MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Erdem Başçı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.378 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

Erdem Başçı: Kamu görevi en iyi şekilde yapılır

Erdem Başçı: Kamu görevi en iyi şekilde yapılır

TCMB Başkanı ErdemBaşçı, görevinin başında olduğunu, kamu görevi verildiği ve sağlığıelverdiği sürece görevini en iyi şekilde yapacağını söyledi. Merkez Bankası'nagelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve bu görüntüleriCNNTürk'te yayınlanan Başçı, "Kamu görevi verildiği sürece yapılır ve eniyi şekilde yapılır. Sağlığımız elverdiği şekilde bu görevingereklerini yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi.

27.02.2015Haber
Merkez Bankasından açıklama

Merkez Bankası'ndan açıklama

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın istifa edeceği yönündeki söylentilerin ardından Merkez Bankası'dan bir açıklama geldi. Merkez Bankası Sözcüsü Yücel Yazar, TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın görevinin başında olduğunu ve istifa ettiğine dair iddia ve söylentilerin gerçek dışı olduğunu söyledi. Genellikle olağan toplantılar dışında pek açıklama yapmayan Merkez Bankası böylece iki gün içinde Başçı'yla ilgili olarak iki açıklama yapmış oldu.

27.02.2015Ekonomi
Dolar 2.52yi aşarak tarihi rekorunu kırdı, borsa 1 ayda yüzde 5 düştü

Dolar 2.52'yi aşarak tarihi rekorunu kırdı, borsa 1 ayda yüzde 5 düştü

Dolar/TL ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışlarına tahminlerden erken başlayabileceğini gösteren ABD verisi ve Merkez Bankası (TCMB) ve ekonomi yönetiminin geleceğine ilişkin endişelerle güne 2.50'nin üzerinde başladı. Borsa İstanbul'da kayıplar yüzde 2'yi aştı. Dolar gün içinde 2.52'yi aşarak tarihi rekorunu kırdı. Dolar 2.5270'i gördü. Borsa İstanbul ise günü yüzde 2.06'lık kayıpla tamamladı.

27.02.2015Ekonomi
Erdem Başçı rahatsız

Erdem Başçı 'rahatsız'

Sağlık sorunu yüzünden Meclis toplantısına katılmayan ve hakkında istifa söylentileri çıkan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı aradım. Buruk bir ses tonuyla telefonu açan Başçı, antibiyotik kullanmaya başladığını söyledi. İstifa söylentilerine ise ‘Başbakanlık açıklama yaptı” cevabını verdi. Dün olan bitenlere ve arka plan gelişmelere bakılırsa belli ki Başçı rahatsız.

27.02.2015Ekonomi
2.5 saatlik ‘olağan’ görüşme

2.5 saatlik ‘olağan’ görüşme

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’nı eleştirmesinden bir saat sonra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sürpriz bir şekilde Başbakanlık Konutu’nda bir araya gelmesi heyecan yarattı. Başkent kulislerinde 'Ali Babacan istifa mı etti' iddiaları konuşulmaya başlandı. Bu iddialara Enerji Bakanı Taner Yıldız yanıt verdi. Yıldız, ''Böyle bir şey sözkonusu değildir'' dedi.

26.02.2015Ekonomi
Dolarda hareketli dakikalar

Dolarda hareketli dakikalar

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı hakkındaki iddialarının Başbakanlık tarafından yalanlanmasıyla TL'deki satış baskısı azaldı. Açıklamalar öncesi 2.4810 seviyesinde işlem gören dolar/TL açıklama sonrası 2.4755'e kadar geriledi. Kur TSİ 1509'da 2.4796/2.4804 seviyesinde işlem gördü. Dolar 17:00 sularında 2.5010'a kadar çıktı.

26.02.2015Ekonomi
Başbakanlıktan Ali Babacan açıklaması

Başbakanlık'tan Ali Babacan açıklaması

Anadolu Ajansı'nın Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yla ilgili iddialara yanıt olarak kaynaklar, "Başbakanlık kaynakları olarak tümüyle reddediyor ve yalanlıyoruz. İddiaların nereden kaynaklandığını da anlamıyoruz" ifadelerini kullandı.

26.02.2015Ekonomi
Erdem Başçı Merkez Bankasında kritik toplantıya katılmadı

Erdem Başçı Merkez Bankası'nda kritik toplantıya katılmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirilerinin hedefi olan Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın bankanın bugünkü kritik toplantısına katılmaması heyecan yarattı.

26.02.2015Ekonomi
Bakan Yıldız’dan istifa açıklaması: Böyle birşey söz konusu değil

Bakan Yıldız’dan istifa açıklaması: "Böyle birşey söz konusu değil"

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın istifa ettiği yönündeki iddialara "Böyle birşey söz konusu değildir" dedi.

