MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Erdem Başçı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.378 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

Başçı’dan enflasyon savunması

Başçı’dan enflasyon savunması

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “2015 Yılı Para ve Kur Politikası” metninde 2015 yılı için belirlenen enflasyon hedefinin tutturulamamasını, “2015’de enflasyonun hedefin üzerinde gerçekleşmesinde etkili olan temel unsurların başında döviz kurunda kaydedilen birikimli artışlar ve gıda fiyatlarının yüksek seyri gelmektedir” diyerek açıkladı.

28.03.2016Ekonomi
Dolarda son durum / (Dolar ne kadar oldu)

Dolarda son durum / (Dolar ne kadar oldu?)

Dolar güne Paskalya tatili nedeniyle işlem hacminin düşük olmasının da etkisiyle sakin başladı. Cuma gününü 2.8750 civarında tamamlayan dolar/TL bu sabah da anlamlı bir değişim göstermeyerek güne 08.45'te 2.8751/2.8770 seviyesinden başladı. Cuma günü 3.0420 civarında olan sepet bazında TL ise aynı saatte 3.0425/3.0447, 3.21 civarındaki euro/TL ise 3.2099/3.2125 seviyesinde işlem görüyor.

28.03.2016Ekonomi
Dolardaki yükselişle Merkez Bankası 13.8 milyar lira kar etti

Dolardaki yükselişle Merkez Bankası 13.8 milyar lira kar etti

Son yıllarda dolar kurunun tarihi zirvelerini görmesi Merkez Bankası’na rekor kâr getirdi. Merkez, 2015’te 13.8 milyar lira kâr elde ederken geçen yıla göre kâr artışı yüzde 60 oldu.

25.03.2016Ekonomi
Mehmet Şimşek Reza Zarrab sorusuna cevap verdi

Mehmet Şimşek Reza Zarrab sorusuna cevap verdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kişisel verilerin korunması hakkındaki kanuna ilişkin olarak kanunun geçtiğimiz günlerde ABD'de tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'la bir bağlantısı olup olmadığı sorusuna bu kanunun geçen sene hazırlandığı cevabını verdi.

25.03.2016Ekonomi
Merkez sonrası dolarda son durum / (Dolar ne kadar oldu)

Merkez sonrası dolarda son durum / (Dolar ne kadar oldu?)

TCMB kararı öncesi 2.8845 seviyesinde işlem gören dolar/TL karar sonrası ilk tepki olarak 2.8945'e kadar yükseldi. Kur bu sabah ise 2.8814 seviyesinden işlem gördü. Piyasalar Merkez Bankası başkanının kim olacağının yakından takip edileceğini söyledi.

25.03.2016Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Başçı giderayak faizin üst bandında indirim yaptı

Merkez Bankası Başkanı Başçı giderayak faizin üst bandında indirim yaptı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, son toplantısını indirimle tamamladı. Faiz koridorunun üst bandında 0.25 puan indirim yapan Başçı’nın bu hareketiyle yeniden atanma ihtimalini güçlendirdiği belirtiliyor.

24.03.2016Ekonomi
Gözler Merkez Bankası’nda, piyasa ne diyor

Gözler Merkez Bankası’nda, piyasa ne diyor?

Merkez Bankası yarın piyasaların merakla beklediği Para Politikası Kurulu kararlarını açıklayacak. Toplantıyı önemli kılan en önemli faktör ise Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın yeniden atanmaması durumunda katılacağı son toplantı olması. Peki piyasa ne diyor? Başçı kalacak mı? Yerine yeni bir isim gelecek mi?

23.03.2016Ekonomi
Nomura stratejisti Ashten kur tahmini: 2,80

Nomura stratejisti Ash'ten kur tahmini: 2,80

Türkiye'yi yakından takip eden Nomura Gelişen Piyasalar Stratejisti Tim Ash Türk varlıklarında son dönemdeki ralliyi ve beklentileri değerlendirdi. Ash, kurla ilgili olarak önemli bir tahminde bulundu ve doların TL karşısında 2,80 seviyesine kadar inebileceğine işaret etti.

