MENÜ

Egzama Nedir

Egzama Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Egzama Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 72 Egzama Nedir haberi bulunmuştur.

Egzama Nedir Haberleri

Egzama nedir Egzama nasıl anlaşılır

Egzama nedir? Egzama nasıl anlaşılır?

Alerjik deri hastalıkları arasında serum hastalığı, Quincke ödemi, kurdeşen, egzama, kontakt dermatit sayılabilir. En sık rastlanılan deri hastalığı egzamadır. Egzama, zamansız uygulanan bir ilaç yüzünden de ortaya çıkabilir (kükürt, civa, antihistaminikler, sülfamitler, penisilin, vb. ile yapılmış tozlar ya da merhemler). Ev kadınlarında görülen egzama (el egzaması) çamaşır suyundaki potasyum bikromata, çeşitli çamaşır sularına, hatta lastik eldivenlere bağlıdır.

6.08.2019Sağlık
Egzama Nedir Egzamaya İyi Gelen Doğal Yağlar Nelerdir

Egzama Nedir? Egzamaya İyi Gelen Doğal Yağlar Nelerdir?

Egzama en çok alerji ve stres sonucu görülen bir deri hastalığıdır. Ciltte kızarıklık, kuruluk, kaşıntı, içi su dolu kabarcıklar ve ciltte şişme gibi belirtilere yol açan, yaygın bir şekilde her yaştan insanda görülebilen kronik bir deri hastalığıdır.

Egzama nedir Egzama bulaşıcı mıdır

Egzama nedir? Egzama bulaşıcı mıdır?

Egzama nedir sorusu birçok kişi tarafından araştırılan hastalıklar arasında yer almaya devam ediyor. Deride kızarıklık ve şişme gibi belirtilerle ortaya çıkan egzama hastalığının bulaşıcı olup olmadığı merak ediliyor. Peki, egzama nedir? Egzama bulaşıcı mıdır?

10.09.2018Sağlık
Egzama nedir Neden olur ve nasıl geçer

Egzama nedir? Neden olur ve nasıl geçer?

Ülkemizde de çok yaygın olarak görülen egzama hastalığı, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Deriden tırnağa, genital bölgeden ağız içi dahil olmak üzere egzama türünü vücudun her alanında görmemiz mümkün.  Vatandaşlar özellikle, egzama hastalığının belirtilerini ve neden olduğuna dair internette araştırma yapıyor? Peki egzama nedir? Egzama kimlerde görülür? Egzamanın belirtileri nelerdir? Egzama nasıl geçer?

30.03.2018Sağlık
Saçlardaki tehlike

Saçlardaki tehlike

Son zamanlarda saçınız kaşınıp, saç deriniz kabuk bağlıyor ve kepek eksik olmuyor mu?

23.02.2009Kelebek
Saçlara dikkat

Saçlara dikkat!

Saçlarınız dayanılmaz derecede kaşınıyor ve saç deriniz kabuk bağlıyorsa çözümü kolay!

23.02.2009Kelebek
Bıttım Sabunu Saç ve Cilt İçin Nasıl Kullanılır

Bıttım Sabunu Saç ve Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu, yabani fıstık bitkisi ile menengiç ağacının yağından elde edilen bir sabundur. Oldukça faydalı olan bıttım sabununu daha yakından tanıyalım.

16.09.2019Kişisel Bakım
Cilt Sorunlarınızın Nedeni Psikolojik Olabilir

Cilt Sorunlarınızın Nedeni Psikolojik Olabilir

Deri; en önemli organlarımızdan biridir. Vücudumuzun tüm yüzeyini saran deri; zararlı maddelere, mikroplara karşı, iç ve dış uyaranlara karşı koruma sağlar. Peki vücudumuzda oluşan bazı deri hastalıklarının psikolojik kökenli olduğunu biliyor muydunuz? Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Balmumu Maskesi Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar

Balmumu Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Balmumu maskesi, adını en çok duyduğumuz güzellik maskelerinden biri. Peki balmumu maskesi nasıl yapılır? Balmumu maskesi ne işe yarar?

12.06.2019Kişisel Bakım
Paraben Nedir Parabenin Zararları Nelerdir

Paraben Nedir? Parabenin Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda cildimize ne sürdüğümüz konusunda bilinçlenmeye başladık. 'Paraben içermeyen' bir terim haline geldi ve gittikçe daha fazla sayıda insan paraben içermeyen ürünleri seçmek için güzellik koridorlarını tarıyor. Peki paraben nedir? Sağlığınıza zarar veriyorlar mı? Parabenden kaçınmaya ihtiyacınız var mı? İşte tüm soruların cevapları haberimizde...

