MENÜ

Esad

Esad ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Esad haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.189 Esad haberi bulunmuştur.

Beşşar Hafız el-Esad 11 Eylül 1965'de doğdu. Suriye Devlet Başkanı ve Suriye Baas Partisi'nin lideridir. Adı Türkçeye Beşar Esad, Beşşar Esad veya Beşşar el-Esad olarak çevrilebilmektedir.

1965'te Şam'da dünyaya gelen Esad, Şam Üniversitesi'nde tıp eğitimi aldı. 1988'de tıp fakültesinden mezun olmasının ardından askerî tabip olarak Suriye ordusunda görev yaptı. Daha sonra İngiltere'ye gitti ve Londra'da oftalmoloji ihtisasını tamamladı. Abisinin 1994'te yaşamını yitirmesinin sonrasında Esad ailesinin en büyük oğlu olarak Suriye'ye döndü. Bu dönemde eğitimle ilgili çeşitli toplumsal sorumluluk projelerini örgütledi. 2000 yılında üst düzey bankacı Esma Ekras'la evlendi. Aynı yıl babasının ölümüyle boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. Asıl mesleği ve uzmanlık alanı göz doktorluğudur.


Esad Haberleri

Almanya’da selefi imama hapis cezası

Almanya’da selefi imama hapis cezası

Almanya’da ‘şeriat polisi’ eylemiyle tartışma konusu olan Selefi imam Sven Lau, ‘yabancı terör örgütüne destek’ suçundan beş buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

27.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Suriyede YPG ve Esad petrolü paylaşıyor

'Suriye'de YPG ve Esad petrolü paylaşıyor'

Suriye'de terör örgütü PKK/PYD ve Beşar Esad rejimi, örgütün işgal ettiği Haseke ilindeki sahalardan çıkarılan petrolün gelirini paylaşıyor. AA'nın haberine göre, PKK/PYD ve rejim, Haseke'deki üçü aktif, altısı atıl durumdaki 9 petrol sahasını birlikte kontrol ediyor.

26.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
İdlib’deki kamplar tehlikede

İdlib’deki kamplar tehlikede

Terör örgütü El Kaide’nin uzantısı Heyet Tahrir el Şam’ın İdlib kent merkezi ve Türkiye’ye açılan Bab el Hava kapısını ele geçirmesinin ardından Suriye’nin muhalif kontrolündeki tek vilayeti olan bölgedeki kamplarla bağlantı kesildi. Sınır kapısı güvenlik nedeniyle kapatıldığı için üç gündür kamplara yardım yapılamıyor.

25.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Trump: Esadın hayranı değilim, yaptıklarını ödemeli

Trump: Esad'ın hayranı değilim, yaptıklarını ödemeli

Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile ortak basın toplantısı yapan ABD Başkanı Donald Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilgili 'Onun hayranı değilim, yaptıklarını ödemeli." dedi. "Bu ülkeye ve insanlığa yaptığı şey korkunç." diyen Trump, Esad'ın Suriye'de işlenen "korkunç" suçlardan kurtulamayacağını söyledi.

25.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
ABD Başkanı: Tehlikeli ve müsrif ödemeler

ABD Başkanı: Tehlikeli ve müsrif ödemeler!

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de Beşar Esad'a muhalif silahlı güçlere ABD tarafından yapılan yardımın kesildiğini Twitter hesabından doğruladı.

25.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
El Kaide sınırda

El Kaide sınırda

Suriye’de İdlib vilayetinde geçen çarşamba başlayan ve cuma ateşkes anlaşmasıyla sona eren çatışmada El Kaide bağlantılı HTŞ, rakibi Ahrar El Şam’a önemli üstünlük sağladı. Vilayetin merkezi olan İdlib kenti HTŞ’ye geçti. Kilit Bab El Hava Sınır Kapısı da Ahrar’dan ‘sivil bir idare’ye aktarılırken, HTŞ sınır boyunca kontrolünü ciddi ölçüde artırdı. Ahrar El Şam güneye çekildi.

