MENÜ

El-Baci Kaid Es-Sibsi

El-Baci Kaid Es-Sibsi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika El-Baci Kaid Es-Sibsi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 34 El-Baci Kaid Es-Sibsi haberi bulunmuştur.

El-Baci Kaid Es-Sibsi Haberleri

Tunus Cumhurbaşkanı yeniden aday olmayacak

Tunus Cumhurbaşkanı yeniden aday olmayacak

Tunus Cumhurbaşkanı es-Sibsi, cumhurbaşkanı seçiminde yeniden aday olma niyetinin bulunmadığını söyledi.

6.04.2019Dünya
Lübnanın ardından Tunustan da yeşil ışık... Suriye hamlesi

Lübnan'ın ardından Tunus'tan da yeşil ışık... Suriye hamlesi

Tunus Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Lezher el-Karavi eş-Şabi, Arap Birliğinin, Suriye'nin askıya aldığı üyeliğini tekrar aktif hale getirmesi halinde "sevinç duyacaklarını" söyledi.

6.01.2019Dünya
Suudi Veliaht Prens Bin Selman Moritanyada

Suudi Veliaht Prens Bin Selman Moritanya'da

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından ilk yurt dışı turu kapsamındaki duraklarından Moritanya'nın başkenti Novakşot'a gitti.

2.12.2018Dünya
Veliaht Prens Bin Selman Cezayire gidecek

Veliaht Prens Bin Selman Cezayir'e gidecek

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Arjantin'de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin ardından yarın Cezayir'e geçecek.

2.12.2018Dünya
Cezayirde bin Selman ziyareti tepkisi

Cezayir'de bin Selman ziyareti tepkisi

Cezayir'deki eski cumhurbaşkanı adayları, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın ülkeye yapmayı planladığı ziyarete karşı çıktı.

29.11.2018Dünya
Böyle karşıladı: Ev sahibine evinde hoş geldin denmez

Böyle karşıladı: Ev sahibine evinde hoş geldin denmez

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ülkesine ziyaretine ilişkin, "(Veliaht Prens bin Selman'a) Kendi ülkenize hoş geldiniz diyoruz. Aslında bizim geleneklerimizde 'ev sahibine evinde hoş geldin denmez' şeklinde bir atasözümüz de vardır." dedi.

27.11.2018Dünya
İtalyanın Hafter tutumuna Türkiyeden kararlı duruş

İtalya'nın Hafter tutumuna Türkiye'den kararlı duruş

Libya'daki darbeci General Hafter'in, Palermo'da Türkiye ve Katar karşıtı tutumunun ardından İtalya'nın "konferans içinde konferans" düzenleyerek "Türkiye'yi masanın dışına itme" girişimine Türkiye taviz vermedi.

14.11.2018Gündem
Erdoğanın Esed teröristtir sözlerine yanıt Rusyadan geldi

Erdoğan'ın 'Esed teröristtir' sözlerine yanıt Rusya'dan geldi

Rusya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Esed devlet terörü estirmiş bir teröristtir' sözlerine yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, "sözler hukuki bir temele oturmuyor" dedi.

28.12.2017Dünya
Anlaşma sağlandı

Anlaşma sağlandı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 füze savunma sistemine ilişkin, “İki sistem, 4 adet batarya. Anlaşmanın hepsi sağlandı” dedi.

27.12.2017Dünya
Esed bir teröristtir

'Esed bir teröristtir'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Esed, devlet terörü estirmiş bir teröristtir. Böyle birisine kalkıp da ‘Bu işi o götürebilir’ diyemeyiz. 1 milyona yakın öldürülmüş olan Suriyeliye haksızlık yapmış oluruz. Biz Türkiye olarak böyle bir şeyi tanıyamayız” dedi. Tunuslu mevkidaşı ı El-Baci Kaid es-Sibsi ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Erdoğan özetle şunları söyledi:

27.12.2017Gündem
Ve Türkiye resmen açıkladı...

Ve Türkiye resmen açıkladı...

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Rusya'dan alınacak S-400 füze savunma sistemine ilişkin, "İki sistem, 4 adet batarya. Anlaşmanın hepsi sağlandı" dedi.

27.12.2017Gündem
Yolsuzluk yasası halkı sokaklara döktü

'Yolsuzluk yasası' halkı sokaklara döktü

Tunus'ta, devrik lider Zeynel Abidin Bin Ali döneminde adı yolsuzluklara karışmış kişilere mallarının iadesini ve görevlerinden uzaklaştırılan üst düzey memurların görevlerine dönmesini öngören Mali Barış Kanunu teklifi protesto edildi.

13.05.2017Dünya
Diplomalı işsiz krizi

Diplomalı işsiz krizi

Arap Baharı’nın beşiği sayılan Tunus, gençler arasındaki işsizlik nedeniyle 2011 yılından bu yana en krizli döneminden geçiyor. Kasrin’de bir diplomalı işsizin gösteri sırasında tırmandığı direkte elektriğe kapılıp ölmesinin ardından ülkenin birçok yerinde  eylemler düzenlendi. Geceleri tüm ülkede sokağa çıkma yasağı getirildi.

23.01.2016Dünya
Tunus’ta iktidar partisi bölündü

Tunus’ta iktidar partisi bölündü

TUNUS’ta liberal ve laik çizgideki iktidar partisi Nida Tunus (Tunus’un Sesi) yönetimindeki anlaşmazlık partinin ikiye bölünmesine neden oldu.

