MENÜ

Dolar Yükselir

Dolar Yükselir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dolar Yükselir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 629 Dolar Yükselir haberi bulunmuştur.

Dolar Yükselir Haberleri

Alacak garantili  ihracat

Alacak garantili ihracat

İhracatçılar, alacaklarının ödenmeme riskine karşı ihracat faktoringi yaptırmaya başladı. 2018’in ilk çeyreğinde 1.6 milyar dolarlık ihracat faktoring işlemi gerçekleşti, toplam ihracatın yüzde 4’ü garanti kapsamına alındı.

6.06.2018Ekonomi
‘Hemen şımarmayalım’

‘Hemen şımarmayalım’

Artan turist sayısının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Titanic Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün, “Turist döndü diye şımarmamalıyız. İşimizi daha iyi yapıp, kaliteli turisti çekmeliyiz. Fiyatları arttırmak için çalışmalıyız” dedi.

5.06.2018Ekonomi
Berat Gecesi duası nedir Berat Kandili gecesinde nasıl ibadet edilir İşte okunacak dua

Berat Gecesi duası nedir? Berat Kandili gecesinde nasıl ibadet edilir? İşte okunacak dua

Berat Kandili'nde nasıl ibadet edilir sorusu, bu günün feyzinden faydalanmak isteyen Müslümanların en çok sorguladığı konular arasında yer alıyor. Yatsı namazıyla birlikte başlayacak olan ibadetler, camilerde ve evlerde idrak edilecek. Peki, Berat Gecesi'nde nasıl ibadet edilir? İşte, Berat Kandili'nde okunacak olan dualar ve yapılacak olan ibadetler hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmış olduğu açıklamalar

30.04.2018Gündem
Stresli bir aile olduğunuzun 5 işareti

Stresli bir aile olduğunuzun 5 işareti

Bir ebeveynseniz stresli olmanın ne demek olduğunu yemek, içmek ve uyumak kadar iyi bilirsiniz. Ancak stres düzeyiniz çok arttığında bunu çocuklarınıza ve ailenize yansıttığınızın farkına varamayabilirsiniz. Bu gibi stresli evlerde sesler yükselir ve ev tek kelimelik cevaplarla dolar. Ancak bu durumu en aza indirmenin ve stresin önüne geçmeni bazı yolları olabilir. İşte ailede stresin tavan yaptığına dair kuvvetli işaretler ve bazı minik çözümler.

18.12.2017Hayat
Altın fiyatları 160 lirayı aşınca Kapalıçarşı...

Altın fiyatları 160 lirayı aşınca Kapalıçarşı...

Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrasında yaşanan durumu görmek için Kapalıçarşı’ya gittik. Çarşıdaki kuyumculara giriş-çıkış yapan vatandaş sayısı bir hayli azalmış durumda. Kuyumcu esnafının ortak görüşü ise şöyle: “Fiyatlar inanılmaz yükseldi altın alım-satımı da bir hayli azaldı. Elinde altın olan vatandaşlar ise daha fazla yükseleceği beklentisiyle, fiyatlar tavan yapmış olmasına rağmen altınını satmıyor.”

8.11.2017Ekonomi
GALATASARAYDA BOLT BOMBASI

GALATASARAY'DA BOLT BOMBASI

Galatasaray'ın yönetim kurulu toplantısında Jamaikalı atlet Usain Bolt'un transfer edilmesi gündeme geldi. Bazı yöneticilerin destek verdiği fikir, yanlış yönlendirme nedeniyle rafa kalktı. İşte detaylar...

18.08.2017Spor Arena
Konut alacaklar ve kiralayacaklar dikkat Yılın ikinci yarısında...

Konut alacaklar ve kiralayacaklar dikkat! Yılın ikinci yarısında...

Konut fiyatları satılık konutlarda yüzde 14 oranında artış yaşarken, kiralık konut fiyatlarında ise yüzde 7'lik bir düşüş gözlemlendi. Peki 2017'nin ikinci yarısında satılık ve kiralık konut fiyatlarında durum ne olur? İşte gayrimenkul patronlarının beklentileri...

21.06.2017Ekonomi
Arkadaş gruplarında yaşanan 6 klişe durum

Arkadaş gruplarında yaşanan 6 klişe durum

Sürekli beraber gezen ve neredeyse sonradan kardeş gibi yakınlaşmış insanların oluşturduğu gruplarda mutlaka var olan, olması da ayrıca şaka konusu olan bu klişelerdan daha onlarca yazabilirdik. Ama kalanını okurun hayalgücüne bırakma klişesinden uzak duramadık.

