MENÜ

Eğitim Modeli

Eğitim Modeli ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eğitim Modeli haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.239 Eğitim Modeli haberi bulunmuştur.

Eğitim Modeli Haberleri

Bakan açıkladı: İlk adım atılıyor 81 ilde uygulanacak, ücretsiz olacak

Bakan açıkladı: İlk adım atılıyor! 81 ilde uygulanacak, ücretsiz olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; "Söz verdiğimiz gibi 81 ilde hayata geçireceğimiz '100 Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi'nin ilk adımını 12 ilimizde başlatıyoruz. Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Türkiye'ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek, üretecek" açıklamasında bulundu.

15.01.2019Ekonomi
Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Türkiyeye yayılacak

'Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Türkiye'ye yayılacak'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi" kapsamında öğrenci seçmeleri için başvuruların başladığını belirterek, "Söz verdiğimiz gibi 81 ilde hayata geçireceğimiz '100 Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi'nin ilk adımını 12 ilimizde başlatıyoruz. Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Türkiye'ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek, üretecek." ifadesini kullandı.

15.01.2019Teknoloji
Kreşlere Finlandiya modeli geliyor

Kreşlere Finlandiya modeli geliyor

Finlandiya okul öncesi eğitim modeli, Türkiye’de uygulanmaya başlanacak. Finlandiya Tampere Belediyesi ile protokol imzalayan Şişli Belediyesi, ilk olarak 2019 yılının başında Mehmet Emin Sungur Gündüz Bakımevi’nde bu modeli uygulamaya başlayacak. Model zaman içinde diğer gündüz bakım evlerinde de uygulanacak.

2.01.2019Eğitim
Akademisyenlerden öğretmenlere ders: Rehber Öğretmenler Akademisi

Akademisyenlerden öğretmenlere ders: Rehber Öğretmenler Akademisi

Kadir Has Üniversitesi, geleceği kuranlar ile geleceğe yön verenlerin bir arada olduğu “Rehber Öğretmenler Akademisi” düzenledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen akademide, üniversitenin akademisyenleri tarafından, öğretmenlere sosyal bilimlerden fen bilimlerine, mühendislikten sanata kadar her alanda yeniliklerin anlatıldığı dersler verildi.

27.12.2018Kampüs
KOD Ödülleri’nin son başvuru tarihi 31 Ocak’a uzatıldı

KOD Ödülleri’nin son başvuru tarihi 31 Ocak’a uzatıldı

Türkiye’de matematik ve fen bilimleri alanlarındaki dijital eğitim oyunlarının ödüllendirileceği KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması’nın başvuru süresi 31 Ocak 2019 tarihine kadar uzatıldı.

13.12.2018Teknoloji
En zeki gençlerimizi, öğretmenliğe yönlendirmeliyiz

'En zeki gençlerimizi, öğretmenliğe yönlendirmeliyiz'

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin kasım ayı olağan toplantısı, “Rekabet, Bilim ve Teknoloji Odaklı Dünyada Yeni Eğitim Modeli Vizyonunun Sanayimiz Açısından Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuk olarak katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

28.11.2018Ekonomi
Köy öğretmenleri el ele verdi

Köy öğretmenleri el ele verdi

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde kaliteli ve çocuk merkezli eğitim sağlama amacıyla hayata geçirilen ‘Birleştirilmiş Sınıflar İçin Birleştirilmiş Öğretmenler’ projesiyle köy öğretmenleri birbirlerini destekliyor. Proje kapsamında öğretmenler, bir yandan çocuk hakları ya da eğitimde drama yöntemi gibi alanlar üzerine donanım kazanırken, bir yandan da uzmanların kılavuzluğunda kendi okulları için birer eylem planı çıkardı.

22.11.2018Eğitim
Öğrenciler tarih dersini Topkapı Sarayı’nda görecek

Öğrenciler tarih dersini Topkapı Sarayı’nda görecek

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolü ile öğrenciler müze, kütüphane ve sanat mekanlarından etkin şekilde yararlanıp, tarihi mekanlarda ders yapabilecek.

