MENÜ

Dsö

Dsö ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dsö haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dsö haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.102 Dsö haberi bulunmuştur.

Dsö Haberleri

Dakikada 40 kişi boğularak ölüyor

Dakikada 40 kişi boğularak ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her yıl 372 bin kişinin suda boğulduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, DSÖ'nün suda boğulmalarla ilgili ilk küresel raporu hakkında konuşan DSÖ Uzmanı Etinne Krug, yılda 372 bin kişinin küvette, havuzda, gölette, nehirde, denizde ve havuzda boğulduğuna işaret ederek bu ölümlerin çoğunun engellenebileceğini söyledi.

17.11.2014Gündem
Yürümüyoruz ve maalesef şampiyonuz

Yürümüyoruz ve maalesef şampiyonuz

Türkiye’de son 10 yılda diyabet sıklığı 2 katına çıktı.

16.11.2014Sağlık
Ebola’ya karşı özgürlük ültimatomu

Ebola’ya karşı özgürlük ültimatomu

Ebola şüphesiyle 9 gündür karantinada tutulan Amerikalı hemşire Kaci Hickox, testlerinin sonucunun temiz çıktığını belirterek uygulamanın daha fazla sürmesinin kişisel hak ve özgürlüklerinin ihlali anlamına geleceğini söyledi.

30.10.2014Dünya
Ebola vakalarının sayısı 10 bini geçti

Ebola vakalarının sayısı 10 bini geçti

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Ebola virüsüne yakalananların sayısının 10 bini aştığını ve virüs nedeniyle gerçekleşen ölümlerin de 4 bin 922'ye yükseldiğini açıkladı.

29.10.2014Dünya
Ebola Virüsünün Yeni Adresi İnternet Oldu

Ebola Virüsünün Yeni Adresi İnternet Oldu

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Ebola virüsünün yeni adresi internet platformu oldu. Ebola adı verilen internet virüsü, elektronik posta yoluyla bulaşıyor. Aman dikkat!

27.10.2014Avrupa
Ebola aşısı Avrupa’da ilk Hamburg’da test edilecek

Ebola aşısı Avrupa’da ilk Hamburg’da test edilecek

Batı Afrika’da özellikle Gine, Sierra Leone, Liberya ve Nijerya'da 2 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınına karşı mücadele devam ediyor.

22.10.2014Avrupa
Nijerya salgını temizledi

Nijerya salgını temizledi

AVRUPA Birliği Dışişleri Bakanları dün bir kez daha, Batı Afrika’da her geçen gün yayılan Ebola virüsüne karşı mücadele kapsamında Lüksemburg’da toplandı.

20.10.2014Dünya
Ebola vakaları bir ayda iki katına çıktı

Ebola vakaları bir ayda iki katına çıktı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, Ebola virisünün hızlı bir artış gösterdiğini belirterek, "Dünyada Ebola virüsünde vaka sayısı 9 bin 216'ya, ölüm sayısı ise 4 bin 555'e ulaşmıştır. Bu rakamlar bize olguların bir ay öncesine göre yüzde yüz artmış olduğunu göstermektedir" dedi.

20.10.2014Sağlık
“Yüzyılın Adamı”ndan beyinsel tespitler

“Yüzyılın Adamı”ndan beyinsel tespitler

Yıllardır, cep telefonu kullanmaya başladığımız günden bu yana tıp uzmanlarının da desteklediği yaygın bir inanış var: Telefonlar kimi zaman yoğun kullanımda görme bozukluklarına neden olurken, beyin tümörüne dahi yol açabildiği en sık dile getirilen iddialardan ikisi... Amerikan Beyin Cerrahları Birliği tarafından nöroşirurji alanındaki çalışmalarıyla Yüzyılın Adamı seçilen 89 yaşındaki Türk Prof. Dr. Gazi Yaşargil ise bu yaygın inanışın aksini savundu ve beyin tümörlerinin ilerleyen teknoloji ve aletlerden kaynaklandığını düşünmediklerini belirterek, "Bizim yaşam tarzımızdan hastalıklar olabiliyor, sigara, içki ve uyuşturucu bunların başında geliyor" dedi.

20.10.2014Sağlık
Ebola sızıntısı: Etkili müdahale edemedik

Ebola sızıntısı: Etkili müdahale edemedik

ASSOCIATED Press (AP) haber ajansı tarafından ele geçirilen rapor taslağına göre Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “iletişim eksikliği ve görevli kadroların kifayetsizliği” nedeniyle Batı Afrika’daki Ebola salgınını önlemeyi başaramadıklarını söylüyor.

