MENÜ

Dünya Tiyatro Günü

Dünya Tiyatro Günü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dünya Tiyatro Günü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dünya Tiyatro Günü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.410 Dünya Tiyatro Günü haberi bulunmuştur.

Dünya Tiyatro Günü Haberleri

‘Muammer Karaca yıkılmasın’

‘Muammer Karaca yıkılmasın’

Kültür ve Sanat Emekçileri Sendikası üyeleri, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Muammer Karaca Tiyatrosu binasının yıkılmak istenmesini ve Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) kapalı olmasını protesto etti.

27.03.2011Gündem
FESTİVAL YAĞMUR ALTINDA SONA ERDİ

FESTİVAL YAĞMUR ALTINDA SONA ERDİ

Adana'da, Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, Hollanda Close Act Grubu'nun sokak gösterisiyle son buldu. Sanatseverler, yağmur altındaki gösteriyi ıslanarak ve şemsiye altında takip etti. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde İtalyan 'Studio Festi' grubunun Seyhan Nehri üzerinde gerçekleştirdiği 'Suyun Senfonisi' gösterisiyle açık havada başlayan festival, sokak tiyatrosu gösterisiyle son buldu. Grup üyeleri, Atatürk Parkı'nda başlayan "Malaya" adlı sokak gösterisinde, izleyenlere uzayda macera dolu bir yolculuk yaşattılar. Bir araya geliş, zaman ve mekanın, ışık ve hareketin ön plana çıktığı gösteri, kortej yürüyüşü ile başladı. Oyuncular trampetler çalıp, danslar ederek, vatandaşlarla beraber Adana Tren Garı'na kadar yürüdü. Hesther Melief'in yönettiği, Tonny Aerts'ın sanat yönetmenliğini üstlendiği gösteri büyük beğeni topladı. (Kübra POLAT-Çağlar ÖZTÜRK/DHA)

29.04.2011Ne Oluyor
Büyükşehir’in yol haritası

Büyükşehir’in yol haritası

Büyükşehir Beleediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 32 üst düzey bürokratıyla Salihli’de gerçekleşen 2.5 günlük kampta çizilen yol haritasını özetledi.

30.07.2011Ege
Doya doya tiyatro

Doya doya tiyatro

Önümüzdeki salı, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve bazı özel tiyatrolar; programlarında değişiklik yaparak bu güne özel oyunlar sahneleyecek. Üstelik birçoğuna katılım ücretsiz… Sizin için oyunlardan bir seçki oluşturduk. Okuyun, hangilerini izleyeceğinize karar verin.

22.03.2012Kelebek
Ajanda

Ajanda

23.03.2012Kelebek
51. DÜNYA TİYATRO GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

"51. DÜNYA TİYATRO GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN"

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nün 51’inci yılı… Tiyatroya yıllarını vermiş, sahne sanatlarının can damarı usta isimlerinin bu özel gün için sizlere mesajı var...Hazırlayan: Deniz Öner, Aynur Yolcu, Halil Yücer, İsa Çakır

26.03.2012Ne Oluyor
Sen de başkasın nefret etme

'Sen de başkasın nefret etme'

60'ı aşkın sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu “Nefret Suçları Yasa Kampanyası Platformu”, İstiklal Caddesi'nde imza kampanyası başlattı.

26.03.2012Gündem
Tiyatro Günlerine büyük ilgi

Tiyatro Günlerine büyük ilgi

Aydın Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Tiyatro Günleri başladı. Etkinlik çerçevesinde sahnelenen iki oyuna Aydınlı tiyatro severler büyük ilgi gösterdi.

27.03.2012Ege
Tiyatronun ‘onuru’ ve ‘meleği’

Tiyatronun ‘onuru’ ve ‘meleği’

Dünya Tiyatro Günü, Türkiye’de dün çeşitli etkinliklerle kutlanırken tiyatronun usta isimlerine de özel ödüller verildi.

28.03.2012Gündem
Dünya Tiyatro Gününde çirkin saldırı

Dünya Tiyatro Günü'nde çirkin saldırı

Dünya Tiyatro Günü'nde İstanbul Halk Tiyatrosu'nda sahnelenen "Paçi" isimli oyun sırasında tatsız bir olay yaşandı. Oyunda Karadenizlilerin küçük düşürüldüğünü iddia eden bir izleyici, perde arasında kulisi basarak oyunculara küfretti.

