MENÜ

Domuz Gribi

Domuz Gribi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Domuz Gribi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Domuz Gribi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.594 Domuz Gribi haberi bulunmuştur.

Domuz gribi, Orthomyxoviridae ailesinden, herhangi bir virüs tarafından oluşmuştur.Domuzlarda oluşan virüse çok benzediği için adına Domuz Gribi denmektedir.Hastalık tıp alanında İngilizce swine influenza virus kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle kısaca SIV olarak adlandırılır. Bilinen tüm SIV tipleri ya Influenzavirus A (çoğunlukla) ya da Influenzavirus C (ender) tipindedir. Aşısı bulunmaktadır. 2009 salgınına neden olan virüs, influenza A virüsünün alt türlerinden biri olan H1N1'dir.

Kümes hayvanları ve domuzlar ile yakın temasta çalışan kişiler, özellikle korumasız bir şekilde temasta bulunanlar, eğer hayvan insana bulaşabilen bir virüs taşıyorsa enfeksiyon kapma riski altındadır. Buna karşılık, hastalıklı bir hayvanın eti uygun bir şekilde pişirildiği zaman herhangi bir risk arz etmemektedir. SIV, insandan insana bulaşabilecek şekilde yapısını değiştirebilmektedir. 2009 yılındaki domuz gribi vakalarının bu tip bir virüs tarafından oluştuğu belirtilmektedir.

DEVAMI

Domuz Gribi Haberleri

Grip hastalığı nedir, Gripten nasıl korunulur

Grip hastalığı nedir, Gripten nasıl korunulur?

Grip influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen; 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığıdır. Grip kış aylarında yaklaşık 6-8 hafta kadar etkili olur. Etken influenza virüsü A, B, ve C tiplerine sahiptir. C tipi insanlarda hastalık yapmaz. İnfluenza A, daha hafif seyreder. Tip B ise daha çok çocukları etkiler. Grip virüsü bazı yıllarda büyük salgınlar yapabilir. Hastalığın bulaşma yolu hasta insanların solunum salgılarının sağlam insanlara bulaşması şeklindedir. Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gündür. Peki Grip hastalığından nasıl korunulur?

24.09.2019Sağlık
Mevsimsel Grip Hastalığı (Grip) Nedir

Mevsimsel Grip Hastalığı (Grip) Nedir?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir. Peki Gripten nasıl korunulur, grip türleri nelerdir?

16.09.2019Sağlık
Myanmarda domuz gribi salgını

Myanmar'da domuz gribi salgını

Myanmar'da, bir aydır görülen domuz gribi salgınında 54 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

16.07.2019Dünya
Hindistandaki domuz gribi salgını 3 ayda 605 can aldı

Hindistan'daki domuz gribi salgını 3 ayda 605 can aldı

Hindistan'da domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü nedeniyle yılbaşından 10 Mart'a kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 605'e yükseldi.

12.03.2019Dünya
Hindistanda domuz gribi alarmı

Hindistan'da domuz gribi alarmı

Hindistan'da, yılbaşından 3 Mart'ta kadar domuz gribi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 530'a çıktı.

6.03.2019Dünya
Sağlık Bakanı Kocadan Yıldız Tilbeye bedava grip ilacı yanıtı

Sağlık Bakanı Koca'dan Yıldız Tilbe'ye 'bedava grip ilacı' yanıtı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sanatçı Yıldız Tilbe'nin grip için bedava ilaç isteğine yanıt verdi.

22.02.2019Gündem
Hindistanda domuz gribi 377 can aldı

Hindistan'da domuz gribi 377 can aldı

Hindistan'da, yılbaşından bu yana domuz gribi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 377'ye çıktı.

21.02.2019Dünya
KKTCde domuz gribi alarmı

KKTC'de domuz gribi alarmı

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetinde 8 kişinin domuz gribi nedeniyle hayatını kaybetmesi, 47 ciddi vakanın da hastanelere başvurması üzerine uzmanlardan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için uyarı geldi. Prof. Dr. Cüneyt Ulutin, KKTC ve Türk vatandaşlarının alınabilecek basit tedbirlerle hastalıktan korunabileceklerini söyledi.

16.02.2019Dünya
Sağlık Bakanı Koca: Fırsatçılık yapanlara göz açtırmak istemiyoruz

Sağlık Bakanı Koca: Fırsatçılık yapanlara göz açtırmak istemiyoruz

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, 19 Şubat’tan itibaren geçerli olacak ilaç zammı ile ilgili, "Bu süreçte bunu fırsata çevirmek isteyen üretici, depocu ve eczacıların olduğunu biz sahada müşahede ettik. Bununla ilgili sahada 900 denetim elemanımız halen aktif devam ediyor. Biz vatandaşımızı asla ilaçsız bırakmak istemiyoruz. Fırsatçılık yapanlara göz açtırmak istemiyoruz" dedi.

