MENÜ

Esad

Esad ile ilgili tüm haberleri, son dakika Esad haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Esad haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 12.887 Esad haberi bulunmuştur.

Beşşar Hafız el-Esad 11 Eylül 1965'de doğdu. Suriye Devlet Başkanı ve Suriye Baas Partisi'nin lideridir. Adı Türkçeye Beşar Esad, Beşşar Esad veya Beşşar el-Esad olarak çevrilebilmektedir.

1965'te Şam'da dünyaya gelen Esad, Şam Üniversitesi'nde tıp eğitimi aldı. 1988'de tıp fakültesinden mezun olmasının ardından askerî tabip olarak Suriye ordusunda görev yaptı. Daha sonra İngiltere'ye gitti ve Londra'da oftalmoloji ihtisasını tamamladı. Abisinin 1994'te yaşamını yitirmesinin sonrasında Esad ailesinin en büyük oğlu olarak Suriye'ye döndü. Bu dönemde eğitimle ilgili çeşitli toplumsal sorumluluk projelerini örgütledi. 2000 yılında üst düzey bankacı Esma Ekras'la evlendi. Aynı yıl babasının ölümüyle boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. Asıl mesleği ve uzmanlık alanı göz doktorluğudur.


Esad Haberleri

Tansiyon yüksek İsrailden Esad rejimine İran uyarısı

Tansiyon yüksek! İsrail'den Esad rejimine İran uyarısı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın, Suriye topraklarını İsrail'e karşı kullanmasına izin verdiğini iddia ettiği Beşşar Esad rejimini uyardı. Öte yandan Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen başkent Beyrut'un güney bölgesinde İsrail'e ait 2 insansız hava aracının (İHA) düşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü.

25.08.2019Dünya
Lübnanda unuttuğumuz 400 yıllık Türk köyü : Türkiye özlemini gidermek için evler kırmızıya boyanıyor

Lübnan'da unuttuğumuz 400 yıllık Türk köyü : Türkiye özlemini gidermek için evler kırmızıya boyanıyor

Lübnan’la Suriye sınırı arasında bir Türkmen köyü... Bir zamanlar Hicaz Demiryolu’nun rotasında yer alan Trablusşam’ın kuzeyinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun oradaki gözü ve kulağıydı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bölgedeki Türk hâkimiyeti bitti, köy unutuldu. Onlarsa Türkiye’yi hiç unutmadılar. Aradan neredeyse 100 yıl geçtikten sonra bir genç sayesinde yeniden keşfedildiler. Geçen Kurban Bayramı’nda oradaydık. En büyük istekleri; bir daha unutulmamak. İşte Kavaşra Köyü’nün hikâyesi..

25.08.2019Hürriyet Pazar
Morik’te ikmal yolu kapandı

Morik’te ikmal yolu kapandı

Rusya'nın tam desteğini alan Esad güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib’in güneyinde Morik’te bulunan 9 numaralı gözlem kulesini kuşattı.

24.08.2019Gündem
Esad’dan bu kez 8 numaraya taciz atışı

Esad’dan bu kez 8 numaraya taciz atışı

Esad rejimi, İdlib’deki 9 numaralı gözlem kulesine yardım götüren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna saldırısının ardından dün de TSK’ya ait 8 numaralı gözlem kulesine ağır makineli silahlarla taciz ateşi açtı. Han Şeyhun’un kuzeyine denk gelen Sırman’daki gözlem kulesinde herhangi bir zayiatın meydana gelmediği bildirildi. Kule geçen yıl 15 Şubat’ta faaliyete geçmişti.

23.08.2019Gündem
BM Suriye Özel Temsilcisi: ‘İdlib için endişeliyiz’

BM Suriye Özel Temsilcisi: ‘İdlib için endişeliyiz’

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in Sözcüsü Reem İsmail, Suriye’nin İdlib şehrinde Türk askeri konvoyunun vurulmasıyla ilgili Hürriyet’e açıklamada bulundu.

23.08.2019Gündem
Son dakika... Esad, Rusyanın desteğiyle Han Şeyhunu ele geçirdi

Son dakika... Esad, Rusya'nın desteğiyle Han Şeyhun'u ele geçirdi

Rusya'nın hava desteğiyle Astana anlaşmalarını ve İdlib mutabakatını çiğneyen Beşşar Esad rejimi güçleri, Han Şeyhun ilçesini hakimiyetine aldı.

