MENÜ

Erken Demir Çağı

Erken Demir Çağı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erken Demir Çağı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 91 Erken Demir Çağı haberi bulunmuştur.

Erken Demir Çağı Haberleri

Beşiktaştaki üniversitenin inşaat alanında tarihi kalıntı bulundu

Beşiktaş'taki üniversitenin inşaat alanında tarihi kalıntı bulundu

İstanbul'da Beşiktaş'taki Bahçeşehir Üniversitesi Güney Kampüsü'nde bulunan inşaat alanında tarihi kalıntılar tespit edildi. İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Bahçeşehir Üniversitesi içinde bulunan inşaat alanında tarihi kalıntılar tespit edilmesi üzerine bölgedeki çalışmaları durdurdu. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü arkeologları, alandaki kazı çalışmalarını sürdürüyor. Üniversitenin yakınından geçen metro inşaatındaki çalışmalar sırasında da daha önce Erken Demir Çağı'na ait kalıntılar bulunmuştu.

13.10.2018Gündem
Beşiktaşta metro çalışmaları sırasında bulundu Havadan böyle görüntülendi

Beşiktaş'ta metro çalışmaları sırasında bulundu! Havadan böyle görüntülendi

İstanbul Beşiktaş’taki metro çalışmaları sırasında bulunan 3 bin 500 yıllık ve İstanbul’un en eski mezarlıkları olduğu belirtilen kurgan tipi mezarlıkların bulunduğu kazı alanı havadan görüntülendi. Tarihi kalıntılarla ilgili konuşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan ise, “Bu mezarlarda yatan insanların bir de yerleşim yeri var bu çevrede muhakkak bir yerlerdedir ama nerede olduğunu bilemiyoruz” dedi.

18.12.2017Gündem
İstanbulun tarihini değiştirecek keşif

İstanbul'un tarihini değiştirecek keşif!

İstanbul'da yapımı süren Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Beşiktaş istasyonda süren arkeolojik kazı çalışmalarında, tarih gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Son olarak Erken Demir Çağı'na ait olduğu değerlendirilen iki mezarın bulunduğu kazı alanında çalışmalar, 5 müzeci ve 45 işçiyle sürdürülüyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Kızıltan, "Derinlere indikçe farklı kültür kalıntılarına rastlıyoruz" dedi.

24.08.2017Gündem
Vanda 3 bin yıllık kale bulundu

Van'da 3 bin yıllık kale bulundu

Van'da sanat tarihçileri ve arkeologların yürüttüğü çalışmalar sayesinde, her geçen gün kentin tarihi dokusuna yeni bir eser ekleniyor.

27.12.2014Gündem
Batmandaki 3 arkeolojik kurtarma kazısına yeniden başlandı

Batman'daki 3 arkeolojik kurtarma kazısına yeniden başlandı

Ilısu Barajı arkeolojik kurtarma kazıları kapsamında, Batman'daki üç kazıya yeniden başlandı.

24.08.2013Gündem
Öğrenciler tarihe yolculuk yaptı

Öğrenciler tarihe yolculuk yaptı

Ankara’da belediyenin desteği ile düzenlenen proje ile öğrenciler müzeleri gezerek tarihsel kalıntıları yerinde inceledi.

10.06.2013Eğitim
TERMERA ANTİK KENTİ GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

TERMERA ANTİK KENTİ GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

Muğla'nın Bodrum İlçesi Turgutreis Beldesi'nde M.Ö. 6'ıncı yüzyılda Leleglerin yaşadığı şehir olarak bilinen Termera Antik Kenti'nde kazı çalışmaları başladı. Muğla Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, "İki haftadan beri yaptığım kazı çalışmalarında Erken Demir Çağı'na ait birçok önemli eser çıkarıldı. Bıçak, kama ve porselen kalıntıları bizleri oldukça heyecanlandırdı" dedi.Turgutreis beldesinin Mandıra mevkiinde yer alan ve Aspat Kalesi'nin ana şehri olarak bilinen Termera Antik Kenti'nde kazı çalışmaları başladı. Prof. Dr. Adnan Diler'in Bodrum bölgesinde 10 yıl önce yaptığı yüzey araştırmaları sonucunda başlayan kazı çalışması uzun yıllar devam edecek.Sezer ŞAHİNDAŞ/BODRUM/DHA

14.07.2012Haber
Sergide skandal

Sergide skandal

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Sezer Cihaner Keser, 3 bin 200 yıl önce Erken Demir Çağı'na ait tarihi eser olarak rapor edilmesi üzerine dünyanın en büyük Urartu Müzesi olan 40 bin parça eserin yer aldığı Van Müzesi'nde müze bahçesinde sergilendiğini ortaya çıkardı.

