MENÜ

Erasmus

Erasmus ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erasmus haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.097 Erasmus haberi bulunmuştur.

- Erasmus Rönesans edebiyatçısıdır.
- Erasmus Avrupa Birliği Öğrenci/Öğretim Elemanı/Personel Değişim Programı'dır.

DEVAMI

Erasmus Haberleri

Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar Gecesi

Milli Reasürans’ta 'Parlayan Yıldızlar Gecesi'

İş Sanat, Parlayan Yıldızlar projesiyle klasik müziğe gönül vermiş genç müzisyenlere ışık tutmaya devam ediyor. Mart ayının Parlayan Yıldızları, piyanist Beril Eren ve violist Fikret Diril'e sorularımızı yöneltik.

22.03.2019Kitap Sanat
Lütfen yaptığım aptallığı gençliğime bağışlayın... Gaflete düştüm

"Lütfen yaptığım aptallığı gençliğime bağışlayın... Gaflete düştüm"

Ünlü manken Didem Soydan, kendisinden özür dileyen takipçisinin mesajını Twitter'dan paylaştı.

21.03.2019Magazin
ABden anlaşmasız Brexite yönelik düzenlemelere onay

AB'den 'anlaşmasız Brexit'e yönelik düzenlemelere onay

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, anlaşmasız Brexit'e hazırlık kapsamında ulaşım, sosyal güvenlik, eğitim ve balıkçılık alanlarına yönelik düzenlemeleri onayladı.

19.03.2019Dünya
Yurtdışına giden öğrenci sayısı arttı

Yurtdışına giden öğrenci sayısı arttı

Yurtdışındaki uluslararası hareketlilik programlarına ve projelerine katılan üniversite öğrencisi sayısı arttı. 2018 yılında hedeflenen rakam 2 bin 100 iken, 9 bin 32 öğrenci yurtdışındaki program ve projelere katıldı. Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları’na yapılan proje başvurusu sayısı ise 7 bin 499 oldu.

18.03.2019Eğitim
Bu karavanda iş var

Bu karavanda iş var

18.03.2019Ankara
O koy, bizim koyumuzdur

O koy, bizim koyumuzdur

İstanbul’da yaşıyorsunuz ve şehirden bunaldınız. “Şöyle bir denize gireyim, bina yerine mavi, yeşil göreyim, huzur bulayım” dediniz ve kendinizi Burgazada’ya attınız. “Nerede denize girebilirim” diye sorduğunuzda aldığınız yanıt “Madam Martha Koyu” olurdu... Şimdi plaja sermeyi hayal ettiğiniz havluyu usulca çantanıza geri koyun. Sadece Burgazada’nın değil İstanbul’un son bakir koyu da şahsa devredildi. Koyu bekleyen artık tel örgüler, betonlaşma ve düğün dernek gürültüsü...

17.03.2019Hürriyet Pazar
Polonyada öldürülen Furkanın cenazesi memleketi Konyaya getirildi

Polonya'da öldürülen Furkan'ın cenazesi memleketi Konya'ya getirildi

Polonya'da uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Furkan Kocaman'ın (21) cenazesi memleketi Konya'ya getirildi. Bu arada Varşova Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada da katil zanlısı Muhammet Emektar'ın tutuklandığı belirtildi.

15.03.2019Gündem
APnin skandal kararına Türkiyeden sert tepki

AP'nin skandal kararına Türkiye'den sert tepki

Avrupa Parlamentosu (AP) 2018 Türkiye Raporu'nda "Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması" çağrısında bulundu. Karara AK Parti sözcüsü Ömer Çelik'ten tepki geldi. Çelik "Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu" dedi. Dışişleri Bakanlığı da "AP tarafından benimsenen tek taraflı ve objektiflikten uzak tutuma, tarafımızca herhangi bir değer atfedilmesi mümkün değildir." açıklamasında bulundu.

13.03.2019Dünya
Türkiye Erasmus+  listesinde 19. sırada

Türkiye Erasmus+ listesinde 19. sırada

Avrupa Komisyonu’nun yeni yayınladığı rapora göre, Erasmus’ta 2017’de yükseköğretim değişim programlarınnda en çok tercih edilen ülke yaklaşık 49 bin katılımcı ile İspanya olurken, Türkiye 19’uncu sırada yer buldu.

