MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Erdem Başçı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.378 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

Başçı: Vesayet kurumu değiliz

Başçı: Vesayet kurumu değiliz

BAŞBAKAN Erdoğan’ın faiz eleştirilerine maruz kalan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Merkez Bankası’nın bir vesayet kurumu ya da bir vasi olmadığını belirterek, hükümetin vekili olduğunu ve siyasetin dışında yer aldığını söyledi.

17.06.2014Ekonomi
Nobelli ekonomist Shiller: Başbakan Erdoğan ekonomist mi

Nobelli ekonomist Shiller: Başbakan Erdoğan ekonomist mi?

Nobel Ekonomi Ödüllü Robert Shiller, Başbakan ile Merkez Bankası Başkanı arasındaki faiz tartışmasına ilişkin, “Erdoğan’ın ekonomist olduğunu bilmiyordum. Kendisi eğitimli bir ekonomist mi?” dedi.

17.06.2014Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçıdan hükümete sabır mesajı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan hükümete 'sabır' mesajı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Konya'da Ticaret Odası'nda Para Politikaları konulu sunum yaptı. Başçı sunumunda enflasyon hedeflerinin tutmaması konusunda "Enflasyon ölçülür. Hedef bellidir. Tutturdun mu tutturamadın mı? 5 yılın sonunda bakarsınız kaç yıl tutturdunuz kaç yıl tutturamadınız? Başkan başarılı mı başarısız mı? Belli olur. Neden 5 yıl? Çünkü parasal aktarım mekanizması gecikmeli çalışır. Bugün aldığınız bir karar 1,5 - 2 - 3 yıl sonra etkisini gösterir. O yüzden sabır gerekir" diye konuştu. Başçı "Merkez Bankası vesayet kurumu değildir" diye konuştu.

16.06.2014Ekonomi
Haydarpaşa Garı görücüye mi çıktı

Haydarpaşa Garı görücüye mi çıktı?

Maliye Bakanı Şimşek’in ‘özelleştirme kapsamına’ alınacağını söylediği Haydarpaşa Garı dün ilk kez yabancı yatırımcı ile finansçıların katıldığı konferansa ev sahipliği yaptı.

13.06.2014Ekonomi
Herkesi dinleriz kararı biz veririz

Herkesi dinleriz kararı biz veririz

FAİZ oranları nedeniyle Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eleştiri oklarının hedefi olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bankanın bağımsızlığına vurgu yaparak “Biz herkesi dinleriz, söylediklerini dikkate alırız ve 7 üyeyle birlikte kararımızı veririz” dedi.

13.06.2014Ekonomi
Başçıdan kritik bağımsızlık açıklaması

Başçı'dan kritik 'bağımsızlık' açıklaması

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, TCMB'nin tamamen şeffaf, hem hukuken hem de fiilen bağımsız olduğunu söyleyerek, bütün çevrelerin görüşünü alarak yedi üye ile kararları aldıklarını söyledi.

13.06.2014Ekonomi
Merkez Bankasında gece yarısı depremi

Merkez Bankası'nda gece yarısı depremi

Son dönemde kamu kurumlarında yaşanan görevden almalar Merkez Bankası’na da sıçradı. Aralarında Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın özel kaleminin de bulunduğu 5 üst düzey isim görevden alındı.

11.06.2014Ekonomi
Avrupadaki ekonomik iyileşmeden umutluyuz

Avrupa'daki ekonomik iyileşmeden umutluyuz

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Spesifik olarak biz diğer merkez bankalarının eylemlerine, kararlarına ilişkin yorum yapmıyoruz ama burada eğer istisna olarak bir beyanda bulunursam; Avrupa’nın iyileşmesine yardımcı olduğu oranda Türkiye için de faydalı olacaktır”dedi.

5.06.2014Ekonomi
Erdoğan ikna olmadı

Erdoğan ikna olmadı!

