MENÜ

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Etnografya Müzesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Etnografya Müzesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.109 Etnografya Müzesi haberi bulunmuştur.

Etnografya Müzesi Haberleri

Sonbaharın başkenti  Kastamonu

Sonbaharın başkenti Kastamonu

Anadolu’nun tarihi yerleşim birimlerinden Kastamonu, Osmanlı Dönemi’nde önemli bir eyalet, Milli Mücadele yıllarında stratejik bir lojistik üssü ve Cumhuriyet Dönemi’nde devrimlerin öncüsü olan bir kentti. Bugünse hem bu dönemlerin izlerini taşıyan bir anıt şehir olarak hem de olağanüstü doğası ve lezzetli yemekleriyle insanı büyülüyor. Üstelik Batı Karadeniz’deki komşularına kıyasla daha bakir. Halkı, durumdan memnun. Bu kadar güzelliğe şaşıran, benim gibi çok ziyaretçi olduğunu söyleyip bıyıkaltından gülüyorlar. Sırlarını paylaşıyor gibi olmamayım ama en güzel zamanı da sonbaharmış! İşte adım adım Kastamonu’da görmeniz, yapmanız ve tatmanız gerekenler...

30.09.2019Seyahat
Kervan yollarından modern yollara geçişin tanığı: Komesli Hanı

Kervan yollarından modern yollara geçişin tanığı: Komesli Hanı

Tarihte yolcuların konaklama merkezi olan, ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan kervansarayların Anadolu'daki en büyük örneklerinden olan ve bugün de ayakta kalmayı başaran Erzurum'daki Komesli Hanı, ziyaretçilerini cezbediyor.

23.09.2019Seyahat
Sivas Kongresinin 100’üncü yılı: Sivas’ta bütün vatan temsil ediliyordu

Sivas Kongresi'nin 100’üncü yılı: "Sivas’ta bütün vatan temsil ediliyordu"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılında Sivas’ta, “Türkiye manda tartışmalarını Sivas’ta kapattı. Ama bazı zihinlerde ve gönüllerde bu özlem hep devam etti. Siyaset başkadır, politik çıkar başkadır. Ülkenin ve milletin âli çıkarları başkadır. Bunları birbirine karıştırdığınızda, kendinizi bayrağımız yerine başka paçavralar altında bulabilirsiniz. Kendi medeniyetinize ve tarihinize yabancılaştığınızda ezanımızdan rahatsız olabilirsiniz. Hatta kendinizi doğrudan milletimizin iradesine kasteden darbecilerle aynı çizgide bulabilirsiniz” dedi.

5.09.2019Gündem
Mütevazı artış

Mütevazı artış

Türkiye’nin ihracatı ağustosta yüzde 1.69 yükseldi ve 13 milyar 150 milyon dolar oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ağustosta uzun süren Kurban Bayramı tatili ve Zafer Bayramı’nın en çok ihracat yaptığımız cuma gününe denk gelmesi nedeniyle daha mütevazı bir artış oldu” dedi. 8 aylık ihracat ise 117.2 milyar dolarla rekor kırdı.

5.09.2019Ekonomi
TİM Başkanı Gülle: İhracat hedefini neredeyse yakaladık

TİM Başkanı Gülle: İhracat hedefini neredeyse yakaladık

TİM Başkanı İsmail Gülle "Son 12 aylık ihracatta 180,1 milyar dolarla Yeni Ekonomi Programı 2019 İhracat hedefimiz olan 182 milyar doları neredeyse yakaladık" dedi.

4.09.2019Ekonomi
Türkiyenin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi 100 yaşında

Türkiye'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi 100 yaşında!

Milli Mücadele'nin en önemli kilometre taşlarından Sivas Kongresi'nin 100. yıl dönümü, başta Sivas olmak üzere yurt genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919'da gerçekleştirilen Sivas Kongresi'nde alınan kararlar, cumhuriyetimizin temellerini atmıştı. İşte, Sivas Kongresi hakkında tüm ayrıntılar...