Tuz Sabunu Nedir Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır

Tuz Sabunu Nedir? Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır?

Tuz sabunu veya kaya tuzu sabunu olarak da bilinen bu sabun aslında oldukça basit bir yapıya sahip. Hem cildimize hem de genel sağlığımıza oldukça faydalı olan tuz sabunu nedir? Tuz sabunu nasıl kullanılır? Sorularının cevabı haberimizde…

Sedef hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır

Sedef hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır?

Tıp dilinde 'psoriasis' olan ve deride görülen sedef hastalığı, günümüzde internet üzerinden merak edilen konulardan biri olmaya devam ediyor. Hastalık, özellikle diz, dirsek,sırt ve sakrum denen kuyruk sokumunda kızarıklık, pullanma ve deride dökülme ile kendisini gösterebilir. Peki, dermotolojik olarak tedavi edilen sedef hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır? İşte merak edilenler...

29.03.2019Sağlık
Alerjiniz Baharın Keyfini Çıkarmanıza Engel Olmasın

Alerjiniz Baharın Keyfini Çıkarmanıza Engel Olmasın!

Bahar güneşli günlerle gelse de bazı hastalıklar için sıkıntılı bir dönemin başlangıcı olabilir. Bunlardan biri de dünya üzerinde en sık rastlanan alerjik problemlerden alerjik rinittir. Baharın tadını çıkarmak için alerjik rinit ile ilgili bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri sizler için hazırladım.

Gaps Diyeti Nedir Gaps Diyetinin Vücuda Faydaları Nedir

Gaps Diyeti Nedir? Gaps Diyetinin Vücuda Faydaları Nedir?

GAPS diyeti, psikolojik hastalıklara iyi gelmesi ile biliniyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Erdi Abdullah Uğur bu diyet hakkında merak edilenleri anlattı.

Çam Fıstığının Bilinmeyen Faydaları

Çam Fıstığının Bilinmeyen Faydaları

Çam fıstığı ülkemizde daha çok dolmalık fıstık olarak biliniyor. Sofralarımızda çok sık yer almayan bu besinin faydalarını öğrenince mutfağınızdan bir daha eksik etmeyeceksiniz! İşte çam fıstığının bilinmeyen faydaları…

Neem Ağacı Nedir Neem Ağacının Faydaları Nelerdir

Neem Ağacı Nedir? Neem Ağacının Faydaları Nelerdir?

Neem ağacı, Hindistan’da binlerce yıldır 'köy eczanesi' olarak biliniyor ve kullanılıyor. Hintli kadınların bir numaralı güzellik sırrı olan Neem ağacını siz de bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Neem ağacı nedir? Neem ağacının faydaları nelerdir?

19.12.2018Kişisel Bakım
Kefir nedir Kefirin yararları neler

Kefir nedir? Kefirin yararları neler?

Tarihi yüzyıllar öncesinden Kafkaslara dayanan kefirin sağlığa pek çok yararının bulunduğuna inanılıyor. Kefir fermantasyonu sırasında oluşan pek çok bileşiğin antimikrobiyal etkileri olduğu biliniyor. Pek çok uzman da sağlıklı ve uzun yaşamın sırrının kefirde olduğunu söylüyor. Peki, Kefir nedir? Kefirin yararları neler?

20.07.2018Sağlık
Kefir nelere iyi gelir Kefirin faydaları neler

Kefir nelere iyi gelir? Kefirin faydaları neler?

Bir tür süt ürünü olan kefirin sağlık için çok sayıda faydası olduğu biliniyor. Pek çok uzman sağlıklı ve uzun yaşamın sırrının kefirde olduğunu iddia ediyor. Vatandaşlar ise son günlerin moda içeceği kefirin ne olduğunu ve sağlık için faydalarını merak edip araştırıyor. Peki, kefir nedir? Kefirin faydaları neler?

5.05.2018Sağlık
Kefirin faydaları neler Kefir nelere iyi gelir

Kefirin faydaları neler? Kefir nelere iyi gelir?

Fermente bir süt ürünü olan kefirin sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanların her gün tüketilmesi konusunda tavsiyede bulunduğu kefirin genç kalmak, astım ve alerjiye karşı korumak gibi faydalarının olduğu biliniyor. Peki, kefir başka nelere iyi gelir? Kefirin faydaları neler?