13.03.2019Eğitim
Polonyada öldürülen Furkanın arkadaşı konuştu

Polonya'da öldürülen Furkan'ın arkadaşı konuştu!

Polonya'da uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Furkan Kocaman'ın (21), okul ve sıra arkadaşı Buse Özge Çiçek, Furkan ile iki gün önce telefonla görüştüğünü Polonya'daki ortamı sevmediğini söylediğini anlattı. Çiçek, ''İki gün önce konuştuğumuzda, 'O kadar sıkılıyorum ki, burada yapacak bir şey yok.  Sadece kariyerimdeki özgeçmişimde bu çalışmayı doldurmak için, İngilizcemi geliştirmek için geldim buraya' demişti. Ortamını çok sevmemişti. 'Bize göre değil buranın ortamı' diyordu.'Hak etmediği şekilde ölüm haberini aldık. Umarım gereği yapılır" dedi.

12.03.2019Gündem
Erasmus nedir Erasmus programına başvuru nasıl yapılır

Erasmus nedir? Erasmus programına başvuru nasıl yapılır?

Erasmus birçok üniversite öğrencisinin hayali. Erasmus, öğrencilere uluslararası bir eğitim olanağı sağlamak ve ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak amacıyla oluşturulmuştur. Peki, Erasmus tam olarak nedir, Erasmus programına başvuru nasıl yapılır?

11.03.2019Gündem
Polonyada öldürülen üniversiteli Furkanın evinde yas

Polonya'da öldürülen üniversiteli Furkan'ın evinde yas

SELÇUK Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler 2'nci sınıf öğrencisi Furkan Kocaman (21), Erasmus Değişim Programı kapsamında gittiği Polonya’da bir alışveriş merkezinde uğradığı bıçaklı saldırıda yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan saldırganın bir Türk olduğu öğrenilirken, Furkan Kocaman'ın ailesi, oğullarının cenazesinin gelmesini bekliyor.

11.03.2019Haber
Polonyada öldürülen üniversiteli Furkanın evinde yas

Polonya'da öldürülen üniversiteli Furkan'ın evinde yas

SELÇUK Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler 2'nci sınıf öğrencisi Furkan Kocaman (21), Erasmus Değişim Programı kapsamında gittiği Polonya’da bir alışveriş merkezinde uğradığı bıçaklı saldırıda yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan saldırganın bir Türk olduğu öğrenilirken, Furkan Kocaman'ın ailesi, oğullarının cenazesinin gelmesini bekliyor.

11.03.2019Gündem
Erasmus öğrencisi Furkan Polonyada öldürüldü

Erasmus öğrencisi Furkan Polonya'da öldürüldü

SELÇUK Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler 2'nci sınıf öğrencisi Furkan Kocaman (21), Erasmus Değişim Programı kapsamında gittiği Polonya’da bir alışveriş merkezinde uğradığı bıçaklı saldırıda yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan saldırganın bir Türk olduğu öğrenilirken,  Furkan Kocaman'ın ailesi, oğullarının cenazesinin gelmesini bekliyor.

11.03.2019Gündem
Yalnız gezenler anlatıyor Her seyahat iz bırakır...

Yalnız gezenler anlatıyor! Her seyahat iz bırakır...

ABD, İngiltere, Kıta Avrupa, Hindistan... Her yerden aynı haber geliyor: Tek başına seyahate çıkan kadınların sayısı artıyor. Kadınlar, yola yalnız çıkmayı erkeklerden daha fazla tercih ediyor. British Airways’in 2018 tarihli araştırmasına göre, dünya genelinde kadınların yüzde 50’si tek başına tatile çıktığını, yüzde 75’i çıkmayı planladığını söylüyor. Biz de Hürriyet Seyahat’in kadın gezginlerine sorduk; yalnız tatil tecrübesinin kazandırdıklarını, aksiliklerden bile bir şeyler öğrendiklerini anlattılar. İşte birinci elden dönüştürücü deneyimler...