21.03.2016Ekonomi
‘Prenses’i istemedi

‘Prenses’i istemedi

AK Parti’nin Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, siyasetin en renkli simalarından biri.

19.03.2016Gündem
Yabancılara göre üç yatırım riski

Yabancılara göre üç yatırım riski

Uluslararası yatırımcılar, mali kuruluş temsilcileri Türkiye'nin NATO kararı olmadan bir Suriye kara harekatı riskinin artık endişe kaynağı olmadığı görüşünde. Peki yabancılar neleri risk olarak görüyor?

2.03.2016Ekonomi
Serbest ‘müdahale’ ekonomisi

Serbest ‘müdahale’ ekonomisi

Sokaktaki vatandaştan, bakanlara kadar herkesin aklında aynı soru var: ‘Ne olacak bu gıda fiyatları.’ Özellikle Tarım Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, fiyatların düşmesi için açıklamalar ya da yaptırımlarla müdahale etmeye çalışıyor. Ancak fiyatlar direniyor.

1.03.2016Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Son dakika... Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Piyasaların bugün merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, faizleri sabit tutma kararı aldı. TCMB, haftalık repo faizini yüzde 7,5’te sabit tuttu.

23.02.2016Ekonomi
Para Politikası Kurulu bugün toplanıyor

Para Politikası Kurulu bugün toplanıyor

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplanacak. PPK’da faizlere ilişkin herhangi bir karar beklenmiyor. PPK, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı için tekrar atanmazsa son toplantıdan bir önceki olacak. Toplantıdan sonra Başçı, son kez 24 Mart tarihindeki PPK’ya katılacak. Başçı’nın görev süresi de 19 Nisan 2016 tarihinde sona erecek. Nisan ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısı ise 20 Nisan’da.

22.02.2016Ekonomi
Enflasyonda 0.2 puanlık et beklentisi

Enflasyonda 0.2 puanlık et beklentisi

MERKEZ Bankası Erdem Başçı’nın açıklamalarıyla gündeme gelen ve tavan fiyat getirilen et fiyatlarında, indirimin uygulanıp uygulanmayacağı piyasalar açısından da izlenecek.

11.02.2016Ekonomi
Zamlar yere serdi

Zamlar yere serdi

Enflasyon ocak ayında yapılan sigara, içki, elektrik zammı nedeniyle aylık yüzde 1.82 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 9.58’e çıktı. Enflasyonu zamların yanı sıra Rus ambargosu nedeniyle fiyatlarının inmesi beklenen sebze-meyve fiyatlarındaki artış yükseltti.

3.02.2016Ekonomi
Enflasyon ocak ayında yüzde 9.58 ile çift haneye yaklaştı

Enflasyon ocak ayında yüzde 9.58 ile çift haneye yaklaştı

Enflasyon ocak ayında yapılan sigara, içki, elektrik zammı nedeniyle aylık yüzde 1.82 artı ve yıllık enflasyon yüzde 9.58’e çıktı. Enflasyonu zamların yanı sıra Rus ambargosu nedeniyle fiyatlarının inmesi beklenen sebze meyve fiyatlarındaki artış yükseltti.

3.02.2016Ekonomi
Dolarda düşüş nereye kadar sürer

Dolarda düşüş nereye kadar sürer?

Piyasalarda petrol fiyatlarının son on yıldan fazla bir sürenin dip seviyelerine geriledi, gelişen ülkeler arasında Türkiye’ye olan ilgi yeniden arttı. Bu Türk Lirası’na da yansıdı ve TL 2016 yılına oldukça iyi bir başlangıç yaptı. Uzmanlar dolardaki değer kaybını ve TL’nin gelebileceği seviyeleri değerlendirdi.

