MENÜ

Erik Tavası

Erik Tavası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erik Tavası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 25 Erik Tavası haberi bulunmuştur.

Erik Tavası Haberleri

Görenler çok şaşırıyor, Meyveden yemek mi olur diyorlar

Görenler çok şaşırıyor, "Meyveden yemek mi olur?" diyorlar

UNESCO'nun gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği Gaziantep'te, "erik tavası" ve "yenidünya kebabı" mayıs ayından haziranın ortalarına kadar damakları tatlandırıyor.

Yerinde sayan bir mutfak geriler, peki bunu önlemek için ne yapmalı

Yerinde sayan bir mutfak geriler, peki bunu önlemek için ne yapmalı?

Kendimizi kandırmayalım; belki bir ‘etnik’ çeşit olarak yerimiz var ama uluslararası gastronomi âlemlerinde Türk mutfağının esamisi okunmuyor. Meseleyi geçen hafta yazarımız Vedat Milor dört temel nedeni sıralayarak bir kez daha gündeme getirdi.Hastalığı bilince tedavi daha kolay diye düşünüp harekete geçtik. Milor’un çözüm önerilerinin yanı sıra alanında uzman isimleri konuşturduk; sorunları da atılacak adımları da açık açık anlattılar. Hazırsanız pirincin taşını ayıklamaya başlıyoruz!

Medeniyetin doğduğu coğrafyada bir vaha: Tek Tek Dağları Milli Parkı

Medeniyetin doğduğu coğrafyada bir vaha: Tek Tek Dağları Milli Parkı

Tek Tek Dağları Milli Parkı, Şanlıurfa’da bulunuyor. Flora, fauna zenginliği, kültürel, tarihi ve arkeolojik özelliklerinin korunabilmesi ve ulusal servet olarak geleceğe sağlıklı biçimde taşınabilmesi amacıyla 2007 yılında Milli Park ilan edilmiş. İşte size medeniyetin doğduğu coğrafyada bir vaha olan Tek Tek Dağları Milli Parkı gezi rehberi…  

16.03.2018Seyahat
İsot Diyarı’nda pişer  size de düşer

İsot Diyarı’nda pişer size de düşer

Şanlıurfa’nın bir adı olmasaydı ve bana buranın adı ne olmalı diye sorsalardı, ‘İsot Diyarı’ ya da ‘Ciğer Diyarı’ derdim. Sabah ezanıyla birlikte sokakları buram buram isot ve ciğer kokan dünya üzerinde başka bir şehir duydunuz, gördünüz mü?

26.09.2014Hürriyet Pazar
Dört bölgeden 40 bahar lezzeti

Dört bölgeden 40 bahar lezzeti

Bahar Türkiye’nin dört bir yanında sofralara bereket getirdi. Ege’de yabani otlardan yapılan, nadir rastlanan yemekler mutfakları şenlendirirken, İç Anadolu’da meşhur keme mantarı kebaplara lezzet taşıyor. Güneydoğu Anadolu’da bahar çiçeklerinin rayihasını taşıyan koyun kaymağından özel tatlılar üretilirken, Akdeniz’in doğu ucunda sakız ağacının mutluluk veren filizlerinden salatalar, kavurmalar hazırlanıyor. Hürriyet Seyahat yazarı Mehmet Yaşin, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Ahmet Örs, Mutfak Kültürü dergisinin kurucularından aşçı Musa Dağdeviren ve yemek araştırmacısı Nevin Halıcı dört bölgeden nadide bahar lezzetlerini anlattı.

15.05.2011Seyahat
100 kişiyi doyuramadı, iki restoran açtı

100 kişiyi doyuramadı, iki restoran açtı

EBRU Baybara Demir, üniversiteyi bitirdikten sonra doğduğu topraklarda rehberlik yapmaya başladı.

10.11.2008Ekonomi
Mardin mutfağını dünyaya tanıtan Cercis Murat Konağı İstanbul’da

Mardin mutfağını dünyaya tanıtan Cercis Murat Konağı İstanbul’da

Cercis Murat Konağı, Mardin’in mutfak kültürünün sunulduğu, yöreye gidenlerin de gezi programı içine aldıkları bir mekandı. Mardin dışındaki ilk şubesini Suadiye’de açan Cercis Murat Konağı, bölgenin kendine özgü mutfağını tanıtmaya kararlı.