Başbakan Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın faiz konusundaki yaklaşımlarını kabul etmediğini ve faizin düşmesi halinde enflasyonun da düşeceğini belirterek, Merkez Bankası’nın faiz indirimleri yönünde hemen yeni adımlar atmasını temenni ettiğini söyledi.

3.06.2014Ekonomi
Erdoğan sorulara cevap verdi

Erdoğan sorulara cevap verdi

BAŞBAKAN RECEP Tayyip Erdoğan, TBMM’de basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

3.06.2014Gündem
Hükümet Başkana teşekkür etti

Hükümet Başkan'a teşekkür etti

Bakanlar Kurulu sonrasında Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç, Merkez Bankası ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Faiz konusu Merkez Bankası’nın görevlerinden birisidir. Merkez Bankamızın bağımsızlığı esastır. Merkez Bankası’nın bu konudaki çalışmalarına müdahale etmek niyetinde değiliz ancak faizlerin düşürülmesi halinde yatırımların daha da artacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası’nın çalışmalarında bir yeknesaklık, bir akort görmek mümkündür. İsabetli değerlendirmeler yapıldı. Başkana teşekkür ettik" dedi.

3.06.2014Gündem
Enflasyonu düşüreceğiz inşallah

Enflasyonu düşüreceğiz inşallah

SON Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizinde 0.5 puanlık indirim yapan ve bu nedenle Başbakan Erdoğan’ın “Dalga mı geçiyorsun” eleştirilerine maruz kalan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dün Bakanlar Kurulu’nda sunum yaptı.

2.06.2014Ekonomi
Neden faizi sert indirmedim

Neden faizi sert indirmedim

Başçı grafiklerle Başbakan Erdoğan’a açıkladı.

2.06.2014Ekonomi
İşte Başbakanı ikna etmek için Başçının kullandığı 3 kritik slayt

İşte Başbakan'ı ikna etmek için Başçı'nın kullandığı 3 kritik slayt

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Bakanlar Kurulu sunumunu tamamladı. Merkez Bankası tarafından yayımlanan sunumda Başçı'nın Başbakan Erdoğan'ı sert faiz artışının TL'nin tekrar değerlenmesindeki faydaları, geçici faiz artırımının enflasyonu düşürmede etkisi ve kademeli faiz indirimi konusunda bilgilendirmek için kullandığı 3 slayt özellikle dikkat çekti.

2.06.2014Ekonomi
Piyasalarda herkes bu sunuma kilitlendi

Piyasalarda herkes bu sunuma kilitlendi

Piyasalar bu hafta üç önemli virajdan geçecek. Bugün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Bakanlar Kurulu'na yaptığı sunum ile Hükümet yetkilileri ve Başçı 'faiz restinden' sonra ilk kez bir araya geldi. Sunumdan sonra hükümet ve Başçı'nın açıklamaları piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Piyasalar sunumdan sonra özellikle hükümet tarafından gelecek açıklamalarda eleştri dozunun düşmesini bekliyor. Ayrıca perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın kararı ve Mayıs ayı enflasyon rakamları piyasanın gidişatını etkileyecek.

2.06.2014Ekonomi
Faiz Oyunları

Faiz Oyunları

TÜRKİYE’de tüm gözler onun üzerinde. O ise ‘bağımsızlığının’ sefasını sürüyor.

29.05.2014Ekonomi
Zirvede büyük faiz tartışması

Zirvede büyük 'faiz' tartışması

Başbakan Erdoğan'ın Köln seyahati sonrası açtığı faiz tartışmasının ardından sadece birkaç gün içinde başdöndürücü bir demeç trafiği yaşandı. Başbakan Erdoğan yüzde Merkez Bankası'nın yarım puanlık faiz indirimine "Ama artık yetti" diyerek tepki gösterdi. MB Başkanı Erdem Başçı ise kur geçişkenliğinin enflasyon üzerinde önemli etkenlerden biri olduğunu söyledi. Ekonomi yönetiminin zirvesinde ise konuya ilişkin farklı vurgular yapıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Merkez Bankası'nın bağımsızlığını vurgularken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "faiz seviyeleri istediğimizin oldukça üstünde" dedi. Bu demeçlerin ardından gözler MB Başkanı Erdem Başçı’nın Hükümet yetkililerine yapması beklenen 2 Haziran’daki sunuma çevrildi.

