MENÜ

Esad

Esad ile ilgili tüm haberleri, son dakika Esad haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Esad haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 12.908 Esad haberi bulunmuştur.

Esad Haberleri

İdlibde muhalifler rejim uçağını düşürdü

İdlib'de muhalifler rejim uçağını düşürdü

Suriye'nin İdlib'de ki muhalifler ile rejim karşıtı silahlı gruplar, İdlib ilinin güney kırsalında Beşşar Esad rejimine ait bir savaş uçağını düşürdü.

14.08.2019Haber
İdlibde muhalifler rejim uçağını düşürdü

İdlib'de muhalifler rejim uçağını düşürdü

Suriye'nin İdlib'de ki muhalifler ile rejim karşıtı silahlı gruplar, İdlib ilinin güney kırsalında Beşşar Esad rejimine ait bir savaş uçağını düşürdü.

14.08.2019Dünya
İdlib bayrama acı içinde giriyor

İdlib bayrama acı içinde giriyor

Suriye’de “Çatışmasızlık bölgesi” adı bir anlamda kağıt üzerinde kalan İdlib, Kurban Bayramı’na da acı içinde giriyor.

11.08.2019Dünya
Esad, İdlib’de ateşkesten çekildi

Esad, İdlib’de ateşkesten çekildi

KAZAKİSTAN’da geçen hafta Astana görüşmeleri yapıldığı sırada Şam rejimi tarafından İdlib bölgesinde ilan edilen ateşkes üç gün bile sürmeden bozuldu.

6.08.2019Dünya
TV kanalı kurdular... Sefaköy’den Suriye yayını

TV kanalı kurdular... Sefaköy’den Suriye yayını

Türkiye’deki Suriyeli gazeteci ve televizyoncular tarafından İstanbul’da ‘Suriye TV’ isimli bir televizyon kanalı kuruldu. 200 kişinin çalıştığı kanal Türkiye, Suriye, Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’daki Suriyelilere yönelik yayın yapıyor. Televizyon kanalı mültecilerin sorunları, Suriye’nin geleceği gibi konuları işliyor.

4.08.2019Gündem
Rusya’dan Türkiye’ye İdlib çağrısı

Rusya’dan Türkiye’ye İdlib çağrısı

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib bölgesinde rejimin ilan ettiği ateşkes çerçevesinde, Türkiye’nin anlaşmalar gereği üzerine düşen görevi yerine getirerek 24 saat içerisinde silahlı militan grupları cephe hattı gerisine çekmesinin beklendiğini belirtti.

4.08.2019Dünya
Astana üçlüsü Eylülde buluşacak

Astana üçlüsü Eylül'de buluşacak

Rusya, İran ve Türkiye arasında Suriye’de çözüm bulunması için yürütülen Astana sürecinin 13’üncü turu dün Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da başladı.

2.08.2019Dünya
Esad rejiminden İdlibde şartlı ateşkes

Esad rejiminden İdlib'de şartlı ateşkes

Türkiye ve Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde ateşkesin sağlamlaştırılması için vardığı mutabakatı ihlal eden Beşşar Esad rejimi, bölgede "şartlı" ateşkes ilan etti.

1.08.2019Dünya
Rejim İdlibde iki yeri aldı

Rejim İdlib'de iki yeri aldı

Suriye'de savaşa çözüm bulmak için yürütülen Astana sürecinin 13'üncü toplantısı bugün Kazakistan'ın başkenti Nursultan'da yapılacak. Toplantı öncesi İdlib'de saldırıları arttıran rejim iki yeri daha aldı. Astana'da İdlib'de savaşın durması ve anayasa komitesinin kurulması gibi kritik konular masada olacak.

1.08.2019Dünya
Kılıçdaroğlu’ndan CHPli belediyelerde akrabaların yönetici yapılmasına açıklama

Kılıçdaroğlu’ndan CHP'li belediyelerde akrabaların yönetici yapılmasına açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki Genel Başkan yardımcıları Faik Öztrak ve Yıldırım Kaya ile Türk-İş'in kuruluşunun 67'nci yıl dönümü dolayısıyla Konfederasyon Genel Merkezi'nde Genel Başkan Ergün Atalay'ı ziyaret etti.

31.07.2019Gündem
Suriyede güvenli bölge: Asli unsur Türkiye olmalı

Suriye'de güvenli bölge: Asli unsur Türkiye olmalı

Suriye’de Fırat’ın doğusuna operasyon konuşuluyor, bölgeye askeri sevkıyat haberleri geliyor. Türkiye, Fırat’ın doğusuna girerse ne olur? Sınırda güvenli bölgenin uzunluğu ve derinliği ne anlam taşıyor? ABD’li komutan SDG’nin başıyla neden fotoğraf verdi? Türkiye neden İncirlik kartını gösterdi? Sahadaki çalışmalarıyla bilinen Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen’e göre Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bize operasyondan başka seçenek olmadığını gösterdi.

