MENÜ

Emlak Vergisi

Emlak Vergisi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Emlak Vergisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Emlak Vergisi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.580 Emlak Vergisi haberi bulunmuştur.

Emlak Vergisi Haberleri

TBMM Genel Kurulu’nda Kapadokya teklifi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda Kapadokya teklifi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti milletvekillerinin, Kapadokya'nın tarihi, kültürel ve doğal dokusunun birlikte korunması, farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Başkanlığı'nda toplanmasını öngören kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı.

23.05.2019Gündem
Kapadokya Alan Başkanlığı kuruluyor

Kapadokya Alan Başkanlığı kuruluyor

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, AK Parti'li milletvekillerinin, Kapadokya'nın tarihi, kültürel ve doğal dokusunun birlikte korunması, farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Başkanlığında toplanmasını öngören kanun teklifi kabul edildi.

10.05.2019Gündem
Tapu harçlarında buna dikkat Cezası büyük

Tapu harçlarında buna dikkat! Cezası büyük

Ev alım satımlarında tapu harcı ödenmeden devir yapılmıyor. Tapu harçları yıl sonuna kadar binde 15 olarak uygulanacak. Tapu harcını yanlış beyanla eksik ödemenin cezası var. Ceza yememek için tapuda gerçek bedeli beyan edin.

22.04.2019Ekonomi
19 Nisan son gün... Kampanyadan 4 bini aşkın kişi yararlandı

19 Nisan son gün... Kampanyadan 4 bini aşkın kişi yararlandı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca borcunu hemen ödeyip tapusuna sahip olmak isteyenler için başlatılan yüzde 22 indirim kampanyasından ilk 16 günde 4 bin 389 konut ve iş yeri alıcısı yararlandı. 3 bin 883 konut ve iş yeri alıcısı toplam 225 milyon 924 bin liralık borcunu kapatarak tapularını almaya hak kazanırken borcunun tamamını kapatamayan 506 konut ve iş yeri alıcısı ise 18 milyon 527 bin liralık peşin ödeme ile kampanyadan yararlanma imkanı buldu. Kampanya kapsamında 244 milyon 451 bin liralık borcun yüzde 74'üne karşılık gelen 182 milyon 77 bin liralık kısmı, kişisel birikimlerle ödendi, vatandaşlar kredi kullanmadan tasarrufla gelen bu tutarı ekonomiye kazandırdı.

13.04.2019Ekonomi
Kılıçdaroğlu: Kimsenin işiyle uğraşmayız

Kılıçdaroğlu: Kimsenin işiyle uğraşmayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye işçilerine söylüyorum. Biz kimsenin işiyle, aşıyla uğraşmayız. A partisinden olur, B partisinden olur. O ayrı. Gider oyunu kullanır. Hiç kimsenin işine son verilmeyecek” dedi. İstanbul Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa’da STK temsilcileriyle buluşan Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

12.03.2019Gündem
Kılıçdaroğlu, Zeytinburnunda muhtarlarla bir araya geldi

Kılıçdaroğlu, Zeytinburnu'nda muhtarlarla bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zeytinburnu'nda şoförler odası, spor kulüpleri ve yöre dernekleri üyeleri ve muhtarlarla bir araya geldi.

11.03.2019Gündem
Kemal Kılıçdaroğlu Eyüpsultanda konuştu... Adaylara seslendi

Kemal Kılıçdaroğlu Eyüpsultan'da konuştu... Adaylara seslendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin İstanbul Eyüpsultan’da düzenlenen toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Bütün adaylarımıza aynı şeyi söylüyorum kazandığınız andan itibaren siz bütün beldenin belediye başkanısınız. Burada bir ayrıcalık yapılması gerekiyor, yoksulların olduğu mahalleye daha fazla hizmet götürülmeli" dedi.

11.03.2019Gündem
Emlak vergisi için son gün ne zaman Emlak vergisi nasıl ödenir

Emlak vergisi için son gün ne zaman? Emlak vergisi nasıl ödenir?