15.02.2019Ekonomi
Hindistandaki domuz gribi can almaya devam ediyor

Hindistan'daki domuz gribi can almaya devam ediyor

Ülkede salgın nedeniyle en fazla ölümün görüldüğü Racastan eyaletinde hayatını kaybedenlerin sayısı 105'e yükseldi

11.02.2019Dünya
Hindistanda domuz gribi salgını: 169 ölü

Hindistan'da domuz gribi salgını: 169 ölü

Hindistan’da domuz gribi salgını yaşanıyor. Ülke çapında domuz gribinden 169 kişi öldü.Hindistan'da hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, ülkenin en büyük turistik merkezi Rajasthan'da domuz gribi salgınından bu yıl içerisinde 76, Yeni Delhi'de ise 11 kişinin öldüğü belirtildi.Rajastan'daki kayıtlara göre, H1N1 virüsünün sebep olduğu ölümlerin üçte birinden fazlasının soğuk hava koşullarının hastalığı daha da kötüleştirmesinden kaynaklandığı ifade edildi.Yetkililer ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlerin domuz gribine yakalandığına dair herhangi bir raporun bulunmadığını söylerken, Rajastan gösterişli kaleleri ve yerleri ile birçok yabancı turisti ülkeye çekiyor.Sağlık Bakanlığı sözcüsü ise, Rajastan'da 8 bin 700'den fazla insanın H1N1 virüsü testinden geçtiğini ve bin 976 kişinin test sonuçlarının pozitif çıktığını açıkladı.

31.01.2019Haber
Hindistanda domuz gribi salgını: 169 ölü

Hindistan'da domuz gribi salgını: 169 ölü

Hindistan’da domuz gribi salgını yaşanıyor. Ülke çapında domuz gribinden 169 kişi öldü.

31.01.2019Dünya
Serdar Ortaçın kardeşinin hastalığı H1N1 virüsü nedir

Serdar Ortaç'ın kardeşinin hastalığı H1N1 virüsü nedir?

Şarkıcı Serdar Ortaç, H1N1 virüsü nedeniyle hastaneye kaldırılan kardeşi için dua istedi. Ünlü şarkıcının paylaşımı ardından H1N1 virüsüne ilişkin bilgiler araştırılmaya başlandı. Peki, H1N1 virüsü nedir?

15.01.2019Magazin
Sağlık Bakanlığından Grip salgını açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan "Grip salgını" açıklaması

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Son haftalarda Avrupa'da ve Kuzey Yarım Küre'de yer alan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. Grip hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığımızda benzer olduğu görülmektedir" denildi.

14.01.2019Gündem
Kızım için dualarınızı esirgemeyin

'Kızım için dualarınızı esirgemeyin'

Ceren Hindistan ile kızı Arya Rima hastanelik oldu.

12.01.2019Magazin
Rusyada 24 kişiye domuz gribi teşhisi konuldu

Rusya'da 24 kişiye domuz gribi teşhisi konuldu

Rusya'da, domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü nedeniyle ilk ölüm haberi gelirken 24 kişiye domuz gribi teşhisi konuldu.

10.01.2019Dünya
Hastalık peşini bırakmıyor

Hastalık peşini bırakmıyor

İkiz bebeklerine beş aylık hamile olan Pelin Akil’i, hastalıklar peşini bırakmıyor.

7.01.2019Magazin
Gripten Korunmanın Yöntemi Elleri Yıkamak

Gripten Korunmanın Yöntemi Elleri Yıkamak

Etrafınıza şöyle bir bakın. Herkes ya öksürüyor ya boğazı ağrıyor ya da hapşırıyor. Yüksek ihtimalle bu belirtilere halsizlik sorunu da eşlik ediyor. Böyle olunca akla gelen ilk hastalık grip oluyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Zehra Çağla Karakoç, gripten korunmanın temel yolunun elleri yıkamak olduğunu anlattı.

Aşılar bozulmadan her yere gönderilebilecek

Aşılar bozulmadan her yere gönderilebilecek

Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi’, Çin Patent Ofisi’nden patent aldı. Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve ASC proteini Mikrokürecikleri’nden oda sıcaklığında 30 gün dayanabilen aşı taşıyıcı teknolojisi Avrupa Patent Ofisi, Japonya ve ABD’den de patent almıştı.

2.01.2019Eğitim
H1N1 nedir H1N1 virüsü hakkında merak edilenler

H1N1 nedir? H1N1 virüsü hakkında merak edilenler

Havaların soğuması ve grip hastalığının görülmeye başlamasıyla birlikte H1N1 virüsü de merak konusu oldu. H1N1 hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, konuya dair internette yaptıkları araştırmalara hız verdi. Peki, H1N1 nedir? İşte, H1N1 hakkında bilinmesi gerekenler...

