MENÜ

Eğitim Zirvesi

Eğitim Zirvesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eğitim Zirvesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.714 Eğitim Zirvesi haberi bulunmuştur.

Eğitim Zirvesi Haberleri

1.5 milyon çocuk okulöncesi eğitim alıyor

1.5 milyon çocuk okulöncesi eğitim alıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, 1.5 milyon çocuğun okulöncesi eğitim aldığını söyledi. Gelecek Eğitimde Platformu tarafından üçüncüsü düzenlenen ve bir hafta sürecek olan ‘Okulöncesi Eğitim Zirvesi’nde konuşan Gençoğlu, şunları söyledi:

7.05.2019Eğitim
MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu: 1.5 milyon çocuk okul öncesi eğitim alıyor

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu: 1.5 milyon çocuk okul öncesi eğitim alıyor

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, bugün 1.5 milyon çocuğun okul öncesi eğitim aldığını söyledi. Gençoğlu, halen yüzde 66.8 olan okullaşma oranını bu yıl yüzde 70’lerin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

4.05.2019Eğitim
Türkiye’den ve dünyadan eğitimciler buluşacak

Türkiye’den ve dünyadan eğitimciler buluşacak

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından öğretmen ve öğrenciler ile eğitim camiasını bir araya getirecek olan Okul Öncesi Eğitim Zirvesi, 'Yeteneğimi Keşfet' temasıyla 4 Mayıs'ta CRR Harbiye’de düzenlenecek.

3.05.2019Gündem
Bakan Selçuk: Okullar arasındaki fark azalmadan sınav baskısı azalmaz

Bakan Selçuk: Okullar arasındaki fark azalmadan sınav baskısı azalmaz

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’ SETA Vakfı’nda düzenlenen ‘Türkiye 2023 Eğitim Zirvesi’ne katıldı. Zirvenin açılışında konuşan Bakan Selçuk, okullar arasındaki imkân farklılıkları azaltılmadan sınav baskısının azalmayacağını söyledi.

11.03.2019Eğitim
Robot Sophia ‘Eğitim Zirvesi’nde: Türkçemi geliştireceğim

Robot Sophia ‘Eğitim Zirvesi’nde: Türkçemi geliştireceğim

Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi dün Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

5.03.2019Eğitim
Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi yapıldı

Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi yapıldı

STEM Eğitim Projesi, Türkiye’nin STEM alanında geleceğin en iyi uygulama merkezlerinden biri haline getirilmesini amaçlıyor.

4.03.2019Eğitim
Eğitimde yeni trendlerin modası geçer mi

Eğitimde yeni trendlerin modası geçer mi?

OECD’nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) Eğitim Direktörü Andreas Schleicher, Paris’te yapılan Dünya Eğitim Zirvesi’nde (World Innovation Summit for Education) eğitim dünyasında çok tartışılacak bir konuşma yaptı. Çocuklara kod yazmayı öğretmenin bir zaman kaybı olduğunu, bu becerinin modasının yakın zamanda geçeceğini söyleyerek, şu anda çok önem verdiğimiz bazı fikirlerin gelecekte farklılaşacağı, hatta pek de önemsenmeyip modasının geçeceği uyarısında bulundu.

2.03.2019Eğitim
Robot Sophia ‘Eğitim Zirvesi’nde

Robot Sophia ‘Eğitim Zirvesi’nde

Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi 4 Mart’ta Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. Zirveye alanında uzman isimlerin yanı sıra, dünyaca ünlü robot Sophia da katılacak.

27.02.2019Eğitim
Yurtdışı eğitiminin geleceği

Yurtdışı eğitiminin geleceği

Antalya’da UED tarafından düzenlenen ‘Yurtdışı Eğitim Zirvesi’, yurtdışı eğitim kurumları ve danışmanlık firmalarını bir araya getirdi. Toplantıda eğitim sektörünün geleceği konuşuldu.

5.12.2018Eğitim
Mülteci üniversitelilerin sorunları masaya yatırıldı

Mülteci üniversitelilerin sorunları masaya yatırıldı

Dünyanın 3’üncü büyük eğitim zirvesi olma özelliğini taşıyan Avrasya Yükseköğretim Zirvesi’nde Suriye iç savaşı sonrası gelişmeler ve mülteci meselesi ele alınarak, mülteci çocukların eğitimleri konuşuldu.

16.02.2018Eğitim
Meslek liselerine karne verilecek

Meslek liselerine karne verilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bu yıl ilk defa mesleki ve teknik eğitim okullarının performanslarını izleyeceğiz. Kriterleri belirlendi. Her okula bir karne vereceğiz ve başarılı olanları da ödüllendireceğiz" dedi.

