MENÜ

Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dünya Sağlık Örgütü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.384 Dünya Sağlık Örgütü haberi bulunmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü Haberleri

Dünya Diyabet Günü nasıl ortaya çıktı Diyabet nedir

Dünya Diyabet Günü nasıl ortaya çıktı? Diyabet nedir?

Kronik bir hastalık olan diyabet, her yaş grubu için tehdit oluşturmaktadır. Özellikle hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitelerde azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenler diyabeti tetikleyen durumlardır. İşte, diyabet hakkında detaylı bilgi

14.11.2018Gündem
Lokantalara tuz belgesi geliyor

Lokantalara tuz belgesi geliyor

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, 2019 yılı bütçe görüşmelerinde kişiye özel yapay zekâ uyarı sisteminin devreye gireceğini, böylece kişinin sağlık sorunlarına göre uyarı sistemi geliştirileceğini bildirdi.

14.11.2018Gündem
Yemen’de savaş kızıştı

Yemen’de savaş kızıştı

Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon’un desteğindeki Yemen hükümet güçleri ile Şii Husiler arasındaki çatışmalar sürüyor.

12.11.2018Dünya
Sofrada tuz değil, plastik tüketiyoruz

Sofrada tuz değil, plastik tüketiyoruz

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç.. Dr. Sedat Gündoğdu, çeşitli firmaların ürettiği tuzlarda yaptığı inceleme sonucunda 16 markanın sofra tuzunun tamamında mikroplastik tespit ettiklerini söyledi.

9.11.2018Lezizz Haberler
Dünyanın havası en kirli şehri

Dünyanın havası en kirli şehri

Avrupa Çevre Ajansı'nın açıkladığı raporla 'Dünyanın en kirli kenti' ilan edilen Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de havadaki zehirli partikül oranı, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlediği üst sınır olan 25 mikrogramın 30 kat fazlası olan 750 mikrograma ulaşmış durumda.

8.11.2018Seyahat
Bill Gates insan dışkısı dolu kavanozla sahnede

Bill Gates insan dışkısı dolu kavanozla sahnede

ABD'li milyarder girişimci Bill Gates, bir etkinlikte yaptığı konuşmaya elinde bir kavanoz insan dışkısıyla çıktı.

6.11.2018Dünya
Tuz kademeli azalacak

Tuz kademeli azalacak

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günlük tuz tüketimi 5 gramın altında olmalı. Türkiye’de ise kişi başı günlük tuz tüketimi 9,9 gram. Sağlık Bakanlığı alınan tuz miktarının azaltılabilmesi için harekete geçti. Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu arasında imzalanan anlaşmayla paketli gıdalardaki tuz oranı 2023 yılına kadar kademeli olarak düşürülecek.

31.10.2018Gündem
Önerilen miktarın 2 katını tüketiyoruz... Ambalajlı gıda ve içeceklerdeki tuz azaltılacak

Önerilen miktarın 2 katını tüketiyoruz... Ambalajlı gıda ve içeceklerdeki tuz azaltılacak

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu arasında imzalanan Sodyum/Tuz Azaltma Protokolü kapsamında, paketli gıdalardaki tuz oranı 2023'e kadar kademeli olarak düşürülecek.

31.10.2018Lezizz Haberler
Dünyanın en sağlıksız beslenen 20 ülkesi

Dünyanın en sağlıksız beslenen 20 ülkesi

Dünya Sağlık Örgütü, CIA World Factbook ve Dünya Akciğer Derneği'nden alınan verilere göre; dünyadaki en sağlıksız beslenen ülkeler ortaya çıktı. Kişilerin tükettiği alkol, tütün ve tütün ürünleri, obezite gibi sorunlara bakılarak yapılan araştırmayla 179 ülke analiz edildi. İşte araştırmaya göre en sağlıksız beslenen 20 ülke...

31.10.2018Seyahat
SPD duymak bile istemiyor

SPD duymak bile istemiyor

Rusya’da kadınlar 55 yaşında emekli oluyor. Erkekler de 60 yaşında. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir yerde ‘erken emeklilik’ anlamına gelen bu uygulamanın devlete pahalıya malolduğu gerekçesiyle emeklilik yaşını hem kadın hem de erkekler için 65’e yükseltmeyi kafaya koydu.

29.10.2018Avrupa
Hindistanda hava kirliliği alarmı

Hindistan'da hava kirliliği alarmı

Hindistan'da 1 Kasım'dan itibaren hava kirliliğinin mevsimin en yüksek düzeyine çıkmasının beklendiği aktarıldı.

26.10.2018Dünya
Her 40 saniyede 1 kişi intihar ediyor

Her 40 saniyede 1 kişi intihar ediyor

‘İntiharı Önleme Bakanı’ atayarak dünyada bir ilke imza atan İngiltere’de, intihar konulu araştırma yürüten Moment / Anlar projesinin sonuçları büyük bir etkinlikle açıklandı. Etkinlikte her 40 saniyede bir kişinin intihar ettiğine dikkat çekilirken, 7/24 Türkçe ve İngilizce konuşan psikologlardan oluşan ‘Kıyma Canına’ adlı digital yardım platformu kurulduğu açıklandı.

