MENÜ

Esad

Esad ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Esad haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.586 Esad haberi bulunmuştur.

Beşşar Hafız el-Esad 11 Eylül 1965'de doğdu. Suriye Devlet Başkanı ve Suriye Baas Partisi'nin lideridir. Adı Türkçeye Beşar Esad, Beşşar Esad veya Beşşar el-Esad olarak çevrilebilmektedir.

1965'te Şam'da dünyaya gelen Esad, Şam Üniversitesi'nde tıp eğitimi aldı. 1988'de tıp fakültesinden mezun olmasının ardından askerî tabip olarak Suriye ordusunda görev yaptı. Daha sonra İngiltere'ye gitti ve Londra'da oftalmoloji ihtisasını tamamladı. Abisinin 1994'te yaşamını yitirmesinin sonrasında Esad ailesinin en büyük oğlu olarak Suriye'ye döndü. Bu dönemde eğitimle ilgili çeşitli toplumsal sorumluluk projelerini örgütledi. 2000 yılında üst düzey bankacı Esma Ekras'la evlendi. Aynı yıl babasının ölümüyle boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. Asıl mesleği ve uzmanlık alanı göz doktorluğudur.


Esad Haberleri

Afrin harekâtı boru hattı planlarını önlüyor

"Afrin harekâtı boru hattı planlarını önlüyor"

"Afrin harekâtı boru hattı planlarını önlüyor"

24.1.2018Merkez
Türkiye Kıbrıs Harekatında olduğu gibi kenetlendi

"Türkiye Kıbrıs Harekatı'nda olduğu gibi kenetlendi"

"Türkiye Kıbrıs Harekatı'nda olduğu gibi kenetlendi"

24.1.2018Merkez
İbrahim Kalın: Böyle bir şey söz konusu değil

İbrahim Kalın: Böyle bir şey söz konusu değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gerçekleşen Afrin operasyonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği Zeytin Dalı operasyonundan önce Rusya ile pazarlık yapıp yapmadığı sorusuna, cevap veren İbrahim Kalın, "Rusya ile gizli bir pazarlık yok. Yani Afrin'i alın İdlib'i verin. Bu tür şeylerin konuşulduğunu da duyuyorum. Bir kere böyle bir şey söz konusu değil." açıklamasında bulundu.

23.1.2018Gündem
İngiliz gazetesi yazdı... Batı Türkiyeyi kaybetmeyi göze alamaz

İngiliz gazetesi yazdı... "Batı Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz"

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi,  Türkiye'nin Afrin operasyonuna ilişkin yayımladığı makalede, Türkiye'nin Suriye'deki terör örgütlerinden duyduğu kaygıya atıfta bulunulan yazıda, bu kaygının ABD için 'bir felaket' anlamına gelebileceğini yazdı.

23.1.2018Dünya

Afrin'e "Zeytin Dalı" operasyonuna İngiltere’den destek

Afrin'e "Zeytin Dalı" operasyonuna İngiltere’den destek

22.1.2018Merkez
Afrindeki asker için Türk bayraklı destek çağrısı

Afrin'deki asker için Türk bayraklı destek çağrısı

Afrin'deki asker için Türk bayraklı destek çağrısı

22.1.2018Aydın
Afrin operasyonu ile ilgili İngiltereden ilk tepki geldi

Afrin operasyonu ile ilgili İngiltere'den ilk tepki geldi

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson Zeytin Dalı harekatı ile ilgili, "Türkiye sınırlarını güvenli tutmak istemekte haklı" açıklamasında bulundu.

22.1.2018Dünya
Esad rejimi İdlibde operasyona devam ediyor

Esad rejimi İdlib'de operasyona devam ediyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Esad rejiminin İdlib'de rejim birlikleri tarafından çembere alınan Fetih el Şam (El Nusra) örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmeye yönelik operasyon başlattığını açıkladı.

22.1.2018Dünya
Mehmetçik karadan Suriyede

Mehmetçik karadan Suriye'de

Zeytin Dalı operasyonu dün kara harekâtıyla genişlerken Mehmetçik Suriye içinde yaklaşık 5 kilometre ilerledi, 45 hedef daha vuruldu. Esad rejimine yakın Al Masdar haber sitesi ÖSO'nun Afrin'in kuzeybatısında 3 YPG'liyi ele geçirdiğini duyurdu.

