MENÜ

Ekodosd

Ekodosd ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ekodosd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 225 Ekodosd haberi bulunmuştur.

Ekodosd Haberleri

Taşburun, çöpburun oldu

Taşburun, 'çöpburun' oldu

14.11.2018Kuşadası
Bafa Gölü 4 yıl sonra yine yeşile boyandı

Bafa Gölü 4 yıl sonra yine yeşile boyandı

Aydın ile Muğla illerinin sınırında ve Büyük Menderes Nehri Deltası'nın güneydoğusundaki Bafa Gölü'nde çevre sorunları tekrar ortaya çıktı.

22.06.2018Gündem
Milyonlarca balık birden öldü... Martılar telef oldu

Milyonlarca balık birden öldü... Martılar telef oldu

Aydın ile Muğla illeri arasında kalan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı sınırları içinden geçen tahliye kanalında Pazartesi günü başlayan balık ölümlerinde bilanço büyüyor. Ölen milyonlarca balık kilometrelerce uzunluğundaki nehir yatağına dağılırken, kurulan komisyon ölümlerin nedenini belirlemeye çalışıyor. Ölümlerinin nedeni henüz belirlenemezken balıkları yiyen martıların da telef olduğu belirtildi.

23.05.2018Gündem
Türkiyenin doğa harikası gölünde korkutan görüntü

Türkiye'nin doğa harikası gölünde korkutan görüntü

Muğla'nın Milas ilçesinde, 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türe ev sahipliği yapan Bafa Gölü'nün Kapıkırı ve Gölyaka yerleşim yeri kıyılarında, bu yıl yağışların yetersiz olması ve yaşanan kirlilik nedeniyle köpük ve balçık oluştu. Doç. Dr. Erol Kesici, "Bafa Gölü'nde yaşanan olay bizim 5 yıl önce tespit ettiğimiz ve her yıl görülen bir kirlilik. Ancak bu yıl çok erken görüldü. Bu da gölün aşırı kirlendiğinin bir göstergesi. Kirlilik daha önce ağustos, eylül aylarında görülüyordu. Suyun rengine bakıldığında kirliliğin daha da artacağını söyleyebiliriz. Bölgede ciddi bir kuraklık tehlikesi var'' dedi.

22.05.2018Gündem
Kuşadası kalamarı

Kuşadası kalamarı

DALGIÇ Cumhur Gedikoğlu, Aydın’ın Kuşadası sahilinde denizin altında dev bir kalamar ölüsü buldu.

19.05.2018Gündem
Kuşadası Körfezi’nde sahile dev kalamar vurdu

Kuşadası Körfezi’nde sahile dev kalamar vurdu

Kuşadası Körfezi’nde dev bir kalamar ölü olarak sahile vurdu. Sahilde kalamarı bulan dalgıç Cumhur Gedikoğlu, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'ne (EKODOSD) haber verdi. Yapılan incelemede dev kalamarın 145 santimetre boyunda ve 8 kilogram ağırlığında olduğu tespit edildi.

19.05.2018Gündem
Çit ev yapımını anlattı

Çit ev yapımını anlattı

17.05.2018Kuşadası
Didimde 3 caretta caretta ölü bulundu

Didim'de 3 caretta caretta ölü bulundu

Aydın'ın Didim ilçesi sahilinde telef olmuş caretta caretta cinsi üç deniz kaplumbağası bulundu.

10.03.2018Gündem
Zeytinliklere yol açmak için antik yolu tahrip ettiler

Zeytinliklere yol açmak için antik yolu tahrip ettiler

Aydın'ın Söke ilçesindeki Alinda Antik Kenti’ni, Herakleia (Latmos) Antik Kenti’ne bağlayan 2 bin 300 yıllık antik taş yolun 4 kilometrelik bölümünün,köylüler tarafından zeytin bahçelerine yol açılması için tahrip edildiği ortaya çıktı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nce (EKODOSD)antik yolun, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilip, korumaya alınmasının sağlanması için çalışma başlatıldı.

19.02.2018Gündem
Böyle bulundu tedaviye alındı

Böyle bulundu tedaviye alındı

AYDIN’ın Söke ilçesinde, doğaseverler tarafından bulunan kanadından yaralı kızıl şahin, Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde tedaviye alındı.

11.01.2018Gündem
Romalılardan Beri Zeytin Veren Ağaçları Var

Romalılardan Beri Zeytin Veren Ağaçları Var

Melis Alphan

19.09.2017Aydını Keşfet
İşte Aydının Yeni Antik Rotası

İşte Aydın'ın Yeni Antik Rotası

Yalçın Bayer

19.09.2017Aydını Keşfet