3.02.2016Ekonomi
Erdem Başçı 6 ay önce tek faize geçilebileceğini açıklamıştı

Erdem Başçı 6 ay önce tek faize geçilebileceğini açıklamıştı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyon hedefini bayrak yarışı olarak nitelerken eğer yıl sonunda yüzde 7.5’lik hedefin altında kalınamazsa bunun Türkiye’yi daha kötü bir dengeye götürebileceğini söyledi. Başçı faiz koridorunun ise bir süre daha kalacağını kaydetti.

26.01.2016Ekonomi

Merkez Bankası hükümete açık mektup yazdı

10 yıl üst üste enflasyon hedefini tutturamayan Merkez Bankası hükümete açık mektup yazdı. Mektupta hedefe yaklaşılması için neler yapılması gerektiği vurgulandı. Kurum para politikasında son yıllarda sergilenen kararlı duruşun korunması gerektiğinin altını çizdi.

26.01.2016Ekonomi
Başçı yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı

Başçı yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, ocak ayında enflasyonun artış göstereceğini ancak çift haneye çıkma ihtimalinin düşük olduğuna işaret etti. MB Başkanı, "Gıda fiyatları artış varsayımımızı yüzde 8'den yüzde 9'a çıkardık" dedi. Başçı, faiz politikasına yönelik de önemli bir açıklama yaptı ve "Tek faize henüz geçemeyiz" dedi.

26.01.2016Ekonomi
Düşen petrol fiyatları hangi ülkeyi nasıl etkiliyor

Düşen petrol fiyatları hangi ülkeyi nasıl etkiliyor?

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) petrol üretiminin 2007 yılında günlük 5 milyon varilden 2014'te günde 10 milyon varile çıkması ve buna karşın Suudi Arabistan'ın liderliğinde OPEC üyelerinin üretimlerini kısmamaları sonucu petrol piyasasında oluşan arz fazlası, ham petrol fiyatlarını Haziran 2014'te ulaştıkları 115 dolar / varil'den bugün 35 dolar / varil'in altına indirdi.

12.01.2016Ekonomi
Erdem Başçı: Bize sahip çıkılmalı

Erdem Başçı: Bize sahip çıkılmalı

Görev süresinin dolmasına aylar kalan Merkez Bankası Erdem Başçı, milletvekilerine, “Görevden kaçmam” mesajı verdi. Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine yaptığı sunumda, görev süresinin dolduğu hatırlatılarak, “yeniden görev almak ister misiniz?” sorularına, “Yeniden görev almak isteyip istemeyeceğimi söylememem. Ama görev verilirse kaçmam” yanıtını verdi. Başçı ayrıca, "Bize herkes sahip çıkmalı çünkü Merkez Bankası bu ülkenin itibarıdır" açıklamasını da yaptı.

7.01.2016Ekonomi
Merkez’den BOTAŞ’a 10.5 milyar ucuz dolar

Merkez’den BOTAŞ’a 10.5 milyar ucuz dolar

Merkez Bankası, piyasaya girerek doları artırmaması için BOTAŞ’a 2015 yılında 10.5 milyar dolar sattı. Merkez Bankası Erdem Başçı’nın, önceki gün Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunumda, Merkez Bankası’nın BOTAŞ’a ne kadar döviz sattığı bilgisine de yer verildi.

5.01.2016Ekonomi
Erdem Başçı Bakanlar Kuruluna sunum yaptı

Erdem Başçı Bakanlar Kurulu'na sunum yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı Bakanlar Kurulu'na bir sunum yaptı. Son dört yılın en kötü enflasyon verisinin gelmesinin ardından sunum önem kazanırken Başçı enflasyonun böyle gitmesi durumunda faiz indirimi konusunda sıkı duruşun devam edeceğinin sinyalini verdi.

5.01.2016Ekonomi
Enflasyon bizi yedi

Enflasyon bizi yedi!