12.06.2017Hayat
Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesi: Çay iç, sohbet et, laf al

Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesi: Çay iç, sohbet et, laf al

Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki darbe faaliyetine ilişkin iddianamede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 15 Temmuz günü darbe girişimini öğrenmek için Kara Havacılık Komutanlığı’na denetime giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’tan pilotlarla görüşmesini isteyerek, “Gerekirse onlarla çay iç sohbet ederek ağızlarından laf al” dediği iddia edildi. İddianamede, Kara Havacılık Komutanlığının bünyesinde bulunan helikopterlerin, darbe girişimi sırasında nasıl kullanılacağına ilişkin çalışmaların 2016 mayısında başladığına dikkat çekildi. Şüpheli Taha Fatih Çelik’in ifadesinde, “Ben 13 Temmuz günü bu kalkışmanın gece saat 03.00’te olacağından haberim vardı” dediği belirtildi.

13.05.2017Gündem
Son Dakika... Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı

Son Dakika... Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8'de, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 7,25'te ve gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,25'te sabit tutarken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 11,75'ten yüzde 12,25'e yükseltti. Karar sonrasında hem dolar hem de euroda sert bir düşüş yaşandı.

26.04.2017Ekonomi
Renklerin festivaline geri sayım : Holi / Hindistan

Renklerin festivaline geri sayım : Holi / Hindistan

Bahar gelir de kutlanmaz mı? Hintliler bu soruya “tabii ki kutlanır” cevabını vermiş olacaklar ki baharın gelişini Holi Festivali, diğer adıyla Renklerin Festivali’yle kutluyorlar. Festival adına yaraşır bir şekilde gerçekleşiyor. Hint halkı rengârenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürüyor daha sonra ise birbirlerinin vücutlarına atıyorlar. İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeliyor. Festival bu yıl 13 Mart tarihinde başlayacak.

8.03.2017Seyahat
Tekstil ve hazır giyimde ‘STA’ endişesi

Tekstil ve hazır giyimde ‘STA’ endişesi

ÇERÇEVE anlaşması imzalanan Türkiye-Pakistan Serbest Ticaret Anlaşması’nda (STA) nihai imzalar atılırsa, Çin ve Bangladeş gibi ülkelerle STA’sı bulunan Pakistan’ın Türkiye’ye tekstil ürünleri ihracatı patlama yapacak. Diğer ülke ürünleri ‘trafik sapması’ ile Türkiye pazarına girecek.

5.01.2017Ekonomi
Piyasalar gerildi

Piyasalar gerildi

Global risklerin etkisiyle Türk Lirası karşısında 3.11 liraya kadar tırmanan dolar dün iç siyasi gelişmeler ve endişelerle 3.1735 liraya fırladı. Doların yeni zirvesi, Euro’yu 3.5269 liraya, borsayı 74 bin sınırına götürdü.

4.11.2016Ekonomi
Cumhurbaşkanından faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı'ndan faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Siz faiz oranlarını ne kadar yüksek tutarsanız o ülkede bir defa yatırımı o denli ortadan kaldırırsınız. Yatırımın olmadığı bir ülkede bir defa kalkınmayı konuşamayız. Yatırımların olduğu bir ülkede kalkınmayı konuşabiliriz. Bizim bu kadar zorlamamıza rağmen şu anda yatırımlarda halen istediğimiz bir istikrar veyahut hız yok." dedi.

23.09.2016Ekonomi
Edebiyat sansür ve intikamdan korunmalı

Edebiyat sansür ve intikamdan korunmalı

Dünyanın en prestijli edebiyat ödülü Nobel 1901 yılından beri 18 üyeli İsveç Akademisi tarafından veriliyor.

8.05.2016Dünya
‘Tekboynuz’  çıkarmalıyız

‘Tekboynuz’  çıkarmalıyız

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “zor yıl” 2015’in ardından 2016’nın da iyi başlamadığını ancak terör olaylarının yarattığı olumsuz atmosferden sıyrılıp, Türkiye’nin “ihracat önceliklerini” AB ülkelerine yoğunlaştırması gerektiğini söylüyor. Büyükekşi “Dünyada değeri 1 milyar doların üzerinde olan 500 unicorn  (tekboynuz- teknoloji girişimi) şirket var. Türkiye’nin böyle şirketi yok. Gençler enerjilerini bu işlere yöneltmeli” dedi.