18.10.2014Dünya
Senegalde Ebola salgını sona erdi

Senegal'de Ebola salgını sona erdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkelerinden Senegal'de Ebola salgınının sona erdiğini açıkladı.

17.10.2014 Dünya
Ebola dünya gündemi

Ebola dünya gündemi

Şimdiye kadar bulaştığı insanların yarısını öldüren, ABD Başkanı Obama’ya iki gün üst üste program değiştirten Ebola salgını, dünya liderlerinin gündemine oturdu. Beyaz Saray’ın ardından AB’de de Ebola zirvesi toplandı.

16.10.2014Dünya
Dünya Sağlık Örgütünden Türkiye için kötü rapor

Dünya Sağlık Örgütü'nden Türkiye için kötü rapor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tarafından hazırlanan raporda Türkiye’de kanser, şeker ve kalp hastalıklarının önlenmesinde zorluklar olduğu belirtildi. Raporda ayrıca aile hekimlerinin diyabet ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıkları erken tespitinde yetersiz kaldığına da dikkat çekildi.

13.10.2014Sağlık
ABDde korkutan ikinci Ebola vakası

ABD'de korkutan ikinci Ebola vakası

ABD'de bir sağlık görevlisine Ebola teşhisi konuldu. Hastanın, Teksas Presbyterian Hastanesi'nde Ebola'dan dolayı hayatını kaybeden Liberyalı Thomas Eric Duncan'ı (42) tedavi eden hemşirelerden birisi olduğu açıklandı. İsmi açıklanmayan hemşirenin hastanede temasa geçtiği insanların tespit edilmeye çalışıldığı ifade edildi.

13.10.2014Dünya
ABDde korkutan ikinci Ebola vakası

ABD'de korkutan ikinci Ebola vakası

ABD'de bir sağlık görevlisine Ebola teşhisi konuldu. Hastanın, Texas Presbyterian Hastanesi'nde Ebola'dan dolayı hayatını kaybeden Liberyalı Thomas Eric Duncan'ı (42) tedavi eden hemşirelerden birisi olduğu açıklandı. İsmi açıklanmayan hemşirenin hastanede temasa geçtiği insanların tespit edilmeye çalışıldığı ifade edildi.

13.10.2014Avrupa
Ebola yüzünden eğitim radyodan

Ebola yüzünden eğitim radyodan

DÜNYA Sağlık Örgütü’nün (WHO) ölü sayısının 4 bini geçtiğini açıkladığı Ebola salgınıyla mücadele için Sierra Leone’deki okullarda eğitime ara verildi.

11.10.2014Dünya
Almanyaya tedavi için üçüncü ebola hastası getiriliyor

Almanya'ya tedavi için üçüncü ebola hastası getiriliyor

Bugün Almanya'ya tedavi için üçüncü Ebola hastası getiriliyor.

9.10.2014Avrupa
İspanyada Ebola şüphesi ötanazi yaptırdı

İspanya'da Ebola şüphesi ötanazi yaptırdı

İspanya’da Ebola virüsü bulaşan hemşirenin köpeğinde de hastalık bulgusuna rastlandı. Yerel hükümet "Excalibur" isimli köpeği 'uyutma' kararı alınca hayvanseverler ayaklandı. Ancak yetkilililer tüm tepkilere rağmen kararından dönmedi.

8.10.2014Dünya
Ebola’da aşı için yeni umut

Ebola’da aşı için yeni umut

AFRİKA ülkelerinde 3 binden fazla can alan ve ABD dahil batılı ülkelerde de nadir de olsa rastlanmaya başlayan Ebola’da umut ışığı haline gelen aşı çalışmalarından birisinin klinik denemelerine birkaç hafta içinde başlanacak.

4.10.2014Dünya
Ebola hastası tedavi için Almanyaya getirildi

Ebola hastası tedavi için Almanya'ya getirildi

Almanya'nın Frankfurt kentinde, havalimanına ambulans uçakla getirilen Ebola virüsü taşıyan hasta, Üniversite Kliniği'nde tedavi altına alındı.

3.10.2014Avrupa
Ankaranın şebeke suyunda kirlilik iddiaları

Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik iddiaları

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ankara'nın merkez suyunda en ufak bir sıkıntının kesinlikle olmadığını" belirtti.

2.10.2014Gündem
Dünya Sağlık Örgütünden Ebola uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'nden Ebola uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika'daki Ebola virüsünün yayılmasını önleyecek önlemler alınmadığı takdirde, 2 Kasım 2014 tarihine kadar virüs bulaşan insan sayısının 20 bini aşacağı öngörüsünde bulundu.

