MENÜ

Ebrd

Ebrd ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ebrd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ebrd haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 180 Ebrd haberi bulunmuştur.

Ebrd Haberleri

İstanbul’da yeni metro hattı için 175 milyon avroluk kredi

İstanbul’da yeni metro hattı için 175 milyon avroluk kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası ve Societe Generale, İstanbul'da yeni bir metro hattının yapılması için toplam 175 milyon avroluk finansman sağladı.

26.09.2019Ekonomi
Organik tarıma EBRD desteği

Organik tarıma EBRD desteği

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İzmir'de organik kuru meyve üretimi yapan bir firmaya kredi desteği verdi.

17.09.2019Ekonomi
‘Param olsa Türkiye’ye yatırırım’

‘Param olsa Türkiye’ye yatırırım’

Yabancı yatırımcıların sık sık kapısını çalarak ‘Nereye yatırım yapalım’ dediğini anlatan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, “Yabancılar sorduğu zaman ‘Param olsaydı kesinlikle Türkiye’ye yatırım’ diyorum. Türkiye’ye güveniyoruz” şeklinde konuştu.

14.09.2019Ekonomi
Son dakika... Bakan Berat Albayraktan kritik mesajlar

Son dakika... Bakan Berat Albayrak'tan kritik mesajlar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son ekonomik verilerin ekonomideki toparlanmanın ve dengelenme sürecinin arzu edilen seviyeye yakın şekilde seyrettiğini ortaya koyduğunu belirterek, "Özellikle ikinci yarıda beklediğimiz ekonomik aktivitedeki rahatlama ile yılı pozitif büyüme rakamı ile kapatacağımıza inanıyoruz." dedi.

12.09.2019Ekonomi
Bakan Mustafa Varank, EBRD Başkanı Suma Chakrabartiyi kabul etti

Bakan Mustafa Varank, EBRD Başkanı Suma Chakrabarti'yi kabul etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti ile bir araya geldi.

12.09.2019Ekonomi
EBRD yeni Türkiye stratejisini açıkladı

EBRD yeni Türkiye stratejisini açıkladı

EBRD, 2019-2024 döneminde Türkiye finans sektörünün dayanıklılığının artırılması ve sermaye piyasalarının güçlendirilmesine odaklanacak.

11.09.2019Ekonomi
EBRDden Türkiyeye bağlılık mesajı ve yatırım vaadi

EBRD'den Türkiye'ye bağlılık mesajı ve yatırım vaadi

EBRD Başkanı Suma Chakrabarti "Türkiye'ye tamamen ve uzun vadeli olarak bağlıyız. Hiç kimsenin aklında EBRD'nin Türkiye'deki ilerleyişine ilişkin bir şüphe olmasın" dedi.

10.09.2019Ekonomi
Enerji sektörüne 2019da 250 milyon euro yatırım

Enerji sektörüne 2019'da 250 milyon euro yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Sürdürülebilir Altyapı Grubu Direktörü Nandita Parshad, "Türk enerji sektöründe hem finansman hem de sermaye yatırımı olarak yatırımlarımızın süreceğini öngörüyoruz. Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi yatırım hacmimizi 250 milyon avro seviyesinde tutmayı planlanıyoruz" açıklamasında bulundu.

19.06.2019Ekonomi
EBRD’den gelişen ekonomilere orta gelir tuzağı uyarısı

EBRD’den gelişen ekonomilere orta gelir tuzağı uyarısı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası “Orta gelir tuzağından korunmaya çalışan gelişen ekonomilerin, ekonomik modellerini ve ekonomik büyümelerinin finansmanını sürdürülebilir kılacak yetenek ve altyapılarını yeniden gözden geçirmeleri" açıklamasında bulundu.

26.04.2019Ekonomi
Küresel piyasalar ABDnin istihdam raporuna odaklandı

Küresel piyasalar ABD'nin istihdam raporuna odaklandı

Küresel piyasalar dün karışık bir seyir izlemesinin ardından bugün ABD'de açıklanacak mart ayı istihdam raporundaki veriler takip edilecek.

5.04.2019Ekonomi
Türk startupların yabancı yatırımcıları

Türk startupların yabancı yatırımcıları

Yabancı startup yatırımcılarının Türkiye’deki ekosisteme olan ilgisi artıyor. Her geçen gün Türk startuplara yatırım yapan yabancı yatırımcılar, 2010 ile 2019 ilk çeyrek sonuna kadar 119 kez yatırım yaptı. Türkiye’ye yatırım yapan farklı fon sayısı ise 70 civarında.

