MENÜ

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dünya Emekçi Kadınlar Günü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 749 Dünya Emekçi Kadınlar Günü haberi bulunmuştur.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Haberleri

İlk proje girişimcilik kampı oldu

İlk proje girişimcilik kampı oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 6793 üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri iş kadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle iş başına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her pazar, bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikayelerini anlatıyoruz. Bu hafta Kocaeli’deyiz...

Öyküye donör olduktan 39 gün sonra lösemi teşhisi kondu

Öykü'ye donör olduktan 39 gün sonra lösemi teşhisi kondu

İzmir'de yaşayan 21 yaşındaki Nazlı Çiçek Gezginer'e kök hücre nakli olmayı bekleyen 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı'ya donör olduktan 39 gün sonra lösemi teşhisi konuldu. Doğum gününde kemoterapi ile tanışan genç kız, şimdi kendisine ilik nakli yapılabilmesi için uygun donör arıyor.

17.03.2019Gündem
Türkiye’nin kadınlara özel ilk espor etkinliği yapıldı

Türkiye’nin kadınlara özel ilk espor etkinliği yapıldı

Teknoloji, yazılım ve oyun sektörüne yön veren “Oyunu Değiştiren Kadınlar” ile kadın esporcular, Türkiye’de ilk kez kadınlara özel düzenlenen, espor etkinliğinde buluştu. Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Nonstop Zula Espor Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, sektöre yön veren kadın profesyoneller, ilham veren deneyimlerini ve başarı hikayelerini bu sektörde kariyer yapmak isteyen gençlerle paylaştı.

11.03.2019eSpor
Kadın minibüsçü olur mu Evet, olur

Kadın minibüsçü olur mu? Evet, olur!

Alışılmadık bütün köşelere gireceğiz...

10.03.2019Hürriyet Pazar
Kılıçdaroğlu, Dalamanda konuştu

Kılıçdaroğlu, Dalaman'da konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim öncesinde çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve miting yapmak için Muğla'ya geldi. İlk durağı Dalaman ilçesi olan Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada AK Parti seçmenine seslenip, "Olağanüstü güzel coğrafyanız var. Çalışkan insanları var. 31'inde sandığa giderken hangi partiye oy veren olursa olsun, özellikle AK Parti'ye oy veren seçmenlere seslenmek istiyorum. 17 yıl oy verdin, iktidara getirdin 17 yılın sonunda eğer seni soğan kuyruğuna mahkum ediyorsa hafiften 'Ne yapıyorsunuz' deyin. Soğan ekecek insan mı yoktu, tarla mı yoktu? Bu soruyu sorma zamanı geldi" dedi.

9.03.2019Gündem
Kadın subaylar çiçek dağıttı

Kadın subaylar çiçek dağıttı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Alman ordusuna mensup kadın subaylar Berlin’in simgesi tarihi Brandenburg Kapısı’nda kadınlara çiçek dağıttı.

8.03.2019Avrupa
Başkonsoloslukta şaşırtan sürpriz

Başkonsoloslukta şaşırtan sürpriz

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Almanya’nın Nürnberg Başkonsolosluğu’na işlem yaptırmak için giden kadınlar şaşırtan bir sürprizle karşılaştı.

8.03.2019Avrupa
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü özel kısa film

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü özel kısa film

Mercedes-Benz, 3 Mayıs’ta 170. yaş günü kutlanacak olan Bertha Benz’in tarihi uzun mesafe yolculuğunu, “Bertha Benz: Her şeyi değiştiren yolculuk” adındaki kısa film ile canlandırıyor. Bu kısa ama anlamlı hikâye, dünyanın dört bir yanındaki tüm kadın ve erkeklere ilham kaynağı oluyor ve onları cesaret ve özgüvenle vizyonlarının peşinden gitmeye teşvik ediyor.

8.03.2019Teknoloji
Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Toplantısına katıldı

Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Toplantısı'na katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in aslında bir kadın devrimi olduğunu söyledi.

8.03.2019Gündem
Türk meşesi Almanya’da barış ve kardeşliğin simgesi olacak

Türk meşesi Almanya’da barış ve kardeşliğin simgesi olacak

Türk-Alman Kadınlar Kulübü, Almanya’da kadınlara seçme hakkı verilmesinin 100. yılı ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Nürnberg’e Türk meşesi dikti. Aynı ağaç Nürnberg’in kardeş şehri Antalya’da da dikilecek.

8.03.2019Avrupa
Alman Bakan tulumunu giydi ve...

Alman Bakan tulumunu giydi ve...

