MENÜ

Engelsiz Üniversite

Engelsiz Üniversite ile ilgili tüm haberleri, son dakika Engelsiz Üniversite haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Engelsiz Üniversite haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 466 Engelsiz Üniversite haberi bulunmuştur.

Engelsiz Üniversite Haberleri

Engelsiz üniversiteler ödüllendirildi

'Engelsiz üniversiteler' ödüllendirildi

'Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı ve 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödül Töreni' yapıldı. Törende konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Yükseköğretim sistemimizde bugün itibarıyla yaklaşık 7 milyon 730 bin öğrencimiz var. YÖKSİS verilerine göre bu öğrencilerimizin 39 bin 243'ünü engelli öğrencilerimiz oluşturuyor. Engelsiz Üniversite Ödülleri için geçen yıl 44 üniversiteden farklı kategorilerden 399 başvuru yapılmışken bu yıl 81 yükseköğretim kurumu tarafından yapılan başvuru sayısı 653. Bu sonuç, yükseköğretimde engelsiz ufuklar için çok ümit verici" dedi.

15.05.2019Eğitim
‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ sahiplerini buluyor

‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ sahiplerini buluyor

YÖK'ün düzenleyeceği Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı'nda 2019'un ‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ verilecek.

14.05.2019Eğitim
Bakan Selçuk: Son 3 ayda 40 engelsiz gündüzlü yaşam merkezi açtık

Bakan Selçuk: Son 3 ayda 40 engelsiz gündüzlü yaşam merkezi açtık

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Engelsiz Gündüzlü Yaşam Merkezlerinin yaygınlaştırılması kapsamında 3 ayda 40 merkezin açıldığını, toplamda 48 merkezde engelli ve engelli ailelerine hizmet verildiğini açıkladı.

27.03.2019Ekonomi
Emine Erdoğan engellilerle biraraya geldi

Emine Erdoğan engellilerle biraraya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Engelli dostu şehirler inşa etmeliyiz. Toplu ulaşım imkanlarını gözden geçirmeli, otopark ve merdiven sorununu tamamen çözmeliyiz. Hayatı engelli vatandaşlarımız için daha kapsayıcı hale getirmeliyiz." dedi.

5.03.2019Gündem
‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ başvuruları başladı

‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ başvuruları başladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen ‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ başvuruları başladı. Yükseköğretim kurumları 1 Mart’a kadar başvurularını yapabilecek.

20.02.2019Eğitim
Engelli dostları ödüllendirilecek

Engelli dostları ödüllendirilecek

Kampüslerinde engelli öğrencilerin eğitime tam, etkin ve eşit katılımını sağlayan, eğitim, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayan üniversiteleri ‘bayrak’ ve ‘nişan’ ile teşfik eden YÖK, engelli dostu akademisyen ve kişilere de ödül verecek.

3.12.2018Eğitim
YÖKten engelsiz üniversitelere dikkat uyarısı

YÖK'ten 'engelsiz üniversitelere' dikkat uyarısı

YÖK'ten, engelli öğrencilerin YKS tercihlerini yaparken mekanda, sosyokültürel faaliyetlerde ve eğitimde erişilebilirlik konularında öne çıkan üniversiteleri takip etmeleri önerisi geldi. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, "Bütün üniversitelerin tüm programlarının engelli öğrenciler için erişilebilir olması için gayret sarf ediyoruz ancak henüz tüm yükseköğretim kurumlarında yapısal ve içeriksel erişilebilirlik sağlanamadı. Dolayısıyla engelli öğrencilerin, tercihlerini yaparken ilgili üniversiteler ve programları hakkında güncel bilgileri takip etmeleri yararlı olur" dedi.  

2.08.2018Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi’ne YÖK’ten Engelsiz Üniversite Ödülü

Boğaziçi Üniversitesi’ne YÖK’ten "Engelsiz Üniversite Ödülü"

Engelli öğrencilerin üniversite hayatı boyunca karşılaştıkları zorlukları azaltmak, onlara daha uygun kaynak ve ortamlar sunmak için titiz çalışmalar gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından “Engelsiz Üniversite” olarak ödüllendirildi.

16.05.2018Kampüs
18 yükseköğretim kurumuna ‘Engelsiz Üniversite’ ödülü

18 yükseköğretim kurumuna ‘Engelsiz Üniversite’ ödülü

YÖK’te düzenlenen ‘Engelsiz Üniversite Ödül’ töreninde konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların kontenjanının yüzde 10’unun engelli öğrenciler için ayrıldığını söyledi. Törende, 18 üniversiteye engelsiz üniversite bayrak ödülleri, üç üniversiteye de nişan ödülü verildi.

