MENÜ

Fatih Projesi

Fatih Projesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Fatih Projesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Fatih Projesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.898 Fatih Projesi haberi bulunmuştur.

Fatih Projesi, yani uzun adı ile Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi. Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliği ile Türkiye'deki tüm dersliklere birer adet dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta koymaktır. Projenin ön kısımlarında her öğrenciye tablet bilgisayar verilmesi öngörülmektedir. Projenin amacı, bilgi toplumu yaratmak ve eğitimde teknolojiyi yararlı kılmaktır.

Fatih Projesi Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Ereğlide önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ereğli'de önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eski terminal alanından düzenlenen Ereğli mitinginde konuştu. Yeni Zelanda'da yaşanan cami katliamına tepki gösteren Erdoğan, "Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa öyle ya da böyle biz bunun hesabını sormasını biliriz. Yasalarında 15 yıldan fazla hapis cezası yokmuş. 50 Müslümanı katledecek sizin yasalarınızda böyle bir madde yokmuş. İnsan canı ne kadar ucuz ya" dedi.

19.03.2019Gündem
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli mesajlar

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara Yenimahalle'de düzenlenen mitingde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Nabza göre şerbet veren, Doğu'da bölücü, Batı'da Atatürkçü, Ankara'da ülkücü olan, her şekle giren bir bukalemun ittifakı oluşturdular. Dikkat edin, CHP'nin başındaki zat Ankara'da sürekli bozkurt işaretiyle dolaşıyor. Nereden çıktı bu? Yanındaki hanımefendi de buralarda sürekli vatan millet edebiyatı yapıyor. Ancak ne Bay Kemal ne de hanımefendi HDP'nin niçin kendilerine destek verdiğini millete söylemiyorlar, neden?" dedi.

14.03.2019Gündem
Kim demiş kodlama sıkıcı diye Scode’la tanışın

Kim demiş kodlama sıkıcı diye! Scode’la tanışın

Aslında akranı her genç gibi teknolojiye ilgi duyarken işi biraz daha analitik bakış açısıyla yorumlamaya ve eğlenceyi, ilgi alanına uygunluğu da bir etken olarak değerlendirmeye başlayınca ortaya Scode çıktı. 108. sayımızın girişimcilik sayfasında genç girişimci Kadir Kırkoyun’la Scode üzerine konuştuk.

17.12.2018Kampüs
Sosyal yardıma 62 milyar TL

Sosyal yardıma 62 milyar TL

Bütçeden 2019 yılında sosyal yardımlara aktarılacak kaynak belli oldu. Buna göre toplam 19 kalemde yapılacak yardımlar için 62 milyar TL ayrılacak. Söz konusu rakam, sosyal yardım bütçesinde yüzde 22’lik artış anlamına geliyor. Bu yıl bütçeden yapılan sosyal yardımların büyüklüğü ise toplam 43.4 milyar TL olacak.

24.11.2018Gündem
Yılın ‘çalıkuşları’ Başkentte ağırlanacak

Yılın ‘çalıkuşları’ Başkentte ağırlanacak

MEB'in 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Ankara'da ağırlayacağı, eğitimde farklılıklar oluşturan 130 öğretmen arasında, kendi alanlarında başarılı çalışmalara imza atmış isimler yer alıyor. Tekirdağ'da görev yapan Melih öğretmen, Mobekap isimli proje kapsamında Gaziantep'teki bütün köyleri dolaşarak yetenekli çocukların müziğe kazandırılması için çalıştı. Afyonkarahisar'da görevli Özlem öğretmen ‘Geri Dönüşümden Tasarıma’ isimli projesi ile büyük beğeni topladı ve velilerin eserlerinden yıl sonu resim ve sanat galerisi oluşturdu. İzmir'in Tire ilçesinde çalışan Mutlu öğretmen, Türkiye'nin birçok ilinde düzenlediği seminerlerle 5 bin öğretmene geleneksel çocuk oyunları eğitimi verdi.

