MENÜ

Dünya Doğayı Koruma Vakfı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dünya Doğayı Koruma Vakfı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dünya Doğayı Koruma Vakfı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 380 Dünya Doğayı Koruma Vakfı haberi bulunmuştur.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı Haberleri

Avustralyadaki yangının acı bilançosu: 8 milyon hektar orman-366 bin insan

Avustralya'daki yangının acı bilançosu: 8 milyon hektar orman-366 bin insan

Bilindiği üzere 2019 yılının Eylül ayından beri Avustralya’daki yangınlar bitmek bilmeyen bir şekilde devam ediyor. Rekor düzeydeki sıcak hava ve aylardır süren kuraklık yüzünden çıkan bu yangınlar geçtiğimiz hafta etkisini daha da yoğunlaştırdı. Hepimizi derinden üzen bu yangınların bilançosu ise çok ciddi boyutlarda.Sürdürülebilirlik Uzmanı/ Çevre Mühendisi Serkan Soyuer, iklim değişikliği sorunsalının başrolünü üstlendiği bu yangın krizinin güncel sonuçlarını bizimle paylaşıyor.

9.01.2020Sağlık
Hayvanseverin 5 kış ödevi

Hayvanseverin 5 kış ödevi

Kış bastırdı ve sobalar, kaloriferler yakıldı. Peki ya dışardakiler? Kedi, köpek ve kuş… Daha nicesinin soğukları sağ salim atlatmak için yardımımıza ihtiyacı var. İşte yapabileceğiniz bazı basit şeyler...

15.12.2019Hürriyet Pazar
Ekonomist Sachs: Dünyanın geleceği için yeni ekonomik sistem gerekiyor

Ekonomist Sachs: Dünyanın geleceği için yeni ekonomik sistem gerekiyor

İSTANBUL'A gelen ekonomi profesörü Jeffrey D. Sachs, sürdürülebilir kalkınmanın önemi hakkında bir konferans verdi. Sachs, Eğer bizler ekonomiden kaynaklanan büyük hasara dikkat etmezsek durum daha kötüye gidecek. Sürdürülebilir kalkınma dediğimiz zaman kendi gerçekliğimizi unutmamız gerekiyor. Yeni bir çeşit ekonomi üretmemiz ve yeni bir politika anlayışına sahip olmamız lazım dedi.

1.11.2019Ekonomi
Anlamlı ziyaret

Anlamlı ziyaret

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ekipleri, dün Dünya Nehir Yunusları Günü’nde Brezilya’daki Amazon Nehri’ni ziyaret etti.

25.10.2019Dünya
İklim değişikliği kıyı şehirlerindeki riski artırıyor

İklim değişikliği kıyı şehirlerindeki riski artırıyor

İklim değişikliği, deniz seviyesinin yükselmesine, okyanus sıcaklığının artmasına, buzul kütlelerinin erimesine ve donmuş toprakların çözülerek milyarlarca ton metan gazının atmosfere salınmasına yol açıyor. Deniz seviyesinin yükselmesine bağlı olarak dünyada 2 milyar, Türkiye'de ise kıyı şehirlerinde yaşayan 30 milyon insan yüksek risk grubunda yer alıyor.

25.09.2019Ekonomi
İklim değişikliği kıyı şehirlerindeki riski artırıyor

İklim değişikliği kıyı şehirlerindeki riski artırıyor

İklim değişikliği, deniz seviyesinin yükselmesine, okyanus sıcaklığının artmasına, buzul kütlelerinin erimesine ve donmuş toprakların çözülerek milyarlarca ton metan gazının atmosfere salınmasına yol açıyor.

25.09.2019Teknoloji
Bu hafta sonu eğleniyoruz

Bu hafta sonu eğleniyoruz

Eylül’le beraber festivaller de coştu. Sadece bu hafta sonu katılabileceğiniz birbirinden renkli altı etkinlik var. Şehre dönüş işte böyle kutlanır!

Turistlerin yeni gözdesi Elevit Yaylası

Turistlerin yeni gözdesi Elevit Yaylası

Karadeniz Bölgesi'ni her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ederken, huzur, sessizlik ve yeşil doğayı arayanların yeni adresi Elevit Yaylası oluyor. Kaçkar Dağları'nın eteklerinde deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikteki yayla, yeşil doğası, endemik bitki örtüsü ve faunasıyla, ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor.