26.02.2015Gündem
Amerika açıkladı dolar düştü

Amerika açıkladı dolar düştü

PPK kararı öncesi 2.4766 seviyesinde işlem gören faiz indirimlerine ilk tepki olarak 2.4601'e kadar gerileyen dolar/TL gün içinde 2.4875'e kadar yükseldi. Yellen'in açıklamaları sonrası 2.47'nin hemen altında denge bulan kur bu sabah 0825 itibarıyla güne 2.4615/2.4637 seviyesinden başladı.

25.02.2015Ekonomi
Gözler Para Politikaları Kurulunda

Gözler Para Politikaları Kurulu'nda

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu bugün faiz kararı için toplanıyor. ‘Faizi indir’ baskıları altında toplanacak kurulun alacağı karara ilişkin piyasada senaryolar uçuşuyor. Politika faizinde indirime kesin gözüyle bakılırken üst bant olan yüzde 11.25’te her indirimin doları baskılayacağı belirtiliyor.

24.02.2015Ekonomi
Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi

Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini 7.75’ten 7.50’ye çekti. Politika faizi üst sınırı ise yüzde 11.25'ten 10.75'e çekildi. Böylece bankaların borçlanma faizi ile politika faizi bir miktar aşağı çekilmiş oldu. Bazı uzmanlar Merkez'in kararını 'siyasi baskıya boyun eğmek olarak' yorumladı. Faiz kararıyla ilgili olarak konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Beklentimizin daha fazla indirim olması faizin düşme trendi içinde olması olumludur" dedi.

24.02.2015Ekonomi
ASO Başkanından önemli açıklamalar

ASO Başkanı'ndan önemli açıklamalar

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizi indirmesi için basın üzerinden Merkez Bankası Başkanı Başçı’yı hedef almasını, “İstese makamına çağırır konuşur. Özellikle basın üzerinden uyarı yapılarak belki de kurların yükselmesi, ekonominin soğuması isteniyor” sözleriyle değerlendirdi.

19.02.2015Ekonomi
Siyasi polemik faizi yükseltiyor

Siyasi polemik faizi yükseltiyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bakanların kurla ilgili hiçbir şey söylememesi gerektiğini belirterek, “Tek yetki Merkez Bankası’ndadır. Bunun hükümet açısından günlük bir tartışma konusu olmaması gerekir. Günlük siyasi polemik haline gelirse, o ülkede risk primi ve faizler yükselir” dedi.

14.02.2015Ekonomi
Merkez Bankası’na güvenimiz tamdır

Merkez Bankası’na güvenimiz tamdır

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya, siyasilerden yöneltilen eleştiriler sonrasında Maliye Bakanı Şimşek’ten destek geldi. Şimşek, “Merkez Bankası iyi bir performans göstermiştir. Bizim Merkez Bankası’na olan güvenimiz tamdır” dedi.

14.02.2015Ekonomi
250 bin konut kur yaptı

250 bin konut 'kur yaptı'

Türkiye bir süredir ‘faiz’ konusunda derin bir tartışma içinde. Siyasilerin Merkez Bankası ve Başkan Erdem Başçı’ya yönelik ‘faizi yeteri kadar düşürmüyor’ eleştirileriyle başlayan tartışma son bir ayda dolar kurunda tırmanışa neden oldu. Döviz kurlarındaki artışın tek nedeni bu değilse bile Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale olarak ortaya çıkan algı yükselişin lokomotifi oldu. Peki ama reel sektör dolayısıyla vatandaş sadece faizin yüksekliğinden mi zarar görüyor? Büyümenin genişlemenin önündeki en tek engel faizler mi? Rakamlar kurdaki yükselişin reel sektörün canını fazlasıyla yaktığını net bir biçimde ortaya koyuyor. Gelin inşaat sektörü özelinde konuyu inceleyelim.

14.02.2015Ekonomi
Erdem Başçı başkan villasında hiç kalmadı

Erdem Başçı 'başkan villası'nda hiç kalmadı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Merkez Bankası Erdem Başçı'nın lojmanından taşınmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Babacan, "Merkez Bankası Başkanı’nın oturduğu bir villa var Oran’da Erdem Başçı orayı hiç kullanmadı. Başçı Başkan Yardımcısı’yken oturduğu dairede oturmayı tercih etti" dedi. Babacan ayrıca Erdem Başçı'nın çocuklarının okuluna yakın olmasından dolayı taşındığı evinin de kirasını kendi cebinden ödediğini belirtti.

12.02.2015Ekonomi
AK Parti’den Başçı’ya destek

AK Parti’den Başçı’ya destek

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın faizleri düşürmediği için eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya AK Parti’den destek geldi.