15.05.2018Eğitim
YÖK’te ‘Engelsiz Eğitim Çalıştayı’

YÖK’te ‘Engelsiz Eğitim Çalıştayı’

YÖK, 'Engelsiz Erişim' ve 'Engelsiz Eğitim' sloganlarıyla üniversitelerde engelli bireylerin eğitsel mekanlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimi konusunda farkındalık yaratma hedefiyle ‘Engelsiz Eğitim Çalıştayı’ düzenliyor.

14.05.2018Eğitim
Engelsiz Üniversite Ödülleri için yoğun başvuru

Engelsiz Üniversite Ödülleri için yoğun başvuru

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), engelli öğrencilerin eğitime tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için çalışma yapan üniversitelere verilecek 'Engelsiz Üniversite Ödülleri'ne 46 üniversiteden 386 başvuru yapıldı.

1.04.2018Eğitim
YÖK’ten engelli öğrencilere müjde

YÖK’ten engelli öğrencilere müjde!

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, sadece özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlar için geçerli olmak üzere, uygun görüldüğü takdirde ilgili yılın ÖSYS Kılavuzu’nda yayımlanan programların kontenjanının yüzde 10’unun engelli öğrenciler için ayrılmasına karar verildi.

30.03.2018Eğitim
Engelsiz üniversite nişanı için son başvuru tarihi 26 Mart

Engelsiz üniversite nişanı için son başvuru tarihi 26 Mart

YÖK, ‘Engelsiz’ üniversiteler nişanı için başvuruları 26 Mart’a kadar uzattı.

17.03.2018Eğitim
Üniversiteden Gökkuşağı Projesi

Üniversiteden 'Gökkuşağı Projesi'

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi ve Sosyal Sorumluluk Kulübü tarafından ‘Gökkuşağı Projesi’ başlatıldı.

13.03.2018Kampüs
‘Engelsiz’ üniversiteler nişan için yarışacak

‘Engelsiz’ üniversiteler nişan için yarışacak

YÖK, engelli bireylerin kampüs sınırları içerisinde eğitime, tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için çalışma yapan üniversiteleri, ‘Engelsiz Üniversite Bayrakları’ ve ‘Engelsiz Program Nişanları’ ile ödüllendirecek.

1.03.2018Eğitim
Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğüne bir aday daha

Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğüne bir aday daha

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) 2002’den bu yana görev yapan Prof. Dr. Cenk Erdal, iddialı projelerle rektörlüğe aday oldu.

24.06.2016Eğitim
‘Engelsiz Üniversiteler’ toplantısı başladı

‘Engelsiz Üniversiteler’ toplantısı başladı

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren, herkesin birer engelli adayı olduğunu belirtti. Eren, "Bu nedenle engellilerle ilgili çalışmaları her düzeyde yürütmek, bilimsel veriler toplamak, engellilerin hayata sıkı sıkı bağlanması için yapılması gereken çalışmaları bilimsel olarak belirlemek ve bu doğrultuda politika yapıcılara önerilerde bulunmak, bizlerin en temel görevleri arasında yer almaktadır" dedi.

20.04.2016Eğitim
İşaret dili seçmeli derse ilgi sevindirdi

'İşaret dili' seçmeli derse ilgi sevindirdi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde (CBÜ) seçmeli ders olarak konulan ’İşaret Dili’ne 230 öğrencinin kayıt yapması ’Engelsiz Üniversite’ hedefinde sevindirdi.

22.02.2016Eğitim
Engelli öğrencilerden ‘ulaşılabilir üniversite’

Engelli öğrencilerden ‘ulaşılabilir üniversite’

Harran Üniversitesi Osmanbey yerleşkesinin engelliler için uygun hale getirilmesi amacıyla görme, işitme ve bedensel engellilerden oluşan ve aralarında öğrencilerin de yer aldığı 10 kişilik ekip kuruldu. Ekibin yerleşkeyi gezerek hazırlayacağı raporun ardından üniversitede tespit edilen alanlar yeniden dizayn edilerek engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek.

26.12.2015Eğitim
Adana’ya engelsiz fakülte

Adana’ya engelsiz fakülte

Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, yaklaşık 8 ay süren çalışma ile engellilerin kullanımına uygun hale getirildi.

16.12.2015Eğitim

Yazar Sonuçları

‘Renkli Kampüs’ ile hayaller gerçek oluyor

Renkli Kampüs, başarılı beş iş insanının engelli ve engelsiz üniversite öğrencileri için tasarladığı, fırsat eşitliği, farklı düşünme ve gençlerin sivil toplumda aktifleşmelerini hedefleyen bir liderlik programı.

27.10.2018