Berlin Eyalet Parlamentosu, aldığı kararla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü resmi tatil ilan edince, başkentliler bugün işe gitmedi. 8 Mart dolayısıyla kamuoyunda erkeklerin yaptığı işlerde görev yapan kadın çalışanları ziyaret eden Berlinli Federal Aile Bakanı Franziska Giffey, çöp topladı.

8.03.2019Avrupa
#KadınOlmasa SEN olmazdın

#KadınOlmasa "SEN" olmazdın!

#KadınOlmasa "SEN" olmazdın! 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

8.03.2019Life Style
Bilim tarihine damga vuran kadınlar

Bilim tarihine damga vuran kadınlar

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün. Pek çok alanda önemli işlere imza atan kadınlar, bilim dünyasında da çok önemli işlere imza attılar. İşte bilim dünyasında ses getiren çalışmalara imza atan kadınlar...

8.03.2019Teknoloji
Dünya Emekçi Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı İşte ünlü şairlerin Kadınlar Gününde paylaşabileceğiniz şiirleri

Dünya Emekçi Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? İşte ünlü şairlerin Kadınlar Günü'nde paylaşabileceğiniz şiirleri

Yarın 8 Mart, yani şiire, romanlara, müziğe, resimlere kısacası sanatın tüm alanlarının ilham kaynağı, toplumdaki yeri yadsınamaz olan emekçi kadınların günü. Tüm dünyada geçerli olan Kadınlar Günü, trajik bir olay sonrasında ortaya çıkıyor. İşte, Kadınlar Günü’nün tarihi ve Türk Edebiyatı’nın ünlü şairlerinin kadınları anlatan şiirlerinden bazıları…

7.03.2019Gündem
#KadınOlmasa dünya nasıl bir yer olurdu

#KadınOlmasa dünya nasıl bir yer olurdu?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde birbirine destek olan ve ilham veren kadınların hikayelerini dinledik. #KadınOlmasa dünya nasıl bir yer olurdu? Ve Size ilham veren kadın kimdir? diye sorduk. Peki size ilham veren kadın kim? Sizce onlar olmasa dünya nasıl bir yer olurdu? Bize ilham veren tüm kadınlara teşekkür ederiz...

7.03.2019Life Style
8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne zaman kutlanmaya başlandı İşte tarihçesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne zaman kutlanmaya başlandı? İşte tarihçesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları temelli ortaya çıkmış olan bir gündür. Kadın hakları açısından bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanmasına olanak sağlayan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, her yıl aynı tarihte çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. İşte, yakından inceleyebileceğiniz birçok detayı barındıran 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında bazı bilgiler

5.03.2019Gündem
Daha önce kamp yapmayanlar bu etkinlik kaçmaz

Daha önce kamp yapmayanlar bu etkinlik kaçmaz!

‘Yol açık yola çık’ grubu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir organizasyon düzenliyor. ‘Birlikte güçlüyüz, kadınız, her alanda varız, var olmaya da devam edeceğiz’ sloganıyla yola çıkan ekip iki gün boyunca Şile’de kamp düzenleyecek. İşte detaylar…

28.02.2019Seyahat
Kadınlar Günü ne zaman 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün trajik tarihi

Kadınlar Günü ne zaman? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün trajik tarihi

Kadınlar Günü’nün ortaya çıkışı her yıl olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden merak konusu oldu. Çeşitli platformlar üzerinden paylaşılan Kadınlar Günü mesajları ardından tarih araştırmaları da hız kazandı. Peki, Kadınlar Günü ne zaman, kadınların toplumdaki- çalışma hayatındaki önemini hatırlatan bu anlamlı gün nasıl ortaya çıktı?

27.02.2019Gündem
Türk kadınına Londra’da kutlama

Türk kadınına Londra’da kutlama

İlki Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile düzenlenen Kadın ve Başarı panelinin ikincisi, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84. yılı nedeniyle yine Londra’da düzenlendi.

5.12.2018Avrupa
Sıradaki hedefim dünya şampiyonluğu

Sıradaki hedefim dünya şampiyonluğu

Yeni bir başarı hikâyesi: İzmirli Deniz Selin Ünlüdağ, geçen hafta Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda Yıldız Kadınlar Kategorisinde Avrupa Şampiyonu oldu. 17 yaşındaki genç şampiyonla hayatı, hayallerini, hedeflerini, hepimizin göğsünü kabartan başarısını ve en büyük tutkusu eskrimi konuştuk.

Erkek annelerine sesleniyorum...

Erkek annelerine sesleniyorum...

Müzisyen Kalben, İstiklal Caddesi’ndeki 8 Mart yürüyüşünden yazdı...