9.11.2015Dünya
Nobel Barış Ödülünün sahibi açıklandı (Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü kimdir)

Nobel Barış Ödülü'nün sahibi açıklandı (Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü kimdir)

Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü, ‘2010-2011’deki Yasemin Devrimi’nden sonra ‘çoğulcu demokrasinin tesisi için yaptığı katkıdan ötürü’ Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Nobel Komitesi açıklamasında Dörtlü’nün İslamcı ve laik siyasi hareketlerin ülkenin çıkarı için birlikte çalışabileceğini kanıtladığını vurgulandı.

9.10.2015Dünya
Tunus’ta bir ay OHAL

Tunus’ta bir ay OHAL

ARAP Baharı’nın fitilinin ateşlendiği Tunus’ta turistik tesislere yönelik 26 Haziran’da IŞİD’in düzenlediği terör saldırısının ardından ülke çapında olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

6.07.2015Dünya
Tunusta olağanüstü hal ilan edildi

Tunus'ta olağanüstü hal ilan edildi

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, ülkede olağanüstü hal ilan etti.

4.07.2015Dünya
Dünyanın en etkili 100 kişisi

'Dünyanın en etkili 100 kişisi'

Times Dergisi 2015 yılında "Dünyanın en etkili 100 kişisi"nin listesini açıkladı. Listede liderlerin yanı sıra sanatçılar, sivil toplum liderleri ve din adamları da yer aldı. Listede bu yıl hiç Türk yok.

16.04.2015Dünya
ABDden Tunusa kutlama: Bölgede parıldayan bir örnek oldunuz

ABD'den Tunus'a kutlama: Bölgede parıldayan bir örnek oldunuz

ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry, 2011 yılında Arap Baharı’nın başladığı ülke olan Tunus’ta devrim sonrasında yükselişe geçen İslami partilere rağmen önce parlamento sonra da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan laik Nida Tunus (Tunus’un Çağrısı) Partisi’nin lideri El Baci Kaid es-Sibsi’yi kutladı.

23.12.2014Dünya
Cumhurbaşkanlığı da laiklerin

Cumhurbaşkanlığı da laiklerin

Tunus’ta ekim ayındaki genel seçimden zaferle çıkan laikler cumhurbaşkanlığı seçimini de kazandı. Nida Tunus’un cumhurbaşkanı adayı Sibsi, Arap Baharı’ndan sonra geçici liderlik koltuğuna oturan, İhvan destekli olarak gösterilen Merzuki’ye karşı yarıştığı seçimde yüzde 55.6 oy alarak zaferini ilan etti.

22.12.2014Dünya
Tunusta yeni cumhurbaşkanı Sibsi

Tunus'ta yeni cumhurbaşkanı Sibsi

Tunus'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini laik Bida Tunus Partisi lideri El Baci Kaid es Sibsi (88) kazandı.

22.12.2014Dünya
Tunus’ta ikinci tur heyecanı

Tunus’ta ikinci tur heyecanı

ARAP Baharı’nda rejimin değiştiği ilk ülke olan Tunus’ta halk dün cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandık başındaydı.

21.12.2014Dünya
Cumhurbaşkanlığı ikinci tura kaldı

Cumhurbaşkanlığı ikinci tura kaldı

Arap Baharı’nın kıvılcımını ateşleyen Tunus, cumhurbaşkanını ilk turda seçemedi. Son genel seçimi kazanan laik Nida Tunus partisinin adayı Sibsi (87) yüzde 42 oyla birinci oldu. Rakibi mevcut Cumhurbaşkanı Merzuki yüzde 34 oy aldı. İslami eğilimli Ennahda aday çıkarmadı ama tabanı Merzuki’ye oy verdi.

24.11.2014Dünya
Tunus’ta kritik seçim

Tunus’ta kritik seçim

Tunus’ta yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere halk dün sandık başına gitti.

24.11.2014Avrupa
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı

Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde, üçte ikisi açılan sandıklardan alınan resmi olmayan sonuçlar, adayların yeterli oy sayısına ulaşamadığını ve seçimlerin ikinci tura kaldığını gösteriyor.

24.11.2014Dünya
Tunus’ta kritik seçim

Tunus’ta kritik seçim

Tunus’ta yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere halk dün sandık başına gitti.

23.11.2014Dünya
Kral Selmandan Filistin ve Golan Tepeleri vurgusu

Kral Selman'dan "Filistin" ve "Golan Tepeleri" vurgusu

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Filistin halkı meşru haklarına ulaşana kadar Filistin meselesinin ülkesinin önceliklerinin başında gelmeye devam edeceğini belirtti.

31.03.2019Dünya
Tunusta genel seçim öncesi dengeler değişiyor

Tunus'ta genel seçim öncesi dengeler değişiyor

Nida Tunus Partisi'nde art arda istifalar yaşanırken, parti içi çekişmenin taraflarından Başbakan Yusuf Şahid'e yakın grubun giderek büyümesi Tunus siyasetinde yeni denge arayışını beraberinde getirdi.

5.10.2018Dünya
Gündemi sarsan iddia: Birleşik Arap Emirlikleri Tunusta darbe planladı

Gündemi sarsan iddia: Birleşik Arap Emirlikleri Tunus'ta darbe planladı

Görevden alınan Tunus İçişleri Bakanı Lütfi İbrahim'in, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) istihbarat yetkilileri ile bir araya gelerek darbe planladığı haberi, Tunus'un gündemine bomba gibi düştü.

11.06.2018Dünya
Son dakika: İİT Genel Sekreteri İstifa etti

Son dakika: İİT Genel Sekreteri İstifa etti!

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Emin Medeni sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti.

31.10.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Tunus’ta laik zaferin manası

HAFTANIN manşetlerinden biri Tunus’ta laiklerin parlamento seçimlerinden sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasıydı.

28.12.2014