MENÜ

Dunya Bankasi

Dunya Bankasi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dunya Bankasi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 28.605 Dunya Bankasi haberi bulunmuştur.

Dunya Bankasi Haberleri

Bakan Kurum açıkladı: Hedefimiz 2030 yılına kadar 7.5 milyon konutu dönüştürmek

Bakan Kurum açıkladı: Hedefimiz 2030 yılına kadar 7.5 milyon konutu dönüştürmek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hedefimiz 2030 yılına kadar 7.5 milyon konutu öncelik ve aciliyet durumlarına göre dönüştürmek" dedi.

19.11.2018Ekonomi
Bakan Pekcan: Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdık

Bakan Pekcan: Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdık

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, ”Ekim ayı ihracatımız 166.8 milyar dolara ulaştı. Bu Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru. Yıl sonunda hem ihracatımızı, hem ihracat sayımızı artırarak 170 milyar dolar hedefine ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

13.11.2018Ekonomi
Verimli kaynak

Verimli kaynak

Türkiye’nin enerji verimliliğinde yatırımları sürdüreceğini anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu en temiz ve milli enerji kaynağıdır. Önümüzdeki dönemde kamuda yapılacak enerji verimliliği yatırımları için Dünya Bankası ile 200 milyon dolarlık bir kaynak anlaşmasına vardık” dedi.

13.11.2018Ekonomi
Bakan Dönmezden 200 milyon dolarlık anlaşma açıklaması

Bakan Dönmez'den 200 milyon dolarlık anlaşma açıklaması

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, kamuda enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı için Dünya Bankası ile 200 milyon dolar tutarında kaynak anlaşmasına varıldığını söyledi.

12.11.2018Ekonomi
Enerji Bakanı Dönmezden elektrik ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması

Enerji Bakanı Dönmez'den elektrik ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez NTV'de soruları yanıtladı. Dönmez, "Enerji fiyatlarında yılbaşında maliyet düşerse indirim söz konusu olabilir" açıklamasında bulundu.

9.11.2018Ekonomi
Sanayiden sonra yerli yazılım kaplanları geliyor

Sanayiden sonra yerli yazılım kaplanları geliyor

“Milyar dolarlık Türk yazılım şirketi yaratma” hedefiyle 2000’in üzerinde yerel girişimi destekleyen Microsoft Türkiye’nin Ankara’da düzenlediği toplantıda, başarılı olan bağımsız yazılım sağlayıcı Start-Up’lardan Evreka, Advancity ve Motiwe, geliştirdikleri yazılımlarını tanıttı.

6.11.2018Teknoloji
Türkiye kolaylıkta 17 sıra yukarı çıktı

Türkiye kolaylıkta 17 sıra yukarı çıktı

Dünya Bankası’nın 2019 yılı İş Ortamı Raporu’nda Türkiye yatırım çekme ve kolay iş yapmada 17 basamak birden yükseldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “İyileşme sonrası geldiğimiz yer son 15 senenin rekorudur. Türkiye’nin gösterdiği 17 basamaklık ilerleme büyük bir başarıdır” dedi.

2.11.2018Ekonomi
Son dakika... Berat Albayraktan flaş mesaj: Türkiye 17 basamak yükseldi

Son dakika... Berat Albayrak'tan flaş mesaj: Türkiye 17 basamak yükseldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı 2019 Raporu’nda Türkiye 2018’e göre 17 basamak yükselerek 190 ülke arasında 43. sıraya geldi" mesajını paylaştı.

1.11.2018Ekonomi
Türkiye 17 sıra yükseldi Almanya 4 sıra düştü

Türkiye 17 sıra yükseldi Almanya 4 sıra düştü

Dünya Bankası’nın 2019 yılı İş Ortamı Raporu’nun ‘İş Yapma Kolaylığı’ listesinde, Almanya, 20. sıradan 24. sıraya gerilerken Türkiye 17 basamak birden yükselerek 43. sıraya yerleşti. Türkiye’nin yükselişi 15 senenin rekoru olarak açıklandı.