23.09.2014Avrupa
Bu sezon çok dizi yaptı işte sonbahar için birkaç dizi önerisi

Bu sezon çok dizi yaptı işte sonbahar için birkaç dizi önerisi

Yaz bitti, kış geliyor diye sakın üzülmeyin. Sonbahar'ın tadı bir başka. Yazın rehavetini, sonbahar bunalımını evden çıkmadan, gece geç saatlere kadar tembel tembel dizi izleyerek atabilirsiniz! Yapmanız gereken sevebileceğiniz birkaç dizi bulmak. Yeni vizyona giren dizilerden bir demet yapabilirsiniz. İzlemediğiniz dizilere göz atabilirsiniz ya da 1-2 sezon önce başlamış dizileri takip edebilirsiniz.

22.09.2014Keyif
Suriyedeki aşı skandalında çocuklara yüksek dozda kas gevşetici verilmiş

Suriye'deki aşı skandalında çocuklara yüksek dozda kas gevşetici verilmiş

Suriye'de 16 çocuğun ölümüyle sonuçlanan aşı kampanyası skandalında, çocuklara yanlışlıkla yüksek dozda kas gevşetici verildiği ve ölümlerin bu yüzden yaşandığı ortaya çıktı.

19.09.2014Dünya
Aşı faciasında ölümler artıyor

Aşı faciasında ölümler artıyor

Suriye’nin İdlib kentinde muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerde en az 50 çocuk, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından desteklenen aşı kampanyası nedeniyle yaşamını yitirdi.

17.09.2014Dünya
UNICEF ve DSÖden aşı açıklaması

UNICEF ve DSÖ'den 'aşı' açıklaması

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Suriye'nin İdlib kentinde kendileri tarafından desteklenen kampanyada aşı olan bazı çocukların ölümünden büyük endişe duyduklarını kaydetti.

17.09.2014Dünya
Suriyede aşı olan 20 çocuk öldü

Suriye'de aşı olan 20 çocuk öldü

Suriye'nin İdlib kentinde, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından desteklenen kampanyada aşı olan en az 20 çocuk hayatını kaybetti.

16.09.2014Dünya
Suriyede aşı olan 16 çocuk öldü

Suriye'de aşı olan 16 çocuk öldü

Suriye'nin İdlib kentinde, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından desteklenen kampanyada aşı olan en az 16 çocuk hayatını kaybetti. Muhalifler tarafından kurulan geçici hükümete bağlı sağlık bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, İdlib'in çeşitli bölgelerinde yürütülen bir buçuk milyon çocuğu kapsayan UNICEF ve WHO destekli kızamık aşısı kampanyasında, bir ila beş yaşlarında en az 16 çocuk, aşı vurulduktan yaklaşık onbeş dakika sonra vefat etti. Söz konusu ölüm vakalarının nedeninin, laboratuvar sonuçlarıyla açıklığa kavuşturulacağı belirtildi.

16.09.2014Haber
İşte intihara sebep oan 4 neden

İşte intihara sebep oan 4 neden

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cenevre’de yapılan “intihar” konulu panelde dünyada her 40 saniyede bir kişinin intihar ettiğini duyurdu. İntihar nedenlerinin başında ayrımcılık, dışlanma, fakirlik ve bunalım geliyor.

14.09.2014Avrupa
Ebola ülke bitirdi

Ebola ülke bitirdi

6 Eylül’de 200 can birden alarak rekor kıran Ebola virüsüne karşı Liberya pes etti. Sağlık Bakanı, “Ülkemizin varlığı, orman yangını gibi yayılan Ebola nedeniyle ciddi tehdit altındadır” dedi.

10.09.2014Dünya
Ebola’yı ‘kendi kanı’ vuracak

Ebola’yı ‘kendi kanı’ vuracak

BATI Afrika’da yaklaşık 2 bin 100 can alan Ebola virüsüne karşı bir türlü bulunamayan kesin tedavi yöntemiyle ilgili Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) farklı bir uygulama geliştirecek.

7.09.2014Dünya
Ebola’ya karşı çare tecrit

Ebola’ya karşı çare tecrit

BATI Afrika’da yaklaşık 2 bin 100 kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınıyla mücadelede güçlük çeken Sierra Leone, tecrit uygulaması kararı aldı.

6.09.2014Dünya
Her 40 saniyede bir kişi yaşamına son veriyor

Her 40 saniyede bir kişi yaşamına son veriyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her 40 saniyede bir kişinin kendi elleriyle yaşamına son verdiğini açıkladı.

4.09.2014Gündem
Ebola üç haftadır daha çok öldürüyor

Ebola üç haftadır daha çok öldürüyor

DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO), Batı Afrika’da salgına dönüşen Ebola hastalığının son bilançosunu açıkladı.

