MENÜ

Dünya Tiyatro Günü

Dünya Tiyatro Günü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dünya Tiyatro Günü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dünya Tiyatro Günü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.406 Dünya Tiyatro Günü haberi bulunmuştur.

Dünya Tiyatro Günü Haberleri

Sezer, Tepetaklak oyununun Ankara galasını izledi

Sezer, 'Tepetaklak' oyununun Ankara galasını izledi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi Semra Sezer ile birlikte, Tiyatro İstanbul'un “Tepetaklak” oyunununAnkara galasını izledi.

27.03.2006Gündem
Sezer: Tiyatro vahşilikten kurtarır

Sezer: Tiyatro vahşilikten kurtarır

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Sevgisiz, saygısız, hoşgörüsüz kişilerden oluşan topluma dönüşmemek için tiyatronun uygarlaştırıcı işlevinden yararlanmalıyız" dedi.

27.03.2006Gündem
Tiyatro vahşilikten kurtarır

Tiyatro vahşilikten kurtarır

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Sevgisiz, saygısız, hoşgörüsüz kişilerden oluşan topluma dönüşmemek için tiyatronun uygarlaştırıcı işlevinden yararlanmalı, çocuk ve gençlerimizi erken yaşlarda tiyatroyla tanıştırmalıyız" dedi.

27.03.2006Kelebek
Çılgın ve tiyatro sevmeyen Türkler

"Çılgın" ve tiyatro sevmeyen Türkler

Dünya Tiyatrolar Günü öncesi, 70 milyonluk Türkiye’de yılda sadece iki buçuk milyon insanın tiyatro izlediği ortaya çıktı. Dünya Tiyatro Günü’nün hazırlıkları sürerken Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Türkiye’de tiyatroya ilişkin istatistiki veriler yayınladı.

24.03.2006Gündem
Sezerden tiyatroya destek çağrısı

Sezer'den tiyatroya destek çağrısı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü için yayınladıkları mesajlarda, halkı tiyatro sanatına destek vermeye çağırdı.

27.03.2005Gündem
Ulusal Bildiri Gencay Güründen

Ulusal Bildiri Gencay Gürün'den

Dünya Tiyatro Günü bildirisini bu yıl Türk tiyatrosunun deneyimli isimlerinden Gencay Gürün kaleme aldı. Gürün hazırladığı bildiride “Günümüzde Türk tiyatrosu serumla yaşatılan bir hasta durumunda. Serum takanlar da bunu kerhen yaptıklarını belli ediyorlar” dedi.

24.03.2005Gündem
İzmirde Tiyatro Günleri

İzmir'de Tiyatro Günleri

İzmir'de de Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle özel etkinlikler düzenleniyor. İzmir Tiyatro Günleri, Dünya Tiyatro Günü olan 27 Mart'ta başlayacak ve 1 hafta süreyle 23 oyun sergilenecek.

24.03.2005Gündem
Uluslararası Tiyatro Festivali başladı

Uluslararası Tiyatro Festivali başladı

''Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali-6'' İngiliz yazar William Shakespeare'in ''Kuru Gürültü'' oyunu ile başladı.

27.03.2004Gündem
Bugün, bütün dünya bir sahne

Bugün, bütün dünya bir sahne

27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlanıyor... Gün boyunca, Devlet ve Şehir Tiyatroları kapılarını ücretsiz olarak sanatseverlere açacak.

27.03.2004Gündem
Sezer: Tiyatro toplumun gelişim sürecini hızlandırdı

Sezer: "Tiyatro toplumun gelişim sürecini hızlandırdı"

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tiyatronun, insanın var oluşunun değişmez özelliklerini tüm yönleri ile derinlemesine yansıttığını, kendine özgü araçları ve anlatım yollarıyla yaşamı güzelleştirmeyi, insana barış dolu dünyanın kapılarını açmayı amaçladığını söyledi.

27.03.2004Gündem
Muhsin Ertuğrul Ustaya selam

Muhsin Ertuğrul Usta'ya selam

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü hafta sonu tüm tiyatroların matine oyunları olması nedeniyle bir gün önce kutlandı. Kutlama, Türk tiyatrsunun duayeni Muhsin Ertuğrul'un mezarı başında anılmasıyla başladı. Meslek kuruluşlarının temsilcileri ve Muhsin Ertuğrul'un eşi Handan Ertuğrul'un katıldığı anma töreninde, saygı duruşunun ardından 1978 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından hazırlanan ilk Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi de İŞTİSAN üyesi Hümay Güldağ tarafından okundu.

26.03.2004Gündem
Karşılığı, bir alkışla ödenen kahramanlık

Karşılığı, bir alkışla ödenen kahramanlık

Bu yılki 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Bildirisi'ni, Gazeteci-Yazar Zeynep Oral hazırladı. Bildiri, 27 Mart'ta bütün tiyatrolarda oyunlardan önce okunacak. Bildiriye, tiyatroyu seven sevmeyen herkese ve tiyatroya emek veren tiyatroculara selam vererek başlayan Oral, tiyatrocuları ''kahramanlar'' olarak niteledi.

