MENÜ

Everest

Everest ile ilgili tüm haberleri, son dakika Everest haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Everest haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.912 Everest haberi bulunmuştur.

Everest Dağı,dünyanın en yüksek dağı. Himalayalarda, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin Halk Cumhuriyeti–Nepal sınırı üzerinde yer alır. Çıplak Güneydoğu, Kuzeydoğu ve Batı sırtları en yüksek noktalara Everest (8.848 m) ile Güney doruğunda (8.748 m) ulaşır. Everest Dağı Kuzeydoğudaki Tibet platosundan (yaklaşık 5.000 m) tam olarak görülebilir. Eteklerinden yükselen Çangtse, Khumbutse, Nuptse ve Lhotse gibi doruklar Nepal'den görülmesine engel olur.

DEVAMI

Everest Haberleri

Sıcak yaza serin kitaplar

Sıcak yaza serin kitaplar

Kitaplarla uzun saatler baş başa kalabileceğimiz yaz mevsimi, tatil sezonu geldi çattı. Okumayı ertelediklerimiz, yeni çıkanlar, ödüllü kitaplar, çok konuşulanlar, klasikler... Kitap eki editörleri, eleştirmenler ve yazarlara yaz sıcağını serinletecek, tatili tatlandıracak kitap önerilerini sorduk...

13.06.2019Kitap Sanat
‘Top’lu metinler…

‘Top’lu metinler…

Jean-Philippe Toussaint imzalı ‘Zidane’ın Melankolisi’, futbol denen sevdaya ilişkin anılarla, yaşanmışlıklarla süslenmiş romantik bir çaba. Birçok entelektüelin ‘kitlelerin afyonu’ olarak mesafeli durduğu bir oyunun, kalemi güçlü bir entelektüelce yorumu aynı zamanda...

Everest Dağından 11 ton çöp toplandı

Everest Dağı'ndan 11 ton çöp toplandı

Nepal'de, Everest Dağı'nda yapılan temizlikte yaklaşık 11 ton çöp toplandı.

5.06.2019Dünya
Ölümlerin nedeni ‘selfIe’ciler

Ölümlerin nedeni ‘selfIe’ciler

Bu yıl tırmanış sezonunda 11 kişinin hayatını kaybettiği dünyanın en yüksek dağı Everest ile ilgili olarak deneyimli dağcı Ed Dohring çarpıcı açıklamalar yaptı.

30.05.2019Dünya
İnsanlar cesetleri çiğneyerek tırmanıyor

'İnsanlar cesetleri çiğneyerek tırmanıyor'

Bu yıl Everest'e tırmanış sezonunda rekor sayıda kişi hayatını kaybederken, zirveye çıkan Kanadalı deneyimli dağcı Eila Saikaly dünyanın en yüksek noktasında karşılaştığı manzarayı anlatırken "Son derece kalabalıktı. İnsanlar cesetleri çiğneyerek ilerliyordu" dedi.

29.05.2019Dünya
Everestte tırmanış sezonunda 11 kişi öldü

Everest'te tırmanış sezonunda 11 kişi öldü

Bu yılki Everest Dağı tırmanış sezonunda 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

28.05.2019Dünya
Everest’te trafik ‘kazası’: 4 ölü

Everest’te trafik ‘kazası’: 4 ölü

Dünyanın tepesi Everest Dağı’nda tırmanış sezonu ‘ölüm rekoruyla’ açıldı. Dün, zirveye ulaşan onlarca dağcının oluşturduğu ‘sıkışıklık’ nedeniyle geri dönemeyen 4 dağcının donarak ya da aşırı yorgunluktan can vermesiyle, son bir haftada Everest’e tırmanırken hayatını kaybeden dağcı sayısı 8’e yükseldi.

25.05.2019Dünya
Çinde zeplin 7 bin metreyle irtifa rekoru kırdı

Çin'de zeplin 7 bin metreyle irtifa rekoru kırdı

Çin'de su buharlaşmalarını gözlemlemek için geliştirilen zeplin, 7 bin metre yüksekliğe çıkarak kendi alanında irtifa rekoru kırdı.

23.05.2019Teknoloji
Lokman Kasidesi: Bir yas bayrağı

Lokman Kasidesi: Bir yas bayrağı

Mehmet Said Aydın’ın ‘Lokman Kasidesi’, göndere çekilmiş bir yas bayrağı gibi. Ölüm yarıya inse de, gözyaşları hep göndere çekili. Yası yüksekte tutuyor, gözyaşlarını da.

