MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Erdem Başçı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.378 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

Merkez ‘Bekle-gör’ü tercih etti

Merkez ‘Bekle-gör’ü tercih etti

MERKEZ Bankası politika faizinde bir değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası, hükümet kurma çalışmalarını izlemeyi tercih ederek, hükümet kurulma aşamasının uzaması ya da hemen kurulması ihtimallerine karşı temkinli durmayı tercih etti.

24.06.2015Ekonomi
Finansal İstikrar Komitesi toplandı

Finansal İstikrar Komitesi toplandı

Finansal İstikrar Komitesi'nin 22'nci toplantısı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

13.06.2015Ekonomi
Koalisyon ekonomiyi nasıl etkiler

Koalisyon ekonomiyi nasıl etkiler?

Yabancı analistler ve ekonomistler, olası bir koalisyon hükümetinin Türkiye ekonomisine etkisini değerlendirdi. CNBC.com'da konuyla bir analize yer verildi. Ekonomistler, ileriki günlerde ekonomide yaşanabilecek dalgalanmadan endişe ettiklerini dile getirdi.

9.06.2015Ekonomi
Enflasyon yiyor komite izliyor

Enflasyon yiyor komite izliyor

Giyimde yeni sezonun zamlarının üzerine bir de gıdadaki fiyat artışları eklenince nisanda aylık enflasyon yüzde 1.63’ü buldu. Yıllık enflasyon yüzde 7.91’e yükseldi. Gıdadaki artışı önlemek ve arkasındaki sorunları bulmak için kurulan komite ise yükselişi izliyor.

4.05.2015Ekonomi
Merkezin önemli uygulaması başlıyor

Merkez'in önemli uygulaması başlıyor

Merkez Bankası dolar karşılıklara faiz ödemeye başlıyor.

4.05.2015Ekonomi
Başçıdan bankalara faiz müjdesi

Başçı'dan bankalara faiz müjdesi

Merkez Bankası Erdem Başçı yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, yıl sonu enflasyon tahminlerini önemli ölçüde yukarı çektiklerini açıkladı. Başçı, soru cevap kısmında, bankaların döviz zorunlu karşılıklarına faiz ödemeyi düşünebileceklerini, konuyla ilgili açıklamayı haftasonu yapacaklarını söyledi. Kimsenin Türk Lirası'nın aşırı değerli olduğunu söyleyemeyeceğini belirtti.

30.04.2015Ekonomi
Euro 15 ay sonra ilk kez 3 lirayı aştı

Euro 15 ay sonra ilk kez 3 lirayı aştı

ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımını Haziran'dan sonraya ötelemesinin etkisiyle küresel piyasalarda yükselen euro, geçen yıl 10 Şubat'tan bu yana ilk kez 3 lirayı aştı.

30.04.2015Ekonomi
Uzmanlar açıkladı, enflasyon nasıl düşecek

Uzmanlar açıkladı, enflasyon nasıl düşecek?

Ekonomi yönetiminden peşi sıra enflasyon açıklamaları geliyor. Bakanlar Kurulu'nda sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun nasıl düşebileceğini açıklarken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelecek yıl enflasyonda çok daha hızlı bir düşüşün olabileceğini söyledi. Peki enflasyon nasıl düşecek? Uzmanlar değerlendirdi.

28.04.2015Ekonomi
Erdem Başçı: Enflasyon nasıl düşer açıkladı

Erdem Başçı: 'Enflasyon nasıl düşer?' açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, enflasyondaki düşüşün devam etmesi için ihtiyatlı para ve maliye politikalarının sürmesi ve gıda arzına ilişkin önlemlerin devreye girmesinin gerektiğini ifade etti.

27.04.2015Ekonomi
Dolar rekora doymadı, Euro yılın zirvesinde

Dolar rekora doymadı, Euro yılın zirvesinde

Piyasalar, tatil sonrası ilk işlem gününde oldukça hareketli anlar yaşadı. Dolar Türk Lirası karşısında 2,74 ile tarihi zirveyi yenilerken, Euro yılın en yüksek seviyesine çıktı. Türk Lirası'ndaki değer kaybında Merkez Bankası'ndan beklenen hamlelerin gelmemesinin etkili olduğu belirtildi.

24.04.2015Ekonomi
Başçıdan enflasyon açıklaması

Başçı'dan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Washington'da "Ekonomik Görünüm ve Para Politikası" konulu bir sunum yaptı.