10.03.2018Hürriyet Pazar
Ekonominin kadın elçileri

Ekonominin kadın elçileri

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) 142 iş konseyinden sadece 14’ünün başında kadın başkan var. Şu an yüzde 9.8 olan bu oranın 2020’de yüzde 20’ye çıkması hedefleniyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için buluştuğumuz kadın başkanların ortak mesajı şu: “Kalkınma için daha fazla kadın iş yaşamına katılmalı. DEİK’li kadınlar olarak bizler de daha çok kadının çalışma hayatına katılımı için el ele vereceğiz.”

9.03.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Pet şişelere çözüm önerisi

ÇOK uzun yıllardır Almanya’da yaşayan, eski TRT’ci, Ege’yi özellikle Aydın, Kuşadası ve çevresini çok iyi bilen değerli ağabeyim Ufuk Şenel’i konuk ediyorum bugün. Konumuz hani hepimizin tepkisini çeken ve kullanımını en aza indirmek istediğimiz pet şişeler:

2.11.2019

Ayta Sözeri: Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz

BU ülkenin en iyi oyuncularından biri. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk trans oyuncusu ve insan hakları aktivisti. Hepimizin kalbinde taht kuran tatlı kadın. Samimi, mütevazı, gerçek, ‘mış’ gibi yapmayan... Zeki, yetenekli, cesur... Ve savaşçı... Pek çok diziden tanıyoruz onu. ‘Kayıp Şehir’den, ‘Paramparça’dan, ‘Ulan İstanbul’dan... En son ‘Aile Arasında’nın Behiye’siydi ve 50. SİYAD Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Sezen’in ‘Büklüm Büklüm’ şarkısına getirdiği yorumla, herkesi kendine hayran bıraktı. Geçen hafta da Rahşan Gülşan’ın Duygu Asena anısına yaptığı klipte oynadı.

12.03.2019

Sıla: Ben zor sınavların kadınıyım...

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınların mücadele günü. Duygu Asena da bu mücadelenin kah-ramanlarından biriydi. Hiç yılmadan ölünceye kadar kadınların hakları için, eşitlik için mücadele etti. Rahşan Gülşan, Duygu Asena’nın anısına Sıla’nın metnini yazdığı bir video çekti. Sıla’yı yakalamışken sordum...

8.03.2019

#KadınOlmasa Hiçbir Şey Olmaz ki…

Kadın olmasa, hayat nasıl bir yer olur hiç düşündünüz mü? Bugün, yani 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, belki de bu soruyu yanıtlamanın en anlamlı günü.

7.03.2019

#KadınOlmasa Dünyanın Bir Yarısı Eksik Kalır

Bugün 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Resmi olarak 1911’den beri kutlanıyor. Arkasındaki hikaye hepimizce malum.

7.03.2019

Ama hâlâ kadının adı yok

İşte bir 8 Mart daha geliyor. Yarın biraz buruk bir şekilde ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayacağız. Aslında tam kutlayacağız da diyemiyorum. Çünkü durum kadınlar açısından ülkemizde ne yazık ki pek iç açıcı değil. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için hepimiz kadın-erkek bir mücadele veriyoruz. Vermeliyiz. Hepimizin hak ve adalet talebi var. Herkes, her yerde, her koşulda, her zaman eşit olana kadar mücadeleye devam. Gazeteci Rahşan Gülşan bu 8 Mart’ta Duygu Asena’yı anan bir video çekti. Sıla metni yazdı, Ayta Sözeri de oynadı. Çok sevdim videoyu. Ben de Duygu Asena’nın zamanının çok ilerisinde önemli ve değerli bir rol modeli olduğuna inanıyorum. Benim gazeteciliğim de onun dergisi Kadınca’da çalışmam talebiyle başladı. Onu her daim anıyoruz. Ve hepimiz biliyoruz ki hâlâ kadının adı yok. Duygu Asena anısına yapılan bu video için üç kadınla da konuştum. Bugün Rahşan’ı okuyacaksınız, yarın Sıla’yı, önümüzdeki günlerde de Ayta Sözeri’yle birlikte olacağız...

7.03.2019

Canı sıkılsa da küfretmeyecek!

‘Kim Korkar’ için Candan Erçetin külliyatının en iyilerinden diyemeyiz ancak nakaratı, düzenlemesi, duruşu itibariyle hasret gidermek için yeterince iyi.

16.03.2018

Erkeklere bir yazı

Kadınlar, erkeklerin yararlandığı tüm haklardan yararlanmak konusunda mutlak olarak eşittir. Bu cümleyi onaylayanlarla yola devam edelim.

12.03.2018