Milyonlarca gayrimenkul sahibinin sorumlu olduğu emlak vergisinin birinci taksit ödemeleri 1 Mart itibariyle başladı. Emlak vergisini zamanında ödemeyenler için yüzde 1.40 oranında faiz uygulanacak. Peki, emlak vergisi için son gün ne zaman? Emlak vergisi nasıl ödenir?

11.03.2019Ekonomi
Önemli uyarı: 1 Martta başlıyor Sakın unutmayın

Önemli uyarı: 1 Mart'ta başlıyor! Sakın unutmayın

2019 yılının emlak vergisi dönemi 1 Mart’ta başlıyor, ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs’a kadar devam edecek. Emlak vergisini zamanında ödemezseniz cezası var. Ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri de vergiden muaf...

23.02.2019Ekonomi
Köprü cezaları silinecek

Köprü cezaları silinecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek yasaya göre köprü cezaları silinecek, tahsil edilen 19 milyon liralık ceza ise iade edilecek.  Trafik cezalarına 2019’da zam yapılmayacağı da yer alan yasada yalılar sahil hariç Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’in bir bölümü de imar barışına dahil edildi.

28.12.2018Ekonomi
Milyonları ilgilendiriyor: Ve kabul edildi

Milyonları ilgilendiriyor: Ve kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

26.12.2018Gündem
Sürpriz torba

Sürpriz torba

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın önceki akşamki açıklamalarının ardından, dün meclise sürpriz bir torba yasa teklifi geldi. Teklifle trafik cezalarına 2019 yılında zam yapılmazken, Boğaziçi’ndeki kaçak yapılara da imar affı imkanı getiriliyor.

22.12.2018Ekonomi
İmar Affı başvuruları için son gün ne zaman İmar Affı başvurusu nasıl yapılır

İmar Affı başvuruları için son gün ne zaman? İmar Affı başvurusu nasıl yapılır?

İmar Affı başvuruları için son gün ne zaman sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla yaptıkları İmar Affı başvuruları sürmeye devam ediyor. Peki, İmar Affı başvuruları için son gün ne zaman? İmar Affı başvurusu nasıl yapılır?

15.12.2018Gündem
Milyonlarca kişi emlak vergisinden muaf ama kimse bilmiyor

"Milyonlarca kişi emlak vergisinden muaf ama kimse bilmiyor"

Harita Yüksek Mühendisi Uğur Örs, işsizlerin, emekli maaşıyla geçinenlerin (dul ve yetimleri dahil), ev hanımlarının, geliri olmayanların, gazi ve şehitlerin, dul ve yetimlerin vergiden muaf olduğunu açıkladı.

12.12.2018Ekonomi
İmar Barışı başvuruları için son gün ne zaman Başvurular E-Devlet üzerinden yapılıyor

İmar Barışı başvuruları için son gün ne zaman? Başvurular E-Devlet üzerinden yapılıyor

Kamuoyunda 'İmar Barışı' olarak adlandırılan Yapı Kayıt Belgesi başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. İmara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması için başlatılan sürecin ne zaman biteceği, henüz başvuru yapmayan kişilerin merak ettiği konu oldu. Peki, İmar Barışı'nda son gün ne zaman? İmar Affı ne zaman bitecek?

11.12.2018Gündem
İmar Barışı ne zaman bitecek İmar Affı başvurusunda son gün ne zaman

İmar Barışı ne zaman bitecek? İmar Affı başvurusunda son gün ne zaman?

İmar Barışı başladığından beri aradan geçen 5 ayı aşkın sürede 8 milyon 600 bini aşkın kişi, kamuoyunda 'İmar Barışı' olarak adlandırılan Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yaptı. Aralık ayının gelmesiyle birlikte, İmar Barışı'nın ne zaman biteceğini merak eden vatandaşlar, konuya dair bilgi almak adına araştırma yapıyor. Peki, İmar Barışı ne zaman bitecek? İmar Affı başvurunda son gün ne zaman?

