MENÜ

Domuz Gribi

Domuz Gribi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Domuz Gribi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.525 Domuz Gribi haberi bulunmuştur.

Domuz gribi, Orthomyxoviridae ailesinden, herhangi bir virüs tarafından oluşmuştur.Domuzlarda oluşan virüse çok benzediği için adına Domuz Gribi denmektedir.Hastalık tıp alanında İngilizce swine influenza virus kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle kısaca SIV olarak adlandırılır. Bilinen tüm SIV tipleri ya Influenzavirus A (çoğunlukla) ya da Influenzavirus C (ender) tipindedir. Aşısı bulunmaktadır. 2009 salgınına neden olan virüs, influenza A virüsünün alt türlerinden biri olan H1N1'dir.

Kümes hayvanları ve domuzlar ile yakın temasta çalışan kişiler, özellikle korumasız bir şekilde temasta bulunanlar, eğer hayvan insana bulaşabilen bir virüs taşıyorsa enfeksiyon kapma riski altındadır. Buna karşılık, hastalıklı bir hayvanın eti uygun bir şekilde pişirildiği zaman herhangi bir risk arz etmemektedir. SIV, insandan insana bulaşabilecek şekilde yapısını değiştirebilmektedir. 2009 yılındaki domuz gribi vakalarının bu tip bir virüs tarafından oluştuğu belirtilmektedir.

DEVAMI

Domuz Gribi Haberleri

Hindistanda domuz gribi 56 can aldı

Hindistan'da domuz gribi 56 can aldı

Hindistan'nın Mumbai kentinde, 12 gün içinde 56 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.

13.10.2018Dünya
Hindistanda domuz gribi sebebiyle 90 kişi yaşamını yitirdi

Hindistan'da domuz gribi sebebiyle 90 kişi yaşamını yitirdi

Hindistan'ın Mumbai kentinde ocak ayından bu yana 90 kişinin domuz gribi sebebiyle hayatını kaybettiği açıklandı.

6.10.2018Dünya
Hollandadan domuz gribi aşısı olup hastalanan vatandaşlarına tazminat

Hollanda'dan domuz gribi aşısı olup hastalanan vatandaşlarına tazminat

Hollanda hükümeti, 2009 yılında Meksika'da patlak veren ve bütün dünyaya yayılan domuz gribine karşı aşı yaptırdıktan sonra sonra ciddi şekilde hastalanan vatandaşlarına milyonlarca euro tazminat ödeyecek.

20.09.2018Dünya
Antemlerim 55 yıldır çocuklar için açık

Antemlerim 55 yıldır çocuklar için açık

Edebiyat hayatının 55’inci yılını ‘A Takımı/İz Sürücü Köpekler’ dizisi ile kutlayan çocuk edebiyatının usta ismi Gülten Dayıoğlu, her yaştan okurunu minik bir seslenişle selamlıyor: “Kitap aşı gibidir. Aşı nasıl mikroplara karşı bağışıklık kazandırırsa, kitaplar da yaşamın her türlü haline karşı bizlerde bağışıklık oluşturur.”

31.05.2018Kitap Sanat
İşte Bülent Ersoyun son sağlık durumu

İşte Bülent Ersoy'un son sağlık durumu

Ünlü sanatçı Bülent Ersoy'un sağlık durumu hakkında doktorları basın açıklaması yaptı. Ersoy'un üriner sistem enfeksiyonu (idrar yolu iltihabı) teşhisi konulduğunu ve durumun iyi olduğu belirtildi.

3.04.2018Magazin
Grip sezonu değişti

'Grip sezonu değişti'

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural, mevsimsel değişiklik nedeniyle grip sezonunun değiştiğini söyledi.

18.01.2018Gündem
Domuz gribi sezonluk oldu

Domuz gribi sezonluk oldu

İLK çıktığı yıl ‘domuz gribi’ denen ancak sezon gripleri (influenza) arasındaki yerini alan H1N1, halen Türkiye’de en sık hasta eden grip virüsü.

16.01.2018Gündem
Uzmanlar uyardı: Grip vakaları artabilir. Bu yıl H1N1 virüsü kılık değiştirdi

Uzmanlar uyardı: 'Grip vakaları artabilir. Bu yıl H1N1 virüsü kılık değiştirdi'

Grip virüsünün kılık değiştirdiğine dikkat çeken uzmanlar, “Özellikle bu yıl daha yüksek seyreden ateş ile virüs kendini gösteriyor” dedi.