22.08.2019Dünya
Son dakika: Esad rejiminden TSK gözlem noktasına taciz atışı

Son dakika: Esad rejiminden TSK gözlem noktasına taciz atışı

Beşşar Esad rejimi, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait 8 nolu gözlem noktasına taciz atışı yaptı.

22.08.2019Gündem
Beşar Esaddan kaçış

Beşar Esad'dan kaçış

Esad’ın Han Şeyhun’u ele geçirmesine yol açan saldırılar göçü hızlandırdı. Son 4 günde 60 bin kişi Türkiye sınırına yığıldı. 1 milyona yaklaşan sınırdaki nüfus, 1.5 milyona çıkabilir.

22.08.2019Dünya
9 numara yerinde kalacak

"9 numara yerinde kalacak"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de Türk askeri konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin “Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız. İşin o noktaya gelmesini temenni etmeyiz” dedi. Esad rejiminin Han Şeyhun’u ele geçirmesinin ardından Morik’teki 9’uncu Türk gözlem noktasının çember altında kalması üzerine buradaki misyonun başka bir bölgeye çekilme ihtimalinin sorulması üzerine Bakan Çavuşoğlu, “Şu anda bunu başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok. Arkadaşlarımız gerekli tedbirleri, güvenlikle ilgili askeri tedbirleri alıyorlar” diye konuştu. El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

21.08.2019Gündem
Muhalifler Han Şeyhun’u kaybetti

Muhalifler Han Şeyhun’u kaybetti

Suriye'de Rusya’nın da hava desteğini alarak geçen hafta ortasından bu yana İdlib’in güneyinde stratejik öneme sahip Han Şeyhun’a yüklenen Esad birliklerinin önceki geceden itibaren ilçeye girmeye başladığı bildirildi. İlçeye ağırlıklı batı ve güneybatı kesimlerinden girerek kuzeye doğru ilerleyen rejim birlikleri ile muhalif güçler arasında dün sabaha kadar yoğun çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalar sırasında muhaliflerin Esad ordusuna ait bir tankı imha ettiği bildirildi.

21.08.2019Gündem
Han Şeyhun ateşi

Han Şeyhun ateşi

Suriye’de Esad’a bağlı birliklerin İdlib’in güneyinde stratejik açıdan öneme sahip Han Şeyhun ilçesine doğru ilerleyişi sürerken, Morik’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 9 numaralı gözlem kulesine takviye götüren Türk askeri konvoyu havadan saldırıya uğradı. Saldırıda 3 sivilin öldüğü açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı, saldırıyı kimin yaptığına dair bilgi vermedi ancak konvoyla ilgili Rusya’nın haberdar edildiğine dikkat çekti. Açıklamada, “Mevcut anlaşmalara ve Rusya Federasyonu ile aramızdaki işbirliği ve diyaloğa aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz” denildi.

20.08.2019Gündem
İdlib’e Afrin’den takviye iddiası

İdlib’e Afrin’den takviye iddiası

ESAD rejimine bağlı birlikler Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de 2017 yılında kimyasal saldırı düzenledikleri Han Şeyhun’a yönelik baskıyı arttırırken muhaliflerin de Suriye’nin Afrin bölgesinden İdlib’e takviye yaptığı belirtildi.

17.08.2019Dünya
Suriye sınırında son denetimler

Suriye sınırında son denetimler

ABD ile Suriye’de ‘güvenli bölge’ temasları sürerken Milli Savunma Bakanı Akar ve kuvvet komutanları dün sınırda incelemeler yaptı, birlikleri denetledi. Akar, ABD ile yapılan görüşmelerde birçok konuda anlaşma sağlandığını, harekât merkezinin ise önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacağını açıkladı.

17.08.2019Gündem
Rejim kimyasal attığı yerde

Rejim kimyasal attığı yerde

Esad rejimi iki yıl önce kimyasal silahla saldırarak 100’den fazla sivili öldürdüğü İdlib’in Han Şeyhun beldesine bu kez karadan dayandı. Han Şeyhun merkezine 3 km kadar yaklaşan rejimin hedefi kasabayı ve M5 karayolunun bir kısmını ele geçirmek.