16.11.2018Eğitim
İngilizceye yeni model

İngilizceye yeni model

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her yaş grubu ve okul türü için ayrı yöntemlerin belirleneceği ‘özel amaçlı İngilizce eğitimi’ne geçileceğini açıkladı. Özel okul teşvikleri de azaltılarak kaldırılacak.

7.11.2018Eğitim
Kasımın kaçırılmayacak seyahat fırsatları

'Kasım'ın kaçırılmayacak seyahat fırsatları

Hürriyet Seyahat editörleri kaçırılmayacak seyahat fırsatlarını ve önemli haberlerini sizler için derledi. İşte detaylar...

3.11.2018Seyahat
Öğretmenler dersi ‘oyunla’ öğretecek

Öğretmenler dersi ‘oyunla’ öğretecek

Samsun'da öğrencilerin algılarının güçlenmesi, yeteneklerinin gelişmesi amacıyla öğretmenler dersleri, ‘Oyun temelli eğitim modeli’ kapsamında kendilerinin tasarladıkları senaryo eşliğinde anlatacak.

1.11.2018Eğitim
Sınav formülü: Zihinsel beceri

Sınav formülü: Zihinsel beceri

Önümüzdeki 5 yılın eğitimini şekillendirecek “2023 Eğitim Vizyonu”, bir yandan bu alanda unutulan kavramlar olan “pilotlama, simülasyon ve tasarım”ı gündeme taşırken bir yandan da ayakları yere basan bir programın müjdesini veriyor. Yani hızlı değil, adım adım bir değişim. Bu da eğitimde özlenen ve beklenen bir tablo. Gelin, vizyonun en önemli bölümlerini birlikte ele alalım.

27.10.2018Eğitim
Eğitim hedefleri: Vizyon güzel ama altı iyi doldurulmalı

Eğitim hedefleri: Vizyon güzel ama altı iyi doldurulmalı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) önceki gün açıkladığı ‘2023 Eğitim Vizyonu’ eğitim camiasında heyecanla karşılandı. Sendika ve STK liderleri genel olarak vizyonu olumlu buluyor. Ancak eleştirilere göre kâğıt üzerinde güzel olan düzenlemelerin altının doldurulması gerekiyor.

24.10.2018Eğitim
Eğitim sistemi sil baştan yenileniyor

Eğitim sistemi sil baştan yenileniyor

Son yıllarda her bakanla birlikte yeni bir uygulama denenen eğitim sistemi bu kez köklü bir şekilde değişiyor. 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı Beştepe’de yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuştuğu toplantıda, yeni bir bakış açısıyla A’dan Z’ye değişim öngören sistemin sunumunu Bakan Ziya Selçuk yaptı: “Eğitim sistemleri 100 vagonlu tren gibidir. Bir spor araba gibi döndüremeyiz.”

23.10.2018Eğitim
Anaokulu zorunlu oluyor

Anaokulu zorunlu oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan bilgilere göre; beş yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Şartları elverişsiz okullarda erken çocukluk eğitimi alan çocukların beslenme ihtiyacı karşılanacak, ailelere materyal desteği sağlanacak. Liselerde alan seçimi 9'uncu sınıfta başlatılacak, 12'nci sınıf ise pilot bölgelerden başlamak üzere yükseköğretime hazırlık ve oryantasyon programı olarak düzenlenecek. İlkokul çocuklarının gelişimsel özellikleri dikkate alınarak teneffüs süreleri artırılacak. Gelecek eğitim-öğretim yılı itibarıyla İngilizce eğitiminde 2'nci sınıflardan başlayarak kademeli olarak yeni bir yaklaşım ortaya konularak, Türkiye genelinde, seviye ve okul türlerine göre çeşitlendirilmiş dil eğitim programları uygulanacak. Nitelikli yabancı dil eğitimi için 'Ulusal Yabancı Dil Eğitimi Konseyi' oluşturulacak.