4.09.2019Gündem
Üç asırlık medrese yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlıyor

Üç asırlık medrese yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlıyor

Hakkari'de Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen Meydan Medresesi, çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

7.08.2019Seyahat
21. Cumhuriyet Kupası maçının başlama saati değişti

21. Cumhuriyet Kupası maçının başlama saati değişti!

Demir Grup Sivasspor ile Fenerbahçe arasında oynanacak 21. Cumhuriyet Kupası maçının başlama saati 19.00'dan 20.00'ye alındı.

4.08.2019Futbol
Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnoğrafya Müzesi’nde “Çinimaçin Çini” Sergisi

Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnoğrafya Müzesi’nde “Çinimaçin Çini” Sergisi

25. Uluslararası Dede Korkut Kültür Sanat Şölenleri kapsamında Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnoğrafya Müzesi’nde “Çinimaçin Çini” sergisi açıldı.

23.07.2019Gündem
Sivasta ortaokul öğrencileri robotlarını yarıştırdı

Sivas'ta ortaokul öğrencileri robotlarını yarıştırdı

Sivas Kongresi'nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında "Ortaokullar Arası Robot Yarışması" düzenlendi.

12.06.2019Teknoloji
TOKİden yatay mimari atağı

TOKİ'den yatay mimari atağı

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, yatay mimari anlayışıyla konutlar üretilecek.

28.02.2019Ekonomi
Hıştonun küresi... İddia: Büyülüdür, nazardan, kötülükten korur

Hışto'nun küresi... İddia: Büyülüdür, nazardan, kötülükten korur

Ankara’da ele geçirilen, astronomik araştırmalarda, denizcilikte veya astrolojik kehanet amaçlı kullanıldığı iddia edilen ‘gökküre’nin sırrı çözülmeye çalışılıyor. Şüpheli A.K., “Küre, Emevi halifesi tarafından dedemiz Hışto Seyit İmam Mehmed’e verilmiş” dedi. Haberin ayrıntıları şöyle:

24.02.2019Gündem
Bu müzeler eğitimin bir parçası

Bu müzeler eğitimin bir parçası

Türkiye, zengin tarihi geçmişi ve bugüne taşıdığı varlıklarla farklı temaları içeren birçok müzeye ev sahipliği yapıyor. Bu müzeler yetişkinler kadar öğrenciler için de gezilip görülecek ve eğitimin birer parçası olabilecek yerler. Sizler için derlediğimiz bu müzeleri, yarıyıl ve yaz tatillerinin yanı sıra hafta sonları da gezebilirsiniz.

19.02.2019Eğitim
Geçmişe yolculuğun adresi

Geçmişe yolculuğun adresi

En fazla ziyaretçi çeken Balkan ülkeleri arasında yer alan Karadağ, popülerliğinden ödün vermeden turist sayısını her geçen yıl biraz daha artırıyor. Ülkenin en fazla ziyaret edilen merkezlerinden biri de Budva oluyor. Yaklaşık 20 bin nüfusu olan Budva; hem tarihi ve kültürel değerleri hem de coğrafi açıdan dikkatleri üzerine çekiyor. Budva’da Stari Grad adı ile anılan bir eski şehir kalesi yer alıyor. Oldukça yüksekte yer alan ve korunaklı olan bu kale, ziyaretçilerine adeta geçmişe yolculuk vadediyor.

28.11.2018Seyahat
Tam tur Balkan rotası: 9 ülke, 26 şehir

Tam tur Balkan rotası: 9 ülke, 26 şehir

Eğer kültürel ve tarihi yerleri gezmeyi seviyor ve kartpostal gibi bir doğa manzarası içinde uzun yol araba kullanmaya itirazınız yoksa sizin için güzel bir liste hazırladık. İşte hesaplı tatil yapacağınız Balkan rotası hakkında tüyolar…

26.10.2018Seyahat
Gizli geçit heyecanı

"Gizli geçit" heyecanı

Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait çok sayıda eserle açık hava müzesini andıran Sivas'ta tarihi meydandaki Çifte Minareli Medrese'nin eyvan kısmında bulunan "gizli geçit"in tamamının ortaya çıkarılması için çalışma başlatıldı.

23.10.2018Gündem
‘Gülümseyin, dünyanın ortasındasınız...’

‘Gülümseyin, dünyanın ortasındasınız...’