3.12.2018Gündem
İmar Barışı başvuruları ne zaman bitecek İmar Affı hakkında merak edilenler

İmar Barışı başvuruları ne zaman bitecek? İmar Affı hakkında merak edilenler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen 'İmar Barışı' düzenlemesine başvurular devam ediyor. Söz konusu düzenleme için henüz başvuru yapmayan vatandaşlar, başvurular için son günün ne zaman olacağını öğrenmek istiyor. Peki, İmar Barışı başvuruları ne zaman bitecek?

28.11.2018Gündem
Almanya’da emlak vergisinde yeni düzenleme yolda

Almanya’da emlak vergisinde yeni düzenleme yolda

Almanya’da Maliye Bakanlığı’nın arsa, konut, arazi gibi emlak vergisinde yapacağı yeni düzenleme, büyük kentlerde kiraları artıracak.

27.11.2018Avrupa
İmzaladığı senet başına dert açtı

İmzaladığı senet başına dert açtı

BODRUM'da yaşayan emekli Cem Öztekin, satılığa çıkardığı evine alıcı olan ve kendisini 'komiser' olarak tanıtan U.B. nakit yerine senet vermeyi teklif edince satıştan vazgeçti. Ancak bu süreçte U.B.'nin emlak vergisi ve evin zorunlu deprem sigortası için ödediği 2 bin 200 TL'ye karşı senet verince 250 bin TL borç ile karşı karşıya kaldı. Sahte imzayla 250 bin TL'lik senet düzenleyen U.B., Öztekin'in 2 evine haciz koydurttu. İcra dairesinden gelen tebilagatla durumdan haberdar olan Cem Öztekin soluğu mahkemede aldı.

27.11.2018Haber
Ev satışı sırasında imzaladığı senet başına dert açtı

Ev satışı sırasında imzaladığı senet başına dert açtı

BODRUM'da yaşayan emekli Cem Öztekin, satılığa çıkardığı evine alıcı olan ve kendisini 'komiser' olarak tanıtan U.B. nakit yerine senet vermeyi teklif edince satıştan vazgeçti. Ancak bu süreçte U.B.'nin emlak vergisi ve evin zorunlu deprem sigortası için ödediği 2 bin 200 TL'ye karşı senet verince 250 bin TL borç ile karşı karşıya kaldı. Sahte imzayla 250 bin TL'lik senet düzenleyen U.B., Öztekin'in 2 evine haciz koydurttu. İcra dairesinden gelen tebilagatla durumdan haberdar olan Cem Öztekin soluğu mahkemede aldı.

27.11.2018Gündem
Emlak vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman yapılır Son gün ne zaman

Emlak vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman yapılır? Son gün ne zaman?

Konut ve iş yeri sahiplerinin yılda iki taksit olarak ödediği emlak vergisi 2. taksiti, Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın belirlediği takvim üzerinden yatırılacak. Toplam 1 aylık bir süreç içerisinde yer gerçekleştirilen emlak vergisi 2. taksit ödemesi, belediyelere gerçekleştirilecek. Peki, emlak vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman yapılacak? İşte, o detaylar

14.11.2018Ekonomi
İmar Barışı başvurusu için son gün ne zaman 8 milyonu aşkın başvuru yapıldı

İmar Barışı başvurusu için son gün ne zaman? 8 milyonu aşkın başvuru yapıldı!

İmar Barışı başvurusu için son gün ne zaman sorusunun yanıtı konut sahibi yüz binlerce vatandaş tarafından sorgulanmaya ve araştırılmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi geçtiğimiz günlerde uzatılmıştı. Peki, İmar Barışı başvurusu için son gün ne zaman?

12.11.2018Gündem
Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman?

Pek çok konut sahibi vatandaş, emlak vergisi taksit ödemeleri hakkında araştırma yapıyor. Bu yıl ödeyecekleri emlak vergisinin 2. taksit ödemelerinin ne zaman olduğunu merak eden vatandaşlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman?

8.11.2018Gündem
İmar Barışı için son tarih ne zaman İmar Affı ne zaman bitiyor

İmar Barışı için son tarih ne zaman? İmar Affı ne zaman bitiyor?

İmara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen ve vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldıracak olan İmar Barışı için başvurular alınmaya devam ediyor. Peki, İmar Affı ne zaman bitiyor? İmar Barışı başvuruları ne zaman bitecek?