27.05.2010Gündem
Trakya’da 5 bin yıllık iskelet

Trakya’da 5 bin yıllık iskelet

Tekirdağ Menekşe Çatağı Bölgesi’nde bulunan ayçiçeği tarlasının bir bölümünde yapılan kazılarda, MÖ 3000 yılına ait üç iskelet bulundu. Tekirdağ Müze Müdürü Mehmet Akif Işın, ‘Trakya’da ilk kez bu kadar eski iskelet bulundu’ dedi. Öğretim Üyesi Aslı Erim Özdoğan ise, ‘İskeletlerin MÖ 3 bin yılı öncesine dayandığını söyleyebiliriz." dedi.

5.08.2004Gündem
Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye dâhil edilmesi için resmi başvuruda bulunuldu.

20.03.2019Seyahat
Bakan Koca açıkladı: 25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz

Bakan Koca açıkladı: 25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "2019 yılında pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere 25 bin toplam sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz." dedi.

16.12.2018Gündem
Alanya’da 7 bin yıllık toplu mezar bulundu

Alanya’da 7 bin yıllık toplu mezar bulundu!

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Antropoloji Bölümü tarafından, Antalya'nın Alanya ilçesi Kadıini Mağarası'nda yapılan çalışmalarda 100'ü aşkın bireye ait iskelet kalıntısı bulundu.

21.11.2018Gündem
Karahüyükte 3 bin yıllık urne mezar bulundu

Karahüyük'te 3 bin yıllık 'urne' mezar bulundu

Kahramanmaraş'taki Karahüyük'te yapılan kazılarda, günümüzden 3 bin yıl öncesine tarihlenen, ölülerin yakıldıktan sonra küllerinin konulduğu urne (kap) mezar bulundu. Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Bora Uysal, "Cesedin gömülmesi değil, cesedin yakılarak (kremasyon) gömülmesi tercih edilmiş. Yanmış insan kemikleriyle külleri de arkeolojide 'urne' diye adlandırdığımız çömlekler içerisine konmuş. Türkiye'de bir tek bildiğimiz yer Geç Hitit kültürüyle alakalı kremasyon mezarlık alanı Gaziantep Karkamış'ta, ikincisi de Suriye'de. Burası Anadolu'da ikinci, Ön-Asya coğrafyasında da dördüncü yer oluyor" dedi.

22.08.2018Gündem
Beşiktaşlı anne-kız 5500 yaşında

Beşiktaşlı anne-kız 5500 yaşında

Beşiktaş’taki metro kazıları şaşırtmaya devam ediyor... Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen tunç çağı mezar kazılarında bugüne kadar kurgan tipi 69 mezar bulundu. Kazıların sürprizi ise 5500 yıllık 2 figürin (antik heykelcik) oldu. Bir anne-kız olduğu sanılan 10 ve 7 cm boylarındaki figürinleri ilk kez Hürriyet görüntüledi.

18.08.2018Gündem
Bitcoinin değeri 250 bin dolara mı fırlayacak

Bitcoin'in değeri 250 bin dolara mı fırlayacak?

Teknoloji yatırımcısı Tim Draper, bitcoin'in 2022'ye kadar 250.000 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

26.04.2018Teknoloji
Kapadokya’da heyecanlandıran keşif

Kapadokya’da heyecanlandıran keşif

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan arkeologlar, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Kapadokya’da, erken tunç çağı dönemine ait antik yerleşim yeri buldu.

22.12.2017Gündem
Beş gezgin beş öneri (KASIM)

Beş gezgin beş öneri (KASIM)

Havaların iyice soğuyup kışa sayılı haftalar kalan şu günlerde, internet sitemizde yazan beş gezgin yazarımıza ‘Kasım’ ayında nereye gitmeli, neler yapmalı?’ diye sorduk. Beşinden de oldukça güzel, eğlenceli ve bütçeyi pek sarsmayacak öneriler geldi. Kasım ayının gelmesiyle birlikte soğuyan havalarda tatil planı hazırlığındaysanız bu listemiz tam sizlik…

9.11.2017Seyahat
İstanbul’da Türklerin ilk izleri

İstanbul’da Türklerin ilk izleri

Beşiktaş’taki metro kazısında tarihi değiştirecek bir keşif yapıldı. Eski Türk ve Altay kültürüne ait 3 bin 500 yıllık kurgan tipi 35 mezar bulundu.

25.10.2017Kitap Sanat
Türkiyedeki en iyi 100 mimari eser

Türkiye'deki en iyi 100 mimari eser

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. Mimarlık, tarihsel açıdan uğradığımız bütün duraklardan çok çok daha eski. İnsanın varlığıyla birlikte etrafını inşa etme çabası, dokunuşu upuzun bir sürecin ifadesi. Doğanın fiziksel koşullarından korunma çabası, başını sokacak bir mekân arayışı, sonrasında malzemelerin ve bilimin gelişimi derken basit ihtiyaçlardan ihtişama, işlevsellikten estetiğe, günü kurtarmaktan tarihe tanıklık etmeye onca yapı insanların, toplulukların, ait oldukları coğrafyaların da bir ifade biçimine dönüştü. Üzerinde yaşadığımız Anadolu da sayısız medeniyetin tanığı. Dolayısıyla mimarlık serüveninin de... Bu açıdan ‘En İyi 100 Mimari Eser’ soruşturmamızda 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Bu parantezin içinde antik çağ, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve tabii ki Cumhuriyet dönemi mimarisi vardı. Jüri bu çağların ifadesi olan yapıları (tek ya da çoğul) kendi mimarlık anlayışları ve beğenileri doğrultusunda seçti. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. Biz de onların seçimlerini sayfalarımıza taşıyarak tarihe özel bir not daha düştük... Kültür hayatımıza ışık tutmasını dilediğimiz bu soruşturmayı da umarız öncekiler gibi beğenirsiniz diyelim... Not: Soruşturmamızda çeşitli nedenlerden dolayı hatıralarımızdan olmasa da fiziksel çevreden silinmiş, yıkılmış, hayatı sona ermiş yapılar yer almadı. 100’lük tablo, varlığını hali hazırda sürdüren yapılardan oluştu.