21.1.2018Gündem
Ortadoğu dediğinizde ABDnin birinci hedefi İrandır

Ortadoğu dediğinizde ABD'nin birinci hedefi İran'dır

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, PKK, PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere Afrin’e başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nın üçüncü günü... Peki bu noktaya nasıl gelindi, sonuçları ve riskleri neler? ABD, Rusya ve Türkiye Suriye’de ne istiyor? Bir sonraki adım ne olmalı? 26. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ yanıtladı.

21.1.2018Gündem
SP Lideri Karamollaoğlu: Esas hedef, İsrailin bu topraklara yerleşmesi

SP Lideri Karamollaoğlu: Esas hedef, İsrail'in bu topraklara yerleşmesi

SP Lideri Karamollaoğlu: Esas hedef, İsrail'in bu topraklara yerleşmesi

21.1.2018Van
Esad rejimi Fetih el Şamı İdlibin doğusunda kuşattı

Esad rejimi Fetih el Şam'ı İdlib'in doğusunda kuşattı

Rusya Savunma Bakanlığı, Esad rejimine bağlı birliklerin İdlib'in doğusunda bölgede konuşlu büyük bir Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) grubunu kuşattığını açıkladı.

21.1.2018Dünya
Esad PYDye koridor açtı

Esad PYD'ye koridor açtı

AA'nın aktardığına göre, Türkiye’nin Afrin’deki terör örgütü PYD/PKK’ya yönelik başlattığı askeri harekatın ardından Beşar Esad rejimi, Halep merkezindeki örgüt unsurlarının Afrin’e yardım göndermesinin önünü açtı.

21.1.2018Dünya
Afrinde son dakika... Peş peşe ateşlendi

Afrin'de son dakika... Peş peşe ateşlendi

Afrin'de son dakika gelişmesi... Saat 11.05'te sınırı geçen Türk askeri ile ÖSO çeşitli noktalardan Afrin'de ilerliyor. Hürriyet'in edindiği bilgiye göre TSK birliklerinin Afrin içerisinde ilerledikleri mesafe 5 kilometreyi geçti. PYD/YPG'li teröristlerinden alınan köy sayısı saat 19.30 itibarıyla 9'a yükseldi. ÖSO ise Afrin'in kuzeybatısında 3  YPG'liyi ele geçirdiğini duyurdu. Akşam saatlerinde Afrin tarafından Kilis'e atılan roketlerin ardından YPG mevzileri, TSK tarafından fırtına obüsleri ile yoğun şekilde vuruluyor. Hassa sınırından ÇNRA'larla atış yapıldı. PYD/PKK tarafından Reyhanlı ilçesine yönelik roketli saldırıların gerçekleştirildiği iki mevzi TSK'nın hava harekatıyla imha edildi.

21.1.2018Gündem
Esad İdlib’deki kritik üssü ele geçirdi

Esad İdlib’deki kritik üssü ele geçirdi   

Suriye ordusunun, İdlib vilayetindeki Ebu Zuhur Askeri Hava Üssü’nü ele geçirdiği bildirildi. Üs, El Kaide bağlantılı çatı örgüt Tahrir el-Şam’ın elindeydi. 

20.1.2018Dünya
Rus uzman: İdlib’e karşı Afrin pazarlığı yapılıyor

Rus uzman: İdlib’e karşı Afrin pazarlığı yapılıyor 

TÜRKİYE’nin Afrin harekâtıyla ilgili resmi Rusya’nın suskun tavrı nedeniyle Moskova’daki doğu uzmanları Ankara ile Moskova arasında “İdlib karşılığında Afrin” pazarlığı yapıldığını öne sürmeye başladı.

20.1.2018Dünya
Karamollaoğlu: Bizi birbirimize kırdırmak istiyorlar

Karamollaoğlu: Bizi birbirimize kırdırmak istiyorlar

Karamollaoğlu: Bizi birbirimize kırdırmak istiyorlar

20.1.2018Merkez
Suriye, Halep’i turizme açıyor

Suriye, Halep’i turizme açıyor

SURİYE’de Esad rejimi, iç savaşta büyük zarar gören Halep ve Palmira kentlerini turizme açıyor.