28.05.2014Ekonomi
Erdoğanı isyan ettiren enflasyon tablosu

Erdoğan'ı isyan ettiren enflasyon tablosu

Başbakan Erdoğan bugünkü AK Parti grup toplantısında yine Merkez Bankası'na yüklendi. Köln seyahati sonrası bankaya faiz konusunda eleştiriler getiren Erdoğan Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflerini tutturamamasından yakındı. Merkez Bankası'nın son 10 yıldaki enflasyon hedefi tutturma karnesi başarılı gözükmüyor.

27.05.2014Ekonomi
Başçıdan faiz açıklaması

Başçı'dan faiz açıklaması

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın Portekiz'de "ECB Forum on Central Banking" toplantısında sunum yaptı.

26.05.2014Ekonomi
Türkiye vites değiştirmeli

Türkiye vites değiştirmeli

DEİK Türk-İngiliz Konseyi Başkanı Suzan Sabancı Dinçer sürdürülebilir ve daha az kırılgan bir ekonomi için mutlaka ekonomik reformlara devam edilmesi gerektiğini söyleyerek vites değiştirmek gerektiğini dile getirdi.

7.05.2014Ekonomi
Her vatandaşın lobi yapma hakkı var

'Her vatandaşın lobi yapma hakkı var'

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Financial Times Türkiye zirvesinde "faiz lobisi" ile ilgili bir soruya "Her Türk vatandaşının lobi yapma, kulis yapma hakkı var. Hem faiz oranları hem de kur seviyesi için, herkes istediği yönde kulis yapabilir. Siyasetçiler için de aynı şey geçerli" yanıtını verdi.

7.05.2014Ekonomi
Yıllık enflasyon son 2 senenin zirvesinde

Yıllık enflasyon son 2 senenin zirvesinde

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara göre TÜFE Nisan ayında yüzde 1,34 artarak beklentileri aştı. Yıllık enflasyon ise yüzde 9,38'e yükselerek Nisan 2012'den bu yana en yüksek oranına ulaştı.

5.05.2014Ekonomi
Eichengreen: Batıda düşük faiz sürerse gelişen ülkeler için tehlike var

Eichengreen: Batıda düşük faiz sürerse gelişen ülkeler için tehlike var

Türkiye kendi faiz oranlarını tartışırken dünyada ‘düşük faiz dönemi’ endişeleri artırıyor. Kaliforniya Üniversitesi Profesörü Barry Eichengreen’e göre gelişmiş ülkelerde düşük faiz dönemi sürerse yatırım talebi azalacak. Eğer devletler yatırım teşvikleri uygulamazsa düşük faiz-düşük büyüme döneminin devamı ABD ve Avrupa’da talebi düşürecek, Türkiye gibi ihracat merkezli büyüme stratejisine geçen ülkeler için sıkıntı doğuracak. Eichengreen Türkiye gibi ülkelerde ‘ani duruş’ riskinin ise sadece Fed’e bağlı olmadığını da belirtti.

2.05.2014Ekonomi
Faizler 17 Aralık seviyesine geriledi

Faizler 17 Aralık seviyesine geriledi

Tahvil-bono piyasasında kısa ve uzun vadeli gösterge tahvil faizleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları ile 17 Aralık 2013 tarihinden beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

30.04.2014Ekonomi
Banka hisseleri uçtu

Banka hisseleri uçtu

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz indirimine yeşil ışık yakmasıyla 2 yıllık gösterge bileşik tahvilin faizi 9,25'e kadar geriledi. Başçı'nın açıklamalarının ardından BIST bankalara gelen sert alımlarla yüzde 2 primli seyrederken 73470 puanı gördü. 133933 puandaki bankacılık endeksi yüzde 3'ü aştı.