3.09.2019Seyahat
Kara Rapor

Kara Rapor

Geçen yıl 81 ilin % 56’sında kirli hava solundu.Türkiye’de hava kirliliği, trafik kazalarının 7 katı can alıyor.Ölüm sayısının en fazla olduğu iller İstanbul, Bursa, Ankara.

20.08.2019Gündem
‘Uçamayan şahin ihbarı siyah bir tavuk çıktı’

‘Uçamayan şahin ihbarı siyah bir tavuk çıktı’

Yaralanmış yırtıcı bir kuş gördüğünüzde ya da evinizin dibine kadar yanaşmış olan bir yılanla karşılaştığınızda ne yaparsınız? Artık arayabileceğiniz bir ilkyardım hattı var. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) nisan ayında hayata geçirdiği Yaban Hayatı İlkyardım Hattı bu konuda hizmet veriyor. Göç ve yavrulama dönemlerinde ihbarlar artıyor. Yaz aylarında da yılanlarla ilgili hassasiyet üst seviyede. Aşırı hassasiyet ve yetersiz bilgi ise bazen ilginç vakalara neden oluyor. Örneğin “Uçamayan şahin bulduk” ihbarı siyah bir tavuk çıkabiliyor.

10.08.2019Gündem
Çanlar köpekbalıkları için çalıyor

Çanlar köpekbalıkları için çalıyor

WWF’nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ‘Köpekbalığı Krizi: Akdeniz için Eylem Çağrısı’ raporuna göre, köpekbalığı ve vatoz popülasyonlarında tükenme noktasına gelindi. Köpekbalıklarının yok olması, Akdeniz’in sağlığı için nasıl bir tehlike yaratıyor? ◊ Yücel SÖNMEZ/ysonmez@hurriyet.com.tr

21.07.2019Hürriyet Pazar
Fırtına Vadisinde dere yatağındaki kaçak yapılar yıkıldı

Fırtına Vadisi'nde dere yatağındaki kaçak yapılar yıkıldı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nca (WWF) korunması gereken 200 ekolojik saha arasında gösterilen Rize'nin Fırtına Vadisi'ndeki dere yatağına inşa edilen 21 kaçak yapıdan 15’inin yıkımı tamamlandı. Yıkımı gerçekleştirilen kaçak yapılar arasında dere yatağına inşa edilen yapılar da yer aldı.

20.06.2019Gündem
Fırtına Vadisinde kaçak yapıların yıkımı başladı

Fırtına Vadisi'nde kaçak yapıların yıkımı başladı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi'nde dere yatağına inşa edilen 21 kaçak yapının yıkımı başladı.

11.06.2019Gündem
Güzelim Akdeniz çöplük oluyor

Güzelim Akdeniz çöplük oluyor

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan bir rapor, Akdeniz’in giderek ‘plastik çöplüğüne’ dönüştüğünü gösteriyor.

8.06.2019Dünya
Türkiyenin, Kızıldenizi tehlike altında

Türkiye'nin, Kızıldeniz'i tehlike altında

Su altı zenginliği bakımından Kızıldeniz'e benzetilen dalış turizminin gözde mekanları arasındaki Samandağ sahili, deniz dibindeki çöplerin oluşturduğu tehlikeyle karşı karşıya bulunuyor.

5.06.2019Gündem
Fırtına Vadisinde gergin anlar

Fırtına Vadisi'nde gergin anlar

RİZE'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi'nde, dere yatağına inşa edilen kaçak yapılar için yıkım kararı alındı. 21 kaçak yapının yıkımı için ekipler polis, jandarma ve iş makineleriyle vadiye geldi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı vadide kaçak yapı sahipleriyle görevliler arasında gerginlik yaşandı.

20.05.2019Gündem
Dünyanın kaynağını tükettik

Dünyanın kaynağını tükettik

Dünya Doğayı Koruma Vakfı ve Küresel Ayak İzi Ağı’nın yayınladığı rapora göre, dün itibarıyla bu yılın doğal kaynaklarını tamamen tükettik. 2019 yılı için 2.8 Dünya’ya daha ihtiyaç var.