Enflasyon aralıkta düşüş beklerken yüzde 0.21 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 8.81’e çıktı. Hükümet ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılbaşında yüzde 5 hedeflemiş, son değişiklikle yüzde 7.9’a yükseltmişti. Gıda zamları ve dolardaki rekorla 2015’te hem Başçı üzüldü, hem de vatandaş.

4.01.2016Ekonomi
Yine rekor yine mektup

Yine rekor yine mektup

2015 yılı enflasyonu yüzde 8.81’le tamamlandı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın döneminde enflasyon hedefi beşinci kez tutturulamadı.

4.01.2016Ekonomi
Merkez Bankası hükümete mektup yazacak

Merkez Bankası hükümete mektup yazacak

Merkez Bankası 10 yıl üst üste enflasyon hedefini tutturamadı. 2015 yılı için kurumun enflasyon tahmini yüzde 5’ti fakat gerçekleşen enflasyon yüzde 8.81 oldu. Hedeflenen enflasyondaki sapmanın yüzde 2’nin üzerinde olması dolayısıyla Merkez Bankası yasa gereği hükümete hedefin neden tutturulamadığına ilişkin açık bir mektup yazacak.

4.01.2016Ekonomi
Başçı için en iyi hediye enflasyon

Başçı için en iyi hediye enflasyon

AMERİKAN Merkez Bankası’nın (FED) tarihi faiz kararını aldığı, petrol fiyatlarının son 11 yılın dibini gördüğü ve Yunanistan’ın iflasın eşiğinden döndüğü bir yıl geride kalırken, piyasalarda para akışının yön değiştirip, reform beklentilerinin arttığı bir yıl geliyor. Bu beklentiler karşısında, ABD’li ekonomi kanalı CNBC yeni yılda dünya genelindeki merkez bankası başkanlarına verilecek en güzel hediyeleri derledi.

28.12.2015Ekonomi
Başçı için en iyi yeni yıl hediyesi ne olurdu

Başçı için en iyi yeni yıl hediyesi ne olurdu?

ABD Merkez Bankası’nın tarihi faiz kararını aldığı, petrol fiyatlarının son 11 yılın dibini gördüğü ve Yunanistan’ın iflasın eşiğinden döndüğü bir yıl geride kalırken, piyasalarda para akışının yön değiştirip, reform beklentilerinin arttığı bir yıl geliyor.

28.12.2015Ekonomi
Borsada sıra boğalarda

Borsada sıra boğalarda

Borsa İstanbul'un 2011 yılından bu yana devam eden, "bir yıl düşüş-bir yıl yükseliş" döngüsü ve analistlerin yıllık tahminleri dikkate alındığında, 2016 yılının "boğa piyasası"nı işaret ettiği görülüyor.

27.12.2015Ekonomi
İndirim sinyali mi

İndirim sinyali mi?

Analistler dünkü toplantıda çok soru sorulmasına karşın Merkez Bankası’nın açık açık üst bantta indirim olacağını söylemediğini, ancak piyasanın Merkez Bankası’nın bu istekte olduğunun algıladığını dile getirdi. Merkez Bankası’nın iletişim politikası da eleştiriliyor.

23.12.2015Ekonomi
Fed kararının ardından dolarda son durum

Fed kararının ardından dolarda son durum

ABD Merkez Bankası Fed, tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, yaklaşık on yıl sonra faizleri 0,25 puan artırdı. Hürriyet yazarları ve piyasa uzmanları kararı hurriyet.com.tr için yorumladı. Fed Başkanı Yellen, ilk faiz artışının abartılmamasını söylerken, tüm dünyayı etkisi altına alan kararın Wall Street işlemcilerini de nefessiz bıraktığı görüldü. Dolar ise karardan sonra uluslararası piyasalarda 2.92'ye kadar gerilerken bu sabah saatlerinde 2.94 civarında seyrediyor.