11.03.2019Seyahat
Yüzleşme dizisinin oyuncu kadrosunda kimler var Yüzleşme nerede çekiliyor

Yüzleşme dizisinin oyuncu kadrosunda kimler var? Yüzleşme nerede çekiliyor?

Yüzleşme dizisi arka arkaya yayınlanan tanıtımlarıyla merak uyandırdı. Çarpıcı sahneleriyle günler öncesinden adından söz ettiren Yüzleşme, 5 Mart Salı akşamı ilk kez yayınlanacak. Diziseverler şimdiden diziye dair detayları araştırmaya başladı. Peki, Yüzleşme dizisi nerede çekiliyor, oyuncu kadrosunda kimler var?

5.03.2019Televizyon
Aşk bana artık müthiş bir duygu gibi gelmiyor, onsuz da yaşayabilirim

Aşk bana artık müthiş bir duygu gibi gelmiyor, onsuz da yaşayabilirim!

Kendisinden çalınan hayatını geri almak için yıllarca plan yapan bir kadının hikâyesini anlatan ‘Yüzleşme’ bu hafta Kanal D’de başlıyor. Dizinin başrol oyuncusu Hande Doğandemir’le buluştuk; hayatı ve kendi yüzleşme hikâyesini konuştuk: “En büyük yüzleşmem kendimle oldu. Bazen hayatta kabul edemeyeceğin şeyler yaşarsın, haksızlık olarak gördüğün, hazmedemediğin... Ne zaman ki kendinle ve olup bitene verdiğin tepkilerle yüzleşirsin, o zaman en zoru başarmış olursun.”

2.03.2019Hürriyet Cumartesi
YÖK Başkanı Saraç: Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısı 148 bini aştı

YÖK Başkanı Saraç: Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısı 148 bini aştı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Dört yıl önce 48 binlerde olan uluslararası öğrenci sayısı, bugün 148 bini aştı. 57 üniversitemiz, 18 ülkeyle toplam 229 ortak eğitim öğretim protokolü yürütüyor. Üniversitelerimizde 3 bin 203 yabancı akademisyen görev yapıyor" dedi.

28.02.2019Eğitim
Sosyal medya bu videoyu konuşmuştu... Gerçeği açıkladı

Sosyal medya bu videoyu konuşmuştu... Gerçeği açıkladı

Adana'ya erasmus programı kapsamında öğrenim görmek için gelen yabancı uyruklu Mona ve Mirza'nın Adana'nın lezzetlerinin tanıtımı amacıyla çektiği video, sosyal medyada yoğun ilgi gördü. Öğrencilerden Mona, "Buraya geldikten sonra insanların ne kadar misafirperver, ne kadar hoşgörülü olduklarını ve insanların yardımcı olma isteğini gördüm. Bu beni oldukça mutlu etti. Görüntülerin sonunda hastaneye videoya mizah katmak için gitmiştik. Romanya'ya döndükten sonra da Adanalıların ne kadar cömert ve misafirperver olduğunu anlatacağım" dedi.

26.02.2019Gündem
Erasmus için geldiler, lezzet turunda hastanelik oldular

Erasmus için geldiler, lezzet turunda hastanelik oldular

Adana'ya Erasmus kapsamında gelen yabancı uyruklu öğrenci çift, çıktıkları lezzet turunda esnafın ikram ettiği yöresel yiyecek ve içeceği fazla tüketince hastanelik oldu.

26.02.2019Haber
Erasmus için Adanaya geldiler, lezzet turunda çektikleri video sosyal medyada çok konuşuldu

Erasmus için Adana'ya geldiler, lezzet turunda çektikleri video sosyal medyada çok konuşuldu

Adana'ya erasmus kapsamında gelen yabancı uyruklu öğrenci çift, çıktıkları lezzet turunda esnafın ikram ettiği yöresel yiyecek ve içeceği yerken çektikleri video ile sosyal medyada çok konuşuldu.

26.02.2019Gündem
Adanaya erasmus için geldiler, lezzet turunda hastanelik oldular

Adana'ya erasmus için geldiler, lezzet turunda hastanelik oldular

Adana'ya erasmus kapsamında gelen yabancı uyruklu öğrenci çift, çıktıkları lezzet turunda esnafın ikram ettiği yöresel yiyecek ve içeceği fazla tüketince hastanelik oldu.