1.11.2018Avrupa
İş Yapma Kolaylığı’nda  17 basamak yükseldik

İş Yapma Kolaylığı’nda 17 basamak yükseldik

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dünya Bankası’nın 2019 yılı İş Ortamı Raporu’nda Türkiye’nin büyük bir başarı gösterdiğini açıklayarak, “Bu rapor, ülkelerin yatırım ortamlarını inceleyerek, karşılaştırmalı bir İş Yapma Kolaylığı Endeksi hazırlıyor.

31.10.2018Ekonomi
Dünya Bankası Etiyopyaya 1,2 milyar dolar verecek

Dünya Bankası Etiyopya'ya 1,2 milyar dolar verecek

Dünya Bankası, Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’ya 1,2 milyar dolar hibe ve kredi verecek.

31.10.2018Ekonomi
TSKB, 491 milyon TL net kar elde etti

TSKB, 491 milyon TL net kar elde etti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ'nin (TSKB), yılın 9 ayındaki net dönem karı 491 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

31.10.2018Ekonomi
Tamamen duygusal

Tamamen duygusal!

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman önderliğinde gerçekleştirilen ‘Çöl Davosu’ olarak adlandırılan ‘Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı’nda (FII) batının sözde protestosuna rağmen 56 milyar dolarlık iş anlaşması yapıldı.

25.10.2018Ekonomi
Sandıklıda kaza: 1 ölü

Sandıklı'da kaza: 1 ölü

24.10.2018Sandıklı
TMSF Başkanı Gülal, IADInın İcra Kuruluna seçildi

TMSF Başkanı Gülal, IADI'nın İcra Kurulu'na seçildi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Uluslararası Mevduat Sigortacıları Birliği'nin (IADI) İcra Kurulu'na seçildi.

24.10.2018Ekonomi
Eximbanktan flaş karar

Eximbank'tan flaş karar

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım: "Eninde sonunda 'kur riskine karşı korunmayan ya da sigorta yapmayan şirketleri Eximbank artık desteklemeyecek' fikrini yapmamız lazım. Henüz burada bir adım atmadık ama çalışıyoruz. Bundan sonraki toplantılarda bunu biraz daha dillendireceğiz" açıklamasında bulundu.

21.10.2018Ekonomi
Son dakika... ABDden Riyada boykot

Son dakika... ABD'den Riyad'a boykot

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ev sahipliğinde Riyad'da düzenlenecek "Geleceğe Yatırım Girişimi" (FII) konferansına katılmayacağını açıkladı.

18.10.2018Dünya
Oya Akgönenç kimdir

Oya Akgönenç kimdir?

Oya Akgönenç, 17 Ekim Çarşamba günü vefat etmesinin ardından araştırılan isim oldu. Türkiye seçim tarihinde ilk kez birinci sıradan aday gösterilen Oya Akgönenç, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi'nden Ankara Milletvekilliği yapmıştır. İşte, Oya Akgönenç kimdir sorusu hakkında bazı detaylar

18.10.2018Gündem
Çöl Davosuna Kaşıkçı boykotu

'Çöl Davosu'na Kaşıkçı boykotu

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne dair şüphelerin güçlenmesi Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenmesi planlanan ‘Geleceğe Yatırım Girişimi’ (FII) konferansını da etkiledi. Birçok sponsor konferanstan desteğini çektiğini duyururken katılımcılar da Riyad’a gelmekten vazgeçiyor. ‘Çöldeki Davos’ olarak nitelendirilen konferanstan çekilen son isim ise IMF Başkanı Christine Lagarde oldu.

17.10.2018Ekonomi
IMF Başkanı Lagarde da Riyaddaki konferansa katılmayacak

IMF Başkanı Lagarde da Riyad'daki konferansa katılmayacak

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın himayesinde gelecek hafta Riyad'da düzenlenecek yatırım konferansına katılmaktan vazgeçenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. IMF Başkanı Christine Lagarde, "Çöldeki Davos" olarak nitelendirilen konferanstan çekildiğini açıklayan son isim oldu.

17.10.2018Ekonomi
IMF Başkanı Lagarde da Riyaddaki konferansa katılmayacak

IMF Başkanı Lagarde da Riyad'daki konferansa katılmayacak

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın himayesinde gelecek hafta Riyad'da düzenlenecek yatırım konferansına IMF Başkanı Christine Lagarde da katılmaktan vazgeçti.