11.02.2015Ekonomi
Beşir Atalay: Erdem Başçı çok başarılı

Beşir Atalay: Erdem Başçı çok başarılı

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay gündeme dair açıklamalarda bulundu. Atalay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz oranlarını yüksek tutmasıyla eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yla ilgili olarak, " Kendisine çok güvenirim. Çok başarılı da bir Merkez Bankası Başkanlığı yapıyor, diye görüyorum. Ama ekonominin kuralları, alınan kararlar, faiz tartışmaları onlara çok fazla burada girmek istemem" dedi.

11.02.2015Ekonomi
Babacandan lojman açıklaması: Söylentilere kulak asmayın

Babacan'dan lojman açıklaması: Söylentilere kulak asmayın

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın lojmanından taşınmasının istifa söylentilerine yol açmasıyla ilgili olarak, "“Ben derim ki hiçbir söylentiye kulak asmayın bilgileri sağlam kaynaklardan alın” diye konuştu.

11.02.2015Ekonomi
Beşir Atalay: Hiç başvuru yapmasınlar

Beşir Atalay: Hiç başvuru yapmasınlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay, milletvekilliği aday adaylığı için parti teşkilatlarından istifa olacağına dair duyumlar aldıklarını belirterek, ''O arkadaşlarımıza şimdiden söylüyoruz hiç başvuru yapmasınlar. Boşu boşuna para vermiş olurlar'' dedi.

11.02.2015Gündem
Durmuş Yılmaz siyasete girecek mi

Durmuş Yılmaz siyasete girecek mi?

Önce Merkez Bankası Başkanı olduğunda iki katlı evinin dış kapısındaki ayakkabılar;

11.02.2015Gündem
Merkez Bankası Başkanı Başçı lojmanı boşalttı

Merkez Bankası Başkanı Başçı lojmanı boşalttı

Faizleri yeteri kadar düşürmediği için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın neredeyse her gün eleştirdiği Merkez Bankası Erdem Başçı, 4 yıldır oturduğu lojmanı 7 Şubat’ta boşalttı. Başçı’nın çocuklarının okuluna yakın bir eve kiracı olarak taşındığı öğrenildi.

10.02.2015Ekonomi
İstanbuldaki G20 Zirvesine Çipras protestosu

İstanbul'daki G20 Zirvesi'ne 'Çipras protestosu'

İki gündür yoğun güvenlik önlemleri altında, Hilton Oteli ve İstanbul Kongre Merkezi’nde süren G20 Zirvesi’ne Yunanistan protestosu damgasını vurdu.

10.02.2015Ekonomi
Tutabilene aşkolsun

Tutabilene aşkolsun

Dolarda son haftalardaki sert yükseliş durdurulamıyor.

9.02.2015Ekonomi
Matherat da İstanbuldaydı

Matherat da İstanbul'daydı

İstanbul'da düzenlenen G-20 Maliye Bakanları toplantısına katılan Avrupalı bankacı Sylvie Matherat ilerleyen yaşına rağmen düzgün fiziği ile dikkat çekti.

9.02.2015Ekonomi
Hisarcıklıoğlundan Erdem Başçıya övgü

Hisarcıklıoğlu'ndan Erdem Başçı'ya övgü

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "TCMB Başkanı Erdem Başçı, küresel kriz sonrasının en başarılı merkez bankası başkanlarından biridir" dedi.

9.02.2015Ekonomi
Faiz insin inmesin derken şirketleri döviz kuru çarptı

Faiz insin inmesin derken şirketleri döviz kuru çarptı

Faiz tartışmaları ve dolar kurundaki yükseliş reel sektörü olumsuz etkiledi. Borçları nedeniyle 175.6 milyar dolar döviz açık pozisyonu olan reel sektör şirketleri 20 Ocak’tan bu yana 18.7 milyar lira daha borçlular.

6.02.2015Ekonomi
Yakalım mı yakmayalım mı

Yakalım mı yakmayalım mı?

Ekonomi tartışmalarımız sınırları aştı ve dünyanın en ünlü iktisatçılarına uzandı. Faiz-enflasyon tartışması eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Zeybekci arasında Keynes ve Smith üzerinden yürüyor. Soru şu: Keynes’in kitaplarını yakalım mı yakmayalım mı?

6.02.2015Ekonomi
Haluk Koç: Başbakan sıfatlı kişi önümüzdeki seçimde nasıl oy isteyecek

Haluk Koç: Başbakan sıfatlı kişi önümüzdeki seçimde nasıl oy isteyecek?