9.05.2019Kitap Sanat
Arçelik’ten küresel ısınmaya dikkat çeken bir adım daha: Bu kez hedef Everest

Arçelik’ten küresel ısınmaya dikkat çeken bir adım daha: Bu kez hedef Everest

“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla sürdürülebilirlik konusunda önemli çalışmaları hayata geçiren Arçelik, küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmaya dönük çalışmalarında hedef büyüttü. CEO Hakan Bulgurlu Everest’in zirvesine tırmanmayı deneyecek.

6.05.2019Ekonomi
NDS ödülünün sahibi Ömer F. Oyal

NDS ödülünün sahibi Ömer F. Oyal

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nü bu yıl, yazar Ömer F. Oyal aldı. Oyal, ödüle ‘Zaman Lekeleri’ adlı romanıyla layık görüldü.

30.04.2019Kitap Sanat
Canan Karatay yine şaşırttı: Çaya tereyağı koyun…

Canan Karatay yine şaşırttı: Çaya tereyağı koyun…

KOCAELİ Kitap Fuarı'nda konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, "Bana 'Çayı şeker koymadan nasıl içelim?' diye soruyorlar. Ben de 'Tereyağı koyun' diyorum. Tereyağı, İngiltere gibi batı ülkelerinde krema olarak çayın içine koyulur" dedi.

28.04.2019Gündem
İklim değişikliği şirketleri dönüştürecek

İklim değişikliği şirketleri dönüştürecek

Dünyadaki en büyük 500 küresel şirket, yılda 2.5 gigatondan fazla sera gazı emisyonu üretiyor ki bu ABD ve Çin dışarıda tutulursa, dünyadaki bütün ülkelerden daha fazla sera gazı emisyonu anlamına geliyor. Paris Anlaşması ışığında küresel ısınmayı 1.5 derecede sabitlemek, iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek, atmosfere salınan sera gazlarını azaltmak için şirketlere büyük rol düşüyor.

Anapurna kaplanı

Anapurna kaplanı

Üç kişiden birinin öldüğü tırmanışı tamamladı,dünyanın en iyi 50 dağcısı arasına girdi.

28.04.2019Hürriyet Pazar
Dünyanın en riskli işini yapıyorlar 500 yıl önce göç ettiler, kazançları dudak uçuklatıyor...

Dünyanın en riskli işini yapıyorlar! 500 yıl önce göç ettiler, kazançları dudak uçuklatıyor...

Şerpalar Nepal'in dağlık bölgesinde yaşayan, etnik bir grup. İsimlerini Tibet dilinde doğu anlamına gelen 'şer' ve halk-insan anlamına gelen 'pa' ekinden alıyorlar. Onların görevi ise Everest'e çıkmak için bölgeye gelen tüm dağcılara yardımcı olmak. İşte ilginç yaşamlarıyla Şerpalar...

21.04.2019Seyahat
İGA Havalimanı Başkanı Samsunlu: Pahalıya sattırmam, uyarırım

İGA Havalimanı Başkanı Samsunlu: Pahalıya sattırmam, uyarırım

7 Nisan’da tam kapasite ile faaliyete başlayan İstanbul Havalimanı’nda 15 günlük süreci değerlendiren İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, "Bir ürün 10 lira yerine 12 liraya satılıyorsa, sattırmam ve uyarırım." dedi.

20.04.2019Ekonomi
Nepalde uçak pistteki helikoptere çarptı: 3 ölü

Nepal'de uçak pistteki helikoptere çarptı: 3 ölü

Nepal'in Everest Dağı yakınındaki Lukla kasabasında bulunan Tenzing-Hillary Havaalanı'nda turistleri taşıyan küçük yolcu uçağının kalkış sırasında pistte park halindeki helikoptere çarpması sonucu üç kişinin öldüğü, dört kişinin yaralandığı bildirildi.

14.04.2019Dünya
CHP’nin yanlışı Everest’i geçti

CHP’nin yanlışı Everest’i geçti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün Yozgat ve Kırıkkale’de düzenlenen mitinglerinde millet ittifakını hedef aldı. Bahçeli, özetle şunları söyledi: “CHP-HDP-SP-İP-ÖDP bir olmuş, mahvımızı planlayanlarla omuz omuza vermişlerdir. Sırtlarını Kandil ve Pensilvanya’ya dayamışlardır. Hedefleri bölünme senaryolarına çanak tutmaktır. Bunları yaparken PKK’nın siyasi uzantılarıyla hareket etmekten gocunmuyorlar.