27.09.2017Eğitim
Öğrencilere sanat taraması

Öğrencilere sanat taraması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladığı protokolle 5’inci sınıf öğrencilerinin spor alanında yetenek taramasından geçirileceğini açıklamıştı. Vakıf Üniversiteleri Birliği’nin düzenlediği ‘EDU SUMMIT Eğitim Zirvesi’nde konuşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, benzer bir protokolü Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de gerçekleştireceklerini söyleyerek, öğrencilerin sanatsal yeteneklerinin de keşfedilmesi amacıyla 5’inci sınıflarda tarama yapılacağını belirtti.

21.04.2016Eğitim
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: Öğrencilere sanatsal yetenek taraması da yapılacak

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: "Öğrencilere sanatsal yetenek taraması da yapılacak"

Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen EDU Summit Eğitim Zirvesi'nde konuşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, öğrencilerin sanatsal yeteneklerinin de keşfedilmesi amacıyla 5'inci sınıflarda tarama yapılacağını söyledi. Tekin, konuyla ilgili bu ay içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir protokol imzalanacağını belirtti.

21.04.2016Eğitim
Eğitimciler bu zirvede buluşacak

Eğitimciler bu zirvede buluşacak

Eğitim ve yükseköğretim kurumlarının yöneticileri bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan ‘EDU SUMMIT Eğitim Zirvesi’nde buluşacak. Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından düzenlenen etkinliğe yurtiçinden ve dışından önemli isimler katılarak sunumlar yapacak.

19.04.2016Eğitim
Gülben Ergene bir günde iki ödül

Gülben Ergen'e bir günde iki ödül

Türk Kalp Vakfı düzenlediği 28. Kalp Haftası’nda ‘Kalbimi Koydum’ diyen Gülben Ergen’i ‘En İyi Kalp’ ödülüne layık gördü.

10.04.2016Magazin
Bakan Nabi Avcı: Son iki yılda 150 bin çocuk daha erken eğitime katıldı

Bakan Nabi Avcı: Son iki yılda 150 bin çocuk daha erken eğitime katıldı

Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’nde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son iki yılda okul öncesi eğitime katılan çocuk sayısında 150 binlik bir artış sağladıklarını söyledi. Bakan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaları işaret ederek, “Özellikle son iki yılda okul öncesi eğitim konusunda çok önemli bir yol katettik. Bu dönemde okul öncesi eğitime katılan çocuk sayısını 150 bin daha arttırdık. Bu çoğu ülkenin o çağdaki öğrenci sayısına eşit” diye konuştu.

9.04.2016Eğitim
923133 öğretmen

923133 öğretmen

CUMHURBAŞKANI Erdoğan Geleceğin Eğitimi Derneği’nce (GED) dün Taksim The Marmara Oteli’nde düzenlenen 1. Global Eğitim Zirvesi’ne katıldı.

26.03.2016Gündem
Erdoğan, taksicilerin açtığı pankarta kayıtsız kalmadı

Erdoğan, taksicilerin açtığı pankarta kayıtsız kalmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Meydanı'ndaki bir otelde düzenlenen Uluslararası Eğitim Zirvesi'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan programın sonunda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile birlikte, otelden çıkarak Taksim Meydanı'na yürüdü. Meydandaki çalışmalarla ilgili incelemelerde bulunan Erdoğan, Ahmet Misbah Demircan'dan da bilgi aldı. Erdoğan'ın incelemesi yaklaşık 10 dakika sürdü. Erdoğan ardından, meydanın karşısındaki Dünya Sağlık sokakta bulunan taksi durağına geçti. Erdoğan burada taksicilerle sohbet etti, çay içti. Taksi durağının kapısında "Sayın Cumhurbaşkanım, bizimle 1 bardak çay içer misiniz" yazılı bir pankart asılı olduğu görüldü. Erdoğan daha sonra taksi durağından ayrılarak Beşiktaş'ta bulunan Mabeyn Köşkü'ne geçti. Erdoğan'ı ağırlayan taksiciler, taksicilerin sorunlarını ilettiklerini kaydetti. Haber: Gülseli KENARLI - Kamera: Güven USTA - Yaşar KAÇMAZ - Özgür EREN / İstanbul - DHA

26.03.2016Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Taksim Meydanında inceleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Taksim Meydanı'nda inceleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Meydanı'ndaki bir otelde düzenlenen Uluslararası Eğitim Zirvesi'ne katıldı. Erdoğan, otelden ayrılırken meydandaki yayalaştırma çalışmalarını inceledi. Erdoğan, bir süre çalışmaları inceledikten sonra meydandan ayrıldı. 