2.01.2019Sağlık
Domuz gribi nedir Domuz gribi nasıl bulaşır

Domuz gribi nedir? Domuz gribi nasıl bulaşır?

İlk çıktığı 2009’dan beri her sezon hastalık yapmaya devam eden H1N1 virüsü, vatandaşlar tarafından 'Domuz Gribi' olarak biliniyor. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde çok sık görülen bu hastalığın normal gripten bir farkı olmadığı, uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Peki, domuz gribi nedir? Domuz gribi nasıl bulaşır?

26.12.2018Sağlık
Çok önemli gergedan gribi açıklaması

Çok önemli gergedan gribi açıklaması!

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, en sık nezleye yol açan virüsün rhinovirüs olduğunu belirterek "Gergedan isimlendirmesi doğru değil. Ne 'gergedan virüsü' ne de 'gergedan gribi' diye bir şey var." dedi.

26.12.2018Gündem
Sağlıklı Bir Kış İçin Bol Bol Tüketin

Sağlıklı Bir Kış İçin Bol Bol Tüketin!

Soğuklar iyiden iyiye yüzünü gösterdi. Kışı rahat ve sağlıklı geçirmek için doğru beslenmek doğayla iç içe, uyum içinde yaşamak önem taşıyor. Bazı püf noktalarına uyarak sonbahar ve kışı mevsimini sağlıkla geçirmek mümkün. Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu sağlıklı bir kış için neler yapılabileceğini anlattı.

Hindistanda domuz gribi 56 can aldı

Hindistan'da domuz gribi 56 can aldı

Hindistan'nın Mumbai kentinde, 12 gün içinde 56 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.

13.10.2018Dünya
Hindistanda domuz gribi sebebiyle 90 kişi yaşamını yitirdi

Hindistan'da domuz gribi sebebiyle 90 kişi yaşamını yitirdi

Hindistan'ın Mumbai kentinde ocak ayından bu yana 90 kişinin domuz gribi sebebiyle hayatını kaybettiği açıklandı.

6.10.2018Dünya
Hollandadan domuz gribi aşısı olup hastalanan vatandaşlarına tazminat

Hollanda'dan domuz gribi aşısı olup hastalanan vatandaşlarına tazminat

Hollanda hükümeti, 2009 yılında Meksika'da patlak veren ve bütün dünyaya yayılan domuz gribine karşı aşı yaptırdıktan sonra sonra ciddi şekilde hastalanan vatandaşlarına milyonlarca euro tazminat ödeyecek.

20.09.2018Dünya
Antemlerim 55 yıldır çocuklar için açık

Antemlerim 55 yıldır çocuklar için açık

Edebiyat hayatının 55’inci yılını ‘A Takımı/İz Sürücü Köpekler’ dizisi ile kutlayan çocuk edebiyatının usta ismi Gülten Dayıoğlu, her yaştan okurunu minik bir seslenişle selamlıyor: “Kitap aşı gibidir. Aşı nasıl mikroplara karşı bağışıklık kazandırırsa, kitaplar da yaşamın her türlü haline karşı bizlerde bağışıklık oluşturur.”

31.05.2018Kitap Sanat
İşte Bülent Ersoyun son sağlık durumu

İşte Bülent Ersoy'un son sağlık durumu

Ünlü sanatçı Bülent Ersoy'un sağlık durumu hakkında doktorları basın açıklaması yaptı. Ersoy'un üriner sistem enfeksiyonu (idrar yolu iltihabı) teşhisi konulduğunu ve durumun iyi olduğu belirtildi.

3.04.2018Magazin
Grip sezonu değişti

'Grip sezonu değişti'

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural, mevsimsel değişiklik nedeniyle grip sezonunun değiştiğini söyledi.

18.01.2018Gündem
Domuz gribi sezonluk oldu

Domuz gribi sezonluk oldu

İLK çıktığı yıl ‘domuz gribi’ denen ancak sezon gripleri (influenza) arasındaki yerini alan H1N1, halen Türkiye’de en sık hasta eden grip virüsü.

16.01.2018Gündem
Uzmanlar uyardı: Grip vakaları artabilir. Bu yıl H1N1 virüsü kılık değiştirdi

Uzmanlar uyardı: 'Grip vakaları artabilir. Bu yıl H1N1 virüsü kılık değiştirdi'

Grip virüsünün kılık değiştirdiğine dikkat çeken uzmanlar, “Özellikle bu yıl daha yüksek seyreden ateş ile virüs kendini gösteriyor” dedi.