17.10.2018Dünya
Yabancı uzun vadeli bakıyor

Yabancı uzun vadeli bakıyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, uluslararası yatırımcılara Türkiye'de 3. çeyrekte yaşanan gelişmeler, bunların etkileri, hükümetin aldığı kısa ve uzun dönemli önlemler ile bankacılık sektörü hakkında bilgi sunduklarını aktararak, "Yatırımcılar G20 üyesi olan Türkiye'nin dünya ve bölge için önemli bir ülke olduğunu, yüksek bir potansiyeli bulunduğunu, yakın geçmişte çok başarılı bir performans gösterdiğini, Türkiye ekonomisinin uzun dönemli performansına güven duyduklarını belirtti" dedi.

16.10.2018Ekonomi
Dünya devleri birer birer çekiliyor

Dünya devleri birer birer çekiliyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne dair şüphelerin güçlenmesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın himayesinde Riyad’ta düzenlenmesi planlanan "Geleceğe Yatırım Girişimi" (FII) konferansından çekilenlere yeni isimlerin eklenmesine neden oldu.

16.10.2018Ekonomi
Küresel ekonominin önündeki riskler artıyor

Küresel ekonominin önündeki riskler artıyor

2018 yılını yüzde 3'ün üzerinde büyümeyle tamamlaması öngörülen küresel ekonominin önündeki riskler giderek artıyor. Yüksek borçlar, ticaret savaşları, zorlu Brexit, İtalyan’nın borçları ve hükümet politikası, ABD ekonomisindeki büyümenin yavaşlaması ve dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin arasındaki ticaret ihtilafları küresel ekonominin en büyük riskler olarak sıralanıyor.

14.10.2018Ekonomi
Endonezyada ölü sayısı artıyor

Endonezya'da ölü sayısı artıyor

Endonezya’nın Sulawesi Adası’ndaki deprem ve tsunamide yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 91'e yükseldi.

14.10.2018Dünya
Lojistik sektörüne akademik bakış

Lojistik sektörüne akademik bakış

24 Ekim’de İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinde düzenlenecek olan ‘Türkiye’de Lojistik Nereye Gidiyor?’ panelinde, bu alanda yaşanan gelişmeler konuşulacak. Akademi dünyası bu alanla ilgili değerlendirmelerde bulunacak.

13.10.2018Eğitim
KUTSOdan GSOya ziyaret ​

KUTSO'dan GSO'ya ziyaret ​

13.10.2018Gaziantep
Batı’da Riyad’a tepki büyüyor

Batı’da Riyad’a tepki büyüyor

ABD’de Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasının ardından Suudi Arabistan’ın ‘Çöldeki Davos’una verilecek tepki tartışılıyor. Çok sayıda firma konferansı boykot etse de ABD Hazine Bakanı konferansa katılacağını duyurdu.

12.10.2018Dünya
‘Yeniden dengelenme daha önemli hale geldi’

‘Yeniden dengelenme daha önemli hale geldi’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, ekonomik aktivitedeki yeniden dengelenmenin daha önemli hale geldiğini belirterek, “Güçlü parasal sıkılaştırma fiyat istikrarını desteklemekte. Merkez Bankası fiyat istikrarı hedefine ulaşmak için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

12.10.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde Türkiye neden 3 basamak düştü?

DÜNYA Ekonomik Forumu’nun geçen hafta yayınladığı “2018 Küresel Rekabetçilik Endeksi 0.4”te Türkiye 3 basamak gerileyerek 140 ülke arasında 61. oldu.

23.10.2018

Dünya Bankası toplantılarında yatırımcının Türkiye bakışı

RAHİP Brunson’un serbest kalmasıyla piyasada beklenen kısmi rahatlama sağlandı.

14.10.2018

Bir fikir bir ülkeyi kalkındırabilir

DIŞ kaynak olmadan bir ülkeyi kalkındırmak mümkün mü? Bu hafta Nobel Ekonomi Ödülü alan Paul Romer işte bu soruya yanıt arıyor.

13.10.2018