24.10.2018Avrupa
Sağlık Bakanlığından anne ölümlerini azaltmak için müdahale timi

Sağlık Bakanlığından anne ölümlerini azaltmak için müdahale timi

Sağlık Bakanlığınca, doğum sonrasında kanamadan kaynaklı anne ölümlerini azaltmak için kadın doğum uzmanlarının yer alacağı "müdahale timleri" oluşturulacak.

22.10.2018Gündem
Sağlık Bakanlığından anne ölümlerini azaltmak için müdahale timi

Sağlık Bakanlığı'ndan anne ölümlerini azaltmak için müdahale timi

Sağlık Bakanlığı, anne ölümlerini azaltmak için doğum sonrasında kanamalara zamanında ve gerekli şekilde müdahale bilincini oluşturmak amacıyla müdahale timleri oluşturacak. Kadın doğum uzmanlarının bulunacağı "müdahale timleri" anne ölümlerini engellemek için eğitim alacak. Müdahale ekipleri oluşturulması için İstanbul, Ankara ve Şanlıurfa pilot iller olarak belirlendi.

22.10.2018Gündem
‘Kaçak’ azaldı, 5 milyar geldi

‘Kaçak’ azaldı, 5 milyar geldi

Alınan önlemler sonrası 2010 yılından itibaren hızla azalan ‘kaçak sigara’ oranı 2018’in 3. çeyreğinde yüzde 8.7’ye kadar geriledi. Kaçak ve sahte sigara oranının yüzde 20’lerden 8.7’ye inmesi, bugünkü fiyatlarla devletin vergi kaybını 9 milyar TL’den 3.8 milyar TL’ye düşürdü.

21.10.2018Ekonomi
Basrada 114 bin kişi içme suyundan zehirlendi

Basra'da 114 bin kişi içme suyundan zehirlendi

Irak'ın güneyindeki petrol zengini Basra vilayetinde kirli içme suyundan zehirlenenlerin sayısı 114 bine yükseldi.

20.10.2018Dünya
Dünyada okulların 4’te birinde tuvalet yok

Dünyada okulların 4’te birinde tuvalet yok

UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), okulların hijyen durumuyla ilgili yeni ve çok önemli bir rapor yayınladı.

16.10.2018Eğitim
Açlık çekenlerin sayısı her geçen gün artıyor

Açlık çekenlerin sayısı her geçen gün artıyor

Geçen yıl itibarıyla yetersiz beslenenlerin sayısının 821 milyona ulaştığı dünyada her 9 kişiden biri açlık çekiyor.

16.10.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Güldürürken yüzleştiren psikolog

Tanınmış bir terapist olmayı hayal ederken insanların terapinin ne olduğunu bilmedikleri için gelmediğini fark eden Psikolog Ferhat Aydın namıdiğer Bar Psikoloğu, psikolojiyi keyifli bir dille anlatmayı kendine dert edindi. Mesleki depresyonu, ilham verici bir girişimcilik örneğine evrilten Bar Psikoloğu ile tam da sahnesindeki gibi derinlikli bir sohbet gerçekleştirdik.

12.11.2018

Grip aşısında sorun var da acaba neden

BUGÜN gündemde grip aşısı var. Önce Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Aşı Geliştirme Merkezi ve Aşı Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yüksel Gürüz’ün, “Net söylemeliyim aşı/serum üretimi sağlık sektöründeki en kontrollü, uzun ve güvenilir testlerden geçirilen süreçtir. Bir aşının insanlarda kullanılması 10 yılı bulabilir, yüz milyonlarca dolarlık bütçeleri tüketir” sözlerini yineleyeyim.

5.11.2018

Hava kirliliği: Görünmez katil... Nefesimiz tükenmeden (2)

2017 Kasım ayında ‘Hava kirliliğinden her gün 75 yurttaşımız ölüyor’ diye yazmışız...

31.10.2018

Torunlarımız bizden az yaşayacak

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr Halit Yerebakan, modern tıp hekimlerinin yaptığı en iyi şeyin insan ömrünü uzatmak olduğunu belirtirken, hayatımızın merkezinde yer alan stres ve sağlıksız beslenme ile tüm kazanımlarımızı kaybetmekle karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti. Dr. Yerebakan, “Çocuklarımıza böyle sağlıksız bakmaya devam edersek, torunlarımız bizden daha az yaşayacak,” dedi.

29.10.2018

Barınaklar çözüm değil zulüm kamplarıdır

Barınak hücreleri sokak hayvanlarının yaşam alanları değildir. Üst üste soğuk hücrelere kapatılarak hayvanların düzgün şekilde bakılacaklarını ümit etmek yanlıştır...

25.10.2018

Meme kanserinde BRCA testleri

Meme kanseri, ‘meme dokusundaki süt kanallarını oluşturan ve süt yapan hücrelerin kontrolsüz çoğalması’ demek.

23.10.2018

Dünyada okulların 4’te birinde tuvalet yok

UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), okulların hijyen durumuyla ilgili yeni ve çok önemli bir rapor yayınladı.

15.10.2018