16.08.2019Dünya
İdlibde muhalifler rejim uçağını düşürdü

İdlib'de muhalifler rejim uçağını düşürdü

Suriye'nin İdlib'de ki muhalifler ile rejim karşıtı silahlı gruplar, İdlib ilinin güney kırsalında Beşşar Esad rejimine ait bir savaş uçağını düşürdü.

14.08.2019Haber
İdlibde muhalifler rejim uçağını düşürdü

İdlib'de muhalifler rejim uçağını düşürdü

Suriye'nin İdlib'de ki muhalifler ile rejim karşıtı silahlı gruplar, İdlib ilinin güney kırsalında Beşşar Esad rejimine ait bir savaş uçağını düşürdü.

14.08.2019Dünya
İdlib bayrama acı içinde giriyor

İdlib bayrama acı içinde giriyor

Suriye’de “Çatışmasızlık bölgesi” adı bir anlamda kağıt üzerinde kalan İdlib, Kurban Bayramı’na da acı içinde giriyor.

11.08.2019Dünya
Esad, İdlib’de ateşkesten çekildi

Esad, İdlib’de ateşkesten çekildi

KAZAKİSTAN’da geçen hafta Astana görüşmeleri yapıldığı sırada Şam rejimi tarafından İdlib bölgesinde ilan edilen ateşkes üç gün bile sürmeden bozuldu.

6.08.2019Dünya
TV kanalı kurdular... Sefaköy’den Suriye yayını

TV kanalı kurdular... Sefaköy’den Suriye yayını

Türkiye’deki Suriyeli gazeteci ve televizyoncular tarafından İstanbul’da ‘Suriye TV’ isimli bir televizyon kanalı kuruldu. 200 kişinin çalıştığı kanal Türkiye, Suriye, Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’daki Suriyelilere yönelik yayın yapıyor. Televizyon kanalı mültecilerin sorunları, Suriye’nin geleceği gibi konuları işliyor.

4.08.2019Gündem
Rusya’dan Türkiye’ye İdlib çağrısı

Rusya’dan Türkiye’ye İdlib çağrısı

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib bölgesinde rejimin ilan ettiği ateşkes çerçevesinde, Türkiye’nin anlaşmalar gereği üzerine düşen görevi yerine getirerek 24 saat içerisinde silahlı militan grupları cephe hattı gerisine çekmesinin beklendiğini belirtti.

4.08.2019Dünya
Astana üçlüsü Eylülde buluşacak

Astana üçlüsü Eylül'de buluşacak

Rusya, İran ve Türkiye arasında Suriye’de çözüm bulunması için yürütülen Astana sürecinin 13’üncü turu dün Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da başladı.

2.08.2019Dünya
Esad rejiminden İdlibde şartlı ateşkes

Esad rejiminden İdlib'de şartlı ateşkes

Türkiye ve Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde ateşkesin sağlamlaştırılması için vardığı mutabakatı ihlal eden Beşşar Esad rejimi, bölgede "şartlı" ateşkes ilan etti.

1.08.2019Dünya
Rejim İdlibde iki yeri aldı

Rejim İdlib'de iki yeri aldı

Suriye'de savaşa çözüm bulmak için yürütülen Astana sürecinin 13'üncü toplantısı bugün Kazakistan'ın başkenti Nursultan'da yapılacak. Toplantı öncesi İdlib'de saldırıları arttıran rejim iki yeri daha aldı. Astana'da İdlib'de savaşın durması ve anayasa komitesinin kurulması gibi kritik konular masada olacak.

1.08.2019Dünya
Kılıçdaroğlu’ndan CHPli belediyelerde akrabaların yönetici yapılmasına açıklama

Kılıçdaroğlu’ndan CHP'li belediyelerde akrabaların yönetici yapılmasına açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki Genel Başkan yardımcıları Faik Öztrak ve Yıldırım Kaya ile Türk-İş'in kuruluşunun 67'nci yıl dönümü dolayısıyla Konfederasyon Genel Merkezi'nde Genel Başkan Ergün Atalay'ı ziyaret etti.

31.07.2019Gündem
Suriyede güvenli bölge: Asli unsur Türkiye olmalı

Suriye'de güvenli bölge: Asli unsur Türkiye olmalı

Suriye’de Fırat’ın doğusuna operasyon konuşuluyor, bölgeye askeri sevkıyat haberleri geliyor. Türkiye, Fırat’ın doğusuna girerse ne olur? Sınırda güvenli bölgenin uzunluğu ve derinliği ne anlam taşıyor? ABD’li komutan SDG’nin başıyla neden fotoğraf verdi? Türkiye neden İncirlik kartını gösterdi? Sahadaki çalışmalarıyla bilinen Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen’e göre Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bize operasyondan başka seçenek olmadığını gösterdi.