23.10.2018Eğitim
Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi açılıyor

Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi açılıyor

Türkiye'nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi Edirne'de kuruluyor. Edirne Belediyesi vizyon projelerinden biri olan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi'ne Ankaralı profesörlerin katkılarıyla MEB müfredatına uygun içerikler hazırlandı.

23.10.2018Eğitim
Öğrenciler teknolojiyi kullanarak üretmeyi öğrenecek

Öğrenciler teknolojiyi kullanarak üretmeyi öğrenecek

Harezmi Eğitim Modeli'nin 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı tanıtımı yapıldı. İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Altınöz, "Model, öğrencilerin teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında, güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek bilimsel araştırma yöntemleriyle belirlenen süreci öğretmenlerle değerlendirip güncelleyen bir yapıda" dedi.

18.10.2018Eğitim
Mezun olmadan iş sahibi oluyorlar

Mezun olmadan iş sahibi oluyorlar

Teorik bilginin yanı sıra uygulama becerisi kazanmak için "+1 Eğitim Modeli" kapsamında işletmelere yerleştirilen Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğrencileri, bu sayede mezun olmadan iş sahibi olabiliyor.

18.10.2018Kampüs
Eğitimin geleceği bu konferansta konuşulacak

Eğitimin geleceği bu konferansta konuşulacak

Bu yıl ikincisi yapılacak olan GESS konferans ve fuarları 25-27 Ekim arasında düzenlenecek. Konferansta MEB YEĞİTEK desteğiyle yeni teknolojiler sergilenecek. Ayrıca üç güne yayılan katılım sertifikalı ve ücretsiz konferans programıyla eğitiminin geleceği fuara taşınacak. Uzmanlar, eğitimde Harezmi modeli, hibrit sınıflar, FATİH projesi, geleceğin sınıfları, eTwinning, siber güvenlik ve sosyal medya gibi başlıkları anlatacak.

4.10.2018Eğitim
Dersleri dijital operatörle takip edecekler

Dersleri dijital operatörle takip edecekler

Türkiye’de kurulan dijital üniversite, eğitimlerine 15 Ekim’de başlayacak. Öğrencilere, eğitim süreleri boyunca ihtiyaç duyacakları tüm iletişim hizmetleri tek bir paket olarak sunulacak.

4.10.2018Eğitim
TOBB ETÜ’de ‘İş Dünyası Burs Programı’ başvuruları başladı

TOBB ETÜ’de ‘İş Dünyası Burs Programı’ başvuruları başladı

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) İş Dünyası Burs Programı ile maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı gençlerin TOBB ETÜ’lü olması sağlanacak. TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 81 ildeki YKS’ye girmiş gençleri 5 Ağustos’a kadar TOBB ETÜ İş Dünyası Burs Programına başvuru yapmaya; eğitime gönül vermiş tüm kurum ve şirketleri de burs programına destek vermeye davet etti.

25.07.2018Ekonomi
Eğitimi eleştiren bakan: Ziya Selçuk

Eğitimi eleştiren bakan: Ziya Selçuk

MEB'e uzun süredir yakından takip ettiğim Prof. Dr. Ziya Selçuk’un gelmesi, eğitim dünyasında memnuniyetle karşılandı.

13.07.2018Eğitim
Fırsat eşitsizliği onu sosyal girişimci yaptı

Fırsat eşitsizliği onu sosyal girişimci yaptı

Mine Ekinci’nin hayatını Marmara Depremi değiştirdi. Depremden sonra babaannesinin köyüne yerleşen Mine Ekinci, oradan Robert Kolej’i ardından da Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandı. Eğitimde fırsat eşitsizliği onu çok etkiledi ve Harvard Üniversitesi’nde eğitim politikaları üzerine yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye döner dönmez de köy okullarını gezip, köy okulları öğretmenleri ve gönüllülerle birlikte Köy Okulları Değişim Ağı’nı başlattı.