30.04.2014Ekonomi
Merkezden kritik faiz açıklaması

Merkez'den kritik faiz açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı faizlerde ölçülü ve kademeli bir indirime gidilebileceğini açıkladı. Başçı, 2014 enflasyon tahminini de 1 puan yükselterek yüzde 7.62ya çıkardıklarını duyurdu.

30.04.2014Ekonomi
Kritik faiz kararı öncesi öne çıkan iki senaryo

Kritik faiz kararı öncesi öne çıkan iki senaryo

Merkez Bankası piyasaların seyri için çok önemli olarak görülen faiz kararını Para Politikası Kurulu'nda açıklayacak. Uzmanlar ağırlıklı olarak mevcut faiz oranlarında bir değişiklik yapılmasını beklemiyor. Bunun yanında diğer senaryo sembolik bir düşüşün yaşanabileceği yönünde. Uzmanlar çekirdek enflasyonun yüzde 9.3 seviyesindeyken bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda borsada satış baskısı yaşanabileceği, doların yükselişe geçebileceğini belirtiyor.

24.04.2014Ekonomi
Dolar faiz kararı öncesinde 2,14 TLyi aştı

Dolar faiz kararı öncesinde 2,14 TL'yi aştı

Bankalararası piyasada dolar/TL, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararı öncesinde 2,14'ü aştı.

22.04.2014Ekonomi
Ekonomi yönetiminin tepesinde iki farklı enflasyon tahmini

Ekonomi yönetiminin tepesinde iki farklı enflasyon tahmini

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yılsonu enflasyonun yüzde 6 seviyesinde olacağını hedeflere doğru düşeceğini söyledi. Oysa Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yüzde 5 hedefinin oldukça üzerinde biteceğini belirtip enflasyon tahmininde revizyon sinyali vermişti. Uzmanlar ise Merkez Bankası tahminine daha yakın bir enflasyon gerçekleşmesi bekliyor.

22.04.2014Ekonomi
Yılın Kadın Girişimcisi ödülü Cizreliye

Yılın Kadın Girişimcisi ödülü Cizreli'ye

Big Chefs markasının yaratıcısı ve Türkiye’nin önde gelen kadın girişimcilerinden Gamze Cizreli, Ekonomist dergisinin geleneksel olarak düzenlediği ‘Yılın İş İnsanları’ ödül töreninde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçildi.

21.04.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

Faiz kararı öncesi Babacan’dan ‘güven’ uyarısı

Irak’ta Türk diplomatların rehin alınması olayı henüz sonuçlanmamışken çatışmanın giderek büyümesi, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı için ortak aday açıklaması gibi çok ağır bir gündemin içindeyiz.

16.06.2014

Başçı’nın lafına mı icraatına mı bakalım?

“Cuma itibariyle Başbakan Erdoğan istediğini kısmen aldı; Merkez Bankası, gecelik faizlerin yüzde 9.5’e düşmesini sağladı.”

15.06.2014

Haydarpaşa Garı görücüye mi çıktı?

Maliye Bakanı Şimşek’in ‘özelleştirme kapsamına’ alınacağını söylediği Haydarpaşa Garı dün ilk kez yabancı yatırımcı ile finansçıların katıldığı konferansa ev sahipliği yaptı.

14.06.2014

Merkez Bankası bağımsızlığının kanadı kırık

Görevden almalar, Banka içinde de şu mesajı veriyor; ‘burada patron hükümettir, Başkan Başçı değil’.

12.06.2014

Başçı’nın diğer ‘kanadı’ da kırıldı

“Görevden almalar, Banka içinde de şu mesajı veriyor; ‘burada patron hükümettir, Başkan Başçı değil’”

12.06.2014

Ekonomi yönetiminde ihtiyatlı tavır terk ediliyor

Avrupa Merkez Bankası ECB’nin aldığı faizleri indirme kararı, piyasaların “pembe hava yaratılsın kar yazalım” arzusunu hayata geçirmek için bir bahane oldu.