20.11.2018Eğitim
Öğretmen yerine okula performans

Öğretmen yerine okula performans

Öğretmen performans sisteminden vazgeçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘okul performansı’ uygulayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni modelle eğitim kurumlarının MR’ının çekileceğini ve tüm okulların Ankara’dan cep telefonundan izleneceğini açıkladı.

8.11.2018Eğitim
MEB, eğitimde teknoloji kullanımını inceliyor

MEB, eğitimde teknoloji kullanımını inceliyor

MEB tarafından düzenlenen ve kodlama, geleceğin teknolojik sınıfları, üç boyutlu teknolojiler, robotik eğitimi, dil öğretiminde teknoloji kullanımı, yapay zeka gibi konuların ele alınacağı ‘FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi’ başladı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğer teknoloji amaç haline gelirse ve bizim işimizin başlatıcı ögesi haline gelirse o zaman bir sorunumuz var demektir. Teknoloji, şekerin suyun içine sızdığı gibi bizim bütün süreçlerimize işler olarak yansırsa, o zaman biz teknolojiyle çok daha sağlıklı bir ilişki kurmuş oluruz" dedi.

2.11.2018Eğitim
Öğrenciler teknolojiyi kullanarak üretmeyi öğrenecek

Öğrenciler teknolojiyi kullanarak üretmeyi öğrenecek

Harezmi Eğitim Modeli'nin 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı tanıtımı yapıldı. İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Altınöz, "Model, öğrencilerin teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında, güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek bilimsel araştırma yöntemleriyle belirlenen süreci öğretmenlerle değerlendirip güncelleyen bir yapıda" dedi.

18.10.2018Eğitim
İngilizce eğitiminin önündeki 6 engel

İngilizce eğitiminin önündeki 6 engel

Nitelikli öğretmen yetiştirmenin yollarından biri de hizmetiçi eğitimlerdir. Bu eğitimler sayesinde öğretmenler kendilerini yeniler, geliştirir ve etkili öğretim yaparlar. Ancak ülkemizde hizmetiçi eğitimler gereken olumlu etkiyi veremiyor. Bu da İngilizce öğretimindeki sorunlarla başa çıkılmasını engelliyor.

15.10.2018Eğitim
EBA öğrenci girişi nasıl yapılır

EBA öğrenci girişi nasıl yapılır?

EBA öğrenci girişi nasıl yapılacak sorusunun yanıtı araştırılmaya devam ediyor. Gençlerin akademik başarıları ve sosyal faaliyetlerini geliştirmek amacıyla kurulmuş olan EBa sistemi öğrencilerin yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor. Peki, EBA öğrenci girişi nasıl yapılır?

9.10.2018Eğitim
FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2 Kasım’da başlıyor

FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2 Kasım’da başlıyor

MEB tarafından düzenlenecek olan ‘FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin dördüncüsü, 2-3 Kasım'da Ankara'da düzenlenecek. Zirvede kodlama ve kod eğitimi, geleceğin teknolojik sınıfları, oyun tabanlı öğrenme ve oyunlaştırma, eğitimde mobil öğrenme, e-içerik geliştirme, üç boyutlu teknolojiler, eğitimde bilinçli ve güvenli internet kullanımı gibi konular ele alınacak

9.10.2018Eğitim
Eğitimin geleceği bu konferansta konuşulacak

Eğitimin geleceği bu konferansta konuşulacak

Bu yıl ikincisi yapılacak olan GESS konferans ve fuarları 25-27 Ekim arasında düzenlenecek. Konferansta MEB YEĞİTEK desteğiyle yeni teknolojiler sergilenecek. Ayrıca üç güne yayılan katılım sertifikalı ve ücretsiz konferans programıyla eğitiminin geleceği fuara taşınacak. Uzmanlar, eğitimde Harezmi modeli, hibrit sınıflar, FATİH projesi, geleceğin sınıfları, eTwinning, siber güvenlik ve sosyal medya gibi başlıkları anlatacak.