13.03.2019Gündem
Devlet Bahçeli Yozgat mitinginde konuştu

Devlet Bahçeli Yozgat mitinginde konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Yozgat mitinginde konuştu.

12.03.2019Gündem
Düşeş attım, yek geldi

Düşeş attım, yek geldi!

Seray Şahiner ‘Hepyek’te dar gelirlilerin, yoksulların yaşamlarını, onların hayatta tutunma çabalarını, küçük sevinçler peşinde helak olmalarını anlatmış. Sevdiğimiz samimi üslubuyla...

6.03.2019Kitap Sanat
Zamana tanıklık eden bir roman

Zamana tanıklık eden bir roman

Usta yazar Mario Levi'nin yedi kitaplık yeni İstanbul yolculuğunun ilk kitabı Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy okurla buluşuyor.

4.03.2019Keyif
Kadıköye dönmek, yuvaya dönmek gibidir...

Kadıköy'e dönmek, yuvaya dönmek gibidir...

Mario Levi’nin yeni romanı ‘Bir Cuma Rüzgârı’nda sahne yine İstanbul. Bu kez Kadıköy sokaklarında yüklü geçmişleri, pişmanlıkları, kayıpları, yalnızlıklarıyla dolaşan insanlarla tanıştırıyor bizi. Roman, yedi kitaplık bir serinin ilki. Sırada eski İstanbul’un diğer semtleri var. Levi’yle romandaki gibi bir cuma günü buluştuk, Kadıköy sokaklarında dolaştık, Çarşı’dan alışveriş yaptık ve semt üzerine, İstanbul üzerine, değişim üzerine konuştuk.

Ömer Erdem’in İstanbul’a şiiri var

Ömer Erdem’in İstanbul’a şiiri var

“İstanbul’a” kitabıyla okur karşısına çıkan Ömer Erdem, dünyayı, ülkeyi, evi güzelleştiren şairlerden. Hâlâ dünyada, Türkiye’de, İstanbul’da, evde ve şiirde hayret edilecek, şaşılacak, sevinilecek yeni şeyler gördüğü, bulduğu ve yazdığı için...

27.02.2019Kitap Sanat
Sırt çantasıyla gezilecek en ucuz 10 ülke

Sırt çantasıyla gezilecek en ucuz 10 ülke

Yurt dışında sırt çantasıyla seyahat etmek tatil için en ekonomik ve maceraperest tercihlerin başında geliyor. Zaman geçtikçe seyahat etmeden önce göz önünde bulundurmak gereken bazı şeyler var. Örneğin güvenlik, kamp yaparak mı yoksa pansiyonda kalarak mı konaklayacağız, yiyecekler ne kadara mal olacak? gibi sorulara cevap bulmak gerek. Seyahat etmek için ucuz yerler bulmak zor olabilir ancak sırt çantasıyla rahatça seyahat edebileceğiniz en iyi 10 yeri listeledik.

22.02.2019Seyahat
Sesi azaltmak beyni ve yaratıcılığı nasıl geliştiriyor

Sesi azaltmak beyni ve yaratıcılığı nasıl geliştiriyor?

Ses ve gürültü ile çevrelenmiş bir şekilde hayatlarımızı sürdürüyoruz. Gerçek sessizlikle karşılaşırsak neler olur?

19.02.2019Teknoloji
Dünyanın derinliklerinde Everest Dağından daha yüksek dağlar bulundu

Dünya'nın derinliklerinde Everest Dağı'ndan daha yüksek dağlar bulundu

Çin Jeodezi ve Jeofizik Enstitüsü ve ABD'de yer alan Princeton Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanları, yer kabuğunun altında Everest Dağı'ndan daha yüksek ve Tibet'ten daha engebeli dağlar bulduklarını duyurdu.

18.02.2019Dünya
Çin, Everest Dağını kapattı

Çin, Everest Dağı'nı kapattı

Çin’in, Everest dağının Tibet Özerk Bölgesi’nde bulunan kısmını "biriken çöpler" nedeniyle turistlere kapattığı bildirildi.

15.02.2019Dünya
En İyi Deneyim Mucidi seçildi

"En İyi Deneyim Mucidi" seçildi

Teknosa, dijitalleşme ve omni-channel dönüşüm projesi Everest ile IDC Türkiye Dijital Dönüşüm Ödüllerinde "En İyi Çoklu Deneyim Mucidi Projesi" oldu.