EBRD, Türkiyeye yaklaşık 1 milyar avro yatırım yapacak

EBRD, Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar avro yatırım yapacak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner: "EBRD, 2018 yılında Türkiye'de toplam 34 projeye 1 milyar avroluk yatırım yaptı. 2019'da Türkiye'ye geçen yıl yaptığımız yatırımla aynı seviyede, yaklaşık 1 milyar avroluk yatırım yapmayı hedefliyoruz. EBRD, 2017 yılında Türkiye'deki 228,8 milyon avroya eş değer Türk lirası işlemini, geçen yıl önemli seviyede artırarak toplam 13 işlemle 331 milyon avro düzeyine çıkardı. Türbülansa rağmen Türkiye'nin güçlü temelleri ortada. Türkiye'nin stratejik jeopolitik konumu, sadece ticareti açısından bir nimet değil, aynı zamanda iklimi ve kültürü de Türkiye'yi harika bir turist destinasyonu haline getiriyor. Türkiye'nin, turizmde canlanma adına bu yıl yüksek beklentileri var" açıklamasında bulundu.

22.01.2019Ekonomi
2 projesini ‘sigortaladı’

2 projesini ‘sigortaladı’

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Nef, Nef Reserve Kandilli ve Nef Reserve Gölköy projeleri için ‘Bina Tamamlama Sigortası’ yaptı.Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “Patentli Foldhome keşfimizin yurtdışına ihracatı ile ülkemizin kalkınmasında katma değer yaratırken, şimdi de sektöre duyulan güvenin artmasına destek vermek hedefiyle iki yeni projemizde Bina Tamamla Sigortası’nı hayata geçirdik” dedi.

2.12.2018Ekonomi
Yenilenebilir enerjiye yeni destek mekanizması yolda

Yenilenebilir enerjiye yeni destek mekanizması yolda

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Kıdemli Bankacısı Andi Aranitasi: "EBRD olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yenilenebilir enerji kaynaklarının nasıl destekleneceği konusundaki yeni mekanizma oluşturma planına destek veriyoruz.Türkiye'nin 2020'den sonra yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyecek yeni mekanizmasının bu yıl sonuna kadar açıklanacağını umuyoruz.Burada, yine minimum seviyede de olsa bir alım garantisi sunma fikri öne çıkıyor ki bu da yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesinin büyümesi için yeterli olacaktır.Biz, şirketlere çoklu para birimi üzerinden borçlanmalarını tavsiye ediyoruz. Finansman yapılarımız güçlü ve bu şekilde çoklu olduğu için şimdiye kadar hiçbir firma yapılandırma talebinde bulunmadı" ifadelerinde bulundu.

24.09.2018Ekonomi
Korkmadan yatırıma  devam ediyoruz

Korkmadan yatırıma devam ediyoruz

AVRUPA İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Türkiye’nin EBRD için bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.

15.09.2018Ekonomi
EBRDden Akfen Yenilenebilir Enerjiye 102 milyon dolarlık kredi

EBRD'den Akfen Yenilenebilir Enerji'ye 102 milyon dolarlık kredi

Akfen Yenilenebilir Enerji'nin yerli ve yenilenebilir kaynaklı 13 enerji santrali için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) 102 milyon dolarlık kredi aldığı açıklandı.

11.09.2018Ekonomi
EBRDden Türkiyeye bağlılık mesajı

EBRD'den Türkiye'ye bağlılık mesajı

EBRD'nin Türkiye’ye bağlılığını sürdürdüğü belirtilerek, EBRD’nin şimdiye kadar Türkiye’de toplam 271 projeyle 10 milyar 764 milyon euro değerinde yatırımı bulunduğu ifade etti.

15.08.2018Ekonomi
Hindistan EBRD’ye katıldı

Hindistan EBRD’ye katıldı

Hindistan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ortaklığına katıldı.

11.07.2018Ekonomi
Hindistan EBRD’ye katıldı

Hindistan EBRD’ye katıldı

Hindistan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ortaklığına katıldı.

11.07.2018Ekonomi
Türk jant üreticisi satılıyor

Türk jant üreticisi satılıyor

EBRD ve Actera'nın önemli otomotiv üreticilerine jant tedariği yapan Türk CMS Group'u satın alacağı belirtildi. CMS Group uluslararası 22 otomobil üreticisine jant tedarik ediyor.

6.07.2018Ekonomi
EBRDden TAPa 500 milyon avro finansman

EBRD'den TAP'a 500 milyon avro finansman

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) İcra Kurulunca, Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projesi için 500 milyon avroluk finansman paketinin onaylandığı duyuruldu.