25.03.2016Ekonomi
Bayraktar: Süt 50 kuruşa inerse büyük kriz olur

Bayraktar: Süt 50 kuruşa inerse büyük kriz olur

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gerekli önlemlerin alınmaması halinde süt fiyatlarının 50 kuruşa kadar düşeceğini ve bu durumda da ahırlarda hayvan kalmayacağını savundu.

23.03.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kur, piyasa ve merkez bankası bağımsızlığı

TÜRKİYE’de döviz piyasası görece derin bir piyasadır.

12.07.2018

Herkes bize düşman mı?

DÜŞMAN güçlerce kuşatılmak, sürekli dış güçlerin komplolarına maruz kalmak duygusu bütün toplumlarda şu veya bu ölçüde heyecan yaratır, sorunlar büyüdükçe de kabarır. Bu, Ortadoğu’da ciddi bir zihniyet hastalığıdır.

6.06.2018

Dolar 4 TL’yi geçerse faizler ne olacak

BAKANLAR ve danışmanlar, hâlâ faizlerin indirileceği demeçleri verirken, dolar kuru geçen hafta 3.92 TL’ye çıktı. Kurlardaki artış devam ederse faizlerin daha da yükselmesi gerekirken, nasıl bir yol izlenip faiz indirimine gidileceği merakla bekleniyor.

18.03.2018

Ya pistte kalacağız ya pistten çıkacağız

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, sanayinin dijital dönüşümünün Türkiye’nin küresel rekabet gücünün arttırılmasında belirleyici faktörlerden biri olacağını belirterek, “Müzik değiştiğinde dans da değişir. Sanayide müzik değişti. Bizim de artık yeni müziğe göre dans etmemiz gerekiyor. Yani, ya pistte kalacağız, ya pistten çıkacağız” dedi.

25.02.2018

Coşku balonuna dokunan iğne

GEÇEN cumadan bu yana bol ve ucuz parayla boylarını aşan ya da fazlasıyla kaldıraçlı mali riskler alan yatırımcıların kâbusu başladı. Başladı çünkü tüm zamanların en düşük dalgalanmasına gelinen noktada yatırım coşkusu zirve yapmıştı. Bir günde borsa çöküşü ile iş karıştı.

8.02.2018

Bir döner dürüm: 0.0019833 Bitcoin...

Gayrimenkul, otomobil gibi büyük meblağlı ödemeleri Bitcoin’le kabul eden yerler vardı. Fakat iş Bitcoin’le dürüm satışına kadar indiyse çoktan benim sulara girmiş demektir. Kasap Döner’in sahibi Emrah Sarıtaş’ın bunu reklam için yaptığını düşünüyordum; konuştukça döner âleminin Elon Musk’ı ile karşı karşıya olduğumu anladım.

12.01.2018

Dün pazarda yumurta satıyordu şimdi ise...

Dört yaşından itibaren fırsat bulduğu her anı babasıyla çiftliğe giderek değerlendirir.

26.11.2017

Faizler iki buçuk ayda nasıl 2.5 puan arttı?

KUR tahmini yapmanıza gerek yok; nereye gideceğini bilmek için, “bu filmi” çok seyretmişseniz işiniz kolay.

21.11.2017

Kurda 3.70’i taban ilan eden Merkez Bankası hata yaptı

EYLÜLÜN ilk yarısından itibaren süren döviz kurundaki nefessiz yükseliş cuma akşamı dolar kurunu 3. 8902 ile zirveye taşıdı. 11 Eylül’den bu yana neredeyse yüzde 15’e vuran bu tür soluksuz bir dolar kuru artışı; hem yurttaşların hem de şirketlerin gözünde “kriz” emaresi olarak görülür. “Ne oluyor?” iç sesi ile kaygılar yükselir.

6.11.2017

Yine faize dokunmadan kuru seyrediyor

MERKEZ Bankası, olmayan sıkılıkta kararlı; ama faize dokunamıyor. Dünkü mesajı ise “mezarlıkta ıslık çalmak”. Nasıl mı? Şöyle: Zaten faizi yükseltmesi gerekirken, buna bir de kur artışı da eklendi. Faiz artırmadan, sıkı durduğunu söylüyor.