11.05.2019Dünya
Dünya Saatini düzenleyen Sivil Toplum Kuruluşunun adı nedir

Dünya Saati'ni düzenleyen Sivil Toplum Kuruluşu'nun adı nedir?

2007'de Sydney'de başlayan Dünya Saati'nde her yıl dünya çapında milyonlarca insan; ev, iş yeri ve anıtların ışıklarını bir saat boyunca söndürerek doğa için sesini yükseltiyor. Peki, Dünya Saati'ni düzenleyen Sivil Toplum Kuruluşu'nun adı nedir?

5.04.2019Gündem
Geri sayım... Onları bir daha göremeyebiliriz

Geri sayım... Onları bir daha göremeyebiliriz

- WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ve Londra Zooloji Derneği, 1998’den beri iki yılda bir ‘Yaşayan Gezegen Raporu’ yayımlayarak küresel biyolojik çeşitliliğin güncel durumunu ortaya koyuyor. Raporun ilk basımından 20 yıl sonraki özel sayısına göre hem Dünya hem Türkiye açısından haberler kötü.

10.02.2019Gündem
Palm yağı nedir, palm yağı nelerin içinde var

Palm yağı nedir, palm yağı nelerin içinde var?

Prof. Dr. Canan Karatay, palm yağıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Palm yağının palmiye ağacının meyvesinin çekirdeği veya et kısmından çıkartılan bitkisel bir yağ olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, anneleri işlenmiş gıdalardan uzak durması konusunda uyardı. Peki, palm yağı nedir, palm yağı nelerin içinde var?

18.12.2018Gündem
Dünyayı kurtaracak son nesil biziz

Dünyayı kurtaracak son nesil biziz

“İklim değişikliğini tamamıyla anlayabilen ilk jenerasyonuz ve bu konuda bir şeyler yapabilecek sonuncusuyuz...” Böyle diyor Dünya Meteoroloji Örgütü Başkanı Petteri Taalas. Polonya’da devam eden BM İklim Değişikliği Konferansı dolayısıyla tüm dünyada gözler iklim değişikliğinde. Devletler, dünya medyası, sivil toplum kuruluşları, bilim dünyası ‘yaklaşan kıyameti’ konuşuyor. Zira sera gazı emisyonu 18 yılın zirvesine çıkmış durumda. Yani tüm dünyayı olduğu gibi bizi de susuzluk, açlık ve nefessizlik bekliyor.

9.12.2018Gündem
Almanya’da on binler iklim için sokağa döküldü

Almanya’da on binler iklim için sokağa döküldü

Polonya’nın Katoviçe kentinde yapılacak Dünya İklim Konferansı öncesinde, Köln ve Berlin kentlerinde toplam 40 bine yakın gösterici Federal Hükümet’in iklim politikasını protesto etti.

2.12.2018Avrupa
22 Kasım Hadi ipucu sorusu: Soyu tükenme tehlikesinde olan sevimli hayvan hangisidir

22 Kasım Hadi ipucu sorusu: Soyu tükenme tehlikesinde olan sevimli hayvan hangisidir?

Soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar listesinde yer alan panda, genellikle Çin bölgesinde yaşamını sürdürmektedir. Temel besin kaynağı bambu olan panda, yüksek bölgelerde yaşamayı seven pandalar, soyu tükenme tehlikesi altında olması dolayısıyla koruma altına alınmıştır. İşte, pandalar hakkında bazı bilgiler

22.11.2018Gündem
İşte biz o gün  tükeneceğiz

İşte biz o gün tükeneceğiz

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Londra Zooloji Derneği’nin hazırladığı ‘Yaşayan Gezegen 2018 Raporu’na göre gezegenimizde canlı popülasyonunun yüzde 60’ı yok oldu. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) verilerine göre her 13 dakikada 1 canlı türü yok oluyor. Türkiye’de de durum hiç iç açıcı değil. Tehlike altındaki türlerin sayısı 2008’de 131’ken, bugün yaklaşık 400’e çıkmış. Hangi hayvanlar tehlike altında, kurtarmak için ne yapabiliriz?

