MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Erdem Başçı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.378 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

Serdengeçtinin görev süresi bugün doluyor

Serdengeçti'nin görev süresi bugün doluyor

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görev süresi bugün doluyor. Başbakan Erdoğan, atama için uygun bir isim buluna kadar başkan yardımcılarından birisinin görevi vekaleten yürüteceğini açıkladı.

13.03.2006Ekonomi
Merkez Bankası’nda ’ikinci adam’ alarmı

Merkez Bankası’nda ’ikinci adam’ alarmı

Merkez Bankası’nda vekalet dönemi, sorunları beraberinde getirecek. Vekil Başkan’ın ilk işi, boşalan yardımcılıklar için Devlet Bakanı Ali Babacan’a isim önermek olacak. Bürokratik nezaket gereği, vekiller asilin tasarruflarında bulunmuyor. Ancak iki başkan yardımcısı emekli, biri de başkanlığa vekalet edeceği için bankada "yönetim kaosu" yaşanmasın diye teamüller bir tarafa bırakılacak.

13.03.2006Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı yarın belli oluyor

Merkez Bankası Başkanı yarın belli oluyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası (MB) başkanlığına atanacak kişiyle ilgili olarak, “Ali Bey (Babacan) Köşk'e çıktığında MB başkanını herkes öğrenecektir” dedi.

14.03.2006Ekonomi
MBnın başına vekaleten Başçı getirildi

MB'nın başına vekaleten Başçı getirildi

Merkez Bankası Başkan Vekilliği görevine, Banka Meclisi tarafından Başkan Yardımcısı Erdem Başçı seçildi.

14.03.2006Gündem
Başçı: Enflasyon hedeflemesi uygulaması sürecek

Başçı: Enflasyon hedeflemesi uygulaması sürecek

Merkez Bankası Başkan Vekili Erdem Başçı, para politikasının geçen yıl Aralık ayında ilan edilen "Enflasyon Hedeflemesi Rejiminin Genel Çerçevesi ve 2006 Yılı Para ve Kur Politikası" metninde duyurulduğu şekilde devam edeceğini, dalgalı kur rejiminin de enflasyon hedeflemesinin olmazsa olmaz temel unsuru olduğunu ifade etti.

15.03.2006Ekonomi
Merkez Bankası Başkanlığı vekaleten Erdem Başçı’nın

Merkez Bankası Başkanlığı vekaleten Erdem Başçı’nın

Süreyya Serdengeçti’den boşalan Merkez Bankası Başkanlığı’na, vekaleten Başkan Yardımcısı Erdem Başçı getirildi. Banka Meclisi dün akşam İlker Parasız başkanlığında toplanarak, vekaletin Başçı’ya verilmesini kararlaştırdı.

15.03.2006Ekonomi
Ekonomideki iyileşmeyi hissetmedik

Ekonomideki iyileşmeyi hissetmedik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi'nce Başkan Vekilliği'ne getirilen Erdem Başçı da tıpkı çocukluk arkadaşı Devlet Bakanı Ali Babacan gibi esnaf bir aileden geliyor. Başçı'nın esnaf babası, esnaf olarak ekonomideki iyileşmeyi hissetmediğini söyledi.

15.03.2006Ekonomi
Başkanlık için açıklama yapılmadı

Başkanlık için açıklama yapılmadı

Yeni Merkez Bankası başkanıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunan Devlet Bakanı Ali Babacan görüşmeden sonra açıklama yapmadan Çankaya Köşkü’nden ayrıldı.

15.03.2006Ekonomi
Benim aklım para işlerine Erdem’den daha çok erer

Benim aklım para işlerine Erdem’den daha çok erer

Merkez Bankası Başkanvekili Erdem Başçı’nın 23 yıldır Ankara Çıkrıkçılar Yokuşu’nda esnaflık yapan babası Ahmet Uğur Başçı, oğlunun iyi para hesabı yapıp yapmadığı sorusuna, "Benim aklım bu işlere Erdem’den daha çok erer" dedi.

15.03.2006Ekonomi
Halka riski görmeyi öğretiyor’dalgalı kur’dan vazgeçmeyiz

Halka riski görmeyi öğretiyor’dalgalı kur’dan vazgeçmeyiz

Merkez Bankası Başkanvekili Erdem Başçı, ilk gününe piyasalar açılmadan basın toplantısıyla başladı. Enflasyon hedeflemesi ve dalgalı kur rejiminin tavizsiz sürdürüleceğini vurgulayan Başçı, "Risk farkındalığının toplumumuzda giderek yerleşmesi ve ’risk yönetimi ilke ve araçlarının’ kamu ve özel kesimlerce daha çok kullanılır olması yönündeki çabalarımız sürecek" dedi.