16.12.2015Ekonomi
Ekonomi Değerlendirme Kurulu toplantısı başladı

Ekonomi Değerlendirme Kurulu toplantısı başladı

64. Hükümetin ilk Ekonomi Değerlendirme Kurulu toplantısı Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında başladı.

12.12.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sadeleştirme değil göstermelik faiz indirimi

PARA Politikası Kurulu (PPK) faiz koridorunun üst sınırında 25 baz puanlık indirim yaptı.

24.03.2016

Hedefe değil atamaya selam

BAŞÇI’nın son dönemeçte en iyi bildiği işi yapmasının, gecelik borç verme faizini çeyrek puan düşürürken, ortalama fonlama faizini değiştirmeyeceği sinyali vermesinin açıklaması; hem siyasetçilere bir selam, hem de mali piyasalara.

24.03.2016

Denemesi pahalı bir eşik

HİÇBİR reform heyecanı olmayan, tersine ‘eski hikâyeden’ yiyen mali piyasalar tek bir soruya yanıt arıyor;

22.03.2016

Merkez’e ‘Faiz indir’ baskısı yine arttı

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yaklaşırken, Merkez Bankası yönetimi üzerindeki ‘faiz indir’ baskısı da yeniden artmaya başladı.

21.03.2016

Merkez’e ‘yeni faiz söylemi’ne uygun biri mi

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, uzun zamandır geri durduğu faiz ile ilgili tartışmayı yeniden alevlendirdi.

28.02.2016

Başçı koltuğu koruyacak beklentisi

PİYASALARDA Merkez Bankası’nın politikası ve Başkan Erdem Başçı’nın tavırlarına ilişkin yorumlar tam gaz devam ediyor.

27.01.2016

Başçı enflasyonda çift haneyi konuşmaya başladı

MERKEZ Bankası Erdem Başçı da, enflasyonda çift haneyi konuşmaya başladı.

26.01.2016

Merkez Bankası son ‘top çevirmede’

Dün yılın ilk Enflasyon Raporu’nu açıklayan Merkez Bankası; sadece bu yılın değil, gelecek yılın sonunda bile enflasyon hedefine ulaşamayacağını ilan etti.

26.01.2016

Sadeleştirme kararı Merkez’in güven kaybını hızlandırdı

MERKEZ Bankası’na olan güvensizlik giderek büyüyor.

24.01.2016

Lagarde ile finans değil kadın sohbeti

DAVOS’taki katılımcıların sadece yüzde 17’si kadın.

23.01.2016

Kalbi büyük, çok özel bir insanı kaybettik

MUSTAFA Koç’u bu sabah saat 09 30 ile 11.00 arasında Davos’ta Kirchner Müzesi’nde Birleşmiş Milletler’in HeForShe programı için bekliyorduk.

21.01.2016

Başçı Nisan’a gün sayıyor

Temmuz sonundan bu yana para politikasını sadeleştireceğini ‘davul zurna’ ilan eden Merkez Bankası, dün herhangi bir faiz kararı almazken sadeleştirmenin ‘s’sinden bile bahsetmedi.

19.01.2016

Bakanlar Kurulu’na döviz rezervli sunum

Pazartesi Bakanlar Kurulu’na ekonomi brifingi veren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın 75 sayfalık sunumunda önceki sunumlardan farklı olarak daha fazla, 10’a yakın sayfada döviz rezervleri konusuna yer ayrıldığı görülüyor.

5.01.2016

Yeniden başkan olmaya mı oynuyor?

HER ne kadar siyasi baskı kaygısı duysalar da, piyasalar Merkez Bankası’ndan küçük de olsa bir faiz artırımı bekliyordu ama olmadı.

22.12.2015

Merkez sadeleştiremeden karıştırdı

Temmuz’dan beri 5 aydır para politikasını kademeli olarak sadeleştirerek normalleştireceğini anlatan Merkez Bankası, bunu son üç aydır da FED’in faiz artırımına endekslemişti.

22.12.2015