17.04.2018Sağlık
Sedef hastalığı nedir Sedef hastalığı belirtileri

Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı belirtileri

Genetik bir hastalık olarak tanımlanan ve dünya nüfusunun yüzde 3’ünü etkileyen sedef hastalığı, ülkemizde de görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Vatandaşlar özellikle, sedef hastalığının belirtilerini ve neden olduğuna dair internette araştırma yapıyor? Peki Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı kimlerde görülür? Sedef hastalığı belirtileri nelerdir? Sedef hastalığı nasıl tedavi edilir?

6.03.2018Sağlık
Güvercin ağacı faydaları nedir Hemoroid tedavisinde etkin rol oynuyor

Güvercin ağacı faydaları nedir? Hemoroid tedavisinde etkin rol oynuyor

Güvercin Ağacı, faydaları ve tedaviye olan katkılarıyla alternatif tıbba ilgi duyanların dikkatini çekiyor. Hemoroid (halk arasında basur) tedavisinde de kullanılan Güvercin Ağacı, egzamaya iyi gelmesi ve yara kapatıcı etkisiyle değerli bitkiler arasında yer alıyor. Peki, Güvercin Ağacı nedir ve faydaları nelerdir? İşte, basur ve egzama tedavisinde kullanılan bitki hakkında detaylı bilgiler

27.02.2018Gündem
Çay ağacı yağı nedir Çay ağacı yağı neye iyi gelir

Çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağı neye iyi gelir?

Çay ağacı yağı, faydaları ile araştırılmaya devam ediliyor. Mantar, dişeti iltihabı, kepek ve akneye iyi gelen çay ağacı yağı, ıslak topraklarda yetiştirilebiliyor. Yağ dışında, krem ve jel olarak da kullanılabilen Çay ağacı, deri enfeksiyonu için sıkça kullanılmaktadır. Peki, birçok faydası olduğu bilinen çay ağacı yağı neye iyi gelir? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

26.02.2018Gündem
Aynısefa çiçeğinin yararları nelerdir Aynısefa hangi hastalıklara iyi gelir

Aynısefa çiçeğinin yararları nelerdir? Aynısefa hangi hastalıklara iyi gelir?

Aynısefa çiçeği hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. Birçok hastalığa ve iltihaba iyi gelen, aynısefa çiçeği bir çok kişi tarafından kadife çiçeğiyle karıştırılıyor. Aynısefa çiçeğinin egzama ve birçok deri hastalığına karşı yararı bulunuyor. Peki, aynısefa çiçeği nedir? Hangi tür hastalıklarda kullanılır?

25.02.2018Gündem
Gülben Ergen yazdı: Kelebek çocuklar yardım bekliyor

Gülben Ergen yazdı: Kelebek çocuklar yardım bekliyor!

Fulden’in anneannesini kaybediş hikayesi ile başlıyor, yara denen acıyla tanışması... Ve kendi bağırsak kanseri ile devam ediyor hastalıkla geçen yılları. Sahnede parladığı yıllardan tanıyorum onu. Şimdi kurduğu Hayaller Gerçek Olsa Derneği ile parlamaya devam ediyor.Kelebek adı verilen son yıllarda ismini duyduğumuz, yaşaması çok zor, hassas ve önemli hastalığın ilk sahip çıkanı tabii ki rahmetli Türkan Saylan.Şimdilerde Fulden’in sosyal medyada avaz avaz çığlıkları ile farkına varıyoruz bu yaralı yaşamın zorluklarına... Bu zorlukları, ömür boyu bu yaralarla yaşayacak Zeynep ve Ramazan’dan dinledim. Siz de yüreğinizle okuyun...

4.07.2017Magazin
Mutfağımızdaki mucizevi iksir ve 16 şaşırtıcı kullanım alanı...

Mutfağımızdaki mucizevi iksir ve 16 şaşırtıcı kullanım alanı...

Sirke birçoğumuzun mutfağında baş köşede yer alıyor. Salata soslarında, çorbalarda, yemeklerde, turşularda kullanıldığı gibi, örneğin ıspanak, marul gibi yeşil yapraklı bitkileri yıkarken daha hızlı ve daha hijyenik bir temizlik için de çok etkili.

13.05.2016Sağlık
Menderes Samancılar, Ömür Gedike konuştu

Menderes Samancılar, Ömür Gedik'e konuştu

Yeni filmi “Babaların Babası” önceki gün vizyona giren Menderes Samancılar, Ömür Gedik’e verdiği röportajda oyunculuk kariyerinin Kelebek sayesinde başladığını söyledi.