4.10.2018Eğitim
İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı’dan ‘zorunlu bağış’ uyarısı

İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı’dan ‘zorunlu bağış’ uyarısı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Velilerimizden bağış adı altında veya kayıt ücreti adı altında herhangi bir ücret alınmasını kesinlikle istemiyoruz. Bu tür olumsuzlukların giderek azalması söz konusu ama nispi olarak da bazı sorunların yaşandığı velilerimiz tarafından ifade ediliyor. Bu başvurular üzerinde ivedilikle gerekli önlemleri alıyoruz. Sorunun çözümü için çözüm ortağı oluyoruz" dedi.

12.09.2018Eğitim
Öğrenciler heyecanla araştırıyor: Okullar ne zaman açılacak

Öğrenciler heyecanla araştırıyor: 'Okullar ne zaman açılacak?'

Ağustos ayının başlamasıyla birlikte okulların ne zaman açılacağı da merak konusu oldu. 8 Haziran'da karnelerini alarak tatile çıkan 18 milyon öğrenci, yaz tatilinin biteceği ve okulların eğitime başlayacağı tarihi öğrenmek istiyor. Öğrencilerin yanı sıra velilerde okul alışverişi ve diğer işlerini planlamak için okulların MEB tarafından ne zaman açılacağını öğrenmek istiyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

3.08.2018Gündem
Yeni bakan talimat vermişti İşte yeni telefon hattı…

Yeni bakan talimat vermişti! İşte yeni telefon hattı…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un talimatıyla "ALO 147" hattı kaldırılarak yerine başta öğretmenler olmak üzere öğrenci, veli ile diğer vatandaşlara etkin ve kaliteli hizmet vermek amacıyla MEB İletişim Merkezi "444 0 632" telefon hattı kuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi danışma hattından Bakanlığın iş ve işlemlerine ilişkin her türlü konuda bilgi alınabilecek.

30.07.2018Eğitim
Okul sitelerine yayın ekibi geliyor

Okul sitelerine yayın ekibi geliyor

Okulların internet sitelerini artık ‘yayın ekipleri’ yönetecek. İnternet sitesi ve yayın ekibi yöneticisinin yanı sıra editör ve danışmandan oluşacak ekip, içeriklerin kontrolünü yapacak. Pedagojik uygunluğunu denetleyecek. Ekip, eğitim yılı başındaki öğretmenler kurulu toplantısında belirlenecek.

9.07.2018Eğitim
Bakan Yılmaz’dan tam gün eğitim açıklaması: İstanbul’da biraz zorlanacağız

Bakan Yılmaz’dan tam gün eğitim açıklaması: İstanbul’da biraz zorlanacağız

Eğitim gündemi ile ilgili açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tam gün eğitime geçiş konusunda, “İstanbul’da biraz zorlanacağız. Özel bir seferberliğin başlatılması lazım. İnanıyorum ki, Türkiye eğitimin kalitesinin artırılması adına ikili eğitime son verecek” dedi. Bakan Yılmaz, "21’inci yüzyılın dili kodlama.Öğrencilere bilgisayar dağıtımını 5 ve 9’uncu sınıflardan başlatacağız" diye konuştu. LGS sorularının zor olduğuna yönelik eleştirilere de, "1 milyon öğrencinin 300 bini tam 500 puan alsaydı, nasıl yerleştireceksiniz? Bu sınavın amacı haksızlık yapmadan, adaletten ayrılmadan sıralamak öğrencileri" değerlendirmesini yaptı.

19.06.2018Eğitim
Eğitim teknolojileri 2-3 Kasım’da

Eğitim teknolojileri 2-3 Kasım’da

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 2-3 Kasım’da düzenlenecek ‘FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2018’ için bildiri sunum başvuruları başladı.

26.05.2018Eğitim
EBA kurs girişi nasıl yapılır EBA kurs girişi detayları

EBA kurs girişi nasıl yapılır? EBA kurs girişi detayları

EBA kurs girişi nasıl yapılır sorusu birçok kişi tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. EBA gençlerin akademik başarılarını, ilgi alanları, sosyal faaliyetleri ve becerileri doğrultusunda geliştirmeyi amaç ediniyor. Peki, EBA kurs girişi nasıl yapılır?