16.06.2018İK/Yeni Ekonomi
Muharrem İnceden flaş açıklamalar

Muharrem İnce'den flaş açıklamalar

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, katıldığı bir canlı yayınında soruları yanıtladı. İnce olası Kandil operayonu için "Şimdi diyelim ki Kandil’e operasyon yapacaksınız davulla zurnayla operasyon olur mu? Bu çıkın oradan biz geliyoruz demektir" dedi. İnce seçim çalışmalarında yardım eden ekibinden bahsederken "12 genç var iyi üniversitelerden mezun zeki çocuklar. Bunlar klipleri, videoları hazırlıyorlar. Kendi aralarında bir takma adları da var, “10.Kat” diye. Ayrıca ekonomi ekibi var. Yıllardır birlikte çalıştığım bir ekibim var. Kendilerini kanıtlamış insanlar" ifadelerini kullandı.

9.06.2018Gündem
İstanbul’da tekli eğitim için 9 bin 500 dersliğe ihtiyaç var

İstanbul’da tekli eğitim için 9 bin 500 dersliğe ihtiyaç var

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, " İstanbul'da tekli eğitime geçebilmek için 9 bin 500 dersliğe daha ihtiyaç var. 23 tanesi yatırım programımızdan olmak üzere 41 okulumuz eylül ayında bitmiş olacak. 41 okulda 1.056 derslik olacak. Büyük bakım ve onarımlarımızı yoğunlukla yazın yapıyoruz" dedi.

7.06.2018Eğitim
Muharrem İnce: İlk yapacağımız iş bu

Muharrem İnce: İlk yapacağımız iş bu

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, her 10 kişiden biri olan orman köylülerinin milli gelirden en az payı aldığını söyleyerek, "En zengin Orman Genel Müdürlüğü en fakir orman köylüsü. İşte ilk yapacağımız iş Orman Genel Müdürlüğü’nden alıp orman köylüsüne vereceğiz. İlk işimiz bu." dedi.

22.05.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Sınav formülü: Zihinsel beceri

Önümüzdeki 5 yılın eğitimini şekillendirecek “2023 Eğitim Vizyonu”, bir yandan bu alanda unutulan kavramlar olan “pilotlama, simülasyon ve tasarım”ı gündeme taşırken bir yandan da ayakları yere basan bir programın müjdesini veriyor. Yani hızlı değil, adım adım bir değişim. Bu da eğitimde özlenen ve beklenen bir tablo. Gelin, vizyonun en önemli bölümlerini birlikte ele alalım.

26.10.2018

Türk müziğini dünyaya tanıtmalıyız

Türkiye’nin sayılı flüt sanatçılarından Doç. Cem Önertürk, aynı zamanda modern eserlerin icrasındaki ustalığıyla da dünya arenasında ilgi gören bir yorumcumuz. Anadolu Nefeslisi Beşlisi grubu ile de geleneksel müzik kültürümüzü dünyaya yayma misyonunu sürdüren sanatçı, toplumların ilerlemesinde eğitimle sanatın birlikteliğinin gücüne dikkat çekiyor. “Müzisyen olmak ile sanatçı olmak arasında bir uçurum var” diyen Önertürk, öğrencilerine de öncelikle dünya insanı olabilmeyi aşıladığını anlatıyor. Önertürk ile iyi bir müzisyen olmanın gerekliliklerinden, Bursa’ya kazandırmayı planladıkları Oda Müziği Festivali projesine kadar sanat dolu bir söyleşi gerçekleştirdik.

3.09.2018

Eğitimi eleştiren bakan: Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) uzun süredir yakından takip ettiğim Prof. Dr. Ziya Selçuk’un gelmesi, eğitim dünyasında memnuniyetle karşılandı.

12.07.2018

‘Kaldırım hakkı istiyoruz’

TÜRKİYE’de yayaların haklarını savunmak adına İzmir’de kurulan Yaya Derneği, kent yaşamında araçları önceleyen politika ve stratejiler yerine çocukları, yetişkinleri, kadınları, engellileri, bisikletlileri ve sokak hayvanlarını önceleyen uygulamaların yaşama geçirilmesi için çalışma yürütüyor.

14.06.2018