlerini olumlayan ifadeler kullanmasının terörle bağlantılı bir suça konu edilebileceği, PKK'nın üst düzey yöneticileriyle yaptığı telefon görüşmelerinin içerikleri göz önüne alındığında, terör örgütü yöneticilerinden talimat alarak hareket ettiği yönündeki değerlendirmelerin de olgusal temelden yoksun bulunmadığı belirtilerek, tutuklamanın keyfi olmadığı bildirildi.

21.12.2017Gündem
Milletvekilliğini düşürme kararı

Milletvekilliğini düşürme kararı

MECLİS Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, ‘Türk milleti’ yerine ‘Türkiye milleti’ dediği için yemini kabul edilmeyen ve Meclis çalışmalarına katılamayan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın, devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesine karar verdi.

21.11.2017Gündem
Son dakika: Leyla Zananın milletvekilliği düşürülüyor

Son dakika: Leyla Zana'nın milletvekilliği düşürülüyor

Meclis Karma Komisyonu HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın vekilliğinin devamsızlık gerekçesiyle düşürülmesi kararı aldı. Komisyonun talebini içeren dosya genel kurula sevk edildi.

21.11.2017Gündem
Son dakika... AYM, iki HDPli vekilin talebini reddetti

Son dakika... AYM, iki HDP'li vekilin talebini reddetti

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda alınan kararın iptal istemini oy birliğiyle reddetti.

7.09.2017Gündem
flaş

flaş

7.09.2017Ankara
Gülen için süre doldu

Gülen için süre doldu

KANUN Hükmünde Kararname ile haklarında soruşturma bulunup ancak yurtdışında olanlara tanınan 3 aylık süre doldu.

5.09.2017Gündem
Gülen için süre doldu

Gülen için süre doldu

Kanun hakkında kararname (KHK) ile haklarında soruşturma bulunan ancak yurtdışında olanlara tanınan 3 aylık süre doldu. Aralarında Fethullah Gülen, milletvekillikleri düşürülen HDP'li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız, Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil gibi isimler için son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek.

5.09.2017Gündem
Vekillikleri resmen düşürüldü

Vekillikleri 'resmen' düşürüldü

HDP Van Milletvekili Öztürk ve Şırnak Milletvekili Sarıyıldız'ın milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin TBMM kararları, Resmi Gazete'de yer aldı.

1.08.2017Gündem
Baydemirden Sarıyıldız ve Hezer tepkisi: Seçimle gelen seçimle gider

Baydemir'den Sarıyıldız ve Hezer tepkisi: Seçimle gelen seçimle gider

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, "HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin "devamsızlık" nedeniyle düşürülmesine ilişkin, "Seçimle gelen, ancak ve ancak seçimle gider. Bu demokrasinin olmazsa olmaz değeri ve ilkesidir. Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız'ın vekilliklerinin düşürülmesi birer darbedir." dedi.

28.07.2017Gündem
HDPli Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız için karar çıktı

HDP'li Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız için karar çıktı

HDP'li Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız'ın devamsızlık nedeniyle milletvekilliğinin düşmesine ilişkin oylama yapıldı. Açık yapılan oylamada 328 milletvekili Sarıyıldız'ın ve 324 milletvekili Öztürk'ün vekilliğinin düşmesi yönünde oy kullandı. Salt çoğunluk olan 276'nın aşılmasıyla iki ismin vekilliği düşmüş oldu.

27.07.2017Gündem
HDPnin eylemi 3ncü gününde

HDP'nin eylemi 3'ncü gününde

HDP'nin Diyarbakır'da sürdürdüğü 'vicdan ve adalet nöbeti'nde konuşan HDP Grup Sözcüsü Osman Baydemir, Faysal Sarıyıldız ile Fatma Hezer'in milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin görüşmeleri eleştirerek, "Bunun özeti; Kürt sorununa, temsiliyetine, bakış açısının tezahürüdür. 70 yıllık Kürd'ü yok sayma, parlamentoyu Kürd'e kapatmanın en bariz uygulamasıdır" dedi.