4.11.2018Gündem
Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman?

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı konut sahibi olan vatandaşlar tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef sayılıyorlar. Konut sahibi olanlar emlak vergisini yıl içinde iki taksit olarak ödeyebiliyor. Peki, emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman?

3.11.2018Gündem
Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman Kimler emlak vergisi ödemek zorunda değil

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman? Kimler emlak vergisi ödemek zorunda değil?

Emlak vergisinin mükellefi; bina, arsa ve arazinin maliki (sahibi), varsa intifa hakkı sahibi (kullananlar), her ikisi de yoksa bina, arsa ve araziye malik gibi tasarruf edenlerdir. Paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef sayılıyorlar. Konut sahibi olanlar emlak vergisini yıl içinde iki taksit olarak ödeyebiliyor. Emlak vergisi ilk taksit dönemi mayıs ayında gerçekleşmişti, şimdi ise gözler 2. taksit ödemelerinde. Peki, emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman? Kimler emlak vergisi ödemek zorunda değil?

30.10.2018Ekonomi
TOKİnin indirim kampanyası cuma günü sona eriyor

TOKİ'nin indirim kampanyası cuma günü sona eriyor

TOKİ’nin, borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği yüzde 24 indirim kampanyasına başvurular 19 Ekim Cuma günü son bulacak.

17.10.2018Ekonomi
İmar Affı ne zaman bitiyor Nasıl başvuru yapılacak

İmar Affı ne zaman bitiyor? Nasıl başvuru yapılacak?

İmar Affı ne zaman bitiyor sorusunun yanıtı yüz binlerce vatandaş tarafından sorgulanmaya devam ediyor. İmar Affı ya da bir diğer adıyla İmar Barışı başvurularının son günü yaklaşıyor. Söz konusu proje için henüz başvuru yapmayan vatandaşlar da başvurular için son tarihin ne zaman olduğunu ve başvuruların nasıl yapılacağını öğrenmek istiyor. Peki, İmar Affı ne zaman bitiyor? Nasıl başvuru yapılacak?

12.10.2018Gündem
TOKİnin indirim kampanyasına büyük ilgi

TOKİ'nin indirim kampanyasına büyük ilgi

Yüzde 24 indirim kampanyasına 11 günde katılan vatandaşların yüzde 95'i, 217 milyon liralık borçlarını "yastık altı" diye tabir edilen kişisel tasarruflar ile kapattı. Kampanyadan yararlanan 4 bin 955 konut ve iş yer alıcısı, borçlarını kapatarak tapularını almaya hak kazandı.

7.10.2018Ekonomi
TOKİ indirimli konut başvurusu ne zaman başlıyor

TOKİ indirimli konut başvurusu ne zaman başlıyor?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan indirim kampanyasının bu yıl ikincisi yapılacak. . İndirimden, bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabilecek Peki, TOKİ indirimli konut başvurusu ne zaman başlıyor?

20.09.2018Gündem

Yazar Sonuçları

‘Ortak alan’ için yargı ne diyor?

“Vergi mahkemesi belediyenin uygulamasını kabul etmedi, vatandaşı haklı buldu. Ve geçmişte ödenen vergiler de iade alındı. Artık emlak vergisi ödemiyoruz. “ Özet olarak böyle söylüyor ilettiği e postada Tarhan Koldaş adlı okuyucum...

15.05.2019

Sanayicilerin emlak vergisi avantajında püf noktaları

Normalde işyerleri için; mülkün rayiç değeri üzerinden büyükşehir olan iller için binde 4, diğer illerde binde 2 oranında ilçe belediyelerine emlak vergisi ödemesi yapılıyor.

5.05.2019

İşyerlerinde emlak vergisi hesabı

İşyerleri için, mülkün rayiç değeri üzerinden büyükşehir olan iller için binde 4, diğer illerde binde 2 oranında ilçe belediyelerine ödeme yapılıyor. Binde 2 veya binde 4 oranlarının uygulandığı Emlak Vergisi rayiç değeri de (matrah) iki kalemin toplamından oluşuyor. Binanın; arsa değeri ve inşaat maliyet değerinin toplamı, Emlak Vergisi matrahını oluşturuyor.