26.02.2019Gündem
Yüzleşme dizisi oyuncuları ile dikkatleri üzerine topladı Yüzleşme dizisi konusu ve oyuncu kadrosu

Yüzleşme dizisi oyuncuları ile dikkatleri üzerine topladı! Yüzleşme dizisi konusu ve oyuncu kadrosu

Kanal D ekranlarının yeni dizisi Yüzleşme, oyuncuları ve konusu ile merak uyandırdı. Başrollerinde Uğur Yücel, Hande Doğandemir, Engin Öztürk gibi isimlerin yer aldığı dizide, kasabada uzun süredir saklanmakta olan sırlar, bir yabancının kasabaya gelmesiyle birlikte deşifre olacaktır. Fakat artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İşte, dikkat çeken Yüzleşme dizisinin oyuncuları ve konusu hakkında bazı bilgiler

19.02.2019Televizyon
‘Akıllı Şehir’ akademik destekle gelişiyor

‘Akıllı Şehir’ akademik destekle gelişiyor

Türkiye’de bir özel okulun öğrencileri Erasmus+ projesi kapsamında akılı şehirler üzerinde çalışıyor. Öğrencilerin projeleri Türkiye’den akademik destek de gördü.

15.02.2019Eğitim
İTÜ, Avrupadan 8 üniversiteyle işbirliği yapacak

İTÜ, Avrupa'dan 8 üniversiteyle işbirliği yapacak

170 bin üniversiteli ve personel; Avrupa Komisyonu’nun 2025’te 20 Avrupa üniversitesi hedefine yönelik çalışıyor. İTÜ bu kapsamda, Avrupa'nın önde gelen sekiz üniversitesiyle ‘Avrupa Mühendislik, Öğrenimde Yenilikçilik ve Bilim İttifakı’nı oluşturdu.

5.02.2019Eğitim
77 milyon Euro hibe ile 43 bin kişi yurtdışına gitti

77 milyon Euro hibe ile 43 bin kişi yurtdışına gitti

Avrupa Komisyonu’nun yeni yayımladığı, ‘Erasmus+ Programları Yıllık Raporu 2017’ raporuna göre, Türkiye’den 43 bin kişi yurtdışında öğrenme fırsatı buldu. Türkiye’ye Avrupa Komisyonu tarafından yaklaşık 77 milyon Euro hibe verildi, 1300 proje hayata geçti.

28.01.2019Eğitim
AB’den 43 bin kişiye  77 milyon Euro hibe

AB’den 43 bin kişiye 77 milyon Euro hibe

AVRUPA Komisyonu’nun yayımladığı, “Erasmus+ Programları Yıllık Raporu 2017”ye göre, Türkiye’den 43 bin kişi yurtdışında öğrenme fırsatı buldu.

27.01.2019Ekonomi
Ruha iyi gelen şehir: Amsterdam

Ruha iyi gelen şehir: Amsterdam

Amsterdam her gidişte baştan yazılan bir şehir. Son yıllarda birçok kez ziyaret etmişimdir Amsterdam’ı. Her defasında farklı deneyimlerle ülkeme dönüyorum.

25.01.2019Keyif
Genç işsizliği ile mücadele edilecek

Genç işsizliği ile mücadele edilecek

TÜRKONFED, Türkiye, Bulgaristan, İtalya, İspanya ve Yunanistan olmak üzere, 5 ülkeden 8 kurumun işbirliğiyle gerçekleştirilen Worth Projesi’nde, rapor ve eğitim içeriklerini tamamladı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, genç istihdamı ile ilgili hazırlanan rapor ve politika önerileri doğrultusunda, 40 bin şirketlik üye yapısıyla uygulama aşamasına geçecek.

16.01.2019Ekonomi
Sabah sporuyla başarıları arttı

Sabah sporuyla başarıları arttı

İzmir’de bir sınıf öğretmeni, öğrencilerine her sabah spor yaptırıyor. Sabah okula gelen öğrenciler, müzik eşliğinde önce hafif spor yapıyor, sonra daha hızlı hareketlere geçiliyor. Okul yöneticileri, sabah sporundan sonra derse başlayan öğrencilerin başarılarının da arttığını söylüyor.