27.07.2017Gündem
HDPli vekillerden adalet nöbeti

HDP'li vekillerden 'adalet' nöbeti

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, "Yarın grup toplantımızı Diyarbakır'da yapacağız. Şiddetsiz, taşsız, sopasız, en ufak bir şiddet enstrümanı olmaksızın tamamen bir vicdan ve adalet direnişini ortaya koyacağız. 7 gün 24 saat açık alanda vicdan, demokrasi, eşitlik, özgürlük adalet ve onurlu barış için nöbet tutacağız." dedi.

24.07.2017Gündem
Sarıyıldızın vekilliği için düşürme kararı

Sarıyıldız'ın vekilliği için düşürme kararı

TBMM Karma Komisyonu, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın “devamsızlık nedeniyle” milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğu ile karar verdi.

21.07.2017Gündem
HDPli Sarıyıldızın milletvekilliği düşüyor

HDP'li Sarıyıldız'ın milletvekilliği düşüyor

Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesi talebini onaylayarak  Meclis Genel Kurulu'na sevk etti.

21.07.2017Gündem
HDPli vekilin milletvekilliği düşürüldü

HDP'li vekilin milletvekilliği düşürüldü

TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün "devamsızlık nedeniyle" milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğu ile karar verdi.

14.06.2017Gündem
Yurda dön ilanı

Yurda dön ilanı

İçişleri Bakanlığı, hakkında soruşturma ve kovuşturma olan, firari durumda yurtdışında bulunan 130 Türk vatandaşına, “Yurda dön” çağrısında bulundu. Bu kişiler arasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk ile eski HDP milletvekili Özdal Üçer, FETÖ’nün emniyet imamı olduğu iddia edilen ‘Kozanlı Ömer’ lakaplı Osman Hilmi Özdil, eski AK Parti Niğde Merkez İlçe Başkanı Latif Güngör, Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi Başkanı Kemal Öksüz de yer alıyor. 3 ay içinde dönmeyenler vatandaşlıktan çıkarılabilecek.

5.06.2017Gündem
flaş

flaş

5.06.2017Ankara
Son dakika: Vatandaşlıktan çıkartılıyorlar

Son dakika: Vatandaşlıktan çıkartılıyorlar

Haklarında soruşturma yürütülen ve firari durumda olan, aralarında FETÖ lideri Fetullah Gülen, HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer ile eski HDP milletvekili Özdal Üçer'in de bulunduğu 130 isim, 3 ay içinde Türkiye'ye dönmemeleri halinde her biri için ayrı ayrı Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlıktan çıkartılacak. Bugünkü gelişme vatandaşlıktan çıkartılmaları için ilk adım olarak kabul ediliyor.

5.06.2017Gündem
İki HDPlinin vatandaşlığı sona erebilir

İki HDP'linin vatandaşlığı sona erebilir

TBMM Genel Kurul çalışmalarına katılmayan, yurtdışından dönmeyen ve gönderdikleri sağlık raporları kabul edilmeyen HDP’li Tuğba Hezel Öztürk ile Faysal Sarıyıldız, “geri dön” çağrısına yanıt vermezlerse mahkeme kararıyla vatandaşlıktan çıkarılacak.

31.05.2017Gündem
2 HDPli vekile devamsızlıktan ihraç yolu

2 HDP'li vekile devamsızlıktan ihraç yolu

HAPİS cezaları onaylanan eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Nursel Aydoğan’ın ardından iki HDP milletvekiline de “devamsızlık” gerekçesiyle TBMM üyeliğinden çıkarma yolu açıldı.

24.05.2017Gündem
Milletvekillikleri düşebilir... Karar ertelendi...

Milletvekillikleri düşebilir... Karar ertelendi...

Meclis Başkanlık Divanı, yurtdışında bulundukları için haklarında yakalama kararı çıkarılan HDP Milletvekilleri Tuğba Hezer Öztürk ile Faysal Sarıyıldız’ın durumuyla ilgili kararı erteledi.

3.05.2017Gündem
Son dakika... Kritik gün, milletvekillikleri düşürülebilir...

Son dakika... Kritik gün, milletvekillikleri düşürülebilir...