15.03.2006Ekonomi
YTL’nin Y’sine vedanın faturası 36 milyon dolar

YTL’nin Y’sine vedanın faturası 36 milyon dolar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Dokuz ay sonra YTL’nin Y’si gidecek" sözleriyle açıkladığı operasyonda Y’ye veda edip tekrar TL’ye dönüş en az 36 milyon dolara mal olacak. Halen her biri ortalama 6 sente malolmuş, 600 milyon adet YTL banknotu tedavülde bulunuyor.

15.03.2006Ekonomi
Merkez Bankası’nda ’İnşaat neden bana geldi’ gerilimi

Merkez Bankası’nda ’İnşaat neden bana geldi’ gerilimi

Erdem Başçı’nın Başkanvekili olarak attığı ilk adımlar Merkez Bankası’nda ortamı gerdi. Başçı, kendisinin sorumluluğunda olan "İnşaat ve Malzeme Genel Müdürlüğü"nü Merkez Bankası’nın en kıdemli Başkan Yardımcısı Şükrü Binay’a önceden konuşmaya gerek görmeden bir yazıyla bağladı. Binay, bu karara tepkisini emeklilik kararı alarak gösterdi.

16.03.2006Ekonomi
Erdoğan: Bu işin siyahı beyazı olur mu

Erdoğan: Bu işin siyahı beyazı olur mu?

Başbakan Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığı’na yapılacak atama konusunda net konuştu, "Bu işin siyahı beyazı olur mu? Liyakat esaslarına göre atama yapılır" dedi.

16.03.2006Ekonomi
Başkanlık tartışması yabancı basında

Başkanlık tartışması yabancı basında

Merkez Bankası'na asaleten atama konusunda yaşanan gelişmeler yabancı basına da yansıdı. Financial Times gazetesi, Merkez Bankası başkanı atamasının geçikmesinin başörtüsünün kamusal alandaki rolü konusunda tartışmalar yarattığını yazdı.

17.03.2006Ekonomi
Tension in the Central Bank

Tension in the Central Bank

Leadership problems in the Turkish Central Bank appear to be growing, with the newly announced resignation of Sukru Binay, the Deputy Assistant of the bank. With Binay's move to retirement, the number of deputy assistants retiring from the Central Bank within the past 10 days is now up to 3. Binay's move to retire apparently comes in the wake of a decision by the man currently in control of the Central Bank, Erdem Basci, to switch the Construction and Materials Directorship, which had previously been under the control of the central president of the bank, to Binay's control.

17.03.2006Gündem
Financial Times: Türkiye, paraya ’eşi türbanlı patron’u tartışıyor

Financial Times: Türkiye, paraya ’eşi türbanlı patron’u tartışıyor

İngiliz Financial Times gazetesi, Merkez Bankası Başkanlığı’na ilişkin tartışmalara dikkat çekerken Türkiye’de kilit görevler için yapılan atamalarda başörtüsünün bir faktör olup olmadığının tartışıldığını yazdı.

17.03.2006Ekonomi
Nasıl bir liyakat...

Nasıl bir liyakat?...

Sevgili Serdar, AKP yönetimi, kendi gibi düşünen, kendi gibi yaşayan, kendi gibi giyinen ve en azından kendi inançlarını paylaşan kadroları işbaşına getirirken gerçekten sağlam adımlar atmayı başardı. Bu alanda tüm partilerden daha başarılı bir grafik çizdi diyebiliriz. Geçmiş iktidarların kadrolarına baktığımızdan ne Deniz Baykal’ın CHP’si, ne Ecevit’in DSP’si kendi kadrosuna sahip çıkabildi. Solda başarısız bir grafik yanında sağ partiler de başta Demirel’in DYP’si, Devlet Bahçeli’nin MHP’si zamanında ve yeteri kadar kadrolarında sahip çıkamadılar. (Sezai BAYAR / Ankara)

18.03.2006Gündem
CHP: TC Merkez Bankası İslam Bankası’na döndü

CHP: TC Merkez Bankası İslam Bankası’na döndü

Merkez Bankası’ndaki atamaları değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Bankanın başında bulunan ’Cumhuriyet’in çıkarılarak ’İslam’ ibaresinin konması daha uygun olacaktır" dedi. Özyürek, özerkliği ve bağımsızlığı ortadan kaldırılan bankanın "Türkiye İslam Merkez Bankası’na dönüştüğünü dile getirdi.

18.03.2006Ekonomi
Özince: Merkez Başkanının aile fertleriyle ilgili değerlendirme abesle iştigal

Özince: Merkez Başkanı'nın aile fertleriyle ilgili değerlendirme abesle iştigal

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Merkez Bankası Başkanlığı konusunda aile fertleriyle ilgili değerlendirme yapmanın “abesle iştigal” olacağını söyledi.