Çin, kaplan ve gergedan ürünleri ticaretine izin verecek

Çin, kaplan ve gergedan ürünleri ticaretine izin verecek

Yasağın kaldırılmasına çevre örgütlerinden tepki yağdı.

30.10.2018Ekonomi
Fırtına Vadisi’nde dere yatağındaki kaçak yapılar için yıkım ihalesi açıldı

Fırtına Vadisi’nde dere yatağındaki kaçak yapılar için yıkım ihalesi açıldı

DÜNYA Doğayı Koruma Vakfı'nca (WWF) korunması gereken 200 ekolojik saha arasında gösterilen Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi'nde, dere yatağına inşa edilen kaçak yapılar için yıkım kararı alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri ilk etapta, dere yatağına inşa edildiği belirlenen 9 yapı için yıkım ihalesine çıktı. 2 Kasım'da yapılacak ihalenin ardından kaçak yapılar yıkılacak.

30.10.2018Gündem
Rize’de dere yatağındaki 7 katlı binanın yıkımı sürüyor

Rize’de dere yatağındaki 7 katlı binanın yıkımı sürüyor

RİZE’nin Muradiye beldesine bağlı Kömürcüler köyünde 2 Ağustos’taki sel ve heyelanda gündeme gelen dere yatağındaki 7 katlı binanın yıkımı sürüyor.

4.10.2018Gündem
Barış fırsatçıları durmuyor

'Barış fırsatçıları' durmuyor

İMAR Barışı ile 31 Aralık 2017'den önceki yapılara af getirilmesi yönündeki düzenlemeyle yaylalara yapılan kaçak binaların yıkımı sürerken, Doğu Karadeniz'de, bir yandan da yeni kaçak inşaatlar yükseliyor.

19.09.2018Gündem
Dere yataklarında kaçak yapılar yükseliyor başladı

Dere yataklarında kaçak yapılar yükseliyor başladı

TÜRKİYE genelinde başlatılan 'İmar Barışı' ile 31 Aralık 2017?den önceki yapılara af getirileceği belirtilen uygulamayı fırsat bilen kişilerin inşa ettiği kaçak yapıların yıkımının sürdüğü Doğu Karadeniz'de, bir yandan da yeni kaçak inşaatlar yükseliyor. Yayla, mera ve özel koruma statülerine sahip alanlara yapılanların ardından dere yataklarına da inşaat yapılmaya başlandı. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından korunması gereken 200 ekolojik saha arasında gösterilen ve yerli-yabancı turistlerin akınına uğrayan Rize'nin Fırtına Vadisi'nde, dere yatağına, otel, pansiyon, restoran ve otopark inşa edilmeye başlandı.

19.09.2018Haber

Yazar Sonuçları

Ailemizin ajandasına 2020 için yazdığımız geziler

Yeni yılın ilk haftası elime kâğıdı kalemi alır, önce bir önceki yıl nereleri gezdiğimizi yazar, bir sonraki yıl nerelere gitmek istediğimizi not ederim. 2020 seyahat planlarımızı konuştuğumuz şu günlerde bizim de listemiz neredeyse tamamlandı. Bu listeye sonradan eklenen çok yer, şehir olur ancak burada paylaştığım seyahatlerin hepsini yapmak için farklı sebeplerimiz var. Seyahat listemizin size de ilham vermesi dileğiyle!

5.01.2020

Bu işin şakası yok

HER gün önümüzden yüzlerce haber akıp geçiyor. Ajanslardan dünyanın dört bir yanından iklim değişikliği ve küresel ısınmaya dair haberler geliyor, raporlar açıklanıyor.

5.07.2019

İklim değişikliği şirketleri nasıl dönüştürüyor?

WWF’nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) iklim değişikliğine dikkat çekmek için 12 yıldan beri sürdürdüğü “Dünya Saati” küresel etkinliğinin bir ayağında Türkiye vardı.

7.04.2019

Hiç lamı cimi yok adamı öldürüp parçaladılar

DÜNYANIN önde gelen bütün gazetecileri burada... Ama hiç kuşkusuz bu yıl Davos’un gazeteci yıldızı Martin Baron...

24.01.2019