Meclis Başkanlık Divanı, bugünkü toplantısında kritik bir konuyu da gündemine aldı. Yurtdışında bulundukları için haklarında yakalama kararı çıkarılan HDP Milletvekilleri Tuğba Hezer Öztürk ile Faysal Sarıyıldız’ın “Meclise devamsızlık” nedeniyle TBMM üyeliklerinin düşürülüp düşürülmeyeceğine karar verilecek.

3.05.2017Gündem
İngiliz basını saldırıyı yazdı... Yanındaki isim dikkat çekti

İngiliz basını saldırıyı yazdı... Yanındaki isim dikkat çekti!

İngiliz basını 17 yaşındaki Kürt mültecinin ülkede ırkçı saldırıya uğradığını yazdı. İngiliz basının paylaştığı fotoğraflarda ise dikkat çeken bir isim vardı. Hastanede saldırıya uğrayan kişinin başında, Türkiye'de hakkında yakalama kararı bulunan HDP'li Faysal Sarıyıldız vardı.

5.04.2017Dünya
Eski milletvekili Ayla Akat Ata hakkında 95 yıl hapis istemi

Eski milletvekili Ayla Akat Ata hakkında 95 yıl hapis istemi

HDP'nin tutuklu eski Milletvekili Ayla Akat Ata hakkında, 'Silahlı terör örgütü kurma, yönetme', 'Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma' ve 'Terör örgütü propagandası yapma' suçlarından 30- 95 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

4.02.2017Gündem
13 dokunulmazlık dosyası Meclis’te

13 dokunulmazlık dosyası Meclis’te

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu 13 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları Meclis’e geldi.

26.01.2017Gündem
Dönmezlerse vatandaşlıktan atılacaklar

Dönmezlerse vatandaşlıktan atılacaklar

680 sayılı OHAL KHK’sı ile getirilen yeni düzenleme ile vatandaşlıktan çıkarılmanın kapsamı da belirlendi.

7.01.2017Gündem
HDPli Sarıyıldız Fransada onur vatandaşı yapılıyor

HDP'li Sarıyıldız Fransa'da 'onur vatandaşı' yapılıyor

Hakkında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız Fransa'nın Campigny şehri tarafından 'onur vatandaşı' yapılacak.

13.12.2016Dünya
AP üyesinden PKKnın faaliyetleri yasaklansın çağrısı

AP üyesinden "PKK'nın faaliyetleri yasaklansın" çağrısı

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Çek üyesi Tomas Zdechovsky, AB'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın, AP'deki faaliyetlerinin yasaklanmasını istedi.

11.12.2016Dünya
Hollandadan PKK adımı

Hollanda'dan PKK adımı

TÜRKİYE’nin gönderdiği dosyayı inceleyen Hollanda, Avrupa’daki terör örgütü PKK/KCK yürütme sözcüsü Dalokay Şanlı’nın tüm malvarlığını dondurdu, ayrıca terörist listesine aldı.

8.11.2016Gündem
10 soruda HDPsiz Meclis: Devamsızlıktan 276 oyla atılabilirler

10 soruda HDP'siz Meclis: Devamsızlıktan 276 oyla atılabilirler

HDP, eş genel başkanları ve milletvekillerine yönelik operasyonun ardından Meclis çalışmalarını durdurma kararı aldı. Bunun ardından gözler, önümüzdeki süreçte meydana gelebilecek olaylara çevrildi.

7.11.2016Gündem
HDPliler Meclisteki 5 birleşime katılmazsa ne olur

HDP'liler Meclis'teki 5 birleşime katılmazsa ne olur?

Meclis’te 59 sandalyeyle temsil edilen Halkların Demokratik Partisinin (HDP) yasama boykotu, geleceğe dönük farklı siyasi ihtimalleri beraberinde getirdi.HDP milletvekilleri uzun süre Genel Kurula katılmazlar ve yoklamaya girmezlerse milletvekilliklerinin düşmesi, buna bağlı olarak ara seçim gündeme gelebilecek. Anayasa ve TBMM İçtüzüğüne göre Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak 1 ay içerisinde 5 birleşim günü katılmayan milletvekilinin TBMM üyeliği düşüyor. Bunun için durumun Meclis Başkanlık Divanınca tespit edilmesi gerekiyor.

7.11.2016Gündem