15.01.2018Gündem
Şok iddia: Kemoterapi görürken gripten öldü

Şok iddia: Kemoterapi görürken gripten öldü

SAMSUN’da yaşayan Sema- Dursun Kanlı çiftinin çocukları 12 yaşındaki Kardelen, geçen yıl ocak ayında sol gözündeki tümör nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görmeye başladı. Kardelen, 3 gün kemoterapi gördükten sonra fenalaştı. Yoğun bakım servisindeki Kardelen’in 'domuz gribi' (H1N1) olduğu iddia edildi. Küçük kız, 11 Ocak’ta hayatını kaybetti. Aile kızlarının ölümünde ihmal olduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık ’görevsizlik’ kararı verdi. Rektörlük tarafından yapılan incelemede de soruşturma başlatılmasına gerek olmadığı kanaati ifade edildi.

3.01.2018Gündem
Buzullar eriyor on binlerce yıllık... Virüsler uyanıyor

Buzullar eriyor on binlerce yıllık... Virüsler uyanıyor

Küresel ısınmanın etkisiyle Sibirya ve Alaska’da onbinlerce yıldır buz altında kalan topraklar açığa çıktı. Bu topraklarda onbinlerce yıldır ‘kış uykusunda’ bulunan ve insanlığın hiç tanımadığı virüsler sağlığımızı tehdit ediyor.

26.07.2017Gündem
Japonya ve ABDden Boğaziçinin aşı teknolojisine patent

Japonya ve ABD'den Boğaziçi'nin aşı teknolojisine patent!

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi’ne ABD ve Japonya’dan patent aldı.

17.05.2017Kampüs
Bizi gülmek iyileştirdi

Bizi gülmek iyileştirdi

Gülben Ergen bu hafta, lösemi hastalığını yenen Bahar’ın annesi Aslı Bastıyalı ile buluştu. Bastıyalı, “Gülmek İyileştirir” adlı kitabını ve kızının iyileşme sürecini anlattı.

14.03.2017Magazin
Bu havalar bizi bir ‘grip’ yaptı

Bu havalar bizi bir ‘grip’ yaptı

Soğuk hava, grip vakalarını artırdı. Bu şüpheyle sağlık merkezlerine gelen hastaların yüzde 34.6’sı ‘grip pozitif’ çıktı. Bu yılki grip virüsleri de ‘tanıdık’. Halen en sık görülen grip virüsü influenza A (H3N2) ve influenza B virüsü.

6.01.2017Gündem
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü.Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer ve Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Bebeklerin beyin gelişimlerine de büyük zarar veren Zika virüs nedir, nasıl bulaşır?

16.12.2016Gündem
Esenyurt Devlet Hastanesinde domuz gribi karantinası

Esenyurt Devlet Hastanesi'nde domuz gribi karantinası

5 yaşındaki bir kız çocuğu yüksek ateş, kusma ve halsizlik şikayetiyle ailesi tarafından Esenyurt Devlet Hastanesi’ne getirildi. Küçük kızın domuz gribiolma ihtimali üzerine hastanenin acil kısmı karantinaya alındı. Acilbölüme tedavi olmak için gelen hastalar, hastanenin görevlileritarafından geri gönderildi. Saat 20.00 başlayan karantina saat 00.00 civarında sona erdi. 

7.12.2016Haber
Oğuzhan Koç kimdir

Oğuzhan Koç kimdir?

Kanal D’nin sevilen programı Beyaz Show sezon finali yapıyor. Beyaz Show’un bu akşam ki bölümünde Oğuzhan Koç konuk olacak. Peki, Oğuzhan Koç kimdir? Oğuzhan Koç’un hayatı hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz.

27.05.2016Gündem
Bünyamin Sürmeliden Mavi Misket: Yağmur artacak kar azalacak

Bünyamin Sürmeli'den Mavi Misket: Yağmur artacak kar azalacak

Ekranların ‘havayı koklayan adam’ı Bünyamin Sürmeli kitap yazdı. Küresel ısınmanın ne tür bir bela olduğunu hâlâ anlamadıysanız ‘Mavi Misket’i okumalısınız. Meteorolog Sürmeli size tahmin yapmanın sırrını veriyor.

8.04.2016Keyif
Risk taşıyanların sadece yüzde 10u grip aşısı oluyor

Risk taşıyanların sadece yüzde 10'u grip aşısı oluyor

Solunum yolu hastalıklarının başında gelen gripte risk gruplarında yer alan 25 milyon civarındaki bireyin sadece yüzde 10'unun grip aşısı yaptırıyor. 