29.03.2012Gündem
Shakespeare’in tiyatrosu geliyor

Shakespeare’in tiyatrosu geliyor

Bu yıl 15’inci yaşını kutlayan Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 27 Mart-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Açılışını ünlü İtalyan topluluk Studio Festi’nin yapacağı festivale İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in kurduğu Globe Tiyatrosu da katılıyor.

14.03.2013Kelebek
Tiyatro Günü şenlikli olabilirdi ama...

Tiyatro Günü şenlikli olabilirdi ama...

27 Mart’ı şenlik havasında kutlamak ağızları daha çok tatlandırırdı belki... Ama ne yazık ki tiyatronun hâlâ çözülememiş pek çok sorunu var bıkmadan usanmadan konuşacağımız. Sahne eksikliğinden tiyatro kitapları yayınlarının yetersizliğine, tiyatro eleştirisinin medyadaki görünürlüğünden sanatın üzerindeki baskıya dek uzandık... Dünya Tiyatro Günü’nüz kutlu olsun!

22.03.2013Kelebek
Oyunda buluşalım

Oyunda buluşalım

Birçok tiyatro, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü sahnede kutluyor. Oyunların birçoğu ücretsiz, bazılarıysa ücretli sahnelenecek. Bir 27 Mart seçkisi oluşturduk. Bu Dünya Tiyatro Günü’nde hep birlikte sahnede buluşalım diye...

22.03.2013Kelebek
Bildiri Göksel Kortay’dan

Bildiri Göksel Kortay’dan

Her yıl farklı bir tiyatro sanatçısının kaleme aldığı ‘Dünya Tiyatro Günü’ bildirisini bu yıl sanatçı Göksel Kortay hazırladı.

26.03.2013Gündem
Göksel Kortaydan Dünya Tiyatro Günü bildirisi

Göksel Kortay'dan Dünya Tiyatro Günü bildirisi

Her yıl farklı bir tiyatro sanatçısının kaleme aldığı “Dünya Tiyatro Günü” bildirisini bu yıl sanatçı Göksel Kortay hazırladı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kortay bildiride, bilim, ilim, teknolojinin hızla ilerlediği yaşamda, gelişimini tamamlamış çağdaş, modern ülkelerde kültür ve sanatın da aynı paralelde değiştiğini vurguladı.

27.03.2013Gündem
“Dünya Tiyatro Günü” bildirisi

“Dünya Tiyatro Günü” bildirisi

“Dünya Tiyatro Günü” bildirisini bu yıl sanatçı Göksel Kortay hazırladı. İşte o bildirinin tam metni...

27.03.2013Seyahat
Seyhan Nehri üzerinde tiyatro

Seyhan Nehri üzerinde tiyatro

ADANA’da Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliği ile bu yıl 15’incisi düzenlenen ’Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’, görkemli bir törenle açıldı.

28.03.2013Kelebek
700 el Dünya Tiyatro Günü için kalktı

700 el Dünya Tiyatro Günü için kalktı

26. Yıl ENKA Kültür Sanat Buluşmaları bahar etkinliklerinin sonunda, Türk tiyatrosunun iki ustası; Haldun Dormen ve Yıldız Kenter'in de katılımıyla, Pürtelaş’ın Savaş oyun sahnelendi.

27.03.2014Kelebek
Dünya Tiyatro Günü Bildirisi yayımlandı

"Dünya Tiyatro Günü Bildirisi" yayımlandı

Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla 1962'den beri her yıl tiyatroya emek veren bir sanatçının hazırladığı "Dünya Tiyatro Günü Bildirisi" yayımlandı. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) bünyesinde kurulan Uluslararası Tiyatrolar Birliği'nin (ITI) kararıyla kutlanan Dünya Tiyatro Günü kapsamında, 100'ü aşkın ülkede tiyatro salonlarında okunacak bildiriyi bu yıl, Güney Afrikalı tiyatro ve opera yönetmeni, tasarımcı Brett Bailey hazırladı.

28.03.2014Gündem
Sanatçılardan TÜSAKa tepki

Sanatçılardan TÜSAK'a tepki

Antalyalı sanatçılar, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) kurulmasına yönelik yasa tasarısını ıslık ve alkışlarla protesto etti. Protesto eylemine katılan otomobil kulüpleri üyeleri de korna çalarak sanatçılara destek verdi.

29.03.2014Gündem
Sanatçılardan kostümlü eylem

Sanatçılardan kostümlü eylem

İZMİR’de, Kültür Sanat-Sen üyeleri, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) adı altında gündeme getirilen yasa taslağını ‘kostümlü’ eylemle protesto etti.