8.02.2019Teknoloji
‘Ben kimim’ sorusuna cevap bulmak için yola çıktım’

‘Ben kimim?’ sorusuna cevap bulmak için yola çıktım’

Göçlerle şekillenen bir dünyada ve ülkede yaşıyoruz. Bizim gibi birçok kültürün, ülkenin kuruluş efsaneleri, öyküleri de göçle başlar. Zeynep Göğüş’ün, bir solukta okunan, akıcı ve sürükleyici ilk romanı ‘Işık Ülkesinden’ de bir ailenin doğduğu topraklardan koparak Balkanlar’dan göçüyle başlıyor. Tam da yeni Türkiye’nin kuruluş sancılarının olduğu yıllarda...

6.02.2019Kitap Sanat
Küresel ısınma Himalaya buzullarını eritecek

Küresel ısınma Himalaya buzullarını eritecek

İklim bilimciler tarafından hazırlanan raporda, küresel ısınmanın dünyanın "üçüncü kutbu" olarak bilinen Hindu Kuş Himalaya bölgesindeki buzulları 2100 yılına kadar eriteceği belirtildi.

5.02.2019Teknoloji
Artık sadece 300 kişi kabul edecek

Artık sadece 300 kişi kabul edecek!

Dünyanın en yüksek dağı olarak bilinen Everest, aynı zamanda dünyanın en yüksek çöplüğü olarak anılıyor. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği ve tırmanış yaptığı Everest'te gerçekleştirilen tırmanışların büyük bir çöp yığını oluşturması sonucunda, Çin hükümeti konuyla ilgili önlem alarak Everest ziyaretlerini kısıtlayarak bölgedeki çöpleri temizleyeceğini ve bugüne kadar bulunmamış cesetlerin getirileceğini açıkladı.

25.01.2019Seyahat
Azra Kohen İtalyancada

Azra Kohen İtalyanca'da

Fi - Çi - Pi serisi, Aeden ve son olarak Gör Beni romanları Everest Yayınları tarafından yayımlanan ve Türkiye’de satış rekorları kıran Azra Kohen şimdi İtalyanca'da.

24.01.2019Keyif
Entelektüel Bir İkonu yeniden keşfetmek için...

'Entelektüel Bir İkon'u yeniden keşfetmek için...

Türkiye’de yaratıcı yazarlığı gözardı edilen düşünür Susan Sontag hakkında yayımlanan biyografi kitabı, ‘Susan Sontag- Entelektüel Bir İkon’, Sontag’ın renkli yaşamını ve yazarlığını keşif imkânı sunuyor.

16.01.2019Kitap Sanat
Yayıncılar için  Sabahattin Ali vakti

Yayıncılar için Sabahattin Ali vakti

70 yıl önce öldürülen büyük yazar Sabahattin Ali’nin kitaplarındaki telif hakkı bu yıl kalktı. Pek çok yayınevi Ali’nin kitaplarını yepyeni tasarımlarla yayımlanmaya başladı bile. İşte ‘Sabahattin Ali yılı’ olarak anabileceğimiz 2019’da yayıncılık dünyasında yaşanacaklar...

3.01.2019Kitap Sanat
Geliyor gönlümün senesi... 2019’U UNUTULMAZ KILACAK 100 GÜZEL ŞEY

Geliyor gönlümün senesi... 2019’U UNUTULMAZ KILACAK 100 GÜZEL ŞEY

2018’iniz nasıl geçti bilinmez; herkesinki farklı farklı... Ama eğer edebiyattan, sinemadan, müzikten, bilimden, yeme-içmeden keyif alan biriyseniz, sizi muhteşem bir 2019 bekliyor. Türkler’in komedi filmleri, yabancıların bilimkurguları; yeni albümler, düetler, konserler; insanı ekrana kilitleyecek diziler; ufkumuzu açacak bilimsel denemeler; ağzımızın tadını yerine getirecek gurme trendler... Noel Baba’yı kıstırdık; yeni yıl torbasında neler varmış önden göz attık.

30.12.2018Hürriyet Pazar
2018in en iyi 50 kitabı

2018'in en iyi 50 kitabı

Hürriyet Kitap Sanat yazarları Doğan Hızlan, Selim İleri, A. Ömer Türkeş, Ömer Erdem, Yücel Kayıran, Haydar Ergülen, İhsan Yılmaz, Metin Celâl ve Erkan Aktuğ’un oylarıyla 2018’in en iyi 50 kitabını seçtik. Yıllar sonra aynı anda iki romanla karşımıza çıkan Latife Tekin ‘Sürüklenme’si ilk sırada yer aldı. Devrim Yılmaz ise yılın en iyi 10 çocuk kitabını sıraladı.