19.03.2006Ekonomi
Özince: Başçı’nın eşiyle uğraşmak abesle iştigal

Özince: Başçı’nın eşiyle uğraşmak abesle iştigal

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Merkez Bankası Başkanlığı konusunda aile fertleriyle ilgili değerlendirme yapmanın "abesle iştigal" olacağını söyledi. Özince, İş Bankası Ege ve Akdeniz illeri toplantısı için gittiği Denizli’de, soruları yanıtladı. Özince, Merkez Bankası Başkanlığı için adı geçen Başkan Vekili Erdem Başçı’yla ilgili tartışmalar konusunda, 30 yıldır finans sektörünün içinde bulunduğunu, bugüne kadar Merkez Bankası başkanlarının eşleri ya da aileleriyle ilgili bir şey olmadığını belirtti.

19.03.2006Ekonomi
Erdoğan:Görev liyakat sahibine verildi

Erdoğan:Görev liyakat sahibine verildi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkan Vekilliği’ne Erdem Başçı’nın atanmasının sadece liyakata göre yapıldığını belirterek, "Liyakat sahibini eşinin başını kapalı diye getirmeyecek miyiz? Bunları yazanlar, zenci beyaz ayrımını yapanlar nasıl lanetlendiyse öyle lanetlecekler" dedi.

19.03.2006Ekonomi
Başörtülünün de mini etekli kadar özgürlüğü olmalı

'Başörtülünün de mini etekli kadar özgürlüğü olmalı'

Anavatan Partisi Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, Türkiye'de her isteyenin istediğini düşünebilmesi, istediği gibi giyinebilmesi gerektiğini belirterek, "Mini etek giyen bayanın ne kadar özgürlüğü varsa başörtüsü ile gezmek isteyen bayanın da o kadar özgürlüğü olmalı" dedi.

20.03.2006Gündem
Patronlarda ’bal gibi getiririm’ endişesi

Patronlarda ’bal gibi getiririm’ endişesi

Merkez Bankası’ndaki atamalar TÜSİAD’ı da rahatsız etti. Başbakan Erdoğan’ın "Bal gibi getiririm" sözleriyle savunduğu Erdem Başçı ataması, TÜSİAD’da "hükümet temel politikalarda değişikliğe gidecek" endişesi yarattı. "Bu iş sadece basit bir bürokrat ataması değil" görüşünü taşıyan TÜSİAD, Başçı’nın başkan vekili olarak atanmasını "seçim hazırlığı" olarak yorumladı.

20.03.2006Ekonomi
Başkan bilmecesi

Başkan bilmecesi

Merkez Bankası Başkanlığı'na yapılacak atama bilmeceye döndü. Çankaya'dan 'geciktiriyor' idialarına yönelik yapılan "Cumhurbaşkanlığı'nda Erdem Başçı'nın Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmasına dair Bakanlar Kurulu kararı yok" açıklaması kafaları karıştırdı.

21.03.2006Ekonomi
Sabancı: Serdengeçti neden devam ettirilmedi anlayamadık

Sabancı: Serdengeçti neden devam ettirilmedi anlayamadık

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı Süryya Serdengeçti'nin yeniden bu göreve getirilmemesini eleştirdi ve "Başarılı bir Merkez Bankası Başkanının neden görevine devam ettirilmediğini anlamış değiliz. Hükümet atama sürecini daha sağlıklı olarak yönetebilirdi" değerlendirmesi yaptı.

21.03.2006Ekonomi
Köşkteki isim kim

Köşk'teki isim kim

Kamuoyunda Merkez Bankası Başkanlığı için Erdem Başçı'nın ismi üzerinde yaratılan tartışmalar bugün yapılan açıklamalarla sona erdi. Köşk'e sunulan kararnamede yer alan isim merak ediliyor.

21.03.2006Ekonomi
Meğer Erdem Başçı’yı Köşk’e götürmemişler

Meğer Erdem Başçı’yı Köşk’e götürmemişler

Cumhurbaşkanlığı Erdem Başçı’nın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmasını öngören bir Bakanlar Kurulu karar taslağı bulunmadığını açıklayarak, türbanlı eş yüzünden onay vermediği yönündeki iddiaları yalanladı. Başbakan Erdoğan ise Köşk’e giden kararnamenin kiminle ilgili olduğunu açıklamayarak topu Cumhurbaşkanı Sezer’e attı.

21.03.2006Ekonomi
Merkez bilmecesi piyasaları oynattı

Merkez bilmecesi piyasaları oynattı

Merkez Bankası Başkanı’nın atanmasına yönelik dün yaşanan bilmece, piyasalarda da ilginç bir gün yaşanmasına yolaçtı.