CHP Sözcüsü Haluk Koç MYK toplantısı devam ederken gündemi değerlendirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert bir dille eleştiren Koç, "Başbakan sıfatlı kişi önümüzdeki seçimde nasıl oy isteyecek? Davutoğlu "Bana oy verin ki yetkilerimi yukarıdaki ağabeyime yetkilerimi devredebileyim" mi diyecek?" dedi.

4.02.2015Gündem
Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmazdan önemli açıklamalar

Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz'dan önemli açıklamalar

Merkez Bankası'nın eski Başkanı Durmuş Yılmaz, siyasilerin faiz politikasına yönelik eleştirilerinin fayda sağlamayacağını ifade ederek "Merkez Bankası'nın gücü abartılıyor. Kısa vadeli faiz silahıyla ülkenin uzun vadeli yapısal sorunları çözülemez" dedi.

3.02.2015Ekonomi
Merkez olağanüstü toplanmayacak

Merkez olağanüstü toplanmayacak

Enflasyon beklendiği kadar düşmeyince, Merkez Bankası da faiz indirimi için olağanüstü toplanmaktan vazgeçti.

3.02.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Demirtaş izlenimleri

GEÇEN akşam Ankara’da Tarafsız Bölge’de HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’la konuştuk.

26.02.2015

Merkez Bankası

MERKEZ Bankası bir süredir Cumhurbaşkanı tarafından ağır sözlerle eleştiriliyor. Faizi daha da indirmesini isteyen Sayın Erdoğan, son olarak “Başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var?” diyerek MB’yi hırpaladı.

26.02.2015

Erdem Başçı ile görüştüm: Rahatsız

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gibi adı istifa ettiği söylentilerine konu olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı dün aradım. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada önemsiz bir sağlık sorunu nedeniyle bugün öğleden sonra görev başında olabilecekti.

26.02.2015

Başçı’dan yeni bir ‘tavşana kaç, tazıya tut’ taktiği

Siyasi baskı altındaki Erdem Başçı, faizi normal koşullardaymış gibi düşürdü. Normal koşullardaymış gibi diyorum; oysa son bir ayda elimizde tarihi olarak yüksek bir döviz kuru seviyesi kaldı ve bu olasılıkla enflasyona ve fiyatlama davranışına yansıyacak. Düne kadar döviz kurunu tutabilmek için gecelik faizleri tavan faiz oranı olan yüzde 11.25’e yakın tutan Merkez Bankası’nın burada yaptığı 0.50 puanlık indirime anlam vermek zor.

25.02.2015

Başçı’dan yeni bir ‘tavşana kaç, tazıya tut’ taktiği

Siyasi baskı altındaki Erdem Başçı, faizi normal koşullardaymış gibi düşürdü.

24.02.2015

Faizde üst sınır indirimi kuru tetikleyebilir

BUGÜN Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısında yeni bir faiz kararı alınacak.

23.02.2015

Rahatı kaçan parametre: Döviz kuru

Son bir hafta içinde, tarihsel olarak rekor kıran döviz kuru gerilemeye başladı.

19.02.2015

Başçı’yı faiz indiriminde zorlayan 4 neden

Yaklaşık bir hafta sonra Ankara’da Erdem Başçı, belki de en zor kararını verecek.

17.02.2015

250 bin konut böyle yok oldu

Son 2.5 yılda dolar kuru 1.79’dan 2.47 TL’ye çıkınca inşaat sektörünün üzerine 15 milyar TL’lik ekstra bir kredi maliyeti bindi.

13.02.2015

24 Şubat’ta ‘dananın kuyruğu’ kopabilir

24 Şubat yakın tarihin kilometre taşı olacak; o tarihte toplanacak olan Merkez Bankası’nın karar alıcı kurulunun alacağı kararlara bağlı olarak, ‘dananın kuyruğunun kopacağı’ gün olacak. ‘Neden mi? Anlatalım.

10.02.2015

İş dünyası güveniyor

İŞ dünyasının çatı örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) dün Merkez Bankası Erdem Başçı’ya güçlü bir destek açıklaması geldi.

9.02.2015

Güvenilecek ekonomik kurum kaldı mı?

SON bir haftada yaşananlar ekonomik istikrarın ne kadar bıçak sırtında olduğunu gösterirken, ekonomik kurumlara olan güvenin önemini de bir kez daha ortaya çıkardı.

4.02.2015

Yine kurumlar

SİYASİ irade kamu kurumlarını baskı altına alırsa ne olur? Son bir haftada bunun bir tecrübesini yaşadık.

4.02.2015

Merkez Bankası yine orta yol arayışında

MERKEZ Bankası yönetiminin, çoğu zaman yaptığı gibi, yine orta yol arayışında olduğu gözleniyor.

2.02.2015