22.03.2004Gündem
Üstüme yapışacak diye korkuyorum ama Sıdıka rolünü çok seviyorum

Üstüme yapışacak diye korkuyorum ama Sıdıka rolünü çok seviyorum

Beş yıl önce ekrana veda eden Sıdıka yeniden ekrana döndü, 13 yeni bölümü daha çekiliyor. Başroldeki Hasibe Eren, Atilla Atalay'ın sevilen roman kahramanı Sıdıka'yı üniversite günlerinde sahneye uyarlayan ilk tiyatrocu.

15.08.2003Gündem
Ulusal bildiriyi Livaneli hazırladı

Ulusal bildiriyi Livaneli hazırladı

27 Mart Dünya Tiyatro Günü ulusal bildirisini, bu yıl Zülfü Livaneli hazırladı.Livaneli'nin bildirisi, 27 Mart akşamı Türkiye'deki bütün tiyatrolarda oyunlardan önce okunacak. Uluslararası bildiriyi ise ünlü oyun yazarı Tankred Dorst kaleme aldı.

26.03.2003Gündem
Sahnede tek başına

Sahnede tek başına

Çankaya Belediyesi'nce düzenlenen, "Uluslararası Tek Kişilik Oyunlar Festivali"nin dördüncüsü, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde Ali Poyrazoğlu'nun gösterisiyle başlayacak. Festivale bu yıl Müşfik Kenter, Sunay Akın, Beyazıt Öztürk, Emrah Şahin, Altan Erkekli, Zafer Diper, Serhat Özcan, Rıza Karaağaçlı ve Dilek Türker katılacak. Festival Dilek Türker'in 3 Nisan'daki gösterisiyle sona erecek.

26.03.2003Spor Arena
Akün Sineması artık DTnin

Akün Sineması artık DT'nin

Çok sayıda salonu bulunan dev sinema komplekslerine yenilerek perdelerini kapatan Akün Sineması, artık Devlet Tiyatroları'nın... Ankaralılara 27 yıl sonra hüzünlü bir şekilde veda eden Akün Sineması, tiyatro sahnesi olarak hizmet verecek. Devlet Tiyatroları (DT) tarafından kiralanan salon, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde perdelerini açacak. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nden kiraladığı salon, DT'nin Ankara'daki dokuzuncu sahnesi olarak perde açacak.

22.08.2002Gündem
Cumhurbaşkanı Sezerden kutlama

Cumhurbaşkanı Sezer'den kutlama

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Sezer mesajında, tiyatronun, bireyi kalıplardan uzaklaştırarak, duygu ve düşünce dünyasını geliştirdiğini belirterek, "Sanatın diğer dallarını da kullanarak öz sentezine ulaşan tiyatro, demokrasiyi içselleştirme ve yaşam biçimi olarak benimsemiş bir toplumun oluşturulmasında etkin güçolarak varlık gösterir" dedi.

27.03.2002Gündem
Etkinliklerden seçmeler

Etkinliklerden seçmeler

27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde geçmiş yıllara oranla fazla sayıda kutlama yok. Ama bazı tiyatro toplulukları bugüne özel etkinlikler hazırladı. Bunlardan bir seçki sunuyoruz.

26.03.2002Gündem
Perdeler buruk açılıyor

Perdeler 'buruk' açılıyor

Tiyatro emekçileri bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü 'buruk' kutlayacak. Bir çok sorunla boğuşan tiyatro dünyası, Kültür ve Maliye Bakanlıkları ile medyanın ilgisizliğini protesto amacıyla, 24 yıllık geleneği bozup, Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi'ni bu yıl hazırlamadı. Ama herşeye rağmen "perde yine açılacak"

26.03.2002Gündem

Yazar Sonuçları

İnsan fani, tiyatro baki

BUGÜN Dünya Tiyatro Günü. Tiyatrocuların salon sorunundan başlayan uzun sorunlar listesini bir yazıda özetlemek mümkün değil.

26.03.2007

Renk ve mutluluk

ANKARA’nın neresine bakarsanız bakın mutlaka değişik çam ağaçları görürsünüz.

22.03.2007

Bugün bir tiyatroya gidin

BUGÜN Dünya Tiyatro Günü, her yıl, tiyatro, kültür dünyasından ünlü bir ad bildiri yayımlar.

26.03.2006

İki evlilik yeterli

Aylin Süzer ile Murat Ejder’in önceki akşam Pera Palas’taki düğününde, Sertab Erener de nikah şahidiydi.

28.03.2005

Hüzünlü bir bildiri

BUGÜN Dünya Tiyatro Günü. Her yıl tiyatro dünyasından önemli, saygın bir adın imzasıyla bir bildiri/duyuru yayınlanır.

26.03.2005

Bugün Dünya Tiyatro Günü

TİYATROYU, ruhsal eğitimimizdeki yerini, insanlığın gelişimindeki önemini öğrenmek istiyorsak, bugün bir tiyatro oyunu seyretmeliyiz.

27.03.2002