19.08.2017Hürriyet Pazar
Çocuğunuzda beze, kansızlık, şişkinlik varsa dikkat

Çocuğunuzda beze, kansızlık, şişkinlik varsa dikkat!

Türk Hematoloji Derneği İkinci Başkanı Celkan: "Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da erken tanı çok önemlidir. Çocukta beze, kansızlık, karın şişliği, herhangi bir dokuda anormal bir büyüme fark edildiğinde derhal hekime başvurmalı ve nedeni araştırılmalıdır".

15.02.2016Sağlık
Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

2015-2016 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla Türkiye genelinde 600 bin derslikte, açık öğretim öğrencileri dahil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin 794 öğretmen ders başı yaptı. İzmir’den Zonguldak’a, Manisa’dan Kayseri’ye ülkenin dört bir yanındaki okullarda açılış törenleri düzenlendi. Okulla yeni tanışan bazı minik öğrenciler ağlarken, kimileri mutluydu. Arkadaşlarına tekrar kavuşan ara sınıf öğrencileri hasret giderdi. İşte Türkiye’den yeni eğitim öğretim dönemine yönelik kutlamalar:

28.09.2015Eğitim
Sağlıksız beslenme büyümeyi geriletiyor

Sağlıksız beslenme büyümeyi geriletiyor

Uzmanlar, okul kantinlerinde satılan yiyeceklerin çocukları şişmanlattığını, gelecekteki hastalıkların temelinin bu çağlarda atıldığını söylüyor. Çocukların en fazla zaman geçirdiği eğitim ortamlarında iyi beslenmesi uyarısında bulunuyor.

25.05.2015Eğitim
1. Gelişen Bölgeler Zirvesi

1. Gelişen Bölgeler Zirvesi

21.05.2015Advertorial
CHPnin seçim bildirgesi

CHP'nin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin 2015 Seçim Bildirgesi.

19.04.2015Gündem
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat
Arkeolojide yüzyılın keşfi: Hititlerin izlerine İstanbulda rastlandı

Arkeolojide yüzyılın keşfi: Hititlerin izlerine İstanbul'da rastlandı

Avrupa kıtasında ilk kez Hitit izlerine rastlandı. Bu durum yılın en büyük keşfi olarak nitelendiriliyor.

30.10.2013Gündem
Karya Yolu’nda baharla kucaklaşma

Karya Yolu’nda baharla kucaklaşma

Karyalıların binlerce yıllık patikaları işaretlenip 796 kilometrelik yürüyüş parkuru oluşturuldu. Aydın’ın Karpuzlu ilçesinden Marmaris İçmeler’e uzanan yol 3 Şubat’ta açıldı. Geçen salı Bodrumlu bir grupla Kızılağaç - Çiftlik parkurunda yürüdüm. Dağlar baharla renklenmişti.

17.02.2013Seyahat
Alacahöyük’ün şen şarkıcıları

Alacahöyük’ün şen şarkıcıları

Çorum’da Hitit Uygarlığı’nın önemli kentlerini birbirine bağlayan yürüyüş yolları işaretlendi, haritaları çizildi, kent valiliğince kitap olarak yayımlandı.

22.05.2011Seyahat
Alacahöyük’ün şen şarkıcıları

Alacahöyük’ün şen şarkıcıları

Çorum’da Hitit Uygarlığı’nın önemli kentlerini birbirine bağlayan yürüyüş yolları işaretlendi, haritaları çizildi, kent valiliğince kitap olarak yayımlandı. Hitit Yolu parkurları önceki hafta festivalle açıldı.

21.05.2011Seyahat

Yazar Sonuçları

Eşek kulaklı kralın gizem dolu mezarı

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Ankara toprakları, birçok kültürel mirasa ve zenginliğe sahip. Ankara’ya 75 kilometre uzaklıktaki Polatlı ilçesi de bunların en başında geliyor.

28.05.2018

Çağı okumak

RUSYA ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileşmesi memnuniyet vericidir.

9.08.2016

Kahve ve Sağlık

Bugün kahve ile ilgili sorularınıza cevap vermeye gayret edeceğim. Cevapları aslında ben değil, Prof. Dr. Hamdi Akan verecek. Nedeni şu...

13.06.2014