23.10.2008Kelebek
En iyi 10 Türk lezzet zinciri

En iyi 10 Türk lezzet zinciri

Amerikalı ve Avrupalı pek çok restoran ve kafe zinciri, son birkaç yıldır Türkiye’de şube açıyor. Bunların arasında fast-food restoranları, kafeler, hatta slow-food restoranlar bile var. Ancak yiyecek içecek sektörü öyle hızla büyüyor ki, Türk markalarına da piyasada yer var. Onlarca Türk firması şubelerini hem Türkiye, hem de yurtdışında açıyor.

4.10.2007Kelebek
Dört şehirden bayram tatili alternatifleri

Dört şehirden bayram tatili alternatifleri

Geçen hafta bayram tatili için yurtdışı seçeneklerini anlatmıştım. Sıra yerli adreslere geldi.

16.11.2009Seyahat
Dört şehirden bayram tatili alternatifleri

Dört şehirden bayram tatili alternatifleri

Geçen hafta bayram tatili için yurtdışı seçeneklerini anlatmıştım. Sıra yerli adreslere geldi. Önereceğim dört adres Türkiye’nin en lezzetli, en iyi poz veren, en ilginç yerleri. Sanırım sonbaharın renk cümbüşü içinde buralara yapacağınız geziden çok mutlu döneceksiniz.

15.11.2009Seyahat

Yazar Sonuçları

Urfa’nın tatlısı, acısı

İlk defa bir Urfa ziyaretimde üşüdüm ve çok ıslandım. Çünkü bir kış günü ilk gelişimdi bu sıcak ve kurak kente. Şanlıurfa’nın binbir yüzü var. Onun için her gidişimde başka bir yüzüyle karşılaşırım. İşte bu sefer karşılaştıklarım...

5.02.2018

Evlerde gizlenen lezzetler sokağa çıkıyor

Yıllardır en büyük sıkıntım yediğim yemeklere lezzet avcılarının kolay kolay ulaşamamasıydı. Artık derin bir nefes alabilirim. Evlerde yapılan, ya da bana özel hazırlanan yemekler şimdi Anadolu kentlerinde birer birer halka iniyor. Bartın bunu yapmıştı. Şimdi gastronomi şehri Antep yaptı. ‘Mutfak Sanatları Merkezi’ lezzet dolu bu kentin evlerde gizli saklı kalmış lezzetlerini ülkemizin diğer kentlerine örnek olacak şekilde halkla buluşturuyor.

24.12.2017

İsot Diyarı’nda pişer, size de düşer

Şanlıurfa’nın bir adı olmasaydı ve bana buranın adı ne olmalı diye sorsalardı, ‘İsot Diyarı’ ya da ‘Ciğer Diyarı’ derdim.

26.04.2014

Urfa’nın bin bir yüzü

Şanlıurfa’yı tanımlamak için yüzlerce isim kullanabilirsiniz. Hepsi de bu kente yakışır. Urfa’nın neresine baksanız bir başka özelliğiyle yüzleşirsiniz.

28.06.2008

Doğu'nun mavi yüzü Van

Bu hafta sizleri Van’a götürüyorum. En son 2009’da gitmiştim. Bir ay önceki ziyaretimde çok büyümüş, gelişmiş ve modernleşmiş buldum.

23.06.2018

Pekin ördeği bütün olarak pişiyor ve üç aşamada servis ediliyor

Çin Saray mutfağı dünyanın en ciddi mutfaklarından biri; Pekin ördeğiyse onun bir klasiği. Kozmopolit İstanbul’umuzda bu mutfağın düzgün bir temsilcisinin bulunması ne güzel!

26.01.2018

Mutfağımız ne kadar yerel ne kadar saraylı?

Mutfağımız kimine göre Osmanlı, kimine göre İstanbul, kimine göre Türk. Doğrusu ne? İlk bakışta üç mutfakta da bildiğimiz yemekler pişiyor. Ama öyle değil!

27.10.2012

Sıcak bir troklosti’yi hiçbir şeye değişmem

Hemen her sabah, ilk oyuncağını almış çocuk neşesiyle girer mutfağa, pişirmeye başlardı ugali’sini Stella.

12.03.2010

Diyet yapan okumasın...

BAZILARI zanneder ki, haber dediğin "5N 1K"dır...

12.01.2008

Balık ile ilgili bilmek isteyeceğiniz şeyler: 3

Balıklara saklanma amacıyla uygulanan işlemleri ve bunların sonucunda ortaya çıkan muhteşem farklı lezzetleri anlatmaya devam ediyorum.

9.01.2005