18.04.2015Ekonomi
TL neden yeniden değer kaybetmeye başladı (Dolar ne kadar oldu)

TL neden yeniden değer kaybetmeye başladı? (Dolar ne kadar oldu?)

TL son bir haftadır değer kaybediyor. Ocak ortasından beri süren değer kaybı süreci devam ediyor. Döviz kuru sepeti üzerinden bakılırsa tarihi zirveye yakınız. Bunun en başta gelen nedeni, ‘hikâyeyi’ kaybetmiş olmamız. Artık ‘petrol fiyatı düşük gidiyor, enflasyon düşecek, faiz düşecek, TL cinsi varlıklar değerlenecek’ senaryosu da kalmadı; bunu berbat eden bir Ankara siyasetinin ekonomi politikası da. Politik alandaki gelişmelerle de; seçimlere giden yolda, çatışmacı bir kutuplaştırma siyasetinin de ipuçları ortaya çıkmaya başladı.

14.04.2015Ekonomi
Enflasyon dondu kaldı

Enflasyon dondu kaldı

SON günlerde yaşanan don, aşırı yağmur ve kar yağışları tarlada ürünleri mahvolan çiftçilerden sonra en çok Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın moralini bozdu. Başçı, enflasyonun düşmesi için gıda fiyatlarının da aşağı inmesi gerektiğini söylese de haberler pek içi açıcı değil.

10.04.2015Ekonomi
Başçı’dan bankacılara: ‘Mevcut kur seviyesi iyidir’

Başçı’dan bankacılara: ‘Mevcut kur seviyesi iyidir’

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın hafta başında toplantı yaptığı banka genel müdürlerine “mevcut kur seviyesi iyidir” mesajı verdiğini öğrendik.

8.04.2015Ekonomi
TGDF Başkanı Kopuz’dan sektöre ‘Merkez Bankası’ uyarısı

TGDF Başkanı Kopuz’dan sektöre ‘Merkez Bankası’ uyarısı

Türkiye’de gıda fiyatlarının artmasındaki en önemli nedenin stokçular olduğunu söyleyen TGDF Başkanı Kopuz, “Merkez Bankası Başkanı Başcı’nın ‘Gıda fiyatlarını izleyin’ tepkisini sektör de göstermeli. Merkez artık rahat bırakılmalı” dedi.

8.04.2015Ekonomi
Bulut ABDli işadamlarıyla buluşacak

Bulut ABD'li işadamlarıyla buluşacak

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu Başdanışmanı Yiğit Bulut, bugün Washington’da Amerikan Ticaret Odası üyeleriyle bir öğlen yemeğinde bir araya geliyor.

6.04.2015Dünya
Merkez Bankası’na 2 yeni üye geliyor

Merkez Bankası’na 2 yeni üye geliyor

MERKEZ Bankası’nın 2014 yılına ait genel kurulu 9 Nisan perşembe günü yapılacak. Toplantıda 30 Nisan’da Banka Meclisi’nde görev süreleri dolacak Prof. Dr. Necdet Şensoy ve Abdullah Yalçın’dan boşalan iki üye için seçim yapılacak.

19.03.2015Ekonomi
ABD etkisiyle düşen dolar yönünü yeniden yukarı çevirdi

ABD etkisiyle düşen dolar yönünü yeniden yukarı çevirdi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımında acele etmeyeceğine ilişkin beklentilerle üç kuruş birden düşerek, 2.58 liranın altına kadar çekilen dolar yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 2.61'e kadar yükseldi.

19.03.2015Ekonomi
Başçı: Mavi bölgenin altına inmeye gayret ediyoruz

Başçı: Mavi bölgenin altına inmeye gayret ediyoruz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Bizim asli önceliğimiz olan, esas işimiz olan fiyat istikrarı alanında da enflasyonda yine malumunuz geçen sene haziran ayında yine kırmızı çizgi olarak alabileceğimiz yüzde 9'un üzerinde, yüzde 9.7'lik bir enflasyondan kademeli olarak önce turuncu bölgeye sonra sarı bölgeye geldik. Çok yakında da mavi bölge olan yüzde 7'nin altına inmeye gayret ediyoruz" dedi.