24.05.2018Gündem
İngilizce öğrenmede beş adım

İngilizce öğrenmede beş adım

Ana dili İngilizce  olmayan ülkelerde milyonlarca insan bu dili öğrenmek için büyük çaba sarf ediyor ve para harcıyor. Ancak hedefe ulaşmak için hem öğrencilerin hem de yetkililerin bazı yenilikler yapması gerekiyor. Öğrenciler öncelikle İngilizce’yi hayatının merkezine almalı ve ana dili gibi öğrenmeye çalışmalı. Öğretmenler, öğrenci merkezli bir anlayışla hareket etmeli, bakanlık ise müfredata el atmalı.

21.05.2018Eğitim
Tablet yerine klavyeli bilgisayar

Tablet yerine klavyeli bilgisayar

Okullarda kodlama eğitimi verileceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, FATİH projesi kapsamında kullanılan tabletlerin yerine öğrencilere artık klavyeli bilgisayar dağıtacaklarını açıkladı.

7.05.2018Eğitim
Özel okullara üç yılda 3 milyon destek

Özel okullara üç yılda 3 milyon destek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, "Fatih Projesi ile bütün okullarımızı akıllı tahtalarla donattık. İlerleyen zamanda öğrencilerimize tabletin dışında klavyeli bilgisayarlar vereceğiz. Devletimiz özel okullara yaklaşık üç yıldır 3 milyar 285 milyon lira destek sağladı" dedi.

26.04.2018Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: İstismar ve madde bağımlılığı öncelikli gündemimiz

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: İstismar ve madde bağımlılığı öncelikli gündemimiz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ücretsiz destekleme kurslarına geçen yıl 9 milyondan fazla öğrencinin katıldığını belirterek, “Arkadaşlara soruyorum, eskiden dershanelere giden öğrenci sayısı ne kadardı? 4 milyonun üzerindeydi. Bu yıl, 200 bin. Dolayısıyla gerçekten Türkiye bu projede başarıya ulaştı” dedi. Bakan Yılmaz ayrıca, bu yıl istismar ve madde bağımlılığıyla mücadelenin öncelikli gündem olduğunu da vurguladı.

31.03.2018Eğitim
Bakan Yılmaz’dan önemli açıklama: Sınavla öğrenci alacak liselerin çoğu belli

Bakan Yılmaz’dan önemli açıklama: Sınavla öğrenci alacak liselerin çoğu belli

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni liseyle giriş sistemi kapsamında merkezi sınavla öğrenci alacak liselerin, 3-4 il dışında belirlendiğini açıkladı.

29.03.2018Eğitim
5 bin ücretli öğretmen MEB kadrosuna alınacak

5 bin ücretli öğretmen MEB kadrosuna alınacak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “İlana çıkıldı, 20 bin öğretmen daha alacağız. Bu alımla beraber inşallah bir kanun teklifi daha var. Ücretli öğretmenler arasında da bize 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olmak kaydıyla bir 5 bin öğretmen daha alacağız. 25 bin öğretmeni bir yılda eğitim ailemize kavuşturuyoruz" dedi.

21.02.2018Eğitim
9 Milli Eğitim Bakanı ile kutlama

9 Milli Eğitim Bakanı ile kutlama

1928’de Mustafa Kemal Atatürk’ün yol göstericiliğinde kurulan Türk Eğitim Derneği, 90’ıncı yılında verdiği resepsiyonla siyasetten bürokrasiye, sanattan diplomasiye birçok önemli ismi bir araya getirdi. Resepsiyona ayrıca Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte sekiz milli eğitim eski bakanı da katıldı.

1.02.2018Eğitim
Bakan açıkladı... Öğrencilere tabletten sonra bilgisayar geliyor

Bakan açıkladı... Öğrencilere tabletten sonra bilgisayar geliyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesi için öğrencilere tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planladıklarını bildirdi.