29.07.2019Gündem
Papadan Esad rejimine İdlib mektubu

Papa'dan Esad rejimine 'İdlib' mektubu

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un, İdlib'deki sivil halkın içinde bulunduğu dramatik koşullar ve insani durum nedeniyle derinden endişe duyduğu belirtildi.

22.07.2019Dünya
Putin’den mektuplu mesaj

Putin’den mektuplu mesaj

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1-2 Ağustos tarihinde Astana’da düzenlenecek Suriye zirvesi öncesinde ülkesinin Suriye ile diplomatik ilişki kurmasının 75’inci yıldönümü nedeniyle Beşar Esad’a mesaj göndererek, Moskova’nın Şam rejimine tam desteğini yineledi.

22.07.2019Dünya
İdlibdeki saldırıda ölü sayısı 17e yükseldi

İdlib'deki saldırıda ölü sayısı 17'e yükseldi

Beşşar Esad rejimi ve destekçisi Rusya'ya ait savaş uçaklarının, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki sivil yerleşimlere düzenlediği yoğun saldırılarda 3'ü çocuk 17sivil hayatını kaybetti, en az 10 sivil yaralandı.

21.07.2019Dünya
Berlin’den Suriye’ye savaşmak için döndü

Berlin’den Suriye’ye savaşmak için döndü

Suriye’de Esad rejimine karşı muhaliflere katılan, ancak 2015 yılında Türkiye ve Ege üzerinden Almanya’ya kaçıp yerleşen Muhammed el-Naimi’nin (23) geçen ay savaş için ülkesine geri dönmesi Fransız haber ajansı AFP’ye konu oldu.

21.07.2019Dünya
Yüzyılın anlaşması olarak nitelenen şeyi tanımayacağımızı ilan ediyoruz

"Yüzyılın anlaşması olarak nitelenen şeyi tanımayacağımızı ilan ediyoruz"

Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Haniye, "Başkenti Kudüs olan Filistin devleti tanınmadığı sürece hiçbir anlaşmayı tanımıyor ve kabul etmiyoruz. Biz Hamas olarak 'Yüzyılın Anlaşması' olarak nitelenen şeyi tanımayacağımızı ilan ediyoruz" dedi.

20.07.2019Dünya
‘ABD, Suriye’ye paralı asker yığıyor’

‘ABD, Suriye’ye paralı asker yığıyor’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, önceki gün yaptığı açıklamada Suriye’den çekmekte olduğu askerlerin yerine paralı asker yerleştirmeye başladığını öne sürdü. Moskova’ya göre paralı askerler, ABD’nin petrol tesislerinin korunması ve silahlı grupların eğitimi için getiriliyor.

20.07.2019Dünya
BMden Esad rejimine kınama

BM'den Esad rejimine kınama

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, başta İdlib'de olmak üzere Beşşar Esad rejiminin Suriye'de sivil yerleşimlere yasaklanmış silahlarla hava saldırılarını, açlık ve kuşatmayı savaş aracı olarak kullanmasını kınadı.

12.07.2019Dünya
Onların tek suçu Boşnak ve Müslüman olmalarıydı

"Onların tek suçu Boşnak ve Müslüman olmalarıydı"

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Srebrenitsa soykırımında katledilenlere ilişkin, "Onların tek suçu Boşnak ve Müslüman olmalarıydı. Bu Radovan Karadzic ile Ratko Mladic'in ölümcül birlikleri için yeterli bir sebepti." dedi.

11.07.2019Dünya
Rusya İdlib’i bununla vuruyor

Rusya İdlib’i bununla vuruyor

RUSYA ve Esad rejim güçleri, önceki geceden bu yana Suriye’nin çatışmasızlık bölgesi İdlib’in merkezi ile güney kesimlerini yeniden yoğun olarak vurmaya başladı.

7.07.2019Gündem
Cebelitarık Boğazında durduruldu

Cebelitarık Boğazı'nda durduruldu

İngiltere ordusuna bağlı kuvvetler, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığı öne sürülen bir tankeri Cebelitarık Boğazı'nda durdurdu.

5.07.2019Dünya
KKTC’ye S-200 düştü

KKTC’ye S-200 düştü

İsrail savaş uçaklarının Suriye’ye önceki gece düzenlediği hava saldırısında Suriye hava savunma füzelerinden biri yaklaşık 300 kilometre ötedeki KKTC’ye düştü. Başkent Lefkoşa’nın yakınında havada infilak eden S-200 füzesi büyük paniğe yol açarken, boş araziye dağılan füze parçaları can ya da mal kaybına yol açmadı.