19.03.2015Ekonomi
Başçı: Sarıdayız hedef  mavi

Başçı: Sarıdayız hedef mavi

‘Kırmızıdan Maviye Çağdaş Türk Resim Sanatı’ sergisinin açılışında serginin isminden ekonomiye uyarlamayan yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ‘asli önceliğimiz’ dediği enflasyonda şu an sarı seviyelerinde olduğumuzu söyledi. Başçı çok yakında mavi bölge olan yüzde 7’nin altına inmeye gayret ettiklerini belirtti.

18.03.2015Ekonomi
Faizin sabit tutulması sonrasında piyasanın gözü Erdoğanda

Faizin sabit tutulması sonrasında piyasanın gözü Erdoğan'da

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faizleri sabit tutan kararının ardından, piyasalar faizlerin indirilmesini isteyen Ankara'dan gelecek faiz yorumlarını bekliyor.

17.03.2015Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizlerini beklendiği gibi yüzde 7.5’te sabit bıraktı.

17.03.2015Ekonomi
Gözler faiz kararında; beklenti yok merak var

Gözler 'faiz kararında'; beklenti yok merak var

MERKEZ Bankası bugün faiz kararını açıklayacak. Yılın üçüncü Para Politikaları Kurulu toplantısından ekonomistlerin faiz indirimi beklentisi yok. Aslında dolar kurunda rekorlar yaşanmadan önce mart toplantısında yüzde 7.5 seviyesinde olan politika faizinde 0.25 puanlık indirim bekleniyordu.

17.03.2015Ekonomi
BTSO Başkanı Burkay: Bursa 3 milyar dolarlık yatırımı kaçırdı

BTSO Başkanı Burkay: "Bursa 3 milyar dolarlık yatırımı kaçırdı"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, geçen yıl yer gösteremedikleri için Bursa'nın en az 2-3 milyar dolarlık yabancı yatırım kaçırdığını söyledi. Burkay, Türkiye'de 2014 yılı ocak-kasım döneminde kurulan yabancı sermayeli firma sayısı 41 bin 383 olurken; Bursa gibi üretim, ticaret ve ihracatın merkezi bir kentte bu rakamın 19'da kaldığını anlattı.

15.03.2015Ekonomi
Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı

Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomiye yön verenlerin bir araya geldiği Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde dolar kuru tartışmalarını değerlendirdi. Babacan, diğer para birimlerinde de büyük dalgalanmalar olduğunu belirtirken, kur konusunda sadece ve sadece Merkez Bankası’nın söylediklerine bakılması gerektiğini vurguladı.

14.03.2015Ekonomi
Sosyal medya Ali Babacanı konuşuyor

Sosyal medya Ali Babacan'ı konuşuyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın kur ve demokrasi konusunda yaptığı açıklamalar Türkiye gündemine oturdu. Babacan para politikalarıyla ilgili olarak tek adresin Merkez Bankası olduğunu belirterek, “Sadece ve sadece MB'nin kur ile söylediklerine bakın, başka bir kurumun böyle bir kabiliyeti yok. Başka kurumlarımızda para politikasını analiz edebilecek adam yok ki…" dedi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya yönelik bu destek açıklamasıyla birlikte sosyal medyada Ali Babacan konuşulmaya başlandı.

13.03.2015Ekonomi
Babacan: Sadece MBnin kurla ilgili söylediklerine bakın

Babacan: Sadece MB'nin kurla ilgili söylediklerine bakın

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Uludağ Ekonomi Zirvesi", bugün ve yarın kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da gerçekleştirilecek. Siyasilerden iş dünyasının ünlü isimlerine kadar herkes Uludağ’da olacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın zirvedeki sözleri ise gündem oldu.

13.03.2015Ekonomi
Beklemedeyiz Merkez

Beklemedeyiz Merkez

Atılacak somut bir adım açıklanmamış olsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başçı’nın görüşmesi piyasaya olumlu yansıdı. Dolar dün 2.58 liraya gerilerken sükûnetin gelecek haftaya kadar devam etmesi bekleniyor.

12.03.2015Ekonomi
Sonunu tatlıya bağladık

Sonunu tatlıya bağladık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki buluşmasını ılımlı değerlendirdi.

12.03.2015Ekonomi
130 sayfalık gerekçe

130 sayfalık gerekçe

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Başçı görüşmesi dün gerçekleşti. 2.5 saat süren görüşmede Başçı 130 sayfalık sunum yaparak Merkez Bankası’nın belirlediği politika faizi dışında piyasa ve kredi faizleri ile yatırımları nelerin etkilediğini anlattı.