9.06.2014

Faiz yüksek olmasın Merkez Bankası bağımsız kalsın

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başkan Yardımcıları Halim Mete ve Faik Yavuz’la birlikte KKTC’nin Ercan Havalimanı’ndan kalkan uçağa tarihi bir buluşmaya imza atmanın huzuruyla bindi.

5.06.2014

Bağımsız kurumlar

MERKEZ Bankası ile Başbakan arasındaki ihtilafı son derece önemli buluyorum, çünkü modern devletlerde “kurumsal yapı”nın nasıl işleyeceği meselesi son derece önemlidir.

3.06.2014

Doğrusu budur efendim!

Başçı’nın sunumuna bakılırsa ‘herşey güzel olacak inşallah, enflasyon da inecek, faiz de’ tarzı bir anlatımın tercih edildiği anlaşılıyor.

2.06.2014

Başçı Bakanlar Kurulu'na ne anlattı?

Başçı'nın sunumuna bakılırsa 'herşey güzel olacak inşallah, enflasyon da inecek, faiz de' tarzı bir anlatımın tercih edildiği anlaşılıyor.

2.06.2014

Faiz düşüşü için Başbakan’ın elindeki araç

“Bütçe fazlasına geçileceği, borç stokunun azaltılacağı ilan ve taahhüt edilirse kimsenin şüphesi olmasın, uzun vadeli faizler aşağı gelecektir.”

29.05.2014

Memleketin had bildiricisi!

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’da yaptığı toplantıyı eleştiren Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’e şöyle yanıt verdi:

28.05.2014

Başbakan ve Merkez Bankası

BAŞBAKAN Erdoğan Merkez Bankası’nı eleştiriyor, faizleri aşağı çekmesi için baskı yapıyor, fakat dikkat ediyor musunuz, Ali Babacan Başbakan’ın bu tavrına katılmıyor!

27.05.2014

Merkez Bankası’na Başbakan’dan ‘çeki-düzen’ itibar sarsıcı

“Normal bir ülkede, ülkenin Başbakanı tarafından temelli ya da temelsiz bir nedenle enflasyonla mücadelesi başarısız bulunan bir merkez bankası yönetimi çantasını toplayıp çıkar.”

26.05.2014

Ya istifa ya indirim

UZUN zamandır Başbakanın faiz konusundaki tavrı açık; faizin büyük oranlarda indirilmesini istiyor.

26.05.2014

Faiz indirimi artık dikiz aynasında

“Merkez Bankası zaten gecelik faizlerin yüzde 12’ye yakın bir yerden, yüzde 11’e doğru düşmesini sağladı.

20.05.2014

Faizin kokusu 3 Haziran’da çıkar

“Mayıs enflasyonu, fiyatlamalarda bozulma eğiliminin devam ettiğini gösterirse Merkez Bankası “faiz indirimini unutun” diyebilir”

6.05.2014

Enflasyon çift haneye giderken faiz indirmek...

Nisan ayı enflasyon oranları beklentilerin epey üzerinde geldi.

5.05.2014

Başçı’dan piyasaya temkin, Ankara’ya havuç

Merkez Bankası dün yılsonu için enflasyon tahminini yüzde 7.6’ya yükseltirken, ilerisi için de kademeli faiz indirimi sinyali verdi. Başkan Başçı şöyle yaklaşıyor; beklentiler iyileştikçe, gecelik faizlerin yüzde 10-12 arasında seyretmesine yol açan ilave sıkılaşmaya ihtiyaç azaldı, enflasyonda da iyileşme olursa bundan sonraki adım Merkez Bankası’nın yüzde 10 olan ana fonlama faizinin kademeli olarak inmesi olacaktır.

30.04.2014

Merkez tutmaya çalışıyor ama hükümet tam gaz...

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dün yurt dışında yaptığı sunumun bir özetini iç kamuoyuna da sundu.

28.04.2014