MENÜ

Dünya Tiyatro Günü

Dünya Tiyatro Günü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dünya Tiyatro Günü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dünya Tiyatro Günü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.376 Dünya Tiyatro Günü haberi bulunmuştur.

Dünya Tiyatro Günü Haberleri

Dünya Tiyatro Günü’nde ENKA Sahnesi’nden aşk şarkıları yükseldi

Dünya Tiyatro Günü’nde ENKA Sahnesi’nden aşk şarkıları yükseldi

ENKA Kültür Sanat, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'ne özel düzenlediği sahnelerden aşk şarkıları etkinliğini bu yıl beşinci kez seyircisiyle buluşturdu. Sahnelerin sevilen aşk şarkılarının hep bir ağızdan söylendiği gecede, Çiğdem Erken ve orkestrasına çok sayıda ünlü sanatçı eşlik etti.

28.03.2019Kitap Sanat
‘Sessiz’ kutlama

‘Sessiz’ kutlama

Kadıköy Tiyatroları Platformu, üç yıldır ’27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde düzenledikleri yürüyüşün bu yıl yasaklanması nedeniyle, sessiz yürüyüş düzenleyip Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaptı.

28.03.2019Kitap Sanat
Bir Dünya Tiyatro Gününü daha sensiz kutluyoruz

Bir Dünya Tiyatro Günü'nü daha sensiz kutluyoruz

Ünlü oyuncu Behzat Uygur, Dünya Tiyatro Günü'nde duygusal bir yazı kaleme aldı.

27.03.2019Magazin
Tiyatroda yılın en iyileri belli oldu

Tiyatroda yılın en iyileri belli oldu

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde açıklandı. Yılın Yapımı Ödülü, Berkun Oya’nın kurucusu olduğu Krek Tiyatro prodüksiyonu 'Dünyada Karşılaşmış Gibi' oyununa, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü, Craft Tiyatro’nun 'Fotoğraf 51' adlı oyunundaki performansıyla Funda Eryiğit’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü, BAM Tiyatro’nun 'Kader Can' adlı oyunundaki tek kişilik performansıyla Deniz Karaoğlu’na verildi.

27.03.2019Kitap Sanat
Şehir Tiyatrolarında oyunlar bugün ücretsiz

Şehir Tiyatroları'nda oyunlar bugün ücretsiz

Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından ilk defa 1961 yılında kutlanmaya başlanan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü, özel ve ödenekli tiyatrolar, üniversitelerin tiyatro bölümleri ve konservatuvarlarda çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

27.03.2019Gündem
Tiyatro Günü’nde sahnede

Tiyatro Günü’nde sahnede

Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu’nun iddialı projesi “Esaretin Bedeli”, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle bugün Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde perde açacak.

27.03.2019Keyif
Dünya Tiyatro Günü ne zaman ve nasıl ortaya çıktı Tiyatro Günü tarihçesi

Dünya Tiyatro Günü ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? Tiyatro Günü tarihçesi

27 Mart Dünya Tiyatro Günü sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu. 1961 yılından bu yana kutlanan Dünya Tiyatro Günü'nde Türkiye'nin farklı şehirlerinde de etkinlikler düzenleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nünde tüm oyunlarını ücretsiz oynayacak. Peki, Dünya Tiyatro Günü ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? İşte Tiyatro Günü tarihçesi

26.03.2019Gündem
Dünya Tiyatro Gününde sahnede olmak mutluluk verici

"Dünya Tiyatro Günü'nde sahnede olmak mutluluk verici"

Çolpan İlhan&Sadri Alışık tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez tiyatro sahnesine taşınan “Esaretin Bedeli” oyunu, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşacak…

26.03.2019Keyif
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Dünya Tiyatro Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Dünya Tiyatro Günü' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, '27 Mart Dünya Tiyatro Günü' nedeniyle yayımladığı mesajda, "Kültür ve sanat alanındaki zenginliklerimizin yaşatılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması, kaliteli ve seçkin eserlerle Türkiye'yi bu alanda daha ileriye taşıyacak adımların atılması hususunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

26.03.2019Gündem
Her ay bir tiyatro oyunu görmeyen de kendine üniversiteliyim demesin

Her ay bir tiyatro oyunu görmeyen de kendine üniversiteliyim demesin

118. sayımızın Neşeli Günler sayfasında, gündelik rollerimizi bir tık daha eğlenceli hale getirebileceğimizi hatırlıyoruz. Nasıl mı?