31.01.2018Eğitim
Bakan Yılmaz: En büyük eksiğimiz okul öncesi eğitim

Bakan Yılmaz: En büyük eksiğimiz okul öncesi eğitim

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından bu yıl 17’nci kez düzenlenen ‘Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, en fazla öğretmen açığının Marmara Bölgesi’nde ve il olarak İstanbul’da olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz ayrıca okul öncesi eğitime de değinerek, “Avrupa’dan eksik olduğumuz tek yön okul öncesidir. En büyük eksiğimiz okul öncesi eğitimi yaygınlaştırıyoruz” dedi.

31.01.2018Eğitim
Ehliyet uygulama sınavlarında tablet dönemi başladı

Ehliyet uygulama sınavlarında 'tablet' dönemi başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınav değerlendirmeleri, Ankara'daki pilot bölgede tablet bilgisayarlarla yapılmaya başlandı.

17.01.2018Eğitim
Ehliyette yeni dönem başladı Artık tabletle yapılacak

Ehliyette yeni dönem başladı! Artık tabletle yapılacak

Ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınav değerlendirmeleri, Ankara'da pilot bölgede tablet bilgisayarlarla yapılmaya başlandı. Uygulamanın kısa süre sonra ülke genelinde yaygınlaştırılmasıyla yıllık 3 milyon lira ve kâğıtta 10 milyon sayfa tasarruf sağlanacak. Adayın tablet bilgisayarla çekilecek fotoğrafı, sistemdeki biyometrik kaydı ile karşılaştırılacak ve başkasının yerine sınava giren "joker"lerin önü tamamen kesilmiş olacak.

17.01.2018Ekonomi
2018 EBA Yarışmaları’na başvurular başladı

2018 EBA Yarışmaları’na başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) FATİH Projesi Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında, öğretmen ve öğrencilere yönelik düzenlenen kısa film, resim, fotoğraf ve senaryo kategorilerinden oluşan yarışmalara başvurular başladı.

17.01.2018Eğitim
Cep telefonu aboneliğinin ilk tesisinde ÖİV 53 lira olacak

Cep telefonu aboneliğinin ilk tesisinde ÖİV 53 lira olacak

Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde 2018 yılı için alınması gereken maktu özel iletişim vergisi (ÖİV) tutarı 53 lira olarak belirlendi.

1.01.2018Teknoloji
Öğrenciler atık malzemelerden drone üretti

Öğrenciler atık malzemelerden drone üretti

Sivas'ta lise öğrencileri, 3D yazıcı yardımıyla örgü şişi ve eski bir navigasyon cihazının pilini kullanarak drone yaptı.

18.12.2017Eğitim
Bakan Yılmaz’dan imam hatip eleştirilerine cevap: Vatandaş isterse açılır

Bakan Yılmaz’dan imam hatip eleştirilerine cevap: Vatandaş isterse açılır

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, imam hatip lisesi eleştirileri ile ilgili olarak, "Yüzde 42, yüzde 43 meslek lisesini görme, yüzde 12’yi, ’her yerde imam hatip açtınız’ de. Vatandaş talep ederse açacağız da ama doğruyu söylerseniz biz de daha memnun oluruz. Vatandaş talep ederse açılır, vatandaş talep etmezse siz açsanız dahi içi boş kalır. Ama vatandaş da talep ederse, gereğini yerine getirmek lazım" dedi.

16.12.2017Eğitim
Fatih Projesine Fatih Kalkanı

Fatih Projesi'ne 'Fatih Kalkanı'

Sivas’ta elektronik öğretmeni Keramettin Şahin, Fatih Projesi kapsamında okullara gönderilen akıllı tahtaların öğrenciler tarafından amacı dışında kullanılmasını önlemek için 'Fatih Kalkanı' sistemini geliştirdi.

7.12.2017Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğanın onayladığı Torba Yasa Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 'Torba Yasa' Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 7061 sayılı "Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5.12.2017Ekonomi