20.1.2018Dünya
Fiilen başlamış durumda

Fiilen başlamış durumda

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Afrin operasyonunun mutlaka yapılacağını belirterek, “En uygun zaman seçilmeye çalışılıyor. Yarın olabilir, akşam olabilir. Esasında fiili olarak da harekat başlamış durumda. Sınırı geçmek hariç, onun dışında Türkiye’ye yönelik tacizleri kaldırmak için yapılan atışlarla operasyon zaten başladı” dedi.

19.1.2018Gündem
Son dakika... AA duyurdu Rus askerleri çekiliyor

Son dakika... AA duyurdu! Rus askerleri çekiliyor

TSK'nın Afrin'e gerçekleştirmesi beklenen harekat öncesinde, bölgedeki Rus askeri unsurları çekilmeye başladı.

19.1.2018Dünya
Esad rejimi: Türk uçaklarını vururuz

Esad rejimi: Türk uçaklarını vururuz

TÜRKİYE’den iki üst düzey yetkili Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ile Afrin harekâtı için hava sahası izni görüşmeleri yaptığı sırada, Şam’dan da bir açıklama geldi.

18.1.2018Dünya
Operasyon öncesi son temas

Operasyon öncesi son temas

Türkiye, PYD/PKK’nın kontrolündeki Afrin’e yönelik operasyon öncesinde üst düzey temaslarını dün de sürdürdü. Brüksel’deki NATO askeri komitesinde ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’la salı günü görüşen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, dün MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la Moskova’ya gitti. Rusya Genelkurmay Başkanı’yla görüşen Akar ve Fidan, son detayları konuştu.

18.1.2018Gündem
Umut kampında çıplak ayaklar

Umut kampında çıplak ayaklar

SURİYE’de geçtiğimiz günlerde Esad rejiminin İdlib’in güneyinde başlattığı çatışmaların ardından göç edenlerin sayısı 200 bini geçti. Göç edenlerin büyük bir kısmı Türkiye’ye 5 kilometre uzaklıkta olan İdlib’in kuzeyine geldi. Türkiye sınırında toplanan Suriyeliler için Kızılay Türkiye’ye üç kilometre uzaklıkta bulunan İdlib’in Kelbit köyü yakınlarında 5 bin kişilik Kelbit Umut Kampı’nı kurdu. Bir hafta önce kurulan kampa İdlib’den kaçan aileler dün yerleşmeye başladı.

18.1.2018Dünya
ÖSO Türkiyenin muhtemel harekâtına hazır

ÖSO Türkiye'nin muhtemel harekâtına hazır

SURİYEnin Azez kentinde bulunan Özgür Suriye Ordusu güçleri, Türkiye'nin olası Afrin operasyonuna odaklandı. ÖSO güçleri, hazır kıta şekilde beklediklerini ve Türkiye'nin harekatı başlatmasıyla Afrin'in teröristlerden arındırılmasında görev alacaklarını söyledi.

18.1.2018Dünya
ÖSO, Afrin için hazır kıta bekliyor

ÖSO, Afrin için hazır kıta bekliyor

ÖSO, Afrin için hazır kıta bekliyor

18.1.2018Gaziantep
Son dakika... Tillersondan flaş Türkiye açıklaması

Son dakika... Tillerson'dan flaş Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, çok önemli açıklamalarda bulundu. "Türkiye’nin endişelerini duyuyor ve ciddiye alıyoruz." diyen Tillerson, "Suriye’de 2011’de Irak’ta yaptığımız hatayı yapamayız." dedi. "Türkiye gibi müttefiklerimizle birlikte teröre karşı mücadele etmeye devam edeceğiz." diyen Tillerson'un açıklamasında iki bölüm ise dikkat çekti. SDG'nin Cenevre'de temsil edilmesini ima eden Tillerson, 'Yeni Suriye'nin geleceği' için de Türkiye'nin yakın işbirliğinin şart olduğunu vurguladı.