23.04.2016Magazin
Egzama kremi yüzünü yaktı

Egzama kremi yüzünü yaktı

35 yaşındaki egzama hastası Sherly Morris tedavisi için kullandığı krem yüzünden kırmızı cilt sendromuna maruz kaldı. Genç kadının bütün vücudu kıpkırmızı olan, şişen ve yanınca uzun bir tedavi gördü.

2.09.2015Sağlık
Sağlıklı Saçlar Hakkında 9 Hurafe

Sağlıklı Saçlar Hakkında 9 Hurafe

Toplumda saç bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar, saçların matlaşmasına, kırılmasına ve çok daha önemlisi ise dökülmesine neden olabiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Selda Yıldırım Tar, saç bakımı hakkında toplumda doğru sanılan 9 hatalı uygulamayı anlattı...

5.05.2015Saç
Viking gibi seviş, pehlivan gibi yağlan, mağara adamı gibi ye

Viking gibi seviş, pehlivan gibi yağlan, mağara adamı gibi ye

Marulu, brokoliyi, detoksu unutun. İskandinavya’da ‘tanrıça’ olarak anılan yaşam koçu Thorbjörg Hafsteinsdottir’e göre 10 haftada 10 yaş gençleşmek bu yöntemlerle mümkün.

3.06.2014Sağlık
Dövme çılgınlığı İstanbuldan geçti

Dövme çılgınlığı İstanbul'dan geçti

Bacağında jartiyere sıkıştırılmış tabancasıyla genç bir kız, biraz ileride yine bacağına Metin Oktay'ın dövmesi yaptıran bir fanatik... Kadın – erkek, genç - yaşlı kimi ararsanız orada. Herkes vücudunun bir yerlerine ya da her yerini öyle desenlerle ‘dövdürmüş’ ki kimin neresinde bakacağımı şaşırmış durumdayım.

18.09.2012Kelebek
Tabulardan arınmış hümanist tıpla tanışın iyileşin

Tabulardan arınmış hümanist tıpla tanışın 'iyi'leşin

Dr. Yaşar Yılmaz: 'Arınmak, daha az iş kaygısı, daha az endişe, daha az üzüntü, daha az alışveriş, daha az televizyon, daha az bağırmak, daha az şikâyet etmek ve daha az yemektir. Göreceksiniz bu ve benzeri isteklerinizden arındıkça daha genç, daha huzurlu olacaksınız. Güzelleşeceksiniz.'

9.07.2012Kelebek
Glutensiz unlarda da bir miktar gluten var

Glutensiz unlarda da bir miktar gluten var

Beş yıl önce gıda duyarlılığı olduğunu fark etti. Bu konuda bilgilenmeye çalışırken Türk mutfağına ait kaynakların ne kadar yetersiz olduğunu gördü ve 170 tariflik bir yemek kitabı hazırladı. Glutensiz un kullanımıyla ilgili ilginç bir de tespiti var: “Yemeklerde kullanmıyorum çünkü konunun uzmanı olan doktorlar, glutensiz unların çoğunda bir miktar gluten bulunabildiğini, bu nedenle bazı kişilerde hazımsızlık yaptığını söyledi”

1.10.2011Kelebek
Genç kalmanın şifreleri genlerinizde gizli

Genç kalmanın şifreleri genlerinizde gizli

Yaşlanmak kaçınılmaz sonuç. Ancak herkesin derdi bu süreci olabildiğince geciktirmek. İtalyan Anti-Aging Doktorları Derneği Başkanı Prof. Dr. Damiano Galimberti, bunun yolunun genetik altyapıyı bilerek, yaşamı yeniden organize etmekten geçtiğini savunuyor

18.03.2011Kelebek
Kış aylarında sedefe dikkat

Kış aylarında sedefe dikkat

En sık görülen cilt hastalıklarından sedef kış mevsiminin hastalığı. Havalar henüz tam soğumadan sedeften nasıl korunacağınızı biliyor musunuz?

17.10.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Egzama Nedir? Egzamanın Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Egzama farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt hastalığıdır. Deriden tırnağa, genital bölgeden ağız içi dahil olmak üzere egzama reaksiyonunu vücudun her alanında görebiliriz. Egzama hastalığının akut, kronik, yaş, yağlı, kuru, alerjik egzama, tahrişle oluşan irritan egzama, varis egzaması ve stres egzaması gibi çeşitli türleri bulunmaktadır.

14.02.2019

Cilt hastalıklarının sebebi bağırsaklar mı?