4.07.2018Ekonomi
Garanti Leasing’e 50 milyon Euro kredi

Garanti Leasing’e 50 milyon Euro kredi

GARANTİ Leasing, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 50 milyon Euro değerinde kredi anlaşması imzaladı.

27.06.2018Ekonomi
EBRD, D-Marin’e ortak oluyor

EBRD, D-Marin’e ortak oluyor

AVRUPA İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Hırvatistan, Yunanistan ve Türkiye’de 10 marinası bulunan Doğuş Grubu bünyesindeki D-Marin’e ortak oluyor. EBRD, D Marinas B.V’nin yaklaşık yüzde 25 hissesine karşılık 70 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştirecek.

29.05.2018Ekonomi
Şok Marketler’e EBRD ortak

Şok Marketler’e EBRD ortak

Fiyatını 12-14.4 liradan 10-10.5 liraya indirip süre uzatarak halka arzını tamamlayan Yıldız Holding iştiraklerinden Şok Marketler’e Avrupa’dan ortak geldi.

14.05.2018Ekonomi
EBRD ve KGFden kadın girişimciye 300 milyon avroluk finansman

EBRD ve KGF'den kadın girişimciye 300 milyon avroluk finansman

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında 300 milyon avroluk finansman anlaşmasının imzalandığı bildirildi.

10.05.2018Ekonomi
EBRD, DeFactonun halka arzında pay almayı değerlendiriyor

EBRD, DeFacto'nun halka arzında pay almayı değerlendiriyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), halka arz işleminde taleplerin yarın ve Cuma günü toplanacağı giyim perakendecisi DeFacto'da pay almayı değerlendiriyor.

2.05.2018Ekonomi
EBRD’den GYO yatırımı

EBRD’den GYO yatırımı

AKKÖK Holding’in gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren firması Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın yüzde 17.39’luk hissesi, Ünlü Menkul Değerler A.Ş.’nin aracılığı ile, BİST Toptan Alış Satış İşlemleri Uygulama Esasları kapsamında, aralarında Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası’nın da (EBRD)  olduğu yabancı ve yerli kurumsal ve nitelikli yatırımcılara satıldı.

14.04.2018Ekonomi
EBRD,  Bank Audinin yüzde 2,5 hissesini alıyor

EBRD, Bank Audi'nin yüzde 2,5 hissesini alıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Lübnan'ın en büyük, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin önde gelen bankacılık grubu Bank Audi sal'a sermaye yatırımı yaparak hisselerinin yüzde 2,5’ini satın alacak.

18.03.2018Ekonomi
Borsa İstanbulun halka arzı için tarih verdi

Borsa İstanbul'un halka arzı için tarih verdi

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ "Borsa olarak ilk 500, ilk 1,000'deki şirketleri hedefliyoruz; şirketlerin bilançolarına baktığımızda firmaların ilave krediyi kaldıracak kapasiteleri kalmadı" dedi. Karadağ, Borsa İstanbul'un halka arzının 2018'de biteceğini açıkladı.

20.02.2018Ekonomi
32 milyon Euro’luk kredi sözleşmesi

32 milyon Euro’luk kredi sözleşmesi

PEYMAN, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 7 yıl vadeli, 32 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imzaladı.

3.02.2018Ekonomi
Reytingcilere işi öğreteceğiz

Reytingcilere işi öğreteceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın fonuna ilişkin düzenlenen imza töreninde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ideolojik davrandığını vurguladı. Erdoğan, “Hâlâ ‘Türkiye’nin istikrar ve güven vermediğini’ söyleyecek kadar ideolojik yaklaşım içerisinde, maalesef patinaj yapıyorlar” diye konuştu.

19.01.2018Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan kredi derecelendirme kuruluşlarına eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kredi derecelendirme kuruluşlarına eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının hala ideolojik yaklaşımlarından kurtulabilmiş değiliz. Bunlar yine o ideolojik yaklaşımlarına devam ediyorlar. Hala Türkiye'nin bu noktada istikrar ve güven vermediğini söyleyecek kadar ideolojik yaklaşım içerisinde maalesef patinaj yapıyorlar. Bunlara ya bu işi öğreteceğiz ya bu işi öğreteceğiz. Zira Türkiye böyle bir ülke değil" dedi.

19.01.2018Gündem
Türkiyeden uluslararası bir kuruma daha bağış... Tam 25 milyon Euro vereceğiz

Türkiye'den uluslararası bir kuruma daha bağış... Tam 25 milyon Euro vereceğiz!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası nezdinde kurulacak olan donör fonuna ilişkin işbirliği anlaşması imza törenine katılacak. İşte bunun için Türkiye'ye gelen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, "Türk Hükümeti’yle imzalayacağımız anlaşmayla Türkiye çok büyük bir cömertlik sergileyerek EBRD’ye 25 milyon Euro bağışta bulunmayı kabul etti. Bu, dokuz yıldır Türkiye’de yaptığımız operasyonlar sonucunda karşılıklı tesis edilen güvenin bir sonucudur" dedi.