12.03.2015Ekonomi
Merkez Bankası Başçı, Saraya formülü verdi

Merkez Bankası Başçı, Saray'a formülü verdi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Vatanı satmak yüksek faizle olur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hem faiz düşürmenin hem de yatırımı, istihdamı artırmanın formülünü verdi. Başçı, Merkez Bankası'nı Avrupa ve Amerika ile karşılaştırıp faiz, enflasyon, yatırım konusunda eleştiren Cumhurbaşkanı’na 4 grafikle yanıt verdi.

12.03.2015Ekonomi
AFP: Başçı Erdoğana ders verme çabasına girdi

AFP: Başçı Erdoğan'a ders verme çabasına girdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın uluslararası medya tarafından da dikkatle takip edildi. AFP görüşmeyle ilgili olarak, "Başçı Erdoğan'a ders verme çabasına girdi" ifadesini kullandı.

12.03.2015Ekonomi
Beştepeden zirve açıklaması

Beştepe'den zirve açıklaması

Erdoğan'ın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile yaptığı toplantıda yanında başdanışmanlarından Yiğit Bulut ve Cemil Ertem vardı. Zirve sonrasında Beştepe'den yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın faiz ve üretime yönelik hassasiyetleri üzerinde durulmuştur" denildi.

12.03.2015Ekonomi
Dolar 2.60ın altında (Dolar ne kadar oldu)

Dolar 2.60'ın altında (Dolar ne kadar oldu?)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın dün akşamki görüşmesinin TCMB'ye yönelik sert söylemlerin azalacağı beklentisi yaratması piyasada temkinli bir iyimserliğe neden olurken, dolar/TL güne 2.60'ın altına gerileyerek başladı.

12.03.2015Ekonomi
Başçı ve Babacan Saraydan ayrıldı

Başçı ve Babacan Saray'dan ayrıldı

Bir süreden beri gündemde olan ‘faiz’ tartışmaları sonrası gözler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak toplantıya çevrildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile yapacağı görüşmenin saat 16:45'te başlaması bekleniyordu. Görüşme saat 18:00'de başladı. Merakla beklenen görüşme iki buçuk saat sürdü. Merkez Bankası Başkanı Başçı saat 20.00 sularında Saray'dan ayrılırkan görüşmenin ayrıntılarıyla ilgili olarak Merkez Bankası'nın internet sitesinde bir açıklama yapıldı. Açıklamada Brifingde Erdoğan'a 130 sayfalık bir sunum yapıldığı belirtildi. Sunum Merkez Bankası'nın internet sitesinden yayınlandı.

11.03.2015Ekonomi
Başçı Googleda zirve yaptı (Erdem Başçı kimdir)

Başçı Google'da zirve yaptı (Erdem Başçı kimdir?)

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir toplantı yapacak. Başçı Türkiye siyatesinde son dönemde oldukça popüler oldu. Faiz tartışmalarının odağındaki Merkez Bankası Başkanı'nın Google aranması da zirve yaptı.

11.03.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kur nerede duracak?

Dünkü düşüşe kadar sürekli artan ve dalgalanan döviz kuru nerede duracak? Merkez Bankası nerede müdahil olacak?

28.04.2015

TL neden yeniden değer kaybetmeye başladı?

TL son bir haftadır değer kaybediyor. Ocak ortasından beri süren değer kaybı süreci devam ediyor. Döviz kuru sepeti üzerinden bakılırsa tarihi zirveye yakınız.

13.04.2015

‘Para basan’ merkez bankası iyi değildir

Kamunun para basma yetkisi yasayla Merkez Bankası’na ait.

10.04.2015

Şimdi Fuat Avni düşünsün!

Politikacıların ‘politik olmaktan’ vazgeçtiği tuhaf günler yaşıyoruz. Açıksözlülük desem değil, dobralık demek hiç olmaz. Garip bir ‘dilin kemiği yok’ dönemi yaşamaktayız. Bu işler döner dolaşır bizim fenomen Fuat’ı bozar.

28.03.2015

Faiz düşmez kur belli olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görüşmesinin ardından rahatlayan dolar kuru geçtiğimiz cuma günü de yurtdışı kaynaklı rekora koştu.

16.03.2015