29.07.2019Gündem
Papadan Esad rejimine İdlib mektubu

Papa'dan Esad rejimine 'İdlib' mektubu

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un, İdlib'deki sivil halkın içinde bulunduğu dramatik koşullar ve insani durum nedeniyle derinden endişe duyduğu belirtildi.

22.07.2019Dünya
Putin’den mektuplu mesaj

Putin’den mektuplu mesaj

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1-2 Ağustos tarihinde Astana’da düzenlenecek Suriye zirvesi öncesinde ülkesinin Suriye ile diplomatik ilişki kurmasının 75’inci yıldönümü nedeniyle Beşar Esad’a mesaj göndererek, Moskova’nın Şam rejimine tam desteğini yineledi.

22.07.2019Dünya
İdlibdeki saldırıda ölü sayısı 17e yükseldi

İdlib'deki saldırıda ölü sayısı 17'e yükseldi

Beşşar Esad rejimi ve destekçisi Rusya'ya ait savaş uçaklarının, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki sivil yerleşimlere düzenlediği yoğun saldırılarda 3'ü çocuk 17sivil hayatını kaybetti, en az 10 sivil yaralandı.

21.07.2019Dünya
Berlin’den Suriye’ye savaşmak için döndü

Berlin’den Suriye’ye savaşmak için döndü

Suriye’de Esad rejimine karşı muhaliflere katılan, ancak 2015 yılında Türkiye ve Ege üzerinden Almanya’ya kaçıp yerleşen Muhammed el-Naimi’nin (23) geçen ay savaş için ülkesine geri dönmesi Fransız haber ajansı AFP’ye konu oldu.

21.07.2019Dünya
Yüzyılın anlaşması olarak nitelenen şeyi tanımayacağımızı ilan ediyoruz

"Yüzyılın anlaşması olarak nitelenen şeyi tanımayacağımızı ilan ediyoruz"

Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Haniye, "Başkenti Kudüs olan Filistin devleti tanınmadığı sürece hiçbir anlaşmayı tanımıyor ve kabul etmiyoruz. Biz Hamas olarak 'Yüzyılın Anlaşması' olarak nitelenen şeyi tanımayacağımızı ilan ediyoruz" dedi.

20.07.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Türk konvoyuna ateş açan uçağın kokpitinde kim vardı?

Geçen pazartesi sabahı İdlib’de M-5 otoyolu üzerinde güneye doğru gitmekte olan Türk Silahlı Kuvvetleri konvoyunun bir hava saldırısına hedef olup durdurulması hadisesi Türkiye’nin Suriye serüvenindeki en önemli kırılmalardan biri olarak hep hatırlanacaktır.

24.08.2019

Aman Ormancı

Bu kadar çok yangın.

23.08.2019

İdlib sınavı

TÜRKİYE ile ABD arasında Fırat’ın doğusunda terör örgütü PKK/YPG’ye karşı güvenli bölge oluşturulması için müzakerelerin hız kazandığı bir dönemde Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki İdlib vilayetinde hızlı gelişmeler yaşanmaya başladı.

23.08.2019

Türkiye’yi İdlib’de bekleyen zor kararlar var

İdlib’de endişe edilen ihtimal sonunda bütün riskleriyle karşımıza çıkmış bulunuyor. İdlib’in en güney ucunda muhalefetle rejim bölgelerini ayıran sınıra bitişik Morik’te kurulu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (9) numaralı askeri gözlem noktası kuzeyden Suriye ordusu tarafından çevrelenmiştir. Doğusu, batısı ve güneyi zaten rejim bölgesidir. Bunun sonucu buradaki Türk birliğinin tek çıkış yolu olan İdlib’in kuzeyine karadan bağlantısı sıkıntıya girmiştir.

23.08.2019

Murat Belge’nin gölde hayatını kaybeden dostu bana kimleri hatırlattı

MURAT Belge geçen pazar günü T24’te Agnes Heller adlı bir arkadaşının hikâyesini yazdı.