18.01.2018Ekonomi
Finansal piyasalarda 2017 böyle geçti

Finansal piyasalarda 2017 böyle geçti

Yurt dışında, ABD başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump'ın kararları, ABD ve Kuzey Kore arasındaki siyasi gerginlikler, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma sürecini (Brexit) resmen başlatması, birçok Avrupa ülkesinin AB'den ayrılacağı iddiaları ve jeopolitik riskler, yurt içinde ise siyasi ve ekonomik gelişmeler, bu yıl finansal piyasalara yön veren gelişmeler arasında yer aldı.

19.12.2017Ekonomi
2017 yılı 9 aylık bilançolar

2017 yılı 9 aylık bilançolar

AKBANK MEVDUATI YÜZDE 9 BÜYÜTTÜ

10.11.2017Ekonomi
TANAPın ilk etabında sona yaklaşıldı

TANAP'ın ilk etabında sona yaklaşıldı

TANAP Genel Müdürü Düzyol, Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz 2 Sahası'nda üretilecek doğalgazı Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak projede gelinen son noktayı anlattı.

30.10.2017Ekonomi
TANAPın ilk etabında sona yaklaşıldı

TANAP'ın ilk etabında sona yaklaşıldı

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede "Faz 0" olarak adlandırılan ilk etabın yüzde 93'ünün tamamlandığını belirterek, "Önümüzdeki yıl başından itibaren boru hattının doldurulmaya başlanması ve sistemlerin test edilmesi amacıyla hattın Türkiye-Gürcistan sınırındaki giriş noktasından sisteme gaz alınmaya başlanacak." dedi.

30.10.2017Ekonomi
EBRD’den TSKB’ye 75 milyon Euro

EBRD’den TSKB’ye 75 milyon Euro

AVRUPA İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’na (TSKB), 75 milyon Euro’ya kadar finansman sağlamayı değerlendiriyor.

27.10.2017Ekonomi
Şimşekten EBRD açıklaması

Şimşek'ten 'EBRD' açıklaması

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, EBRD yönetiminin 208 yılında Türkiye'deki yatırım projeleri için 1,65 milyar euro ayırdığını söyledi.

27.10.2017Ekonomi
Cemil Ertem: EBRDnin Türkiyeye desteği artarak sürüyor

Cemil Ertem: EBRD'nin Türkiye'ye desteği artarak sürüyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, son dönemde Türk bankalarına yönelik çıkan haberlerin spekülatif olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ertem, "TL'yi güçsüz gösterip faiz artışına zorlama gayreti var" diye konuştu.

27.10.2017Ekonomi
Avrupa devinden flaş Türkiye açıklaması

Avrupa devinden flaş Türkiye açıklaması

EBRD'den Türkiye'ye ilişkin yapılan açıklamada, "Türkiye EBRD’nin operasyonları için son derece önemli bir rol oynamaktadır. Bu zamana kadar EBRD Türkiye'ye 9,5 milyar eurodan fazla yatırım yapmıştır" denildi.

26.10.2017Ekonomi
Dolar 3.80den döndü Ne kadar oldu

Dolar 3.80'den döndü! Ne kadar oldu?

Dolar dün akşamki artışın ardından bu sabah düşüşle başladı. Artan jeopolitik risklerle dün akşam saatlerinde 3.80 seviyesini aşan dolar kuru, yeni günde 3.75 seviyesinde işlem görüyor. Euro kuru ise yine ün akşam saatlerinde tarihi rekorunu kırarken bugün 4.45 TL'de hareket ediyor.

26.10.2017Ekonomi
Kadın girişimcilere gelişim atölyesi

Kadın girişimcilere gelişim atölyesi

AVRUPA İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NiTSO) ve İzgören Akademi işbirliği ile kadın girişimcilere ve yöneticilere yönelik gelişim atölyeleri düzenlenecek.

21.08.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

İlk Türk “Unicorn”u Trendyol mu?

Son üç ayda çok önemli ve ekosistemi çok ileri zıplatacak gelişmeler oldu. Peak Games’in bir kısmını çok ciddi değerlemelerle Zynga aldı, Gram Games son yatırımından sonra 50 kat değerleme ile Zynga’ya satıldı ve Trendyol dünya devi Çinli Alibaba’dan Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en büyük yatırımı aldı.

30.06.2018