Sizi muhteşem bir Türk mucitle tanıştırmak istiyorum. Eczacı Reyhan Aliusta ile… O, başarılı kadınların öncülerinden. Bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok cilt hastalığına çözüm üreten özel bir karışım icat etti. Buluşu sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında büyük ilgi görüyor. İkinci beynimiz olarak nitelendirilen bağırsakların önemini Reyhan Aliusta ile konuştuk.

18.07.2019

Alerjik reaksiyonlar öldürücü olabilir

Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda giren veya temas eden maddelere karşı aşırı duyarlı tepkidir. Alerjik reaksiyona neden olan bir maddeye ise alerjen denir.

16.06.2019

Variste lazerli tedavi dönemi

Bu hafta yaz ayları da gelmişken daha çok dikkat çekmeye başlayan varislerde yeni yeni kullanılmaya başlanan lazer tedavisinden bahsedeceğiz.

18.06.2018

‘Hatice Teyze’ annesinin adıydı: Kendi organik yağında kavrulan müthiş girişimci Işıl Tan

YİNE o gün. Kadınların... Girişimci kadınların günü... Bugün Bodrum’a uzanıyoruz.

28.09.2017

Kelebek cocuklar yardım bekliyor

Fulden’in anneannesini kaybediş hikayesi ile başlıyor, yara denen acıyla tanışması... Ve kendi bağırsak kanseri ile devam ediyor hastalıkla geçen yılları. Sahnede parladığı yıllardan tanıyorum onu. Şimdi kurduğu Hayaller Gerçek Olsa Derneği ile parlamaya devam ediyor.Kelebek adı verilen son yıllarda ismini duyduğumuz, yaşaması çok zor, hassas ve önemli hastalığın ilk sahip çıkanı tabii ki rahmetli Türkan Saylan.Şimdilerde Fulden’in sosyal medyada avaz avaz çığlıkları ile farkına varıyoruz bu yaralı yaşamın zorluklarına... Bu zorlukları, ömür boyu bu yaralarla yaşayacak Zeynep ve Ramazan’dan dinledim. Siz de yüreğinizle okuyun...

4.07.2017

Bu hamur çok zararlı

‘Slime’ adı verilen oyun hamurlarıyla ilgili tartışmalar bitmiyor. ‘Zıp zıp hamuru’ olarak da bilinen slime hamurları, kimyasal içerikleri nedeniyle alerjik yapılı çocuklarda deri, solunum sistemi ve diğer organlarda birçok soruna sebep oluyor. Konuyu Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan ile konuştuk.

28.04.2017

Yeşilçam insana uçmayı öğretti

Biz kendisini bu hafta vizyona giren “Babaların Babası” filminde her zaman olduğu gibi zevkle izleyeceğiz ama o sadece bir oyuncu değil, aynı zamanda bir iyileştirici. Annesinden geçtiğini söylediği bu özelliği sayesinde pek çok hastalığı dokunarak iyileştirmiş. Ama oyunculuğu, dokunuşu, anlattıkları da iyileştiriyor insanı. İşte Menderes Samancılar’la yaptığımız, hepinize iyi gelecek sohbetimiz...

23.04.2016

Vücudu arındırıyor stresi azaltıyor

Detoksla, vücudun toksinlerden arındırıldığını belirten Dr. Sevil Özkan, “Detoks programları, detoks diyetle birlikte, fiziksel, ruhsal stresin azaltılması amaçlı rahatlama tekniklerinin kullanımını içeriyor” dedi.

10.10.2014

Sudan çıkmış balık gibiyiz

Nasıl ki sudan çıkan balık nefes almakta zorlanır, solungaçlarını geniş açar, ağzını oynatıp durursa biz de suya düşmüş “kara canlıları” olarak aynı durumdayız bu aralar. Nem oranı o kadar yüksek ki adeta suyun dibinden yüzer gibiyiz.

11.08.2014

“Dokunan” gıdalar hakkında

Alerji yapan gıdadan uzak durmak ilk önlemdir. İnek sütü, yer fıstığı, balık ya da yumurta özellikle çocukların beslenmesi düzenlenirken dikkate alınmalıdır. Gıdaları renklendiren, raf ömrünü uzatan, kokusunu geliştiren pek çok maddenin de alerjen olduğunu anımsatmakta yarar var.

18.06.2014

Sağlıkta ‘devrim’in adı tam ‘kazık’ oldu

MİLLET, devlet ve üniversite hastanelerinde, talebe ve intörnlerin elinde oyuncak oluyor, deneme tahtasına dönüyor!

22.01.2014

Yetiş Ayşe

Egzama yazısıAyşe Hanım,

21.08.2011