22.08.2019

Rusya ile ilişkiler İdlib’de stres testinde

GEÇEN cumartesi günü bu köşede çıkan yazımız “Türkiye ile Rusya arasında İdlib’de karışık bir durum” başlığını taşıyor ve S-400’lerin varışıyla birlikte ilişkilerde muazzam bir yakınlaşma yaşanırken, İdlib’deki gelişmelerin bu tabloyla çeliştiğini, iki ülkenin burada dolaylı bir şekilde karşı karşıya geldiklerini anlatıyordu.

20.08.2019

Türkiye’nin marka savaşçıları

SELİM, Senegal’in çöl sıcaklarında karşılaştığımızda gülerek şöyle diyordu:

19.08.2019

Anlamak zor

Biz güvenli bölgeyi yurdumuzun güvenliği için istiyoruz.

18.08.2019

Türkiye ile Rusya arasında İdlib’de karışık bir durum

Geçen 9 Haziran’da Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Tevhid Camisi’nde, İdlib’deki bir çatışmada yaralanıp ölen Ceyş el İzze örgütü komutanlarından Suriyeli eski milli futbolcu Abdülbaset el Sarut’un cenaze namazı kılındı. El Sarut, bir gün önce İdlib’in kırsalındaki çatışmada ağır yaralanmış ve tedavi için getirildiği Reyhanlı’da hastanede hayatını kaybetmişti. Cenazesi İdlib’in kuzeyindeki El Dana yerleşiminde toprağa verildi.

17.08.2019

Perinçek, Esad'la o gizli görüşmeyi kimden öğrendi

Bayramda Doğu Perinçek’le yapılmış bir mülakatı okudum.

17.08.2019

YPG ile Esad rejimi uzlaştırılabilir mi? Hangi yöntemle?

Dünkü yazımda değindiğim ‘Uluslararası Kriz Grubu’nun (International Crisis Group/ICG) Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu konu alan son raporu Türkiye ile ABD arasında ‘güvenli bölge’ üzerinde varılan mutabakattan tam bir hafta önce 31 Temmuz tarihinde yayımlandı.

16.08.2019

Fırat’ın doğusundaki ‘devletçik’in doğumundan kim sorumlu?

Türkiye ile ABD arasında Suriye’de Fırat’ın doğusunda kurulması tasarlanan ‘güvenli bölge’nin coğrafi olarak nasıl bir şekil alacağını, nasıl işleyeceğini, nasıl bir içerik kazanacağını ayrıntılarıyla müzakereler sonuçlandığında öğrenebileceğiz.

15.08.2019

Burnumuzun dibinde casuslar savaşı

Sivil kıyafetlerle yine nöbetteydi. Zifiri gecede dal kıpırdamıyordu. Gecelerdir aynı görüntü...

12.08.2019

Travmatik günler

ATEŞLİ bir yol üzerinde yürüyor yaşadığımız çağın insanı.

7.08.2019

Türkiye’nin hava sahası üzerindeki NATO güvencesi...

Dünkü yazımız ABD’nin Suriye’den kaynaklanan füze tehdidine karşı NATO görevi kapsamında Gaziantep’te bulundurduğu Patriot bataryalarını 2015 yılında -Türkiye ile herhangi bir danışmada bulunmadan- çekmesi ve bu tek taraflı hareketinin Ankara cephesinde yarattığı güven bunalımını konu alıyordu.

1.08.2019

Amerika 2015’te Patriot’ları çekerken neyi çatlattı?

Türkiye-ABD ilişkilerinde yakın tarihteki en önemli kırılmalardan biri 2015 yazında yaşandı. Bu kırılmayı yaratan hadise, ABD’nin 2013 başından itibaren Türkiye’yi Suriye’den füze tehditlerine karşı korumak için Gaziantep’te bulundurduğu iki Patriot hava savunma bataryasını çekme kararıydı.

31.07.2019

Hedefte ne vardı?

17 Temmuz günü Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi şehirde restoranda uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Bu terörizm olayı akıllara birçok soruyu getirdi.

30.07.2019

Dalgaların öyküleri

Bir ilk günah öyküsü değil...

27.07.2019

İdlib’de sivil kayıplar hızla artıyor

İdlib’den gelen görüntüler içinde insanı en çok üzen, hava saldırılarında yerle bir olan binaların enkazı arasında sıkışmış kalmış çocukların fotoğraflarıdır.

26.07.2019