29.03.2014Ege
Ustaya mektup

Ustaya mektup

Süheyl-Behzat Uygur Kardeşler, babaları Nejat Uygur’u Dünya Tiyatro Günü’nde duygusal bir mektupla andı:

29.03.2014Gündem
Fransız grup büyüledi

Fransız grup büyüledi

ADANA’da Sabancı Vakfı ile Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 16’ncısı düzenlenen ’Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin, tarihi Taşköprü ve Seyhan Nehri üzerinde yapılan görkemli açılış töreni izleyenleri büyüledi. Merhum işadamı Sakıp Sabancı’nın emaneti olarak gelenekselleşen festivalin açılışı için ilk kez Türkiye’ye gelen Fransız Ilotopie Grubu’nun sunduğu ’Suya Yansıyan Düşler’ adlı gösteri büyük beğeni topladı.

16.04.2014Kelebek
İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Hayal Perdesi'nin ilk prodüksüyonu, prömiyerini 11 Mayıs’ta 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan, 'Söz'ün Büyücüsü' Boris Vian’ın yazdığı ve Aleksandar Popovski’nin yönettiği, İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde 'Gala' sını gerçeleştirecek.

27.03.2015Keyif
Erdoğan Dünya Tiyatrolar Gününü kutladı

Erdoğan Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Tiyatro Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Bizler, ülkemizi her alanda olduğu gibi, kültür ve sanat alanında da muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak konusunda kararlıyız. Bu anlayışla, kıymetli sanatçılarımızın hak ettikleri hayat şartlarına ulaşabilmeleri için çalışmalarımızı sürdürecek, sanatsever vatandaşlarımızın da katkılarıyla kültür ve sanat alanındaki zenginliklerimize her zaman sahip çıkacağız" ifadelerine yer verdi.

27.03.2015Keyif
Sanatçılar AKM için suç duyurusunda bulundu

Sanatçılar AKM için suç duyurusunda bulundu

"AKM'deyiz İnisiyatifi" adı altında bir araya gelen tiyatrocu, yazar, sinemacı ve mimarlar, AKM'nin çürümeye terk edildiğini dile getirerek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

27.03.2015Keyif

Yazar Sonuçları

Tiyatro ve kukla

BİR 27 Mart ile bir Dünya Tiyatro Günü daha geçti. Dünyada başedilmez “bir başka oyun” sahneye konurken geçip gidiveren bir gün!

27.03.2011

Tiyatro Açılımı yemeği

İSTANBUL KÜLTÜR Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Rektör Prof. Dr. Dursun Koçer ve İKÜ Yayınevi yönetmeni Refik Erduran, başlattıkları Tiyatro Yılı için tiyatro ve basın dünyasından bazı kişilere bir yemek verdiler.

3.04.2011

SURNAME’nin NAME’si

“50. Dünya Tiyatro Günü” yaklaşırken İzmir’den bir “dev” geçti, kimse ayrımına varmadı.

3.04.2011

Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödülü

HACETTEPE Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı’nca, Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Cüneyt Gökçer anısına ilk kez verilen “75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödülleri” geçtiğimiz Perşembe günü Ankara’da görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

17.05.2011

İzmir’de tiyatro adına “mahcup” bir kutlama

ZAMANI çok da önemli değil... Mekânı solumaya çalışıyorlardı... 24 bin kişilik Efes Antik Tiyatro, oturulabilecek son taşa kadar doluydu...

29.03.2012

İki vay birden...

Ölümünün 300. yılı diye 2012’yi “Uluslararası Itrî Yılı” ilân etmiş ya Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, kısaltılmışıyla UNESCO, ben de Türk Müziği’nin gelip tıkandığı yeri bir kurcalayayım derken, Hürriyet Ege’de pazartesi komşum Nihat Demirkol’un köşesinden yaptığı “açık çağrı” ile karşılaşıverdim.

1.04.2012

Bu yılın da baş sorunu salonsuzluk

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Türk tiyatrosunun yüzeysel de olsa büyük kentlerdeki durumuna değinmeyeceğim.

23.03.2015

Dünya Tiyatro Günü bildirisi

HER yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde birer bildiri yayınlanır.

24.03.2015

Uzman kaleminden salon meselesi

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ nedeniyle yazımda salonsuzluk sorununa değinmiştim.

26.03.2015