2.07.2019Dünya
Suriyeli Muhammed hepimize hayat dersi veriyor... Savaşın gölgesinden Türkiye birinciliğine

Suriyeli Muhammed hepimize hayat dersi veriyor... Savaşın gölgesinden Türkiye birinciliğine!

Suriyeli Muhammed Halil, çok zor bir işi başardı. Anadili Arapça olmasına rağmen Türkiye’de girdiği LGS’de yüz binlerce rakibini geride bırakarak birinci oldu. Onun bu inanılmaz başarıya nasıl ulaştığını öğrenmek için yaşadığı Kilis’e gittik. Trajik bir hayat hikâyesiyle karşılaştık. İlkokul üçüncü sınıfı okuyamayan, ailesiyle savaştan kaçmak zorunda kalan, burada önce Türkçeyi öğrenip altı yılda bir azim öyküsü yazan bu gençten öğreneceğimiz çok şey var. Karanlık günleri geride bırakıp geleceğe umutla bakan Muhammed’le her şeyi en başa sararak konuştuk.

30.06.2019Hürriyet Pazar
Morik gözlem kulesi de hedef alındı iddiası

Morik gözlem kulesi de hedef alındı iddiası

Suriye’nin İdlib vilayetindeki Zaviye yakınlarında kurulu TSK gözlem noktasına rejimin düzenlediği saldırıda bir askerin şehit düşmesinin ardından Morik’teki kulenin de hedef alındığı öne sürüldü. TSK, Fırtına obüsleriyle misillemede bulundu. İdlib’de artan gerginlik G-20’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında da ele alınacak.

29.06.2019Dünya
G20ye damga vuran kare... Zehir zemberek sözler

G20'ye damga vuran kare... Zehir zemberek sözler

İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile G20 Liderler Zirvesi'nde görüştü.

28.06.2019Dünya
10 numaraya havanlı saldırı: 1 asker şehit 3 yaralı

10 numaraya havanlı saldırı: 1 asker şehit 3 yaralı

İdlib çatışmasızlık bölgesinde TSK konvoyu ve gözlem noktası üç ayrı saldırının hedefi oldu. 1 asker şehit düştü, 3 asker de yaralandı. Olayın ardından rejim mevzileri ateş altına alındı.

28.06.2019Dünya
Zaviye’deki kuleye ‘Serhat’ kalkanı

Zaviye’deki kuleye ‘Serhat’ kalkanı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geçen hafta İdlib’in kuzeyine denk gelen alandan Suriye içine gönderdiği iki ayrı askeri konvoydaki asker ve silahları gözlem kulelerine yerleştirildi.

25.06.2019Dünya
Esad rejimi pazarlık konusu değil

'Esad rejimi pazarlık konusu değil'

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin dün 4 saat 20 dakika süren canlı yayında halkın sorularını yanıtladı.

21.06.2019Dünya
Moskova’ya ‘Esad’ı uyarın’ mesajı

Moskova’ya ‘Esad’ı uyarın’ mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin, önceki gün İdlib’in güneyinde Morik’deki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 9 numaralı gözlem noktasının rejim güçlerince vurulması sonrası yapılması dikkat çekti.

18.06.2019Gündem
Rejim saldırdı karşılık verildi

Rejim saldırdı karşılık verildi

Esad rejimine bağlı güçler, İdlib’in güneyinde bulunan Hama’nın kuzey kırsalında Morik yakınlarındaki TSK’nın 9 numaralı gözlem kulesini havan ve top mermileriyle vurdu. Bunun üzerine TSK, ateş açılan noktaya ağır silahlarla karşılık verdi.

17.06.2019Dünya
‘10 numara’ takviye

‘10 numara’ takviye

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), son dönemde gözlem kulelerine yönelik Esad rejim güçlerinin saldırılarının artması ve son olarak Zaviye’deki 10 numaralı gözlem kulesinin 35 havan mermisiyle vurulması üzerine İdlib’deki gözlem kulelerini güçlendirme kararı aldı. Bu kapsamda TSK dün İdlib’in kuzey ve güneyine iki ayrı konvoy gönderdi.

16.06.2019Gündem
Polis Akademisi davasında karar çıktı

Polis Akademisi davasında karar çıktı

Polis Akademisi sınav sorularının FETÖ tarafından sızdırılması davasında 51 sanığa, 1 yıl 10 ay 15 günden 9 yıl 7 aya kadar hapis cezası verildi.

14.06.2019Gündem
Cevabını veririz

Cevabını veririz

İdlib’de TSK’ya ait 10 numaralı gözlem kulesi, Suriye ordusu tarafından vuruldu. Ankara, Şam’ı, “Devam ederse cevabını veririz” diye uyardı.

14.06.2019Gündem
Yüzbinler Türkiye sınırındaki kamplara sığındı dedi ve uyardı... Gerginlik devam ederse...