25.03.2019Kampüs
Kitaptan sahneye uzanan yol

Kitaptan sahneye uzanan yol

Tiyatronun en çok beslendiği alan hiç kuşkusuz edebi metinler. Hem Türkiye’de hem de dünyada kültleşmiş, milyonlarca okura değmiş roman öykü, hatta şiirler sahnede yeniden doğuyor. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü yaklaşırken şu anda izleyebileceğiniz 15 edebiyat uyarlaması tiyatro oyununu bir araya getirdik. Tiyatro eleştirmenleri Asu Maro, Bahar Çuhadar, Gülin Dede ve Yavuz Pak uyarlamaları değerlendirdi.

21.03.2019Kitap Sanat
DTden 12 bin kişiye ücretsiz tiyatro

DT'den 12 bin kişiye ücretsiz tiyatro

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, ‘27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sahneleyeceği 31 farklı oyunu tiyatroseverlere ücretsiz sahneleyecek.

13.03.2019Kitap Sanat
Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 21. kez perde açacak

Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 21. kez perde açacak

27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde 21. kez perde açacak Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nin biletleri 17 Mart Pazar gününden itibaren satışa sunulacak.

11.03.2019Kitap Sanat
7. Nilüfer Tiyatro Festivali perdelerini açtı

7. Nilüfer Tiyatro Festivali perdelerini açtı

Nilüfer Tiyatro Festivali yedinci kez Bursa’da tiyatroseverlerle buluşuyor. 27 Mart'a kadar sürecek festivalde 23 tiyatro topluluğu, tiyatronun duayen isimlerinin yer aldığı 31 temsil ile sahne alacak.

11.03.2019Kitap Sanat
Nilüfer Tiyatro Festivali 7. kez perde açıyor

Nilüfer Tiyatro Festivali 7. kez perde açıyor

Nilüfer Tiyatro Festivali 7. kez Bursa’da tiyatroseverlerle buluşuyor. 9-27 Mart tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, 23 tiyatro topluluğu, tiyatronun duayen isimlerinin yer aldığı  31 temsil ile sahne alacak.

7.03.2019Kitap Sanat
Süpürge 21inci kez havalanıyor

Süpürge 21'inci kez havalanıyor

 Bu yıl 21.'si düzenlenecek "Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali", 10-17 Mayıs tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak.

12.04.2018Keyif
Tiyatro hayat, sinema sanat, televizyonsa bir mobilyadır

Tiyatro hayat, sinema sanat, televizyonsa bir mobilyadır

Haluk Bilginer, Türkiye’nin şansı kabul edebileceğimiz bir oyuncu. Tiyatro, sinema, dizi; yer aldığı her projeyi yukarı taşıyan ender isimlerden. Şimdilerde internet dizisi ‘Şahsiyet’te alışılmadık bir karakteri canlandıran ustayla konuştuk.

31.03.2018Hürriyet Pazar
Adanada festival meşalesi yandı

Adana'da festival meşalesi yandı

Sabancı 20’nci Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde perdelerini sanatseverlere açtı. Açılış töreninde 2005 yılından bu yana her yıl verilen 'Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün bu yılki sahibi Ayla Algan oldu. Algan, ödülünü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un elinden aldı.

28.03.2018Kitap Sanat
Sahnelerden aşk şarkıları

Sahnelerden aşk şarkıları

ENKA Kültür Sanat tarafından organize edilen gecede birçok sanatçının katılımıyla 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlandı. Bu yıl 90. doğum yılı anısına Prof. Dr. Sevda Şener’e ithaf edilen gecede çok sayıda aşk şarkısı sanatçılar tarafından seslendirildi.

28.03.2018Kitap Sanat
Gazzeye gitme sözünü yerine getirsin

Gazze'ye gitme sözünü yerine getirsin

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Erdoğan son günlerde sık sık ‘Afrin’e gideceğim’ diyor. Tutan mı var, buyrun gidin. Biz kendisinden, şu Gazze’ye gitme sözünü yerine getirmesini bekliyoruz. Sekiz yıl geçti bir türlü gidemedi” dedi. Akşener, dün basın toplantısında özetle şunları söyledi:

27.03.2018Gündem
Sahneye özgürlük yaz

Sahneye özgürlük yaz!