24.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
4 gündür çatışıyorlardı... Rejim karşıtları anlaştı

4 gündür çatışıyorlardı... Rejim karşıtları anlaştı

Suriye'de çatışan Esad rejimi karşıtı gruplar Ahraru'ş Şam ve Heyet Tahrir Şam arasında anlaşma sağlandı. Suriye-Türkiye sınırındaki Babül Hava Kapısı, yerel sivil idarenin kontrolüne bırakılacak. 

21.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Suriyedeki çatışmada yaralanan 8 yaralı Hataya getirildi

Suriye'deki çatışmada yaralanan 8 yaralı Hatay'a getirildi

Suriye'deki çatışmada yaralanan 8 yaralı Hatay'a getirildi

21.7.2017ReyhanlıHürriyet Yazarı
Nerede, ne yesem diye kara kara düşünenlerin rehberi geliyor

Nerede, ne yesem diye kara kara düşünenlerin rehberi geliyor!

Yaklaşık altı aydır Hürriyet yazarlarından Müge Akgün liderliğinde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Altı kişilik çekirdek koordinasyon ekibi, 18 kişilik onur kurulu ve ismi açıklanmayan 130 ‘müfettiş’ kapsamlı bir rehber hazırlıyor. İstanbul, Bodrum ve Çeşme’nin restoranlarını gizlice denetleniyor, önceden belirlenen kritelere göre verilen puanlar hesaplanıyor. Hürriyet ve Karaca işbirliğiyle hayata geçirilen ‘İncili Gastronomi Rehberi’ için çalışmalar tam gaz devam ediyor. Yeme-içme tutkunlarına rehber olacak ve sektöre ivme kazandıracak projenin ayrıntılarını konuşmak üzere geçen hafta Mikla’da bir davet düzenlendi. İşte Hürriyet yazarlarının ve proje üyelerinin katıldığı davetten yansıyanlar...

21.7.2017Hürriyet CumartesiHürriyet Yazarı
Suriyede muhaliflere çatışma için takviye gitti iddiası

'Suriye'de muhaliflere çatışma için takviye gitti' iddiası

Reuters haber ajansı, Suriye'nin İdlib vilayetinde rejim muhalifi grup Ahrar el-Şam ile eski Nusra Cephesi savaşçıları arasındaki çatışmalar hız kazanmasının ardından, Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhaliflerden 150 kadarının Ahrar el-Şam'ı desteklemek üzere dün İdlib'e geçtiğini öne sürdü.

21.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Eğit-Donata SDGsiz son

Eğit-Donat'a SDG'siz son

Amerikan Washington Post’a göre ABD Başkanı Donald Trump, gizli yürütülen Suriyeli ılımlı muhaliflere dönük eğit-donat programını sonlandırma kararı aldı. Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yardım ise bu karardan etkilenmeyecek.

20.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Muhalifler, Doğu Gutada rejime saldırdı: 28 ölü

Muhalifler, Doğu Guta'da rejime saldırdı: 28 ölü

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta banliyösünde muhalifler tarafından düzenlenen saldırıda Beşar Esad rejimine bağlı 28 askerin öldüğünü duyurdu.

20.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Trump CIAin Suriyeli muhaliflere yönelik programını bitiriyor

Trump CIA'in Suriyeli muhaliflere yönelik programını bitiriyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından gizli yürütülen ve Suriye'de Beşşar Esad rejimine karşı savaşan ılımlı muhaliflere eğitim ve silah temin eden programı bitireceği iddia edildi.

19.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Esad karşıtlarının çatışması Türkiye sınırına yaklaştı

Esad karşıtlarının çatışması Türkiye sınırına yaklaştı

Suriye'de, Beşşar Esed rejimi karşıtı Ahraru'ş Şam ve Heyet Tahrir Şam (Şam Kurtuluş Kurulu) arasında Türkiye'nin Cilvegözü Sınır Kapısı karşısındaki Babül Hava Sınır Kapısı yakınında çatışmalar yaşanıyor.