21.03.2006Ekonomi
Merkez Bankası’na faizsiz bankacı sürprizi

Merkez Bankası’na faizsiz bankacı sürprizi

Hükümet ve Çankaya Köşkü Merkez Bankası Başkanlığı için kararnamesi sunulan ismi sır gibi saklarken ekonomi kulislerinde iki aday öne çıktı: Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ile Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz.

21.03.2006Ekonomi
FT: MB tartışması soru işaretleri yarattı

FT: MB tartışması soru işaretleri yarattı

Merkez Bankası başkanlığına ilişkin tartışmaların Türk piyasalarını vurduğunu bildiren Financial Times gazetesi, tartışmalarının "para politikasının istikameti" konusunda soru işaretlerine yol açtığını ileri sürdü.

22.03.2006Gündem
Faiz kararı yarın verilecek

Faiz kararı yarın verilecek

Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkan Vekili Erdem Başçı başkanlığında, üçüncü toplantısını yarın gerçekleştirecek.

22.03.2006Ekonomi
And so all the turmoil about Erdem Basci was for nothing

And so all the turmoil about Erdem Basci was for nothing

Following the departure of Turkish Central Bank President Sureyya Serdengecti from his posting, questions over who will be chosed to take up from where Serdengecti left off have gained a new dimension. With arguments spreading over the name of acting Central Bank head Erdem Basci as the likely favorite of ruling Justice and Development (AKP) Party leaders, a surprising announcement that in fact Basci's name had not been discussed in the Council of Ministers meeting in Ankara came from the Cankaya Presidential Palace yesterday.

22.03.2006Gündem
Markets shaky after confusion over head of central bank

Markets shaky after confusion over head of central bank

Turkish currency markets were left a little uneasy following a statement issued by the office of President Ahmet Necdet Sezer denying that acting Central Bank Governor Erdem Basci has been proposed by the government as Turkey’s next permanent CB head – the confusion over the appointment resulted in the lira taking a bashing. Basci became acting governor last week, and the financial community widely expected him to be appointed in a permanent capacity after the five-year term of the previous incumbent, Sureyya Serdengecti, expired.

22.03.2006Gündem

Yazar Sonuçları

Merkez Bankacı Başkan görevini yaptı

SÜREYYA Serdengeçti’nin üzerinde pek durulmayan bir özelliği de "Merkez Bankacı Başkan" olmasıydı. Yani Kurumun kendi içinden yetiştirip, en üst makama getirdiği bir teknisyendi.

13.03.2006

Merkez Bankası üzerinden kış temizliği

SÜRPRİİİİZ! Ve ciddi bir çelişki.

Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığına IMF yanlısı ol-ma-yan birini arıyor.

14.03.2006

Merkez Bankası başkanının vücut dili bilmesi gerekmiyor

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, kadrolaşma iddialarına karşılık bürokratların kendi "vücut dilini" anlayan kişilerden oluşması gerektiğini söylemişti. İşte bu nedenle ekonomi yönetiminde tüm kadrolar dağıtıldı ve yerlerine, çok alt kademelerden, kendilerine yakın kişileri seçtiler.

15.03.2006

Türbanlı başkan

AKP iktidarı yine ilginç bir uygulama peşinde. Bunu bir kez daha görüyoruz. Devletin her kademesine eşinin başı bağlı olanını getirmek. Bu plan titizlikle uygulanıyor.

16.03.2006

DSİ’cilerle taşkın sohbeti

YUNANİSTAN sınırına 40 km. uzaklıktaki İpsala kentinin çıkışında DSİ Şefliği’nde, mühendisler önlerinde Meriç, Tunca ve Arda’nın su seviyelerini gösteren raporlar ve krokiler üzerinde çalışıyorlar. Saat 24.00...

17.03.2006

Merkez Bankası’nın önemini kavramadılar

AKP Hükümeti, Merkez Bankası’nın ne anlama geldiğini, neden bağımsız kalması, siyasi irade ile nasıl bir ilişki içinde olması gerektiğini, hálá anlamış değil. Financial Times Merkez Bankası Başkanlığı için kriterin "eşi türbanlı" olmasını konu almış.

17.03.2006

Merkez Bankası krizi ve türban meselesi

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlık ataması için çıkan krizin faturasını yine basına çıkardı. Üstüne üstlük bu krizin nedenini de "türban"a bağladı.

20.03.2006

Kral dairesinde söylenenler

GEÇEN perşembe akşamı İstanbul’da Grand Cevahir Otel’de, yaşlılıkla ilgili bir toplantı vardı.

21.03.2006

Aman dikkat edin ’gizli belge’ ıslanmasın!

MİLLİ Güvenlik Siyaset Belgesi çerçevesinde 2002 yılında hazırlanan ve zamanla üzerinde bazı değişiklikler de yapılan İç Güvenlik Strateji Belgesi, "Sauna Çetesi"ne yönelik olarak yapılan operasyonlarda ele geçirilmiş!

21.03.2006