17.1.2018Dünya
Türkiye sınırında İdlib göçü

Türkiye sınırında İdlib göçü

Suriye’de geçtiğimiz günlerde Esad rejiminin İdlib’in güneyinde başlattığı çatışmaların ardından göç edenlerin sayısı 200 bini geçti. Çatışmalardan dolayı göç edenlerin büyük bir kısmı Türkiye’ye 5 kilometre uzaklıkta olan İdlib’in kuzeyine geldi. Türkiye sınırında toplanan Suriye’liler için Kızılay Türkiye’ye üç kilometre uzaklıkta bulunan İdlib’in Kelbit köyü yakınlarında 5 bin kişilik Kelbit Umut Kampı’nı kurdu. Bir hafta önce kurulan kampa İdlib’ten kaçan aileler dün yerleşmeye başladı. İdris Emen / İdlip Fotoğraflar: Selçuk Şamiloğlu Kurgu: Veysi Aslan

17.1.2018Haber
‘Umut Kampı’nda çıplak ayaklar

‘Umut Kampı’nda çıplak ayaklar

SURİYE’de geçtiğimiz günlerde Esad rejiminin İdlib’in güneyinde başlattığı çatışmaların ardından göç edenlerin sayısı 200 bini geçti. Göç edenlerin büyük bir kısmı Türkiye’ye 5 kilometre uzaklıkta olan İdlib’in kuzeyine geldi. Türkiye sınırında toplanan Suriyeliler için Kızılay Türkiye’ye üç kilometre uzaklıkta bulunan İdlib’in Kelbit köyü yakınlarında 5 bin kişilik Kelbit Umut Kampı’nı kurdu. Bir hafta önce kurulan kampa İdlib’den kaçan aileler dün yerleşmeye başladı.

17.1.2018Gündem
Halaçoğlu: Afrin harakatı doğru ama Esad’la işbirliğine de gidilmeli

Halaçoğlu: Afrin harakatı doğru ama Esad’la işbirliğine de gidilmeli

Halaçoğlu: Afrin harakatı doğru ama Esad’la işbirliğine de gidilmeli

17.1.2018Kayseri
Türkiyenin canı yanarsa ABDnin de canı yanar

"Türkiye'nin canı yanarsa ABD'nin de canı yanar"

"Türkiye'nin canı yanarsa ABD'nin de canı yanar"

17.1.2018Merkez
ABD basını yazdı En çok Türkiye öfkelendi

ABD basını yazdı! "En çok Türkiye öfkelendi"

ABD'de yayımlanan The New York Times gazetesi, ABD'nin Türkiye sınırında kurmayı planladığı 30 bin kişilik sınır koruma gücünün bölgede 'endişe' ile karşılandığını yazarken bu adımın Suriye'nin daha fazla bölünmesine yol açabileceği yorumunu yaptı. Gazete, Rusya, İran, Suriye yönetimi ve muhalif kanadın ABD'nin hamlesine karşı gelmesine rağmen bu durumun en çok Türkiye'yi öfkelendirdiğini yazdı.

17.1.2018Dünya
Azez’de muhalifler eli tetikte, Afrin operasyonunu bekliyor

Azez’de muhalifler eli tetikte, Afrin operasyonunu bekliyor

Azez’de muhalifler eli tetikte, Afrin operasyonunu bekliyor

17.1.2018Gaziantep
Afrin konvoyu

Afrin konvoyu

PKK’nın Suriye’deki kolu PYD/YPG’nin elinde bulunan Afrin’e yönelik olası operasyon kapsamında sınırdaki askeri hazırlıklar devam ederken Hatay-Kilis sınırına sevkıyat devam etti.

16.1.2018Gündem
Rusya, İran ve Esad ikna edilmeli

'Rusya, İran ve Esad ikna edilmeli

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yarın ABD ile çatışacakmış’ gibi konuştuğunu belirterek, “Kendisi iç kamuoyuna sesleniyor ama dışarıda farklı anlaşılıyor” yorumunu yaptı.