Nasreddin Hoca’nın kabri önünde belediye, koca bir levhaya “Gülümseyin, dünyanın ortasındasınız” yazmış. Batı Cephesi Karargâh Müzesi’ni gezerken hep benzer bir duyguyu içimde duyarım: “Saygıyla izleyin! Vatanın kurtuluşunu simgeleyen bir mekândasınız...”

21.10.2018Seyahat
Kronolojik sıralama nedir

Kronolojik sıralama nedir?

Kronolojik sıralama nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Kronoloji bireysel olarak da kullanılabilir. Peki, kronolojik sıralama nedir?

27.09.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Anadolu kapısının kilidi

Afyon, Uşak ve Kütahya tarihin kültürle harmanlandığı şehirler; her üçü de Kurtuluş Savaşı’nın büyük bir kısmının geçtiği bir coğrafyada yer alıyor. Bu topraklardaki en önemli destanlardan birinin yaşandığı bölge dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri ağırlıyor. Bu yazıda sizi askeri tarihçi ve profesyonel bir rehber olan Serhan Güngör’le birlikte adım adım gezdireceğiz. O Büyük Taarruz coğrafyasını anlatacak, ben de tarih boyunca Anadolu’nun kapılarının anahtarı olmuş Afyonkarahisar ve Uşak’tan bahsedeceğim.

25.08.2019

Ege’nin iyilik hareketi

Bu hafta Ege’nin deniziyle, güneşiyle değil, iki önemli iyilik hareketi ‘Hobbit House Barbaros’ ve ‘Koruncukköy Urla’ ile karşınızdayım. İşte ilham alınacak hayatlar ve katkıda bulunabileceğimiz projeler...

17.08.2019

Türkiye’nin büyüleyici güzellikleri: Botan Vadisi ve Delikli Taş

Güneydoğu Anadolu’da 12 bin yıllık tarihi geçmişiyle hak ettiği değeri henüz bulamamış bir yer var: Siirt. Şehirde adım attıkça gördüğüm yemyeşil manzaralar bana adeta İtalya’nın Toskana Vadisi’ndeki güzellikleri anımsattı. Özel bir harçla yapılan Cas evleri, Sabat olarak adlandırılan geçitleri, yeni popüler olan Botan Vadisi ve Delikli Taş gerçekten görülmeye değer. İşte sizi geçmişte yolculuğa çıkaracak Siirt’in güzellikleri…

17.05.2019

Bursa’da yapılacak 29 şey

Osmanlı’nın ilk başkenti olan, tarihi 8 bin 500 yıl öncesine uzanan Bursa, her adımından tarih fışkıran bir kent. 2 binin üzerinde korunması gereken kültürel varlığa sahip. Üzerine bir de kendisine ‘yeşil’ unvanını armağan eden ve yaşları 1 ile 6 asır arasında değişen 800’ün üzerindeki anıt ağacı ekleyin. Bir sanayi kenti olmasının getirdiği hareketliliği ve şehrin kazandığı yeni değerleri de göz önüne alın. Tüm bunların yanına, zincire bir de lezzet halkasını ekleyin. Doğası, tarihi, kültürü, yemekleri, olmazsa olmaz durakları ve yepyeni mekânlarıyla karşınızda adım adım Bursa!

28.01.2019

İyce Tuncel’in sol eli sol aklı

Ankaralı kadın ressamlardan Funda İyce Tuncel’in sosyal medya hesaplarını izliyorsanız, uzun zamandır atölyesinde eserlerini sol eliyle ürettiğini görürsünüz.

29.10.2018

Tam tur Balkan rotası: 9 ülke-26 şehir

Eğer kültürel ve tarihi yerleri gezmeyi seviyor ve kartpostal gibi bir doğa manzarası içinde uzun yol araba kullanmaya itirazınız yoksa sizin için güzel bir liste hazırladık. İşte hesaplı tatil yapacağınız Balkan rotası hakkında tüyolar…

24.10.2018

‘Gülümseyin, dünyanın ortasındasınız...’

Nasreddin Hoca’nın kabri önünde belediye, koca bir levhaya “Gülümseyin, dünyanın ortasındasınız” yazmış. Batı Cephesi Karargâh Müzesi’ni gezerken hep benzer bir duyguyu içimde duyarım: “Saygıyla izleyin! Vatanın kurtuluşunu simgeleyen bir mekândasınız...”

21.10.2018