4.09.2014Dünya
E-sigara da son derece zararlı

'E-sigara da son derece zararlı'

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı elektronik sigaraya karşı uyardı, “Türkiye elektronik sigaranın hiç satılmadığı, tamamen yasaklandığı bir ülke olmalıdır.”

30.08.2014Sağlık
DSÖ: 20 bin kişi Ebolaya yakalanabilir

DSÖ: 20 bin kişi Ebola'ya yakalanabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Batı Afrika'daki Ebola salgınının denetim altına alınmadan önce 20 binden fazla kişiye yayılabileceğini açıkladı.

29.08.2014Dünya
TSE mobilyalardaki kanser tehlikesine karşı önlem alacak

TSE mobilyalardaki kanser tehlikesine karşı önlem alacak

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), kanser, solunum ve sinir sistemi hastalıklarına neden olan "formaldehit"in mobilya ve ahşap malzemelerde bulunma miktarını sınırlamak için E1'den sonra E0 belgelendirmesine de başladı.

28.08.2014Sağlık
Polis eşliğinde özel ambulansla taşındı

Polis eşliğinde özel ambulansla taşındı

Afrika’daki Sierra Leone’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) adına çalışırken Ebola virüsü kaptığı belirlenen doktor, özel uçakla Almanya'ya götürülerek tedavi altına alındı.

28.08.2014Sağlık
Ebola bir ülkede daha görüldü

Ebola bir ülkede daha görüldü

'Eşi benzeri görülmemiş' salgın denilen Ebola virüsü, Batı Afrika’da Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de görüldü.

25.08.2014Dünya
WHO: Ebola’nın eşi benzerini görmedik

WHO: Ebola’nın eşi benzerini görmedik

DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO), şubat ayından bu yana Batı Afrika’da başlayarak 1427 can alan Ebola virüsüyle ilgili, “eşi benzeri görülmemiş bir salgın” açıklamasında bulundu.

23.08.2014Dünya
Sevindiren açıklama: Ebolaya çare bulundu

Sevindiren açıklama: Ebola'ya çare bulundu!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Liberya'daki Ebola salgınında deneysel ilaç kullanılan üç sağlık personelinden ikisinin önemli ölçüde, birinin ise kısmen iyileşme gösterdiğini kaydetti.

22.08.2014Avrupa
Robocop’lu karantina

Robocop’lu karantina

Batı Afrika’da başlayarak yayılan Ebola virüsünün büyük salgına dönüştüğü Liberya’da başkentin 50 bin kişilik bir semti karantina altına alındı. Semti terk etmek isteyenlere robocop giysili polisler, göz yaşartıcı gazla ve ateş ederek müdahale etti. Başkent Monrovia’da karantina altına alınan West Point semtinde yaşayanlar, Ebola'ya yakalanarak ölmek veya polis kurşunuyla ölmek arasında seçim yapmak zorunda kalıyorlar.

21.08.2014Dünya
Almanyayı Ebola korkusu sardı

Almanya'yı Ebola korkusu sardı

Kısa süre önce Gine’den Almanya'nın başkenti Berlin'e gelen ve rahatsızlanan bir kadın, Ebola şüphesi ile hastaneye kaldırıldı.

21.08.2014Sağlık
Ebola en hızlı Liberyada yayıldı

Ebola en hızlı Liberya'da yayıldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika'daki Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 350'ye yükseldiğini bildirdi. Hastalığın en hızlı Liberya'da yayıldığı belirtildi. Liberya'da 126 yeni vaka 95 ölüm görüldü.

20.08.2014Dünya
Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişi karantinada

Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişi karantinada

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Fadela Chaib, Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişinin karantinada olduğunu bildirdi.

19.08.2014Avrupa
Ebolada sayı giderek artıyor Bin 145e çıktı

Ebola'da sayı giderek artıyor! Bin 145'e çıktı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika'daki Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 145'e yükseldiğini bildirdi.

16.08.2014Avrupa
Ebola hafife alındı

Ebola hafife alındı

Batı Afrika’da yayılan Ebola virüsü can almaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü’nden ciddi uyarılar geldi.

15.08.2014Dünya

Yazar Sonuçları

HIV(+) hasta ilacını bulunamıyor

AIDS’ye yol açan HIV virüsüne yönelik kullanılan “raltegravir” etken maddeli ilaç piyasada bulunmuyor. Marmara Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Korten, HIV(+) virüsüne karşı etkili ilacın eksikliğinin tedavilerin aklaması, hastalığın kontrolden çıkması ve tedaviye direnç gelişmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

8.09.2014