19.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Alman basınından şok gizli üs iddiası

'Alman basınından şok gizli üs' iddiası

Alman Bild gazetesinin haberine göre ABD, Suriye iç savaşına daha büyük bir müdahale için yoğun hazırlık yapıyor. Gazete uydu görüntülerinde ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki Kobani yakınlarında gizli bir hava üssünü ortaya çıkardı. Askeri havaalanı 235 futbol sahası büyüklüğünde, toplamda ise 1.9 kilometre kare.

19.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
İdlibde muhalifler birbiriyle çatışıyor

İdlib'de muhalifler birbiriyle çatışıyor

Suriye'de Beşar Esad rejimi karşıtı gruplar Ahraru'ş Şam ve Heyet Tahrir Şam (Şam Kurtuluş Kurulu) arasında çatışmalar yaşanıyor.

19.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Canlı yayında birbirlerine girdiler

Canlı yayında birbirlerine girdiler!

Lübnan'da devlet televizyonunda Esad yandaşı eski Suriye milletvekili ile din adamı Bilal Dakmak tekme tokat kavga etti.

15.7.2017HaberHürriyet Yazarı
Canlı yayında birbirlerine girdiler

Canlı yayında birbirlerine girdiler!

Lübnan'da devlet televizyonunda Esad yandaşı eski Suriye milletvekili ile din adamı Bilal Dakmak tekme tokat kavga etti.

15.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Fuhuş operasyonundan yakalandılar: Öyle bir şey dedi ki...

Fuhuş operasyonundan yakalandılar: Öyle bir şey dedi ki...

KONYA’da para karşılığı anlaştıkları erkeklerle ilişkiye girdikleri öne sürülen 10 kadın, polis tarafından gözaltına alındı. Kadınların, ’Gözaltına alınmaktan bıktık. İşimizi yapamıyoruz’ diyerek polislere sitem ettikleri görüldü.

14.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Konyada fuhuş operasyonu: 10 gözaltı

Konya'da fuhuş operasyonu: 10 gözaltı

Konya'da fuhuş operasyonu: 10 gözaltı

14.7.2017KonyaHürriyet Yazarı
Suriyede zehirli gaz şüphesi

Suriye'de 'zehirli gaz' şüphesi

Beşar Esad rejimi, başkent Şam'da “çatışmasızlık bölgeleri” içerisinde yer alan Doğu Guta bölgesindeki Ayn Terma beldesinde, muhaliflerin cephe hatlarına içeriği bilinmeyen gazla saldırdı. 3 askeri muhalif, gazdan etkilendi.

14.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
De Mistura: Muhalifler ve rejim doğrudan görüşebilir

De Mistura: Muhalifler ve rejim doğrudan görüşebilir

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, yakın bir gelecekte ilk kez Suriyeli Muhaliflerin ve rejim heyetinin doğrudan görüşme yapabileceğini söyledi.

13.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Yayladağına top mermisi düştü

Yayladağı'na top mermisi düştü

Yayladağı'na top mermisi düştü

10.7.2017YayladağıHürriyet Yazarı
Esad kontrolündeki bölgeden atılan top mermisi Hataya düştü

Esad kontrolündeki bölgeden atılan top mermisi Hatay'a düştü

Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki Topraktutan Hudut Karakolu yakınlarındaki kırsal alana top mermisi düştü.

10.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Vali vahşetle ilgili açıklama yaptı: Sapıkça ve vahşice

Vali vahşetle ilgili açıklama yaptı: Sapıkça ve vahşice!

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kaynarca ilçesinde ormanlık alanda Suriyeli hamile bir kadın ile 10 aylık bebeğinin öldürülmesine ilişkin, "Bu olayın provokasyonla alakası yok. Bu tamamen sapıkça ve vahşice işlenmiş bir cinayet ve tecavüz olayı maalesef. Failler yakalandı, hak ettikleri ağır cezaya çarptırılacaklardır." dedi.