15.01.2018Gündem
Şok iddia: Kemoterapi görürken gripten öldü

Şok iddia: Kemoterapi görürken gripten öldü

SAMSUN’da yaşayan Sema- Dursun Kanlı çiftinin çocukları 12 yaşındaki Kardelen, geçen yıl ocak ayında sol gözündeki tümör nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görmeye başladı. Kardelen, 3 gün kemoterapi gördükten sonra fenalaştı. Yoğun bakım servisindeki Kardelen’in 'domuz gribi' (H1N1) olduğu iddia edildi. Küçük kız, 11 Ocak’ta hayatını kaybetti. Aile kızlarının ölümünde ihmal olduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık ’görevsizlik’ kararı verdi. Rektörlük tarafından yapılan incelemede de soruşturma başlatılmasına gerek olmadığı kanaati ifade edildi.

3.01.2018Gündem
Kimler Grip Aşısı Olmalı

Kimler Grip Aşısı Olmalı?

Sonbaharın son günlerinin yaklaşmasıyla birlikte “Grip aşısı” tartışması yeniden başladı. Kimileri mutlaka yapılmalı derken, kimi uzmanlar ise faydalı olmadığı düşüncesinde. Peki, grip aşısını gerçekten olmalı mıyız? İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. M. Genco Erdem, grip aşısıyla ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını verdi...

Buzullar eriyor on binlerce yıllık... Virüsler uyanıyor

Buzullar eriyor on binlerce yıllık... Virüsler uyanıyor

Küresel ısınmanın etkisiyle Sibirya ve Alaska’da onbinlerce yıldır buz altında kalan topraklar açığa çıktı. Bu topraklarda onbinlerce yıldır ‘kış uykusunda’ bulunan ve insanlığın hiç tanımadığı virüsler sağlığımızı tehdit ediyor.

26.07.2017Gündem
Japonya ve ABDden Boğaziçinin aşı teknolojisine patent

Japonya ve ABD'den Boğaziçi'nin aşı teknolojisine patent!

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi’ne ABD ve Japonya’dan patent aldı.

17.05.2017Kampüs

Yazar Sonuçları

Mülk edinmek istemiyorum karavanda yaşayacağım

Sadece dış güzelliğin değer gördüğü ve gündem olduğu şu günlerde, dış güzelliğini iç güzelliği ile birleştirmeyi başaran ender sanatçılardan biri Şevval Sam. Üstelik eskiden gizlediği dişi enerjisiyle barışmış bir kadın var artık karşımda. Sahip olduğu güzel enerjiyle 20 Ağustos’ta Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde izleyenlere bir şölen yaşatmaya hazırlanan Sam, “Bu sene ağır geçti, inadına hareketli bir konser olacak” diyor.

16.08.2019

Sağlıklı ve Fit Olmanın Çözümü

Joseph Pilates egzersizlerini şöyle tanımlamıştır:‘’Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek, 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız. 30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip alacaksınız.’’

9.05.2019

Hastalıklar sarmış dört bir yanımııı...

Çevrenizdeki herkes hasta gibi mi geliyor? “Bu sene bana bir şey oldu, sürekli gribim ve geçmiyor” tarzı düşünceleriniz var mı? Olmadık sindirim sistemi hastalıklarıyla hastanelere mi koştunuz? Sizde sorun yok, sadece son aylarda çeşit çeşit, renk renk mikroplarla iç içeyiz!

6.02.2019

İyi yaşa, kanser olma

İnsan sağlığı tarihi salgın hastalıklarla doludur.Bu hastalıklar bir anda kıtalara bulaşıp yüz milyonlarca insanın ölümüne neden oldular.

10.05.2018

Ne garip grip bu!

Duyduklarımdan o kadar tırstım ki, en ufak belirtiyi görünce, elimdeki her şeyi yere bıraktım, sakince uzandım.

6.03.2018

Grip sezonu devam ediyor

Geçtiğimiz hafta Amerika’dan giderek yayılan griple ilgili haberler geldi. Bazı hastanelerde hastalara acil servis koridorları ya da çadırlarda bakıldığı açıklandı. Durumdan endişe duyan ülkedeki sağlık otoriteleri de her zamankinden daha ağır hasta eden ve salgın yapan virüsün(H3N2) mutasyon geçirmiş olabileceğini söyledi. Bir kez daha gördük ki grip virüsleri kolay ve sık değişim geçirebiliyor.

19.02.2018

Bizi gülmek iyileştirdi

Gülben Ergen bu hafta, lösemi hastalığını yenen Bahar’ın annesi Aslı Bastıyalı ile buluştu. Bastıyalı, “Gülmek İyileştirir” adlı kitabını ve kızının iyileşme sürecini anlattı.

15.03.2017