26.12.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Aytmatov’un kitapları üzerine telif tartışması

KİTAPLARIN yayın hakları 02.02.2017 tarihi itibarıyla yazarın varisleri tarafından Onk Ajans aracılığı ile Nora Kitap’a devredilmiştir.

24.05.2019

Ortak irade böyle doğdu

Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta anlattığı Samsun’a çıkış öyküsünde, genel olarak üç görüş ileri sürülmekte olduğunu söyler: “Birincisi, İngiliz himayesini talep etmek. İkincisi, Amerikan mandasını talep etmek. Üçüncüsü ancak yöresel kurtuluş çareleri aramaktı. Ben, bu kararların hiçbirisinde isabet görmedim. Osmanlı ülkeleri hepten parçalanmıştı. Ortada bir avuç Türk’ün barındığı bir ata yurdu kalmıştı... Son konu onun da paylaşılmasıydı. O halde ciddi ve hakiki karar ne olabilirdi? Efendiler, bu vaziyet karşısında bir tek karar vardı. O da ulusal egemenliğe dayalı kayıtsız şartsız ve bağımsız bir Türk devleti kurmak.”

17.05.2019

Şiirimizde olup bitenler

Edebiyat Ortamı dergisinin ek olarak çıkardığı, Arif Ay’ın hazırladığı ‘Şiir Yıllığı 2019’ bir yılın şiir dökümünü içeriyor.

23.03.2019

Birçok ilki başaran gezgin kadınlar

Herkes Christoph Colomb ya da Vasco De Gama gibi kaşiflerin adını duymuştur. Peki dünyayı gezen ve birçok ilki başaran gezgin kadınlardan kimi tanıyorsunuz? Örneğin, 72 günde tüm dünyayı gezen Nellie Bly’i tanıyor musunuz ya da dönemin şartlarına göre dünyayı gezmek için erkek kılığına giren Jeanne Baret’i? Peki hem Kuzey hem de Güney Kutbu’na ulaşan ilk kadın Barbara Hillary’i… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gelince dünyayı gezip birçok ilke imza atan seyyah kadınları listeledik. Bu hikâyeler sizi çok şaşırtacak…

8.03.2019

SİCİLYALI ‘ARANCİNİ’

İtalya, sonsuz sanatlar ülkesi, Rönesans’ın eşiği, resim, müzik, heykel sanatlarının beşiği. Ve, İtalya’da sanata dönüşen bir başka keyif, İtalyan mutfağı.

21.02.2019

Şampiyon gibi

Bir tarafta, yıllardır sabırla oluşturulan bir anlayışın ürünü, zirveye oynayan bir takım ve baş mimarı teknik adamı. Diğer tarafta golcüsü patlama yapmış, hızlı oyunu seven bir takım ve tecrübesi Everest yapmış teknik adamı.

29.01.2019

İnsanımızın nice değişiminin seyir defteri

Nostalji kelimesi, basit, sözlük anlamıyla var olmaz Selim İleri’de. O, kurulmuş bir sahnedir, kahramanlar oraya gelip resim çektirip giderler. Yazar, dünden bugüne uzayan tarihimizi yazar.

26.01.2019

O fotoğraf bana bu kareyi hatırlattı

MERVE Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı Cumhurbaşkanlığı danışmanı olunca, birçok insan onun esprili fotoğraflarını paylaşıp dalga geçti.

15.01.2019

Bu kış İstanbul daha kötü

Çok katlı binaların çoğalması ve yeşil alanların azalması nedeni ile İstanbul’da hava kirliliği her ay artarak devam ediyor, İstanbullu zehir soluyor!

14.12.2018

Sezer Tansuğ’un anısına...

Tepebaşı’nda ARTON Galerisi’nde sanat tarihçisi ve resim eleştirmeni Sezer Tansuğ’un anısına, onun projesi olan 99 Kare Cumhuriyet’in Değerleri adlı bir sergi açıldı.

6.12.2018

CHP İzmir’de Büyükşehir için ‘Alaattin Abi’ atağı

AK Parti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Nihat Zeybekci’yi aday gösterdi.

1.12.2018