26.03.2016Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan Taksim Meydanını gezdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Taksim Meydanı'nı gezdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Meydanı'nda devam eden Yayalaştırma Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarını inceledi.

26.03.2016Gündem
Bakan Nabi Avcı: İki konu eğitim karar vericilerini sıkıştırıyor

Bakan Nabi Avcı: İki konu eğitim karar vericilerini sıkıştırıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “2015-2016 eğitim öğretim yılının başından itibaren yapılan çalışmalar kapsamında 300 bine yakın Suriyeli öğrenci eğitime kazandırıldı. 2015 Kasım itibarıyla ulaştığımız bu sayıyı öğretim yılı sonunda kadar 450 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Avcı, teknoloji, reform, göç ve entegrasyon kavramlarının eğitimi de yakında etkileyen süreçleri ifade ettiğini de aktararak, “Yeni bakış açıları ve fikirler geliştirme zorunluluklarını hep birlikte yaşayarak öğreniyoruz. Bir yandan teknolojinin sınırlarını genişletmesi diğer yandan mültecilik meselesi eğitim şartlarını ve eğitim karar vericilerini çift taraflı sıkıştırıyor. Yeniden yapılanmayı adeta icbar ediyor” diye konuştu.

26.03.2016Eğitim
Bakan Avcı: Eğitimi zamanın ruhuna göre güncellemeliyiz

Bakan Avcı: Eğitimi zamanın ruhuna göre güncellemeliyiz

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bugünkü eğitim modelinin, okul binalarının özelliklerinden sınıfta oturma düzenlerine kadar 19’uncu yüzyılda şekillenmiş bir anlayışın ürünü olduğuna dikkat çekerek, "Sanayi devriminin oluşturduğu insan gücü ihtiyacını gidermek, fabrikalara eleman temin etmek üzere örgütlenmiş bir eğitim modelinin aynı anlayışla bugün de yoluna devam etmesi artık çok zor" dedi. Avcı, eğitimin geleneksel birikimini ve yöntemleri muhafaza edilirken zamanın ruhuna göre bir güncellemeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

5.12.2015Eğitim
Üniversiteler ve giriş sistemi

Üniversiteler ve giriş sistemi

Ülkemizde şu anda üniversite sayısı 185. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın da söylediği gibi üniversite sayısı hızla artarken yükseköğretimdeki bu büyüme, etik ve kalite başta olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getirdi. Başkan Saraç, YÖK’ün almış olduğu kararları da bir ölçüde değerlendirecek, çıktı kontrolü yapacak bir kuruma ihtiyaç olduğunu açıkladı.

19.04.2015Eğitim
Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu: Hedefimiz dünyayla rekabet eden üniversiteler

Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu: 'Hedefimiz dünyayla rekabet eden üniversiteler'

Üniversiteler, orta öğretim kurumları yöneticileri ve eğitim dünyasına yön veren birçok karar vericiyi bir araya getirmeyi amaçlayan EDU SUMMIT’in bu sene teması “Yükseköğretimde Dönüşüm ve Kalite”ydi. İstanbul’da düzenlenen ‘EDU SUMMIT – II. Eğitim Zirvesi’ne katılan Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu, dünyada yükseköğretimde yoğun bir reform yaşandığını vurgulayarak, temel amaçlarının Türkiye’deki yükseköğretimi daha istikrarlı ve dünya ile rekabet edebilen bir seviyeye ulaştırmak olduğunu söyledi.

17.04.2015Eğitim
Prof. Dr. Yekta Saraç: YÖK kararlarını değerlendirecek yeni bir kuruma ihtiyaç var

Prof. Dr. Yekta Saraç: YÖK kararlarını değerlendirecek yeni bir kuruma ihtiyaç var

Başkan Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK’ün aldığı kararları değerlendirecek, çıktı kontrolü yapacak bir kuruma ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “YÖK ile ilişkili, ama ona bağlı olmayan bir ‘Kalite Kurulu’nun oluşturulması için belirlediğimiz iş takvimine göre gereken adımları yakında atacağız” dedi.

17.04.2015Eğitim
Yeni YÖK yasa taslığı 12 Mayıs’ta açıklanıyor

Yeni YÖK yasa taslığı 12 Mayıs’ta açıklanıyor

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, göreve geldiği günden itibaren gündemde olan ve ilk zamanlar çok tartışılan ama sonrasında rafa kaldırılan YÖK yasa taslığı 12 Mayıs’ta Erzurum’daki Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda kamuoyuyla paylaşılacak. YÖK, bu taslaktan önce yükseköğretimin analizini çıkardı.

19.04.2014Eğitim
Uzmanlar dijital eğitim için biraraya gelecek

Uzmanlar dijital eğitim için biraraya gelecek

Uluslararası Dijital Eğitim Zirvesi yarın Doğa Acıbadem Bilim Okulu’nda yapılacak.