18.03.2016Sağlık
Domuz gribi ile akciğerleri işlevini yitirdi yapay akciğer ile kurtuldu

Domuz gribi ile akciğerleri işlevini yitirdi yapay akciğer ile kurtuldu

Trabzon'da H1N1 virüsünün neden olduğu zatürre dolayısıyla solunum cihazına bağlanmasına rağmen tedavisinden yanıt alınamayan Erol Karasakal, bozulan akciğerin yerini alan sistem sayesinde hayata döndü. Doç. Dr. Mataracı: "Makine, ilaçların etkinliklerini göstermesi için geçecek zamana kadar hastanın akciğerlerini istirahat ettirdi. O sırada da akciğerler tedaviye yanıt verdi ve iyileşti." dedi.

18.03.2016Sağlık
Domuz gribinden yapay akciğer takılarak kurtuldu

Domuz gribinden yapay akciğer takılarak kurtuldu

ADANA’da, domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü nedeniyle ölümcül akut solunum sıkıntısı sendromuna (ARDS) yakalanan 44 yaşındaki Ruhi Pelit, yapay akciğer takılarak kurtarıldı.

9.03.2016Gündem
İsveç’te bir haftada 700 domuz gribi vakası

İsveç’te bir haftada 700 domuz gribi vakası

İsveç’te bir hafta içinde 700 domuz gribi vakasına rastlandığı açıklandı.

29.02.2016Sağlık
Bu yılki grip virüsü çok inatçı çıktı

Bu yılki grip virüsü çok inatçı çıktı

Son zamanlarda, “Ben hayatımda böyle inatçı grip görmedim, tam bitti derken yeniden başlıyor” cümlesini çok sayıda kişiden duymanız mümkün. Destek tedavileri, antigribal ilaçlar, bitkisel kürler derken biraz nefes aldıran grip, bir anda insanı yeniden yatağa düşürebiliyor.

19.02.2016Sağlık
Barış Falay domuz gribi oldu

Barış Falay domuz gribi oldu

Paramparça’nın Harun’u Barış Falay da domuz gribi salgınından nasibini aldı.

18.02.2016Magazin
Galatasaraylı Dorsey, Barcelonada

Galatasaraylı Dorsey, Barcelona'da!

Galatasaray Odeabank'ın ABD'li pivotu Joey Dorsey, Barcelona Lassa'ya transfer oldu.

17.02.2016Basketbol

Yazar Sonuçları

İyi yaşa, kanser olma

İnsan sağlığı tarihi salgın hastalıklarla doludur.Bu hastalıklar bir anda kıtalara bulaşıp yüz milyonlarca insanın ölümüne neden oldular.

10.05.2018

Ne garip grip bu!

Duyduklarımdan o kadar tırstım ki, en ufak belirtiyi görünce, elimdeki her şeyi yere bıraktım, sakince uzandım.

6.03.2018

Grip sezonu devam ediyor

Geçtiğimiz hafta Amerika’dan giderek yayılan griple ilgili haberler geldi. Bazı hastanelerde hastalara acil servis koridorları ya da çadırlarda bakıldığı açıklandı. Durumdan endişe duyan ülkedeki sağlık otoriteleri de her zamankinden daha ağır hasta eden ve salgın yapan virüsün(H3N2) mutasyon geçirmiş olabileceğini söyledi. Bir kez daha gördük ki grip virüsleri kolay ve sık değişim geçirebiliyor.

19.02.2018

Bizi gülmek iyileştirdi

Gülben Ergen bu hafta, lösemi hastalığını yenen Bahar’ın annesi Aslı Bastıyalı ile buluştu. Bastıyalı, “Gülmek İyileştirir” adlı kitabını ve kızının iyileşme sürecini anlattı.

15.03.2017

2017 grip festivalinin ekopolitik sebepleri

İkide bir grip olmamızın sebebini buldum! Altından yine modern hayat, sanayileşme, şehirleşme, göç ve dış güçler çıktı! Bu yılki grip salgınına bir isim konulmamıştı, ben şunu öneriyorum: Konjonktürel grip!

25.02.2017

Kış geldi, okullar ve kamu binalarında salgın hastalıklara önlem olarak dezenfekte işlemi yapılıyor

Bugünkü iyi haberlerimiz şöyle: Bazı belediyeler okul ve kamu binalarını salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı dezenfekte etmeye başladı... Belediyenin köy muhtarlarına dağıttığı traktörlere takılabilen kar küreme bıçakları yolların kapanmasını önledi... Meteorolojik tahminlerde artık 'yerli radar' kullanıyoruz.

18.12.2016

Öcü hep var

Bir ara neydi o? “Komünizm geliyor” diye çok korktuk. Bir türlü gelemedi kör olası.

5.10.2016