4.05.2019

Binaların ortak alanları vergi avantajını etkiliyor mu?

Hürriyet okurlarından özellikle apartman ve sitelerin ortak alanları konusunda çokça soru alıyoruz... Emekli, engelli, ev hanımı ve işsizlerin tek konutları için, 200 metrekarenin hesabı yapılırken, ortak alanların dikkate alınıp alınmayacağı merak ediliyor...

3.05.2019

Kimler tek konutu için vergi ödemeyecek?

Önce dünün kısa bir özetini verelim: Mülk sahiplerinin gayrimenkullerinin emlak vergi değeri (matrahı) geçen yıla göre, yüzde 11,865 oranında artırıldı. Konut olsun, işyeri olsun, ‘yeniden değerleme oranının yarısı’ kadar artırılan rayiç değerler üzerinden, 2019’un emlak vergisi ödenecek. Konut sahipleri, yeni emlak vergi değerinin binde 1’i (büyükşehirlerde binde 2’si) oranında vergi ödeyecekler. İşyeri sahipleri emlak vergi değerinin binde 2’si (büyükşehirlerde binde 4’ü) oranında emlak vergisi ödeyecekler. Bugün; hangi konut sahiplerinin emlak vergisi ödemeyeceklerini açıklıyoruz. Normalde vergi ödememe hakkına sahip mülk sahiplerinin; farklı özel durumlar oluştuğunda vergi avantajının devam edip etmediği konusundaki sorularını cevaplıyoruz.

2.05.2019

Emlak vergisi nasıl hesaplanıyor?

EMLAK vergisinin ilk taksiti için ödeme süresi mart ayında başlamıştı, mayıs ayının sonuna kadar ilk taksit ödenebiliyor. İkinci taksitse kasım ayının sonuna kadar ödenebilecek. Vergi oranları sabit; konutlarda rayiç değerin binde biri, işyerlerinde rayiç değerin binde ikisi üzerinden vergi hesaplanıyor. (Büyükşehirlerde oranlar iki kat artırımlı uygulanıyor.)

1.05.2019

Hangi vergiler artacak hangileri azalacak?

“DOLAYLI vergi hangisi, dolaysız vergi hangisi? Birisi azalacak, diğeri artacakmış...” Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta Yeni Ekonomi Programı (YEP) yapısal dönüşüm adımlarını açıkladıktan sonra en çok bu soruluyor.

17.04.2019

Hangi masraflar vergiyi azaltır

GÖTÜRÜ giderler için herhangi bir belge gerekmediğinden vergi beyanı çok daha kolay yapılabiliyor. Masraf belgesine ihtiyaç duyulmadan, beyannamede direkt kira gelirinden düşülebiliyor... Geçen yıla kadar; gelirin yüzde 25’i düşülebiliyorken, ‘gelirin yüzde 15’i götürü gider’ olarak düşülebiliyor artık. (5 Aralık 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan 7061 sayılı yasa)

28.02.2019

Geç ödemenin maliyeti arttı

Aslında yalnız emlak vergisi için değil, tüm vergiler için aynı durum söz konusu. Süresinde ödenmeyen vergiler için aylık yüzde 2 faiz işliyor artık.

28.11.2018

Abone olcaksan gel

İsmibende saklı (gizli kalmasını istemiş) bir okurumuz, bu fotoğrafları Eryaman Göksu AVM’de çekmiş.

12.11.2018

Mülk sahibi olmadan önce, olduktan sonra

MÜLK edinme hayali, birçok mülk sahibi için bin bir zorluk aşılarak ancak gerçek olmuştur. Satıcıya ödenen yüklü paralar; hem geçmişteki, hem gelecekteki fedakârlıkları ifade eder... Düğünde, doğumda takılan altınlar gibi geçmiş birikimler bozdurulmuştur... Geçmiş birikimler yeterli gelmediğinde; bankadan kredi alınır, gelecekteki gelirler de peşinen yeni alınan mülke tahsis edilir.

30.10.2018