16.04.2014Eğitim
YÖK Başkanı listeyi açıkladı

YÖK Başkanı listeyi açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya listeyi açıkladı. Çetinsaya, “Meslek yüksekokullarında yeniden düzenlemeye ihtiyaç var. İkinci hedef nitelikli öğretim üyesi ihtiyacı. Bütün elemanların yüzde 45’i doktoralı. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 21. OECD ortalaması için doktoralı öğretim üyesine ihtiyaç var. Yüz yüze eğitim ile Türkiye’de 55 bin öğretim elemanına, 25 bin öğretim üyesine ihtiyaç bulunuyor. 300 bin araştırmacı da gerekiyor. Önümüzde 10 yılda buna eğilsek bile çok önemli gelişme gösteririz. Meslek yüksekokullarında öğretim üyelerini çeşitlendirmemiz gerekiyor. 3’üncü stratejik hedef ise uluslararsılaşma. Önümüzdeki yıllarda uluslararası öğrenci sayısının dünyada 8 milyona çıkması bekleniyor. Türkiye’de 54 bin öğrenci var. Bu amaçla “Study in Tukey” çalışmasını geliştirdik, kamusal marka haline getirmek istedik. Bu çalışmalara devam etmeliyiz” dedi.

16.04.2014Gündem
YÖK Başkanı Çetinsaya: Doktoralı öğretim üyesi oranı yüzde 45

YÖK Başkanı Çetinsaya: Doktoralı öğretim üyesi oranı yüzde 45

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Meslek yüksekokullarında yeniden düzenlemeye ihtiyaç var. İkinci hedef nitelikli öğretim üyesi ihtiyacı. Bütün elemanların yüzde 45’i doktoralı. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 21. OECD ortalaması için doktoralı öğretim üyesine ihtiyaç var. Yüz yüze eğitim ile Türkiye’de 55 bin öğretim elemanına, 25 bin öğretim üyesine ihtiyaç bulunuyor. 300 bin araştırmacı da gerekiyor. Önümüzde 10 yılda buna eğilsek bile çok önemli gelişme gösteririz. Meslek yüksekokullarında öğretim üyelerini çeşitlendirmemiz gerekiyor. 3’üncü stratejik hedef ise uluslararasılaşma. Önümüzdeki yıllarda uluslararası öğrenci sayısının dünyada 8 milyona çıkması bekleniyor. Türkiye’de 54 bin öğrenci var. Bu amaçla “Study in Turkey” çalışmasını geliştirdik, kamusal marka haline getirmek istedik. Bu çalışmalara devam etmeliyiz” dedi.

16.04.2014Eğitim
Öğretmenler tabletlerle ders verme tekniğini öğrenecek

Öğretmenler tabletlerle ders verme tekniğini öğrenecek

İstanbul genelinde 3 yılda 120 bin öğretmene, 20 bin öğrenciye ve 36 bin veliye teknoloji alanında mesleki ve kişisel gelişim eğitimi verilecek. Kadınların interneti kullanımı ve girişimcilik alanlarında farkındalık yaratılacak. Öğretmenler de tabletli sınıflarda ders verme tekniklerini öğrenecek.

10.04.2014Eğitim

Yazar Sonuçları

Eğitimde yeni trendlerin modası geçer mi?

OECD’nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) Eğitim Direktörü Andreas Schleicher, Paris’te yapılan Dünya Eğitim Zirvesi’nde (World Innovation Summit for Education) eğitim dünyasında çok tartışılacak bir konuşma yaptı. Çocuklara kod yazmayı öğretmenin bir zaman kaybı olduğunu, bu becerinin modasının yakın zamanda geçeceğini söyleyerek, şu anda çok önem verdiğimiz bazı fikirlerin gelecekte farklılaşacağı, hatta pek de önemsenmeyip modasının geçeceği uyarısında bulundu.

2.03.2019

Üniversiteler ve giriş sistemi

Ülkemizde şu anda üniversite sayısı 185. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın da söylediği gibi üniversite sayısı hızla artarken yükseköğretimdeki bu büyüme, etik ve kalite başta olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getirdi.

17.04.2015

Çetinsaya'nın stratejik vizyon çalışması 12 Mayıs’ta açıklanıyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın göreve geldiği günden beri üzerinde çalıştığı, Türkiye yükseköğretim sisteminin mevcut durumunu analiz eden ve bundan sonra izlenmesi gereken yol haritasını ortaya koyan stratejik vizyon çalışması 12 Mayıs'ta kamuoyu ile paylaşılacak.

19.04.2014