7.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Urla Rotaryde bayrak Tevfik Turnada

Urla Rotary'de bayrak Tevfik Turna'da

Urla Rotary'de bayrak Tevfik Turna'da

7.7.2017İzmirHürriyet Yazarı
Tillersonın Türkiye çantasındaki Afrin mesajı

Tillerson'ın Türkiye çantasındaki Afrin mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson 9 Temmuz Pazar günü Dünya Petrol Kongresi için Türkiye'ye geliyor. Tillerson, Türk yetkililere, Afrin'e müdahalenin DEAŞ'la savaşta dikkat dağıtacağı uyarısında bulunacak.

6.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Fransız gazetecinin Türkiyede bağımsızlık referandumu olur mu sorusuna yanıt: O biraz sıkar

Fransız gazetecinin 'Türkiye'de bağımsızlık referandumu olur mu?' sorusuna yanıt: O biraz sıkar

Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24 kanalına verdiği mülakatta, Irak'ın kuzeyinde yapılacak referandumun benzerinin Türkiye'de yapılamayacağını söyledi.

6.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
ABD, Esadın geleceğini Rusyaya bıraktı iddiası

'ABD, Esad'ın geleceğini Rusya'ya bıraktı' iddiası

ABD merkezli Foreign Policy (FP), ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un geçen hafta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede 'Esad'ın kaderini' Rusya'nın eline bırakmaya hazır olduğunu söylediğini aktardı. İddiaya göre Tillerson' ABD'nin Suriye'deki önceliğinin terör örgütü DEAŞ'ı yenmekle 'sınırlı' olduğunu söyledi.

4.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Rusya, ABDnin bölgedeki tepkisini Türkiye üzerinden mi test ediyor

Rusya, ABD'nin bölgedeki tepkisini Türkiye üzerinden mi test ediyor?

Rusya, ABD'nin bölgedeki tepkisini Türkiye üzerinden mi test ediyor?

3.7.2017MerkezHürriyet Yazarı
‘Trump’ın test sahası Tabka’

‘Trump’ın test sahası Tabka’

ABD destekli SDG, DEAŞ’ın merkezi Rakka’yı kuşatırken, kentin batısındaki Tabka’da elektrik, gıda ve sağlık sorunları gün geçtikçe artıyor. Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Tabka’nın ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye politikaları için bir laboratuvar testi olduğunu yazdı. Yazıda, ABD’nin bölgede ‘ulus-inşa’ sürecinden uzak duracağı ve temel hizmetlerin sağlanacağı bir sistem kuracağı iddia edildi.

2.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
ABD basınından ilginç yorum... Savaşa girmesi kaçınılmaz

ABD basınından ilginç yorum... "Savaşa girmesi kaçınılmaz"

ABD Başkanı Donald Trump’ı desteklemesiyle tanınan The Washington Times gazetesi, ABD ve İsrail’in Suriye savaşına doğrudan dahil olmalarının artık “kaçınılmaz” olarak görüldüğünü yazdı.

2.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Şamda intihar saldırısı Ölü ve yaralılar var

Şam'da intihar saldırısı! Ölü ve yaralılar var

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Tahrir Meydanı'nda bomba yüklü bir araç terör saldırısı düzenledi. Suriye devlet kanalı, patlamada 18 kişinin öldüğünü, 12 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

2.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Yayladağı kırsalına 2 top mermisi atıldı: Misliyle karşılık verildi

Yayladağı kırsalına 2 top mermisi atıldı: Misliyle karşılık verildi

Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki Topraktutan Hudut Karakolu yakınlarına 2 top mermisi düştü.

30.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
19 yaşındaki oto faresi aynı otomobili iki kez soymuş

19 yaşındaki 'oto faresi' aynı otomobili iki kez soymuş

19 yaşındaki 'oto faresi' aynı otomobili iki kez soymuş

29.6.2017KonyaHürriyet Yazarı
İnsan Kaçakçılığı Raporu’nda Türkiye’ye kadın ve çocuk çağrısı: Acil çözüm

İnsan Kaçakçılığı Raporu’nda Türkiye’ye kadın ve çocuk çağrısı: Acil çözüm

ABD’nin ‘2017 İnsan Kaçakçılığı Raporu’nda Türkiye’de başta Suriyeliler olmak üzere yabancı kadın ve kızların satılarak zorla evlendirildiği, fuhuşa sürüklendikleri, küçük çocukların kötü koşullarda çalıştırıldıkları yazıldı, bunların acil çözüm bekleyen alanlar olduğu belirtildi.