10.01.2019Eğitim
Okul duvarlarına grafiti dokunuşu

Okul duvarlarına grafiti dokunuşu

İstanbul’da Bakırköy Cumhuriyet Ortaokulu’nun duvarları grafitilerle süslendi. Öğrencilerin yaptıkları grafitilerde İngilizce kelimeler öne çıktı.

8.01.2019Eğitim
Üniversite öğrencileri iş dünyasına hazırlanacak

Üniversite öğrencileri iş dünyasına hazırlanacak

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) arasında Erasmus+ Programı kapsamındaki Karadeniz Konsorsiyumu başlıklı proje için işbirliği protokolü imzalandı.

7.01.2019Kampüs
Tersine beyin göçü kitap oldu

Tersine beyin göçü kitap oldu

Hollanda merkezli çalışmalarını sürdüren Türkevi Topluluğu Yayınları ile Çizgi Kitapevi iş birliğinde Dr. Atakan Durmaz imzalı tersine beyin göçünü konu alan ‘Beşeri Sermaye Kaynağı Olarak Diaspora’ adlı kitap yayınlandı.

25.12.2018Avrupa
Hollandada sarı yelekliler hükümeti protesto etti

Hollanda'da sarı yelekliler hükümeti protesto etti

Sarı yelekliler, sosyal medyadan yapılan çağrılar üzerine başkent Amsterdam, Lahey ve Rotterdam'ın yanı sıra farklı kentlerde toplandı.

22.12.2018Dünya
Master için Fransa’yı tercih eden öğrenciye oturma izni

Master için Fransa’yı tercih eden öğrenciye oturma izni

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, "Son 14 senede Erasmus değişim programıyla Türkiye'ye gelen Fransız öğrenci sayısı 6 bin 100; Fransa'yı tercih eden Türk öğrenci sayısı 7 bini aştı. 2019'da yürürlüğe girecek yeni eğitim reformu sayesinde, master eğitimini Fransa'da yapan ve Fransa'ya yerleşmek isteyen öğrenci, oturma iznine hak kazanacak" dedi.

21.12.2018Eğitim
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; "İkinci 100 Günlük Eylem Planı'na göre, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları tamamlanarak işletmeye alınacak" dedi.

13.12.2018Ekonomi

Niye Almanca öğrenmeliyiz?

Uluslararası ilişkilerin yoğunlaştığı günümüz dünyasında, yabancı dilin önemi herkes tarafından biliniyor. Yabancı bir dil bilmek, dünyaya başka pencerelerden bakabilme olanağı tanırken, bir dili öğrenmek aynı zamanda o dillerin konuşulduğu ülkelerin kültürünü öğrenmek anlamına geliyor. Çevremizde olup bitenlere daha geniş bir perspektiften bakma olanağı elde etmiş oluyoruz.

10.12.2018Eğitim
Hollandada sarı yelekliler protestosu başladı

Hollanda'da "sarı yelekliler" protestosu başladı

Ülkenin büyük şehirlerinde toplanan göstericiler, Başbakan Rutte'nin istifasını istedi.

8.12.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Ahşaba hayat veriyor

Bursa’nın eğitim hayatına yaptığı katkılarıyla yakından tanıdığı, meslekte 50’inci yılını dolduran eğitimci, iş insanı Şükrü Akyollu ile çocuklukta başlayan ahşap tutkusunun hikâyesini dinlemek için bir araya geldik. Akyollu’nun ahşap işçiliğine olan merakı daha 4 yaşındayken kendisine hediye edilen iki ahşap oyuncakla başlıyor. Eğitim hayatı boyunca da merakını hep canlı tutan Şükrü Akyollu, evlendiğinde de mobilyalarını kendi yapacak kadar hobisinde ustalaşıyor. Yaklaşık 1. 5 yıldır ise tutkusunu okuldaki atölyesinde ürettiği hareket özellikli farklı ahşap oyuncaklarla sürdüren Akyollu, çocukların yaratıcılığına büyük katkısı olduğuna inandığı atölye çalışmalarını yaygınlaştırmak için de ayrıca çalışıyor.

1.02.2019