16.1.2018Gündem
Diplomatik kanalları sonuna kadar zorla

Diplomatik kanalları sonuna kadar zorla

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’ye “Ortadoğu’ya göndereceğiniz her silah acıyı büyütecektir” diye seslenirken hükümete de Afrin konusunda “Diplomatik kanalların sonuna kadar zorlanması lazım” uyarısında bulundu. Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi:

16.1.2018Gündem
İşte hedefteki Afrin

İşte hedefteki Afrin

Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK’nın kolu PYD’nin üç yönetim bölgesinden biri olan en batıdaki Afrin’e yönelik olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) operasyon ihtimali artarken bu bölge, konumu ve sosyolojik yapısıyla dikkat çekiyor. Anadolu Ajansı’nın (AA) analizine göre Afrin, PKK’nın da Suriye’de en etkili örgütlendiği bölgelerden biri. Bölgede en az 8 bin silahlı unsur olduğu tahmin ediliyor.

16.1.2018Dünya
Kılıçdaroğlundan sert açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan sert açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında konuşuyor.

16.1.2018Gündem
İHHdan Suriye’de 400 aileye gıda yardımı

İHH'dan Suriye’de 400 aileye gıda yardımı

İHH'dan Suriye’de 400 aileye gıda yardımı

16.1.2018Kilis
Bahçeli: ABD suçüstü yakalanmıştır

Bahçeli: ABD suçüstü yakalanmıştır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye sınırında 30 bin kişilik YPG ordusu kuracağını açıklayan ABD'ye sert tepki göstererek, "ABD terör örgütleriyle suçüstü yakalanmıştır. Suçüstü basılmıştır. Hedeflenen Türkiye'yi terör örgütleriyle ablukaya almaktır. Bu itibarla Türk devleti, terörizmi kaynağında imha etmek için harekete geçmelidir. Afrin’e bir şafak vakti girip, terör koridorunun Akdeniz ile bağlantı yollarını kesmek helal-i hakkımızdır. Afrin temizlenmeli, diğer fitne kaynakları, terörist üreme alanları yerle bir edilmelidir" dedi.

16.1.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Harekâtın dili

ZEYTİN Dalı operasyonu için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Güvenlik Kurulu bildirilerinin diline dikkat ediyor musunuz?

23.1.2018

Kılıçdaroğlu: Milli sorundur, elimizden gelen desteği sağlarız

Afrin’e yönelik “Zeytindalı Harekatı”nın en önemli sonuçlarından biri de uzun zamandır kutuplaşan siyaseti bir araya getirmesi oldu. HDP dışında bütün partiler, harekata açıktan, kayıtsız ve şartsız destek verdiler.

22.1.2018

Koridor

SURİYE’de YPG’nin elinde tuttuğu alan 70 bin kilometrekare olarak tahmin ediliyor. Ana gövdesi “Fırat’nın doğusu”nda ve “Irak sınırı”na bitişiktir. (Haritada sarı renkli.)

22.1.2018

Afrin harekâtının ilk görünen sonuçları

GEÇEN cumartesi günü başlatılan Afrin harekâtının Türkiye açısından yarattığı ilk sonuçları –koridor meselesi dışında- şöyle değerlendirebiliriz:

22.1.2018

İyi başladı

AFRİN ya da Zeytin Dalı operasyonu iyi başladı.

21.1.2018

Kim kime karşı... Fena karıştı çarşı

NÜKLEER gerilimden şehir terörüne, göçmen dramından küresel işkencelere kadar 32 tekmili birden Suriye meselesinin özeti işte bu emojilerdir.

19.1.2018

İclal’e ne yapmalı?

İSTANBUL’da bir hastanede küçük yaşta hamile kızlar skandalını ortaya çıkaran hastane çalışanı İclal’e yapılması gerekenleri yazıyorum:

19.1.2018

Haritadaki detay ve Moskova ziyaretinin şifreleri

ABD’nin 1. Körfez harekâtını hatırlarsınız. CNN International televizyonundan taarruzu adeta canlı izlemiştik. Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapıp yapmayacağına dair gelişmeleri izlerken de aynı hisse kapıldım.

19.1.2018

ABD’nin yeni Suriye planı

ABD’nin SDG’nin Suriye’de DEAŞ’tan ele geçirdiği topraklarda bir sınır gücü oluşturacağı açıklamasının ardından Türkiye, Afrin’e kilitlenmiş durumda.

18.1.2018

Afrin harekâtı

TÜRKİYE Afrin operasyonunda kararlı, muhtemelen arkasından Menbiç operasyonu gelecek.

18.1.2018