'Yüzbinler Türkiye sınırındaki kamplara sığındı' dedi ve uyardı... Gerginlik devam ederse...

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Suriye'nin kuzeybatısında tırmanan gerilimin yüz binlerce insanı yerinden ettiğini vurgulayarak "gerginlik devam ederse, İdlib'de yaşayan 3 milyon kişi için daha büyük bir insani felakete yol açacaktır" uyarısında bulundu. BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric de çatışmalardan dolayı alarm halinde olduklarını belirterek, "BM, çatışan tüm tarafları, Türkiye ve Rusya arasında geçen eylülde varılan ateşkes anlaşmasına tamamıyla uymaya davet ediyor." ifadelerini kullandı.

13.06.2019Dünya
İki milyon mülteci Türkiye’ye yönelebilir’

'İki milyon mülteci Türkiye’ye yönelebilir’

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmaların daha da ağırlaşması halinde 2 milyon kadar mültecinin Türkiye’ye gidebileceğini belirtti.

11.06.2019Dünya
Esad’ın tankları Morik istikametinde

Esad’ın tankları Morik istikametinde

Suriye’de çatışmasızlık bölgesi İdlib’de kritik gelişmeler yaşanıyor.

9.06.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Burnumuzun dibinde casuslar savaşı

Sivil kıyafetlerle yine nöbetteydi. Zifiri gecede dal kıpırdamıyordu. Gecelerdir aynı görüntü...

12.08.2019

Travmatik günler

ATEŞLİ bir yol üzerinde yürüyor yaşadığımız çağın insanı.

7.08.2019

Türkiye’nin hava sahası üzerindeki NATO güvencesi...

Dünkü yazımız ABD’nin Suriye’den kaynaklanan füze tehdidine karşı NATO görevi kapsamında Gaziantep’te bulundurduğu Patriot bataryalarını 2015 yılında -Türkiye ile herhangi bir danışmada bulunmadan- çekmesi ve bu tek taraflı hareketinin Ankara cephesinde yarattığı güven bunalımını konu alıyordu.

1.08.2019

Amerika 2015’te Patriot’ları çekerken neyi çatlattı?

Türkiye-ABD ilişkilerinde yakın tarihteki en önemli kırılmalardan biri 2015 yazında yaşandı. Bu kırılmayı yaratan hadise, ABD’nin 2013 başından itibaren Türkiye’yi Suriye’den füze tehditlerine karşı korumak için Gaziantep’te bulundurduğu iki Patriot hava savunma bataryasını çekme kararıydı.

31.07.2019

Hedefte ne vardı?

17 Temmuz günü Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi şehirde restoranda uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Bu terörizm olayı akıllara birçok soruyu getirdi.

30.07.2019

Dalgaların öyküleri

Bir ilk günah öyküsü değil...

27.07.2019

İdlib’de sivil kayıplar hızla artıyor

İdlib’den gelen görüntüler içinde insanı en çok üzen, hava saldırılarında yerle bir olan binaların enkazı arasında sıkışmış kalmış çocukların fotoğraflarıdır.

26.07.2019

Tatlı dil

İstanbul seçimlerinde kullanılan üslubu, Kılıçdaroğlu çok beğendi “hep böyle olalım” dedi “sevgi dili kullanalım.”

3.07.2019

Rusya ile ilişkiler İdlib sınavında

Her gün İdlib’de Esad rejimi ile silahlı muhalifler arasında sürmekte olan yoğun çatışmalar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin buradaki askeri gözlem noktalarına rejim tarafından düzenlenen saldırılar ve sahadaki bu gelişmelerin Türkiye-Rusya ilişkilerine yansımalarına dair tartışmaların yarattığı bir enformasyon yoğunluğu var karşımızda.

19.06.2019

Açıklayıncaya kadar o otele adımımı atmam

Dün baktım bazı medya kuruluşlarında, İsmail Küçükkaya’nın Ekrem İmamoğlu ile bir otelde yaptığı görüşmeye giderken otelin güvenlik kameraları ile çekilmiş fotoğrafları yayınlandı.

19.06.2019

İlk ve son defa her şey güzel olacak diyorum

Bu cümleyi önce Bob Marley’in şarkısındaki nakaratta sevmiştim.

18.06.2019

BM’nin korktuğu senaryo: İdlib’den iki milyon kişi Türk sınırına dayanabilir

TÜRKİYE ile Rusya arasında İdlib’de ateşkes rejimi uygulanmasını öngören 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı’nın son dönemde fiilen devre dışı kaldığı hususunda herkes mutabık olsa da, bu durum yine de açıkça telaffuz edilmiyordu. Sonunda dün üst düzey bir Birleşmiş Milletler yetkilisi ilk kez durumun adını koydu.

11.06.2019