27 Mart Dünya Tiyatro Günü Alternatif Bildirisi’ni bu sene, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’ndeki görevinden KHK ile ihraç edilen Doç. Dr. Süreyya Karacabey kaleme aldı. DTCF Tiyatro hesabı tüm sanatçıları ve sanatseverleri 27 Mart gecesi 23.00’te ‘#Sahneye Özgürlük’ etiketiyle başlatacakları sosyal medya eylemine davet ediyor. DTCF Tiyatro hesabı eylem boyunca geçtiğimiz bir yılın Z raporunu paylaşacak.

27.03.2018Kitap Sanat
Şimdi söz izleyicide

Şimdi söz izleyicide

Bu senenin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Ulusal bildirisini yazar ve eleştirmen Profesör Dr. Zehra İpşiroğlu kaleme aldı. İşte 2018 yılı 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi.

27.03.2018Kitap Sanat
27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedir Dünya Tiyatro Günü niye kutlanıyor

27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedir? Dünya Tiyatro Günü niye kutlanıyor?

Dünya Tiyatro Günü tam 57 yıldır aralıksız olarak her ilkbaharda kutlanıyor. Dünya çapında coşkuyla kutlanan bugün boyunca, birçok sanat grubu ve tiyatro kapılarını izleyicilerine ücretsiz açıyor ya da çeşitli jestler yapıyor. Peki, Dünya Tiyatro Günü nedir? Dünya Tiyatro Günü neden kutlanır?

27.03.2018Gündem
Kendini ödüllendir

Kendini ödüllendir

Gülümsemek için bol bol bahanemizin olduğu bir hafta daha! 85. sayımızın Neşeli Günler sayfasından bahanesi bol bir merhaba!

26.03.2018Kampüs
Türk tiyatrosu onlara emanet

Türk tiyatrosu onlara emanet

Onlar, en hareketli dönemlerini yaşayan Türk tiyatrosunun yeni nesil kalemleri. Yazdıkları oyunlarla bugünün kaydını tutuyor, hem yerli hem de evrensel meseleleri, kıvrak kurgular, zekice tespitlerle anlatıyorlar. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle sezonun en çok konuşulan oyunlarına imza atan altı yerli oyun yazarıyla birlikteyiz...

22.03.2018Kitap Sanat
Çocukların hayalleri sahneye taşınıyor

Çocukların hayalleri sahneye taşınıyor

İLKÖĞRETİM çağındaki çocuklar sınırsız hayal güçlerinin ürünü olan öyküler yazıyor; yazar, yayıncı ve tiyatroculardan oluşan 11 kişilik kadro gelen yüzlerce öyküyü değerlendiriyor ve seçilen bir öykü oyunlaştırılarak profesyonel bir prodüksiyonla sahneleniyor...

22.05.2017Gündem
Şevket Çoruh’a Hollywooddan büyük jest

Şevket Çoruh’a 'Hollywood'dan büyük jest!

22 yıllık birikimini yatırdığı 'Baba Sahne' adlı tiyatro projesinin açılışına sayılı günler kala, ünlü oyuncu Şevket Çoruh'a bir destek de 'Hollywood'dan geldi!

29.03.2017Magazin

Yazar Sonuçları

Yanyana

Biliyorum Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre yanyana yan yana diye yazılır. Tıpkı diğer ikilemeler gibi. Ama Nilüfer Tiyatro Festivali’nin açılışında da TDK’dan birleşik yazılması istendi. Düşününce kelimenin anlamı açısından ayrı yazmak gerçekten ne tuhaf değil mi?

2.04.2018

Bursa’da Müjde Ar annesinin kitabı üzerine konuşacak

BU yıl 16’ncı kez kapılarını TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açacak olan Bursa Kitap Fuarı, 390 yayınevi, fuar süresince imza günleri ve söyleşilerde 500 yazar ve 100 etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Fuar, 17 Mart Cumartesi günü açılıyor ve 25 Mart Pazar akşamına kadar ziyaret edilebilir.

15.03.2018

628 kişilik eğitime 15 bin başvuru

GEÇENLERDE Dünya Tiyatro Günü’ydü. Kimi yerde etkinlikler düzenlendi, yazıldı, çizildi...

14.04.2017