28.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Son dakika... Rusyadan ABDye Suriye çıkışı: Vereceğimiz karşılık...

Son dakika... Rusya'dan ABD'ye Suriye çıkışı: Vereceğimiz karşılık...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Lavrov, ABD'nin 'Suriye ordusunun kimyasal silah kullanacağına' yönelik iddiasına yanıt verdi.

28.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
İrandan flaş ABD açıklaması

İran'dan flaş ABD açıklaması!

İran, Suriye'de Beşar Esad rejimini kimyasal saldırı hazırlığı yapmakla suçlayan ABD'yi 'ateşle oynamakla' uyardı. ABD basını, ABD'nin Suriye rejimine ait bir askeri uçağı düşürmesinin Trump yönetimi tarafından İran'a karşı da verilmiş güçlü bir mesaj olduğu yorumunda bulunmuştu. İran, ABD'nin Suriye'de son dönemde artan müdahaleci tavrını sert bir şekilde eleştirmeyi sürdürüyor.

28.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
İlk kez görüntülendi... Türk ve Rus askeri... TSK İdlib üssünü buraya kuracak

İlk kez görüntülendi... Türk ve Rus askeri... TSK İdlib üssünü buraya kuracak

Çatışmasızlık bölgeleri arasında olan, Türkiye’nin de Rusya ile birlikte üs kurmaya hazırlandığı İdlib’teki hem TSK’nın üs bölgesi görüntülendi.

28.6.2017DünyaHürriyet Yazarı

Yazar Sonuçları

Erdoğan’ın aklında yeni bir şey mi var?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son birkaç gündür söylediği sözler ve yaptığı hamleler yeni bir stratejinin planlama aşamasında olduğuna işaret ediyor sanki.

27.7.2017

Hamburg ve Maltepe’nin söyledikleri

TÜRKİYE’nin gündemini son birkaç gündür iki konu meşgul ediyordu:

9.7.2017

Kıbrıs'tan vazgeçmek olmaz

İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında on gün boyunca süren Kıbrıs müzakereleri, herhangi bir sonuca ulaşmadı. Bu vesileyle Kıbrıs meselesine girelim. Rusya’nın Akdeniz hamleleri söz konusuyken, tüm dünya bölgeye stratejik bir nokta olarak bakarken, Kıbrıs hakkında neden geri adım atalım?

8.7.2017

DEAŞ sonrası nüfuz savaşı

IRAK’ta terör örgütü DEAŞ’ın merkezi olan Musul’da Irak hükümeti önemli ilerleme sağladı. Musul’daki son DEAŞ unsurları dar bir alana sıkıştı. ABD’nin bir sonraki hedefi ise DEAŞ’ın Suriye’deki fiili başkenti olarak kabul edilen Rakka.

6.7.2017

60 bin Suriyeli dönmedi... Dönenler kim, kalanlar kim?

GÖÇ idaresi Başkanlığı açıklıyor:   “Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçen 68 bin 328 Suriyeli’den şu ana kadar yalnızca 8 bini Türkiye’ye dönüş yaptı.”

2.7.2017

Katar krizinde son durum

5 Haziran’da dört Arap ülkesinin komşu Katar ile ilişkilerini askıya alma kararıyla başlayan krizin çözümünde pek ilerleme sağlanamadı.

29.6.2017

Sıcak mesajlar

Bu havada sizi bir de ben bunaltmayayım.

29.6.2017

Ortadoğu'da sorunlar büyüyor

SURİYE ve Irak sorunları Ortadoğu konjonktüründe daha da büyüyecek gibi görünüyor.

29.6.2017

Orta Doğu haritası değişecek diyenler

Orta Doğu haritası bundan yaklaşık yüz yıl önce köklü değişikliklere uğradı, o zamana kadar Türkiye olan topraklardan pek çok devlet çıktı.

28.6.2017