26.10.2017

Sofranın tadını stokçu mu kaçırdı?

SON 4.5 yılda dünyada gıda fiyatları yüzde 20’ye yakın düşerken, Türkiye’de neden yüzde 60’a yakın arttı? Aynı dönemde dışarıda et fiyatı yüzde 8 düşerken, bizde ara ara ithalat kararlarına rağmen neden içeride yüzde 80 arttı? Grafikte de yer alıyor; 2012 sonundan bu yana dünya gıda fiyatları ile Türkiye’deki gıda fiyatlarının ayrı yollardan ilerlemesinin tek görünür nedeni var; uzun süre düz bir çizgi ve bant içinde seyreden ama 2012 sonrası yüzde 100’e yakın artan, yani ikiye katlanan döviz kuru.

4.07.2017

Rehavetin ‘meyveleri’ bitmez

EYLÜL ayında kredi dereceleme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu yatırım sınıfından spekülatif sınıfa indirince, Ankara’dan gelen tepkilerden biri “vız gelir tırıs gider” olmuştu. Oysa göstere göstere gelen bir indirim varken, buna karşı adım atılması gerekiyordu; umursanmadı. Şimdi sonuçlarını, yani “meyvelerini” topluyoruz.

9.06.2017

Eşi ‘en iyi’yi sordu ‘çocuk zeytinyağı’ 36 ülkeye uzandı

8 YIL önce Akhisar... Alhatoğlu’nun ortağı Alper Alhat’ın eşi Nazan, bir sabah sordu:

29.04.2017

Kore örneği bu hesaba uymaz

BAŞBAKAN Yıldırım bir TV programında konuşurken Güney Kore’nin 1987’de başkanlık sistemine geçerek Türkiye ile arasındaki ekonomik farkı açtığını anlattı. Gösterdiği bir tabloda başkanlık sistemine geçtikten sonra Kore’nin arayı çok açtığı iddia ediliyordu.

6.04.2017

Çinli liderden Trump’a ilk gol

Davos’ta 3 gün sürecek Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) açılışına Çinli lider Xi Jinping damgasını vurdu. “Duyarlı ve Sorumlu Lider” temasına sahip DEF’in çağrısına Trump’tan ziyade Jinping’in cevap vermesi Çin’in ilk golü attığı yorumlarını da beraberinde getirdi. Jinping katılımcılardan tam not alan konuşmasında, “Küresel ekonomide dalgalarla boğuştuk ama okyanusta yüzmeyi öğrendik” dedi.

18.01.2017

Kehanetler ışığında gelecek analizi!

YENİ anayasa tasarısının detayları hâlâ bir sır.

6.12.2016

TL kampanyası etkili olur mu?

Türkiye’nin toplam döviz yükümlülüğünün yılda 160 milyar dolarlık bölümünün vadesi geliyorsa ve her yıl 40 milyar dolarlık da cari açık için finansman ihtiyacı varsa en ufak ‘öksürükte’ kur yükselir. Türkiye’de yurttaşların döviz tutma gerekçelerini ortadan kaldırmadan, ‘dövizini bozdur’ türü kampanyalar işe yaramaz. Tersine durumun ‘vahametini’ vatandaşın zihnine altı kalın çizgilerle vurgular, kaygı yaratabilir.

28.11.2016

Köprüler yaptırdım gelip geçmeye...

Üçüncü köprüye asla laf ettirmem. O şıklık, o görkem... Golden Gate Bridge bizimkinin yanında konteynır ev gibi kalır. Ayrıca da milletin moral motivasyonu açısından fevkalade oldu. Tek kusuru, İstanbul trafiğine pek bir faydası olmayacağı gerçeği. Olsun, her şeyi devletten beklemeyi sevmem, köprü trafiğine kendim çözümler üretirim.

27.08.2016

Barda yumruk yumruğa... Emrah Serbes-Fikret Kuşkan kavgası

Bu anlatacağım, Cihangir Jash’da yaşanmış gerçek bir olaydır...

11.08.2016

500 restoranı geçti, Afyon-Çin arasında patates hattı kurdu

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Çin gezisi sırasında Shanghai’da Burger King China CEO’su Ümit Zuvin ve Yardımcısı Atakan Bozkurt’la buluştum.

5.05.2016